6 min. czytania

Jak skorzystać z dofinansowania do mieszkań dla obywateli Ukrainy? Warunki dopłaty

Zaktualizowano: 2022-03-17 11:59
Opublikowano: 2022-03-17 08:11
Średnia ocena: 3,83/6 Głosów: 6
Jak skorzystać z dofinansowania do mieszkań dla obywateli Ukrainy?

Dopłaty do mieszkań dla Ukraińców realizowane będą przez samorządy, a osoby, które przyjmą pod swój dach uchodźców i zapewnią im wyżywienie, będą mogły otrzymać 1200 zł miesięcznie (na razie przez dwa kolejne miesiące). Dofinansowanie mieszkania dla Ukraińców ma być wypłacane wstecz.

24 lutego 2022 roku Ukraina została zaatakowana przez Rosję, a setki tysięcy ludzi zaczęły uciekać ze swojej ojczyzny, szukając bezpiecznego schronienia. Ponad 1,7 mln uchodźców dotarło do Polski. Teraz czeka ich żmudny proces układania swojego życia na nowo, co oznacza w pierwszej kolejności znalezienie mieszkania i pracy. Jakie zasiłki dla Ukraińców będą dla nich dostępne w Polsce? Jak takie osoby mają sfinansować zakup nieruchomości? Na kredyt hipoteczny jak na razie z pewnością nie będą mogły liczyć, ale rząd przygotowuje program dopłat do mieszkań dla obywateli Ukrainy. Jak będzie realizowane wsparcie dla Ukraińców w Polsce? Czy będą mieli ukierunkowaną pomoc dla uchodźców i kto ją sfinansuje? Na czym ma ona polegać?

Rządowe dopłaty do mieszkań dla obywateli Ukrainy – najważniejsze informacje

12 marca 2022 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium naszego sąsiada ze wschodu. Nowe rozwiązania wejdą w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać, co ciekawe, z datą wsteczną od 24 lutego 2022 roku, czyli od chwili wybuchu wojny w Ukrainie. To bardzo szybka reakcja polskich władz na wojnę wywołaną przez Rosję. Jakie świadczenia dla Ukraińców ujęte są w rzeczonej ustawie i kto będzie mógł z nich skorzystać?

Przede wszystkim uregulowano w niej, że Ukraińcy będą mogli mieszkać w naszym kraju bez konieczności dopełniania skomplikowanych formalności. Ustawa zakłada, że obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swój kraj, będą mogli przebywać całkowicie legalnie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przez okres 18 miesięcy. Nadany zostanie im numer PESEL, dzięki któremu będą mogli korzystać z usług publicznych.

Co ciekawe, już przed wojną cudzoziemcy mieszkający legalnie w Polsce mogli otrzymać dopłaty do mieszkań oraz dodatek energetyczny. Te dopłaty do mieszkań dla Ukraińców to niewielkie świadczenie o wartości około 200 zł miesięcznie, które wynika z przepisów Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych. Jest ono przyznawane niezamożnym osobom na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem domu lub lokalu. Nie trzeba być polskim obywatelem, aby otrzymać dodatek mieszkaniowy. Obcokrajowcy, np. Ukraińcy przebywający legalnie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, muszą spełnić dokładnie takie same wytyczne jak obywatele Polski, aby otrzymać dodatek mieszkaniowy.

To może Cię zainteresować: Co zapewnia bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu? Sprawdź warunki społecznego i rodzinnego bonu mieszkaniowego

Na czym polegać będzie dofinansowanie mieszkania Ukraińców?

Dodatek mieszkaniowy nie jest jedyną formą pomocy i dofinansowania mieszkań Ukraińców. Nie mogą oni co prawda przynajmniej na razie liczyć na wysokie dopłaty mieszkaniowe, ale w najbliższej przyszłości ma zostać uruchomiony program Mieszkanie Plus, który ma na celu wsparcie wszystkich – zarówno Polaków, jak i obcokrajowców mieszkających w Polsce, którzy z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na własne mieszkanie. Każdy obywatel spełniający kryteria programowe będzie mógł skorzystać z opcji wynajmu lokalu lub wynajmu z opcją dojścia do własności. 

Na jakich warunkach będzie można skorzystać z dopłaty do mieszkania dla obywateli Ukrainy?

We wspominanej powyżej ustawie o pomocy dla Ukraińców uciekających przed wojną przewidziano realną pomoc podmiotom zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Dofinansowanie mieszkania dla Ukraińców otrzymają w szczególności osoby fizyczne prowadzące gospodarstwa domowe, które przyjmą ich pod swój dach oraz zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie. Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek o świadczenie wypłacane przez maksymalnie 60 dni w swojej gminie. Wysokość dofinansowania zostanie określona w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Kredyt gotówkowy dla obywateli Ukrainy w Polsce

Ile wynosi dopłata do mieszkań dla Ukraińców?

Z zapowiedzi Premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że świadczenie na mieszkanie dla Ukraińców, tj. dofinansowanie ich pobytu w naszym kraju, ma być wypłacane przez okres 60 dni – dwóch miesięcy w wysokości 40 zł dziennie, inaczej 1200 zł miesięcznie. To rekompensata dla przyjmujących uchodźców wojennych z Ukrainy w swoich domach czy mieszkaniach.

Jak otrzymać dopłatę do mieszkania dla obywateli Ukrainy? Poradnik

Wiadomo już, że aby uzyskiwać przez dwa miesiące 1200 zł miesięcznie jako dofinansowanie za zapewnienie uchodźcom wojennym z Ukrainy zakwaterowania i wyżywienia, trzeba się o nie starać w gminie, na której terenie znajduje się Twój dom. Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie mieszkania i wyżywienia Ukraińców?

Najpierw trzeba udać się do urzędu gminy czy urzędu miasta w swojej lokalizacji. Wnioski o dofinansowanie przyjęcia uchodźców z Ukrainy przyjmowane będą od 16 marca w polskich urzędach, ale wzór wniosku udostępniono już w poniedziałek 14 marca. Bez względu na, to kiedy go złożysz, otrzymasz środki wstecz od dnia, w którym przyjąłeś obywateli Ukrainy pod swój dach. Jeśli złożysz wniosek i dostaniesz dofinansowanie, a dalej będziesz pomagał, to będzie potrzebny kolejny taki wniosek o dotację.

Warto wiedzieć: Na czym polega przelew SWIFT i SEPA? Warunki i różnice przelewu zagranicznego SWIFT i SEPA

Dofinansowanie mieszkania a inne ulgi i świadczenia dla Ukraińców i Polaków pomagającym uchodźcom

Pieniądze dla uchodźców z Ukrainy mogą pochodzić z tworzonego Funduszu Pomocy. Środki z niego będą przeznaczone w szczególności na finansowanie lub dopłaty do zadań związanych z pomocą udzielaną Ukraińcom. Ci uchodźcy, którzy uciekają przed wojną, będą mogli ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne na utrzymanie w wysokości 300 zł na osobę. Środki te można będzie przeznaczyć na pokrycie wydatków na żywność, obuwie, odzież, środki higieny osobistej, a także pokrycie opłat mieszkaniowych.

Udzielana ma być pomoc w formie paczek żywnościowych lub posiłków w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Ukraińcy legalnie przebywający w Polsce będą mieli zagwarantowany dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia na takich samych zasadach jak obywatele RP, łącznie z zasiłkami dla uchodźców z Ukrainy.

Źródła:

samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/w-dzienniku-ustaw-opublikowano-ustawe-o-pomocy-obywatelom-ukrainy-dokument

samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/specustawa-o-pomocy-obywatelom-ukrainy-w-pytaniach-i-odpowiedziach-ekspertow

Komentarze

Powiązane artykuły

Wakacje kredytowe 2024 w ramach tarczy dla kredytobiorców
Porady
15.02.2024

Wakacje kredytowe 2024 w ramach tarczy dla kredytobiorców. Warunki ustawowych wakacji kredytowych

...kwietnia 2024 r. Co jeszcze warto wiedzieć? Chcesz skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu? Sprawdź również: Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych? W 2022 i 2023 r. kredytobiorcy posiadający kredyty hipoteczne udzielone w polskiej walucie mogli...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Wysokość podatku od spadku
Porady
14.02.2024

Wysokość podatku od spadku. Ile wynosi dla poszczególnych grup podatkowych?

...wynika z przyjęcia przez spadkobiercę całości lub części spadku. Jeśli otrzymałeś spadek i nie masz wystarczających funduszy na pokrycie podatku, sprawdź ranking kredytów gotówkowych i wykorzystaj kalkulator kredytowy, aby obliczyć ewentualną ratę. Czy od spadku płaci się podatek? Jeśli tak, to kiedy trzeba zapłacić podatek od spadku? Jeśli...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD?
Porady
13.02.2024

Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

...nie jst trudnym zadaniem. Wystarczy kilka kroków, aby dowiedzieć się, aby pobrać raport na swój temat. Jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na spłatę zadłużenia, sprawdź ranking kredytów gotówkowych. Zastanawiasz się, co to jest KRD? Krajowy Rejestr Długów, to swoista "biblioteka" informacji o długach w Polsce. Gromadzi dane o tym, kto i ile jest winien – dotyczy to zarówno osób...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć?
Porady
12.02.2024

Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć? Aktualne stawki odsetek maksymalnych

...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka?
Porady
25.01.2024

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka – co to jest i w jaki sposób może pomóc Ci, jako dłużnikowi nieradzącemu sobie ze spłatą zadłużenia? Czy prowadzi ona do całkowitego oddłużenia i czy będziesz mógł zacząć „wszystko od nowa”? Sprawdź z nami najważniejsze informacje na jej temat, w tym również i to, ile kosztuje upadłość konsumencka.
Zobacz więcej
26 min. czytania
Średnia i najniższa emerytura w Polsce w {{year}}
Porady
22.01.2024

Średnia i najniższa emerytura w Polsce w 2024. Waloryzacja emerytur w 2024 roku

Średnia i najniższa emerytura w Polsce to dwie kwoty, które interesują przede wszystkim seniorów. Sprawdź, ile wynoszą w 2024 roku i jak zmieniły się w stosunku do poprzedniego roku. Kto ma prawo do najniższej emerytury w Polsce?
Zobacz więcej
12 min. czytania