9 min. czytania

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Zaktualizowano: 2022-03-01 11:49
Opublikowano: 2022-01-19 12:15
Średnia ocena: 2,40/6 Głosów: 5
Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!

Prowadzenie działalności gospodarczej zazwyczaj kojarzy nam się ze sporą odpowiedzialnością, dużymi obrotami i mnogością formalnych zobowiązań. Przedsiębiorcy snują przyszłościowe plany, zaciągając niekiedy kredyt gotówkowy, by sfinansować rozwój, zatrudniają kolejnych pracowników... tymczasem wcale nie musi to tak wyglądać – jeśli chcielibyśmy założyć własną firmę, ale nie chcemy się na razie decydować nawet na jednoosobową działalność, zawsze możemy spróbować swoich sił w postaci działalności nierejestrowanej. Jak wygląda ta perspektywa i kiedy warto ją rozważyć? Odpowiedzi w poniższym tekście.

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana to stosunkowo nowa propozycja dla osób, które myślą o rozpoczęciu własnego biznesu. Powstała z myślą o początkujących przedsiębiorcach i pod wieloma względami jest korzystniejsza finansowo. 

Co to jest działalność nierejestrowana? Nierejestrowana działalność gospodarcza to forma prowadzenia działalności dla osób fizycznych. Promowana jest jako rodzaj firmy na próbę – pozwala sprawdzić w praktyce pomysł na biznes bez konieczności zakładania klasycznej formy działalności gospodarczej. Oznacza to, że będziesz mógł uniknąć wielu kosztów prowadzenia firmy, które do tej pory skutecznie zabijały nowe przedsięwzięcia.

Ustawa, która określa zasady działania działalności nierejestrowanej to ustawa Prawo przedsiębiorców z 30 kwietnia 2018 roku. Jej celem miało być pobudzenie przedsiębiorczości oraz ułatwianie rozpoczęcia własnego biznesu. W roku 2021 oraz 2022 przepisy tej ustawy są wciąż wiążące.

Gdzie zgłosić taką działalność? Jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga ona rejestracji, nie musisz więc nigdzie zgłaszać jej prowadzenia. Wystarczy, że zdecydujesz się ją otworzyć. Dopiero przy rozliczaniu podatku powinieneś działalność taką wykazać w odpowiedniej rubryce i odprowadzić od niej odpowiednie należności.

Nierejestrowana działalność gospodarcza ma pewien limit przychodów. Do jakiej kwoty? Możesz ją prowadzić, jeżeli przychody z Twojej działalności w żadnym miesiącu nie przekroczą odpowiedniej kwoty. W roku kwota ta nie mogła być wyższa niż 1400 zł. Od roku 2022 roku kwota ta nie może być natomiast wyższa niż 1505 zł, czyli 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku działalności nierejestrowanej, podobnie jak w przypadku tradycyjnej formy działalności, możesz zastosować odliczenie kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że możesz odliczyć wydatki poniesione na cele prowadzenia firmy. Żeby się w tym nie pogubić, warto prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.

Czytaj również: Jak założyć firmę – nowa działalność gospodarcza w kilku krokach!

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowaną może prowadzić wyłącznie osoba fizyczna. Niekiedy jednak konkretny status osoby fizycznej może ograniczać jej działalność w tym zakresie.

Nie ma żadnych przeciwwskazań tu temu, żeby pracownik wykonujący pracę zawodową zaczął prowadzić nierejestrowaną działalność gospodarczą. W takim przypadku przychody z tytułu umowy o pracę nie wliczają się do limitu przychodów z działalności.

Również rolnik co do zasady może prowadzić działalność nierejestrowaną. W tym przypadku jednak pojawiają się dodatkowe ograniczenia. Rolnicy wykonujący rodzaje działalności, do których nie stosuje się ustawy Prawo przedsiębiorców, nie mogą ich wykonywać w ramach działalności nierejestrowej.

Przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców nie stosuje się do:

 • działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego;
 • wynajmowania przez rolników pokojów;
 •  sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów;
 •  wyrobu wina przez producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100, hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego;
 • działalności rolników w zakresie sprzedaży, o której mowa w art. 20 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
 • działalności prowadzonej przez koła gospodyń wiejskich.

Działalność nierejestrowana a sklep internetowy

Działalność nierejestrowana jest dużym ułatwieniem dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcą zacząć prowadzenie sklepu internetowego. Do czasu uzyskania limitu przychodów możesz prowadzić sklep online bez zgłoszenia. Dzięki temu będziesz mógł pozyskać nowe grono klientów i promować działalność bez konieczności płacenia ZUSu.

Warto wiedzieć!

Prowadzenie sklepu internetowego wymaga wystawiania potwierdzenia sprzedaży. W przypadku działalności nierejestrowanej takim potwierdzeniem jest faktura imienna, na której będzie wskazane imię i nazwisko oraz adres zamieszkania sprzedawcy.

W ramach działalności nierejestrowanej nie możesz świadczyć usług. W przypadku usług jesteś zobowiązany do podjęcia współpracy na podstawie umowy zlecenia. Będziesz więc podlegać ubezpieczeniom społecznym.

Ze względu na niski limit przychodów działalność nierejestrowana nie dla wszystkich jest korzystną opcją. Skorzystają na niej najbardziej osoby, które chcą dorobić sobie do budżetu domowego. Może sprawdzić się w przypadku rękodzielników, właścicieli niewielkich sklepów online lub początkujących przedsiębiorców.

Kto nie może prowadzić działalności nierejestrowanej?

Jeżeli wykonywałeś działalność gospodarczą w okresie ostatnich 60 miesięcy, nie możesz prowadzić działalności nierejestrowej. Podobnie nie możesz łączyć działalności nierejestrowanej z typową działalnością gospodarczą. 

Prawa i obowiązki wynikające z prowadzenia działalności nierejestrowanej

Mimo że działalności nierejestrowanej nie musisz nigdzie zgłaszać, od momentu jej zarejestrowania masz pewne obowiązki. Są to:

 • konieczność prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży;
 • rozliczanie przychodów z działalności nierejestrowej (po odliczeniu kosztów) w zeznaniu rocznym PIT-36, według skali podatkowej;
 • przestrzeganie praw konsumentów;
 • wystawianie faktur lub rachunków na żądanie kupującego.

Warto wiedzieć!

Od momentu kiedy zaczynasz prowadzić działalność nierejestrową, jesteś przedsiębiorcą w świetle prawa cywilnego. Oznacza to, że w relacjach z konsumentami jesteś traktowany jako przedsiębiorca i masz z tego tytułu obowiązki związane z reklamacją, zwrotem czy naprawą.


Działalność nierejestrowana a ZUS

Ogromną zaletą prowadzenia nierejestrowanej działalności gospodarczej jest brak konieczności płacenia składek do ZUS.

Działalność nierejestrowana a rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Działalność nierejestrowana nie oznacza, że nie dotyczy Cię podatek dochodowy. Przychody z nierejestrowanej działalności musisz rozliczyć z urzędem skarbowym w zeznaniu rocznym PIT-36. Znajdziesz tam odpowiednie rubryki, w których trzeba wykazać przychody, koszty, dochód oraz należny podatek z tytułu dochodów.

Działalność nierejestrowana a wystawienie rachunku lub faktury

Na żądanie osoby kupującej masz obowiązek wystawić rachunek. Rachunek taki powinien zawierać minimum:

 • numer kolejny,
 • datę wystawienia,
 • dane sprzedawcy i nabywcy,
 • nazwę usługi,
 • kwotę do zapłaty.

Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie musisz wystawiać faktur, chyba że klient będzie sobie takiej faktury życzył. Jak wystawić fakturę, która potwierdzi, że prowadzona jest działalność nierejestrowana? Wzór faktury sugeruje, że muszą się na niej znaleźć:

 • data wystawienia,
 • numer kolejny,
 • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów albo usług oraz ich adresy,
 • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
 • miara i ilość (liczba) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cena jednostkowa towaru lub usługi,
 • kwota należności ogółem.

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Niekiedy przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej potrzebna jest kasa fiskalna, na której będziesz mógł nabić paragon. Jest ona niezbędna, jeśli przeprowadzasz transakcje dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych oraz w roku podatkowym Twój obrót miesięczny będzie wyższy niż 12 370,02 zł netto. W takim przypadku musisz złożyć wniosek o nadanie numeru NIP.

Jak założyć działalność nierejestrowaną?

Jak założyć działalność nierejestrowana? Jak zacząć swój biznes? Musisz po prostu zacząć sprzedawać oraz zadbać o to, aby z tego tytułu powstała ewidencja sprzedaży. Nawet zwykły arkusz kalkulacyjny wystarczy, aby Twoja działalność nierejestrowana zaczęła funkcjonować.

Zalety i wady działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana ma szereg zalet, ale również istotne wady. Główną jest limit tego, ile można zarobić na podstawie takiej działalności. Jakie są słabe i mocne strony tej opcji?

Zalety działalności nierejestrowanej

Wady działalności nierejestrowanej

 • Brak konieczności rejestrowania działalności;
 • niskie koszty prowadzenia;
 • brak konieczności opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne;
 • szansa na wypróbowanie pomysłu na biznes;
 • uproszczona księgowość;
 • brak zaliczek na podatek.
 • Niski limit kwoty maksymalnej, jaką możesz zarobić;
 • często konieczność kupienia kasy fiskalnej;
 • brak ubezpieczenia;
 • podatek płacony naraz pod koniec roku podatkowego.

Szukając informacji o tym, czy warto prowadzić działalność nierejestrowaną, możesz przejrzeć również forum oraz social media. W ten sposób zapoznasz się z opiniami osób, które znajdą sprawę od strony praktycznej.

Kiedy konieczne jest zarejestrowanie działalności?

Firma nierejestrowana może być prowadzona tylko do momentu, w którym przekroczysz maksymalną kwotę przychodu równą aktualnie 1505 zł brutto. Jeżeli tak się stanie, będziesz mieć zaledwie siedem dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej. Jest to najsłabsza strona prowadzenia nierejestrowanej działalności.

Czytaj dalej: Kredyt na działalność gospodarczą – jak dostać kredyt na otworzenie firmy?

Komentarze

Powiązane artykuły

Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
09.05.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
05.04.2024

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego. Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się...

Zobacz więcej
5 min. czytania