Kredyty gotówkowe 6 min. czytania

Czy można wziąć kredyt bez zgody małżonka?

Zaktualizowano: 2023-08-10 10:49
Opublikowano: 2023-08-10 09:59
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Czy można wziąć kredyt bez zgody małżonka?

Kredyt bez zgody małżonka – czy to w ogóle możliwe? Obecnie procedury związane z wnioskowaniem o przyznanie kredytu są uproszczone, a wiele instytucji jest w stanie przyznać dodatkowe środki nawet bez pytania małżonka o zgodę. Może to budzić spore wątpliwości, bo przecież pary pozostające we wspólności majątkowej odpowiadają za zobowiązania zaciągnięte przez drugą stronę. Kiedy można uzyskać kredyt bez zgody małżonka?

Zdecydowana większość Polaków nie decyduje się na podpisanie intercyzy przy wstępowaniu w związek małżeński, co oznacza, że pomiędzy małżonkami powstaje wówczas ustrój wspólności majątkowej.

Co do zasady osoby pozostające w związku małżeńskim odpowiadają solidarnie za zobowiązania, które zaciągają – nie tylko wspólnie, ale również w pojedynkę. Pożyczka bez zgody małżonka jest jednak możliwa, a patrząc na ranking kredytów gotówkowych, widzimy, że wiele banków oferuje takie rozwiązanie.

Czy można wziąć kredyt w banku bez zgody małżonka?

Czy żona może wziąć kredyt bez zgody męża? I odwrotnie – czy mąż może wziąć kredyt bez zgody żony? Jeszcze do 2005 roku przepisy były bardzo restrykcyjne – nakazywały bankom żądanie zgody małżonka przy zawieraniu umowy kredytowej.

Obecnie prawo jest bardziej liberalne w tym zakresie. Jak się okazuje, możliwe jest uzyskanie kredytu bez zgody żony/męża, ale nie w każdym przypadku. To, czy bank udzieli zgody na kredyt, zależy od wielu czynników:

 • wysokości kredytu,
 • rodzaju kredytu,
 • zdolności kredytowej,
 • rodzaju małżeńskiego ustroju majątkowego.

Zanim zatem sięgniemy po kalkulator kredytowy i obliczymy koszt zobowiązania, sprawdźmy, czy bank w ogóle nam go udzieli.

Jaki kredyt można wziąć bez zgody współmałżonka?

Przeanalizowaliśmy dostępne na rynku oferty. Jaki kredyt bez zgody małżonka można obecnie zaciągnąć?

 • kredyt gotówkowy bez zgody małżonka – banki udzielają kredytów gotówkowych bez zgody męża/żony. Z reguły jednak są to zobowiązania opiewające na niewielkie sumy, np.  a także kredyty ze stosunkowo krótkim okresem kredytowania. Mogą to być np. pożyczki ratalne lub kredyty na dowolny cel konsumpcyjny dostępne online bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o zarobkach.
 • kredyt samochodowy bez zgody małżonka – tutaj również wszystko zależy od wysokości zobowiązania. Zazwyczaj jednak kredyty celowe wymagają zgody męża/żony.
 • kredyt hipoteczny bez zgody małżonka – kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, którego zabezpieczenie stanowi wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości stanowiącej przedmiot umowy. Bank nie udzieli kredytu hipotecznego bez zgody małżonka, chyba że para ma rozdzielność majątkową, a osoba zaciągająca zobowiązanie posiada odpowiednią zdolność kredytową.
 • kredyt konsolidacyjny bez zgody małżonka – w tym przypadku również w większości przypadków wymagana jest zgoda małżonka. Konsolidacja z reguły łączy wiele zobowiązań, a zatem suma kredytu jest dość wysoka.

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zgody małżonka?

Ile można wziąć kredyt bez zgody współmałżonka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ przepisy prawa tego nie precyzują. Wszystko zależy od oferty regulaminów i oferty konkretnego banku – to one, jako kredytodawcy, ustalają szczegóły związane z pożyczką bez zgody małżonka.

Kliknij i sprawdź: Kredyt 20 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt bez zgody małżonka?

Kredytobiorca powinien przede wszystkim udowodnić, że będzie w stanie spłacić zadłużenie bez opóźnień. Bank w procesie weryfikacji klienta sprawdza między innymi:

 • zdolność kredytową – obliczaną na podstawie wysokości zarobków, stałych zobowiązań i wydatków związanych z utrzymaniem. Pod uwagę bierze się również stabilność zatrudnienia, rodzaj umowy, wiek i stan cywilny, a także liczbę osób w jednym gospodarstwie domowym.
 • historię kredytową – to, w jaki sposób kredytobiorca do tej pory spłacał swoje zadłużenia – czy kiedykolwiek zalegał ze spłatą, jaki jest jego scoring w BIK.
 • rejestry dłużników – czarne listy, na których widnieją dane osób zadłużonych, np. wobec których było prowadzone postępowanie komornicze.

Oprócz tego klient powinien mieć:

 • ukończone 18 lat,
 • pełną zdolność do czynności prawnych,
 • polskie obywatelstwo,
 • stałe źródło dochodu,
 • osobiste konto bankowe,
 • aktywny numer telefonu.

Koniecznie przeczytaj: Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Jakie dokumenty przygotować starając się o kredyt bez zgody współmałżonka?

Lista dokumentów może się od siebie różnić w zależności od banku, ale także od tego, kto wnioskuje o kredyt i jakie jest jego źródło dochodów. Inne dokumenty wymagane do kredytu gotówkowego będą przedstawiali emeryci czy renciści, a jeszcze inne osoby zatrudnione na umowę o pracę czy prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Możemy jednak wymienić podstawowe dokumenty, takie jak:

 • dowód osobisty,
 • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy lub oświadczenie klienta,
 • wyciąg z konta bankowego, np. za ostatnie 3-6 miesięcy,
 • rozliczenie podatku dochodowego PIT za poprzedni rok podatkowy,
 • ostatni odcinek świadczenia lub decyzję o jego przyznaniu.

W jakich bankach można wziąć kredyt bez zgody małżonka?

W tabeli przedstawiliśmy informacje o maksymalnej kwocie kredytu, jakiego poszczególne banki są w stanie udzielić bez zgody małżonka.

Warto pamiętać o tym, że oferty banków zmieniają się, a warunki, na jakich podpisywane są umowy, mogą zależeć od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.

Bank

Maksymalna kwota kredytu bez zgody małżonka

BNP Paribas

20 tys. zł

Citi Handlowy

ok. 40 tys. zł

PKO BP

30 tys. zł

Bank Millennium

50 tys. zł

mBank

70 tys. zł

ING Bank Śląski

200 tys. zł

Jak widzimy, w tym zestawieniu korzystnie wypada mBank. Kredyt bez zgody współmałżonka można tu uzyskać do kwoty 70 tys. zł. Wyższe sumy wymagają podpisu małżonka w placówce banku. Ciekawą ofertę ma również ING.

Kredyt bez zgody współmałżonka można tu zaciągnąć nawet na kwoty w wysokości 200 tys. zł. Według informacji podanych na stronie internetowej banku instytucja nie wymaga zgody współmałżonka przy wnioskach i pożyczki gotówkowe.

Kto odpowiada za spłatę kredytu bez zgody małżonka?

W przypadku ustroju wspólnoty majątkowej odpowiedzialność za kredyt bez zgody małżonka spada również na osobę, która nie zaciągała zobowiązania. Oczywiście przy ewentualnym postępowaniu sądowym można podnosić argumenty związane z tym, że druga strona nie wiedziała o kredycie, a pozyskane środki nie były przeznaczone na utrzymanie gospodarstwa domowego.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy para podpisze intercyzę i ustanowi w ten sposób rozdzielność majątkową. Wówczas można zaciągnąć kredyt bez zgody małżonka. Kto odpowiada za spłatę? Tylko osoba, której podpis widnieje na umowie kredytowej.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania