Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Co oznacza zamrożenie stawki WIBOR®? Czy dojdzie do czasowego zamrożenie WIBOR-u dla kredytów hipotecznych?

Zaktualizowano: 2022-05-02 08:16
Opublikowano: 2022-05-02 07:50
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Co oznacza zamrożenie stawki WIBOR?

Zamrożenie WIBOR® to projekt, który z założenia spowoduje spadek rat płaconych kredytów hipotecznych. Czy jednak ustawa o czasowym zamrożeniu oprocentowania kredytów wejdzie w życie? Sprawdź, co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu i jakie skutki może ono przynieść naszej gospodarce.

Stawka referencyjna WIBOR® określa wysokość oprocentowania kredytów oraz pożyczek z oprocentowaniem zmiennym i składa się z marży bankowej i wybranej stopy WIBOR®. Instytucje finansowe stosują różne stawki, które odpowiadają innym odcinkom czasu. Na swojej umowie kredytowej możesz więc znaleźć jeden z następujących zapisów: WIBOR® 1M, 3M lub też 6M co oznacza kolejno 1,3 lub 6-miesięczną stawkę referencyjną. Aktualne wzrosty stawek, spowodowane są zmianą stóp procentowych, które mają skutecznie walczyć z szalejącą inflacją. Niestety powodują również wzrost rat kredytów.

Wysoka inflacja i stopy procentowe a wzrost stawek WIBOR®

Stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych to rozwiązanie, które na dobre zagościło w ofertach banków komercyjnych już w połowie 2021 roku. Niestety do tej pory rozwiązanie to nie cieszyło się dużą popularnością i większość kredytobiorców, decydowało się zaciągnąć zobowiązania z oprocentowaniem zmiennym ustalanym na podstawie aktualnej stawki WIBOR®. Kredyt hipoteczny o zmiennym oprocentowaniu może jednak zmieniać swój koszt, wpływając bezpośrednio na ratę kredytu. To oznacza, że w przypadku sprzyjającej sytuacji gospodarczej, Twoje zobowiązanie nie obciąży nadmierne domowego budżetu. Gdy jednak pojawią się jakiekolwiek problemy np. z inflacją, rata Twojego kredytu może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Dlaczego? Inflacja w marcu 2022 roku wyniosła prawie 11 proc., a prognozy mówią, że kolejne miesiące mogą przynieść dodatkowe wzrosty. Rada Polityki Pieniężnej chcąc walczyć ze zjawiskiem szalejących cen, regularnie podnosi więc stopy procentowe, a to oznacza, że na wykresie WIBOR®, który sukcesywnie rośnie od października 2021 roku, zobaczymy kolejne skokowe zwiększenie stawek. Zmiana WIBOR® wpłynie na ratę kredytu, która w takiej sytuacji będzie coraz większa. Jeśli dodatkowo Twoje wynagrodzenie nie jest waloryzowane do poziomu inflacji, to oznacza, że z każdym miesiącem będzie Ci coraz trudniej regulować rachunki i inne zobowiązania.

Czy w takim razie jedynym rozwiązaniem jest zamrożenie WIBOR? Prezes NBP, Adam Glapiński podczas wystąpienia na Forum Bankowym 2022, stwierdził, że pomysł zamrożenia stóp może okazać się wyjątkowo szkodliwy. Czy aby na pewno?

Kliknij i sprawdź: O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

Ustawa o czasowym zamrożeniu oprocentowania kredytów hipotecznych — najważniejsze informacje

Projekt ustawy o zamrożeniu rat kredytu hipotecznego zakłada, że oprocentowanie ma zostać zablokowane na 3 lata. Dzięki temu wskaźnik WIBOR® przez cały ten okres będzie wynosił tyle samo i nie spowoduje wzrostu rat kredytów. Rozwiązanie to ma jednak dotyczyć tylko określonej grupy osób. Z ulgi skorzystają przede wszystkim kredytobiorcy, którzy za otrzymane środki zakupili swoje pierwsze mieszkanie, wykorzystywane do spełniania potrzeb mieszkaniowych (a nie np. do wynajmu). Dodatkowo miesięczna rata kredytu powinna przekraczać 50 proc. uzyskiwanych dochodów netto.

Trudno jednak określić, kiedy ustawa miałaby wejść w życie. Aktualnie partie z różnych stron prześcigają się w rzucaniu nowych pomysłów, które mogłyby przynieść ulgę domowym budżetom wielu Polaków. Nowym rozwiązaniem, który miałby dostosować nasze prawo do unijnego, jest całkowita likwidacja wskaźnika WIBOR®. Zgodnie z tym założeniem od 1 stycznia 2023 r. ma wejść obowiązek posługiwania się inną stawką, która będzie pochodzić z rynku międzybankowego depozytów overnight, dzięki czemu stanie się bardziej transparentna.

Wady i zalety zamrożenia stawki WIBOR® w Polsce

Projekt ustawy został już złożony w sejmie, jednak wciąż trudno prorokować jak potoczą się jego losy. Dla wielu kredytobiorców zamrożenie WIBOR® przyniosłoby realną ulgę. Ta grupa dłużników, która jednak zdecydowała się przejść na oprocentowanie stałe, może w tej sytuacji poczuć się oszukana. Czy w takim razie istnieje jedno, dobre rozwiązanie tego problemu? W rozstrzygnięciu pomoże nam lista zalet i wad.

Zalety

Wady

  • Odczuwalna ulga finansowana zauważalna w budżetach wielu Polaków.
  • Wyraźne obciążenie sektora bankowego.
  • Możliwość wywołania buntu, szczególnie wśród kredytobiorców, którzy pomyśleli o własnym spokoju nieco wcześniej i skorzystali z oprocentowania stałego.

  • Pobudzenie konsumpcji poprzez wzrost zainteresowania kredytami, co może bezpośrednio przełożyć się na pogłębienie inflacji.

Ile kosztować będzie kredyt hipoteczny po zamrożeniu stawki WIBOR®? Symulacja kredytu

Wielu Polaków zastanawia się jak obliczyć ratę kredytu po zmianie WIBOR® i samodzielnie próbuje przeprowadzić symulację spłat nowych rat. Aby jednak ułatwić Ci to zadanie, przeprowadziliśmy podobną kalkulację.

Wyliczenia dotyczą kredytu w wysokości 300 tys. złotych, z okresem spłaty na 25 lat. Stawka WIBOR® w momencie uruchomienia kredytu wynosi 0,2%, a marża jest stała w wysokości 2%. Ile dzisiaj wyniesie całkowita kwota do spłaty? Jak wyglądałby koszt kredytu, gdyby projekt zamrożonego oprocentowania wszedł w życie? Sprawdźmy.

WIBOR® 6M

Koszty odsetkowe

Dzień podpisania umowy →

0,2 proc.

90 300 zł

1 proc.

125 800 zł

2 proc.

175 100 zł

3 proc.

226 100 zł

3,2 proc.

238 300 zł

Stawka WIBOR® na dzień 26.04.2022 →

6,07 proc.

398 813 zł

Aktualnie, przy stawce WIBOR® 6M wynoszącej 6,07 rodzina ma do spłaty 300 tys. złotych kredytu oraz 398 813 zł kosztów odsetkowych. Jak wyglądałaby koszt kredytu, gdyby w życie weszła ustawa o zamrożeniu stawki? Pomysłodawcy projektu proponowali, aby WIBOR® zatrzymać na poziomie 3,2 proc. To by oznaczało, że koszty odsetkowe wyniosą 238 300 zł, czyli aż o 160 513 zł mniej.

Zamrożenie stawki WIBOR® w Polsce a opinia ekspertów

Pomysł zamrożenia raty kredytów nie cieszy się wśród polskich ekspertów finansowych dużą popularnością. O efekcie wprowadzenia ustawy, mówi się, że jest to gaszenie pożaru benzyną. Dlaczego?

Zamrożenie stawki WIBOR® stanowiłoby zbyt mocną ingerencję gospodarski w prywatne stosunki prawne. Dodatkowo znacznie utrudniłoby walkę z inflacją, której celem jest zmniejszenie konsumpcji, a nie jej pobudzenie. Długa ingerencja państwa może więc zadziałać destabilizacyjne na cały sektor finansowy.

To może Cię zainteresować: Pomoc finansowa dla zadłużonych w bankach. Na jakie wsparcie finansowe dla zadłużonych mogą liczyć osoby spłacające kredyt hipoteczny?

Alternatywna pomoc w spłacie kredytu hipotecznego przy wysokich stopach procentowych NBP

Kredytobiorcy, którzy zauważalnie odczuli już skutki podniesionych stóp procentowych, nie muszą jednak czekać, aż ustawa o zamrożeniu stawki WIBOR® wejdzie w życie. Banki oferują swoim klientom również inne rozwiązania, które mogą ułatwić spłatę coraz to wyższych rat kredytowych.

  1. Wakacje kredytowe to rozwiązanie, które umożliwia zawieszenie spłaty całej raty lub jedynie części kapitałowej przez określony czas. Kredytobiorca, który zdecyduje się skorzystać z takiej opcji, musi jednak pamiętać o tym, że niespłacone odsetki będą miały wpływ na te, które pozostały jeszcze do spłaty.
  2. Refinansowanie kredytu to przeniesienie zobowiązania do innego banku. Dzięki temu masz szansę zawnioskować o kredyt na zupełnie nowych, często korzystniejszych warunkach. Pamiętaj jednak o tym, że decydując się na refinansowanie kredytu, zgadzasz się na to, aby bank zbadał Twoją zdolność kredytową. W takiej sytuacji może się okazać, że otrzymanie nowego finansowania nie będzie jednak możliwe.
  3. Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego sprawi, że przez określony czas (5-10 lat), oprocentowanie Twojego zobowiązania nie ulegnie zmianie, a co za tym idzie, nie zmieni się również wysokość płaconego kredytu. Wiele banków umożliwia swoim klientom przejście na stałe oprocentowanie nawet w trakcie spłacania zobowiązania.
  4. Konsolidacja kredytu umożliwi Ci połączenie rat kilku zobowiązań w jedną, często znacznie mniejszą dzięki wydłużeniu okresu kredytowania. 

Zamrożenie WIBOR® — podsumowanie

Patrząc na obecną sytuację ekonomiczną nietrudno zadać sobie pytanie: co dalej z WIBOR-em? Niestety nic nie wskazuje na to, że wysokość stawki ulegnie w najbliższym czasie korzystniej zmianie. Najbliższe prognozy WIBOR® pozostają dla kredytobiorców nieubłagane. Jednego możemy być jednak pewni — tak długo, jak stopy procentowe będą rosnąć, wskaźnik WIBOR® również będzie piął się w górę. Dopóki żadne systemowe działanie nie zostało oficjalnie wprowadzone, warto szukać własnych rozwiązań na zmniejszenie wysokości raty kredytowej.

Źródła:

https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/finanse-i-inwestycje/5451289,Zamrozenie-WIBORu-opinia-wiceprezesa-Zwiazku-Bankow-Polskich.html

https://samorzad.infor.pl/wiadomosci/5457309,zamrozenie-WIBOR.html

https://www.money.pl/banki/politycy-chca-zamrazac-wibor-to-niebezpieczne-6755994077223520a.html

Komentarze

Powiązane artykuły

Bezpieczny kredyt 2 proc. Kiedy rusza program i kto z niego skorzysta?
30.01.2023

Bezpieczny kredyt 2 proc. Kiedy rusza program i kto z niego skorzysta?

...programu rządowego, który zwiększa szanse Polaków na zakup wymarzonej nieruchomości. Program Pierwsze Mieszkanie zakłada wsparcie w postaci udzielenia gwarancji na nisko oprocentowany kredyt hipoteczny, a także ułatwienia w zakładaniu kont oszczędnościowych, z których środki zostaną przeznaczone na cel mieszkaniowy. W poniższym artykule zajmiemy się pierwszym pomysłem – programem...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Program Pierwsze Mieszkanie
23.01.2023

Kto będzie mógł skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie?

...obecnej sytuacji gospodarczej szczególnie trudno jest uzyskać zgodę na kredyt hipoteczny – w obliczu rosnących rat zobowiązań oraz rekordowych stóp procentowych zdolność kredytowa Polaków znacząco spadła. Rozwiązaniem na problemy z zakupem własnego lokum może być program...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2023 roku
20.01.2023

Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2023 roku

...dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Jeśli więc spłacasz kredyt hipoteczny, dopłaty rządowe mogą Ci pomóc przez pewien czas w spłacie...

...względu na wysokie stopy procentowe kredyty hipoteczne w 2023 r. wciąż są dość drogie, co powoduje, że nie tylko...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Mieszkanie bezczynszowe
28.12.2022

Mieszkanie bezczynszowe. Czym jest i czy warto się zdecydować?

Mieszkanie bezczynszowe, czyli pozbawione konieczności uiszczania comiesięcznych należności do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Niższe opłaty oznaczają spore oszczędności, jednak wiąże się z nimi znacznie większa odpowiedzialność właścicieli niż w przypadku tradycyjnych, czynszowych mieszkań. Czy warto kupić mieszkanie...
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak wziąć i ile kosztuje kredyt hipoteczny dla singla?
14.12.2022

Jak wziąć i ile kosztuje kredyt hipoteczny dla singla?

...zarobki i mieć nerwy ze stali. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny dla singla? Jakie są alternatywy w przypadku negatywnej decyzji?...

...a ostateczny koszt zobowiązania jest wysoki. Jeśli zależy Ci na kredycie hipotecznym dla singla, sprawdź forum dla kredytobiorców lub zasięgnij porady...

Zobacz więcej
7 min. czytania
O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku?
08.12.2022

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

...stóp procentowych. Osoby, które kilka lat temu zaciągnęły kredyt hipoteczny, teraz muszą zmierzyć się z dużymi podwyżkami, często nawet o...

...na 30 lat [marża 2,3%, WIBOR(R) 3M]. Sprawdźmy wyliczenie raty kredytu hipotecznego dla kwoty 500 tys. zł. W tym przypadku opłata przed...

Zobacz więcej
5 min. czytania