× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Jak często aktualizowane są dane w BIK? Jak wyczyścić BIK?

Zaktualizowano: 22.03.2021 14:53
Opublikowano: 12.03.2021 14:57
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 3

W BIK znajdują się wszystkie informacje, konieczne do oceny historii kredytowej potencjalnego klienta banku, czy parabanku, wnioskującego o zobowiązanie finansowe. Raport BIK informuje o ewentualnych zaległościach w spłacie.

Planujesz złożyć wniosek o dowolny kredyt? Z pewnością w takim razie nie raz słyszałeś o BIK. BIK to skrót od Biuro Informacji Kredytowej, jak wskazuje nazwa, jest to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich, które gromadzi dane na temat kredytobiorców, klientów SKOK-ów, a nawet klientów firm pożyczkowych. Instytucja pomaga ocenić historię kredytową klienta banku, co powoduje, że udzielenie kredytu lub pożyczki wiąże się z dużo niższym ryzykiem kredytowym. Chcesz dowiedzieć się, jak często aktualizowane są dane gromadzone przez BIK? A może chcesz przekonać się, czy masz szansę na wyczyszczenie swojego BIK? W tym artykule znajdziesz wszystkie te informacje, dlatego też zachęcamy do dalszej lektury.

BIK kilka lat temu a dziś

Do 2016 roku Biuro Informacji Kredytowej aktualizowało zebrane informacje zaledwie raz na cztery tygodnie. Jednak takie rozwiązanie wiązało się z licznymi zagrożeniami. Klienci banków i firm pożyczkowych, którzy zalegali ze spłatą swoich zobowiązań, mieli wystarczająco dużo czasu, by skutecznie ubiegać się o inne zadłużenie, gdyż ich historia kredytowa prezentowała się bez zarzutu, aż do kolejnej aktualizacji danych w BIK.

Prawo bankowe uregulowało to w 2016 roku. Aktualnie banki oraz wszystkie instytucje finansowe zobowiązane są do zgłaszania wszystkich działań okołokredytowych dokonany przez klienta, w ciągu siedmiu dni od ich zaistnienia. Jeśli informacja nie trafi w odpowiednim czasie do BIK, instytucja narażona będzie na karę finansową. Pozwala to szybko reagować i ograniczyć do minimum udzielanie zadłużeń klientom, którzy nie są wiarygodni.

Jakie dane gromadzi BIK?

W BIK znajdują się wszystkie informacje, konieczne do oceny historii kredytowej potencjalnego klienta banku, czy parabanku, wnioskującego o zobowiązanie finansowe. Raport BIK informuje o ewentualnych zaległościach w spłacie, co oczywiście ma wpływ na obniżoną ocenę punktową kredytobiorcy, ale w raporcie znaleźć można także dane związane ze spłaconymi już zadłużeniami, które świadczą o wywiązaniu się z umowy.

Negatywna historia kredytowa, odnotowana w BIK będzie miała wpływ na decyzję banku w momencie oceny kredytobiorcy. Oznacza to, że klient, wnioskując o zadłużenie, ale mając złe wpisy w BIK, musi liczyć się z odmową udzielenia kredytu. Kredyt bez BIK jest aktualnie nieosiągalny w bankach działających na polskim rynku finansowym.

Czy jestem w BIK? Sprawdź swój raport BIK i przekonaj się, czy masz szansę np. na kredyt hipoteczny. Na naszej stronie znajdziesz poradnik, który umożliwi ci sprawdzenie twojego raportu bez żadnych opłat.

Biuro Informacji Kredytowej - jak często przeprowadzene są aktualizacje?

Banki i firmy pożyczkowe zobowiązane są pod groźbą kary finansowej informować o działaniach okołokredytowych swoich klientów w ciągu zaledwie siedmiu dni roboczych. Jakie informacje muszą zostać dostarczone do BIK w tak krótkim czasie? Jako działania okołokredytowe określamy informację o:

  • podpisaniu umowy i postwaniu nowego zobowiązania finansowego;

  • wygaśnięciu umowy kredytowej lub pożyczkowej;

  • całkowitej spłacie zobowiązania;

  • zmianie warunków spłaty np. wydłużenie okresu kredytowania;

  • korekcie wysokości zobowiązania;

  • zmianie parametrów kredytu lub pożyczki.

Jak często Biuro Informacji Kredytowej może aktualizować informację o istniejących już zobowiązaniach? Zgodnie z ustawą z 2016 roku, BIK aż dwa częściej niż przed wejściem ustawy w życie, czyli co 14 dni.

Co gwarantuje częsta aktualizacja danych w BIK?

Częsta i systematyczna aktualizacja danych w BIK bardzo pozytywnie wpływa na weryfikację przyszłych kredytobiorców. Do BIK trafiają informację nawet o niewielkich zaległościach w spłacie, co sprawia, że ocena punktowa, czyli scoring BIK jest niezwykle skuteczny. Bank ma realną szansę na ocenę swojego ryzyka, a także zminimalizowanie sytuacji, w której zostanie zawarta umowa z klientem, który ma zobowiązania względem innego banku, ale nie jest w stanie wywiązać się z umowy między stronami.

Częste aktualizacje BIK nie tylko chroni instytucje finansowe, pozwalając na uniknięcie zawarcia umowy z osobą niewypłacalną, ale także pozwalają cieszyć się większym bezpieczeństwem, jakie gwarantuje się kredytobiorcom. Weryfikacja BIK pozwala szybko przeciwdziałać spirali zadłużeń, czy przekredytowaniu, co mogłoby wiązać się z bardzo przykrymi konsekwencjami dla kredytobiorcy.

BIK a ocena kredytobiorcy

Oferta banków jest niezwykle bogata. Wielu kredytobiorców liczy na minimum formalności, wybierając kredyt gotówkowy, który gwarantuje szybką wypłatę pieniędzy. Czy mniej formalności oznacza, że to kredyt bez BIK? Absolutnie nie. Niezależnie od rodzaju kredytu, bank dokładnie zweryfikuje swojego klienta, zanim udzieli zgody kredytowej i przygotuje umowę gotową do podpisania. BIK pozwala ocenić wiarygodność klienta banku i dowiedzieć się, czy miał on już styczność z innymi zobowiązaniami finansowymi. Warto jednak mieć na uwadze, że weryfikacja historii kredytowej i pozytywna ocena punktowa kredytobiorcy, to nie jedyny warunek banku. Historia kredytowa jest równie ważna, jak zdolność kredytowa klienta wnioskującego o zobowiązanie. Bank będzie chciał poznać twoje możliwości finansowe, oceniając zarówno wysokość twoich stałych dochodów, miesięczne wydatki oraz warunki zatrudnienia. Chcesz samodzielnie ocenić to, czy stać cię na spłatę kredytu? Pomoże ci w tym kalkulator zdolności kredytowej.

Dobra historia kredytowa i wysoka zdolność kredytowa, tylko klienci spełniający oba te warunki, mogą oczekiwać zawarcia umowy w banku.

Liczysz na pożyczkę bez BIK? Tego typu oferty dostępne są wyłącznie w wybranych firmach pożyczkowych, przekonaj się o tym, śledząc aktualny ranking chwilówek.

Wyczyszczenie BIK? Kiedy jest to możliwe i jak z tego skorzystać?

Twoja historia kredytowa nie prezentuje się korzystnie, a ty szukasz sposobu, by oczyścić raport BIK i móc bez problemu skorzystać z usług banku? W internecie z łatwością znajdziesz liczne ogłoszenia, które zapewniają, że za odpowiednią opłatą wyczyszczą twoją historię kredytową, unikaj jednak takich okazji, gdyż to świetny sposób na wyłudzenie twoich pieniędzy.

Jeśli masz długi, informacja ta będzie widniała w BIK aż do 5 lat od spłaty twojego zobowiązania. Dopiero wtedy możliwe będzie skuteczne ubieganie się o kredyt w tradycyjnym banku. Warto pilnować tej daty i po upływie tego czasu sprawdzić, czy BIK faktycznie usunęło negatywne wpisy z twojego raportu. Pamiętaj jednocześnie, że bank ma obowiązek poinformować o spłacie twojego zobowiązania w ciągu maksymalnie siedmiu dni od uregulowania zadłużenia. Jeśli jednak tak się nie stanie, możesz wnioskować o usunięcie takiego wpisu, poprzez złożenie skargi bezpośrednio w Biurze Informacji Kredytowej.

Podsumowanie

BIK odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie ubiegania się o kredyt, czy pożyczkę. Instytucje finansowe korzystają z możliwości, jakie czekają na użytkowników, którzy mogą swobodnie weryfikować swoich klientów pod względem historii kredytowej. To nie tylko usprawnia funkcjonowanie banków, ale także zapewnia dużo mniejsze ryzyko udzielenia kredytu, co z kolei może mieć pozytywny wpływ na ofertę banków. Choć klient banku musi liczyć się z bardzo dokładną weryfikacją pod względem BIK, KRD oraz innych baz dłużników, może oczekiwać, że warunki kredytu pozwolą mu na łatwą spłatę zadłużenia i dużo korzystniejsze oprocentowanie, a nawet brak opłat pozaodsetkowych.

Jeśli w planach masz skorzystanie z kredytu hipotecznego, warto szczególną uwagę poświęcić na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej, pomoże ci to zdobyć zgodę na zobowiązanie i zrealizować cel o mieszkaniu, a nawet budowie domu. Brak historii kredytowej nie będzie jednak problemem, jeśli zdecydujesz się na kredyt gotówkowy, to świetny wybór, jeśli planujesz swój pierwszy kredyt.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK
Poradniki 13.04.2021

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Zobacz więcej
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?
Poradniki 31.03.2021

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Zobacz więcej
Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021
Poradniki 24.03.2021

Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021

Ile aktualnie wynosi kryterium dochodowe, które upoważnia do skorzystania z pomocy społecznej? Jak ustalić wysokość dochodu na osobę w rodzinie w 2021 roku? Czy 500+ wlicza się do dochodów osoby ubiegającej się o świadczenia finansowe?

Zobacz więcej
Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?
Poradniki 18.03.2021

Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?

Jeśli planujesz podróż na terenie Unii Europejskiej, nie musisz wyrabiać paszportu. Dowód osobisty pomoże ci zatem przekroczyć granicę wraz z całą rodziną, jeśli wszyscy jej członkowie będą przy sobie posiadali ten dokument potwierdzający tożsamość.

Zobacz więcej
EURIBOR 1M, EURIBOR 3M, EURIBOR 6M - co warto wiedzieć o stawce EURIBOR?
Poradniki 09.03.2021

EURIBOR 1M, EURIBOR 3M, EURIBOR 6M - co warto wiedzieć o stawce EURIBOR?

Chcesz poznać aktualne stawki EURIBOR? Jeśli planujesz kupno mieszkania za granicą (zarabiając w euro) lub szukasz zadłużenia finansowego w strefie euro, warto zwrócić uwagę na rzeczywiste stawki EURIBOR.

Zobacz więcej
Koszty komornicze - koszty egzekucji komorniczej, koszty egzekucyjne
Poradniki 04.03.2021

Koszty komornicze - koszty egzekucji komorniczej, koszty egzekucyjne

Jeśli czeka cię egzekucja komornicza, musisz mieć na uwadze dodatkowe wydatki, które pokryją koszty komornicze. Sprawdź, ile wynoszą opłaty komornicze zależnie od formy egzekucji długu. 

Zobacz więcej