Zaświadczenie o zarobkach do kredytu. Wzór zaświadczenia o zarobkach do banku

Zaktualizowano: 2024-01-08 09:53
Opublikowano: 2020-02-06 14:35
Średnia ocena: 5,60/6 Głosów: 32
Zaświadczenie o zarobkach do kredytu

Zastanawiasz się, jakie zaświadczenie o zarobkach do kredytu będzie Ci potrzebne, żeby uzyskać dodatkowe środki np. na zakup mieszkania lub dowolny cel konsumpcyjny? Dzisiaj sprawdzamy, kiedy zaświadczenie jest potrzebne, czy pracodawca może odmówić jego wydania, a bank weryfikować prawdziwość zawartych w nim informacji? Jakie są dokumenty wymagane do kredytu hipotecznego i gotówkowego? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Czym jest zaświadczenie o zarobkach do kredytu?

Zaświadczenie od pracodawcy do kredytu to oficjalny dokument, który potwierdza status zatrudnienia pracownika oraz wysokość jego dochodów. Takie zaświadczenie z pracy do kredytu otrzymuje się na wniosek pracownika, który stara się o kredytowanie.

Zaświadczenie do banku dostarcza się osobiście, wysyła pocztą lub przesyła online jako załącznik do formularza spłaty kredytu. Zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach jest niezbędne w przypadku kredytów hipotecznych, kredytów studenckich oraz kredytów gotówkowych, które zaciąga się na wysokie kwoty.

Zaświadczenie o zarobkach do banku – wzór

Nie istnieje żaden oficjalny wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach osiąganych przez pracownika. Polskie prawo nie reguluje dokładnie, jak powinny wyglądać tego typu formularze. Muszą jednak znajdować się tam informacje, dzięki którym urząd, sąd lub bank będą mogły dokładnie określić, gdzie oraz na jakich zasadach (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło itp.) zatrudniony jest dany obywatel i jakie dochody uzyskuje z tego tytułu.

Aby zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach było uznawane za rzetelne i wiarygodne, musi być oczywiście wystawione przez zakład pracy, w którym jest zatrudniony dany pracownik. Koniecznie muszą tam także znaleźć się pieczęcie i podpisy, a także data wydania dokumentu. Zaświadczenie ma także pomóc w bardzo szybkiej identyfikacji danego pracownika. Z tego względu muszą tam znaleźć się wszystkie podstawowe dane osobowe, które znajdują się w dowodach osobistych.

Chodzi tutaj o:

 • imię i nazwisko,
 • opcjonalnie: imiona rodziców,
 • seria i numer dokumentu tożsamości,
 • data i miejsce urodzenia,
 • numer PESEL,
 • aktualny adres zamieszkania.

Na zaświadczeniu powinny się również znaleźć informacje takie jak:

 • nazwa przedsiębiorstwa,
 • opis stanowiska,
 • czas trwania umowy między pracownikiem a pracodawcą,
 • zaznaczenie, jeśli pracownik znajduje się na okresie wypowiedzenia,
 • potwierdzenie, że przedsiębiorstwo nie znajduje się w stanie likwidacji.

Banki żądają zaświadczeń zarówno w przypadku kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych (w przypadku wyższych kwot). Kredyty hipoteczne rządzą się swoimi prawami – jako długoterminowe zobowiązania wymagają skrupulatnej weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Zaciągasz kredyt hipoteczny i potrzebujesz zaświadczenia o zarobkach? Z ilu miesięcy będzie potrzebne? Każdy bank może to inaczej regulować, jak również każdy z nich ma inny wzór zaświadczenia. Poniżej przedstawiliśmy zestawienie najpopularniejszych banków:

 • zaświadczenie o zarobkach do kredytu hipotecznego ING z ostatnich 6 miesięcy w przypadku umowy o pracę lub 12 – w przypadku innych źródeł dochodu,
 • Alior Bank zaświadczenie o zarobkach do kredytu hipotecznego z ostatnich 3 miesięcy
 • zaświadczenie o zarobkach do kredytu hipotecznego mBank z ostatnich 3 miesięcy
 • Millenium zaświadczenie o zarobkach do kredytu hipotecznego z ostatnich 3 miesięcy
 • zaświadczenie o zarobkach do kredytu hipotecznego Credit Agricole z ostatnich 3 miesięcy
 • Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach PKO BP do wypełnienia z ostatnich 3 miesięcy w przypadku umowy o pracę lub 6 miesięcy w przypadku umowy cywilnoprawnej.

To może Cię zainteresować: Kredyt na klik online - ile kosztuje kredyt gotówkowy na klik?

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o zarobkach dla banku?

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu gotówkowego nie zawsze jest wymagane. W przypadku kredytów opiewających na mniejsze kwoty wystarczy jedynie oświadczenie sporządzone przez samego wnioskodawcę. Jeśli aktualnie szukasz najlepszej oferty, sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych.

Zaświadczenie wystawione przez pracodawcę będzie jednak wymagane w przypadku:

 • kredytu hipotecznego,
 • kredytu studenckiego,
 • kredytu konsolidacyjnego i gotówkowego na wysokie kwoty.

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu hipotecznego pomaga zweryfikować zdolność kredytową wnioskodawcy – wpływa na jej zwiększenie. W przypadku tego typu kredytów jest niezbędne, abyś w ogóle mógł ubiegać się o finansowanie.

Warto wiedzieć!

Załączenie zaświadczenia o zarobkach wpływa na zwiększenie zdolności kredytowej wnioskodawcy.  W przypadku niektórego typu kredytów jest niezbędne, abyś w ogóle mógł ubiegać się o kredytowanie.

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu – jak wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek?

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu – jak wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek? 

Zastanawiasz się, jak wziąć kredyt gotówkowy lub hipoteczny i sprawnie przejść przez wszystkie procedury? Uzyskanie zaświadczenia o zarobkach wymaga jedynie kilku kroków, nie trzeba przy tym wypełniać wniosku – pracodawca powinien wydać taki dokument na prośbę pracownika. W niektórych przypadkach, np. w dużych korporacjach, można spotkać się z bardziej sformalizowaną drogą. Wówczas należy:

 • wypełnić stosowny wniosek,
 • udać się do wyznaczonego działu np. kadr.

Jak pracodawca powinien wystawić zaświadczenie o zarobkach? Jeśli dotyczy to np. kredytu hipotecznego, zaświadczenie powinno być wydane koniecznie na druku bankowym.

Warto przy okazji pamiętać, że nie ma żadnych ograniczeń odnośnie do ubiegania się o wydanie takiego dokumentu w ciągu jednego roku kalendarzowego. Pracownik może występować o takie zaświadczenie tyle razy, ile jest mu ono potrzebne przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy lub w innych okolicznościach. Jeżeli osoba zatrudniona potrzebuje zaświadczenia o zarobkach do kilku instytucji jednocześnie, to musi dostać kilka egzemplarzy tego dokumentu.

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu - czy pracodawca może odmówić wystawienia zaświadczenia?

Przepisy polskiego prawa jasno wskazują, że pracodawcy nie mają prawnego obowiązku do wystawiania takich dokumentów. Takie zaświadczenie nie jest przecież świadectwem pracy. Warto jednak wiedzieć o tym, że jeżeli pracodawca odmówi udzielenia nam zaświadczenia o dochodach, to można to uznać za działanie na szkodę pracownika. Przez prawników jest to także uważane za próbę ograniczania korzystania z życiowych udogodnień i przywilejów - m.in. podczas ubiegania się o świadczenia socjalne czy przy kupowaniu sprzętów elektronicznych do domu.

Jeśli zdarzyłoby się tak, że pracodawca nie wydał swojemu pracownikowi zaświadczenia o dochodach do przedstawienia podczas rozprawy w sądzie, wówczas pracownik może nawet zostać ukarany grzywną z powodu rzekomego zatajenia swoich dochodów.

Sprawdź koniecznie: Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach - gdzie szukać, ile kosztuje?

Jak bank zweryfikuje zaświadczenie o zarobkach przed wydaniem decyzji kredytowej?

Czy banki sprawdzają oświadczenie o dochodach? W przypadku kredytów długoterminowych np. hipotecznych opiewających na wysokie sumy, banki bardzo dokładnie sprawdzają wszystkie dokumenty. Weryfikują więc również zaświadczenie o zarobkach. W tym celu mogą dzwonić do firmy z prośbą o potwierdzenie, że dokument został wydany przez pracodawcę.

Jak bank weryfikuje zaświadczenie o zarobkach? Część instytucji nie poprzestaje na telefonie do pracodawcy, ale porównuje również kwotę, która znalazła się na zaświadczeniu z wpłatami na konto bankowe. Jeśli ktoś otrzymuje wynagrodzenie w gotówce, może być poproszony o dostarczenie zaświadczenia z ZUS o odprowadzanych składach wraz z zaświadczeniem od pracodawcy.

Jak długo ważne jest zaświadczenie o dochodach do kredytu?

W większości przypadków zaświadczenie o dochodach jest ważne przez 30 dni od momentu wystawienia przez pracodawcę. Jest tak np. w przypadku banku PKO BP, w którym informacja o ważności zaświadczenie o zarobkach z ostatnich 3 miesięcy widnieje już na początku dokumentu. Podobne dopiski widzimy na wzorach zaświadczeń z mBanku, Credit Agricole czy Millennium.

Chcesz wystąpić z wnioskiem o kredyt? Sprawdź nasz kalkulator kredytowy i oceń swoje szanse!

Czy bez zaświadczenia o zarobkach bank odmówi udzielenia kredytu?

Zaświadczenia o zarobkach nie zawsze są wymagane. Obecnie np. VeloBank ma w ofercie kredyt do 29 900 zł brutto bez zaświadczeń – wystarczy jedynie oświadczenie o dochodach sporządzone przez klienta. Oferta skierowana jest zarówno do nowych, jak i obecnych klientów, a okres kredytowania wynosi od 3 do 120 miesięcy. Podobną propozycję ma Santander Bank Polska, jednak w tym przypadku maksymalna kwota zobowiązania wynosi 5 tys. zł. Z kolei mBank oferuje kredyty bez zaświadczeń dla nowych klientów do kwoty 5000 zł, a dla stałych – do 150 tys. zł.

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu - kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy zwykle nie wymaga dostarczania dodatkowych dokumentów. Sprawa zmienia się, jeśli kredyt ten zaciągany jest na wysoką kwotę. W takiej sytuacji zwykle będzie to kredyt na zaswiadczenie o dochodach. Jeżeli będzie ono potrzebne, najlepiej skorzystać ze wzoru dostępnego na stronie. Takie wzorcowe zaświadczenie o dochodach do kredytu udostępnia w sieci na przykład Millenium, ale powinieneś je otrzymać w każdym banku.

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu - kredyt hipoteczny

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu hipotecznego to konieczność w każdym banku. Dla banku, który udziela kredyt hipoteczny, zaświadczenie o zarobkach jest zwiększeniem szansy na to, że klient rzeczywiście będzie w stanie spłacić zobowiązanie.

Zaświadczenie o zarobkach powinno określać, jak dużo zarobił klient w każdym miesiącu. Z ilu miesięczny wstecz? To zależy od konkretnego banku. Przykładowo zaświadczenie o dochodach do kredytu hipotecznego ING wymaga przestawienia wpływów otrzymywanych przez trzy miesiące wstecz.

Czytaj dalej: Jakich dokumentów będziesz potrzebować, starając się o kredyt hipoteczny?

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu a oświadczenie o dochodach

Wyrażenia oświadczenie o dochodach oraz zaświadczenie o zarobkach są niekiedy błędnie utożsamiane ze sobą. Warto wiedzieć, iż banki oraz instytucje pozabankowe przykładają dużą wagę do rozróżnienia obu tych pojęć.

Oświadczenie jest to informacja o wysokości zarobków, którą dany pracownik podaje danej instytucji, na przykład bankowi. Kwota dochodu miesięcznego a także źródło wpisywana jest we wniosku o kredyt lub pożyczkę pozabankową. Przy wypełnianiu oświadczenia nie bierze udział pracodawca. Oświadczenie wypełnia pracownik samodzielnie w dowolnym miejscu i czasie. Nie ma wówczas potrzeby przedstawiania ani załączania zaświadczeń wystawionych przez pracodawcę.

Zaświadczenie jest z kolei oficjalną informacją odnośnie zatrudnienia i wysokości dochodów osiąganych przez danego pracownika. Taki dokument musi być potwierdzony przez pracodawcę. W większości przypadków na wydanie zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych przychodów czeka się maksymalnie kilka dni.

Warto wiedzieć!

Im wyższa jest kwota udzielonej pożyczki, tym większe jest prawdopodobieństwo, że pożyczkodawca zwróci się do nas z prośbą o dostarczenie zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów.


Dodatkowe źródła:

Oświadczenie a zaświadczenie przy kredycie. Co warto wiedzieć?, https://www.velobank.pl/przewodnik-finansowy/praktycznie-o-finansach/oswiadczenie-a-zaswiadczenie-przy-kredycie-co-warto-wiedziec.html

https://www.bankmillennium.pl/documents/10184/137003/Zaswiadczenie_o_dochodach_419992.pdf

https://www.mbank.pl/pdf/regulamin-osobyfiz/kredyty/kredyty-hipoteczne/zaswiadczenie-o-zatrudnieniu-umowa-o-prace-od-02.01.2020.pdf

https://www.pkobp.pl/api/public/16cd69e7-49dc-41f8-841a-4f492f96dbd7.pdf

https://www.ing.pl/_fileserver/item/mjver9u

https://static.credit-agricole.pl/asset/z/a/s/zaswiadczenie-o-zarobkach-ca_25171.pdf

https://www.citibank.pl/files/documents/loans/zaswiadczenie-o-dochodach.pdf

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

...mieszkania. W tym celu udała się do banku i podpisała umowę na kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł z okresem kredytowania na 3 lata. Jako...

...ubiegłego roku wskazują, że wartość wszystkich udzielonych kredytów gotówkowych i pożyczek wyniosła niemal 74 mld zł. Sytuacja na rynku powoli...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Jak i co negocjować przy kredycie hipotecznym?

Jak i co negocjować przy kredycie hipotecznym?

...do porozumienia, gdzie obie strony znajdują wspólny grunt, który zadowala ich interesy i potrzeby. W kontekście finansowym, a szczególnie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, negocjowanie może otworzyć drzwi do bardziej korzystnych warunków umowy, które w dłuższej perspektywie przełożą się na oszczędności i mniejsze obciążenie...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kiedy i o ile spadnie rata kredytów hipotecznych w {{year}} roku?

Kiedy i o ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2024 roku?

...i analityków – Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie wskaźników o 75 punktów bazowych. Kolejna, październikowa, obniżyła je o 25 punktów, a to przełożyło się na koszt kredytu hipotecznego. Co dalej? Czy raty kredytu spadną w 2024 roku? Każdy, kto śledzi ranking kredytów hipotecznych, może zauważyć, że w ciągu ostatnich kilku lat bardzo wiele się zmieniło w kwestii...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M luty 2024

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt dla emerytów i rencistów {{year}}

Kredyt dla emerytów i rencistów 2024

Najtańszy kredyt dla emerytów powinien mieć możliwie jak najniższe RRSO i całkowite koszty zobowiązania. Banki mogą ustalać górną granicę wieku kredytobiorcy, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Zobacz, na jakich zasadach i z jakimi kosztami wiąże się udzielenie kredytu dla emeryta.
Zobacz więcej
20 min. czytania