Co to jest leasing konsumencki? Czy się opłaca?

Leasing konsumencki funkcjonuje w Polsce dopiero od 2011 roku, ale cieszy się coraz większą popularnością wśród osób zainteresowanych możliwością użytkowania pojazdu bez wykupowania go na własność. Leasing konsumencki samochodu – czym dokładnie jest? Jakie ma zalety i co różni go od kredytu samochodowego? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Co to jest leasing konsumencki? Czy się opłaca?

Leasing przez lata był zarezerwowany jedynie dla przedsiębiorstw – osoby prywatne nie mogły z niego korzystać. Obecnie na rynku mamy wiele ofert przeznaczonych zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych. Czy warto zdecydować się na tę formę finansowania pojazdu?

Co to jest leasing konsumencki?

Zacznijmy od przybliżenia pojęcia leasingu – jest to szczególna umowa dzierżawy, określony sposób finansowania środków trwałych, który polega na tym, że instytucja finansująca (leasingodawca) udostępnia klientowi (leasingobiorcy) możliwość korzystania z przedmiotu leasingu za odpowiednią opłatą.

Przedmiotem leasingu może być pojazd mechaniczny, ale również urządzenia, maszyny i inne dobra niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Przez okres trwania umowy, przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy.

Od niedawna polskie prawo udostępnia klientom indywidualnym tzw. leasing konsumencki. Co to jest? W tym przypadku leasingobiorcą może być osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej, która niejako wynajmuje pojazd i zobowiązuje się płacić określony czynsz za możliwość użytkowania go.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych i wybierz najlepszą ofertę.

Na czym polega leasing konsumencki? Przykłady

Sprawdźmy dokładnie, na czym polega leasing konsumencki. Na podstawie umowy firma leasingowa zobowiązuje się do udostępnienia klientowi pojazdu, a klient do zapłaty tzw. czynszu inicjalnego (opłaty początkowej) oraz comiesięcznych rat. Obowiązkiem leasingobiorcy jest również wykupienie pełnego ubezpieczenia OC i AC, a także dodatkowego NNW i Assistance czy polisy GAP.

Opłata początkowa wynosi – w zależności od firmy – od 0% do 40% wartości pojazdu. Pamiętaj, że im wyższa wpłata, tym niższa miesięczna rata leasingowa. Jakie pojazdy można w ten sposób użytkować? Warunki leasingu konsumenckiego określone w umowie mogą być różne.

Niektóre firmy udostępniają jedynie fabrycznie nowe samochody, a inne podmioty oferujące leasing konsumencki pozwalają wziąć również auta używane. Po zakończeniu umowy możesz wykupić samochód lub podpisać umowę na kolejne auto.

Czy to się opłaca? Warunki finansowe są często bardziej atrakcyjne niż w przypadku zwykłego kredytu – leasing konsumencki może mieć korzystniejsze oprocentowanie, chociaż wszystko zależy od indywidualnych ustaleń stron.

W ramach umowy dostępny jest określony pakiet usług, z których możesz korzystać, np. przeglądy, serwis, auto zastępcze czy wymiana opon. Niektóre firmy określają też limit kilometrów, np. 20 tys. z w ciągu roku.

Przykład:

Pan Tomasz szukał nowego auta i zdecydował się na leasing konsumencki. Podpisał umowę na 36 miesięcy, a opłata wstępna wyniosła 10% wartości pojazdu. Roczny limit kilometrów ustalono na 20 tys. Miesięczna rata zobowiązania wynosi 1200 zł. W ramach oferty pan Tomasz ma możliwość korzystania z przeglądów auta i serwisów, a także z samochodu zastępczego. Umowa wymagała wykupienia polisy OC, AC, NNW i Assistance.

Kto może skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Kto może wziąć samochód w leasing? Obecnie z leasingu konsumenckiego mogą korzystać osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Wbrew pozorom korzystanie z leasingu może być prostsze niż uzyskanie kredytu samochodowego – większość firm upraszcza procedury.

 • leasing konsumencki – wymagania

Aktualne prawo w Polsce nie zobowiązuje firm leasingowych do weryfikowania zdolności kredytowej klienta ubiegającego się o skorzystanie z leasingu konsumenckiego. Większość podmiotów nie sprawdza zasobów BIK. Jeśli chcesz z niego skorzystać, musisz jednak mieć:

 1. ukończone 18 lat,
 2. pełną zdolność do czynności prawnych,
 3. stałe źródło dochodów.
 • leasing konsumencki – dokumenty

W większości wypadków do skorzystania z leasingu wystarczy jedynie dowód osobisty oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości zarobków. Czasem konieczne jest podpisanie zabezpieczenia, np. weksla in blanco.

Jak skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Jak wspominaliśmy wcześniej, firmy starają się upraszczać procedury, dzięki czemu uzyskanie leasingu auta jest często prostsze niż kredytu na auto. Sprawdziliśmy, co należy zrobić krok po kroku, żebyś mógł cieszyć się nowym autem bez konieczności kupowania go na własność.

 1. Umów się na spotkanie z przedstawicielem firmy leasingowej lub dealerem samochodowym;
 2. Wybierz pojazd, który chcesz użytkować;
 3. Ustal warunki umowy leasingowej (opłata wstępna, miesięczny czynsz, ubezpieczenie, opłaty dodatkowe);
 4. Wypełnij wniosek;
 5. Przygotuj dokumenty;
 6. Podpisz umowę i umów się na odbiór pojazdu.

Wady i zalety leasingu konsumenckiego

Leasing konsumencki od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością. W ramach umowy można finansować nie tylko pojazdy nowe, ale również samochody używane.

Leasing konsumencki ma wiele zalet, ale – jak każda umowa cywilnoprawna, także liczne obowiązki dla klienta. W tabeli przedstawiliśmy podsumowanie.

Zalety

Wady

stosunkowo niski koszt użytkowania auta bez konieczności wykupowania go na własność

brak własności pojazdu

po zakończeniu umowy możliwość wykupienia auta na własność lub podpisania kolejnej na nowy pojazd

dodatkowe koszty dla klienta

możliwość finansowania zakupu pojazdu nowego lub używanego

czynsz inicjalny jest bezzwrotny

informacja o zobowiązaniu nie pojawia się w BIK,

wymagane pełne ubezpieczenie pojazdu (OC, AC, NNW, Assistance)

leasing nie wpływa na zdolność kredytową klienta,

brak ulg podatkowych jak w przypadku leasingu na firmę

atrakcyjne warunki ubezpieczeń komunikacyjnych

często wymagane jest zabezpieczenie w postaci weksla in blanco

Liczne rabaty i zniżki u partnerów firmy leasingowej

często limit kilometrów

Czy leasing konsumencki się opłaca?

Leasing konsumencki czy kredyt? Co się bardziej opłaca? Klienci korzystający z leasingu płacą niższe raty miesięczne niż kredytobiorcy, ponieważ płacą jedynie za użytkowanie pojazdu, a koszt nie uwzględnia jego całej wartości. Konieczne jest jednak wniesienie opłaty początkowej, chociaż jej wartość jest elastyczna – może wynosić nawet 0%.

Sprawdziliśmy przykładowe opłaty, na jakie trzeba się przygotować, podpisując umowę leasingu konsumenckiego. Opinie klientów wskazują na to, że warunki są atrakcyjne – szczególnie dla osób, którym zależy na możliwości użytkowania nowoczesnego auta za ułamek jego wartości.

 • Pod uwagę wzięliśmy ofertę Skoda Leasing Niskich Rat – model Kamiq. Finansowana wartość pojazdu (brutto) wynosi 82 900 zł.
 • Opłata wstępna (10%) – 8 290 netto
 • Okres finansowania – 36 miesięcy,
 • Roczny limit kilometrów – 20 tys.
 • Miesięczna rata leasingu (netto) – 821 zł netto.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy w Twoim przypadku leasing konsumencki będzie się opłacać, wykorzystaj kalkulator, który udostępnia wiele banków, dealerów samochodowych i firm leasingowych. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy leasingu konsumenckiego, sprawdź również forum i grupy społecznościowe, w których wypowiadają się klienci korzystający z podobnych ofert.

A może planujesz zakup samochodu na własność? Zerknij również na nasz praktyczny kalkulator kredytowy i sprawdź, co bardziej się opłaca.

Gdzie można skorzystać z leasingu konsumenckiego? Dostępne oferty

Interesuje Cię leasing konsumencki? Gdzie najlepiej podpisać umowę? Alior Bank Leasing, Skoda, a może warto sprawdzić usługi lokalnych podmiotów? Obecnie tego typu usługi oferuje wiele przedsiębiorstw, do których należą banki, dealerzy samochodowi i firmy specjalizujące się w leasingu.

 • leasing konsumencki – oferty

Skoda – Leasing Niskich Rat,

 • opłata wstępna wynosi od 0% do 30% wartości pojazdu,
 • okres finansowania – 36-48 miesięcy,
 • roczny limit kilometrów – 20, 30 lub 40 tys.

Ciekawą ofertę dla klientów indywidualnych ma również PKO Bank Leasing, do którego należy firma Masterlease.

 • opłata wstępna już od 0%,
 • okres finansowania – 24-60 miesięcy,
 • limit kilometrów w czasie trwania umowy – 200 tys.,

BMW leasing konsumencki (Comfort Lease)

 • opłata wstępna od 0%,
 • okres finansowania 24-60 miesięcy,
 • po zakończeniu umowy – wykup auta na własność, wymiana na nowe lub zwrot do salonu.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły