12 min. czytania

Ubezpieczenie OC i AC - sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie Twojego samochodu

Zaktualizowano: 2021-10-20 14:56
Opublikowano: 2021-05-27 15:56
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 8
Ubezpieczenie OC i AC - sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie Twojego samochodu

Ubezpieczenie samochodu OC i AC jest jedną z kluczowych kwestii dla każdego posiadacza pojazdu. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o rodzajach ubezpieczeń samochodowych lub dowiedzieć się, jak obliczyć koszt ubezpieczenia samochodu? Z naszą pomocą szybko przekonasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i co warto wiedzieć o ubezpieczeniu.

Ubezpieczenie samochodu - na czym polega? 

Planujesz kupno samochodu lub jesteś już właścicielem pojazdu? W takim razie doskonale wiesz, że ubezpieczenie OC samochodu ma kluczowe znaczenie dla każdego kierowcy. To właśnie OC jako obowiązkowe ubezpieczenie samochodu zapewnia ochronę w przypadku, gdy dojdzie do wypadku i jako kierowca spowodujesz szkody osobom trzecim. W takiej sytuacji to ubezpieczyciel pokryje koszty związane z wszystkimi szkodami. Ubezpieczenie samochodu OC gwarantuje bezpieczeństwo kierowcy, jak i samego pojazdu.  

Wybierając ubezpieczenie samochodu warto także rozważyć możliwość wykupienia dobrowolnego ubezpieczenia AC, które zagwarantuje odszkodowanie np. w przypadku kradzieży samochodu lub jeśli dojdzie do wypadku z Twojej winy. 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu 2021? 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? To pytanie, które co roku stawia sobie praktycznie każdy kierowca, chcąc oczywiście zaoszczędzić pieniądze. Okazuje się, że trudno jest jednoznacznie ocenić, ile kosztuje OC bez dokładnych danych dotyczących zarówno właściciela pojazdu, jak i samego samochodu.  

Koszt ubezpieczenia samochodu może wahać się w granicach od 450 złotych do nawet 1000 złotych za samo ubezpieczenie OC. Średnie ubezpieczenie samochodu w 2021 roku to ponad 800 złotych, warto jednak pamiętać, że możliwe jest zawarcie korzystniejszej umowy. Pomoże Ci w tym ubezpieczenie samochodu kalkulator. 

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu i jego koszt? To mimo wszystko dużo łatwiejsze niż może się wydawać. Pomoże Ci w tym kalkulator OC oraz kalkulator AC, jeśli zdecydujesz się na dodatkowe ubezpieczenie. Wybierając ubezpieczenie samochodu, cena polisy powinna mieć dla Ciebie wyjątkowe znaczenie. Ponieważ zakres ubezpieczenia OC pozostaje niezmienny, niezależnie od firmy ubezpieczeniowej, warto wybrać ofertę, która będzie najkorzystniejsza finansowo, zapewniając niższe opłaty.  

Sprawdź, czy samochód na raty to oferta dla Ciebie!

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? Takie pytanie pojawia się najczęściej w przypadku młodych kierowców, którzy liczą na ubezpieczenie samochodu poniżej 25 lat, nie mając jeszcze wypracowanej pozytywnej historii ubezpieczenia pojazdu. Ubezpieczenie samochodu przez młodego kierowcę może kosztować nawet 400 złotych więcej niż w przypadku ubezpieczenia samochodu powyżej 25 lat.  

Ubezpieczenie samochodu bez zniżek to wydatek rzędu około 1000 złotych, dla młodych osób, które dopiero kupiły swój pierwszy samochód, może się okazać, że to jednorazowo zbyt wysoki wydatek. W takie sytuacji warto rozważyć ubezpieczenie samochodu na raty.

Ubezpieczenie samochodu - czy to obowiązkowe? 

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu dotyczy bezwzględnie ubezpieczenia OC. Decyzja o skorzystaniu z innej polisy jest całkowicie dobrowolna i zależy włącznie od właściciela pojazdu, który chce uzyskać dodatkową ochronę siebie czy samochodu.  

Ubezpieczenie OC samochodu powinno zostać wykupione, zanim samochód trafi do ruchu drogowego. Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji ma właściciel samochodu? Zgodnie z prawem, ubezpieczenie OC powinno zostać wykupione najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. 

Kto może wykupić ubezpieczenie samochodu 

Obowiązkiem właściciela pojazdu jest wykupienie ubezpieczenia OC samochodu. Jednak odpowiadając na pytanie, kto może wykupić ubezpieczenie samochodu, trzeba zaznaczyć, że koszt wykupienia OC, będzie rozłożony na współwłaścicieli, jeśli samochód będzie w posiadaniu przynajmniej dwóch osób.  

Współwłasność samochodu a ubezpieczenie OC jest szczególnie ważne dla młodych klientów, którzy decydując się na współdzielenie pojazdu z osobą starszą, posiadającą zniżki, mogą z nich skorzystać i cieszyć się dużo niższym kosztem OC.  

Ubezpieczenie samochodu - rodzaje ubezpieczeń 

Ubezpieczenie samochodu ma zagwarantować bezpieczeństwo właściciela samochodu, sprawców, a także poszkodowanych kolizji w zdarzeniach z udziałem pojazdów. Ważne jest, by pamiętać, że ubezpieczenie obejmuje ochronę nie tylko majątku, ale także zdrowia oraz zapewnienie zadośćuczynienia w przypadku zdarzenia z udziałem ubezpieczonych pojazdów.  

Jakie są rodzaje ubezpieczeń samochodowych? Przygotowaliśmy informację o dostępnych polisach, wraz z informacjami o ich przeznaczeniu. 

Ubezpieczenie OC samochodu

Ubezpieczenie samochodu OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem każdego samochodu, a wykupienia OC wymaga prawo. Właściciel samochodu zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC jeszcze zanim samochód zostanie włączony do ruchu drogowego.   

Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim, w wyniku wypadku drogowego. 

Ubezpieczenie AC samochodu

Ubezpieczenie autocasco jest polisą dobrowolną, z której może skorzystać każdy właściciel samochodu. Ubezpieczenie AC może mieć wiele wariantów, zależnie od oferty ubezpieczyciela, z założenia AC zapewnia: 

• ubezpieczenie od kradzieży samochodu lub jego elementów; 

• wypłatę odszkodowania w przypadku kolizji spowodowanej przez właściciela pojazdu; 

• ubezpieczenie od zderzenia z pieszymi, rowerzystami, zwierzętami, przedmiotami; 

• ubezpieczenie od uszkodzeń w wyniku zdarzeń losowych; 

• ubezpieczenie w przypadku szkody wyrządzonej przez osoby trzecie. 

Ważne! Ubezpieczenie AC wymagane jest w przypadku pojazdów kupionych z pomocą kredytu samochodowego

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów - NNW

Ubezpieczenie NNW samochodu gwarantuje odszkodowanie finansowe w przypadku, gdy ktokolwiek z jadących ubezpieczonym pojazdem dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu. NNW zostaje wypłacane także na wypadek śmierci. 

Ubezpieczenie samochodu na firmę  

Ubezpieczenie samochodu na firmę jest możliwe, gdy pojazd wykorzystywany jest do celów zarobkowych, a w dowodzie rejestracyjnym w polu właściciela znajduje się nazwa firmy. 

W przypadku ubezpieczenia samochodu firmowego warto pamiętać, że ubezpieczenie samochodu będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodów.   

Chcesz kupić samochód na firmę? Sprawdź, czym jest kredyt inwestycyjny.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing pojazdów firmowych, jak wygląda ubezpieczenie samochodu w leasingu? Opłaty ponosi leasingobiorca, a wielu leasingodawców zawiera umowy z ubezpieczalniami, ograniczając tym samym wybór ubezpieczenia.  

Ważne! Ubezpieczenie samochodu w leasingu wymaga wykupienia polisy OC, AC, a najczęściej także NNW. 

Ubezpieczenie samochodu - jak długo trwa ochrona? 

Standardowe ubezpieczenie samochodu trwa rok, ale w ofercie firm ubezpieczeniowych znajduje się także ubezpieczenie krótkoterminowe. To rozwiązanie wybierane najczęściej w przypadku ubezpieczenia krótkoterminowego samochodu sprowadzonego z za granicy, przed wystawieniem na sprzedaż takiego pojazdu np. w komisie. OC krótkoterminowe zapewnia dokładnie taką samą ochronę jak tradycyjna oferta ubezpieczenia.  

Ubezpieczenie samochodu na miesiąc nie jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Ubezpieczenie samochodu na 30 dni może dojść do skutku tylko w przypadku pojazdu zarejestrowanego czasowo, pojazdu sprowadzanego z za granicy, pojazdu sprzedawanych w komisach, pojazdów do jazd testowych, pojazdy wolnobieżne oraz pojazdy historyczne. 

Kiedy ubezpieczenie samochodu może okazać się niezbędne? 

Oczywiście ubezpieczenie samochodu OC jest wymagane od każdego właściciela pojazdu, ale są sytuacje, w których można także skorzystanie z dodatkowej polisy. Czy ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę jest niezbędne? Okazuje się, że przekraczając granicę kraju wystarczy posiadać tylko ważne ubezpieczenie OC, które przecież i tak wymagane jest na krajowych drogach. 

Decydując się jednak na podróż samochodem, warto rozważyć ubezpieczenie turystyczne samochodu. To krótkoterminowe ubezpieczenie AC, które zagwarantuje Ci większe bezpieczeństwo np. na terenie Europy. Ubezpieczenie AC w podróży, można wykupić na 7, 15 oraz 30 dni. Cena tego ubezpieczenia ustalana jest indywidualnie. 

Kliknij i sprawdź: Kalkulator kredytowy

Gdzie ubezpieczyć samochód? Jak wybrać tanie ubezpieczenie samochodu? 

Chcesz wybrać najtańsze ubezpieczenie samochodu? To zrozumiałe! Koszt wynikający z konieczności wykupienia polisy potrafi jednorazowo znacznie obciążyć budżet właściciela samochodu. Warto więc zrobić wszystko to tylko możliwe, by ograniczyć opłaty.  

Sprawdź ubezpieczenie samochodu zanim zdecydujesz się podpisać umowę. Wiele osób od lat korzysta z tej samej ubezpieczalni, nie decydując się na porównanie ofert. To duży błąd, który może Cię kosztować sporo pieniędzy. 

Samodzielnie sprawdzenie ubezpieczenia samochodu może wydać się bardzo czasochłonne, nie musisz jednak kontaktować się bezpośrednio z firmami ubezpieczeniowymi. Ubezpieczenie samochodu z porównywarką okaże się dużo łatwiejsze i korzystniejsze finansowo.  

Ubezpieczenie samochodu przez Internet 

Z roku na rok coraz popularniejsze staje się ubezpieczenie samochodu online. Z pomocą Internetu można dziś nie tylko porównać dostępne oferty ubezpieczeń samochodów, ale także zawrzeć umowę bez wychodzenia z domu. To nie tylko okazja do zaoszczędzenia czasu, ale także pieniędzy, gdyż wiele ofert gwarantuje promocyjne warunki dla klientów online. 

Ubezpieczenie samochodu - co jeszcze warto wiedzieć? 

Ubezpieczenie samochodu to rozległy temat, który choć wydaje się być doskonale znany ze względu na powszechność, wciąż skrywa wiele informacji, o których warto wiedzieć. Co jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę, jeśli w najbliższym czasie planujesz skorzystać z ubezpieczenia samochodu? 

Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji

Właściciel samochodu powinien zarejestrować pojazd najpóźniej w dniu zarejestrowania samochodu. 

Czy możliwe jest ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji pojazdu w urzędzie? Okazuje się, że to karalne, a właściciel takiego pojazdu, może zostać obciążony karą finansową w wysokości aż 1040 złotych. 

Czy po przerejestrowaniu samochodu ubezpieczenie jest ważne? Ważna polisa przechodzi na nowego właściciela, a przerejestrowanie samochodu nie ma wpływu na ważność ubezpieczenia samochodu. 

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź aktualną ofertę kredytów gotówkowych!

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie pojazdu

Sprzedając samochód z ważnym ubezpieczeniem, polisa musi zostać przekazana nowemu właścicielowi samochodu. Polisa nie tracić ważności w momencie sprzedaży auta. Sprzedając samochód należy w ciągu 14 dni od tej daty poinformować o tej transakcji ubezpieczyciela pojazdu. 

Darowizna samochodu a ubezpieczenie OC

Darczyńca, który przekazuje samochód ma obowiązek poinformować o tym zdarzeniu firmę ubezpieczeniową, z którą została zawarta umowa ubezpieczenia samochodu. Osoba obdarowana pojazdem może w dalszym ciągu korzystać z ważnego ubezpieczenia lub zrezygnować z niego i wykupić inne ubezpieczenie. Darczyńca ma wtedy prawo ubiegać się o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie starego samochodu a ubezpieczenie nowego samochodu

Ubezpieczając samochód trzeba pamiętać o różnicach, jakie będą związane z tym, czy ubezpieczany jest samochód starszy, używany, czy może ubezpieczenie dotyczy nowego samochodu. Ubezpieczenie starszego pojazdu może okazać się dużo tańsze, ponieważ niższa jest wartość pojazdu, a dodatkowo wartość samochodu nie spada tak szybko jak w przypadku nowego samochodu.  

Ubezpieczenie po kupnie samochodu jest obowiązkowe i uregulowane prawem, ale to, ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu wcale nie jest tak łatwe w ocenie. Koszt ubezpieczenia zależeć będzie m.in. od modelu samochodu, wieku właściciela, zniżek za bezwypadkowość. Koszt ubezpieczenia nowego samochodu to wydatek nawet kilku tysięcy złotych rocznie, choć oczywiście, można ubezpieczenie rozłożyć na raty. 

Sprawdź: Kiedy przelew

Ubezpieczenie a wynajem samochodu

Wypożyczalnie samochodów zobowiązane są do wykupienia OC, ale najczęściej firma zajmująca się wynajmem pojazdów decyduje się także na wykupienie dodatkowej polisy AC. Dodatkowe ubezpieczenie wynajętego samochodu daje gwarancję bezpieczeństwa zarówno najemcy, jak i wynajmującemu. Czy konieczne jest ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni? Najemca nie ma obowiązku zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie, ale ma szeroki wybór, m.in. możliwość ubezpieczenia przedniej szyby, opon czy wykupienia Assistance. 

Ubezpieczenie wkładu własnego przy wynajmie samochodu do depozyt, który pobiera najemca od wynajmującego pojazd. Ubezpieczenie wkładu własnego przy wynajmie samochodu pozwala uchronić najemcę w przypadku uszkodzenia samochodu i pokrycia szkody. 

Dowiedź się więcej: Kredyt na dowód bez umowy o pracę

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu? 

Ubezpieczenie samochodu, jak sprawdzić, czy pojazd faktycznie jest ubezpieczony? Możesz skorzystać ze strony ufg.pl, wpisać numer rejestracyjny samochodu lub jego numer VIN, a następnie kliknąć “dalej”. Uzyskasz wszystkie interesujące Cię informacje, np. to, czy ubezpieczenie samochodu (Twojego lub np. sprawcy wypadku) jest ważne na dzień dzisiejszy. 

Chcesz wykupić ubezpieczenie OC samochodu? Jak sprawdzić, czy wybrana oferta faktycznie zapewnia Ci najlepsze warunki? Pomoże Ci w tym porównanie ubezpieczeń OC. W ciągu kilku minut przeanalizujesz dostępne oferty pod względem kosztów. Pamiętaj, że warto wybrać usługę, która zagwarantuje najniższe opłaty, niezależnie od oferty, zakres ochrony w przypadku ubezpieczenia samochodu OC będzie taki sam w każdej ubezpieczalni.

Komentarze

Powiązane artykuły

Rządowe wakacje kredytowe 2024. Warunki zawieszenia spłaty kredytu
Porady
27.05.2024

Rządowe wakacje kredytowe 2024. Warunki zawieszenia spłaty kredytu

...banki wdrożyły procedury przyjmowania wniosków. Zrobiły to już: Chcesz skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu? Dowiedz się, jak złożyć wniosek. Sprawdź również, czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych. Podobnie jak w latach 2022 i 2023 wakacje kredytowe w 2024 roku polegają na możliwości zawieszenia pełnej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotecznego...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Na czym polega windykacja należności?
Porady
24.05.2024

Na czym polega windykacja należności?

...jest to etap, w którym dąży się do uregulowania zaległych płatności w sposób polubowny. Mogą one dotyczyć nie tylko zadłużenia z tytułu kredytu gotówkowego, ale też czynszu za mieszkanie, czy nawet faktury za dostawę energii elektrycznej. Wynika z tego, że w obowiązujących przepisach prawa nie jest...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi {{year}}
Porady
24.05.2024

Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi 2024

...chwilówki, niespłacone pożyczki, przeterminowane faktury za usługi telekomunikacyjne – to tylko przykłady sytuacji, w których możemy mieć do czynienia z firmami windykacyjnymi. Wierzyciele często...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
09.05.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania