5 min. czytania

Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach w Polsce. Czy WIBOR® zostanie zastąpiony alternatywnym wskaźnikiem referencyjnym?

Zaktualizowano: 2022-05-02 09:26
Opublikowano: 2022-05-02 08:44
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach w Polsce

Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach to te, które mogą zastąpić główne wskaźniki, jeśli z jakiegoś powodu przestaną być publikowane. Wskaźniki referencyjne dla kredytów mieszkaniowych czy innych instrumentów finansowych stanowią podstawę do obliczania oprocentowania kredytów. Sprawdź, jakie wyróżniamy alternatywne wskaźniki referencyjne dla kredytu hipotecznego.

Wskaźnik referencyjny 2022 to indeks, który stosowany jest w celu ustalenia oprocentowania produktów finansowych takich jak: kredyty, lokaty czy papiery dłużne. Jednym z takich wskaźników jest WIBOR®, którego wysokość ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku spłaty kredytów hipotecznych

Czy WIBOR® jest jedynym wskaźnikiem referencyjnym stosowanym w Polskich bankach?

Oprocentowanie kredytów hipotecznych, które od początku roku cały czas rośnie, wynika m.in. ze stawki referencyjnej WIBOR®, która zalicza się do wskaźników referencyjnych. Kredyt hipoteczny w związku z tym może zmieniać swój koszt co jeden, trzy, sześć lub dwanaście miesięcy, w zależności od tego, jaki wskaźnik referencyjny został zastosowany przez bank w przypadku Twojej umowy kredytowej (1M, 3M, 6M lub 12M). Oprócz WIBOR® banki mogą używać też innych wskaźników np. EURIBOR i LIBOR, który został zastąpiony już wskaźnikiem SARON. Niektóre z nich, obowiązują jednak w innych krajach. Jakie wskaźniki stosują banki działające w Polsce? Spójrzmy na poniższą listę.

Wskaźnik referencyjny PKO

WIBOR®, EURIBOR,

Wskaźnik referencyjny ING

WIBOR®, EURIBOR

Wskaźnik referencyjny Santander

WIBOR®, EURIBOR

Wskaźnik referencyjny Millennium

WIBOR®, EURIBOR

Wskaźnik referencyjny mBank

WIBOR®, EURIBOR,

Wskaźnik referencyjny Getin Bank

WIBOR®, EURIBOR

Wskaźnik referencyjny BNP Paribas

WIBOR®, EURIBOR

Jak widać, wszystkie banki w Polsce stosują te same wskaźniki.

Rozporządzenie BMR a zasady stosowania wskaźników referencyjnych w bankach w Polsce

Kwestię istnienia wskaźników referencyjnych regulują konkretne akty prawne. Jednym z nich jest Rozporządzenie BMR. Kogo on dotyczy? BMR to skrót od Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 roku w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych. Przepis ten dotyczy banków, które działają w krajach należących do Unii Europejskiej i wprowadził w życie zmiany związane z kształtowaniem wskaźników referencyjnych.

Europejskie przepisy nakładają obowiązek opracowania wskaźników na podstawie nowych metod. Co to znaczy? Wskaźniki powinny być nie tylko dokładne, ale wiarygodnie odzwierciedlać realia ekonomiczne i być wyznacznikiem rzeczywistych transakcji. 

W Polsce kluczowym wskaźnikiem referencyjnym jest WIBOR®. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego potwierdził jednak, że metoda jego wyznaczania jest przejrzysta i zgodna z przepisami, dlatego nie wymaga zmiany.

Nowelizacja Rozporządzenia BMR z lutego 2021 roku wprowadziła jednak do porządku prawnego instytucję zamiennych wskaźników referencyjnych w bankach. Zgodnie z prawem, powinien on zostać wyznaczony dla kluczowego wskaźnika referencyjnego, który w przypadku zaprzestania publikowania, ma szansę negatywnie wpłynąć na stabilność finansową kraju lub nawet całej Unii Europejskiej.

Czy w takim razie Rozporządzenie BMR wymaga podpisania aneksu do umowy? W przypadku, gdyby doszło do wyznaczenia zamiennika, to automatycznie będzie on obowiązywał we wszystkich umowach, w których wcześniej funkcjonował dotychczasowy wskaźnik referencyjny. Aneks do umowy nie będzie w tej sytuacji potrzebny.

To może Cię zainteresować: Co oznacza zamrożenie stawki WIBOR®? Czy dojdzie do czasowego zamrożenie WIBOR-u dla kredytów hipotecznych?

Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach — najważniejsze informacje

W związku ze zmianą przepisów banki powinny przygotować się na zaprzestanie publikacji głównego indeksu i tym samym mieć przygotowany zamiennik wskaźnika referencyjnego. Taki obowiązek został nałożony już w styczniu 2018 roku. 

Alternatywny wskaźnik referencyjny WKF

Wskaźnik alternatywny WKF, czyli Wskaźnik Kosztu Finansowania, może być zastosowany przez banki, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego. Zgodę na prowadzenie działalności jako administrator wskaźnika otrzymał 3 listopada 2020 roku Instytut Rynku Finansowego (IRF).

Alternatywny wskaźnik referencyjny WIBON

Wskaźnik WIBON zostanie opracowany na podstawie notowania innych wskaźników referencyjnych, w tym również na podstawie wskaźnika WIBOR®. Indeks będzie wyliczany na zakończenie okresu odsetkowego według wzoru określonego przez GPW Benchmark.

Alternatywny wskaźnik referencyjny WIRF

WIRF to skrót od Warszawski Indeks Rynku Finansowego. Wskaźnik ten mierzy stopy, po jakich uczestnicy fixingu dokonują transakcji depozytowych. W procesie wyznaczania ceny mogą wziąć udział tylko te podmioty, którym administrator wskaźnika referencyjnego nadał status uczestnika.

Alternatywny wskaźnik referencyjny WIRD

WIRD to skrót od Warszawski Indeks Rynku Depozytowego. Indeks ten mierzy stopy, po jakich uczestnicy fixingu dokonują transakcji depozytowych z innymi uczestnikami.

Kliknij i sprawdź: Nowa tarcza dla kredytobiorców. Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2022?

Co dalej z WIBOR? Czy WIBOR zostanie zastąpiony alternatywnym wskaźnikiem referencyjnym?

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów zapowiedział, że od 2023 roku WIBOR® zostanie wycofany, a zamiast niego wejdzie obowiązek posługiwania się alternatywnym wskaźnikiem dla WIBOR®, który będzie oparty na oprocentowaniu depozytów overnight. Czy wiadomo już, czym zostanie zastąpiony WIBOR®? Taka informacja nie została jeszcze podana. Mówi się jednak o tym, że istnieją dwa prawdopodobne scenariusze. Jeden z nich zakłada, że alternatywny wskaźnik referencyjny, który może wejść w życie w połowie 2022 roku to wskaźnik POLONIA. Drugi pomysł to zastąpienie WIBOR® Wskaźnikiem Kosztu Finansowania (WKF).

Źródła:

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/Wskazniki_referencyjne

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/Wskazniki_referencyjne/podstawowe_informacje

https://www.mhipoteczny.pl/strefa-klienta/informacje-o-wskaznikach-referencyjnych-bmr/

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak zmieni się twoje wynagrodzenie po obniżce PIT z 17 na 12 procent?
Porady
04.07.2022

Jak zmieni się twoje wynagrodzenie po obniżce PIT z 17 na 12 procent?

Obniżka PIT z 17 do 12 proc. to dobra wiadomość dla podatników rozliczających się według skali podatkowej. Niższy podatek oznacza więcej pieniędzy w portfelu, co przy dzisiejszej sytuacji gospodarczej nie jest bez znaczenia. Kto dokładnie może skorzystać z nowej stawki? Od kiedy obowiązują znowelizowane przepisy? Sprawdziliśmy to!
Zobacz więcej
6 min. czytania
Na czym polega wydziedziczenie bez prawa do zachowku?
Porady
29.06.2022

Na czym polega wydziedziczenie bez prawa do zachowku i kiedy można je podważyć?

Wydziedziczenie jest instytucją pozwalającą na wykluczenie określonych osób z kręgu spadkobierców. Chociaż taka decyzja jest trudna do podjęcia, to w niektórych sytuacjach należy ją rozważyć. Czym skutkuje wydziedziczenie? Czy można je podważyć? Sprawdziliśmy to!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w 2022 roku?
Porady
26.05.2022

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2022 roku? Skutki inflacji w Polsce

...inflacji bazowej, do których zalicza się: Rodzaje inflacji możemy podzielić ze względu na wiele kryteriów. Jeśli weźmiemy pod uwagę przyczyny, wyróżnimy: Jak inflacja wpływa na spłatę kredytu hipotecznego i gotówkowego? Inflacja a kredyt >> Według danych GUS inflacja w kwietniu 2022 roku wynosiła 12,4%. Z kolei inflacja bazowa po wyłączeniu cen energii i żywności osiągnęła pułap 7,7%. Wyższy...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Wakacje kredytowe 2022 i 2023 w ramach tarczy dla kredytobiorców
Porady
23.05.2022

Wakacje kredytowe 2022 i 2023 w ramach tarczy dla kredytobiorców. Warunki ustawowych wakacji kredytowych

...wsparcie ma opierać się na czterech niezależnych od siebie filarach, które swoim działaniem obejmą nie tylko rodziny posiadające kredyty hipoteczne w polskiej walucie, ale też i banki. Projekt ustawy, który 17 maja 2022 roku trafił do Sejmu, zakłada, że kredytobiorca może...

Zobacz więcej
4 min. czytania
Zawieszenie spłaty a koronawirus
Porady
19.05.2022

Na czym polegają wakacje kredytowe i kiedy można zawiesić spłatę kredytu?

...się to w przypadku kredytu gotówkowego. Wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy to usługa dość rzadko spotykana. Wcześniej wakacje kredytowe...

...najczęściej trwają 3 lub 6 miesięcy. Wakacje kredytowe a kredyt hipoteczny to dostępna opcja spotykana w większości banków. Nieco inaczej...

Zobacz więcej
10 min. czytania
bezwarunkowy dochód podstawowy
Porady
19.05.2022

Bezwarunkowy dochód podstawowy – czym jest i czy Polska wprowadzi bezwarunkowy dochód podstawowy?

...od osiąganych dochodów czy statusu zawodowego. Każdy mógłby przeznaczyć ją na dowolne wydatki: rozrywkę, edukację, spłatę kredytu gotówkowego czy też po prostu odkładać na przyszłość.  Z pewnością można powiedzieć, że bezwarunkowy dochód podstawowy to rewolucyjna...

Zobacz więcej
9 min. czytania