Warunki kredytu gotówkowego dla obcokrajowca 2024

Kredyt dla obcokrajowca to oferta finansowania przeznaczona dla cudzoziemców, którzy przebywają w Polsce legalnie. Często nie różni się znacząco od standardowej propozycji dla obywateli RP. Cudzoziemiec musi jednak przedstawić szereg dodatkowych dokumentów. Jakie są formalności przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy dla obywatela Ukrainy?
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Warunki kredytu gotówkowego dla obcokrajowca {{year}}

Kredyty gotówkowe oferowane mogą być nie tylko obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, lecz także obcokrajowcom. Dowiedz się, jak wygląda kwestia uzyskania kredytu dla obcokrajowców w 2024 roku:

 • Kredyt dla obcokrajowców nie jest odrębną ofertą w polskich bankach.
 • Cudzoziemcy mają szansę na kredyt w Polsce przy legalnym pobycie i stałym miejscu zamieszkania.
 • Obcokrajowcy muszą mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową, by móc zaciągnąć zobowiązanie – sprawdź ją w kalkulatorze zdolności kredytowej.

Kredyt dla obcokrajowca – czy jest dostępny w ofercie banków?

Kredyt dla cudzoziemca znajdziesz w ofertach wielu banków w Polsce, np. w mBanku czy PKO BP. Instytucje przygotowały takie propozycje z myślą o wzrastającej liczbie obcokrajowców, którzy osiedlają się na stałe w Polsce. Może być alternatywą dla oferty typu karta kredytowa dla obcokrajowca.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca 2024 w Polsce to najłatwiej dostępna forma pozyskania środków w banku dla obywateli innych krajów, ale zamieszkałych w Polsce. Udzielany jest na krótki lub średnio długi okres i zwykle na kwoty średniej wysokości. Alternatywą dla niego jest pożyczka gotówkowa dla obcokrajowca, zwykle udzielana jednak na mniej korzystnych warunkach niż kredyt w banku. W ofertach instytucji najszybciej znajdziesz kredyt gotówkowy dla Ukraińców, co nie oznacza, że jest on niedostępny dla innych narodowości.

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca w 2024 roku to sposób na sfinansowanie nabycia nieruchomości. Ten typ zobowiązania sam w sobie wiąże się z dużą ilością formalności, a sprawa komplikuje się dodatkowo, jeśli jest to kredyt hipoteczny dla cudzoziemca.

Kredyt mieszkaniowy dla obcokrajowca wymaga dostarczenia dużej liczby dokumentów, w tym również tych związanych z legalnym pobytem na terenie kraju oraz uprawnieniami do zakupu nieruchomości w Polsce. Kredyt hipoteczny jest jednak możliwy do uzyskania. I ten najłatwiej dostępny jest dla Ukraińców.

Dowiedz się więcej: Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – jakie warunki stawiane są klientom banku?

Kredyt w Polsce dla obywatela Ukrainy

W rok po wybuchu wojny, dokładnie 24 lutego 2023 roku, Urząd ds. cudzoziemców informował, że z ochrony czasowej w Polsce korzystało wówczas prawie 1 mln obywateli Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. Ważne zezwolenia na pobyt w kraju miało 1,4 mln osób. ZUS pod koniec stycznia 2024 roku notował prawie 756 tys. obywateli Ukrainy zgłoszonych do ubezpieczenia.

Żeby móc ułożyć sobie życie w Polsce, uchodźcy z Ukrainy musieli znaleźć pracę – legalną, wraz z ochroną z ubezpieczenia zdrowotnego. W początkowym etapie, bez znajomości języka polskiego, mogło to przysparzać pewną trudność. Wiele osób uciekło ze swojego kraju praktycznie z dnia na dzień z jedną walizkę w ręku. Załatać chwilowo dziurę w budżecie pomagają kredyty bankowe. Czy banki przyznają kredyty dla Ukraińców w Polsce? Jak się okazuje, tak. Wiele instytucji wyszło naprzeciw ich potrzebom i zdecydowało się zaoferować im zobowiązanie. 

Pożyczka gotówkowa dla Ukraińców

Jak wygląda oferta kredytu gotówkowego czy pożyczki dla Ukraińców i kto może się o nią ubiegać? Aby móc złożyć wniosek o przyznanie kredytu, osoby z Ukrainy muszą przedstawić ważny, ukraiński paszport, kartę stałego lub czasowego pobytu, zaświadczenie o zatrudnieniu czy też udokumentować swoje dochody w Polsce. Do ubiegania się o pożyczkę musisz mieć zatrudnienie i dopełnić formalności związane z legalnym pobytem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Nie każdy obywatel Ukrainy czuje się na tyle pewnie w posługiwaniu języku polskim, aby udać się do banku. Nie jest to jednak konieczne. Możesz też skorzystać z pożyczki online dla obywateli Ukrainy. Cały proces trwa zaledwie kilka minut. Wiele banków ma odrębne strony przygotowane w języku ukraińskim, dla ułatwienia korzystania z oferty przygotowanej dla uchodźców, albo uruchamia infolinię w języku ukraińskim, jak BNP Paribas, VeloBank czy też Bank Pekao.

Kredyt gotówkowy dla obywatela Ukrainy – gdzie złożyć wniosek?

W ING dostępny jest kredyt dla obcokrajowca. Również Bank Millennium udzieli takiego zobowiązania. PKO BP czy Pekao i mBank także mają taką ofertę.  

Jakie warunki musisz spełnić, aby móc uzyskać pożyczkę dla Ukraińca? To zależy od banku. Dla przykładu, Alior Bank jest w stanie udostępnić obcokrajowcom kredyt ratalny, jeśli masz:

 • adres zamieszkania na terenie Polski,
 • ważną kartę stałego pobytu,
 • pełną zdolność do czynności prawnych,
 • ukończone 18 lat,
 • regularne dochody,
 • numer telefonu,
 • odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
 • dobrą historię kredytowania w BIK-u.

Natomiast Mistrzowski Kredyt Gotówkowy w Santander Bank Polska kierowany jest po prostu do osób fizycznych. Ukraińcy i inni obcokrajowcy mają szansę na taki kredyt, jeśli:

 • ukończyli 18 lat;
 • mają pełną zdolność do czynności prawnych;
 • posiadają nadany numer PESEL;
 • mają akceptowalny przez bank dokument tożsamości, np. kartę stałego pobytu;
 • mają stałe bądź czasowe miejsce zameldowania w Polsce;
 • ubiegają się o kredyt na cele prywatne;
 • mają regularne dochody z akceptowalnych źródeł.

Jak zatem widać, możesz otrzymać kredyt dla Ukraińców w Polsce, lecz wymaga najpierw dopełnienia wielu formalności i znalezienia zatrudniania. 

Kredyt dla obcokrajowca – warunki otrzymania zgody kredytowej

Jeszcze jakiś czas temu jedynym sposobem na uzyskanie zobowiązania przez cudzoziemca było posiadanie obywatelstwa polskiego. Teraz jako klient spoza Polski również możesz skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy w jednym z polskich banków. Musisz przy tym spełnić wymagania dotyczące posiadania:

 • karty pobytu – najlepiej stałego, i wizy, jeśli jest ona wymagana;
 • stałego, legalnego źródła dochodu;
 • adresu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;
 • ważnego paszportu;
 • rachunku bankowego w polskim banku;
 • numeru PESEL;
 • pozytywnej historii kredytowej.

Stałe i legalne źródło dochodu musi być w odpowiedni sposób udokumentowane. Wskazany zarobek powinien być odpowiednio wysoki, aby umożliwiał Ci spłatę zobowiązania.

Dla banku istotny będzie również rodzaj umowy, na podstawie której cudzoziemiec uzyskuje dochody. Może być to:

 • Umowa o pracę – najlepiej na czas nieokreślony. Nie zawsze jest to jednak reguła, ponieważ w ciągu kilku ostatnich lat banki coraz przychylniej zaczęły traktować klientów z innymi rodzajami umów.
 • Umowa zlecenie czy o dzieło – warunkiem uzyskania kredytu jest jednak posiadanie przez klienta dochodów na odpowiednio wysokim poziomie i wykazanie ciągłości ich uzyskiwania.

Dla banku bardzo istotne jest też zweryfikowanie historii kredytowej klienta oraz jego zdolności kredytowej.

Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów jest założenie konta w banku. Każdy obcokrajowiec może założyć taki rachunek.

Najlepiej aktywnie korzystaj ze swojego konta, czyli realizuj przelewy czy wypłacaj gotówkę w bankomacie. Wszystko to powoduje, że staniesz się dla banku bardziej wiarygodny jako potencjalny kredytobiorca.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt, będąc obcokrajowcem? To wymaga analizy na dany moment. Oferty i oczekiwania banków się zmieniają. Sprawdź, gdzie aktualnie są najmniejsze.

Zdecydowanie najłatwiej Ci będzie dostać kredyt dla obcokrajowca z kartą stałego pobytu. Wtedy masz prawo przebywać w Polsce na czas nieokreślony, co z perspektywy banku zwiększa szanse, że spłacisz zobowiązanie.

Kredyt dla obcokrajowca z kartą czasowego pobytu jest trudniejszy do uzyskania. Prawdopodobnie będzie to kredyt krótkoterminowy z datą spłaty maksymalnie w dniu, kiedy wspomniana karta traci ważność. Natomiast bez karty pobytu takie zobowiązanie jest nieosiągalne. Jedynie możesz zorientować się, czy jakaś firma pożyczkowa nie ma oferty typu „kredyt bez karty pobytu”.

Kredyt dla obcokrajowca – ile kosztuje?

Kredyt dla obcokrajowca w Polsce nie powinien pod względem warunków znacząco różnić się od zobowiązania gotówkowego dla Polaków. Bank może jednak zaoferować mniej atrakcyjne oprocentowanie, jeśli dysponujesz wyłącznie kartą pobytu na czas określony i masz niską zdolność kredytową. Jednak zwykle kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny dla obcokrajowca będzie udzielony na takich samych zasadach.

Sprawdź nasze rankingi kredytów i wybierz taką propozycję, która spełni Twoje oczekiwania. Kalkulator kredytowy ułatwi Ci to zadanie.

To może Cię zainteresować: Oprocentowanie kredytu gotówkowego – najważniejsze informacje

Kredyt dla obcokrajowca – wymagane dokumenty

Liczba dokumentów do kredytu gotówkowego, które muszą dostarczyć cudzoziemcy, jest dłuższa od tej, którą muszą dostarczyć Polacy. Uwarunkowane jest to tym, że polskie instytucje muszą bardzo dokładnie sprawdzić klienta zza granicy, aby mieć pewność, że spłaci on swoje zobowiązanie. Zatem czy można dostać kredyt bez karty pobytu? Raczej nie jest to możliwe. Być może firmy pożyczkowe pozabankowe będą skłonne do udzielenia takiego finansowania.

Jakie dokumenty musi posiadać osoba wnioskująca o kredyt w Polsce dla obcokrajowca?

 • Dowód osobisty bądź paszport (w zależności od wymagań danego banku).
 • Karta stałego pobytu bądź czasowego pobytu (karta czasowego pobytu wtedy, gdy cudzoziemcowi nie udało się jeszcze załatwić karty stałego pobytu).
 • Umowa o pracę (lub zlecenie, o dzieło) bądź zaświadczenie od pracodawcy, które będzie potwierdzało legalne zatrudnienie obcokrajowca na terenie Polski.
 • Zaświadczenie potwierdzające zameldowanie obcokrajowca na terytorium Polski.
 • Raport kredytowy z kraju, z którego pochodzi obcokrajowiec.
 • Wniosek kredytowy.

Raport kredytowy z kraju, z którego pochodzi konkretny cudzoziemiec, w większości przypadków pobierany jest przez banki automatycznie. Musisz złożyć upoważnienie o pozyskanie za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej informacji, które są dostępne w krajowym biurze odpowiednim dla kraju jego poprzedniego zamieszkania.

Polskie Biuro Informacji Kredytowej (BIK) współpracuje ze wszystkimi swoimi odpowiednikami z innych krajów. Czasami jednak zdarza się tak, że raport kredytowy ze z innego państwa musi dostarczyć obcokrajowiec we własnym zakresie. W takim przypadku musisz się dowiedzieć, jaka jest właściwa dla Ciebie instytucja do pobrania takiego raportu, a następnie złożyć wniosek o wyciąg. Później musisz już tylko dostarczyć wyciąg do banku, w którym ubiegasz się o uzyskanie zobowiązania.

Kredyt dla obcokrajowca czy pożyczka w parabanku?

Kuszącą alternatywą dla kredytu gotówkowego są pożyczki dla obcokrajowców. Wśród ich propozycji może zainteresować Cię pozyczka bez obywatelstwa. Tego typu oferta jest dostępna w wielu firmach pożyczkowych, ale niekiedy jej pozyskanie wymaga poproszenia o indywidualną ofertę kredytową. Z pewnością najłatwiejsza do wzięcia będzie pożyczka online dla Ukraińców, którzy mają kartę stałego pobytu oraz wiarygodne źródło dochodu.

Sprawdź też: Pożyczka dla obcokrajowców – wymagania względem chwilówek

Kredyt dla obcokrajowca - na co uważać, wybierając kredyt dla obcokrajowca?

Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając kredyt dla obcokrajowca? Pamiętaj o tych zasadach!

 1. Przeczytaj dokładnie umowę kredytową, a jeśli czegoś nie rozumiesz, poproś o pomoc tłumacza, prawnika lub pracownika banku.
 2. Wybieraj ofertę na podstawie konkretnych wskaźników, które mówią o kosztach kredytowania, a nie na podstawie ciekawej akcji promocyjnej.
 3. W pierwszej kolejności zapytaj w banku, a dopiero później w firmie pożyczkowej.
 4. Zastanów się, czy na pewno jesteś w stanie spłacić zobowiązanie terminowo.
 5. Upewnij się, że firma pożyczkowa, którą wybrałeś działa na rynku legalnie.

Warto sprawdzić: Rodzaje kredytów - jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły