6 min. czytania

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Zaktualizowano: 2024-04-15 12:24
Opublikowano: 2022-02-07 08:06
Średnia ocena: 3,33/6 Głosów: 9
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.

Inflacja w Polsce wyhamowała – z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w marcu wynosiła 1,9% rok do roku, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r., gdy kształtowała się na poziomie 12,3%. W związku z tym wiele osób zastanawia się, co z tarczą antyinflacyjną w 2024 roku. Do kiedy obowiązuje?

Czy Tarcza Antyinflacyjna została przedłużona na 2024 rok?

Czy tarcza na prąd będzie przedłużona? Jak informował resort klimatu i środowiska, w drugiej połowie roku (od lipca 2024 r.) ceny prądu mają zostać odmrożone, co wywołuje obawy Polaków, że ich konta bankowe znów zaczną świecić pustkami. Żeby zapobiec negatywnym skutkom likwidacji tarczy, trwają prace nad stworzeniem rozwiązań dla najbardziej potrzebujących odbiorców energii. Kiedy nastąpi koniec tarczy na prąd? Według szefowej resortu, Pauliny Henning-Kloski, zmiany zostaną wdrożone od 1 lipca 2024.

Jednocześnie od 1 kwietnia 2024 r. znika zerowy VAT na żywność. Obniżona stawka na podstawowe produkty spożywcze obowiązywała od 1 lutego 2022 r. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że decyzja o przywróceniu 5% stawki podatku jest spowodowana najnowszymi wskaźnikami inflacji oraz spadkową tendencją tempa wzrostu cen żywności. W 2024 r. gospodarstwa domowe nadal będą mogły skorzystać z dodatku osłonowego.

Sprawdź również nasz aktualny Ranking kredytów gotówkowych.

Założenia Tarczy antyinflacyjnej

Tarcza Antyinflacyjna w pierwotnej wersji została wprowadzona w grudniu 2021 r. i zakładała między innymi:

 • wprowadzenie dodatku osłonowego,
 • obniżenie cen paliw – w tym celu wprowadzono następujące rozwiązania – od 20 grudnia 2021 r. do maja 2022 r. – niższa akcyza na paliwa silnikowe, a od 1 stycznia do maja 2022 r. – brak podatku od sprzedaży detalicznej paliw.
 • obniżenie rachunków za prąd – w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. wprowadzono zerową stawkę akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych i obniżoną stawkę do 4,60 zł/MWh dla pozostałych odbiorców, a także niższy podatek VAT na energię (5% zamiast 23%).
 • obniżkę cen gazu – w okresie od stycznia do marca 2022 r. obowiązywał niższy VAT na gaz – 8% zamiast dotychczasowego 23%. Obniżka dotyczyła jednak wyłącznie gospodarstw domowych oraz osób korzystających z ciepła systemowego, czyli ogrzewania z miejskich sieci.

Druga odsłona Tarczy Antyinflacyjnej, która weszła w życie 1 lutego 2022 r., dotyczyła obniżenia stawek VAT na niektóre towary. Wprowadzono następujące rozwiązania:

 • obniżenie podatku VAT z 23% do 8% na paliwa,
 • przedłużenie obowiązywania niższej stawki VAT na prąd 5%,
 • obniżenie stawki VAT na ciepło do 5%,
 • zerowy VAT na gaz ziemny,
 • specjalne taryfy na gaz dla osób mieszkających w blokach, a także dla szkół, przedszkoli, szpitali i instytucji kultury,
 • zerowy podatek VAT na podstawowe produkty żywnościowe, które dotychczas objęte były stawką 5% (chodzi tu o m.in. mięso, ryby, chleb, mąki, warzywa, owoce, nabiał oraz niektóre napoje i produkty dla dzieci),
 • zerowy VAT na nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej.

Powyższy pakiet obowiązywał równolegle z rozwiązaniami wprowadzonymi przez pierwszą tarczę osłonową, a więc jego zadaniem jest zwiększenie wpływu na inflację.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 obowiązywała aż do 31 lipca 2022 r., a następnie była przedłużana o kolejne miesiące. Część rozwiązań była utrzymana do 30 czerwca 2023 r., a najdłużej obowiązywała zerowa stawka na wybraną żywność do – do 31 marca 2024 r.

Sprawdź także: Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

Założenia dodatku osłonowego

Dodatek osłonowy miał złagodzić skutki wysokich cen energii, gazu i żywności dla niezamożnych gospodarstw domowych. Czy w 2024 roku będzie dodatek osłonowy? Wsparcie przysługuje również w tym roku – od 1 stycznia do 30 czerwca. Ile wynosi? Poniżej przedstawiamy aktualne stawki.

 • 228,80 lub 286 zł – dla gospodarstw jednoosobowych,
 • 343,20 lub 429 zł – dla gospodarstw dwu- i trzyosobowych,
 • 486,20 lub 607,75 zł – dla gospodarstw cztero- i pięcioosobowych,
 • 657,80 zł lub 822,25 zł – dla gospodarstw sześcio- i więcej osobowych.

Podwyższona kwota dodatku osłonowego przysługuje gospodarstwom, w których domy są ogrzewane węglem.

To może Cię zainteresować: Najniższa krajowa netto i brutto – ile wynosi najniższa krajowa?

Kto może liczyć na tarczę antyinflacyjną? Komu przysługuje dodatek osłonowy? 

Komu przysługuje dodatek osłonowy w 2024 r.? Na wsparcie finansowe mogą liczyć gospodarstwa domowe, których wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza:

 • 2100 zł – gospodarstwa jednoosobowe,
 • 1500 zł na osobę – gospodarstwa wieloosobowe.

W przypadku rodzin, których dochody są wyższe obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”.

Z kolei tarcza antyinflacyjna na prąd obowiązuje do 30 czerwca 2024 r. Ceny energii elektrycznej zostały zamrożone na poziomie z 2022 r., a odbiorców obowiązuje limit 1500 kWh. Gospodarstwa domowe, w których są osoby z niepełnosprawnością, będą korzystać z limitu na poziomie 1800 kWh, a duże rodziny i rolnicy – z limitu 2000 kWh. Ceny energii nie mogą przekroczyć 412 zł/MWh, a jeśli gospodarstwo wykorzysta limit, to maksymalna stawka za energię elektryczną wyniesie 693 zł/MWh.

Chcesz zaciągnąć kredyt? Sprawdź nasz kalkulator kredytowy i znajdź najtańszą ofertę.

Warto wiedzieć: Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

Jak ubiegać się o środki z tarczy antyinflacyjnej i dodatek osłonowy? 

Chcesz ubiegać się o wsparcie z tarczy antyinflacyjnej w 2024 roku? Wniosek o dodatek osłonowy należy złożyć do 30 kwietnia 2024 r. do urzędu gminy właściwej dla miejsca zamieszkania – w MOPS lub GOPS. Formularz można też wysłać przez internet. Wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego znajduje się na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Środki zostaną przelane na konta do 30 czerwca 2024 r.

Jeśli chodzi o zamrożenie cen prądu, to gospodarstwa domowe korzystające z limitu 1500 kWh nie muszą składać dodatkowych dokumentów. Taki obowiązek mają jedynie gospodarstwa, którym przysługuje podwyższony limit (1800 i 2000 kWh) – muszą złożyć oświadczenie do dostawcy energii do 31 marca 2024 r. lub w terminie 30 dni od dnia zaistnienia okoliczności uprawniających do korzystania z wyższego limitu. Wraz z oświadczeniem należy przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności, Kartę Dużej Rodziny lub kopię decyzji dotyczącej wymierzenia podatku rolnego.

Nie przegap:

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Progi podatkowe w Polsce – jak ominąć drugi próg podatkowy?


Dodatkowe źródła:

https://www.gov.pl/web/finanse/decyzja-ws-vat-na-podstawowe-produkty-spozywcze

https://www.gov.pl/web/finanse/tarcza-antyinflacyjna-20-zlagodzi-skutki-inflacji-i-zmniejszy-jej-koszty-dla-polakow

https://www.gov.pl/web/klimat/dodatek-oslonowy

Komentarze

Powiązane artykuły

Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
09.05.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
05.04.2024

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego. Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Czym są gwarancje bankowe?
Porady
29.03.2024

Czym są gwarancje bankowe?

...ryzykować współpracy z podmiotem, który dopiero zaczyna działalność. Szukasz najlepszej oferty kredytu? Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Oczywiście dużo częściej to firmy korzystają z gwarancji bankowych – tego typu produkty finansowe z reguły zabezpieczają...

Zobacz więcej
8 min. czytania