Kredyty gotówkowe 9 min. czytania

Kredyt dla obcokrajowca - kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy dla obcokrajowca w Polsce

Zaktualizowano: 2021-08-30 09:39
Opublikowano: 2020-01-23 09:00
Średnia ocena: 5,45/6 Głosów: 42
Kredyt dla obcokrajowca - kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy dla obcokrajowca w Polsce

Kredyt dla obcokrajowca to oferta dostępna w wielu bankach. Często nie różni się znacząco od standardowej propozycji instytucji bankowych. Cudzoziemiec musi jednak przedstawić szereg dodatkowych dokumentów, aby móc ubiegać się o kredytowanie. Jakie formalności trzeba spełnić? Sprawdź, gdzie dostaniesz kredyt jako obcokrajowiec!

Kredyt dla obcokrajowca - czy jest dostępny w ofercie banków?

Kredyt dla cudzoziemca to oferta, którą znajdziesz w kilku banków. Przygotowały ją one z myślą o wzrastającej liczbie obcokrajowców, którzy osiedlają się na stałe w Polsce. Może być alternatywą dla oferty typu: karta kredytowa dla obcokrajowca. Daje obcokrajowcom szansę na zamieszkanie na stałe w Polsce na warunkach, które nie będą odstawać od warunków życia statystycznego Polaka.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca 2021 w Polsce to najłatwiej dostępna forma pozyskania środków w banku. Udzielany jest krótki lub średnio długi okres i zwykle na kwoty średniej wysokości. Alternatywą dla niego będzie pożyczka gotówkowa dla obcokrajowca, jednak ta zwykle udzielana jest na mniej korzystnych warunkach niż kredyt w banku. Wśród ofert banków najszybciej znajdziesz kredyt gotówkowy dla Ukraińców, co nie oznacza, że jest on niedostępny dla innych narodowości.

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca 2021 to dużo trudniejsze do uzyskania zobowiązanie. Ten typ kredytowania sam w sobie wiąże się z dużą ilością formalności, a sprawa komplikuje się dodatkowo, jeśli jest to kredyt hipoteczny dla cudzoziemca.

Kredyt mieszkaniowy dla obcokrajowca wymaga dostarczenia dużej ilości dokumentów, w tym również tych związanych z pobytem na terenie kraju oraz uprawnieniami do zakupu nieruchomości na terenie Polski. Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca w Polsce nie jest jednak w ogóle nieosiągalny. Znów najłatwiej dostępny w bankach będzie kredyt na mieszkanie dla Ukraińców.

Dowiedz się więcej: Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – jakie warunki stawiane są klientom banku?

Kredyt samochodowy dla obcokrajowca

Kredyt samochodowy to bardzo specyficzna forma kredytu gotówkowego z zabezpieczeniem. Nie jest tak dostępny, jak kredyt gotówkowy, ale możesz poprosić bank o przedstawienie Ci indywidualnej oferty w tym zakresie.

Warto sprawdzić: Rodzaje kredytów - jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Kredyt dla obcokrajowca - warunki otrzymania zgody kredytowej

Jeszcze jakiś czas temu jedynym sposobem na uzyskanie kredytu przez cudzoziemca było posiadanie obywatelstwa polskiego. Teraz wprowadzono bardzo wiele zmian, dzięki czemu także klienci spoza Polski mogą skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy w jednym z polskich banków. Jakie wymagania banki stawiają osobom, które ubiegają się o kredyt w Polsce dla obcokrajowca?

Najważniejsze wymagania określane przez banki wobec cudzoziemców ubiegających się o kredyt to:

 • posiadanie karty stałego pobytu oraz wizy,
 • posiadanie stałego, legalnego źródła dochodu,
 • posiadanie adresu zameldowania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
 • posiadanie ważnego paszportu,
 • posiadanie rachunku bankowego w polskim banku,
 • posiadanie numeru PESEL,
 • posiadanie pozytywnej historii kredytowej.

Stałe i legalnego źródła dochodu musi być w odpowiedni sposób udokumentowane. Wskazany dochód powinien mieć odpowiednią wysokość, aby pozwalał cudzoziemcowi na spłatę kredytu w terminie określonym w umowie.

Dla banku istotny będzie również rodzaj umowy, który wiąże cudzoziemca z pracodawcą. Najłatwiej kredyt dostaną osoby, które mają umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie zawsze jest to jednak reguła, ponieważ w ciągu kilku ostatnich lat banki coraz przychylniej zaczęły traktować klientów z innymi rodzajami umów. Zdecydowana większość klientów pracujących na umowę zlecenie czy o dzieło nie jest odprawiana z kwitkiem - warunkiem jest jednak posiadanie przez nich dochodów na odpowiednio wysokim poziomie.

Dla banku bardzo istotne jest też zweryfikowanie historii kredytowej klienta oraz jego zdolności kredytowej. Jako obcokrajowiec powinieneś więc dbać o to, aby krok po kroku budować taką historię.

Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów jest założenie konta w banku. Konto bankowe każdy obcokrajowiec może założyć w dowolnie wybranym banku. Na ten rachunek powinno trafiać w sposób regularny Twoje wynagrodzenie. Dla banku będzie to sygnał, iż danemu klientowi udało się już zgromadzić pewną liczbę środków.

Cudzoziemiec w miarę możliwości powinien także w sposób aktywny korzystać ze swojego konta, czyli realizować przelewy, wypłacać gotówkę w bankomacie itd. Wszystko to powoduje, iż klient będzie stawał się dla banku znacznie bardziej wiarygodny jako potencjalny kredytobiorca.

Czy kredyt dla obcokrajowca jest dostępny tylko z kartą stałego pobytu?

Zdecydowanie najłatwiej Ci będzie dostać kredyt dla obcokrajowca z kartą stałego pobytu. Z taką kartą masz prawo przebywać w Polsce na czas nieokreślony, co z perspektywy banku zwiększa szanse na to, że spłacisz zobowiązanie.

Kredyt dla obcokrajowca z kartą czasowego pobytu jest trudniejszy do uzyskania. Prawdopodobnie będzie to kredyt krótkoterminowy z datą spłaty maksymalnie w dniu  konieczności wyjazdu z Polski. Kredyt dla obcokrajowca bez karty pobytu jest natomiast właściwie nieosiągalny. Jedynie możesz zorientować się, czy jakaś firma pożyczkowa nie ma oferty typu „kredyt bez karty pobytu”.

Kredyt dla obcokrajowca - wymagane dokumenty

Liczba dokumentów, które muszą dostarczyć cudzoziemcy ubiegający się o kredyt gotówkowy w polskim banku, jest dłuższa od tej, którą muszą dostarczyć Polacy. Uwarunkowane jest to tym, iż polskie instytucje bankowe muszą bardzo dokładnie sprawdzić klienta zza granicy, aby mieć pewność, iż spłaci on swoje zobowiązanie w terminie zapisanym w umowie.

Jakie dokumenty musi posiadać osoba wnioskująca o kredyt w Polsce dla obcokrajowca?

 • dowód osobisty bądź paszport (w zależności od wymagań danego banku),
 • karta stałego pobytu bądź czasowego pobytu (karta czasowego pobytu wtedy, gdy cudzoziemcowi nie udało się jeszcze załatwić karty stałego pobytu),
 • umowa o pracę (lub zlecenie, o dzieło) bądź zaświadczenie od pracodawcy, które będzie potwierdzało legalne zatrudnienie obcokrajowca na terenie Polski,
 • zaświadczenie potwierdzające zameldowanie obcokrajowca na terytorium Polski,
 • raport kredytowy z kraju, z którego pochodzi obcokrajowiec,
 • wniosek kredytowy.

Raport kredytowy z kraju, z którego pochodzi konkretny cudzoziemiec, w większości przypadków pobierany jest w sposób automatyczny przez banki. Każdy obywatel innego kraju chcący uzyskać kredyt gotówkowy w Polsce, razem z wnioskiem o udzielenie kredytu musi również złożyć upoważnienie o pozyskanie za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej informacji, które są dostępne w krajowym biurze odpowiednim dla kraju jego poprzedniego zamieszkania. Takie upoważnienie jest we wszystkich zgodach zawartych we wniosku.

Polskie Biuro Informacji Kredytowej (BIK) nieustannie współpracuje ze wszystkimi swoimi odpowiednikami z innych krajów. Czasami jednak zdarza się tak, iż raport kredytowy ze swojego kraju musi dostarczyć obcokrajowiec we własnym zakresie. W takim przypadku będziesz musiał się dowiedzieć, jaka jest właściwa dla Ciebie instytucja do pobrania takiego raportu, a następnie złożyć wniosek o wyciąg. Później trzeba już tylko dostarczyć wyciąg do banku, w którym ubiega się o uzyskanie kredytu gotówkowego.

Warto wiedzieć!

Zdecydowanie najmniej problemów z uzyskaniem kredytu gotówkowego mają Ukraińcy. Są oni najliczniejszą grupą cudzoziemców w Polsce, przez co banki składane przez nich wnioski rozpatrują znacznie szybciej.

Kredyt dla obcokrajowca - ile kosztuje?

Kredyt dla obcokrajowca w Polsce nie powinien pod względem warunków znacząco różnić się od kredytu gotówkowego dla Polaków. Bank może jednak zaoferować mniej atrakcyjne oprocentowanie, jeśli dysponujesz wyłącznie kartą pobytu na czas określony i masz ograniczoną zdolność kredytową.

To może Cię zainteresować: Oprocentowanie kredytu gotówkowego - najważniejsze informacje

Kredyt dla obcokrajowca - w jakim banku złożyć wniosek?

Banki zwykle przyjmują wnioski od obcokrajowców złożone w odpowiedzi na standardową ofertę kredytu gotówkowego. Najlepiej więc wykorzystać kalkulator kredytów i porównać dostępne oferty kredytowe na podstawie wskaźnika RRSO.

Konkretnych ofert możesz szukać też w sieci pod takimi frazami, jak:

 • ING kredyt dla obcokrajowca
 • PKO BP kredyt hipoteczny dla obcokrajowca
 • Santander kredyt dla obcokrajowca
 • Millenium kredyt dla obcokrajowca
 • Alior Bank kredyt dla obcokrajowca

Kredyt dla obcokrajowca czy pożyczka w parabanku?

Kuszącą alternatywą dla kredytu gotówkowego są pożyczki dla obcokrajowców. Wśród ich propozycji może zainteresować Cię pozyczka bez obywatelstwa. Tego typu oferta jest dostępna w wielu firmach pożyczkowych, ale niekiedy jej pozyskanie wymaga poproszenia o indywidualną ofertę kredytową. Z pewnością najłatwiejsza do wzięcia będzie pożyczka online dla Ukraińców, którzy mają kartę stałego pobytu oraz wiarygodne źródło dochodu.

Sprawdż też: Pożyczka dla obcokrajowców – wymagania względem chwilówek

Kredyt dla obcokrajowca - na co uważać, wybierając kredyt dla obcokrajowca?

Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając kredyt dla obcokrajowca? Pamiętaj o tych zasadach!

 1. Przeczytaj dokładnie umowę kredytową, a jeśli czegoś nie rozumiesz, poproś o pomoc tłumacza, prawnika lub pracownika banku.
 2. Wybieraj ofertę na podstawie konkretnych wskaźników, które mówią o kosztach kredytowania, a nie na podstawie ciekawej akcji promocyjnej.
 3. W pierwszej kolejności zapytaj w banku, a dopiero później w firmie pożyczkowej.
 4. Zastanów się, czy na pewno jesteś w stanie spłacić zobowiązanie terminowo.
 5. Upewnij się, że firma pożyczkowa, którą wybrałeś działa na rynku legalnie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego?
11.01.2022

Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem?

...przez internet, a czego potrzebujesz, gdy składasz wniosek o kredyt gotówkowy w placówce banku? Wbrew pozorom wymagane dokumenty będą...

...dowód osobisty przydaje się już na początku drogi do otrzymania kredytu gotówkowego. Wypełniając wniosek o kredyt, musisz podać podstawowe dane, w...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Wady i zalety kredytu – na jakie korzyści może liczyć klient banku?
10.01.2022

Wady i zalety kredytu – na jakie korzyści może liczyć klient banku?

...uwadze korzyści i konsekwencje, jakie się z tym wiążą. Jeśli kredyt gotówkowy, do którego się właśnie przymierzasz, ma być Twoim pierwszym...

...wady i zalety kredytu bankowego oraz minusy i korzyści chwilówki, a następnie na tej podstawie dokonać właściwego wyboru...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Stopy procentowe NBP − czym są?
05.01.2022

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania