Kredyty hipoteczne 9 min. czytania

Co zapewnia bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu? Sprawdź warunki społecznego i rodzinnego bonu mieszkaniowego

Zaktualizowano: 2023-09-15 14:14
Opublikowano: 2021-12-01 08:24
Średnia ocena: 4,43/6 Głosów: 7
Co zapewnia bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu?

Bon mieszkaniowy to element programu rozwoju mieszkalnictwa zaproponowany w ramach planu odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19, tzw. Polskiego Ładu. Co prawda na bon mieszkaniowy w 2021 roku jeszcze nie ma co liczyć, ale już od przyszłego roku ma ruszyć nabór wniosków. Bon mieszkaniowy 2022 – kto i kiedy będzie mógł go otrzymać? Jakie warunki będzie trzeba spełnić? Sprawdź!

W połowie maja tego roku partia rządząca przedstawiła program Polskiego Ładu – programu rozwoju, który ma nam pomóc wyjść z kryzysu wywołanego pandemią. Zawiera on konkretne i szczegółowe rozwiązania jak np. propozycje zmian gospodarczych, w tym głównie podatkowych.

Nowy Polski Ład – jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać? Poznaj szczegóły!

Program Polskiego Ładu przewiduje różne formy wsparcia w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych Polaków. Państwo ma pomóc m.in. zgromadzić wymagany wkład własny na kredyt hipoteczny czy później spłacić zobowiązanie. Bon mieszkaniowy z kolei ma być formą dopłaty do określonych celów mieszkaniowych. Poznaj szczegóły tego rozwiązania!

Bon mieszkaniowy – najważniejsze informacje

Zaproponowany w ramach programy Nowy Ład bon mieszkaniowy z założenia ma być formą wsparcia w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Wsparcie to ma dotyczyć zarówno nabycia własnego mieszkania lub domu czy wybudowania domu, jak i najmu nieruchomości.

Program mieszkaniowy skierowany jest do różnych grup społecznych, nie tylko rodzin, ale też par bez dzieci, a nawet singli. Wysokość bonu mieszkaniowego uzależniona będzie od liczby członków gospodarstwa domowego, przy czym pod uwagę brana będzie przede wszystkim liczba dzieci i osoby z niepełnosprawnością. Na największe wsparcie będą mogły liczyć rodziny wielodzietne.

Nowy Polski Ład zakłada dwa warianty bonu mieszkaniowego: społeczny i rodzinny. Ten pierwszy ma trafiać głównie do osób, które mają ograniczone możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, z kolei drugi przeznaczony będzie dla rodzin wielodzietnych.

Warto dodać, że pieniądze z bonu mieszkaniowego nie trafią bezpośrednio do kieszeni beneficjentów. Zostaną przekazane bezpośrednio do określonego podmiotu, np. firmy deweloperskiej lub spółdzielni mieszkaniowej.

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kiedy zdecydować się na kredyt w banku?

Społeczny bon mieszkaniowy

Społeczny bon mieszkaniowy będzie można przeznaczyć na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej albo na partycypację w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS) lub Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej (SIM), od której osoba ubiegająca się o finansowanie wynajmuje mieszkanie. Przyznany zostanie w kwocie od 5 do 40 tys. zł, przy czym wysokość uzależniona ma być od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Warunków otrzymania społecznego bonu mieszkaniowego jest kilka. Ubiegać się o niego mogą wyłącznie osoby, które nie są posiadaczami własnych lokali (dotyczy to każdego członka rodziny) oraz nie mają prawa do lokalu spółdzielczego ani zawartej umowy deweloperskiej lub o wkład budowlany. Przyznawany będzie wtedy, gdy dochody wnioskodawcy będą na tyle niskie, że nie będzie mieć on wystarczającej zdolności kredytowej, by zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości (kryterium nie dotyczy ubiegania się o mieszkanie w spółdzielni).

Rodzinny bon mieszkaniowy

Zasady przyznawania rodzinnych bonów mieszkaniowych będą nieco inne niż bonów społecznych. Będą one przeznaczone dla rodzin, w których skład wchodzi co najmniej 3 dzieci lub osoba z niepełnosprawnością. Przyznanymi w ramach bonu mieszkaniowego środkami będzie można sfinansować:

 • partycypację w TBS/SIM,
 • wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej,
 • zakup mieszkania/domu,
 • budowę domu.

Wysokość rodzinnego bonu mieszkaniowego może wynieść od 55 do 145 tys. zł. Przy ustalaniu możliwej do osiągnięcia kwoty pod uwagę brane będą takie czynniki jak liczba dzieci czy kwestia posiadania własnego domu/mieszkania.

Jeżeli rodzina nie posiada własnego mieszkania ani domu albo co prawda posiada własne lokum, ale jego powierzchnia nie przekracza 65 m2, wysokość rodzinnego bonu mieszkaniowego dla rodziny z 3 dzieci wyniesie 100 tys. zł. Za każde kolejne dziecko kwota będzie dodatkowo podwyższana o 15 tys. zł.

Od kiedy bon mieszkaniowy będzie dostępny?

Z projektu ustawy w ramach Nowego Ładu wynika, że bon na mieszkanie zostanie wprowadzony już w przyszłym roku i będzie dostępny do 31 grudnia 2030 roku. Nie oznacza to jednak, że od razu nastąpi wypłata środków.

Początkiem 2022 roku ruszy dopiero nabór wniosków. Ich weryfikacją zajmie się ZUS. Realizacja bonów będzie możliwa jednak dopiero od 1 stycznia 2023 roku. Czas oczekiwania na wypłatę środków jest tak długi ze względu na konieczność przygotowania i wdrożenia specjalnego systemu informatycznego.

Realizacja przyznanego bonu mieszkaniowego będzie możliwa od 1 stycznia do 31 grudnia roku następującego po roku jego przyznania. W grę wchodzić będzie też możliwość przedłużenia jego ważności o kolejny rok. Wiązać się to jednak będzie z dodatkową opłatą. Na więcej szczegółów o stawkach trzeba jeszcze poczekać.

To może Cię zainteresować: Kredyt hipoteczny w Banku Spółdzielczym − kalkulator, opinie, warunki kredytu hipotecznego w BPS

Co gwarantuje bon mieszkaniowy?

Możliwość otrzymania bonu mieszkaniowego warunkuje spełnienie określonych warunków. Jeśli zostanie przyznany, to będzie mieć postać dopłaty z budżetu państwa, której nie trzeba będzie zwracać.

Bezzwrotny bon mieszkaniowy w zależności od charakteru będzie mógł zostać przeznaczony na zakup mieszkania, budowę domu, a także wykupienie partycypacji w Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Osoby nieposiadające odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej otrzymają gwarancję uzyskania kredytu hipotecznego, podobnie jak beneficjenci posiadający zdolność kredytową, ale jednocześnie niedysponujący wolnymi środkami, które mogliby przeznaczyć na poczet wkładu własnego. Taką formę zabezpieczenia będzie można uzyskać w ramach rządowego programu poręczeniowo-gwarancyjnego dla spłaty kredytów hipotecznych.

Bon mieszkaniowy – warunki otrzymania dofinansowania

Warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać bon mieszkaniowy, w dużej mierze zależą od jego rodzaju. O społeczny bon mieszkaniowy mogą się starać wyłącznie osoby, które aktualnie nie mają lokali na własność. Ponadto dochody takich osób muszą być na tyle niskie, że nie mają one zdolności kredytowej, przez co banki odmawiają im przyznania kredytu hipotecznego. Zatem społeczny bon mieszkaniowy przysługuje zarówno rodzinom z dziećmi bez względu na wiek, jak i bezdzietnym parom i singlom

Z rodzinnego bonu mieszkaniowego skorzystać mogą za to wyłącznie rodziny z minimum 3 dzieci lub których przynajmniej jeden członek jest osobą z niepełnosprawnością. Co istotne, w tym przypadku pod uwagę nie będzie brana wysokość dochodów, za to istotny będzie metraż posiadanego domu jednorodzinnego lub mieszkania.

Kliknij i sprawdź: Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

Kwota dofinansowania w ramach bonu mieszkaniowego

Wysokość bonu mieszkaniowego zależy od jego rodzaju. Przykładowo bon mieszkaniowy dla singla będzie niższy niż dla rodziny z dzieckiem.

Bon społeczny będzie mieć wysokość:

 • 5 tys. zł – dla jednoosobowego gospodarstwa domowego (singli),
 • 10 tys. zł – dla bezdzietnego małżeństwa,
 • 25 tys. zł – dla małżeństwa z 1 dzieckiem,
 • 40 tys. zł – dla małżeństwa z 2 dzieci.

Z kolei wysokość mieszkaniowego bonu rodzinnego może wynieść:

 • 55 tys. zł – dla małżeństwa z 3 dzieci,
 • 70 tys. zł – dla małżeństwa z 4 dzieci,
 • 85 tys. zł – dla małżeństwa z 5 dzieci,
 • 100 tys. zł – dla małżeństwa z 6 dzieci.

Bon mieszkaniowy dla rodzin wielodzietnych będzie wyższy aż o 45 tys. zł, jeśli rodzina nie posiada nieruchomości o metrażu większym niż 65 m2.

Jak zdobyć bon mieszkaniowy?

Nabór wniosków o bon mieszkaniowy ruszy dopiero w przyszłym roku. Obecnie więc nie da się załatwić żadnych formalności. Wiele osób jednak już teraz zastanawia się, jak złożyć wniosek o bon mieszkaniowy i gdzie trzeba będzie dostarczyć wniosek.

Obecnie wszystko wskazuje na to, że wnioski o bony przyjmować będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W praktyce znaczy to tyle, że wypełniony dokument trzeba będzie dostarczyć do ZUS-u odpowiedniego dla miejsca zamieszkania. Tam też będzie można uzyskać pusty wniosek do wypełnienia.

Bon mieszkaniowy – o czym warto pamiętać?

Kluczową kwestią jest konieczność spełnienia wymaganych warunków. ZUS wypłaci bon mieszkaniowy bowiem dopiero wtedy, gdy wszystkie kryteria zostaną zrealizowane. Pamiętaj, że instytucje państwowe mają dostęp do wszelkich niezbędnych informacji takich jak liczba dzieci czy zarobki, a do potwierdzenia innych mogą poprosić o przedłożenie określonych dokumentów, zatem we wniosku o dotacje na mieszkanie należy przedstawić wyłącznie faktyczne dane.

Nawet jeśli zawnioskujesz o bon mieszkaniowy jako jeden z pierwszych, to nie spodziewaj się, że to cokolwiek przyspieszy. Pieniądze będą wypłacane dopiero od stycznia 2023 roku. Dodatkowo miej na uwadze, że nie otrzymasz ich bezpośrednio do ręki, a zostaną przelane na rzecz banku, zbywcy mieszkania lub spółdzielni.

Alternatywne formy dofinansowania mieszkania

W ramach programu Nowy Ład zaproponowane zostały także inne rozwiązania mające umożliwić młodym Polakom pójście na swoje. Jednym z nich jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jak nietrudno się domyślić, propozycja ta powstała z myślą o osobach, które nie mają oszczędności, które mogliby przeznaczyć na wkład własny.

Obecnie nie da się wziąć kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Minimalny wkład własny wynosi 10% wartości nieruchomości, a niektóre banki wymagają nawet 2-krotnie większej kwoty. W ramach oferty kredyt hipotecznego bez wkładu własnego zaproponowanej w programie Nowy Ład państwo ma udzielać gwarancji na wkład własny. Zatem przyznawane przez bank finansowanie będzie wynosić 100% wartości nieruchomości, a kredytobiorca nie będzie musiał wnosić własnego kapitału.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – sprawdź, jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego i jakie warunki trzeba będzie spełnić. Okazuje się bowiem, że propozycja ta będzie dostępna jedynie dla wybranych. Warto jeszcze dodać, że pociągnie za sobą wyższe koszty kredytu.

Nie przegap:

Kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku – praktyczny poradnik

Ile trzeba mieć punktów w BIK, aby otrzymać kredyt? Jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem?

Komentarze

Powiązane artykuły

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

...proc. trzeba przedstawić w banku dokumenty dochodowe, dla potwierdzenia posiadania odpowiednio wysokiej zdolności. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto posłużyć się kalkulatorem zdolności, by to wyliczyć. Jeśli jest zbyt niska jak na planowaną kwotę kredytu, być może dobrym pomysłem...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

...aż kilka różnych opcji. Sprawdźmy jaki w Alior Bank otrzymamy kredyt hipoteczny i jakie opinie krążą wśród klientów banku. Jeśli szukasz...

...bankowych, wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się kredyty hipoteczne. Alior Bank Megahipoteka czy Alior Bank Własne M w Wielkim Mieście...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

...2023 roku odnotowaliśmy już dwa spadki poziomu stóp procentowych, co sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie – czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Zanim przystąpimy do działania, warto dokładnie przeanalizować, w jaki sposób przebiega spłata kredytu. Rata zobowiązania składa się z części kapitałowej...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

...koszcie kredytu, który musisz ponosić. Jeśli zdecydujesz się na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym: W obliczu zmieniającego się rynku...

...pod znakiem zapytania sens utrzymania zmiennej stopy procentowej w kredycie hipotecznym. Rosnące raty kredytowe stają się dla wielu kredytobiorców...

Zobacz więcej
17 min. czytania