Kredyty samochodowe 14 min. czytania

Kto może wziąć samochód w leasing? Zasady leasingu samochodowego

Zaktualizowano: 2022-09-08 14:49
Opublikowano: 2020-06-29 14:44
Średnia ocena: 5,83/6 Głosów: 30
Czy każdy może wziąć samochód w leasing?

Leasing samochodowy jest jedną z form finansowania nabycia pojazdu. Kto może wziąć samochód w leasing? Czy jest to przeznaczone dla każdego? Zasady uzyskania finansowania zakupu pojazdu pokazują, że zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, skorzystają z takiej ewentualności. Sprawdź, jakie zalety ma leasing samochodu.

Leasing przez lata był postrzegany jako forma finansowania nabycia środków trwałych przeznaczona jedynie dla przedsiębiorców. Normą był leasing samochodu na firmę, ale obecnie taka oferta kierowana jest także do osób fizycznych. Możesz skorzystać z leasingu samochodu dla osoby prywatnej. Zobacz, na jakich warunkach i kto kwalifikuje się jako potencjalny leasingobiorca.

Czy każdy może wziąć samochód w leasing?

Leasing jest jedną z form zewnętrznego finansowania zakupu różnych środków trwałych. Jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej zawieranej pomiędzy finansującym, czyli leasingodawcą, a korzystającym, nazywanym leasingobiorcą.

Ten ostatni na podstawie umowy może korzystać z przedmiotu, ale przy tym musi regularnie płacić opłaty leasingowe (raty). Leasingodawca zobowiązuje się do oddania do używania przedmiotu korzystającemu. Kto może wziąć w leasing samochód?

Z leasingu najczęściej korzystają przedsiębiorcy, zarówno mikro-, małe, jak i średnie oraz duże firmy, które w ten sposób mogą pozyskać samochód do swojej floty lub do działalności. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać leasing? Dotyczą one stażu działalności na rynku czy wysokości i stabilności uzyskiwanych dochodów, podobnie jak w przypadku ubiegania się o kredyt samochodowy w banku.

Są jednak i takie firmy, które nie będą miały właściwie nic przeciwko temu, by leasing wzięła młoda firma, w praktyce już od pierwszego dnia swojej działalności gospodarczej, ale w takim przypadku możesz spotkać się z naliczeniem wyższego czynszu inicjalnego, czyli z podwyższoną opłatą wstępną w leasingu dla nowych firm.


Jak dokonać zakupu samochodu na firmę jednoosobową?


Co jest sprawdzane przy leasingu dla firm? Z pewnością dokumenty rejestrowe przedsiębiorstwa, czyli NIP, REGON i KRS. Podstawę rozpatrzenia prośby o wzięcie samochodu stanowią wniosek leasingowy oraz dowód osobisty, na podstawie którego będzie sprawdzana tożsamość potencjalnego klienta.

Nie tylko dla nich dostępny jest jednak leasing auta. Obecnie możesz skorzystać z oferty także wtedy, gdy nie prowadzisz działalności gospodarczej. W przypadku osób prywatnych służy do tego leasing konsumencki.

Leasing samochodu dla firm

Nowa i już istniejąca od lat firma, z długim lub krótkim stażem rynkowym, bez względu na dziedzinę działalności gospodarczej ma szansę wziąć leasing na samochód. Wygląda to w praktyce w ten sposób, że firma chcąca kupić auto wybiera jego model i markę u dealera lub innego dostawcy.

Może być to samochód nowy lub używany, choć w wielu firmach stawiane są pewne warunki finansowania samochodów używanych. Na przykład można wziąć je w leasing tylko wtedy, gdy nie mają więcej niż 5–8 lat. Są i tacy finansujący, którzy w ogóle nie będą skłonni do leasingu samochodów używanych.

Jeśli używany samochód sprzedawany jest do firmy leasingowej z fakturą z naliczonym 23-procentowym VAT-em, możesz wykorzystać leasing operacyjny lub leasing finansowy. Natomiast przy zbyciu go z fakturą VAT marża dostępny jest jedynie leasing finansowy.

Nowy samochód możesz nabyć z wykorzystaniem dowolnie wybranej formy leasingu, ale zawsze sprawdzaj, jaką ofertę w tym zakresie mają przygotowane poszczególne firmy. Mogą się one różnić między sobą zasadami udzielania leasingu przedsiębiorstwom.

Po znalezieniu pożądanego pojazdu wskazujesz go firmie leasingowej, która następnie kupuje go od dostawcy i po podpisaniu umowy jest on oddawany przedsiębiorcy. Przez cały okres jej trwania właścicielem auta pozostaje firma leasingowa, a leasingobiorca może nim dysponować w zasadzie bez ograniczeń, poza możliwością dokonania jego sprzedaży.

Zanim jednak do tego dojdzie, leasingodawca poprosi Cię o przedstawienie dokumentów rejestrowych firmy oraz dokumentów finansowych. Musisz złożyć wniosek wraz z odpowiednimi załącznikami. Decyzja o przyznaniu leasingu jest podejmowana po dopełnieniu wszystkich formalności i zbadaniu przez leasingodawcę, czy jesteś na tyle wiarygodnym klientem, by można Ci było udzielić finansowania.

Jak mają się do siebie leasing i zdolność kredytowa? Co prawda przy leasingu nie będziesz mieć do czynienia z tak restrykcyjnymi zasadami badania zdolności kredytowej jak przy kredytach w banku, ale nie unikniesz go całkowicie, podobnie jak weryfikacji leasingobiorcy w bazach danych dłużników lub w BIK-u.

W ciągu kilku dni firma powinna wydać Ci decyzję. Jeśli będzie pozytywna, podpiszesz umowę leasingową i następnie zostaniesz na jej mocy zobowiązany do dokonania opłaty wstępnej, jeśli jest wymagana. Wtedy możesz już odebrać samochód.


Jak wziąć auto na raty? Czy warto zdecydować się na nowe lub używane auto na raty z salonu?


Po zakończeniu umowy leasingowej korzystający może dokonać wykupu pojazdu. Czasami, w przypadku odpowiednio skonstruowanej umowy, może on przy opłacaniu ostatniej raty stać się właścicielem pojazdu.

Jeśli prowadzisz firmę, możesz zdecydować się na skorzystanie z dwóch form takiego finansowania:

 • leasingu operacyjnego,
 • leasingu finansowego.

Umowa leasingu operacyjnego ma to do siebie, że jej przedmiot, w tym przypadku samochód, uważany jest za składnik majątku leasingodawcy, dlatego to on dokonuje od niego odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy możesz wykupić ten przedmiot po ustalonej, zwykle preferencyjnej stawce bądź też oddać leasingodawcy i wziąć nowy.

Leasing operacyjny zapewnia korzyści w postaci:

 • doliczenia do rat kosztu płaconego podatku VAT – dzięki temu płacisz taką kwotę ratalnie, a nie jednorazowo, z góry;
 • możliwości doliczenia do kosztów uzyskania przychodu pełnej raty leasingowej;
 • możliwości doliczenia do kosztów podatkowych również czynszu inicjalnego.

Natomiast leasing finansowy w dużym stopniu przypomina kredyt bankowy. W ramach umowy przedmiot leasingu od razu jest wpisywany do majątku trwałego przedsiębiorcy, dlatego Ty sam przez okres trwania umowy będziesz mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Sama umowa leasingu finansowego jest elastyczniejsza niż umowa leasingu operacyjnego. Co prawda musisz w jej przypadku zapłacić z góry VAT, wraz z pierwszą płatnością, a do kosztów podatkowych zaliczasz tylko część odsetkową raty, ale za to możesz uzyskać własność pojazdu wraz z zapłatą ostatniej raty.

Leasing samochodu dla osób prywatnych

Jeśli chodzi o leasing samochodu osobowego przez osobę prywatną, czyli osobę fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to jest to możliwe za pośrednictwem leasingu konsumenckiego. To forma finansowania dostępna dla osób prywatnych, dlatego jak najbardziej możliwy jest leasing konsumencki samochodu.

Taka umowa oznacza, że leasingodawca przekazuje na rzecz leasingobiorcy konkretny przedmiot opisany w umowie, a korzystający zobowiązuje się do uiszczenia z tego tytułu odpowiednich opłat, zgodnie z harmonogramem. Leasingobiorca jako osoba prywatna nie staje się właścicielem danego przedmiotu. Pozostaje nim firma, która dokonuje od niego odpisów amortyzacyjnych.

Leasing konsumencki jak najbardziej może być traktowany jako zastępstwo dla kredytów bankowych czy pożyczek pozabankowych, choć nie cieszy się w Polsce zbyt dużą popularnością. Aby skorzystać z leasingu konsumenckiego, musisz spełniać odpowiednie warunki, przede wszystkim złożyć wniosek o leasing w wybranej firmie i potwierdzić swoją tożsamość.

Możesz w ten sposób sfinansować zarówno zakup nowych, jak i używanych pojazdów. Podczas starania się o leasing zostaniesz poproszony o przedstawienie odpowiednich dokumentów dochodowych.


Zaświadczenie o zarobkach do kredytu. Wzór zaświadczenia o zarobkach do kredytu


Zastanawiasz się, czy do leasingu potrzebna jest zdolność kredytowa? Jak najbardziej, choć zasady jej obliczania zwykle są nieco inne niż w bankach. Dla wielu osób zaletą leasingu konsumenckiego jest to, że nie musi on być zgłoszony do BIK-u, więc nie rzutuje na Twoją indywidualną historię kredytowania.

Leasingobiorca może zdecydować, czy wykupi leasingowany pojazd po zakończeniu umowy. Ona sama jest bardzo elastyczna. Za wadę leasingu konsumenckiego można uznać to, że w przeciwieństwie do oferty kredytowania samochodów w bankach nie daje on własności nad przedmiotem.

Kto nie dostanie samochodu w leasing?

Nie wszyscy klienci mogą skorzystać z leasingu – zarówno jeśli chodzi o oferty firmowe, jak i leasing samochodu dla osoby prywatnej. Powodem odmowy udzielenia przykładowego leasingu samochodowego może być brak zdolności kredytowej klienta. Za duże zadłużenie firmy czy osoby prywatnej, wykazywanie strat z działalności lub niskich dochodów z pracy zawodowej mogą spowodować, że firma uzna takiego klienta za niewypłacalnego i nie będzie chciała zawrzeć umowy.

Leasingodawca może odmówić podpisania z Tobą umowy również wtedy, gdy chcesz skorzystać z leasingu samochodu używanego. Musisz wiedzieć, ile lat może mieć auto w leasingu w danej firmie. Zwykle progiem nieprzekraczalnym jest 5–8 lat, a są i tacy leasingodawcy, którzy w ogóle nie zechcą udzielić Ci leasingu na używany samochód, nawet roczny.

W przypadku leasingu prywatnego samochodu zostaniesz sprawdzony pod kątem historii kredytowania i możliwych długów. Tak samo jak w przypadku leasingu dla firmy. Jeśli okaże się, że jesteś mocno zadłużony, na kolejne zobowiązanie w postaci leasingu w praktyce nie masz co liczyć.


Co to rata balonowa i kiedy warto się na nią zdecydować? Wady i zalety raty balonowej


Ile się płaci za samochód w leasingu?

W przypadku leasingu samochodu koszty wyliczane są w różny sposób, w zależności od tego, z jakim rodzajem umowy mamy do czynienia. W leasingu operacyjnym możesz zdecydować, czy wykupić auto, a przy leasingu finansowym wraz z płatnością ostatniej raty przechodzi ono na Twoją własność.

Jeśli w grę wchodzi wykup, to już w umowie finansowania powinny znaleźć się dokładne wytyczne dotyczące tego, jak kupić używane auto w leasingu. Stawka powinna być preferencyjna, ponieważ w okresie trwania umowy płaciłeś przecież raty, więc część wartości pojazdu w praktyce już zwróciła się leasingodawcy. Zatem, jak obliczyć całkowity koszt leasingu? Należy zsumować ze sobą:

 • wpłatę wstępną – czynsz inicjalny,
 • raty miesięczne,
 • koszty wykupu pojazdu (jeśli są ustalone),
 • koszty obowiązkowych ubezpieczeń OC czy AC pojazdu i innych.

W jaki sposób ustalane są raty miesięczne, jakie będziesz opłacał w związku z umową? Ich wysokość uzależniona jest od takich czynników, jak:

 • wartość przedmiotu leasingu;
 • rocznik pojazdu – czy jest on nowy, czy używany;
 • wysokość wpłaty własnej, tj. czynszu inicjalnego;
 • długość trwania umowy leasingowej;
 • wybrany roczny limit przejeżdżanych kilometrów.

Wiadomo, że raty leasingowe muszą być wyższe wówczas, gdy wartość samochodu też jest wysoka. Jeśli zrezygnujesz z wpłaty własnej, licz się ze znacznym podwyższeniem wysokości comiesięcznych płatności. Do rat doliczane jest oprocentowanie, zależne od stawek wskazanych przez firmę – ona sama musi przecież zarobić na finansowaniu zakupu Twojego pojazdu.

Jak wziąć samochód w leasing w przypadku osoby prywatnej i firmy?

Kiedy najlepiej wziąć auto w leasing? Kiedy szukasz atrakcyjnego sposobu sfinansowania nabycia pojazdu. Trzeba jednak powiedzieć, że największe korzyści, głównie natury podatkowej, odnoszą przedsiębiorcy, którzy decydują się na skorzystanie z leasingu operacyjnego. O co pytać przy takim finansowaniu? Między innymi o to:

 • jakie jest oprocentowanie leasingu;
 • ile wynosi opłata wstępna i czy może być pominięta;
 • ile lat może mieć używany pojazd;
 • jakie ubezpieczenia i innego rodzaju zabezpieczenia leasingu muszą być ustanowione;
 • ile wynosi kwota wykupu pojazdu (jeśli jest stosowana);
 • jakie wymagania wobec potencjalnego leasingobiorcy ma firma leasingowa;
 • ile może trwać okres leasingu;
 • jaki limit kilometrów preferowany jest przez leasingodawcę.

W razie chęci wzięcia samochodu w leasing powinieneś wykonać kilka ważnych kroków:

 • znaleźć samochód, jaki Cię interesuje;
 • znaleźć ofertę leasingową;
 • złożyć wniosek do leasingodawcy o leasing;
 • poczekać na wydanie decyzji o finansowaniu;
 • wynegocjować atrakcyjne warunki leasingu;
 • podpisać umowę leasingową;
 • dokonać wpłaty wstępnej;
 • odebrać auto.

Mniej więcej w ten sam sposób wygląda proces ubiegania się o skorzystanie z leasingu konsumenckiego samochodu używanego czy nowego. Przy autach z drugiej ręki musisz przede wszystkim znaleźć firmę, która podejmie się leasingu pojazdu używanego, bo nie we wszystkich tego rodzaju instytucjach będzie to możliwe.


Czy warto wziąć kredyt na naprawę samochodu?


Czy opłaca się brać auto w leasing 2022? Leasing a kredyt samochodowy

Zastanawiasz się, czy zarówno dla Twojej firmy, jak i dla Ciebie leasing samochodu będzie najlepszym rozwiązaniem? Koszt wynikający z finansowania nabycia pojazdu w taki sposób z pewnością jest jednym z czynników, jakie weźmiesz pod uwagę przy rozważaniu tego, co jest lepsze: kredyt czy leasing?

Dobrym pomysłem będzie przeliczenie, co się bardziej opłaca. Być może będzie to leasing samochodu. Koszt samych rat to jednak niejedyne obciążenie finansowe, jakie w związku z tym poniesiesz. Wykorzystaj kalkulator leasingu samochodu, aby przekonać się o pozostałych elementach składowych kosztu.

Dotychczas przedsiębiorcy chętnie korzystali z leasingu pojazdów z uwagi na możliwość zaliczenia pełnej raty lub tylko jej części odsetkowej do kosztów uzyskania przychodów. Niemniej wprowadzenie Polskiego Ładu wprowadza wiele nowego. Ustawa zmienia zasady korzystania z leasingu samochodów.

Jeśli stosujesz taką formę finansowania nabycia pojazdu na firmę, a później wykupisz go po zakończeniu umowy, to bez podatku i składki zdrowotnej będziesz mógł sprzedać takie auto dopiero po 6 latach od momentu wycofania pojazdu z działalności gospodarczej.

Analizując koszty kredytu samochodowego czy leasingu, powinieneś sprawdzić wszystkie koszty. Na początek musisz ponieść przy leasingu koszt wpłaty wstępnej, np. 10 proc. wartości pojazdu. Jeśli kosztuje on 200 000 zł, to koszt rzędu 20 000 zł, więc niemały.

Przy kredycie bankowym nie jest to konieczne, ale za to płacisz prowizję za przystąpienie do zobowiązania, także niemałą, bo np. 2 proc. kwoty zobowiązania, a więc w tym samym przypadku będzie to kredyt na 200 000 zł z 4000 zł prowizji, która nie wpływa na spłatę zaciągniętego kapitału kredytowego.

W obu przypadkach trzeba zapłacić ubezpieczenie OC i AC pojazdu. Najlepiej porównać ze sobą kredyt samochodowy i leasing przez kontrolę wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, która uwzględnia wszystkie koszty konieczne do poniesienia.

Wybierz ofertę, która będzie miała niższe RRSO przy takich samych parametrach, jeśli chodzi o wysokość zobowiązania i okres trwania leasingu czy kredytu.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

...się własnością przedsiębiorstwa. Sprawdź również najlepsze kredyty samochodowe i porównaj dostępne oferty. Przedmiotem leasingu mogą być...

...na dokonywanie takich odliczeń, ale jest ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego, ponieważ nie obniża zdolności kredytowej klienta. Czy warto...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt na samochód czy kredyt gotówkowy? Co wybrać?

Kredyt na samochód czy kredyt gotówkowy? Co wybrać?

...zaciągnęło na ten cel kredyt. Naturalnym wyborem wydaje się kredyt samochodowy, który może być przeznaczony na zakup nowego lub używanego...

...opłaca: kredyt gotówkowy czy samochodowy? Wnioski są takie, że kredyty samochodowe są produktami zwykle tańszymi, ale tylko wtedy, gdy zaciągane są...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Samochód na firmę

Jak dokonać zakupu samochodu na firmę jednoosobową?

...że podstawę zakupu stanowi umowa sprzedaży, a nie faktura VAT. Taki rodzaj samochodu nie weźmiemy np. w leasing. Decydując się na finansowanie bankowe, nierzadko wybieramy kredyt samochodowy, który należy do zobowiązań celowych. Jest on często niżej oprocentowany niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Opłacając zakup samochodu kredytem, nadal możesz rozliczać 75%...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czy warto wziąć kredyt na naprawę samochodu?

Czy warto wziąć kredyt na naprawę samochodu?

...ile kosztuje naprawa samochodu? Czy warto zaciągnąć na ten cel kredyt gotówkowy? Na rynku istnieje wiele produktów finansowych, które można...

...na inny cel niż ten wskazany w umowie kredytowej. Tym różni się kredyt samochodowy od gotówkowego – w drugim przypadku pieniądze mogą zostać...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy warto zdecydować się na nowe lub używane auto na raty z salonu?

Jak wziąć auto na raty? Czy warto zdecydować się na nowe lub używane auto na raty z salonu?

...w stanie kupić ich za gotówkę. Rozwiązania mamy wówczas dwa: kredyt samochodowy lub kredyt gotówkowy. Które wybrać? Oszczędzanie na kupno...

...kilka. Samochód na raty zdobędziesz z kredytu gotówkowego, ale i kredytu samochodowego. Co więcej, na raty możesz kupić nowe auto, jak i samochód...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Rata balonowa - co to jest i czy się opłaca?

Co to rata balonowa i kiedy warto się na nią zdecydować? Wady i zalety raty balonowej

...zastanawiasz się, jaka forma finansowania będzie lepsza – kredyt samochodowy czy rata balonowa? Sprawdź oferty banków, które oferują kredyty...

...się różnymi sposobami finansowania – banki oferują kredyty samochodowe, popularny jest leasing oraz wynajem długoterminowy. Ciekawym...

Zobacz więcej
8 min. czytania