Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Na czym polega kredyt na leczenie i kiedy warto się na niego zdecydować?

Zaktualizowano: 2022-08-01 09:18
Opublikowano: 2022-08-01 08:27
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Na czym polega kredyt na leczenie?

Kredyt na leczenie to często jedyny sposób na sfinansowanie procedur medycznych, które poprawiają komfort lub ratują życie. Niestety wiele zabiegów nie jest refundowanych lub czas oczekiwania w publicznych poradniach jest na tyle długi, że Polacy decydują się na kredyt medyczny. Na co można go zaciągnąć? Ile kosztuje i jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?

Wszyscy wiemy, jak funkcjonuje państwowa opieka zdrowotna – chociaż teoretycznie każda pracująca osoba płaci składki, które pozwalają na dostęp do publicznych lekarzy i przychodni, to jednak coraz więcej Polaków musi dodatkowo płacić za leczenie, np. u prywatnych specjalistów.

Problemem jest także długi czas oczekiwania na wizytę – np. do endokrynologa lub dermatologa na NFZ trzeba umawiać co najmniej rok wcześniej. Nie każdy pacjent może pozwolić sobie na leczenie prywatne – w takiej sytuacji czasem jedyną szansą okazuje się kredyt gotówkowy.

Czy banki udzielają kredytów na leczenie?

Banki współpracujące z niektórymi podmiotami medycznymi, np. prywatnymi gabinetami stomatologicznymi, mają w swojej ofercie kredyt na usługi medyczne. Nie jest to jednak standardowy produkt, a raczej usługa skierowana do klientów konkretnych placówek.

Podobnie w przypadku klinik oferujących zabiegi medycyny estetycznej lub z zakresu chirurgii plastycznej. Niskooprocentowane kredyty medyczne są atrakcyjną formą finansowania leczenia i pozwalają rozłożyć płatność na raty.

Jaki kredyt na leczenie wybrać?

Potrzebujesz środków na leczenie, zabiegi ortopedyczne, rehabilitację lub inne usługi zdrowotne? Na rynku dostępne są między innymi pożyczki medyczne oferowane przez firmy z sektora pozabankowego.


Na czym polega prolongata kredytu i kiedy warto z niej skorzystać?


Formalności jest niewiele, zwykle wystarczą stałe dochody, pełna zdolność do czynności prawnych, polskie obywatelstwo i adres. Niestety zobowiązania tego typu zazwyczaj są wysoko oprocentowane, a kredytodawcy stosują też rozmaite opłaty dodatkowe.

Możesz również skorzystać z kredytu gotówkowego na dowolny cel. Bank nie wymaga dokumentowania, na co zostały przeznaczone środki – nie trzeba zatem gromadzić faktur czy przedstawiać zaświadczeń od lekarzy. Żeby otrzymać kredyt, wystarczy mieć stały dochód oraz odpowiednią zdolność kredytową.

Z reguły przy weryfikowaniu wniosku banki sprawdzają:

 • wysokość miesięcznych wpływów na konto,
 • formę zatrudnienia,
 • stałe wydatki i inne zobowiązania,
 • scoring BIK,
 • rejestry dłużników,
 • wiek i stan cywilny kredytobiorcy,
 • liczbę osób w gospodarstwie domowym.

Co można sfinansować, decydując się na kredyt na leczenie?

Wachlarz usług, które można opłacić z kredytu gotówkowego, jest bardzo szeroki. Najbardziej popularne są pożyczki na leczenie stomatologiczne i ortodontyczne, które z reguły są dość kosztowne. Inwestycja w zdrowy i piękny uśmiech się jednak opłaca, a wielu pacjentów chce sfinansować zabiegi przez kredyt gotówkowy.

Środki można także wykorzystać na leczenie ortopedyczne i rehabilitację, np. operację biodra czy rekonstrukcję wiązadeł, które również wymagają angażowania dużego kapitału. W tym przypadku leczenie wymaga regularnych wizyt u specjalistów, co generuje dodatkowe koszty.

Z kredytu można też sfinansować zabiegi zmniejszania żołądka (operacja bariatryczna), ale również prywatny poród czy procedury ginekologiczne, np. z zakresu medycyny estetycznej. W grę wchodzą również zabiegi weterynaryjne – obejmuje to nie tylko konsultacje, ale również zabiegi, prześwietlenia RTG, operacje czy leki dla pupili.

Kredyt gotówkowy można również wykorzystać na leczenie nowotworów, np. zabiegi w zagranicznych klinikach czy diagnostykę u najlepszych specjalistów.


Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?


Kredyt na leczenie stomatologiczne

Kredyt na leczenie zębów ma w swojej ofercie wiele gabinetów dentystycznych i ortodontycznych – placówki na stałe współpracują z bankami i instytucjami finansującymi zabiegi dla osób, które nie są w stanie opłacić ich z własnej kieszeni.

Kredyt medyczny na leczenie zębów obejmuje zarówno procedury zachowawcze, jak i zaawansowane zabiegi, np. implantoprotetyczne. Środki pozyskane w ramach kredytu można wykorzystać między innymi na:

 • leczenie kanałowe,
 • wszczepienie implantów,
 • założenie aparatu ortodontycznego,
 • zabiegi chirurgiczne, np. resekcję zębów mądrości,
 • wybielanie zębów,
 • założenie licówek,
 • wykonanie protez zębowych

i wiele innych zabiegów. Leczenie zębów na raty to często jedyna alternatywa w przypadku skomplikowanych i kosztownych procedur medycznych, takich jak implanty, gdzie za jeden ząb płaci się od 2000 zł do nawet 5000 zł.

Jeśli jama ustna jest w bardzo złym stanie i wymaga kompleksowego leczenia, kredyt na implanty może być jedyną możliwością na rekonstrukcję zębów.

Kredyt na leczenie raka

Zachorowalność na nowotwory w naszym kraju rośnie, a statystyki dotyczące zgonów z powodu raka są zatrważające – wskaźnik umieralności wynosi 228 na 100 tys. mieszkańców, co przekracza średnią dla krajów OECD. Jednocześnie diagnostyka i leczenie chorób nowotworowych nie napawa optymizmem – na wizytę u specjalisty czeka się długo, a terminy operacji są odległe.

Z tego powodu wielu pacjentów szuka ratunku np. w zagranicznych klinikach. Żeby sfinansować zabieg chorzy lub ich rodziny zaciągają kredyty, które mają pokryć nie tylko samą operację, ale również koszty okołozabiegowe, np. zakwaterowanie za granicą.

Kredyt na operację plastyczną

Zainteresowanie zabiegami medycyny estetycznej i operacjami plastycznymi jest coraz większe, a wiele klinik na stałe współpracuje z bankami i instytucjami finansowymi. Na raty można obecnie wykonać wiele zabiegów, między innymi:

 • powiększanie piersi,
 • plastykę brzucha,
 • lifting,
 • rynoplastykę (korekta nosa),
 • korektę odstających uszu,
 • liposukcję (odsysanie tłuszczu),
 • korektę powiek.

Kliniki oferują też na raty powiększanie ust kwasem hialuronowym, modelowanie twarzy, zabiegi z użyciem toksyny botulinowej (botoks), terapię laserową, usuwanie przebarwień oraz wiele innych procedur z zakresu medycyny estetycznej.

Ile kosztuje kredyt na leczenie?

Zanim zdecydujemy się zaciągnąć kredyt na leczenie, warto wziąć do ręki kalkulator i sprawdzić koszt zobowiązania. Nie bierzmy pod uwagę wyłącznie oprocentowania, ale również inne dodatkowe opłaty, np. prowizję banku czy dodatkowe ubezpieczenie.

Jeśli chcemy poznać całkowity koszt kredytu, sprawdźmy, ile wynosi RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

Kredyt medyczny z ratami 0%

Nieoprocentowane kredyty są oferowane w ramach promocji, zwykle jednak za możliwość rozłożenia płatności na raty trzeba zapłacić. Sprawdźmy, ile kosztują raty medyczne w najpopularniejszych bankach na przykładzie leczenia stomatologicznego, którego łączny koszt wyniesie 10 tys. zł, a okres kredytowania został rozłożony na 48 miesięcy.

Bank

Oprocentowanie

Prowizja

RRSO

Kwota do spłaty

Rata

Santander Consumer Bank

9,99%

3,29%

12,36%

12 672,21 zł

261,92 zł

Bank Pekao

12,99%

0,00%

13,79%

12 874,78 zł

268,22 zł

Bank BNP Paribas

11,99%

8,00%

17,44%

13 648,94 zł

284,35 zł

Alior Bank

8,69%

0,00%

9,04%

11 874,21 zł

247,38 zł


Czy możliwe jest obniżenie raty kredytu?


Jak wziąć kredyt na leczenie? Poradnik krok po kroku

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, wystarczy, że wykonasz kilka niezbędnych kroków.

 1. Skompletuj dokumenty – np. zaświadczenie o zarobkach, wyciąg z rachunku bankowego.
 2. Wypełnij wniosek o kredyt – uwzględnij w nim swoje miesięczne dochody i wydatki, liczbę osób na utrzymaniu, inne kredyty, które spłacasz.
 3. Złóż wniosek o kredyt gotówkowy – dołącz przygotowane dokumenty. Wniosek można złożyć w oddziale banku.
 4. Czekaj na decyzję o przyznaniu środków.

Czy warto wziąć kredyt na leczenie?

Na zdrowiu nie należy oszczędzać, a jeśli w grę wchodzi poważna choroba, to warto skorzystać z kredytu zdrowotnego. Z reguły taka forma finansowania leczenia jest wybierana przez osoby, które z różnych względów nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego, np. nie odprowadzają składek.

Kredyt na operacje zaciągają również pacjenci, którzy chcą skorzystać z pomocy najlepszych specjalistów z konkretnej kliniki, np. lekarzy mających duże doświadczenie w diagnostyce i leczeniu określonych chorób. To także rozwiązanie rekomendowane w przypadku zabiegów, które nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jak np. terapie eksperymentalne lub operacja za granicą.

W takiej sytuacji wiele osób jest zmuszonych do zaciągnięcia kredytu na leczenie. Opinie pacjentów o finansowaniu zabiegów medycznych z zewnętrznych źródeł wskazują na to, że z pożyczek korzystają także osoby, którym zależy na czasie – chcą otrzymać pieniądze szybko i nie czekać, aż choroba stanie się bardziej zaawansowana, a przez to trudniejsza do pokonania.

Jeśli zamierzamy zaciągnąć kredyt na leczenie, sprawdźmy forum dla pacjentów, przejrzyjmy oferty banków i zorientujmy się, jaki jest koszt zobowiązania.


Nie przegap:

Czy warto wziąć kredyt na ślub i wesele?

Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?

Komentarze

Powiązane artykuły

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu?
27.03.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny czy gotówkowy?

Kredyt konsolidacyjny czy gotówkowy? Czym się różnią i co wybrać?

...lepszy drugi kredyt gotówkowy czy konsolidacja zobowiązań z dodatkową kwotą do wykorzystania?...

...cel. Co najlepiej zrobić? Możemy skorzystać z: Czy mogę wziąć kredyt konsolidacyjny na kwotę wyższą niż moje niespłacone zobowiązania? Okazuje...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Czy banki oferują kredyty gotówkowe bez BIK?
20.03.2023

Czy banki oferują kredyty gotówkowe bez BIK?

...cię szybki kredyt gotówkowy bez BIK-u? Określanie produktów bankowych w ten sposób jest...

...bIG-ów, powodują, że bank z miejsca powinien odmówić udzielenia kredytu gotówkowego. Jeśli więc podejrzewasz, że z uwagi na swoje długi masz...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt gotówkowy w PKO Banku Polskim. Warunki, opinie
16.03.2023

Kredyt gotówkowy w PKO Banku Polskim. Warunki, opinie

...pKO BP? W procesie weryfikacyjnym wymagane są m.in.: Czy kredyt gotówkowy w PKO Banku Polskim można uzyskać wyłącznie na dowód? Z...

...się, jakie warunki oferuje obecnie PKO Bank Polski przy zaciąganiu kredytu gotówkowego? PKO BP ma rozbudowaną ofertę kredytów skierowanych do klientów...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt gotówkowy z najniższą krajową. Gdzie i ile można pożyczyć?
13.03.2023

Kredyt gotówkowy z najniższą krajową. Gdzie i ile można pożyczyć?

...gotówkowy sięgają tysiące Polaków, którzy chcą w ten sposób...

...czy kupić na raty nowy samochód z salonu. Podobnie w przypadku kredytów gotówkowych na bardzo wysokie kwoty. Przy tego typu zobowiązaniach banki...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach
09.03.2023

Który bank udzieli kredytu gotówkowego bez zaświadczenia o zarobkach?

...przy wnioskowaniu o kredyt. Dlatego właśnie coraz częściej kredyt gotówkowy na niewielką kwotę można wziąć praktycznie od ręki, bez...

...czym więc różni się kredyt na dowód od zwykłego kredytu gotówkowego? Kredyty bez zaświadczeń nie angażują w proces wnioskowania...

Zobacz więcej
14 min. czytania