Czy każdy może wziąć samochód w leasing?

Zaktualizowano: 03.02.2021 14:04
Opublikowano: 29.06.2020 14:44
Średnia ocena: 5,82/6 Głosów: 28

Leasing to doskonała alternatywa dla klasycznych kredytów gotówkowych oraz kredytów samochodowych w momencie, gdy zależy nam na zakupienie auta. Wielu ekspertów od leasingu podkreśla, że jego koszty mogą być niższe i korzystne dla klientów. 

Jeszcze do niedawna leasing zdecydowanej większości osób kojarzył się z prowadzeniem dobrze prosperującej firmy. W chwili obecnej jest zupełnie inaczej. Leasing to produkt dedykowany również zwyczajnym konsumentom. Leasing samochodu bądź jakiegokolwiek innego urządzenia dla wszystkich klientów jest już dostępny w zdecydowanej większości firm leasingowych. Oto dokładny artykuł, w którym tłumaczymy, czy każdy może wziąć samochód w leasing oraz na jakich zasadach.

Leasing samochodu - kto może go wziąć?

W jakim celu bierze się samochód w leasing? Oczywiście, w przypadku osób zajmujących się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, sprawa jest banalnie prosta. Biorąc leasing operacyjny, można wliczyć go w koszty prowadzenia działalności, aby móc zapłacić niższy podatek. Dlatego tak wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing samochodu.

Klienci korporacyjni podkreślają, że cenią sobie leasing samochodu ze względu na bardzo praktyczne dodatki takie jak obsługa floty - na przykład naprawy, przeglądy, wymiana czy przechowywanie opon. Sporo osób podkreśla także, że wybiera leasing ze względu na opiekę centrum technicznego w trakcie całego okresu obowiązywania danej umowy. Firma leasingowa może być bardzo pomocna również wtedy, gdy zależy nam na odnowieniu floty samochodów już po zakończeniu obowiązywania danej umowy. Pracownicy przedsiębiorstwa szybko zmienią samochody, a zdecydowana większość niezbędnych formalności do wypełnienia zostanie zrealizowana przez leasingodawcę.

Leasing - co to takiego?

Leasing to doskonała alternatywa dla klasycznych kredytów gotówkowych oraz kredytów samochodowych w momencie, gdy zależy nam na zakupienie auta. Wielu ekspertów od leasingu podkreśla, że jego koszty mogą być w istocie znacznie niższe od kosztów klasycznego kredytu gotówkowego. Z czego to wynika? Jest to uwarunkowane tym, że zgodnie z zapisami umowy firma leasingowa jest właścicielem danego samochodu i zarabia na możliwości realizowania odpisów amortyzacyjnych, z którego korzysta leasingobiorca.

Leasing ma jedną, ogromną zaletę: łączy w sobie dzierżawę oraz kredyt. Osoba biorąca leasing korzysta ze swojego samochodu na dokładnie określonych warunkach w umowie. Podczas jej trwania samochód oczywiście nie przechodzi na jej własność - jest on tylko wypożyczony, a za to wypożyczenie należy uiszczać cykliczne opłaty leasingowe. Po zakończeniu obowiązywania umowy można wykupić samochód. Kwota wykupu z reguły nie jest wygórowana.

Gdy bierzemy pojazd w leasing, jesteśmy zobowiązani do tego, aby opłacać za niego regularne raty do leasingodawcy. Do chwili, w której nie spłacimy całkowicie swojego leasingu, nie będziemy prawnym właścicielem samochodu. W dowodzie rejestracyjnym jako właściciel widnieją dane firmy leasingowej - jest tak do momentu opłacenia ostatniej raty leasingowej oraz wykupienia leasingowanego pojazdu na własność. Oprócz tego, osoba, która bierze leasing, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa ma pierwszeństwo do wykupienia pojazdu. Cena samochodu wynosi zazwyczaj tylko 1% początkowej wartości leasingowanego samochodu.

Leasing konsumencki, czyli leasing dla każdego

Jeszcze do niedawna sporo osób uważało, że leasing jest rozwiązaniem dedykowanym tylko i wyłącznie tym osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą. W chwili obecnej sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Po spełnieniu kilku warunków leasing może otrzymać dosłownie każdy konsument. Jak to możliwe? Przedstawiamy Państwu leasing konsumencki, czyli rodzaj leasingu przeznaczony dla wszystkich polskich konsumentów.

Leasing konsumencki jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest dla osób prywatnych, które nie zajmują się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Tak naprawdę ten typ leasingu posiada te same cechy charakterystyczne co leasing samochodowy dla firm. W trakcie finalizowania transakcji sporo osób może nawet zdziwić się, że liczba formalności jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku zaciągania kredytu gotówkowego bądź kupowania samochodu za gotówkę. Jest to uwarunkowane tym, że leasingodawca bierze na siebie zdecydowaną większość formalności - sam rejestruje pojazd oraz załatwia wiele innych spraw. Oprócz tego, leasingobiorca może również skorzystać z niezwykle atrakcyjnej oferty ubezpieczeniowej.

Jak wygląda kwestia wkładu własnego w przypadku leasingu konsumenckiego? Trzeba przyznać, że naprawdę korzystnie. Wkład własny wynosić może 10% bądź nawet mniej - tyle wystarczy, aby móc w sposób dowolny korzystać z leasingowanego samochodu. Reszta środków za leasing jest rozkładana na miesięczne raty leasingowe. Gdy spłacimy już ostatnią ratę leasingową, będziemy mogli podjąć decyzje: wykupujemy samochód na własność czy oddajemy go z powrotem do firmy leasingowej.

Leasing konsumencki a kwestie podatkowe

Biorąc leasing konsumencki, nie odczujemy niestety żadnych korzyści podatkowych. Osoby, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej, nie mogą odliczyć wkładu własnego i rat leasingowych od podstawy opodatkowania. Osoba decydująca się na leasing konsumencki musi również pamiętać o tym, że będzie zobowiązana do tego, aby dostosowywać się do wymagań określonych przez leasingodawcę.

Wymagania te dotyczyć będą oczywiście kwestii związanych ze sposobem eksploatacji samochodu. Leasingodawca może wymagać wykupienia pakietu ubezpieczeń: OC, AC oraz NNW. Oprócz tego, leasingodawca może także określić swoje żądania pod względem serwisowania samochodu czy nawet rocznego limitu kilometrów, którego w żadnym wypadku nie można przekraczać.

Jakie dokumenty trzeba posiadać, aby złożyć wniosek o leasing konsumencki?

Aby złożyć wniosek o uzyskanie leasingu konsumenckiego, nie trzeba dostarczać wielu dokumentów ani spełniać dużej liczby formalności. Tak naprawdę będzie nam potrzebne tylko kilka niezbędnych dokumentów - jeśli wybierzemy procedurę uproszczona, będziemy potrzebowali tylko wniosek oraz dwa dokumenty tożsamości wraz z aktualnym zdjęciem. Z kolei przy procedurze zwykłej oprócz wspomnianych powyżej dokumentów będzie trzeba dostarczyć aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wyciąg z rachunku bankowego potwierdzający, jaka jest nasza aktualna sytuacja materialna.

Niektóre firmy leasingowe żądają także od swoich klientów, aby podpisywaną umowę potwierdził poręczyciel. Z reguły jednak na takie rozwiązanie firmy leasingowe decydują się w ostateczności, gdy są jakieś wątpliwości co do zdolności kredytowych danego wnioskodawcy.

Leasing konsumencki - opłaca się czy nie?

Firmy leasingowe oraz importerzy samochodów próbują zmienić sposób myślenia ludzi odnośnie korzystania z samochodów. Zdecydowana większość z nas jest przyzwyczajona do kupowania samochodów za gotówkę, bądź w ostateczności na kredyt. Jest to spowodowane tym, że wówczas mamy pewność, że samochód jest “nasz”, oraz nikt nie będzie nam mówił, w jaki sposób mamy go eksplatować. Przeciwnicy leasingu podkreślają, że w takim rozwiązaniu leasingobiorca nie jest prawnym właścicielem samochodu, a staje się nim dopiero wtedy, gdy spłaci ostatnią ratę leasingu oraz wykupi samochód.

Leasing konsumencki czasami zamiennie nazywany jest abonamentem bądź programem wymiany samochodów. Daje on możliwość znacznie częstszego przesiadania się na nowe samochody, jednak pod niektórymi względami znacznie ogranicza wolność korzystania z samochodu. Mając samochód w leasingu można także mieć poczucie, że używany przez nas samochód jest nie do końca “nasz”, ponieważ w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel wpisane są dane firmy leasingowej.

Kredyt samochodowy czy leasing konsumencki - co jest lepsze?

Sporo osób zastanawia się nad tym co jest lepsze: leasing konsumencki czy kredyt samochodowy? Należy mieć świadomość tego, że uzyskanie kredytu samochodowego wiąże się z koniecznością spełnienia wielu formalności, dlatego cały proces kupowania samochodu w oparciu o kredyt trwa znacznie dłużej.

Z kolei leasing konsumencki wpływa na zwiększenie naszej zdolności kredytowej. Oznacza to, że na samochód można wydać więcej, niż można byłoby wydać w oparciu o kredyt samochodowy. Mimo niepodważalnych korzyści wynikających z zaopatrywania się w samochody w ramach leasingu konsumenckiego, w dalszym ciągu w naszym kraju leasing uważany jest za domenę firm.

Leasing dla nowych firm

Mimo tego, że leasing dla osób indywidualnych cieszy się coraz większym powodzeniem, to w dalszym ciągu leasingi dedykowane firmom nie tracą na popularności. Teraz nawet nowo założone działalności gospodarcze mogą ubiegać się o otrzymanie leasingu. Warto jednak wiedzieć o tym, że czasami może się to wiązać ze znacznie podwyższonym czynszem inicjalnym. Jeśli będziemy ubiegać się o leasing dla nowych firm w ramach procedury uproszczonej, do zawarcia umowy będą nam potrzebne dokumenty dotyczące rejestracji firmy: NIP, KRS oraz REGON a także wniosek leasingowy oraz dokument tożsamości.

Leasing zwrotny - jak to działa?

Innym rodzajem leasingu jest leasing zwrotny. Na czym dokładnie on polega? Chodzi w nim o to, że leasingobiorca zamienia prawo własności samochodu na prawo do jego użytkowania. Leasing zwrotny to odwrócenie leasingu, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich konsumentów.

Przedsiębiorstwo, które w przeszłości kupiło określone sprzęty, może je odsprzedać do firmy leasingowej, jednak w dalszym ciągu mieć prawo do tego, aby z nich korzystać, opłacając raty leasingowe. Leasing zwrotny sprawia, że płynność finansowa przedsiębiorstw jest znacznie poprawiona. Dlaczego? Jest to uwarunkowane tym, że firma może wydawać środki na inne cele, np. na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji.

Leasing zwrotny może także być związany z jednoczesnym znacznym obciążeniem podatkowym oraz koniecznością uiszczenia podatku VAT z tytułu sprzedaży. Gdy skończy się termin obowiązywania umowy leasingowej, przedmiot leasingu może być odkupiony przez leasingobiorce.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty samochodowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Kredyt na samochód - aktualny ranking marzec 2021
Kredyty samochodowe 26.03.2021

Kredyt na samochód - aktualny ranking marzec 2021

Czy mimo pandemii warto skorzystać z kredytu na samochód? Co ma do zaoferowania bank dla klientów zdecydowanych na kupno samochodu z pomocą kredytu celowego? Kredyt gotówkowy czy kredyt na samochód? Co wybrać?

Zobacz więcej
Samochód na raty - samochód na raty z salonu a auto używane na raty
Kredyty samochodowe 03.12.2020

Samochód na raty - samochód na raty z salonu a auto używane na raty

Chcesz kupić samochód na raty i mieć pewność, że oferta będzie dla ciebie korzystna? Przekonaj się, jakie masz możliwości, a także co zrobić zależnie od tego, czy wybierasz kupno samochodu z salonu, czy chcesz kupić auto używane. 

Zobacz więcej
Ubezpieczenie auta a kredyt na samochód
Kredyty samochodowe 23.10.2020

Ubezpieczenie auta a kredyt na samochód

Ubezpieczenie auta nie musi być kosztowne. Nawet bez wychodzenia z domu, masz szansę poznać dostępne oferty i wybrać najlepszą usługę, która będzie świetnie dostosowana do twoich możliwości finansowych.

Zobacz więcej
Rata balonowa - co to jest i czy się opłaca?
Kredyty samochodowe 14.08.2020

Rata balonowa - co to jest i czy się opłaca?

Kredyt z ratą balonową to szczególny rodzaj spłaty zobowiązania. Charakteryzuje się tym, że klient przez cały okres spłacania swojego zobowiązania uiszcza do banku wyłącznie odsetki, kwotę kapitału i część odsetkową spłaca dopiero w ostatniej racie.

Zobacz więcej
Leasing bez wykupu czy z wysokim wykupem?
Kredyty samochodowe 10.08.2020

Leasing bez wykupu czy z wysokim wykupem?

Jeśli decydujemy się na wysoką wartość wykupu, to spłacamy znacznie niższe miesięczne raty, jednak całkowity koszt finansowania i tak będzie wyższy niż przy wysokich ratach i niskim wykupie.

Zobacz więcej
Leasing - co warto wiedzieć o tej ofercie?
Kredyty samochodowe 13.07.2020

Leasing - co warto wiedzieć o tej ofercie?

Do tej pory dużo osób uważa, że leasing jest dedykowany wyłącznie przedsiębiorcom. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że z leasingu równie dobrze mogą korzystać także osoby indywidualne.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj