Mieszkanie Plus - warunki programu Mieszkanie Plus, wniosek, opinie

Zaktualizowano: 2021-08-19 11:29
Opublikowano: 2021-08-19 11:03
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1

Mieszkanie Plus to jeden z rządowych programów dopłat do mieszkań. Dzięki niemu masz szansę wynająć nieruchomość z obniżonym czynszem. Nie każdy jednak może skorzystać z takiej możliwości. Sprawdź, na jakich warunkach możesz wnioskować o mieszkanie w ramach programu Mieszkanie Plus!

Mieszkanie Plus - na czym polega program Mieszkanie Plus?

Program Mieszkanie Plus to program polskiego rządu, który wszedł w życie jako część Narodowego Programu Mieszkaniowego. Zastąpił kończące się w poprzednim roku programy: Mieszkanie dla Młodych oraz Rodzina na Swoim. W przeciwieństwie jednak do poprzednich programów rządowy program Mieszkanie Plus nie ma na celu ułatwiać zakupu mieszkania. Skupia się głównie na pomocy w opłacaniu wynajmu mieszkań.

Warto wiedzieć!

Mieszkanie+ to forma bezzwrotnej pomocy finansowej dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wzięcie kredytu hipotecznego.

Mieszkanie plus: wynajem

Jednym z dwóch wariantów programu, który oferuje rząd, jest wariant: wynajem. W tym wariancie rząd oferuje bezzwrotną dopłatę do czynszu.

Mieszkanie plus: wynajem z dojściem do własności

Alternatywą dla tradycyjnej formy dopłaty do wynajmu jest wynajem z dojściem do własności. To rozwiązanie zakłada, że czynsz będzie wyższy, ale w przyszłości lokator będzie mieć prawo do wykupienia nieruchomości na własność.

Mieszkanie Plus - kto może skorzystać z programu?

Niestety nie każdy może skorzystać z opcji, jaką jest program Mieszkanie Plus. Dla kogo będzie to odpowiednia propozycja?

Mieszkanie Plus - dla kogo?

Program Mieszkanie Plus skierowany jest głównie do osób, które mają stosunkowo niskie zarobki. Szanse na przyznanie mieszkania w ramach programu znacznie zwiększają się jednak jeśli dochody można ocenić jako stabilne. Wymogiem uzyskania wynajmu mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus jest również nieposiadanie na własność lokalu lub też innej nieruchomości.

Konieczne jest także wykazanie zdolności czynszowej.

Dla kogo mieszkanie Plus?

 • dla aktywnych zawodowo,
 • dla osób uczących się (studentów, doktorantów),
 • dla osób z ustalonym prawem do zaświadczeń ZUS (emerytura, renta, urlop macierzyński lub rodzicielski).

Mieszkanie plus dla singli - czy to możliwe?

Mieszkanie Plus to program skierowany nie tylko do rodzin z dziećmi. Rząd promuje go jako opcja dostępna dla szerokiej gamy odbiorców. Mogą z niego skorzystać również single. Wymogiem jest jednak to, aby ich miesięczny dochód nie przekraczał równowartości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ostatnio ogłoszonego przez GUS.

Mieszkanie Plus dla przedsiębiorców

Program Mieszkanie Plus to opcja również dla przedsiębiorców. Pozwala zrealizować inwestycję szybciej niż w przypadku standardowej ścieżki. Wiąże się z uproszczeniem procedur oraz daje możliwość budowania na gruntach, które wcześniej nie były brane pod uwagę jako miejsca na budownictwo mieszkaniowe.

Sprawdź także: Kredyt inwestycyjny dla firm – jak uzyskać kredyt na inwestycję i kto może się starać?

Mieszkanie Plus - warunki przystąpienia do programu rządowego

Mimo że program Mieszkanie Plus skierowany jest do szerokiej rzeszy odbiorców, wciąż musisz spełniać określone kryteria, aby się do niego zakwalifikować.

Mieszkanie Plus – kryteria

 • brak prawa własności/ współwłasności do mieszkania lub domu
 • brak prawa do lokalu spółdzielczego
 • zdolność czynszowa

Czym jest zdolność czynszowa? To posiadanie możliwości finansowych, które pozwalają regularnie opłacać czynsz w terminie.

Mieszkanie Plus - jak dostać

Warto wiedzieć, że każdy samorząd ma prawo określić dodatkowe warunki, jakie muszą zostać spełnione, abyś mógł ubiegać się o środki na wynajem. Na przykład w niektórych lokalizacjach tanie mieszkania mogą być wynajmowane wyłącznie osobom w określonych grupach wiekowych.

Mieszkanie Plus - w jakich miastach w Polsce można skorzystać z programu?

Nie wszędzie możliwe jest skorzystanie z dofinansowania w ramach programu Mieszkanie Plus. Gdzie taka opcja jest dostępna?  Przykładowe dostępne programy to:

 • mieszkanie plus Kraków - w trakcie realizacji
 • mieszkanie plus Warszawa
 • mieszkanie plus Katowice - w trakcie realizacji
 • mieszkanie plus Gdynia
 • mieszkanie plus Gdańsk
 • mieszkanie plus Wrocław
 • mieszkanie plus Poznań
 • mieszkanie plus Zielona Góra
 • mieszkanie plus Toruń -w trakcie realizacji
 • mieszkanie plus Bydgoszcz
 • mieszkanie plus Łódź
 • mieszkanie plus Olsztyn
 • mieszkanie plus Świdnik – w trakcie realizacji

Inwestycje mieszkaniowe, które są podejmowane w ramach Programu Mieszkanie Plus, realizowane są na:

 • gruntach przekazywanych przez gminy,
 • na nieruchomościach, którymi dysponuje Krajowy Zarób Nieruchomości,
 • na gruntach należących do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa

Mieszkanie plus – wniosek

Aby mieć szansę na przyznanie dofinansowania, musisz złożyć odpowiedni wniosek wraz z kompletem dokumentów. Wnioski w ramach projektu Mieszkanie Plus mogą trochę różnić się w poszczególnych gminach. Wszędzie jednak musisz dołączyć dokumenty, które potwierdzą zdolność czynszową oraz spełnianie warunków najmu.

Mieszkanie Plus - gdzie składać wnioski?

Wnioski w ramach programu Mieszkanie Plus składa się w urzędzie gminy lub w urzędzie miasta.

Sprawdź także: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - sprawdź, jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego!

Mieszkanie Plus - ile będzie kosztować wynajem i wykup mieszkania?

Jako najemca mieszkania możesz dostać nawet 500 zł dopłaty do czynszu. Jego wysokość zależna jest jednak:

 • od kosztów zrealizowanej inwestycji - te zależą natomiast między innymi od lokalizacji oraz standardu budynku;
 • od wielkości gospodarstwa domowego.

Maksymalny okres dopłaty wynosi jednak 15 lat. Co po tym okresie? Mieszkanie możesz wykupić. Najłatwiej jest to zrobić, jeśli od razu zdecydujesz się na wynajem z dojściem do nieruchomości. W takiej sytuacji miesięczny czynsz będzie powiększony o koszty wykupu. Jest to alternatywa dla kredytu hipotecznego. 

Aby dowiedzieć się, czy Mieszkanie Plus na pewno się opłaca, wykorzystaj kalkulator. Dzięki niemu oszacujesz czynsz oraz ceny wykupu mieszkania. Porównasz je też z kosztami kredytowania.

Sprawdź koniecznie: Kalkulator kredytowy

Mieszkanie Plus - wady i zalety programu

Zanim zdecydujesz się na Mieszkanie Plus, powinieneś poznać opinie osób, które skorzystały z tej opcji. Przeanalizuj również wszystkie wady oraz zalety tego rozwiązania.

Zalety programu Mieszkanie Plus

Wady programu Mieszkanie Plus

 • dostęp do szerokiego grona odbiorców
 • niskie koszty utrzymania mieszkania
 • zachęcanie do wynajmu mieszkania
 • daje szansę na większą mobilność
 • stosunkowo niski standard mieszkań
 • ograniczenie w wyborze lokalizacji
 • dostępny głównie dla rodzin wielodzietnych

Mieszkanie Plus czy kredyt hipoteczny?

Jeśli masz wystarczająco wysoką zdolność kredytową oraz środki na wkład własny, może okazać się, że kredyt hipoteczny będzie lepszym rozwiązaniem. Z kredytem szybciej staniesz się właścicielem nieruchomości, a będziesz mieć też większy wybór mieszkań. Niskie stopy procentowe powodują również, że koniec końców inwestycja finansowana przez bank może okazać się tańsza.

Nie tylko Mieszkanie Plus - sprawdź inne formy dofinansowania do mieszkania

Program Mieszkanie Plus realizowany jest mniej sprawnie, niż było to zapowiadane. W związku z tym również warto wziąć pod uwagę inne formy wsparcia.

 • bony mieszkaniowe – bezzwrotne dopłaty do różnych celów związanych z mieszkalnictwem w ramach Nowego Ładu – dostępne od 1 stycznia 2022 roku
 • mieszkanie bez wkładu własnego – możliwość wzięcia kredytu bez wysokiej kwoty wkładu własnego
 • społeczne inicjatywy mieszkaniowe – budowane przez gminy mieszkania z niskim czynszem dostępne dla biedniejszych mieszkańców

Mieszkanie Plus – podsumowanie

Mieszkanie Plus to sposób na sfinansowanie wynajmu mieszkania, który może być alternatywą dla tradycyjnego kredytu. Dostępny jest dla szerokiego grona odbiorców oraz pozwala na mieszkanie we własnym mieszkaniu mniej zamożnym osobom. Jeśli rozważasz różne opcje pozyskania swojego miejsca, sprawdź szczegóły działania programu Mieszkanie Plus.

Powiązane artykuły

Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?
Kredyty gotówkowe 15.10.2021

Ulga termomodernizacyjna – kalkulator. Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, dzięki której możesz odliczyć w deklaracji PIT wydatki związane z poprawą energooszczędności swojego domu, a więc np. koszty wymiany pieca lub montażu fotowoltaiki. Sprawdź, na jakich zasadach można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i co dokładnie można w jej ramach odliczyć.
Zobacz więcej
Rachunek powierniczy — czym jest otwarty rachunek powierniczy?
Kredyty hipoteczne 14.10.2021

Rachunek powierniczy – czym różni się otwarty rachunek powierniczy od zamkniętego rachunku powierniczego?

Rachunek powierniczy to forma zabezpieczenia praw i pieniędzy osób, które zdecydowały się kupić nieruchomość pozostającą jeszcze w budowie. Dzięki niemu w sytuacji, gdy inwestycja się nie powiedzie i deweloper nie wywiąże się z zawartych wcześniej ustaleń, kupujący nic na tym nie straci. Dowiedz się, jak sprawdzić rachunek powierniczy dewelopera i zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy.
Zobacz więcej
Jak sprawdzić elektroniczny numer księgi wieczystej?
Kredyty hipoteczne 12.10.2021

Elektroniczne księgi wieczyste – jak sprawdzić elektroniczny numer księgi wieczystej?

Elektroniczne księgi wieczyste to system przedstawiający stan prawny nieruchomości. Jest odpowiednikiem papierowego rejestru, z tą różnicą, że chcąc uzyskać odpis księgi, nie trzeba iść do sądu, można pozyskać go zdalnie z pomocą komputera. Księgi wieczyste elektroniczne – jak uzyskać do nich dostęp i jak przeglądać znajdujące się w nich treści?
Zobacz więcej
Pierwszy kredyt – jak go dostać?
Kredyty gotówkowe 08.10.2021

Pierwszy kredyt – jak go dostać? Czy masz szansę na pierwszy kredyt za darmo?

Znalazłeś się tutaj, bo zapewne planujesz wziąć swój pierwszy kredyt i nie wiesz, jak się za to zabrać. Nic dziwnego, wybór wcale nie jest prosty, w szczególności jak nigdy wcześniej nie miało się styczności z żadnym produktem bankowym. Dla ułatwienia zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje o kredycie w jednym miejscu. Tutaj przeczytasz, jakie musisz spełnić warunki i jak złożyć wniosek o finansowanie. Dowiesz się też, czy da się wziąć pierwszy kredyt za darmo.
Zobacz więcej
Czym są księgi wieczyste i jak je sprawdzić?
Kredyty hipoteczne 07.10.2021

Księga wieczysta – czym jest i jak sprawdzić księgi wieczyste przed zakupem nieruchomości?

Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących nieruchomości. Warto zapoznać się z nim zwłaszcza przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego, ale nie tylko. Sprawdź, jakie informacje kryją księgi wieczyste i w jaki sposób założyć ją dla nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.
Zobacz więcej
Cross-selling w banku – na czym polega i czy się opłaca?
Kredyty hipoteczne 06.10.2021

Cross-selling w banku – na czym polega i czy się opłaca?

Cross-selling to technika sprzedaży, której celem jest zachęcenie klientów do kupienia więcej niż jednego produktu w zamian za możliwość skorzystania z rabatu. Stosują ją również banki, najczęściej przy oferowaniu kredytów hipotecznych. Sprawdź, na czym polega cross-selling w banku i czy warto z niego skorzystać.
Zobacz więcej