Ile się czeka na kredyt hipoteczny i gotówkowy? Jak długo trzeba czekać na wypłatę pieniędzy w bankach?

Zaktualizowano: 2021-11-09 10:11
Opublikowano: 2020-01-25 09:00
Średnia ocena: 5,38/6 Głosów: 34
Ile się czeka na kredyt hipoteczny i gotówkowy?

Na pytanie, ile czeka się na kredyt hipoteczny, odpowiedź jest w zasadzie prosta – maksymalnie 21 dni od chwili złożenia kompletnego wniosku. Natomiast mniej pewny możesz być tego, ile się czeka na kredyt gotówkowy. Teoretycznie oferowany jest on w niższej kwocie i z krótszym okresem spłaty niż kredyt hipoteczny, powinien być udzielony w krótszym terminie.

Procedury kredytowe w bankach są formułowane głównie na podstawie przepisów Prawa bankowego oraz rekomendacji wydawanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, do których instytucje muszą się stosować. Wydając decyzje kredytową o udzieleniu kredytu hipotecznego czy kredytu gotówkowego, banki muszą zweryfikować wiarygodność kredytową potencjalnego klienta. Chcesz wiedzieć, ile będziesz czekać na kredyt gotówkowy, a ile bankowi zajmie wydanie decyzji w przypadku kredytu hipotecznego? Sprawdź to razem z nami.

Ile czeka się na kredyt? Proces składania wniosku o kredyt

Trudno jednoznacznie określić, ile się czeka na kredyt w banku. Czas oczekiwania na decyzję, przeprowadzenie pełnego procesu kredytowego oraz wypłatę środków może być różny w poszczególnych bankach i zależeć od indywidualnej sytuacji, w jakiej się znajdujesz jako potencjalny klient. Możesz się spodziewać, że najszybciej wydana zostanie Ci decyzja wstępna, a ostateczna będzie wymagała przeprowadzenia skrupulatnego procesu weryfikacyjnego.

Z uwagi na to, że etapy rozpatrywania wniosku o kredyt gotówkowy są inne niż dotyczące analizowania wniosku o kredyt hipoteczny, procedury te mogą zająć mniej lub więcej czasu. Proces ubiegania się o kredyt gotówkowy jest mniej sformalizowany i wymaga dopełnienia formalności w mniejszym zakresie niż w przypadku zobowiązania hipotecznego.

Jeśli zamierzasz ubiegać się o kredyt gotówkowy, wystarczy, że:

 • znajdziesz najlepszą dla siebie ofertę;
 • wypełnisz wniosek kredytowy;
 • zweryfikujesz swoją tożsamość – za pomocą dowodu osobistego przy stacjonarnej wizycie w banku lub przelewu weryfikacyjnego, jeśli składasz wniosek kredytowy online;
 • dostarczysz wszystkie wymagane dokumenty do wniosku, jeśli są one wymagane przez bank;
 • poczekasz na wydanie decyzji kredytowej.

Aby mieć porównanie, zapoznaj się z etapami rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny. Kiedy już znajdziesz pożądaną ofertę, musisz złożyć wniosek – może być to wniosek wstępny, który ma skrócony charakter i nie wymaga dołączania dodatkowych formularzy. Bank ocenia, czy na podstawie przekazanych przez Ciebie informacji masz szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego w pożądanej kwocie i odpowiadającym Ci okresie spłaty. Jeśli tak, a wstępna decyzja kredytowa jest pozytywna, może zostać uruchomiony właściwy proces weryfikacji klienta. Do wniosku musisz dostarczyć szereg zaświadczeń i dokumentów dochodowych, a także tych dotyczących kredytowanej nieruchomości. Wszystko to podlega weryfikacji przez bank, dlatego wydanie decyzji przy kredycie hipotecznym w banku automatycznie musi trwać nieco dłużej.

Co ma wpływ na czas oczekiwania na kredyt?

Czas oczekiwania na kredyt uzależniony jest od wielu zmiennych, wśród których wymienić trzeba:

 • rodzaj kredytu bankowego, o jaki się ubiegasz;
 • kwotę zobowiązania, o którą składany jest wniosek;
 • okres spłaty;
 • wewnętrzną politykę kredytową prowadzoną przez bank;
 • liczbę wniosków procedowanych w tym samym czasie przez bank.

Ile czeka się na decyzję przy kredycie gotówkowym? Na pewno wydawana jest ona szybciej niż o kredycie hipotecznym, który jest wieloletnim zobowiązaniem, udzielanym zwykle na bardzo wysoką kwotę i z zabezpieczeniami różnego rodzaju. Dlatego bank przed wydaniem ostatecznej decyzji bierze pod uwagę wiele zmiennych, a ich analiza po prostu zajmuje czas. Klient musi więc uzbroić się w cierpliwość, ponieważ oczekiwanie na informację zwrotną z może potrwać stosunkowo długo.

Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest zwykle wysokim zobowiązaniem finansowym i sam ten fakt powoduje, że bank, udzielając go, ponosi podwyższone ryzyko. Wymaga on ustanowienia zabezpieczenia w postaci wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości, stąd też wszystkie procedury się przedłużają, a moment, w którym bank może ci przyznać kredyt hipoteczny, odsuwa się w czasie. Ile czeka się na decyzję i przeprowadzenie pełnej procedury weryfikacyjnej? Musisz liczyć się z tym, że potrwa to nawet kilka tygodni, choć banki starają się jak najszybciej poinformować klientów, czy uda się podpisać ostatecznie umowę o kredyt hipoteczny, czy też nie.

Wydanie decyzji w przypadku kredytu hipotecznego może się przedłużyć, jeśli okaże się, że Twój wniosek nie jest kompletny albo jeśli nie dostarczyłeś wszystkich wymaganych dokumentów. Licz się wówczas z tym, że oczekiwanie na kredyt hipoteczny będzie jeszcze bardziej rozciągnięte w czasie, a wskazany termin 21 dni na wydanie decyzji będzie biegł na nowo od chwili dostarczenia zapomnianego dokumentu do banku. Dlatego trudno jest jednoznacznie określić, ile się czeka na decyzję co do kredytu hipotecznego. W 2021 roku nie zaszły żadne istotne zmiany w tym zakresie. Licz się jednak z tym, że to, ile trwa załatwienie kredytu hipotecznego w jednym banku, nie musi być normą w innych. W danej instytucji może to potrwać znacznie krócej niż ustawowe 21 dni, a w innym procedury się wydłużą z uwagi na przykład na dużą liczbę procedowanych w tym samym czasie wniosków.

Sprawdź także: Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Ile czeka się na kredyt hipoteczny w konkretnym banku?

Na pytanie o to, ile czeka się na takie zobowiązanie w Pekao SA czy w Santanderze, odpowiedzieć należy, że maksymalnie 21 dni, tak wskazują bowiem przepisy ustawy o kredycie hipotecznym. W praktyce termin może być jednak nieco inny. Chcesz wiedzieć, ile się czeka na kredyt hipoteczny w mBanku czy w PKO BP? Sprawdź to w dokumentach bankowych. Na swoich stronach internetowych każdy bank powinien informować o tym, ile się czeka na wydanie decyzji. Jak to wygląda w ING czy banku Santander? Czas oczekiwania na kredyt hipoteczny deklarowany przez te banki jest różny.

Zasadniczo okres przeznaczony na wydanie decyzji przy staraniu się o kredyt hipoteczny prezentuje się w poszczególnych bankach następująco:

 • ING Bank Śląski – średni czas oczekiwania na wydanie decyzji kredytowej to 16 dni, ale wielu klientów na forum banku ING donosi, że na wydanie decyzji czeka znacznie dłużej – nawet około 2-3 miesięcy od chwili uzupełnienia wniosku kredytowego o wymagane dokumenty;
 • Pekao – decyzja ostateczna o udzieleniu kredytu hipotecznego wydawana jest w około 2 tygodnie;
 • PKO BP – decyzja ostateczna wydawana jest w ciągu 1-3 tygodni od chwili złożenia wniosku;
 • mBank – wstępna decyzja wydawana jest w kilka dni, ostateczna – w kilka tygodni;
 • Santander Bank Polska – czas oczekiwania na wydanie decyzji przy kredycie hipotecznym wynosi od 2 tygodni do 1,5 miesiąca;
 • Alior Bank – ostateczna decyzja wydawana jest po kilku tygodniach, a wstępna już w ciągu kilku dni;
 • Millennium Bank – decyzja o wypłacie kredytu hipotecznego wydawana jest w ciągu 21 dni.

Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Mniejsza liczba formalności do dopełnienia i brak konieczności ustanawiania zabezpieczenia spłaty kredytu w postaci hipoteki na nieruchomości powodują, że na kredyt gotówkowy będziesz czekać o wiele krócej niż na kredyt hipoteczny. Ile się czeka na decyzję w takim przypadku? O tym, ile trzeba czekać na kredyt gotówkowy, decydują poszczególne banki. Nie ma tutaj odgórnych ustaleń ustawowych, jak to się dzieje w przypadku zobowiązania hipotecznego.

Niemniej banki dokładają wszelkich starań do tego, aby czas oczekiwania na przyznanie kredytu gotówkowego był możliwie jak najkrótszy. Jeśli wniosek składany jest obecnie w trybie online, to ile czeka się na kredyt gotówkowy? Decyzję możesz otrzymać nawet w tym samym dniu, a już chwilę po niej wypłatę środków na Twoje konto bankowe. Najkrócej na kredyt tego rodzaju czekają klienci, którzy mają już w danym banku rachunek i to właśnie w tej instytucji starają się o przyznanie kredytu gotówkowego. Jeśli historia współpracy z instytucją jest pozytywna, nie potrzeba składania zaświadczeń o dochodach, żeby szybko cieszyć się z wypłaty pożądanej kwoty pieniędzy.

W większości banków czas oczekiwania na kredyt gotówkowy wynosi od 24 do 48 godzin, czyli 1-2 dni. Niektóre konkurować mogą nawet z firmami pożyczkowymi w kwestii udzielania kredytów w ciągu kilkunastu minut od chwili złożenia formalnego wniosku, ale tylko wtedy, gdy do systemu bankowego trafia on w trybie online. Wtedy po kilkunastu minutach klient otrzymuje w serwisie bankowym, SMS-em na wskazany numer telefonu lub za pomocą maila wstępną odpowiedź kredytową.

Ile się czeka na kredyt gotówkowy? Oferta banków

Chcesz wiedzieć, ile trwa uruchomienie kredytu w Alior Banku? A może interesuje Cię, w jakim czasie wydana zostanie w mBanku decyzja? Ile trwa weryfikacja wniosku w Millennium w 2021 roku? Wszystkie te informacje możesz znaleźć na stronach internetowych poszczególnych banków. W czołowych polskich instytucjach, jak PKO czy ING, decyzja najczęściej wydawana jest bardzo szybko. Ile trwa to w poszczególnych bankach? Kształtuje się to w następujący sposób:

 • mBank – decyzja wydawana jest od ręki przy ubieganiu się o kredyt online lub z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.
 • ING Bank Śląski – decyzję otrzymasz maksymalnie następnego dnia po złożeniu wniosku, a wypłata środków realizowana jest w dniu wydania decyzji.
 • Santander Bank Polska – decyzję otrzymasz tego samego dnia, zwłaszcza wtedy, gdy jesteś już klientem banku i posługujesz się wnioskiem online, a w przeciwnym wypadku, przy tradycyjnym ubieganiu się o kredyt, na decyzję poczekać musisz maksymalnie do kilku dni roboczych.
 • PKO BP – weryfikacja wniosku kredytowego, wydanie decyzji oraz wypłata środków z kredytu przy akceptacji następują w dniu złożenia wniosku.
 • Pekao SA – decyzja kredytowa podejmowana jest w ciągu 30 minut od złożenia wniosku, a wypłata środków dokonywana jest w tym samym dniu roboczym.
 • BNP Paribas – decyzja wydawana jest w ciągu 30 minut od chwili złożenia wniosku, a wypłata pieniędzy następuje w tym samym dniu roboczym.
 • Alior Bank – szybka decyzja kredytowa charakteryzuje podejście tego banku do kredytobiorców – wystarczy 15 minut, by została wydana, choć zdarza się, że trzeba na nią poczekać jednak do kolejnego dnia roboczego od chwili złożenia wniosku.

Ile czeka się na kredyt hipoteczny i gotówkowy? Decyzja kredytowa a wypłata pieniędzy

Wiesz już, ile czeka się na kredyt na mieszkanie i że czas oczekiwania na kredyt gotówkowy jest zdecydowanie krótszy. Z uwagi na to, że najczęściej kredyt gotówkowy opiewa na mniejszą kwotę i udzielany na krótszy czas, bez konieczności ustanawiania dodatkowego zabezpieczenia spłaty, zobowiązanie to można otrzymać nawet od ręki w wybranych bankach, co pozwala na konkurowanie z szybkimi pożyczkami, tak zwanymi chwilówkami, które udzielane są przez firmy pozabankowe.

Samo wydanie decyzji kredytowej, zwłaszcza przy kredycie hipotecznym, nie wystarczy do tego, by otrzymać pieniądze. Uruchomienie kredytu hipotecznego jest odsunięte w czasie z uwagi na konieczność podpisania umowy kredytowej, a także zawarcia aktu notarialnego kupna mieszkania czy domu.

Natomiast podpisanie umowy kredytu gotówkowego zwykle jest czynnością poprzedzającą wypłatę pieniędzy z niego na konto bankowe wskazane we wniosku, w tym samym dniu roboczym.

Ile czeka się na kredyt? Jak przyspieszyć proces związany z otrzymaniem kredytu?

Proces związany z wydaniem decyzji kredytowej oraz uruchomieniem zobowiązania można nieco przyspieszyć. Pierwszym krokiem ku temu będzie bez wątpienia złożenie kompletnego wniosku wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. W przypadku kredytu hipotecznego są to dokumenty osobowe, dochodowe oraz dotyczące kredytowanej nieruchomości. Właściwym działaniem jest wcześniejsze uzyskanie z wybranego banku listy takich dokumentów, jakie trzeba przedstawić do kredytu hipotecznego. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko, że bank będzie przedłużał czas wydania decyzji znacznie ponad wskazane w przepisach 21 dni z uwagi na brak kompletnego wniosku.

Poza tym szybszy kontakt z bankiem nawiążesz przez aplikację mobilną czy serwis internetowy banku. Obecnie nie ma już potrzeby fizycznego odwiedzania oddziału instytucji w celu podpisania umowy o kredyt gotówkowy, choć nadal wymagana jest jedna wizyta przy podpisywaniu umowy o kredyt hipoteczny. Przez internet lub smartfona można dziś skorzystać z usług bankowych online, również tych kredytowych. Wysyłając wniosek za pomocą formularza na stronie internetowej banku lub za pomocą aplikacji mobilnej tej instytucji, uruchamiasz automatyczną procedurę weryfikacyjną, dzięki czemu decyzja może być wydana nawet w ciągu kilkunastu minut od chwili złożenia wniosku.

Komentarze

Powiązane artykuły

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2023 roku?
30.03.2023

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

...mogą liczyć na odciążenie finansowe? Kiedy zaczną spadać kredyty hipoteczne? Można oczekiwać, że nastąpi to jeszcze w 2023 roku. Już przez...

...cyklu podwyżek odnotowano spadek? Sprawdźmy wyliczenie raty kredytu hipotecznego dla kwoty 500 tys. zł. W tym przypadku opłata przed...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu?
27.03.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt hipoteczny 0 procent
14.03.2023

Kredyt hipoteczny 0 procent zaproponowany przez PO. Jakie są założenia programu?

...dla programu kredyt 0%. Uwzględniając, że dzisiejszy kredyt hipoteczny jest oprocentowany, a więc składa się z części kapitałowej...

...środków do jego wykończenia, również można ubiegać się o kredyty hipoteczne, w tym o bezpieczny kredyt 2%, który jest alternatywną dla...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2023?
02.03.2023

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2023?

...200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy. To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?...

...fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy? Zanim wyjaśnimy, ile...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt na działalność gospodarczą - kalkulator
28.02.2023

Jak dostać kredyt na działalność gospodarczą? Warunki i oferta banków

...czy będzie to kredyt inwestycyjny, obrotowy, hipoteczny, a może kredyt gotówkowy? W ostatnim czasie sytuacja na rynku kredytów dynamicznie się...

...uzyskać zdecydowanie większe kwoty. Banki mają w ofercie także kredyt hipoteczny z przeznaczeniem na zakup nieruchomości. Odpowiedź na pytanie, czy...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP
27.02.2023

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP?

...spore oszczędności i zastanawiasz się, czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny? A może rozważasz przeznaczenie na ten cel środków, które...

...wraz z podwyżką stóp procentowych. Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego? To wpłata większej kwoty niż zakłada to harmonogram spłaty...

Zobacz więcej
8 min. czytania