Kredyty gotówkowe 12 min. czytania

Warunki kredytu dla obcokrajowca – kredyt gotówkowy dla obywatela Ukrainy w Polsce

Zaktualizowano: 2023-01-25 11:37
Opublikowano: 2020-01-23 09:00
Średnia ocena: 5,46/6 Głosów: 46
Warunki kredytu dla obcokrajowca – kredyt dla Ukraińców w Polsce

Kredyt dla obcokrajowca to oferta dostępna w wielu bankach. Często nie różni się znacząco od standardowej propozycji instytucji bankowych. Cudzoziemiec musi jednak przedstawić szereg dodatkowych dokumentów, aby móc ubiegać się o kredytowanie. Jakie formalności musi spełnić obywatel Ukrainy, starając się o kredyt gotówkowy w Polsce? Sprawdź, gdzie dostaniesz kredyt jako obcokrajowiec!

Kredyt dla obcokrajowca - czy jest dostępny w ofercie banków?

Kredyt dla cudzoziemca to oferta, którą znajdziesz w kilku banków. Przygotowały ją one z myślą o wzrastającej liczbie obcokrajowców, którzy osiedlają się na stałe w Polsce. Może być alternatywą dla oferty typu: karta kredytowa dla obcokrajowca. Daje obcokrajowcom szansę na zamieszkanie na stałe w Polsce na warunkach, które nie będą odstawać od warunków życia statystycznego Polaka.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca 2021 w Polsce to najłatwiej dostępna forma pozyskania środków w banku. Udzielany jest krótki lub średnio długi okres i zwykle na kwoty średniej wysokości. Alternatywą dla niego będzie pożyczka gotówkowa dla obcokrajowca, jednak ta zwykle udzielana jest na mniej korzystnych warunkach niż kredyt w banku. Wśród ofert banków najszybciej znajdziesz kredyt gotówkowy dla Ukraińców, co nie oznacza, że jest on niedostępny dla innych narodowości.

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca 2021 to dużo trudniejsze do uzyskania zobowiązanie. Ten typ kredytowania sam w sobie wiąże się z dużą ilością formalności, a sprawa komplikuje się dodatkowo, jeśli jest to kredyt hipoteczny dla cudzoziemca.

Kredyt mieszkaniowy dla obcokrajowca wymaga dostarczenia dużej ilości dokumentów, w tym również tych związanych z pobytem na terenie kraju oraz uprawnieniami do zakupu nieruchomości na terenie Polski. Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca w Polsce nie jest jednak w ogóle nieosiągalny. Znów najłatwiej dostępny w bankach będzie kredyt na mieszkanie dla Ukraińców.

Dowiedz się więcej: Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – jakie warunki stawiane są klientom banku?

Kredyt samochodowy dla obcokrajowca

Kredyt samochodowy to bardzo specyficzna forma kredytu gotówkowego z zabezpieczeniem. Nie jest tak dostępny, jak kredyt gotówkowy, ale możesz poprosić bank o przedstawienie Ci indywidualnej oferty w tym zakresie.

Warto sprawdzić: Rodzaje kredytów - jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Kredyt w Polsce dla obywatela Ukrainy

Dnia 24 lutego sytuacja społeczno-gospodarcza na całym świecie uległa zmiania. Właśnie wtedy rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę i tym samym rozpoczęły wojnę. Od tego czasu ukraińskie miasta są pod ciągłym ostrzałem, a ukraińskich obywateli dotyka realne zagrożenie utraty życia. Nic więc dziwnego, że tak wielu z nich zdecydowało się opuścić swój kraj. Zdecydowana większość z nich przybyła do Polski, aby tutaj znaleźć schronienie. 

Ilu jest Ukraińców w Polsce obecnie? Od początku wojny do Polski przyjechało już prawie 1,9 mln osób uciekających z Ukrainy. Znajdują oni schronienie w wielu miastach. Część z nich zapewniają samorządy, a znaczną część sami obywatele Polski, którzy przyjmują uchodźców do swoich domów. Polski rząd wprowadza liczne ułatwienie, które mają pomóc odnaleźć się ukraińskim uchodźcom w nowej rzeczywistości. Zapowiedział m.in. przyznanie świadczenia 500 plus ukraińskim rodzinom. 

Żeby móc ułożyć sobie życie w Polsce, uchodźcy z Ukrainy muszą znaleźć pracę. W początkowym etapie, bez znajomości języka polskiego, może to przysporzyć pewną trudność. Wiele osób uciekła ze swojego kraju praktycznie z dnia na dzień z jedną walizkę w ręku. Brak pieniędzy może więc okazać się dużym utrudnieniem. Załatać chwilowo dziurę w budżecie pomogą kredyty bankowe. Czy banki przyznają kredyty dla Ukraińców w Polsce? Jak się okazuje, tak. Wiele banków wyszło naprzeciw ich potrzebom i zdecydowało się wprowadzić do oferty kredyty dla Ukraińców. 

Pożyczka gotówkowa dla Ukraińców

Jak wygląda oferta kredytu gotówkowego dla Ukraińców i kto może się o nią ubiegać? Nie jest to takie proste, ponieważ banki wymagają od kredytobiorców dopełnienia licznych formalności. Aby móc złożyć wniosek o przyznanie kredytu, osoby z Ukrainy muszą przedstawić ważny, ukraiński paszport, kartę stałego lub czasowego pobytu, zaświadczenie o zatrudnieniu czy też udokumentować swoje dochody w Polsce. Aby móc ubiegać się o pożyczkę dla Ukraińca, konieczne będzie zatem znalezienie najpierw zatrudnienia. 

Nie każdy obywatel Ukrainy czuje się na tyle pewnie w posługiwaniu języku polskim, aby udać się do banku. Nie jest to jednak konieczne. Dostępna jest bowiem pożyczka online dla obywateli Ukrainy. Cały proces trwa zaledwie kilka minut.

Kredyt gotówkowy dla obywatela Ukrainy - gdzie złożyć wniosek?

Które banki udzielają kredytu gotówkowego dla Ukraińców? Lista ta systematycznie się wydłuża. Obecnie znajduje się na niej:

 • BNP Paribas,
 • ING Bank Śląski,
 • Pekao SA,
 • Millennium,
 • PKO BP,
 • Santander Bank.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc uzyskać pożyczkę dla Ukraińca? To zależy od banku. Dla przykładu, kredyt gotówkowy dla Ukraińców w Millennium jest dostępny po przedstawieniu karty stałego pobytu, dowodu tożsamości oraz dokumenty, który potwierdzi dochody. Niezbędne jest również posiadanie konta osobistego w Banku Millennium.

Podobne wymogi stawia przed Ukraińcami bank ING z tym, że wymaga także przedstawienia dokumenty, który potwierdzi zamieszkanie w Polsce, np. umowę najmu mieszkania. 

Z kolei PKO BP udziela kredytów dla obywatelu Ukrainy, o ile maja nadany numer PESEL i posiadają kartę pobytu.

Jak zatem widać, kredyt dla Ukraińców w Polsce jest dostępny, lecz wymaga najpierw dopełnienia wielu formalności i znalezienia zatrudniania. 

Kredyt dla obcokrajowca - warunki otrzymania zgody kredytowej

Jeszcze jakiś czas temu jedynym sposobem na uzyskanie kredytu przez cudzoziemca było posiadanie obywatelstwa polskiego. Teraz wprowadzono bardzo wiele zmian, dzięki czemu także klienci spoza Polski mogą skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy w jednym z polskich banków. Jakie wymagania banki stawiają osobom, które ubiegają się o kredyt w Polsce dla obcokrajowca?

Najważniejsze wymagania określane przez banki wobec cudzoziemców ubiegających się o kredyt to:

 • posiadanie karty stałego pobytu oraz wizy,
 • posiadanie stałego, legalnego źródła dochodu,
 • posiadanie adresu zameldowania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
 • posiadanie ważnego paszportu,
 • posiadanie rachunku bankowego w polskim banku,
 • posiadanie numeru PESEL,
 • posiadanie pozytywnej historii kredytowej.

Stałe i legalnego źródła dochodu musi być w odpowiedni sposób udokumentowane. Wskazany dochód powinien mieć odpowiednią wysokość, aby pozwalał cudzoziemcowi na spłatę kredytu w terminie określonym w umowie.

Dla banku istotny będzie również rodzaj umowy, który wiąże cudzoziemca z pracodawcą. Najłatwiej kredyt dostaną osoby, które mają umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie zawsze jest to jednak reguła, ponieważ w ciągu kilku ostatnich lat banki coraz przychylniej zaczęły traktować klientów z innymi rodzajami umów. Zdecydowana większość klientów pracujących na umowę zlecenie czy o dzieło nie jest odprawiana z kwitkiem - warunkiem jest jednak posiadanie przez nich dochodów na odpowiednio wysokim poziomie.

Dla banku bardzo istotne jest też zweryfikowanie historii kredytowej klienta oraz jego zdolności kredytowej. Jako obcokrajowiec powinieneś więc dbać o to, aby krok po kroku budować taką historię.

Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów jest założenie konta w banku. Konto bankowe każdy obcokrajowiec może założyć w dowolnie wybranym banku. Na ten rachunek powinno trafiać w sposób regularny Twoje wynagrodzenie. Dla banku będzie to sygnał, iż danemu klientowi udało się już zgromadzić pewną liczbę środków.

Cudzoziemiec w miarę możliwości powinien także w sposób aktywny korzystać ze swojego konta, czyli realizować przelewy, wypłacać gotówkę w bankomacie itd. Wszystko to powoduje, iż klient będzie stawał się dla banku znacznie bardziej wiarygodny jako potencjalny kredytobiorca.

Czy kredyt dla obcokrajowca jest dostępny tylko z kartą stałego pobytu?

Zdecydowanie najłatwiej Ci będzie dostać kredyt dla obcokrajowca z kartą stałego pobytu. Z taką kartą masz prawo przebywać w Polsce na czas nieokreślony, co z perspektywy banku zwiększa szanse na to, że spłacisz zobowiązanie.

Kredyt dla obcokrajowca z kartą czasowego pobytu jest trudniejszy do uzyskania. Prawdopodobnie będzie to kredyt krótkoterminowy z datą spłaty maksymalnie w dniu  konieczności wyjazdu z Polski. Kredyt dla obcokrajowca bez karty pobytu jest natomiast właściwie nieosiągalny. Jedynie możesz zorientować się, czy jakaś firma pożyczkowa nie ma oferty typu „kredyt bez karty pobytu”.

Kredyt dla obcokrajowca - wymagane dokumenty

Liczba dokumentów, które muszą dostarczyć cudzoziemcy ubiegający się o kredyt gotówkowy w polskim banku, jest dłuższa od tej, którą muszą dostarczyć Polacy. Uwarunkowane jest to tym, iż polskie instytucje bankowe muszą bardzo dokładnie sprawdzić klienta zza granicy, aby mieć pewność, iż spłaci on swoje zobowiązanie w terminie zapisanym w umowie.

Jakie dokumenty musi posiadać osoba wnioskująca o kredyt w Polsce dla obcokrajowca?

 • dowód osobisty bądź paszport (w zależności od wymagań danego banku),
 • karta stałego pobytu bądź czasowego pobytu (karta czasowego pobytu wtedy, gdy cudzoziemcowi nie udało się jeszcze załatwić karty stałego pobytu),
 • umowa o pracę (lub zlecenie, o dzieło) bądź zaświadczenie od pracodawcy, które będzie potwierdzało legalne zatrudnienie obcokrajowca na terenie Polski,
 • zaświadczenie potwierdzające zameldowanie obcokrajowca na terytorium Polski,
 • raport kredytowy z kraju, z którego pochodzi obcokrajowiec,
 • wniosek kredytowy.

Raport kredytowy z kraju, z którego pochodzi konkretny cudzoziemiec, w większości przypadków pobierany jest w sposób automatyczny przez banki. Każdy obywatel innego kraju chcący uzyskać kredyt gotówkowy w Polsce, razem z wnioskiem o udzielenie kredytu musi również złożyć upoważnienie o pozyskanie za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej informacji, które są dostępne w krajowym biurze odpowiednim dla kraju jego poprzedniego zamieszkania. Takie upoważnienie jest we wszystkich zgodach zawartych we wniosku.

Polskie Biuro Informacji Kredytowej (BIK) nieustannie współpracuje ze wszystkimi swoimi odpowiednikami z innych krajów. Czasami jednak zdarza się tak, iż raport kredytowy ze swojego kraju musi dostarczyć obcokrajowiec we własnym zakresie. W takim przypadku będziesz musiał się dowiedzieć, jaka jest właściwa dla Ciebie instytucja do pobrania takiego raportu, a następnie złożyć wniosek o wyciąg. Później trzeba już tylko dostarczyć wyciąg do banku, w którym ubiega się o uzyskanie kredytu gotówkowego.

Warto wiedzieć!

Zdecydowanie najmniej problemów z uzyskaniem kredytu gotówkowego mają Ukraińcy. Są oni najliczniejszą grupą cudzoziemców w Polsce, przez co banki składane przez nich wnioski rozpatrują znacznie szybciej.

Kredyt dla obcokrajowca - ile kosztuje?

Kredyt dla obcokrajowca w Polsce nie powinien pod względem warunków znacząco różnić się od kredytu gotówkowego dla Polaków. Bank może jednak zaoferować mniej atrakcyjne oprocentowanie, jeśli dysponujesz wyłącznie kartą pobytu na czas określony i masz ograniczoną zdolność kredytową.

To może Cię zainteresować: Oprocentowanie kredytu gotówkowego - najważniejsze informacje

Kredyt dla obcokrajowca - w jakim banku złożyć wniosek?

Banki zwykle przyjmują wnioski od obcokrajowców złożone w odpowiedzi na standardową ofertę kredytu gotówkowego. Najlepiej więc wykorzystać kalkulator kredytów i porównać dostępne oferty kredytowe na podstawie wskaźnika RRSO.

Konkretnych ofert możesz szukać też w sieci pod takimi frazami, jak:

 • ING kredyt dla obcokrajowca
 • PKO BP kredyt hipoteczny dla obcokrajowca
 • Santander kredyt dla obcokrajowca
 • Millenium kredyt dla obcokrajowca
 • Alior Bank kredyt dla obcokrajowca

Kredyt dla obcokrajowca czy pożyczka w parabanku?

Kuszącą alternatywą dla kredytu gotówkowego są pożyczki dla obcokrajowców. Wśród ich propozycji może zainteresować Cię pozyczka bez obywatelstwa. Tego typu oferta jest dostępna w wielu firmach pożyczkowych, ale niekiedy jej pozyskanie wymaga poproszenia o indywidualną ofertę kredytową. Z pewnością najłatwiejsza do wzięcia będzie pożyczka online dla Ukraińców, którzy mają kartę stałego pobytu oraz wiarygodne źródło dochodu.

Sprawdż też: Pożyczka dla obcokrajowców – wymagania względem chwilówek

Kredyt dla obcokrajowca - na co uważać, wybierając kredyt dla obcokrajowca?

Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając kredyt dla obcokrajowca? Pamiętaj o tych zasadach!

 1. Przeczytaj dokładnie umowę kredytową, a jeśli czegoś nie rozumiesz, poproś o pomoc tłumacza, prawnika lub pracownika banku.
 2. Wybieraj ofertę na podstawie konkretnych wskaźników, które mówią o kosztach kredytowania, a nie na podstawie ciekawej akcji promocyjnej.
 3. W pierwszej kolejności zapytaj w banku, a dopiero później w firmie pożyczkowej.
 4. Zastanów się, czy na pewno jesteś w stanie spłacić zobowiązanie terminowo.
 5. Upewnij się, że firma pożyczkowa, którą wybrałeś działa na rynku legalnie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w {{year}}?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2024?

...200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy. To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?...

...fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy? Zanim wyjaśnimy, ile...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

...ze swoim zobowiązaniem. Jeśli dotychczas spłacałeś swój kredyt gotówkowy terminowo, rozwiązaniem może się okazać zastosowanie wakacji...

...przedmiotu zabezpieczenia spłaty, np. mieszkania, jeśli jest to kredyt hipoteczny, czy samochodu przy kredycie na samochód. Musisz wiedzieć też...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

...się własnością przedsiębiorstwa. Sprawdź również najlepsze kredyty samochodowe i porównaj dostępne oferty. Przedmiotem leasingu mogą być...

...na dokonywanie takich odliczeń, ale jest ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego, ponieważ nie obniża zdolności kredytowej klienta. Czy warto...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania