Kredyt dla obcokrajowca - kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy dla obcokrajowca w Polsce

Zaktualizowano: 2021-08-30 09:39
Opublikowano: 2020-01-23 09:00
Średnia ocena: 5,49/6 Głosów: 41

Kredyt dla obcokrajowca to oferta dostępna w wielu bankach. Często nie różni się znacząco od standardowej propozycji instytucji bankowych. Cudzoziemiec musi jednak przedstawić szereg dodatkowych dokumentów, aby móc ubiegać się o kredytowanie. Jakie formalności trzeba spełnić? Sprawdź, gdzie dostaniesz kredyt jako obcokrajowiec!

Kredyt dla obcokrajowca - czy jest dostępny w ofercie banków?

Kredyt dla cudzoziemca to oferta, którą znajdziesz w kilku banków. Przygotowały ją one z myślą o wzrastającej liczbie obcokrajowców, którzy osiedlają się na stałe w Polsce. Może być alternatywą dla oferty typu: karta kredytowa dla obcokrajowca. Daje obcokrajowcom szansę na zamieszkanie na stałe w Polsce na warunkach, które nie będą odstawać od warunków życia statystycznego Polaka.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca 2021 w Polsce to najłatwiej dostępna forma pozyskania środków w banku. Udzielany jest krótki lub średnio długi okres i zwykle na kwoty średniej wysokości. Alternatywą dla niego będzie pożyczka gotówkowa dla obcokrajowca, jednak ta zwykle udzielana jest na mniej korzystnych warunkach niż kredyt w banku. Wśród ofert banków najszybciej znajdziesz kredyt gotówkowy dla Ukraińców, co nie oznacza, że jest on niedostępny dla innych narodowości.

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca 2021 to dużo trudniejsze do uzyskania zobowiązanie. Ten typ kredytowania sam w sobie wiąże się z dużą ilością formalności, a sprawa komplikuje się dodatkowo, jeśli jest to kredyt hipoteczny dla cudzoziemca.

Kredyt mieszkaniowy dla obcokrajowca wymaga dostarczenia dużej ilości dokumentów, w tym również tych związanych z pobytem na terenie kraju oraz uprawnieniami do zakupu nieruchomości na terenie Polski. Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca w Polsce nie jest jednak w ogóle nieosiągalny. Znów najłatwiej dostępny w bankach będzie kredyt na mieszkanie dla Ukraińców.

Dowiedz się więcej: Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – jakie warunki stawiane są klientom banku?

Kredyt samochodowy dla obcokrajowca

Kredyt samochodowy to bardzo specyficzna forma kredytu gotówkowego z zabezpieczeniem. Nie jest tak dostępny, jak kredyt gotówkowy, ale możesz poprosić bank o przedstawienie Ci indywidualnej oferty w tym zakresie.

Warto sprawdzić: Rodzaje kredytów - jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Kredyt dla obcokrajowca - warunki otrzymania zgody kredytowej

Jeszcze jakiś czas temu jedynym sposobem na uzyskanie kredytu przez cudzoziemca było posiadanie obywatelstwa polskiego. Teraz wprowadzono bardzo wiele zmian, dzięki czemu także klienci spoza Polski mogą skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy w jednym z polskich banków. Jakie wymagania banki stawiają osobom, które ubiegają się o kredyt w Polsce dla obcokrajowca?

Najważniejsze wymagania określane przez banki wobec cudzoziemców ubiegających się o kredyt to:

 • posiadanie karty stałego pobytu oraz wizy,
 • posiadanie stałego, legalnego źródła dochodu,
 • posiadanie adresu zameldowania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
 • posiadanie ważnego paszportu,
 • posiadanie rachunku bankowego w polskim banku,
 • posiadanie numeru PESEL,
 • posiadanie pozytywnej historii kredytowej.

Stałe i legalnego źródła dochodu musi być w odpowiedni sposób udokumentowane. Wskazany dochód powinien mieć odpowiednią wysokość, aby pozwalał cudzoziemcowi na spłatę kredytu w terminie określonym w umowie.

Dla banku istotny będzie również rodzaj umowy, który wiąże cudzoziemca z pracodawcą. Najłatwiej kredyt dostaną osoby, które mają umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie zawsze jest to jednak reguła, ponieważ w ciągu kilku ostatnich lat banki coraz przychylniej zaczęły traktować klientów z innymi rodzajami umów. Zdecydowana większość klientów pracujących na umowę zlecenie czy o dzieło nie jest odprawiana z kwitkiem - warunkiem jest jednak posiadanie przez nich dochodów na odpowiednio wysokim poziomie.

Dla banku bardzo istotne jest też zweryfikowanie historii kredytowej klienta oraz jego zdolności kredytowej. Jako obcokrajowiec powinieneś więc dbać o to, aby krok po kroku budować taką historię.

Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów jest założenie konta w banku. Konto bankowe każdy obcokrajowiec może założyć w dowolnie wybranym banku. Na ten rachunek powinno trafiać w sposób regularny Twoje wynagrodzenie. Dla banku będzie to sygnał, iż danemu klientowi udało się już zgromadzić pewną liczbę środków.

Cudzoziemiec w miarę możliwości powinien także w sposób aktywny korzystać ze swojego konta, czyli realizować przelewy, wypłacać gotówkę w bankomacie itd. Wszystko to powoduje, iż klient będzie stawał się dla banku znacznie bardziej wiarygodny jako potencjalny kredytobiorca.

Czy kredyt dla obcokrajowca jest dostępny tylko z kartą stałego pobytu?

Zdecydowanie najłatwiej Ci będzie dostać kredyt dla obcokrajowca z kartą stałego pobytu. Z taką kartą masz prawo przebywać w Polsce na czas nieokreślony, co z perspektywy banku zwiększa szanse na to, że spłacisz zobowiązanie.

Kredyt dla obcokrajowca z kartą czasowego pobytu jest trudniejszy do uzyskania. Prawdopodobnie będzie to kredyt krótkoterminowy z datą spłaty maksymalnie w dniu  konieczności wyjazdu z Polski. Kredyt dla obcokrajowca bez karty pobytu jest natomiast właściwie nieosiągalny. Jedynie możesz zorientować się, czy jakaś firma pożyczkowa nie ma oferty typu „kredyt bez karty pobytu”.

Kredyt dla obcokrajowca - wymagane dokumenty

Liczba dokumentów, które muszą dostarczyć cudzoziemcy ubiegający się o kredyt gotówkowy w polskim banku, jest dłuższa od tej, którą muszą dostarczyć Polacy. Uwarunkowane jest to tym, iż polskie instytucje bankowe muszą bardzo dokładnie sprawdzić klienta zza granicy, aby mieć pewność, iż spłaci on swoje zobowiązanie w terminie zapisanym w umowie.

Jakie dokumenty musi posiadać osoba wnioskująca o kredyt w Polsce dla obcokrajowca?

 • dowód osobisty bądź paszport (w zależności od wymagań danego banku),
 • karta stałego pobytu bądź czasowego pobytu (karta czasowego pobytu wtedy, gdy cudzoziemcowi nie udało się jeszcze załatwić karty stałego pobytu),
 • umowa o pracę (lub zlecenie, o dzieło) bądź zaświadczenie od pracodawcy, które będzie potwierdzało legalne zatrudnienie obcokrajowca na terenie Polski,
 • zaświadczenie potwierdzające zameldowanie obcokrajowca na terytorium Polski,
 • raport kredytowy z kraju, z którego pochodzi obcokrajowiec,
 • wniosek kredytowy.

Raport kredytowy z kraju, z którego pochodzi konkretny cudzoziemiec, w większości przypadków pobierany jest w sposób automatyczny przez banki. Każdy obywatel innego kraju chcący uzyskać kredyt gotówkowy w Polsce, razem z wnioskiem o udzielenie kredytu musi również złożyć upoważnienie o pozyskanie za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej informacji, które są dostępne w krajowym biurze odpowiednim dla kraju jego poprzedniego zamieszkania. Takie upoważnienie jest we wszystkich zgodach zawartych we wniosku.

Polskie Biuro Informacji Kredytowej (BIK) nieustannie współpracuje ze wszystkimi swoimi odpowiednikami z innych krajów. Czasami jednak zdarza się tak, iż raport kredytowy ze swojego kraju musi dostarczyć obcokrajowiec we własnym zakresie. W takim przypadku będziesz musiał się dowiedzieć, jaka jest właściwa dla Ciebie instytucja do pobrania takiego raportu, a następnie złożyć wniosek o wyciąg. Później trzeba już tylko dostarczyć wyciąg do banku, w którym ubiega się o uzyskanie kredytu gotówkowego.

Warto wiedzieć!

Zdecydowanie najmniej problemów z uzyskaniem kredytu gotówkowego mają Ukraińcy. Są oni najliczniejszą grupą cudzoziemców w Polsce, przez co banki składane przez nich wnioski rozpatrują znacznie szybciej.

Kredyt dla obcokrajowca - ile kosztuje?

Kredyt dla obcokrajowca w Polsce nie powinien pod względem warunków znacząco różnić się od kredytu gotówkowego dla Polaków. Bank może jednak zaoferować mniej atrakcyjne oprocentowanie, jeśli dysponujesz wyłącznie kartą pobytu na czas określony i masz ograniczoną zdolność kredytową.

To może Cię zainteresować: Oprocentowanie kredytu gotówkowego - najważniejsze informacje

Kredyt dla obcokrajowca - w jakim banku złożyć wniosek?

Banki zwykle przyjmują wnioski od obcokrajowców złożone w odpowiedzi na standardową ofertę kredytu gotówkowego. Najlepiej więc wykorzystać kalkulator kredytów i porównać dostępne oferty kredytowe na podstawie wskaźnika RRSO.

Konkretnych ofert możesz szukać też w sieci pod takimi frazami, jak:

 • ING kredyt dla obcokrajowca
 • PKO BP kredyt hipoteczny dla obcokrajowca
 • Santander kredyt dla obcokrajowca
 • Millenium kredyt dla obcokrajowca
 • Alior Bank kredyt dla obcokrajowca

Kredyt dla obcokrajowca czy pożyczka w parabanku?

Kuszącą alternatywą dla kredytu gotówkowego są pożyczki dla obcokrajowców. Wśród ich propozycji może zainteresować Cię pozyczka bez obywatelstwa. Tego typu oferta jest dostępna w wielu firmach pożyczkowych, ale niekiedy jej pozyskanie wymaga poproszenia o indywidualną ofertę kredytową. Z pewnością najłatwiejsza do wzięcia będzie pożyczka online dla Ukraińców, którzy mają kartę stałego pobytu oraz wiarygodne źródło dochodu.

Sprawdż też: Pożyczka dla obcokrajowców – wymagania względem chwilówek

Kredyt dla obcokrajowca - na co uważać, wybierając kredyt dla obcokrajowca?

Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając kredyt dla obcokrajowca? Pamiętaj o tych zasadach!

 1. Przeczytaj dokładnie umowę kredytową, a jeśli czegoś nie rozumiesz, poproś o pomoc tłumacza, prawnika lub pracownika banku.
 2. Wybieraj ofertę na podstawie konkretnych wskaźników, które mówią o kosztach kredytowania, a nie na podstawie ciekawej akcji promocyjnej.
 3. W pierwszej kolejności zapytaj w banku, a dopiero później w firmie pożyczkowej.
 4. Zastanów się, czy na pewno jesteś w stanie spłacić zobowiązanie terminowo.
 5. Upewnij się, że firma pożyczkowa, którą wybrałeś działa na rynku legalnie.

Powiązane artykuły

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?
Kredyty gotówkowe 20.09.2021

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna? To pytanie zadaje sobie niemal każdy, kto chce w ten sposób zarządzać swoimi finansami. Chociaż poziom zabezpieczeń stosowany przez banki znajduje się na wysokim poziomie, to czasami warto dmuchać na zimne. Sprawdź, jak nie paść ofiarą przestępstwa.
Zobacz więcej
Na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?
Kredyty gotówkowe 16.09.2021

Kredyt pomostowy - na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?

Kredyt pomostowy to sposób na sfinansowanie przedsięwzięcia związanego z dotacją unijną. Taka pożyczka pomostowa dostępna jest w kilku bankach. Dostępna jest przede wszystkim dla przedsiębiorców, ale nie tylko. Co zrobić, żeby mieć szanse na kredyt? Na jakich warunkach jest on udzielany? Odpowiadamy na te oraz inne pytania o kredyt pomostowy!
Zobacz więcej
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?
Kredyty gotówkowe 15.09.2021

Program czyste powietrze - dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

Program „Czyste Powietrze” pozwala na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie starych źródeł ogrzewania w domach jednorodzinnych na nowe, bardziej ekologiczne. Ponadto możesz otrzymać pożyczkę „Czyste Powietrze” z gwarancją w wybranych bankach, które mają zawarte porozumienie z NFOŚiGW.
Zobacz więcej
Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki
Chwilówki 14.09.2021

Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki w parabanku

Czym się różni kredyt od pożyczki? To pytanie zadają sobie osoby zainteresowane pozyskaniem środków na dowolny cel. Choć oba pojęcia są używane zamiennie, to w rzeczywistości oznaczają dwa zupełnie różne produkty. Zatem czym różni się pożyczka od kredytu i z której oferty bardziej opłaca się skorzystać? Odpowiadamy!
Zobacz więcej
Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator

Wcześniejsza spłata kredytu to szansa na zmniejszenie całkowitych kosztów zobowiązania. Warunki spłaty nie zawsze są jednak oczywiste, a przez to niekiedy spłacenie kredytu przed terminem może się nie opłacać. Sprawdź, kiedy wcześniejsza spłata kredytu to dobre rozwiązanie i co musisz zrobić, żeby była możliwa!
Zobacz więcej
Kredyt rewolwingowy - na czym polega kredyt rewolwingowy?
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Kredyt rewolwingowy - na czym polega kredyt rewolwingowy i kto może z niego korzystać?

Kredyt rewolwingowy, udzielany najczęściej w ramach rachunku kredytowego czy bieżącego, pozwala na uzyskanie dodatkowych środków przy bieżącym prowadzeniu działalności. Może on jednak posłużyć do wielu innych celów.
Zobacz więcej