Jak często aktualizowane są dane w BIK? Jak wyczyścić BIK?

Zaktualizowano: 22.03.2021 14:53
Opublikowano: 12.03.2021 14:57
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 9

W BIK znajdują się wszystkie informacje, konieczne do oceny historii kredytowej potencjalnego klienta banku, czy parabanku, wnioskującego o zobowiązanie finansowe. Raport BIK informuje o ewentualnych zaległościach w spłacie.

Planujesz złożyć wniosek o dowolny kredyt? Z pewnością w takim razie nie raz słyszałeś o BIK. BIK to skrót od Biuro Informacji Kredytowej, jak wskazuje nazwa, jest to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich, które gromadzi dane na temat kredytobiorców, klientów SKOK-ów, a nawet klientów firm pożyczkowych. Instytucja pomaga ocenić historię kredytową klienta banku, co powoduje, że udzielenie kredytu lub pożyczki wiąże się z dużo niższym ryzykiem kredytowym. Chcesz dowiedzieć się, jak często aktualizowane są dane gromadzone przez BIK? A może chcesz przekonać się, czy masz szansę na wyczyszczenie swojego BIK? W tym artykule znajdziesz wszystkie te informacje, dlatego też zachęcamy do dalszej lektury.

BIK kilka lat temu a dziś

Do 2016 roku Biuro Informacji Kredytowej aktualizowało zebrane informacje zaledwie raz na cztery tygodnie. Jednak takie rozwiązanie wiązało się z licznymi zagrożeniami. Klienci banków i firm pożyczkowych, którzy zalegali ze spłatą swoich zobowiązań, mieli wystarczająco dużo czasu, by skutecznie ubiegać się o inne zadłużenie, gdyż ich historia kredytowa prezentowała się bez zarzutu, aż do kolejnej aktualizacji danych w BIK.

Prawo bankowe uregulowało to w 2016 roku. Aktualnie banki oraz wszystkie instytucje finansowe zobowiązane są do zgłaszania wszystkich działań okołokredytowych dokonany przez klienta, w ciągu siedmiu dni od ich zaistnienia. Jeśli informacja nie trafi w odpowiednim czasie do BIK, instytucja narażona będzie na karę finansową. Pozwala to szybko reagować i ograniczyć do minimum udzielanie zadłużeń klientom, którzy nie są wiarygodni.

Jakie dane gromadzi BIK?

W BIK znajdują się wszystkie informacje, konieczne do oceny historii kredytowej potencjalnego klienta banku, czy parabanku, wnioskującego o zobowiązanie finansowe. Raport BIK informuje o ewentualnych zaległościach w spłacie, co oczywiście ma wpływ na obniżoną ocenę punktową kredytobiorcy, ale w raporcie znaleźć można także dane związane ze spłaconymi już zadłużeniami, które świadczą o wywiązaniu się z umowy.

Negatywna historia kredytowa, odnotowana w BIK będzie miała wpływ na decyzję banku w momencie oceny kredytobiorcy. Oznacza to, że klient, wnioskując o zadłużenie, ale mając złe wpisy w BIK, musi liczyć się z odmową udzielenia kredytu. Kredyt bez BIK jest aktualnie nieosiągalny w bankach działających na polskim rynku finansowym.

Czy jestem w BIK? Sprawdź swój raport BIK i przekonaj się, czy masz szansę np. na kredyt hipoteczny. Na naszej stronie znajdziesz poradnik, który umożliwi ci sprawdzenie twojego raportu bez żadnych opłat.

Biuro Informacji Kredytowej - jak często przeprowadzene są aktualizacje?

Banki i firmy pożyczkowe zobowiązane są pod groźbą kary finansowej informować o działaniach okołokredytowych swoich klientów w ciągu zaledwie siedmiu dni roboczych. Jakie informacje muszą zostać dostarczone do BIK w tak krótkim czasie? Jako działania okołokredytowe określamy informację o:

  • podpisaniu umowy i postwaniu nowego zobowiązania finansowego;

  • wygaśnięciu umowy kredytowej lub pożyczkowej;

  • całkowitej spłacie zobowiązania;

  • zmianie warunków spłaty np. wydłużenie okresu kredytowania;

  • korekcie wysokości zobowiązania;

  • zmianie parametrów kredytu lub pożyczki.

Jak często Biuro Informacji Kredytowej może aktualizować informację o istniejących już zobowiązaniach? Zgodnie z ustawą z 2016 roku, BIK aż dwa częściej niż przed wejściem ustawy w życie, czyli co 14 dni.

Co gwarantuje częsta aktualizacja danych w BIK?

Częsta i systematyczna aktualizacja danych w BIK bardzo pozytywnie wpływa na weryfikację przyszłych kredytobiorców. Do BIK trafiają informację nawet o niewielkich zaległościach w spłacie, co sprawia, że ocena punktowa, czyli scoring BIK jest niezwykle skuteczny. Bank ma realną szansę na ocenę swojego ryzyka, a także zminimalizowanie sytuacji, w której zostanie zawarta umowa z klientem, który ma zobowiązania względem innego banku, ale nie jest w stanie wywiązać się z umowy między stronami.

Częste aktualizacje BIK nie tylko chroni instytucje finansowe, pozwalając na uniknięcie zawarcia umowy z osobą niewypłacalną, ale także pozwalają cieszyć się większym bezpieczeństwem, jakie gwarantuje się kredytobiorcom. Weryfikacja BIK pozwala szybko przeciwdziałać spirali zadłużeń, czy przekredytowaniu, co mogłoby wiązać się z bardzo przykrymi konsekwencjami dla kredytobiorcy.

BIK a ocena kredytobiorcy

Oferta banków jest niezwykle bogata. Wielu kredytobiorców liczy na minimum formalności, wybierając kredyt gotówkowy, który gwarantuje szybką wypłatę pieniędzy. Czy mniej formalności oznacza, że to kredyt bez BIK? Absolutnie nie. Niezależnie od rodzaju kredytu, bank dokładnie zweryfikuje swojego klienta, zanim udzieli zgody kredytowej i przygotuje umowę gotową do podpisania. BIK pozwala ocenić wiarygodność klienta banku i dowiedzieć się, czy miał on już styczność z innymi zobowiązaniami finansowymi. Warto jednak mieć na uwadze, że weryfikacja historii kredytowej i pozytywna ocena punktowa kredytobiorcy, to nie jedyny warunek banku. Historia kredytowa jest równie ważna, jak zdolność kredytowa klienta wnioskującego o zobowiązanie. Bank będzie chciał poznać twoje możliwości finansowe, oceniając zarówno wysokość twoich stałych dochodów, miesięczne wydatki oraz warunki zatrudnienia. Chcesz samodzielnie ocenić to, czy stać cię na spłatę kredytu? Pomoże ci w tym kalkulator zdolności kredytowej.

Dobra historia kredytowa i wysoka zdolność kredytowa, tylko klienci spełniający oba te warunki, mogą oczekiwać zawarcia umowy w banku.

Liczysz na pożyczkę bez BIK? Tego typu oferty dostępne są wyłącznie w wybranych firmach pożyczkowych, przekonaj się o tym, śledząc aktualny ranking chwilówek.

Wyczyszczenie BIK? Kiedy jest to możliwe i jak z tego skorzystać?

Twoja historia kredytowa nie prezentuje się korzystnie, a ty szukasz sposobu, by oczyścić raport BIK i móc bez problemu skorzystać z usług banku? W internecie z łatwością znajdziesz liczne ogłoszenia, które zapewniają, że za odpowiednią opłatą wyczyszczą twoją historię kredytową, unikaj jednak takich okazji, gdyż to świetny sposób na wyłudzenie twoich pieniędzy.

Jeśli masz długi, informacja ta będzie widniała w BIK aż do 5 lat od spłaty twojego zobowiązania. Dopiero wtedy możliwe będzie skuteczne ubieganie się o kredyt w tradycyjnym banku. Warto pilnować tej daty i po upływie tego czasu sprawdzić, czy BIK faktycznie usunęło negatywne wpisy z twojego raportu. Pamiętaj jednocześnie, że bank ma obowiązek poinformować o spłacie twojego zobowiązania w ciągu maksymalnie siedmiu dni od uregulowania zadłużenia. Jeśli jednak tak się nie stanie, możesz wnioskować o usunięcie takiego wpisu, poprzez złożenie skargi bezpośrednio w Biurze Informacji Kredytowej.

Podsumowanie

BIK odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie ubiegania się o kredyt, czy pożyczkę. Instytucje finansowe korzystają z możliwości, jakie czekają na użytkowników, którzy mogą swobodnie weryfikować swoich klientów pod względem historii kredytowej. To nie tylko usprawnia funkcjonowanie banków, ale także zapewnia dużo mniejsze ryzyko udzielenia kredytu, co z kolei może mieć pozytywny wpływ na ofertę banków. Choć klient banku musi liczyć się z bardzo dokładną weryfikacją pod względem BIK, KRD oraz innych baz dłużników, może oczekiwać, że warunki kredytu pozwolą mu na łatwą spłatę zadłużenia i dużo korzystniejsze oprocentowanie, a nawet brak opłat pozaodsetkowych.

Jeśli w planach masz skorzystanie z kredytu hipotecznego, warto szczególną uwagę poświęcić na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej, pomoże ci to zdobyć zgodę na zobowiązanie i zrealizować cel o mieszkaniu, a nawet budowie domu. Brak historii kredytowej nie będzie jednak problemem, jeśli zdecydujesz się na kredyt gotówkowy, to świetny wybór, jeśli planujesz swój pierwszy kredyt.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Oprocentowanie nominalne - jak obliczyć i jak wpływa na koszt kredytu?
Poradniki 21.07.2021

Oprocentowanie nominalne - jak obliczyć i jak wpływa na koszt kredytu?

Czym jest oprocentowanie nominalne i jak się ma do całkowitego kosztu kredytu czy pożyczki? Wartość ta ma duże znaczenie dla wysokości rat i kwoty do zapłaty, ale to tylko jeden z parametrów potrzebnych do oceny opłacalności oferty.

Zobacz więcej
Raty malejące czy równe - co wybrać decydując się na kredyt?
Poradniki 20.07.2021

Raty malejące czy równe - co wybrać decydując się na kredyt?

Raty malejące to jeden z dwóch typów spłaty kredytu. W ich przypadku w pierwszej kolejności spłacana jest część kapitałowa, co przekłada się na korzystniejsze rozliczenie całościowego zobowiązania. Otrzymanie zgody na raty malejące z banku wymaga jednak stosunkowo wysokiej zdolności kredytowej. Jakie wady i zalety ma taki typ naliczania rat? Czy są bardziej opłacalne od raty stałej? Odpowiadamy na to oraz inne pytania dotyczące malejących rat kredytowych!

Zobacz więcej
Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?
Poradniki 19.07.2021

Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?

Nowy Polski Ład to program zaproponowany przez PIS, który ma zmienić oblicze krajowej gospodarki. Choć dopiero jest w fazie zapowiedzi, to już wywołał niemałe poruszenie. Jakie zmiany ma wprowadzić? Poznaj założenia Nowego Polskiego Ładu. Wyższa kwota wolna od podatku, kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co jeszcze przygotował PIS w ramach Nowego Ładu? Sprawdzamy!

Zobacz więcej
Spłata karty kredytowej – sprawdź, jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej
Poradniki 15.07.2021

Spłata karty kredytowej – sprawdź, jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej

Spłata karty kredytowej jest dla Ciebie zbyt skomplikowana? Nie jesteś w tym osamotniony – wiele osób gubi się w terminach i nie wie, kiedy i w jakiej kwocie uregulować zadłużenie, by bank nie naliczył odsetek lub co gorsza, nie zablokował dostępu do środków. Przeczytaj zatem nasz tekst i dowiedz się, jak spłacać kartę kredytową, by korzystanie z niej było opłacalne.

Zobacz więcej
Czyszczenie BIK – jak wygląda i czy jest możliwe? Sprawdź!
Poradniki 13.07.2021

Czyszczenie BIK – jak wygląda i czy jest możliwe? Sprawdź!

Bank, zanim udzieli kredytu lub przyzna limit na karcie kredytowej, sprawdza wiarygodność wnioskującego o dany produkt klienta, prześwietlając go w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Znalezione tam negatywne wpisy mogą przesądzić o odrzuceniu wniosku o finansowanie. Nic dziwnego zatem, że osoby posiadające negatywną historię kredytową często zastanawiają się, jak wyczyścić BIK i czy w ogóle da się to zrobić. Czyszczenie BIK – co warto na ten temat wiedzieć?

Zobacz więcej
Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?
Poradniki 01.07.2021

Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?

Internetowy kantor oferuje szybką i skuteczną wymianę wybranych walut po korzystnych kursach, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Jeśli klient potrzebuje dokonać wymiany, kantor internetowy jest jedną z pierwszych opcji, jakie może rozważyć. Za jego pośrednictwem pieniądze przesyłane są na wskazane konto walutowe niezwłocznie, dlatego szybko można się nimi cieszyć i wydawać zgodnie z potrzebami.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj