Konta bankowe 6 min. czytania

Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Zaktualizowano: 2023-03-22 11:10
Opublikowano: 2022-12-23 08:15
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 4
Anonimowe konto bankowe

Anonimowe konto bankowe może uchronić właściciela przed kontrolą organów państwowych, np. podatkowych, zapewnić poufność transakcji, a także ukryć tożsamość posiadacza. Tylko czy konto anonimowe jest w ogóle legalne? Czy polskie banki oferują takie usługi? A może lepiej poszukać za granicą? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Osoby zadłużone, posiadające liczne zobowiązania, których nie są w stanie spłacić, często zastanawiają się, w jaki sposób uniknąć egzekucji należności.

Jednym z pomysłów może być konto bez komornika, czyli rachunek bankowy, do którego nie mają dostępu służby ani organy administracji publicznej. Czy polskie banki oferują takie usługi? 

Na czym polega anonimowe konto bankowe?

Co to jest tajne konto? To rachunek bankowy wprowadzony do użytku w bankach szwajcarskich i austriackich w latach 30. XX wieku. Można było go założyć bez okazywania żadnych dokumentów tożsamości, co gwarantowało właścicielowi całkowitą anonimowość oraz ochronę zdeponowanych tam środków. Posiadacz rachunku był identyfikowany w inny sposób, np. za pomocą specjalnych kodów oraz haseł.

Co więcej, szwajcarskie instytucje finansowe były zobowiązane przepisami ustawy z 1934 roku o bankach i bankach oszczędnościowych, co gwarantowało posiadaczom kont osobistych bezpieczeństwo. Ustawa przeciwdziałała ujawnieniu danych osobowych właściciela rachunku i przewidywała surowe kary za złamanie zakazów.

Chociaż obecnie nie jest łatwo założyć konto bankowe bez weryfikacji, to niektóre zapisy ustawy obowiązują do dzisiaj.

Czy anonimowe konto bankowe jest legalne?

Obecnie system bankowy również chroni interesy posiadaczy kont, ale jednocześnie zapewnia transparentność na wypadek egzekucji komorniczej oraz innych uzasadnionych prawnie przypadków. Osoby, które chcą ukryć swój majątek lub przestępcze interesy, uciekają przed wierzycielami lub działają w inny, nielegalny sposób, nie mają szans na konto bankowe bez danych osobowych.

Karalne jest również założenie rachunku na fałszywe dane. To przestępstwo, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Z kolei osoby, które przy zakładaniu konta posługują się cudzym dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby, podlegają karze do 2 lat pozbawienia wolności.

Anonimowe konto bankowe w Polsce nie jest zatem legalne, co więcej, jest niezgodne z prawem obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej.

To może Cię zainteresować: Czym grozi kradzież tożsamości i jak się przed nią zabezpieczyć?

Czy banki w Polsce oferują anonimowe konta bankowe?

Chcesz założyć anonimowe konto bankowe w 2022 roku? Jak wspomnieliśmy, obecnie jest to niemożliwe. Podczas zakładania rachunku rozliczeniowego należy okazać dokument tożsamości, np. dowód osobisty. Na podstawie widniejących tam danych tworzona jest umowa konta bankowego, którą należy podpisać.

Jeśli pracownik stwierdzi naruszenie prawa, jest zobowiązany do powiadomienia o tym fakcie policji – zgłoszenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Pomocne nie okaże się również anonimowe internetowe konto bankowe – aktualne przepisy nie pozwalają na jego założenie.

Kliknij i sprawdź: Co grozi za fałszowanie dokumentów?

Czy można założyć anonimowe konto bankowe za granicą?

Anonimowe konto bankowe w Szwajcarii można było założyć do 2015 roku. To właśnie wtedy kraj dostosował przepisy bankowe do regulacji obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Czy Polak może mieć konto w banku szwajcarskim? Oczywiście, że tak!

Unia Europejska gwarantuje możliwość założenia rachunku w dowolnym kraju członkowskim, a zatem obywatel Polski może być właścicielem rachunku w innym państwie UE. Niestety osoby, które zastanawiają się, jak obecnie założyć anonimowe konto bankowe w Szwajcarii, mogą się rozczarować.

Chociaż banki szwajcarskie w najwyższym stopniu chronią dane osobowe właścicieli rachunków, to przekazują urzędom podatkowym krajów UE informacje o osobach posiadających rachunki wraz z saldem konta.

O ujawnienie tajemnicy bankowej mogą też ubiegać się niektóre zewnętrzne instytucje, np. prokuratura. Dotyczy to jednak sytuacji, w której podejrzewane jest popełnienie ciężkiego przestępstwa.

Alternatywa dla anonimowego konta bankowego

Założenie anonimowego rachunku bankowego nie jest w Polsce możliwe, jednak istnieją inne sposoby na utajnienie danych osobowych lub ukrycie swojego majątku. Alternatywą dla konta bankowego mogą być między innymi kryptowaluty, które nie podlegają kontroli żadnego banku i zapewniają pełną anonimowość transakcji.

Innym rozwiązaniem może być numeryczne, anonimowe konto bankowe, gdzie pieniądze są przechowywane bez ujawniania danych właściciela. Kolejny pomysł to anonimowa karta płatnicza typu pre-paid.

Kryptowaluty

Kryptowaluty zostały stworzone w 2009 roku – pierwszym cyfrowym pieniądzem był bitcoin, jednak szybko powstały kolejne odmiany wirtualnej waluty, a ich kursy błyskawicznie poszybowały w górę, zapewniając inwestorom ogromne zyski.

W czym tkwi fenomen kryptowalut? To waluta oparta na otwartym protokole źródłowym, która pozwala na przeprowadzanie transakcji bez kontroli banków oraz innych organów państwowych. Nie podlega inflacji i gwarantuje pełną anonimowość. Wirtualne środki są przechowywane w specjalnym portfelu, który został zabezpieczony przy wykorzystaniu szyfrowania kryptograficznego.

Obecnie to właśnie kryptowaluty są najbardziej zbliżone do anonimowego konta bankowego, chociaż same w sobie nie mają nic wspólnego z żadną instytucją bankową. Niestety przechowywanie wirtualnych pieniędzy wiąże się też z ryzykiem – przede wszystkim nagłego spadku wartości, ale również niebezpieczeństwem upadku giełd kryptowalut

Warto wiedzieć: Na czym polega i jak się bronić przed wyłudzeniem kredytu?

Karty prepaid

Jedno z rozwiązań, które obecnie nie jest już dostępne. Jeszcze kilka lat niektóre polskie banki (np. BZ WBK, mBank czy Pekao S.A.) umożliwiały zakup tzw. anonimowej karty pre-paid (przedpłaconej), którą można było zasilić dowolną kwotą, a następnie dokonywać za jej pomocą transakcji.

Każda karta miała indywidualny numer rachunku, na który można było przelewać środki. Niestety Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła, że taka działalność nie jest zgodna z prawem, a banki wycofały swoje produkty ze sprzedaży.

Konto numeryczne

Konto numeryczne to produkt dostępny między innymi w Szwajcarii. Osoba zakładająca taki rachunek posługuje się hasłem, a dane osobowe właściciela są chronione. Niestety, żeby założyć anonimowe konto bankowe online, trzeba przejść bardzo skomplikowaną procedurę weryfikacji.

Okazuje się zatem, że to, co wydawało się poufne, wcale takie nie jest – do zawarcia umowy z bankiem konieczne jest okazanie dokumentów oraz drobiazgowe sprawdzenie finansów właściciela. Konto numeryczne już od lat 80. XX wieku jest obwarowane licznymi regulacjami, które mają zapobiec możliwości prania brudnych pieniędzy.

Dodatkową barierą dla użytkowników jest konieczność zdeponowania na rachunku dużej kwoty – często nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Nie jest to zatem produkt dla zwykłych śmiertelników, a raczej dla osób dysponujących pokaźnym majątkiem.

Nie przegap:

Czym jest karta wirtualna i dlaczego warto z niej skorzystać?

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Komentarze

Powiązane artykuły

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

...dotyczącymi niektórych z banków. Jeśli macie wspólne konto bankowe, każde z Was musi zatwierdzić dyspozycję w swoim serwisie iPKO w...

...oznacza upoważnienie do konta bankowego? To pytanie często zadają sobie osoby, które chciałyby...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2024 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Planując wymarzony urlop, często skupiasz się na wyborze idealnego miejsca, pakowaniu i tworzeniu zapierających dech w piersiach planów podróży. Jednak równie ważne, a często pomijane, jest zabezpieczenie twoich finansów na urlopie. Co warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

...oprocentowania czy też promocyjnych kosztów. Co więcej, dwa konta bankowe w jednym banku to łatwiejsze zarządzanie finansami...

...więc do Ciebie. Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak przenieść konto do innego banku?

Jak przenieść konto do innego banku?

...popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców. A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona. Konto osobiste warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

...przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim...

Zobacz więcej
7 min. czytania