Konta bankowe 9 min. czytania

Na czym polega przelew SWIFT i SEPA? Warunki i różnice przelewu zagranicznego SWIFT i SEPA

Zaktualizowano: 2022-04-22 15:37
Opublikowano: 2022-03-16 08:04
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Na czym polega zagraniczny przelew SWIFT i SEPA?

Przelew zagraniczny to w gruncie rzeczy taki sam transfer, jak ten, który ma dotrzeć do krajowego odbiorcy. Różnica polega jedynie na dokładnym określeniu kraju, do którego pieniądze mają trafić. Przelewy SEPA organizowane są do państw, które funkcjonują w ramach Unii Europejskiej, a przelew SWIFT może być stosowany we wszystkich pozostałych przypadkach.

Konflikt zbrojny, który toczy się na terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 roku, sprawił, że coraz więcej osób zaczęło interesować się sposobem, w jakim funkcjonują przelewy zagraniczne. Z powodu ostatnich wydarzeń dużo mówi się m.in. o blokadzie SWIFT, która ma stanowić jedną z dotkliwszych sankcji nałożonych przez zachód na Federacje Rosyjską. Aby w pełni zrozumieć mechanizm działania tego rodzaju finansowych konsekwencji, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat przelewów zagranicznych wychodzących i trafiających do Polski. 

Na czym polega przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny to nic innego jak transfer środków, który odbywa się z jednego konta bankowego na drugie, które zlokalizowane jest poza granicami kraju. W ten sposób możesz zapłacić za zakupy u zagranicznego sprzedawcy czy np. wysłać środki rodzinie, która aktualnie mieszka w innym miejscu. 

Kto może zrobić przelew zagraniczny?

Przelew międzynarodowy może zrobić każdy, kto posiada własny rachunek bankowy i ma na nim zgromadzoną odpowiednią ilość środków. Co ciekawe, aby złożyć dyspozycję o przelewie pieniędzy za granicę, nie trzeba posiadać konta walutowego. Wystarczający będzie rachunek prowadzony w złotówkach.

To może Cię zainteresować: Jaki to bank? Sprawdź, jaki to bank po numerze konta bankowego

Kiedy warto skorzystać z przelewu zagranicznego?

Przelew za granicę umożliwia realizację różnego rodzaju płatności. Najczęściej w ten sposób możesz zapłacić za zakupy, ale też opłacić wynajem mieszkania, który znajduje się w innym kraju. Z tego rodzaju przelewów korzystają najczęściej osoby, które są na emigracji lub często przekazują środki bliskim mieszkającym poza granicami tego samego kraju.

Nie ma co ukrywać, że z przelewów walutowych nieustannie korzystają jednak firmy. Te zamawiają surowce, komponenty czy produkty potrzebne do produkcji najczęściej właśnie spoza granicy. Niemożność zrealizowania takiej płatności skutecznie zablokowałaby szansę na rozwój oraz zarobek biznesów po obu stronach.

Jak zrobić przelew zagraniczny? Poradnik krok po kroku

Jeśli planujesz przesłać środki za granicę, nie musisz się niczego obawiać. Proces zlecania przelewów zagranicznych SWIFT czy SEPA odbywa się w ten sam sposób co tradycyjny przelew bankowy, który wykonujesz niemal codziennie. Musisz jednak pamiętać o tym, aby przed wykonaniem zlecenia, zebrać od odbiorcy kilka dodatkowych informacji takich jak np. kod IBAN. Przelew zagraniczny wymagania podania tego numeru, ponieważ służy on do identyfikacji banku, do którego mają dotrzeć środki.

Jak wysłać przelew walutowy? Niezależnie od banku, w którym posiadasz konto, sposób zlecenia transakcji będzie wyglądał niemal tak samo. Wystarczy wybrać opcję przelewu, a następnie opcję zagranicznego lub walutowego transferu. Następnie należy wypełnić formularz wymaganymi danymi i potwierdzić transakcję np. za pomocą kodu SMS.

Warto w tym miejscu wyjaśnić różnice pomiędzy transferem środków w ramach UE oraz poza nią. Jak zrobić przelew SEPA czy SWIFT?

Przelewy zagraniczne SEPA realizowane są do banków, które uczestniczą w systemie SEPA. Aktualnie dostępny jest on w 27 państwach należących do Unii Europejskiej oraz w takich krajach jak: Wielka Brytania, Szwajcaria, Islandia, Watykan, Liechtenstein czy Norwegia. Chcąc zrealizować przelew w tym systemie, należy oprócz podstawowych danych dodatkowo podać:

 • numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN,
 • kraj banku odbiorcy oraz jego kod (BIC) lub też jego nazwę,
 • kwotę przelewu,
 • tytuł przelewu,
 • sposób rozliczenia.

W takim razie jak zrobić przelew SWIFT? W taki sam sposób. Pamiętaj jednak, że ten rodzaj przelewu wykorzystywany jest do transakcji w obcych walutach, najczęściej innych niż euro. W tej sytuacji nie wymaga się podawania numeru IBAN rachunku, wystarczający będzie tylko BIC/SWIFT.

Jak otrzymać przelew z zagranicy na polskie konto bankowe?

Przelewy zagraniczne działają w dwie strony. To znaczy, że zarówno Ty możesz zrealizować transfer na inne konto, jak i otrzymać środki od kogoś zza granicy. Nadawca, wysyłając pieniądze do Polski ma do wyboru dwie opcje: skorzystać z przelewu SEPA lub SWIFT.

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny? Kalkulator czasu przelewu może odpowiedzieć Ci na to pytanie. Wystarczy, że skorzystasz z narzędzia, które dostępne jest w internecie i wpiszesz bank nadawcy oraz odbiorcy. Następnie określisz datę zlecenia przelewu oraz jego godzinę.

Przelew SEPA a przelew SWIFT — różnice przelewów walutowych

Podstawowe informacje na temat tego, czym się różni przelew SEPA od SWIFT, zostały już podane. Warto jednak usystematyzować sobie tę wiedzę. W jakich walutach realizowane są przelewy SEPA a w jakich SWIFT? Do jakich krajów realizowane są przelewy SEPA? Spójrzmy na poniższą tabelę.

Przelewy w systemie SEPA

System SWIFT

Waluta przelewu

EURO

Wszystkie waluty

Koszt przelewu

nie więcej niż 20 zł

do 300 zł

Podział kosztów przelewu

Koszty dzielone są równo pomiędzy nadawcę i odbiorcę przelewu (SHA)

Trzy możliwości do wyboru:

 • wszystkie koszty pokrywa nadawca przelewu (OUR),
 • koszt dzielony jest pomiędzy obie strony (SHA),
 • koszt ponosi jedynie odbiorca przelewu (BEN).

Kraj, na którego terenie znajduje się odbiorca przelewu

 • państwa funkcjonujące w ramach UE,
 • Norwegia,
 • Islandia,
 • Liechtenstein,
 • Monako,
 • Andory,
 • San Marino.

Ponad 200 państw, które znajdują się w strefie SWIFT

Czas realizacji

Zwykle jeden dzień roboczy

Do 3 dni roboczych lub szybciej pod warunkiem skorzystania z opcji przelewu ekspresowego

Przelewy zagraniczne w ofercie banków w Polsce

Jak już wspomniałam, przelew zagraniczny może wykonać każdy posiadacz dowolnego rachunku złotówkowego. Sposób realizacji transferu może być jednak nieco inny, a dodatkową różnicą będą koszty, które należy ponieść za realizację transakcji.

 • Przelew zagraniczny w PKO realizowany jest w formie papierowej lub poprzez bankowość elektroniczną. Do otrzymaniu przelewu SWIFT w PKO należy podać nadawcy numer BIC/SWIFT, który brzmi: BPKOPLPW. Bank nie pobiera dodatkowych prowizji za realizację przelewów.
 • Getin Bank przelew zagraniczny kosztuje minimum 30 zł a maksymalnie 250 zł. Bank pobiera prowizję w wysokości 0,20% od wartości przelewu.
 • mBank przelew zagraniczny również pobiera prowizję od wartości przelewu, jednak w wysokości 0,35%. Minimalna opłata wynosi 25, a maksymalna 200 zł. Dla przelewów SEPA w mBank nie wymaga się podania numeru BIC, jednak w przypadku realizacji opcji SWIFT, należy wpisać kod: BREXPLPWMBK.
 • Santander przelew zagraniczny kosztuje 0,2% liczonej od kwoty przelewu. Minimalna opłata to 20 zł, a maksymalna 200 zł. Do odebrania przelewu SWIFT w Santanderze należy podać nadawcy kod BIC: WBKPPLPP.
 • Alior Bank przelew zagraniczny kosztuje 0,25% wartości przelewu jednak nie mniej niż 50 zł i nie więcej niż 200 zł. Transfer SEPA kosztuje 5 zł. Każdy, kto chce wysłać zza granicy środki na konto w Alior Banku, w ramach przelewu zagranicznego SWIFT, powinien wpisać kod: ALBPPLPW.
 • ING przelew zagraniczny przyjdzie do odbiorcy, jeśli zostanie wpisany specjalny kod INGBPLPW. Koszt przelewu wynosi nie więcej niż 50 zł. 

Na czym polega upoważnienie do konta bankowego? Jak napisać upoważnienie do konta bankowego?

Ile idzie przelew zagraniczny? Czas zaksięgowania przelewu walutowego

Wybór opcji natychmiastowego przelewu zagranicznego sprawi, że transfer środków zostanie zrealizowany jeszcze tego samego dnia. Jednak ile czasu trwa tradycyjny przelew z zagranicy na polskie konto?

Mówi się, że w przypadku przelewów SWIFT, czas realizacji wynosi standardowo ok. 3 dni roboczych. W przypadku przelewów SEPA czas realizacji jest znacznie krótszy, a pieniądze trafiają do adresata w ciągu 1 dnia roboczego.

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Darmowe przelewy zagraniczne to niestety mrzonka, zwłaszcza gdy nie dysponujesz kontem walutowym. O tym ile będzie wynosić opłata za przelew zagraniczny, decyduje konstrukcja oferty danego banku oraz wysokość przelewu. Instytucje najczęściej bowiem pobierają prowizję, która liczona jest od wartości transferu.

Pamiętaj, że możesz też zostać obciążony opłatą za przelew walutowy przychodzący. Wystarczy, że nadawca wybierze opcję podziału kosztów SHA, która oznacza, że obie strony są po równo obarczone opłatą. Z takiej opcji mogą jedynie skorzystać adresaci wykorzystujący przelew SEPA. Koszt transakcji zostanie pobrany po jednej i drugiej stronie.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak wygląda cennik przelewów zagranicznych w Twoim banku, sprawdź dokument, który nazywa się Taryfa Opłat i Prowizji. Pamiętaj, że koszt przelewu SWIFT czy SEPY może zależeć również od kanału, przez który jest realizowany (osobiście, poprzez infolinię czy bankowość internetową) oraz trybu przelewu (pilny czy zwykły).

Dla przykładu cennik przelewów zagranicznych w PKO wygląda następująco. Realizacja przelewu składanego w formie papierowej to koszt 80 zł, a składanego za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej od 20 do 40 EUR. W Millennium, koszt przelewu zagranicznego wynosi od 20 do 120 zł.

Warto sprawdzić: Karta wielowalutowa − jak działa i gdzie zamówić kartę wielowalutową?

Zagraniczny przelew SWIFT i SEPA — co jeszcze warto wiedzieć?

Zanim zdecydujesz który przelew będzie korzystniejszy — SWIFT czy SEPA, sprawdź, w jakiej walucie ma być wykonany transfer. Jeśli w euro, lepiej zdecydować się na SEPA, który jest nie tylko tańszy, ale przede wszystkim szybszy. Co ciekawe, środki za granicę możesz przekazać nie tylko w ramach współpracy dwóch banków. Dostępna jest również opcja wykonania przelewu na konto Revolut. SWIFT instytucji to REVOGB21.

Nie przegap: 

Czy aplikacje bankowe są bezpieczne? Sprawdź jak działają aplikacje bankowe na telefon

Czym jest i jak działa karta Curve? Opinie, warunki, opłaty

Komentarze

Powiązane artykuły

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?
22.03.2023

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2023 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał. Co ciekawe, w 2024 roku będzie on niższy, prawie o połowę! Zachęcamy do dalszej lektury.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto może z niego skorzystać?
31.01.2023

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto i od kiedy może z niego skorzystać?

Konto Mieszkaniowe jest jednym z nowych pomysłów rządu na ułatwienie Polakom dostępu do kredytów hipotecznych. Obecnie istnieje wiele barier dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie – wysokie ceny lokali, podwyżki stóp procentowych, niska podaż nieruchomości z rynku pierwotnego. Jakie założenia ma nowy program, który przedstawiono w grudniu? Czy ma szansę realnie...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Anonimowe konto bankowe
23.12.2022

Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Anonimowe konto bankowe może uchronić właściciela przed kontrolą organów państwowych, np. podatkowych, zapewnić poufność transakcji, a także ukryć tożsamość posiadacza. Tylko czy konto anonimowe jest w ogóle legalne? Czy polskie banki oferują takie usługi? A może lepiej poszukać za granicą? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak zastrzec kartę płatniczą?
07.12.2022

Jak zastrzec kartę płatniczą?

...odpowiedzialność zawsze spoczywa na instytucji, w której mamy konto osobiste. Jeśli bank wykaże, że nie zachowaliśmy ostrożności przy...

...nakładki, które ściągają dane dokumentu. Zastrzeżenie karty kredytowej będzie chroniło przed nieuprawnionym wykorzystaniem środków...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak aktywować nową kartę płatniczą?
02.12.2022

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

...wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty. Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania