Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Co oznacza zamrożenie stawki WIBOR®? Czy dojdzie do czasowego zamrożenie WIBOR-u dla kredytów hipotecznych?

Zaktualizowano: 2022-05-02 08:16
Opublikowano: 2022-05-02 07:50
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Co oznacza zamrożenie stawki WIBOR?

Zamrożenie WIBOR® to projekt, który z założenia spowoduje spadek rat płaconych kredytów hipotecznych. Czy jednak ustawa o czasowym zamrożeniu oprocentowania kredytów wejdzie w życie? Sprawdź, co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu i jakie skutki może ono przynieść naszej gospodarce.

Stawka referencyjna WIBOR® określa wysokość oprocentowania kredytów oraz pożyczek z oprocentowaniem zmiennym i składa się z marży bankowej i wybranej stopy WIBOR®. Instytucje finansowe stosują różne stawki, które odpowiadają innym odcinkom czasu. Na swojej umowie kredytowej możesz więc znaleźć jeden z następujących zapisów: WIBOR® 1M, 3M lub też 6M co oznacza kolejno 1,3 lub 6-miesięczną stawkę referencyjną. Aktualne wzrosty stawek, spowodowane są zmianą stóp procentowych, które mają skutecznie walczyć z szalejącą inflacją. Niestety powodują również wzrost rat kredytów.

Wysoka inflacja i stopy procentowe a wzrost stawek WIBOR®

Stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych to rozwiązanie, które na dobre zagościło w ofertach banków komercyjnych już w połowie 2021 roku. Niestety do tej pory rozwiązanie to nie cieszyło się dużą popularnością i większość kredytobiorców, decydowało się zaciągnąć zobowiązania z oprocentowaniem zmiennym ustalanym na podstawie aktualnej stawki WIBOR®. Kredyt hipoteczny o zmiennym oprocentowaniu może jednak zmieniać swój koszt, wpływając bezpośrednio na ratę kredytu. To oznacza, że w przypadku sprzyjającej sytuacji gospodarczej, Twoje zobowiązanie nie obciąży nadmierne domowego budżetu. Gdy jednak pojawią się jakiekolwiek problemy np. z inflacją, rata Twojego kredytu może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Dlaczego? Inflacja w marcu 2022 roku wyniosła prawie 11 proc., a prognozy mówią, że kolejne miesiące mogą przynieść dodatkowe wzrosty. Rada Polityki Pieniężnej chcąc walczyć ze zjawiskiem szalejących cen, regularnie podnosi więc stopy procentowe, a to oznacza, że na wykresie WIBOR®, który sukcesywnie rośnie od października 2021 roku, zobaczymy kolejne skokowe zwiększenie stawek. Zmiana WIBOR® wpłynie na ratę kredytu, która w takiej sytuacji będzie coraz większa. Jeśli dodatkowo Twoje wynagrodzenie nie jest waloryzowane do poziomu inflacji, to oznacza, że z każdym miesiącem będzie Ci coraz trudniej regulować rachunki i inne zobowiązania.

Czy w takim razie jedynym rozwiązaniem jest zamrożenie WIBOR? Prezes NBP, Adam Glapiński podczas wystąpienia na Forum Bankowym 2022, stwierdził, że pomysł zamrożenia stóp może okazać się wyjątkowo szkodliwy. Czy aby na pewno?

Kliknij i sprawdź: O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

Ustawa o czasowym zamrożeniu oprocentowania kredytów hipotecznych — najważniejsze informacje

Projekt ustawy o zamrożeniu rat kredytu hipotecznego zakłada, że oprocentowanie ma zostać zablokowane na 3 lata. Dzięki temu wskaźnik WIBOR® przez cały ten okres będzie wynosił tyle samo i nie spowoduje wzrostu rat kredytów. Rozwiązanie to ma jednak dotyczyć tylko określonej grupy osób. Z ulgi skorzystają przede wszystkim kredytobiorcy, którzy za otrzymane środki zakupili swoje pierwsze mieszkanie, wykorzystywane do spełniania potrzeb mieszkaniowych (a nie np. do wynajmu). Dodatkowo miesięczna rata kredytu powinna przekraczać 50 proc. uzyskiwanych dochodów netto.

Trudno jednak określić, kiedy ustawa miałaby wejść w życie. Aktualnie partie z różnych stron prześcigają się w rzucaniu nowych pomysłów, które mogłyby przynieść ulgę domowym budżetom wielu Polaków. Nowym rozwiązaniem, który miałby dostosować nasze prawo do unijnego, jest całkowita likwidacja wskaźnika WIBOR®. Zgodnie z tym założeniem od 1 stycznia 2023 r. ma wejść obowiązek posługiwania się inną stawką, która będzie pochodzić z rynku międzybankowego depozytów overnight, dzięki czemu stanie się bardziej transparentna.

Wady i zalety zamrożenia stawki WIBOR® w Polsce

Projekt ustawy został już złożony w sejmie, jednak wciąż trudno prorokować jak potoczą się jego losy. Dla wielu kredytobiorców zamrożenie WIBOR® przyniosłoby realną ulgę. Ta grupa dłużników, która jednak zdecydowała się przejść na oprocentowanie stałe, może w tej sytuacji poczuć się oszukana. Czy w takim razie istnieje jedno, dobre rozwiązanie tego problemu? W rozstrzygnięciu pomoże nam lista zalet i wad.

Zalety

Wady

  • Odczuwalna ulga finansowana zauważalna w budżetach wielu Polaków.
  • Wyraźne obciążenie sektora bankowego.
  • Możliwość wywołania buntu, szczególnie wśród kredytobiorców, którzy pomyśleli o własnym spokoju nieco wcześniej i skorzystali z oprocentowania stałego.

  • Pobudzenie konsumpcji poprzez wzrost zainteresowania kredytami, co może bezpośrednio przełożyć się na pogłębienie inflacji.

Ile kosztować będzie kredyt hipoteczny po zamrożeniu stawki WIBOR®? Symulacja kredytu

Wielu Polaków zastanawia się jak obliczyć ratę kredytu po zmianie WIBOR® i samodzielnie próbuje przeprowadzić symulację spłat nowych rat. Aby jednak ułatwić Ci to zadanie, przeprowadziliśmy podobną kalkulację.

Wyliczenia dotyczą kredytu w wysokości 300 tys. złotych, z okresem spłaty na 25 lat. Stawka WIBOR® w momencie uruchomienia kredytu wynosi 0,2%, a marża jest stała w wysokości 2%. Ile dzisiaj wyniesie całkowita kwota do spłaty? Jak wyglądałby koszt kredytu, gdyby projekt zamrożonego oprocentowania wszedł w życie? Sprawdźmy.

WIBOR® 6M

Koszty odsetkowe

Dzień podpisania umowy →

0,2 proc.

90 300 zł

1 proc.

125 800 zł

2 proc.

175 100 zł

3 proc.

226 100 zł

3,2 proc.

238 300 zł

Stawka WIBOR® na dzień 26.04.2022 →

6,07 proc.

398 813 zł

Aktualnie, przy stawce WIBOR® 6M wynoszącej 6,07 rodzina ma do spłaty 300 tys. złotych kredytu oraz 398 813 zł kosztów odsetkowych. Jak wyglądałaby koszt kredytu, gdyby w życie weszła ustawa o zamrożeniu stawki? Pomysłodawcy projektu proponowali, aby WIBOR® zatrzymać na poziomie 3,2 proc. To by oznaczało, że koszty odsetkowe wyniosą 238 300 zł, czyli aż o 160 513 zł mniej.

Zamrożenie stawki WIBOR® w Polsce a opinia ekspertów

Pomysł zamrożenia raty kredytów nie cieszy się wśród polskich ekspertów finansowych dużą popularnością. O efekcie wprowadzenia ustawy, mówi się, że jest to gaszenie pożaru benzyną. Dlaczego?

Zamrożenie stawki WIBOR® stanowiłoby zbyt mocną ingerencję gospodarski w prywatne stosunki prawne. Dodatkowo znacznie utrudniłoby walkę z inflacją, której celem jest zmniejszenie konsumpcji, a nie jej pobudzenie. Długa ingerencja państwa może więc zadziałać destabilizacyjne na cały sektor finansowy.

To może Cię zainteresować: Pomoc finansowa dla zadłużonych w bankach. Na jakie wsparcie finansowe dla zadłużonych mogą liczyć osoby spłacające kredyt hipoteczny?

Alternatywna pomoc w spłacie kredytu hipotecznego przy wysokich stopach procentowych NBP

Kredytobiorcy, którzy zauważalnie odczuli już skutki podniesionych stóp procentowych, nie muszą jednak czekać, aż ustawa o zamrożeniu stawki WIBOR® wejdzie w życie. Banki oferują swoim klientom również inne rozwiązania, które mogą ułatwić spłatę coraz to wyższych rat kredytowych.

  1. Wakacje kredytowe to rozwiązanie, które umożliwia zawieszenie spłaty całej raty lub jedynie części kapitałowej przez określony czas. Kredytobiorca, który zdecyduje się skorzystać z takiej opcji, musi jednak pamiętać o tym, że niespłacone odsetki będą miały wpływ na te, które pozostały jeszcze do spłaty.
  2. Refinansowanie kredytu to przeniesienie zobowiązania do innego banku. Dzięki temu masz szansę zawnioskować o kredyt na zupełnie nowych, często korzystniejszych warunkach. Pamiętaj jednak o tym, że decydując się na refinansowanie kredytu, zgadzasz się na to, aby bank zbadał Twoją zdolność kredytową. W takiej sytuacji może się okazać, że otrzymanie nowego finansowania nie będzie jednak możliwe.
  3. Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego sprawi, że przez określony czas (5-10 lat), oprocentowanie Twojego zobowiązania nie ulegnie zmianie, a co za tym idzie, nie zmieni się również wysokość płaconego kredytu. Wiele banków umożliwia swoim klientom przejście na stałe oprocentowanie nawet w trakcie spłacania zobowiązania.
  4. Konsolidacja kredytu umożliwi Ci połączenie rat kilku zobowiązań w jedną, często znacznie mniejszą dzięki wydłużeniu okresu kredytowania. 

Zamrożenie WIBOR® — podsumowanie

Patrząc na obecną sytuację ekonomiczną nietrudno zadać sobie pytanie: co dalej z WIBOR-em? Niestety nic nie wskazuje na to, że wysokość stawki ulegnie w najbliższym czasie korzystniej zmianie. Najbliższe prognozy WIBOR® pozostają dla kredytobiorców nieubłagane. Jednego możemy być jednak pewni — tak długo, jak stopy procentowe będą rosnąć, wskaźnik WIBOR® również będzie piął się w górę. Dopóki żadne systemowe działanie nie zostało oficjalnie wprowadzone, warto szukać własnych rozwiązań na zmniejszenie wysokości raty kredytowej.

Źródła:

https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/finanse-i-inwestycje/5451289,Zamrozenie-WIBORu-opinia-wiceprezesa-Zwiazku-Bankow-Polskich.html

https://samorzad.infor.pl/wiadomosci/5457309,zamrozenie-WIBOR.html

https://www.money.pl/banki/politycy-chca-zamrazac-wibor-to-niebezpieczne-6755994077223520a.html

Komentarze

Powiązane artykuły

Symulacja kredytu hipotecznego w {{year}}

Symulacja kredytu hipotecznego w 2024

...zmienić w czasie trwania umowy kredytowej, jeśli weźmiesz kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem. Takie oprocentowanie składa się ze...

...zaciągnąć zobowiązanie, warto przeprowadzić symulację kredytu hipotecznego w różnych bankach i dla różnych wariantów oferty, aby dzięki...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Jak można było wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferował preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należało złożyć...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w {{year}}?

Bezpieczny kredyt 2 proc. Co z programem w 2024?

...do 600 tys. zł. Większe rodziny będą mogły liczyć na dodatkowe 100 tys. zł za każdą osobę. Lata 2021-2022 były bardzo trudne dla Polaków, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Rada Polityki Pieniężnej od jesieni 2021 roku sukcesywnie podnosiła stopy procentowe, aż znalazły się na rekordowym poziomie – 6,75%. Wraz z nimi w górę...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Tarcza dla kredytobiorców

Tarcza dla kredytobiorców. Dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2024?

...wniosek o wsparcie należało złożyć do banku, w którym uzyskano kredyt hipoteczny. Warto jednak podkreślić, że mimo spełnienia jednego z...

...i 2022 roku. Odetchnąć mogły osoby, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne. Ich raty w końcu zaczęły spadać. Malejąca inflacja...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Kto płaci podatek od nieruchomości i jak go obliczyć?

Czym jest podatek od nieruchomości? Kto płaci podatek od nieruchomości i jak go obliczyć?

...od nieruchomości w 2024 roku? Jeśli planujesz wkrótce wziąć kredyt hipoteczny i stać się właścicielem nieruchomości, to ten artykuł jest...

...kosztu firmy. To może Cię zainteresować: Ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego2023. Kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach ją...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w {{year}} roku

Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych w 2024 roku

...finansowe dla zadłużonych mogą liczyć osoby spłacające kredyt hipoteczny? Również Polski Nowy Ład przewiduje dopłaty do kredytów...

...co nowego przygotowali rządzący? Czy państwo dopłaca do kredytu hipotecznego również w 2024 roku? Przedstawiamy aktualne informacje, ranking...

Zobacz więcej
10 min. czytania