Kredyty gotówkowe 9 min. czytania

Jak obliczyć koszt kredytu - co składa się na koszt kredytu?

Zaktualizowano: 2021-08-19 09:53
Opublikowano: 2020-01-20 08:00
Średnia ocena: 5,96/6 Głosów: 26
Jak obliczyć koszt kredytu - co składa się na koszt kredytu?

Niezależnie od tego, czy zaciągamy kredyt gotówkowy na zakup nowego sprzętu elektronicznego, czy marzy nam się kredyt hipoteczny na własne mieszkanie, musimy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi kosztami, jakie zostaną narzucone przez bank. Od całkowitego kosztu zobowiązania zależy, czy będziemy w stanie uporać się z długiem w terminie.

Jak obliczyć koszt kredytu – co wpływa na koszty kredytu?

Na ostateczny koszt kredytu bankowego składa się wiele czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, zanim podpiszemy umowę. Kiedy potrzebujemy gotówki na szybko, często nie analizujemy dodatkowych opłat doliczonych do kredytu, a te mogą istotnie podnosić wysokość raty i całego zobowiązania. Zwykle zwracamy uwagę jedynie na oprocentowanie, jednak kredyty bankowe są obwarowane także innymi kosztami. Jakie są koszty kredytu i co się na nie składa? Z reguły najważniejsze opłaty stanowią:

- oprocentowanie nominalne (stałe lub zmienne),

- prowizja za udzielenie kredytu,

- dodatkowe ubezpieczenie kredytu,

- opłata przygotowawcza.

Oprocentowanie nominalne to wartość procentowa (z reguły określona w skali roku), która pokazuje odsetki, jakie zapłacimy za pożyczoną sumę pieniężną. Według Kodeksu cywilnego nie mogą one przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych. W 2021 roku jest to 11,2% w stosunku rocznym.

Prowizja za udzielenie kredytu to opłata uzależniona od wysokości zobowiązania. Banki często godzą się na obniżenie prowizji w zamian za skorzystanie z dodatkowej usługi, np. założenie osobistego rachunku lub karty kredytowej.

Dodatkowe ubezpieczenie stosowane np. na wypadek, gdyby kredytobiorca nie był w stanie spłacić zobowiązanie. Składka z reguły jest doliczana do raty.

Oczywiście to nie wszystkie dodatkowe koszty, które banki doliczają do zobowiązania – wszystko zależy od konkretnej oferty kredytodawcy.

Koszt kredytu a stopy procentowe NBP

Wysokość stóp procentowych wpływa na ostateczny koszt kredytu oraz wysokość rat. Od stóp procentowych zależy wysokość oprocentowania narzucanego przez banki. Na odsetki, które będziemy musieli zapłacić, składa się stawka WIBOR(R) – zależna od stóp procentowych i marży kredytodawcy. Obniżenie wartości stóp przez Radę Polityki Pieniężnej wiąże się z niższymi opłatami za zobowiązania. Z niższych stóp najbardziej cieszą się posiadacze kredytów hipotecznych – dzięki temu można oszczędzić nawet kilkaset złotych. Oczywiście działa to także w drugą stronę – im wyższe stopy, tym wyższe raty kredytu.

Całkowity koszt kredytu – co musisz o nim wiedzieć?

Co to jest całkowity koszt kredytu i dlaczego jest jednym z najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Całkowity koszt kredytu – definicja: wszelkie koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową o kredyt, w szczególności:

  • odsetki, opłaty, prowizja, podatki i marże jeżeli są znane kredytodawcy oraz
  • koszty usług dodatkowych, w szczególności ubezpieczeń z wyjątkiem kosztów opłat notarialnych.

W ustawie o kredycie konsumenckim określono, że całkowity koszt kredytu – wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym – jest tożsamy z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. Jak obliczyć całkowity koszt kredytu? W tym celu banki oraz pośrednicy kredytowi posługują się specjalnym wzorem matematycznym.

Oprocentowanie nominalne a RRSO kredytu – różnice

Skoro ustaliliśmy już, czym jest RRSO, a czym całkowity koszt kredytu, przedstawmy różnice pomiędzy nimi a oprocentowaniem nominalnym. Oprocentowanie jest po prostu jedną ze składowych kosztu zobowiązania i wyłącznie na jego podstawie nie da się ustalić, ile rzeczywiście zapłacimy za kredyt. Nominalny koszt kredytu będzie zawierał nie tylko oprocentowanie, ale również inne przedstawione wcześniej czynniki. Niestety często RRSO i oprocentowanie są utożsamiane. Na szczęście ustawodawca już jakiś czas temu uchwalił przepisy, według których każdy kredytodawca musi przedstawiać wysokość RRSO w reklamach oraz materiałach promocyjnych dotyczących kredytów.

Jak obliczyć koszt kredytu – wzór na koszt kredytu

Wielu kredytobiorców zastanawia się, jak obliczyć procentowy koszt kredytu i ustalić, czy propozycja banku będzie opłacalna. Co prawda wiele serwisów udostępnia praktyczne kalkulatory kredytowe, ale można również zrobić to samodzielnie. Jest to jednak skomplikowane działanie. Chcesz obliczyć całkowity koszt kredytu? Wzór jest dostępny w załączniku do ustawy o kredycie konsumenckim. Jak zatem obliczyć koszt kredytu z RRSO?

Wzór na oprocentowanie kredytu (całkowity koszt):

 

Jak obliczyć RRSO?

Żeby poznać koszt zobowiązania, trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki:

X – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania,

m – numer kolejny ostatniej wypłaty raty kredytu,

k – numer kolejny wypłaty, zatem 1 ≤ k ≤ m,

Ck – kwotę wypłaty k,

tk – okres, wyrażony w latach lub ułamkach lat, między dniem pierwszej wypłaty a dniem każdej kolejnej wypłaty, zatem t1 = 0,

m' – numer kolejny ostatniej spłaty lub wnoszonych opłat,

l – numer kolejny spłaty lub wnoszonych opłat,

Dl – kwotę spłaty lub wnoszonych opłat,

Sl – okres, wyrażony w latach lub ułamkach lat, między dniem pierwszej wypłaty a dniem każdej spłaty lub wniesienia opłat.

Jeśli zastanawiasz się, jak obliczyć koszt kredytu znając RRSO, możesz także skorzystać z gotowych kalkulatorów, które pomogą ustalić, jaka oferta jest najkorzystniejsza i wiąże się z niskimi kosztami. Już teraz sprawdź, jak obliczyć oprocentowanie kredytu przy ich pomocy.

Sprawdź: Kalkulator kredytowy

Jak obliczyć koszt kredytu z pomocą kalkulatora?

Boisz się wysokich kosztów i zastanawiasz się, jak obliczyć kredyt oraz opłaty, które się z nim wiążą? Kalkulatory dostępne w naszym serwisie pozwalają szybko i sprawnie oszacować całkowity koszt zobowiązania. Jak zatem obliczyć kwotę spłaty kredytu? Wystarczy wpisać kwotę, a następnie wybrać okres kredytowania lub wysokość miesięcznej raty, żeby poznać szczegółowe informacje. Przeanalizujmy przykładowe oferty dla kredytów gotówkowych oraz hipotecznych.

Jak obliczyć koszt kredytu gotówkowego?

Interesuje Cię korzystny kredyt gotówkowy? Gdzie będzie najtaniej? Sprawdziliśmy oferty różnych banków przy kwocie 20 tys. zł i okresie kredytowania na 48 miesięcy. W sierpniu 2021 roku najlepszą propozycję miał bank PKO BP. Dla takiej oferty oprocentowanie kredytu wynosi 7,20%, prowizja 0,00%, RRSO 7,44%, a rata miesięczna 480,78 zł. Całkowity koszt kredytu gotówkowego to 3077,44 zł. Takie same warunki oferuje BNP Paribas. Na kolejnym miejscu znajduje się oferta banku Citi Handlowy. Oprocentowanie to 7,19%, prowizja 2,99%, a RRSO – 9,08%. Całkowity koszt zobowiązania to 3762,90 zł.

Jak obliczyć koszt kredytu hipotecznego?

A może chcesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny i interesują Cię najważniejsze parametry – RRSO, prowizja i oprocentowanie kredytu? Jak obliczyć koszty i zaciągnąć najlepszy kredyt hipoteczny? Sprawdziliśmy aktualne oferty różnych banków. Przy kredycie w wysokości 200 tys. zł i okresie spłaty na 25 lat, najkorzystniejszą propozycję zapewnia PKO BP. Rata miesięczna kredytu mieszkaniowego Własny Kąt wynosi 860,17 zł, oprocentowanie 2,17%, prowizja 0,00%, a RRSO – 2,14%.

Koszt kredytu a koszt pożyczki – różnice

Kredyt to zobowiązanie regulowane przez Prawo bankowe i ustawę o kredycie konsumenckim. Według obowiązujących przepisów umowa kredytu zawsze jest odpłatna. Z kolei pożyczka jest regulowana przepisami Kodeksu cywilnego, a pobieranie opłaty nie jest obligatoryjne. Często zdarzają się darmowe, nieoprocentowane pożyczki, których RRSO wynosi 0,0%. W takiej sytuacji klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów i spłaca jedynie to, co rzeczywiście zaciągnął.

Jak obliczyć koszt kredytu – na co zwrócić szczególną uwagę?

Kiedy poznamy całkowity koszt kredytu, będziemy mogli podjąć decyzję i podpisać umowę z konkretnym bankiem. Oszacowanie wielkości zobowiązania pozwoli uniknąć wielu problemów w przyszłości. Zanim zdecydujemy się na jakąś ofertę, sprawdźmy również, czy wszystkie opłaty są obowiązkowe. Nie zawsze musimy korzystać z dodatkowego ubezpieczenia, a rzeczywisty koszt kredytu możemy też obniżyć, jeśli zdecydujemy się np. na kartę kredytową lub inną ofertę banku. Wielu klientów zastanawia się również, jak obliczyć koszt wcześniejszej spłaty kredytu. Okazuje się, że w obecnym stanie prawnym przy wcześniejszym uregulowaniu zobowiązania bank musi zwrócić klientowi część poniesionych kosztów. 

Jak obliczyć koszt kredytu promocyjnego?

Kredyt promocyjny kusi wielu klientów – banki często stosują rozmaite zabiegi, które mają na celu przyciągnięcie potencjalnych kredytobiorców. Okazuje się, że promocja nie zawsze jest tak atrakcyjna, jak promują ją reklamy. Często obniżenie oprocentowania lub prowizji wiąże się z podniesieniem innych kosztów, lub koniecznością skorzystania z dodatkowych produktów finansowych. Klient, który chce otrzymać niższą prowizję za udzielenie kredytu hipotecznego, nierzadko musi założyć osobiste konto, na które będzie przelewane wynagrodzenie. Zanim zatem skorzystamy z kredytu promocyjnego, sprawdźmy jego rzeczywisty koszt, np. za pomocą kalkulatora.

Jak obliczyć koszt kredytu – podsumowanie

Na całkowity koszt kredytu składa się nie tylko oprocentowanie, ale również prowizja, ubezpieczenie, opłata przygotowawcza oraz inne pozaodsetkowe opłaty. Jeśli chcemy mieć pewność, że spłata zobowiązania nas nie przerośnie, koniecznie zapoznajmy się z całą umową, przeanalizujmy wszystkie składniki umowy, a najlepiej skorzystajmy z kalkulatora, który szybko wyliczy rzeczywisty koszt kredytu.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt gotówkowy a zagraniczny dochód
12.05.2022

Kredyt gotówkowy na dochody z zagranicy. Który bank nam go udzieli?

...pracodawcą. Warto poznać też odwrotną sytuację: Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech? Ile kosztuje kredyt w Niemczech dla Polaków? Wielka...

...kredyt hipoteczny. A jak to wygląda w przypadku pożyczek lub kredytów gotówkowych? Instytucje w tym przypadku stosują wobec wnioskujących znacznie...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Czym jest i jak działa linia kredytowa?
11.05.2022

Czym jest i jak działa linia kredytowa? Linia kredytowa dla firm i klientów indywidualnych

...mogą doprowadzić do kłopotów finansowych. Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy? Czy rata kredytu gotówkowego może wzrosnąć w 2022 roku? Czy...

...regularnie potrzebują większych kwot. To dobra alternatywa dla kredytu gotówkowego z uwagi na atrakcyjne koszty. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czym jest kredyt krótkoterminowy?
04.05.2022

Czym jest kredyt krótkoterminowy? Ile maksymalnie trwa okres kredytowania kredytu krótkoterminowego?

...banków jest rozbudowana. Znajdziesz w niej nie tylko prosty kredyt gotówkowy, lecz także długoterminowy kredyt hipoteczny czy inwestycyjny, a...

...przykład na remont, zakup samochodu czy na wakacje. W porównaniu z kredytem gotówkowym pożyczkę pozabankową łatwiej jest zaciągnąć, nawet bez...

Zobacz więcej
14 min. czytania
W jakim banku złożyć wniosek o kredyt na dowód osobisty?
28.04.2022

W jakim banku złożyć wniosek o kredyt na dowód osobisty? Ile pieniędzy można pożyczyć na dowód?

...na jakie warunki mogą liczyć osoby, które ubiegają się o kredyt gotówkowy na dowód w banku? To zależy od banku, ale i tego, czy posiadasz w...

...to możesz liczyć na większą kwotę kredytu. Maksymalna kwota kredytu gotówkowego sięga najczęściej 200 tys. złotych. Rzadko kiedy można tyle...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Warunki kredytu na studia medyczne w 2022 roku
26.04.2022

Kto może starać się o kredyt na studia medyczne w 2022 roku? Wniosek, warunki umorzenia kredytu na studia medyczne w Polsce

...studia medyczne ma preferencyjny charakter, co w praktyce znaczy tyle, że udzielany jest na dużo lepszych warunkach niż choćby zwykły kredyt gotówkowy. Ma niskie oprocentowanie, zatem całkowity koszt kredytu też jest stosunkowo niski. Dodatkowo kredytobiorca może ubiegać się o:...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt gotówkowy na 10 lat – oferta banków, warunki, opinie
25.04.2022

Kredyt gotówkowy na 10 lat – oferta banków, warunki, opinie

...odbiorców. Finansowanie dowolnego celu konsumpcyjnego gwarantuje kredyt gotówkowy. Na ile lat maksymalnie można rozłożyć płatność? Z reguły...

...wszystkim wysokości wpływów. Dzięki temu decyzja o przyznaniu kredytu gotówkowego jest jeszcze szybsza. Klienci, których interesuje najtańszy kredyt...

Zobacz więcej
8 min. czytania