Kredyty samochodowe 10 min. czytania

Czy każdy może wziąć samochód w leasing?

Zaktualizowano: 2021-02-03 14:04
Opublikowano: 2020-06-29 14:44
Średnia ocena: 5,83/6 Głosów: 30
Czy każdy może wziąć samochód w leasing?

Leasing to doskonała alternatywa dla klasycznych kredytów gotówkowych oraz kredytów samochodowych w momencie, gdy zależy nam na zakupienie auta. Wielu ekspertów od leasingu podkreśla, że jego koszty mogą być niższe i korzystne dla klientów.

Jeszcze do niedawna leasing zdecydowanej większości osób kojarzył się z prowadzeniem dobrze prosperującej firmy. W chwili obecnej jest zupełnie inaczej. Leasing to produkt dedykowany również zwyczajnym konsumentom. Leasing samochodu bądź jakiegokolwiek innego urządzenia dla wszystkich klientów jest już dostępny w zdecydowanej większości firm leasingowych. Oto dokładny artykuł, w którym tłumaczymy, czy każdy może wziąć samochód w leasing oraz na jakich zasadach.

Leasing samochodu - kto może go wziąć?

W jakim celu bierze się samochód w leasing? Oczywiście, w przypadku osób zajmujących się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, sprawa jest banalnie prosta. Biorąc leasing operacyjny, można wliczyć go w koszty prowadzenia działalności, aby móc zapłacić niższy podatek. Dlatego tak wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing samochodu.

Klienci korporacyjni podkreślają, że cenią sobie leasing samochodu ze względu na bardzo praktyczne dodatki takie jak obsługa floty - na przykład naprawy, przeglądy, wymiana czy przechowywanie opon. Sporo osób podkreśla także, że wybiera leasing ze względu na opiekę centrum technicznego w trakcie całego okresu obowiązywania danej umowy. Firma leasingowa może być bardzo pomocna również wtedy, gdy zależy nam na odnowieniu floty samochodów już po zakończeniu obowiązywania danej umowy. Pracownicy przedsiębiorstwa szybko zmienią samochody, a zdecydowana większość niezbędnych formalności do wypełnienia zostanie zrealizowana przez leasingodawcę.

Leasing - co to takiego?

Leasing to doskonała alternatywa dla klasycznych kredytów gotówkowych oraz kredytów samochodowych w momencie, gdy zależy nam na zakupienie auta. Wielu ekspertów od leasingu podkreśla, że jego koszty mogą być w istocie znacznie niższe od kosztów klasycznego kredytu gotówkowego. Z czego to wynika? Jest to uwarunkowane tym, że zgodnie z zapisami umowy firma leasingowa jest właścicielem danego samochodu i zarabia na możliwości realizowania odpisów amortyzacyjnych, z którego korzysta leasingobiorca.

Leasing ma jedną, ogromną zaletę: łączy w sobie dzierżawę oraz kredyt. Osoba biorąca leasing korzysta ze swojego samochodu na dokładnie określonych warunkach w umowie. Podczas jej trwania samochód oczywiście nie przechodzi na jej własność - jest on tylko wypożyczony, a za to wypożyczenie należy uiszczać cykliczne opłaty leasingowe. Po zakończeniu obowiązywania umowy można wykupić samochód. Kwota wykupu z reguły nie jest wygórowana.

Gdy bierzemy pojazd w leasing, jesteśmy zobowiązani do tego, aby opłacać za niego regularne raty do leasingodawcy. Do chwili, w której nie spłacimy całkowicie swojego leasingu, nie będziemy prawnym właścicielem samochodu. W dowodzie rejestracyjnym jako właściciel widnieją dane firmy leasingowej - jest tak do momentu opłacenia ostatniej raty leasingowej oraz wykupienia leasingowanego pojazdu na własność. Oprócz tego, osoba, która bierze leasing, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa ma pierwszeństwo do wykupienia pojazdu. Cena samochodu wynosi zazwyczaj tylko 1% początkowej wartości leasingowanego samochodu.

Leasing konsumencki, czyli leasing dla każdego

Jeszcze do niedawna sporo osób uważało, że leasing jest rozwiązaniem dedykowanym tylko i wyłącznie tym osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą. W chwili obecnej sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Po spełnieniu kilku warunków leasing może otrzymać dosłownie każdy konsument. Jak to możliwe? Przedstawiamy Państwu leasing konsumencki, czyli rodzaj leasingu przeznaczony dla wszystkich polskich konsumentów.

Leasing konsumencki jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest dla osób prywatnych, które nie zajmują się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Tak naprawdę ten typ leasingu posiada te same cechy charakterystyczne co leasing samochodowy dla firm. W trakcie finalizowania transakcji sporo osób może nawet zdziwić się, że liczba formalności jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku zaciągania kredytu gotówkowego bądź kupowania samochodu za gotówkę. Jest to uwarunkowane tym, że leasingodawca bierze na siebie zdecydowaną większość formalności - sam rejestruje pojazd oraz załatwia wiele innych spraw. Oprócz tego, leasingobiorca może również skorzystać z niezwykle atrakcyjnej oferty ubezpieczeniowej.

Jak wygląda kwestia wkładu własnego w przypadku leasingu konsumenckiego? Trzeba przyznać, że naprawdę korzystnie. Wkład własny wynosić może 10% bądź nawet mniej - tyle wystarczy, aby móc w sposób dowolny korzystać z leasingowanego samochodu. Reszta środków za leasing jest rozkładana na miesięczne raty leasingowe. Gdy spłacimy już ostatnią ratę leasingową, będziemy mogli podjąć decyzje: wykupujemy samochód na własność czy oddajemy go z powrotem do firmy leasingowej.

Leasing konsumencki a kwestie podatkowe

Biorąc leasing konsumencki, nie odczujemy niestety żadnych korzyści podatkowych. Osoby, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej, nie mogą odliczyć wkładu własnego i rat leasingowych od podstawy opodatkowania. Osoba decydująca się na leasing konsumencki musi również pamiętać o tym, że będzie zobowiązana do tego, aby dostosowywać się do wymagań określonych przez leasingodawcę.

Wymagania te dotyczyć będą oczywiście kwestii związanych ze sposobem eksploatacji samochodu. Leasingodawca może wymagać wykupienia pakietu ubezpieczeń: OC, AC oraz NNW. Oprócz tego, leasingodawca może także określić swoje żądania pod względem serwisowania samochodu czy nawet rocznego limitu kilometrów, którego w żadnym wypadku nie można przekraczać.

Jakie dokumenty trzeba posiadać, aby złożyć wniosek o leasing konsumencki?

Aby złożyć wniosek o uzyskanie leasingu konsumenckiego, nie trzeba dostarczać wielu dokumentów ani spełniać dużej liczby formalności. Tak naprawdę będzie nam potrzebne tylko kilka niezbędnych dokumentów - jeśli wybierzemy procedurę uproszczona, będziemy potrzebowali tylko wniosek oraz dwa dokumenty tożsamości wraz z aktualnym zdjęciem. Z kolei przy procedurze zwykłej oprócz wspomnianych powyżej dokumentów będzie trzeba dostarczyć aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wyciąg z rachunku bankowego potwierdzający, jaka jest nasza aktualna sytuacja materialna.

Niektóre firmy leasingowe żądają także od swoich klientów, aby podpisywaną umowę potwierdził poręczyciel. Z reguły jednak na takie rozwiązanie firmy leasingowe decydują się w ostateczności, gdy są jakieś wątpliwości co do zdolności kredytowych danego wnioskodawcy.

Leasing konsumencki - opłaca się czy nie?

Firmy leasingowe oraz importerzy samochodów próbują zmienić sposób myślenia ludzi odnośnie korzystania z samochodów. Zdecydowana większość z nas jest przyzwyczajona do kupowania samochodów za gotówkę, bądź w ostateczności na kredyt. Jest to spowodowane tym, że wówczas mamy pewność, że samochód jest “nasz”, oraz nikt nie będzie nam mówił, w jaki sposób mamy go eksplatować. Przeciwnicy leasingu podkreślają, że w takim rozwiązaniu leasingobiorca nie jest prawnym właścicielem samochodu, a staje się nim dopiero wtedy, gdy spłaci ostatnią ratę leasingu oraz wykupi samochód.

Leasing konsumencki czasami zamiennie nazywany jest abonamentem bądź programem wymiany samochodów. Daje on możliwość znacznie częstszego przesiadania się na nowe samochody, jednak pod niektórymi względami znacznie ogranicza wolność korzystania z samochodu. Mając samochód w leasingu można także mieć poczucie, że używany przez nas samochód jest nie do końca “nasz”, ponieważ w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel wpisane są dane firmy leasingowej.

Kredyt samochodowy czy leasing konsumencki - co jest lepsze?

Sporo osób zastanawia się nad tym co jest lepsze: leasing konsumencki czy kredyt samochodowy? Należy mieć świadomość tego, że uzyskanie kredytu samochodowego wiąże się z koniecznością spełnienia wielu formalności, dlatego cały proces kupowania samochodu w oparciu o kredyt trwa znacznie dłużej.

Z kolei leasing konsumencki wpływa na zwiększenie naszej zdolności kredytowej. Oznacza to, że na samochód można wydać więcej, niż można byłoby wydać w oparciu o kredyt samochodowy. Mimo niepodważalnych korzyści wynikających z zaopatrywania się w samochody w ramach leasingu konsumenckiego, w dalszym ciągu w naszym kraju leasing uważany jest za domenę firm.

Leasing dla nowych firm

Mimo tego, że leasing dla osób indywidualnych cieszy się coraz większym powodzeniem, to w dalszym ciągu leasingi dedykowane firmom nie tracą na popularności. Teraz nawet nowo założone działalności gospodarcze mogą ubiegać się o otrzymanie leasingu. Warto jednak wiedzieć o tym, że czasami może się to wiązać ze znacznie podwyższonym czynszem inicjalnym. Jeśli będziemy ubiegać się o leasing dla nowych firm w ramach procedury uproszczonej, do zawarcia umowy będą nam potrzebne dokumenty dotyczące rejestracji firmy: NIP, KRS oraz REGON a także wniosek leasingowy oraz dokument tożsamości.

Leasing zwrotny - jak to działa?

Innym rodzajem leasingu jest leasing zwrotny. Na czym dokładnie on polega? Chodzi w nim o to, że leasingobiorca zamienia prawo własności samochodu na prawo do jego użytkowania. Leasing zwrotny to odwrócenie leasingu, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich konsumentów.

Przedsiębiorstwo, które w przeszłości kupiło określone sprzęty, może je odsprzedać do firmy leasingowej, jednak w dalszym ciągu mieć prawo do tego, aby z nich korzystać, opłacając raty leasingowe. Leasing zwrotny sprawia, że płynność finansowa przedsiębiorstw jest znacznie poprawiona. Dlaczego? Jest to uwarunkowane tym, że firma może wydawać środki na inne cele, np. na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji.

Leasing zwrotny może także być związany z jednoczesnym znacznym obciążeniem podatkowym oraz koniecznością uiszczenia podatku VAT z tytułu sprzedaży. Gdy skończy się termin obowiązywania umowy leasingowej, przedmiot leasingu może być odkupiony przez leasingobiorce.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czy warto wziąć kredyt na naprawę samochodu?
20.07.2022

Czy warto wziąć kredyt na naprawę samochodu?

...ile kosztuje naprawa samochodu? Czy warto zaciągnąć na ten cel kredyt gotówkowy? Na rynku istnieje wiele produktów finansowych, które można...

...na inny cel niż ten wskazany w umowie kredytowej. Tym różni się kredyt samochodowy od gotówkowego – w drugim przypadku pieniądze mogą zostać...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy warto zdecydować się na nowe lub używane auto na raty z salonu?
08.03.2022

Jak wziąć auto na raty? Czy warto zdecydować się na nowe lub używane auto na raty z salonu?

...w stanie kupić ich za gotówkę. Rozwiązania mamy wówczas dwa: kredyt samochodowy lub kredyt gotówkowy. Które wybrać? Oszczędzanie na kupno...

...kilka. Samochód na raty zdobędziesz z kredytu gotówkowego, ale i kredytu samochodowego. Co więcej, na raty możesz kupić nowe auto, jak i samochód...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Rata balonowa - co to jest i czy się opłaca?
11.02.2022

Co to rata balonowa i kiedy warto się na nią zdecydować? Wady i zalety raty balonowej

...zastanawiasz się, jaka forma finansowania będzie lepsza – kredyt samochodowy czy rata balonowa? Sprawdź oferty banków, które oferują kredyty...

...się różnymi sposobami finansowania – banki oferują kredyty samochodowe, popularny jest leasing oraz wynajem długoterminowy. Ciekawym...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Zniesienie współwłasności – jak napisać wniosek?
10.01.2022

Zniesienie współwłasności – jak napisać wniosek i jak długo trwa sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości?

...na działkę budowlaną – najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym na zakup działki Warto wyjaśnić, kiedy następuje zniesienie...

...kredytem hipotecznym lub autem kupionym na wspólnie zaciągnięty kredyt samochodowy. Na takie wspólne nabycie auta lub mieszkania zazwyczaj decydują...

Zobacz więcej
16 min. czytania
Zastaw rejestrowy – na czym polega i co powinien zawierać?
08.10.2021

Zastaw rejestrowy - jak sprawdzić i na czym polega zastaw rejestrowy na samochodzie?

Nie każdy ma świadomość, że samochód z rynku wtórnego może być obciążony prawami osób trzecich. Na ich mocy wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z pojazdu bez względu na to, czyją on stał się własnością. Raczej mało który świeżo upieczony właściciel auta wyobraża sobie sytuację, kiedy ktoś rości sobie jakiekolwiek prawa względem jego własności. Przed zakupem...
Zobacz więcej
6 min. czytania
Kredyt 50/50 - czym jest kredyt samochodowy 50/50?
13.09.2021

Kredyt 50/50 - czym jest kredyt samochodowy 50/50? Czy kredyt 50/50 się opłaca?

Jedną z możliwości sfinansowania zakupu pojazdu – nowego lub używanego – dostępną zarówno dla osób prywatnych, jak i dla przedsiębiorców jest kredyt 50/50. W praktyce wygląda to w ten sposób, że klient płaci na samym początku okresu kredytowania połowę ceny nabycia pojazdu. Jest to jego wkład własny, a kredyt 50/50 pozwala mu na zapłatę pozostałej części zwykle po roku.
Zobacz więcej
12 min. czytania