Ile się czeka na kredyt hipoteczny i gotówkowy?

Starasz się o zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub gotówkowego? Chcesz wiedzieć, ile się czeka na kredyt gotówkowy i ile się czeka na kredyt hipoteczny? W przypadku tego pierwszego sprawa jest prostsza, więc i czas wypłaty pieniędzy jest krótszy. W drugim przypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Ile się czeka na kredyt hipoteczny i gotówkowy?

Starasz się o zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub gotówkowego? Chcesz wiedzieć, ile się czeka na kredyt gotówkowy i ile się czeka na kredyt hipoteczny? W przypadku tego pierwszego sprawa jest prostsza, więc i czas wypłaty pieniędzy jest krótszy. W drugim przypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Zanim jakiekolwiek pieniądze zostaną Ci przekazane, bank musi sprawdzić Twoją sytuację finansową, a Ty musisz przygotować się na wiele formalności. Sprawdźmy, ile czeka się na decyzję kredytową w 2023 roku.

Co wpływa na to, ile czeka się na kredyt w banku?

Decyzja kredytowa może trwać dłużej lub krócej, a wiele zależy do Ciebie. Między innymi wpływ na to ma czas, kiedy dostarczysz komplet dokumentów i czy faktycznie niczego w nich nie zabraknie. Jeśli bank będzie musiał poprosić Cię o dostarczenie kolejnych dokumentów, czas podjęcia decyzji o przyznaniu kredytu się wydłuży. 

Oprócz tego czas oczekiwania na kredyt uzależniony jest od wielu zmiennych, wśród których wymienić trzeba:

 • rodzaj kredytu bankowego, o jaki się ubiegasz;
 • kwotę zobowiązania, o którą składany jest wniosek;
 • okres spłaty;
 • wewnętrzną politykę kredytową prowadzoną przez bank;
 • liczbę wniosków procedowanych w tym samym czasie przez bank.

Ile czeka się na decyzję przy kredycie gotówkowym? Na pewno wydawana jest ona szybciej niż o kredycie hipotecznym, który jest wieloletnim zobowiązaniem, udzielanym zwykle na bardzo wysoką kwotę i z zabezpieczeniami różnego rodzaju.

Dlatego bank przed wydaniem ostatecznej decyzji bierze pod uwagę wiele zmiennych, a ich analiza po prostu zajmuje czas. Klient musi więc uzbroić się w cierpliwość, ponieważ oczekiwanie na informację zwrotną z może potrwać stosunkowo długo.

Ile trwa weryfikacja w banku?

Weryfikacja banku może trwać, w zależności od rodzaju kredytu, od kilkunastu minut do nawet kilku tygodni. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny. Jeśli interesuje Cię ten rodzaj finansowania, sprawdź ranking kredytów hipotecznych.

Ile trwa weryfikacja zdolności kredytowej?

W przypadku kredytu gotówkowego, weryfikacja zdolności kredytowej może trwać nawet 15 minut. W niektórych bankach czas ten może się wydłużyć np. do dwóch dni. Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny, musisz być bardziej cierpliwy, ponieważ proces weryfikacji zdolności kredytowej może przedłużyć się nawet do 4 tygodni.

Według ustawy o kredycie hipotecznym, bank ma na wydanie decyzji 21 dni od momentu złożenia wniosku. Jednak, jeśli np. dokumenty nie będą kompletne lub pojawią się inne problemy, czas ten będzie się wydłużał.

PKO weryfikacja dokumentów – ile trwa?

W banku PKO BP weryfikacja dokumentów dotycząca kredytu hipotecznego, może trwać ok. 3 tygodni. W przypadku kredytu gotówkowego czas ten jest znacznie krótszy i nie będziesz czekać dłużej niż 30 minut. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę, że w zależności od wielu czynników czas weryfikacji dokumentów może być krótszy lub dłuższy.

Etapy rozpatrywania wniosku o kredyt

Proces rozpatrywania wniosku o kredyt będzie różnił się w przypadku kredytu gotówkowego, jak i hipotecznego. Ten drugi obciążony jest większą ilością dokumentów potrzebnych do podjęcia decyzji przez bank, dlatego te etapy muszą się między sobą różnić. Poniżej znajdziesz poszczególne kroki procedury rozpatrywania wniosku o kredyt gotówkowy i hipoteczny.

Kredyt hipoteczny – procedura

 • Przygotowanie podstawowych dokumentów

Instytucja bankowa poprosi Cię o dostarczenie wymaganych dokumentów podstawowych m.in. dowodu osobistego i dokumentu informującego o stanie cywilnym. Niezbędny będzie również dokument dochodowy, który powinien być uzupełniony na bankowym druku. Jeśli któryś z dokumentów nie zostanie dostarczony do banku, instytucja nie zgodzi się na finansowanie i nie przyjmie wniosku o kredyt.

Aktualnie proces analizy wniosków kredytowych jest dość uproszczony, ponieważ w pierwszej kolejności dostarczone dokumenty są przepuszczane przez tzw. bramkę i tam odbywa się pierwszy etap weryfikacji za pomocą check-listy przez doradcę banku.

 • Sprawdzenie zdolności kredytowej

Kiedy już bank otrzyma od Ciebie wszystkie dokumenty, może przejść do analizy Twojej zdolności kredytowej. W pierwszej kolejności instytucja bankowa sprawdza Twoją historię finansową w BIK i BiG. Dzięki temu bank otrzymuje informacje o historii Twoich zobowiązań. Pod uwagę nie są brane tylko zobowiązania, które są jeszcze w trakcie spłaty, ale również te, które już się zakończyły.

 • Analiza prawna i nieruchomości

Trzeci etap weryfikacji wniosku to analiza prawna i nieruchomości. Ma to na celu sprawdzenie przez bank, czy jako potencjalny kredytobiorca będziesz w stanie spłacać zobowiązanie w terminie. Dodatkowo analiza nieruchomości wykaże, czy w razie niewypłacalności, jej wartość będzie w stanie pokryć kredyt. Analizie podlega więc wycena klienta lub pracownika banku oraz księga wieczysta.

Po przeprowadzeniu tych trzech etapów, bank może podjąć decyzję kredytową.

Kredyt gotówkowy – procedura

 • Sprawdzenie wniosku i dokumentów finansowych

W przypadku kredytu gotówkowego etapy rozpatrywania wniosku są o wiele krótsze i mniej skomplikowane. W pierwszej kolejności bank sprawdza wniosek oraz dołączone dokumenty np. dowód osobisty, zaświadczenie o zarobkach i wyciąg z konta.

Takie dokumenty wymagane są najczęściej w przypadku klientów zewnętrznych banku lub takich, którzy chcą zaciągnąć dużą kwotę. Klienci wewnętrzni starający się o niewielką kwotę finansowania, przeważnie nie muszą dostarczać żadnych dokumentów.

 • Sprawdzenie bazy danych

Jeśli we wniosku i dokumentach nie ma żadnych braków, bank przechodzi do sprawdzenia BIK i BIG. Tak samo, jak w przypadku kredytu hipotecznego sprawdzane są aktualne i zamknięte już zobowiązania oraz czy nie jesteś wpisany na listę dłużników.

Wyliczenie zdolności kredytowej

Kolejny etap do sprawdzenie zdolności kredytowej na podstawie zaczerpniętych danych podjęcie decyzji kredytowej.

Etapy wniosku o kredyt mogą różnić się ze względu na instytucje bankowe. Jeśli interesuje Cię ten rodzaj finansowania, sprawdź ranking kredytów gotówkowych.

Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

Złożyłeś wniosek o kredyt hipoteczny i chcesz widzieć, ile się czeka na decyzję? Kredyt hipoteczny jest zwykle wysokim zobowiązaniem finansowym i sam ten fakt powoduje, że bank, udzielając go, ponosi podwyższone ryzyko. Wymaga on ustanowienia zabezpieczenia w postaci wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości, stąd też wszystkie procedury się przedłużają, a moment, w którym bank może ci przyznać kredyt hipoteczny, odsuwa się w czasie.

Ile czeka się na decyzję i przeprowadzenie pełnej procedury weryfikacyjnej? Musisz liczyć się z tym, że potrwa to nawet kilka tygodni, choć banki starają się jak najszybciej poinformować klientów, czy uda się podpisać ostatecznie umowę o kredyt hipoteczny, czy też nie.

Wydanie decyzji w przypadku kredytu hipotecznego może się przedłużyć, jeśli okaże się, że Twój wniosek nie jest kompletny albo jeśli nie dostarczyłeś wszystkich wymaganych dokumentów. Licz się wówczas z tym, że oczekiwanie na kredyt hipoteczny będzie jeszcze bardziej rozciągnięte w czasie, a wskazany termin 21 dni na wydanie decyzji będzie biegł na nowo od chwili dostarczenia zapomnianego dokumentu do banku. Dlatego trudno jest jednoznacznie określić, ile się czeka na decyzję co do kredytu hipotecznego.

W 2023 roku nie zaszły żadne istotne zmiany w tym zakresie. Licz się jednak z tym, że to, ile trwa załatwienie kredytu hipotecznego w jednym banku, nie musi być normą w innych. W danej instytucji może to potrwać znacznie krócej niż ustawowe 21 dni, a w innym procedury się wydłużą z uwagi na przykład na dużą liczbę procedowanych w tym samym czasie wniosków.

Chcesz dowiedzieć się, ile się czeka na kredyt? Na forum w internecie znajdziesz wypowiedzi wielu osób, które już przechodziły przez proces ubiegania się o kredyt hipoteczny i z pewnością potrafią odpowiedzieć, jak to faktycznie wyglądało w ich przypadku.

Sprawdź także: Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Ile się czeka na kredyt hipoteczny w wybranych bankach?

Wiele osób marzących o swoim nowym domu, zastanawia się, ile czeka się na kredyt mieszkaniowy. Poniżej znajdziesz średni czas oczekiwania w kilku bankach.

Zasadniczo okres przeznaczony na wydanie decyzji przy staraniu się o kredyt hipoteczny prezentuje się w poszczególnych bankach następująco:

 • Ile czeka się na kredyt hipoteczny w ING?

Czas na wydanie decyzji kredytowej w banku ING wynosi ok. 21 dni. Jednak według forum banku, na którym udzielają się kredytobiorcy ING donosi, że czas ten może być o wiele dłuższy – nawet do 3 miesięcy.

 • Ile się czeka na kredyt hipoteczny w PKO BP?

Chcąc uzyskać szybką decyzję kredytową, warto skorzystać z finansowania z PKO BP. Tam poczekasz 21 dni od daty złożenia wszystkich dokumentów, a czasem zaledwie kilka dni.

 • Ile się czeka na kredyt hipoteczny Santander?

W Santanderze wniosek kredytowy zostanie rozpatrzony w ciągu od 2 do 4 tygodni.

 • Ile się czeka na kredyt hipoteczny w Pekao?

Bank PKO udziela decyzji kredytowej w ciągu 21 dni.

 • Ile się czeka na kredyt hipoteczny w BNP?

W banku BNP na decyzję kredytową poczekasz nawet 1,5 miesiąca.

 • Ile się czeka na kredyt hipoteczny w mBanku?

W mBanku na decyzję poczekasz ok. miesiąca.

 • Ile się czeka na kredyt hipoteczny w Citi Handlowym?

W przypadku tego banku, decyzja kredytowa wydawana jest w ciągu 21 dni.

Sprawdź także: Kredyt 400 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Mniejsza liczba formalności do dopełnienia i brak konieczności ustanawiania zabezpieczenia spłaty kredytu w postaci hipoteki na nieruchomości powodują, że na kredyt gotówkowy będziesz czekać o wiele krócej niż na kredyt hipoteczny. Ile się czeka na kredyt gotówkowy? Nie ma tutaj odgórnych ustaleń ustawowych, jak to się dzieje w przypadku zobowiązania hipotecznego.

Niemniej banki dokładają wszelkich starań do tego, aby czas oczekiwania na przyznanie kredytu gotówkowego był możliwie jak najkrótszy. Jeśli wniosek składany jest obecnie w trybie online, to ile czeka się na kredyt gotówkowy? Decyzję możesz otrzymać nawet w tym samym dniu, a już chwilę po niej wypłatę środków na Twoje konto bankowe.

Najkrócej na kredyt tego rodzaju czekają klienci, którzy mają już w danym banku rachunek i to właśnie w tej instytucji starają się o przyznanie kredytu gotówkowego. Jeśli historia współpracy z instytucją jest pozytywna, nie potrzeba składania zaświadczeń o dochodach, żeby szybko cieszyć się z wypłaty pożądanej kwoty pieniędzy.

W większości banków czas oczekiwania na kredyt gotówkowy wynosi od 24 do 48 godzin, czyli 1-2 dni. Niektóre konkurować mogą nawet z firmami pożyczkowymi w kwestii udzielania kredytów w ciągu kilkunastu minut od chwili złożenia formalnego wniosku, ale tylko wtedy, gdy do systemu bankowego trafia on w trybie online. Wtedy po kilkunastu minutach klient otrzymuje w serwisie bankowym, SMS-em na wskazany numer telefonu lub za pomocą maila wstępną odpowiedź kredytową.

Ile się czeka na kredyt gotówkowy w wybranych bankach?

Ile się czeka na kredyt gotówkowy w wybranych bankach w Polsce? Sparwdź poniżej, jak długo czekać będziesz na decyzję kredytową, składając wniosek o kredyt w wybranym banku:

 • Ile się czeka na kredyt gotówkowy w mBanku?

Decyzja wydawana jest od ręki przy ubieganiu się o kredyt online lub z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

 • Ile się czeka na kredyt gotówkowy w ING Banku Śląskim?

Decyzję otrzymasz maksymalnie następnego dnia po złożeniu wniosku, a wypłata środków realizowana jest w dniu wydania decyzji.

 • Ile się czeka na kredyt gotówkowy w Santander Bank Polska?

Decyzję otrzymasz tego samego dnia, zwłaszcza wtedy, gdy jesteś już klientem banku i posługujesz się wnioskiem online, a w przeciwnym wypadku, przy tradycyjnym ubieganiu się o kredyt, na decyzję poczekać musisz maksymalnie do kilku dni roboczych.

 • Ile się czeka na kredyt gotówkowy w PKO BP? 

Weryfikacja wniosku kredytowego, wydanie decyzji oraz wypłata środków z kredytu przy akceptacji następują w dniu złożenia wniosku.

 • Ile się czeka na kredyt gotówkowy w Pekao SA?

Decyzja kredytowa podejmowana jest w ciągu 30 minut od złożenia wniosku, a wypłata środków dokonywana jest w tym samym dniu roboczym.

 • Ile się czeka na kredyt gotówkowy w BNP Paribas?

Decyzja wydawana jest w ciągu 30 minut od chwili złożenia wniosku, a wypłata pieniędzy następuje w tym samym dniu roboczym.

 • Ile się czeka na kredyt gotówkowy w Alior Banku?

Szybka decyzja kredytowa charakteryzuje podejście tego banku do kredytobiorców – wystarczy 15 minut, by została wydana, choć zdarza się, że trzeba na nią poczekać jednak do kolejnego dnia roboczego od chwili złożenia wniosku.

 • Ile się czeka na kredyt gotówkowy w Citi Handlowym?

Decyzja kredytowa wydawana jest w ciągu kilkunastu minut. Pieniądze mogą być na koncie jeszcze tego samego dnia.

To może Cię zainteresować: Symulacja kredytu na 5 lat. Ile kosztuje i gdzie złożyć wniosek o kredyt na 5 lat?

Jak długo trzeba czekać na wypłatę pieniędzy w banku?

Samo wydanie decyzji kredytowej, zwłaszcza przy kredycie hipotecznym, nie wystarczy do tego, by otrzymać pieniądze. Uruchomienie kredytu hipotecznego jest odsunięte w czasie z uwagi na konieczność podpisania umowy kredytowej, a także zawarcia aktu notarialnego kupna mieszkania czy domu.

Ile czasu na uruchomienie kredytu hipotecznego musi minąć od podpisania umowy? Zwykle maksymalny termin wypłaty środków wynosi od 60 do 120 dni od decyzji kredytowej.

Ile czeka się na pieniądze z pożyczki gotówkowej? Podpisanie umowy kredytu gotówkowego zwykle jest czynnością poprzedzającą wypłatę pieniędzy z niego na konto bankowe wskazane we wniosku. W tym przypadku wpłata może być dokonana jeszcze w dniu złożenia wniosku do maksymalnie dwóch dni.

W jaki sposób skrócić okres oczekiwania na kredyt w banku?

Nie chcesz długo czekać na kredyt i przeraża Cię fakt, że w przypadku finansowania hipotecznego może czas może wynieść nawet kilka miesięcy? Czas otrzymania kredytu zależy również od Ciebie. Dlatego jeśli chcesz go skrócić, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

 1. Skompletuj wszystkie dokumenty oraz dokładnie i poprawnie wypełnij wnioski oraz przygotuj potrzebne zaświadczenia. Jeśli należycie o wszystko zadbasz, skrócisz czas oczekiwania i nie będziesz musiał wciąż donosić nowych dokumentów.
 2. Decyzja kredytowa może być wydana szybciej, jeśli jesteś klientem danego banku. Kredytodawca posiada już bowiem część ważnych dla niego informacji, co przyczyni się do skrócenia czasy oczekiwania.
 3. Złóż wniosek online np. za pomocą aplikacji mobilnej lub serwisu transakcyjnego. W wielu bankach nie musisz odwiedzać ich placówek, aby starać się o kredyt.
 4. Złóż podanie o przyspieszenie procesu decyzyjnego. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, dobrze uargumentuj, dlaczego bank powinien przychylić się do Twojego wniosku.

Nie przegap: 

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego wymagane są przez banki?

Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem?

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły