10 min. czytania

Jak zmienić dane w banku i kiedy jest to konieczne?

Zaktualizowano: 2023-09-15 10:16
Opublikowano: 2023-09-14 09:32
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Jak zmienić dane w banku i kiedy jest to konieczne?

Aktualizacja danych w banku jest w wielu przypadkach konieczna – przy zmianie nazwiska po ślubie albo rozwodzie, po zmianie dowodu osobistego czy przeprowadzce. Pamiętaj, że jest to Twoim obowiązkiem. Jeśli tego nie zrobisz, bank nie będzie mógł zweryfikować poprawnie Twojej tożsamości, co rodzi wiele problemów na przyszłość. Zobacz, jak dokonać zmiany danych w banku.

Przeprowadzka, zmiana stanu cywilnego, a także wiele innych sytuacji może powodować, że konieczna jest aktualizacja danych w banku. Wielu klientów nie wie, że może być to ich obowiązkiem względem instytucji, niezależnie od tego, czy mają tylko konto osobiste, kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny do spłaty. Sprawdź, jak dokonać aktualizacji danych osobowych i co się stanie, jeśli nie zgłosisz aktualnych do banku.

Jakie są możliwości zmiany danych w banku?

Z umowy zawartej z bankiem przy okazji zaciągania kredytu czy zakładania konta osobistego lub przy innej okazji albo z regulaminu bankowego wynikać może Twój obowiązek niezwłocznej aktualizacji danych osobowych. Jeśli dochodzi do ich zmiany, trzeba to przekazać do instytucji. Zazwyczaj wystarczy wypełnić formularz, jeśli dotyczy to:

  • imienia lub nazwiska klienta,
  • adresu zameldowania,
  • adresu do korespondencji,
  • serii i numeru dowodu tożsamości.

Obecnie bardzo często dla zatwierdzania różnych transakcji dokonywanych online konieczne jest zaakceptowanie ich w aplikacji lub wpisanie kodu przesyłanego SMS-em do klienta. W takiej sytuacji aktualizacja danych dotyczących numeru telefonu komórkowego także może być obowiązkowa. Jeśli tego nie zrobisz, wykonywanie kolejnych transakcji stać się może niemożliwe.

Formularz zmiany danych osobowych czy kontaktowych można złożyć w banku na kilka różnych sposobów – przez internet, telefonicznie czy osobiście w oddziale. Jak to zrobić?

Jak zmienić dane przez internet?

W większości przypadków klienci bez trudu mogą obsługiwać swoje produkty bankowe z poziomu serwisu transakcyjnego czy aplikacji mobilnej, czyli przez internet. Aktualizacja jest najłatwiejsza w takim trybie. Wystarczy zalogować się na swoje konto w serwisie lub w aplikacji, a następnie w profilu, najczęściej w ustawieniach, sprawdzić, które dane bank pozwala zmienić online.

Na przykład w mBanku można zaktualizować dane osobowe, a także typ dokumentu tożsamości, jego serię i numer, datę wydania i datę ważności, dane kontaktowe i adresy zamieszkania lub korespondencji. Można także zmienić dane dodatkowe – urzędu skarbowego właściwego dla klienta.

Po zmianie danych przez internet należy je zwykle zatwierdzić wybraną metodą weryfikacji, np. kodem uwierzytelniającym czy kodem z SMS-a.

To może Cię zainteresować: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Jak zmienić dane w placówce banku?

W celu zmiany danych osobowych można również odwiedzić dowolnie wybraną placówkę banku. Podczas wizyty w oddziale należy wówczas poprosić o dokonanie stosownej aktualizacji. W takim przypadku właściwie można zmienić wszelkie dane, podczas gdy niektóre banki ograniczają możliwość aktualizacji np. nazwiska przez infolinię lub online.

Jak zmienić dane za pomocą infolinii?

W wielu przypadkach możliwa jest zmiana danych w banku także przez telefon. Musisz wówczas zadzwonić na infolinię, gdzie połączysz się z konsultantem. Ten po potwierdzeniu Twojej tożsamości na Twoje polecenie dokona niezbędnych zmian.

Kiedy należy zmienić dane w banku?

Jeśli zmieniłeś dane osobowe czy kontaktowe, należy to możliwie szybko zgłosić w banku – najszybciej, jak jest to możliwe. Jest to w Twoim interesie, ponieważ instytucja potrzebuje Twoich aktualnych danych do realizacji bezpiecznej identyfikacji. Jeśli będziesz zwlekać z podaniem nowych do banku, narażasz się automatycznie na niebezpieczeństwo.

Co więcej, w zależności od zawartej z bankiem umowy podanie informacji o zmianie może być obowiązkowe. Brak dopełnienia takiego obowiązku wiąże się nawet z nałożeniem kary na klienta.  

Kliknij i sprawdź również: Ile się czeka na kredyt hipoteczny i gotówkowy?

Jakie dane trzeba aktualizować w banku?

Istnieje szereg danych, które trzeba aktualizować na bieżąco w bankach. Wśród nich:

  • Dane osobowe – imię i nazwisko – chodzi głównie o konieczność zaktualizowania nazwiska przy zmianie stanu cywilnego, np. przy zawarciu związku małżeńskiego czy po rozwodzie.
  • Seria i numer dowodu osobistego czy innego dokumentu tożsamości – przy zmianie starego dowodu, którego ważność już się skończyła, musisz zgłosić do banku nowe dane. Podobnie będzie, jeśli Twój dowód zostanie skradziony lub go zgubisz czy będziesz musiał zmienić dokument po zawarciu związku małżeńskiego.
  • Adres zamieszkania i adres do korespondencji – dla banku bardzo ważne jest to, na jaki adres można przysyłać Ci korespondencję, np. wyciągi z konta, aktualizacje regulaminów czy kartę debetową w razie upływu daty ważności dotychczasowej karty. Zmiana adresów leży w Twoim interesie i wpływa również na bezpieczeństwo środków finansowych znajdujących się na rachunku.
  • Numer telefonu do kontaktu i adres e-mail – to popularne metody komunikacji z klientem, a aktualne informacje są konieczne, by bank mógł przekazać często ważne informacje i promocje.
  • Telefon służący do autoryzacji – jeśli korzystasz z kodów przesyłanych SMS-em do uwierzytelniania transakcji np. przelewów, instytucja musi znać Twój aktualny numer telefonu.

Jak powiadomić bank o zmianie dowodu?

Zmiana dowodu osobistego, który najczęściej jest podstawowym dowodem tożsamości wskazanym w banku do weryfikacji. Jego aktualizacja po zawarciu związku małżeńskiego czy po wyrobieniu nowego dokumentu, kiedy stary stracił ważność, jest więc konieczna. W takiej sytuacji zmiana dotyczy numeru i serii dowodu w banku, daty wydania i ważności, ale i nazwiska.

O zmianie można powiadomić osobiście, w wybranej placówce, ale część instytucji pozwala na aktualizację również online. W wielu przypadkach można to zrobić także za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Zmiana nazwiska – czy trzeba zgłosić to osobiście?

Bez wątpienia bank powinien być niezwłocznie powiadomiony o zmianie nazwiska, np. przy zawarciu związku małżeńskiego. Aktualizacja najczęściej wymaga wizyty w wybranej placówce banku, choć są odstępstwa od tej reguły – można zmienić serię i numer dowodu osobistego oraz samo nazwisko za pośrednictwem aplikacji mobilnej i bankowości elektronicznej, czego przykładem jest mBank.

Nowy dowód – czy bank musi mieć ksero?

Jeszcze kilka lat temu banki kserowały dowód tożsamości klienta i dołączały kserokopię do dokumentów dotyczących produktów, z których korzystałeś. Zasadniczo zabrania się kserowania dowodów osobistych, ale banki korzystają z wyjątku.

Na mocy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu mają prawo zeskanować lub skserować dowód osobisty czy inny dokument tożsamości klienta, ale nie wszystkie instytucje z tego korzystają.  

Czy trzeba zgłosić do banku zmianę numeru telefonu?

Jeśli klient korzysta z potwierdzania transakcji na koncie bankowym za pomocą otrzymywanych kodów autoryzacyjnych SMS, każda zmiana numeru telefonu musi być zgłoszona do banku. Potrzebne będzie to także wtedy, gdy chcesz, by instytucja kontaktowała się z Tobą w sprawie np. nowych ofert i promocji właśnie za pośrednictwem telefonu. Wystarczy zaktualizować numer w placówce, na infolinii czy online.

Jak wygląda zmiana danych w poszczególnych bankach?

Każdy bank może mieć nieco inne praktyki dotyczące zmiany danych osobowych. Sprawdź, w poniższej tabeli, jak wygląda to w PKO, Pekao, mBanku, a także w Millennium Banku, w Alior Banku czy w innych instytucjach popularnych na polskim rynku.

Banki

Online

Aplikacja mobilna

Telefonicznie

Osobiście

PKO BP

Dokument tożsamości, numer telefonu, adres e-mail, adres zamieszkania i korespondencyjny

Adres e-mail, adres korespondencyjny, dokument tożsamości

Dane osobowe i kontaktowe

Wszystkie dane łącznie z nazwiskiem

Pekao SA

Telefon kontaktowy, adres korespondencyjny i zamieszkania, adres e-mail, dane dowodu osobistego

Telefon kontaktowy, adres korespondencyjny i zamieszkania, adres e-mail, dane dowodu osobistego

bd

Wszystkie dane

ING Bank Śląski

Adres zamieszkania i do korespondencji, numer dowodu, telefon do kontaktu, e-mail, telefon do autoryzacji

Adres zamieszkania i do korespondencji, numer dowodu, telefon do kontaktu, e-mail, telefon do autoryzacji

Brak danych

Wszystkie dane, łącznie z nazwiskiem, imieniem, miejscem urodzenia, numerem dowodu i paszportu, adresami itp.

mBank

Adres zamieszkania, adres korespondencyjny, adres podatkowy, adres e-mail, seria i numer dowodu osobistego, data wydania i ważności dokumentu tożsamości, nazwisko, dane urzędu skarbowego, typ dokumentu tożsamości

Wszystkie dane z serwisu transakcyjnego

Wszystkie dane z serwisu transakcyjnego, numer telefonu, stan cywilny, dane drugiego dokumentu tożsamości, wykształcenie, miejsce pracy, dane na kartach indywidualnych

Wszystkie dane

Bank Millennium

Dane dokumentu tożsamości, adres korespondencyjny, numer telefonu, adres e-mail

Dane dokumentu tożsamości, adres korespondencyjny, numer telefonu, adres e-mail

Numer telefonu do haseł SMS, adres e-mail

Wszystkie dane

Citi Handlowy

Dane teleadresowe, dane dokumentu tożsamości

Dane teleadresowe, dane dokumentu tożsamości

Dane teleadresowe

Wszystkie dane

Alior Bank

Adresy, e-mail, telefon kontaktowy, dane z dowodu osobistego, nazwisko, imię, obywatelstwo, miejsce i data urodzenia, dane zagranicznego dowodu osobistego

Adresy, e-mail, telefon kontaktowy, dane z dowodu osobistego, nazwisko, imię, obywatelstwo, miejsce i data urodzenia, dane zagranicznego dowodu osobistego

Dane z dowodu tożsamości, adres e-mail, numer telefonu

Wszystkie dane

Santander Bank Polska

Zmiana dowodu osobistego, adresów, nazwiska itp.

bd

Zmiana numeru telefonu, adresu, e-maila

Wszystkie dane

O czym jeszcze warto pamiętać, aktualizując dane osobowe w banku?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by dokonać aktualizacji danych osobowych w możliwie jak najkrótszym czasie. Leży to w Twoim interesie, bo w przeciwnym wypadku możesz nie mieć możliwości prawidłowej autoryzacji transakcji czy weryfikacji swojej tożsamości przy okazji wizyty w oddziale instytucji.

Posługując się starym, nieważnym już dowodem osobistym czy nazwiskiem, narażasz się na to, że bank może nawet zablokować Ci dostęp do zgromadzonych na rachunku środków.

Instytucja musi znać aktualne dane klienta i weryfikować je przy kontakcie czy przy korzystaniu z produktów bankowych. Wszystko to w związku z rygorystycznymi przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Na podstawie tego aktu prawnego banki zobowiązane są do bieżącej aktualizacji danych klientów.

Jeśli otrzymasz prośbę o zmianę, to nie będzie to niczym szczególnym. Zaktualizuj dane, ponieważ zdarza się, że bank przy braku reakcji na kilkukrotną prośbę w końcu zablokuje Ci możliwość dokonywania np. transakcji kartami czy przelewów wychodzących.

Nie przegap: Gdzie założyć konto bez komornika?

Komentarze

Powiązane artykuły

Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
16.04.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
05.04.2024

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego. Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się...

Zobacz więcej
5 min. czytania