Kredyty hipoteczne 9 min. czytania

Bon mieszkaniowy 2024

Zaktualizowano: 2024-04-17 13:37
Opublikowano: 2021-12-01 08:24
Średnia ocena: 4,00/6 Głosów: 8
Bon mieszkaniowy {{year}}

Bon mieszkaniowy 2024 – czy Polacy potrzebujący wsparcia w zakupie nieruchomości mogą obecnie z niego skorzystać? Zapowiadany w 2021 r. program zakładający pomoc finansową dla osób chcących zakupić pierwsze mieszkanie, miał stanowić jeden z ważniejszych elementów programu rozwoju mieszkalnictwa. Co z rodzinnym bonem mieszkaniowym?

Dopłaty do kredytów hipotecznych oraz finansowe wsparcie w zakupie własnej nieruchomości to rozwiązania, które spotkały się z dużym zainteresowaniem Polaków. Dzisiaj omówimy najważniejsze kwestie związane z tzw. bonem mieszkaniowym.

 • Bon mieszkaniowy zakładał dofinansowanie do zakupu pierwszego mieszkania – wsparcie w wysokości od 5 tys. do nawet 145 tys. zł i miał mieć formę bonu społecznego lub rodzinnego.
 • Środki miały być przeznaczone na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej, partycypację w TBS lub SIM, zakup mieszkania/domu lub budowę domu.
 • Niestety szumnie zapowiadane rozwiązania nigdy nie weszły w życie, a rząd skoncentrował się na programie Pierwsze Mieszkanie oraz jego głównym filarze – Bezpiecznym Kredycie 2%, który pozwalał zaciągać niskooprocentowane kredyty hipoteczne.

Bon mieszkaniowy – najważniejsze informacje 

Zaproponowany w ramach programy Nowy Ład bon mieszkaniowy miał być formą wsparcia w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Wsparcie to miało dotyczyć:

 • nabycia własnego mieszkania lub domu,
 • wybudowania domu,
 • najmu nieruchomości.

Bon mieszkaniowy na budowę domu lub zakup nieruchomości miał być skierowany do rodzin, par bez dzieci, a nawet singli. Wysokość bonu mieszkaniowego miała być uzależniona od liczby członków gospodarstwa domowego. Na największe wsparcie miały liczyć rodziny wielodzietne.

Nowy Polski Ład zakładał dwa warianty wsparcia: społeczny bon mieszkaniowy i rodzinny. Ten pierwszy miał trafiać głównie do osób, które mają ograniczone możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, z kolei drugi miał być przeznaczony dla rodzin wielodzietnych.

Pieniądze z bonu mieszkaniowego miały być przekazane bezpośrednio do określonego podmiotu, np. firmy deweloperskiej lub spółdzielni mieszkaniowej. Niestety, jak się okazuje, program nigdy nie wystartował, a Ministerstwo Rozwoju i Technologii skoncentrowało się na stworzeniu innego rozwiązania – programu Pierwsze Mieszkanie.

Chcesz zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania? Sprawdź nasz Kalkulator kredytowy i wybierz najlepszą ofertę!

Społeczny bon mieszkaniowy 

Społeczny bon mieszkaniowy miał być przeznaczony na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej albo na partycypację w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS) lub Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej (SIM), od której osoba ubiegająca się o finansowanie wynajmuje mieszkanie. Przyznany miał być w kwocie od 5 do 40 tys. zł, przy czym wysokość była uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Warunków otrzymania społecznego bonu mieszkaniowego było kilka. Ubiegać się o niego mogłyby wyłącznie osoby, które nie były posiadaczami własnych lokali (dotyczyło to każdego członka rodziny) oraz nie miały prawa do lokalu spółdzielczego ani zawartej umowy deweloperskiej lub o wkład budowlany. Przyznawany miał być wtedy, gdy dochody wnioskodawcy były na tyle niskie, że nie będzie mieć on wystarczającej zdolności kredytowej, by zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości (kryterium nie dotyczyło ubiegania się o mieszkanie w spółdzielni).

Rodzinny bon mieszkaniowy 

Zasady przyznawania rodzinnych bonów mieszkaniowych miały być nieco inne niż bonów społecznych. Były przeznaczone dla rodzin, w których skład wchodziło co najmniej 3 dzieci lub osoba z niepełnosprawnością. Przyznanymi w ramach bonu mieszkaniowego środkami miały być finansowane:

 • partycypacja w TBS/SIM,
 • wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej,
 • zakup mieszkania/domu,
 • budowa domu.

Wysokość rodzinnego bonu mieszkaniowego miała wynieść od 55 do 145 tys. zł. Przy ustalaniu możliwej do osiągnięcia kwoty pod uwagę brane były takie czynniki jak liczba dzieci czy kwestia posiadania własnego domu/mieszkania.

Jeżeli rodzina nie posiadała własnego mieszkania ani domu albo posiadała własne lokum, ale jego powierzchnia nie przekraczała 65 m2, wysokość rodzinnego bonu mieszkaniowego dla rodziny z 3 dzieci miała wynieść 100 tys. zł. Za każde kolejne dziecko kwota miała być dodatkowo podwyższana o 15 tys. zł.

Oceń swoje szanse na kredyt – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej!

Do kiedy można korzystać z bonu mieszkaniowego?

Z projektu ustawy w ramach Nowego Ładu wynikało, że bon na mieszkanie miał być wprowadzony już w 2022 roku i być dostępny do 31 grudnia 2030 roku. 

Jak jednak wspomnieliśmy wcześniej, program w ogóle nie wystartował i został zastąpiony inną koncepcją – programem Pierwsze Mieszkanie, w skład którego wchodził Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe.

Sam bon mieszkaniowy w czerwcu 2021 r. został skierowany do konsultacji społecznych, a jesienią ministerstwo informowało, że trwają prace legislacyjne nad projektem. Jak przekazało biuro prasowe resortu redakcji portalu Wyborcza.biz, priorytetowym działaniem w zakresie rozwoju mieszkalnictwa okazał się program Pierwsze Mieszkanie.

To może Cię zainteresować: Kredyt hipoteczny w Banku Spółdzielczym − kalkulator, opinie, warunki kredytu hipotecznego w BPS

Co gwarantuje bon mieszkaniowy?

Otrzymanie bonu mieszkaniowego miało być możliwe po spełnieniu określonych warunków. Projekt zakładał, że miał mieć postać dopłaty z budżetu państwa, której nie trzeba będzie zwracać.

Bezzwrotny bon mieszkaniowy w zależności od charakteru miał być przeznaczony na zakup mieszkania, budowę domu, a także wykupienie partycypacji w Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Osoby nieposiadające odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej miały otrzymać gwarancję uzyskania kredytu hipotecznego, podobnie jak beneficjenci posiadający zdolność kredytową, ale jednocześnie niedysponujący wolnymi środkami, które mogliby przeznaczyć na poczet wkładu własnego. Taką formę zabezpieczenia beneficjenci mieli uzyskać w ramach rządowego programu poręczeniowo-gwarancyjnego dla spłaty kredytów hipotecznych.

Sprawdź również: O jaki kredyt hipoteczny starać się przy zarobkach 3000 netto miesięcznie?

Bon mieszkaniowy – warunki otrzymania dofinansowania 

Warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać bon mieszkaniowy, w dużej mierze zależą od jego rodzaju. O społeczny bon mieszkaniowy miały się starać osoby:

 • które aktualnie nie mają lokalu na własność,
 • z niskimi dochodami i bez zdolności kredytowej,

Społeczny bon mieszkaniowy miał przysługiwać zarówno rodzinom z dziećmi bez względu na wiek, jak i bezdzietnym parom i singlom.

Z rodzinnego bonu mieszkaniowego miały skorzystać wyłącznie:

 • rodziny z minimum 3 dzieci lub
 • rodziny, w których przynajmniej jeden członek jest osobą z niepełnosprawnością. 

Co istotne, w tym przypadku pod uwagę miała nie być brana wysokość dochodów, za to istotny był metraż posiadanego domu jednorodzinnego lub mieszkania.

Kto może dostać bon mieszkaniowy w 2024 roku? Program nie jest kontynuowany, jednak osoby potrzebujące mogą skorzystać z innych rozwiązań, m.in. z dodatku mieszkaniowego wypłacanego przez gminę. Świadczenie to stanowi formę wsparcia dla osób w trudnej sytuacji finansowej.

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy w 2024 roku? Mogą z niego skorzystać (kryteria trzeba spełnić łącznie):

 • właściciele oraz najemcy lokali mieszkalnych,
 • osoby, których średni miesięczny dochód z trzech ostatnich miesięcy nie przekracza 40% przeciętnego wynagrodzenia (gospodarstwa jednoosobowe) lub 30% przeciętnego wynagrodzenia (gospodarstwa wieloosobowe),
 • osoby, które zajmują lokale o określonej powierzchni.

Kliknij i sprawdź: Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

Kwota dofinansowania w ramach bonu mieszkaniowego 

Według założeń projektu wysokość bonu mieszkaniowego miała zależeć od jego rodzaju. Przykładowo bon mieszkaniowy dla singla miał być niższy niż dla rodziny z dzieckiem.

Wysokość bonu społecznego miała wynosić:

 • 5 tys. zł – dla jednoosobowego gospodarstwa domowego (singli),
 • 10 tys. zł – dla bezdzietnego małżeństwa,
 • 25 tys. zł – dla małżeństwa z 1 dzieckiem,
 • 40 tys. zł – dla małżeństwa z 2 dzieci.

Z kolei wysokość mieszkaniowego bonu rodzinnego miała wynieść:

 • 55 tys. zł – dla małżeństwa z 3 dzieci,
 • 70 tys. zł – dla małżeństwa z 4 dzieci,
 • 85 tys. zł – dla małżeństwa z 5 dzieci,
 • 100 tys. zł – dla małżeństwa z 6 dzieci.

Bon mieszkaniowy dla rodzin wielodzietnych miał być wyższy aż o 45 tys. zł, jeśli rodzina nie posiadała nieruchomości o metrażu większym niż 65 m2.

Przeczytaj także: O jaki kredyt starać się przy zarobkach 10000 netto miesięcznie?

Jak zdobyć bon mieszkaniowy? 

Ponieważ prace nad projektem zostały wstrzymane, obecnie nie można składać wniosków o rodzinny bon mieszkaniowy. Pierwotnie zakładano, że zajmie się tym ZUS, jednak ostatecznie bon mieszkaniowy nie został wdrożony.

Alternatywne formy dofinansowania mieszkania 

Rozwój mieszkalnictwa to jeden z priorytetów rządzących, dlatego sukcesywnie są wdrażane nowe rozwiązania wspierające młodych Polaków w dążeniu do zakupu własnej nieruchomości. Jako alternatywne formy dofinansowania można wymienić:

 • Program Pierwsze MieszkanieBezpieczny Kredyt 2% został zakończony ze względu na wyczerpanie puli środków, jednak nadal funkcjonuje drugi filar, czyli Konto Mieszkaniowe z premią ze skarbu państwa. Konto jest stworzone z myślą o oszczędzaniu środków na cele mieszkaniowe.
 • Mieszkanie na Startnowy program, który ma być dostępny w 2024 r. Zakłada kredyty hipoteczne z oprocentowaniem od 0,0% do 1,5% (w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym). Program ma być dostępny dla singli, którzy nie ukończyli 35 lat, osób z co najmniej 1 dzieckiem oraz osób, które nie posiadały nieruchomości na własność (chyba że mają min. troje dzieci). W ramach programu obowiązywać będzie kryterium dochodowe.
 • Dodatek mieszkaniowy – świadczenie przyznawane przez gminy osobom w trudnej sytuacji materialnej, które są właścicielami lokalu mieszkalnego lub wynajmują mieszkanie. W 2024 r. dodatek wynosi 2863,39 zł (gospodarstwa jednoosobowe) lub 2147,54 zł (gospodarstwa wieloosobowe).

Nie przegap:

Kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku – praktyczny poradnik

Ile trzeba mieć punktów w BIK, aby otrzymać kredyt? Jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem?

Komentarze

Powiązane artykuły

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

...to może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny? Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W...

...od kiedy będzie dostępny? Obecnie projekt zakładający tanie kredyty hipoteczne znajduje się na ścieżce legislacyjnej – jest w trakcie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

...najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. W ten sposób masz większe szanse na znalezienie oferty, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie. Liczba składanych wniosków o kredyt hipoteczny może budzić wątpliwości. Co do zasady, można składać wiele wniosków o kredyt hipoteczny, jednak warto robić to z rozwagą. BIK podaje, że złożenie kilku zapytań kredytowych w krótkim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

...nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu. Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej! Kosztorys...

...dostarczyć kosztorys budowy domu do banku. Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna {{year}}

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna 2024

...na precyzyjne i oficjalne wyliczenie przysługującej premii. Dzięki temu możesz wyliczyć ile pieniędzy będziesz posiadać na wkład własny, jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny. Od 19 stycznia 2021 roku, wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych muszą dokonać ich rejestracji w banku, który zarządza ich rachunkiem. Rejestracja musi być...

Zobacz więcej
15 min. czytania