Kredyty gotówkowe 6 min. czytania

Na czym polega kredyt technologiczny dla firm? W jakich bankach można starać się o kredyt na innowacje technologiczne?

Zaktualizowano: 2021-12-13 10:58
Opublikowano: 2021-12-13 07:43
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Na czym polega i gdzie dostać kredyt technologiczny dla firm?

Kredyt technologiczny to kredyt dedykowany firmom, które szukają sposobu na sfinansowanie innowacyjnych inwestycji. Kredytu tego nie musisz jednak spłacać z własnych środków. Kredytowanie zakłada bowiem udział dotacji ze środków unijnych. Jak otrzymać środki z funduszu? Sprawdź, jak dostać kredyt na innowacje technologiczne!

Czym jest kredyt technologiczny? Definicja

Kredyt technologiczny to specyficzny rodzaj kredytu, który skierowany jest do przedsiębiorców. Środki pozyskane z niego można przeznaczyć na wdrożenie nowych technologii, które mają wspomóc rozwój firmy lub pozwolić na stworzenie zupełnie nowych towarów i usług w ramach działalności.

Kredyt technologiczny udzielany jest przez Bank Gospodarstwa Kredytowego (BGK). Chociaż nazywa się kredytem, to nie jest tym samym, co kredyt gotówkowy. W praktyce bardziej przypomina dotację. Pieniądze trzeba wydać na jakiś jeden określony cel. Co więcej, nie wszystkie środki trzeba pożyczyć. Część środków pokrywana jest ze środków własnych przedsiębiorstwa lub też z Funduszu Kredytu Technologicznego.

Beneficjenci konkretnych programów mogą ubiegać się o dotacje na spłatę kredytu technologicznego. Środki na kredyt technologiczny w 2021 i 2022 roku, tak jak w poprzednich latach – pochodzą z budżetu unijnego.

Sprawdź także: Kredyt na działalność gospodarczą − kalkulator. Czy bank udzieli kredytu na działalność gospodarczą bez zaświadczeń?

Na co można przeznaczyć kredyt technologiczny?

Środki pochodzące z kredytu technologicznego możesz przeznaczyć na realizację inwestycji technologicznych. Ich celem powinien być zakup lub wdrożenie technologii umożliwiającej rozwój albo stworzenie zupełnie nowych towarów, lub usług.

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi programu unijnego, środki uzyskane z kredytu technologicznego, możesz wykorzystać między innymi na zakup:

 • wartości niematerialnych i prawnych, w tym patentów, licencji, know-how oraz nieopatentowanej wiedzy technicznej;
 • ekspertyz, koncepcji i projektów technicznych niezbędnych do realizacji inwestycji;
 • środków trwałych niezbędnych do realizacji inwestycji (maszyny, narzędzia).

Z jakim działaniem musi być powiązany kredyt technologiczny? Wdrażana technologia powinna powstać w wyniku: prac rozwojowych, badań aplikacyjnych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej, ewentualnie posiadać prawa własności przemysłowej.

Poza tym, że możesz przeznaczyć kredyt technologiczny na innowacje, 10% wartości kredytowania wykorzystasz na zakup nieruchomości. W tej części kredyt na innowacje technologiczne możesz przeznaczyć na przykład na zakup gruntu, na którym postawiona zostanie hala produkcyjna.

Kredyt inwestycyjny dla firm – jak uzyskać kredyt na inwestycję i kto może się starać?

Warunki kredytu technologicznego

Kredyt technologiczny udzielany jest na warunkach rynkowych, które mogą być negocjowane wyłącznie pomiędzy bankiem kredytującym a kredytobiorcą i nie powinny przekraczać limitów pomocy publicznej dla inwestycji.

Kredyt technologiczny a wkład własny

W związku z pandemią zmniejszono pewne wymogi, które wcześniej trzeba było spełnić, ubiegając się o kredyt. Zniesiono między innymi konieczność wkładu własnego. Od 2020 środki pochodzące z kredytu technologicznego mogą być przeznaczone na pokrycie wkładu własnego w kosztach kwalifikowanych projektu.

Kredyt technologiczny − regulamin

Poza zmianami związanymi z wkładem własnym, w warunkach kredytowania pojawiały się również inne propozycje.

 1. Zniesiony został wymóg dotyczący innowacyjności efektów projektu w skali kraju.
 2. Zniesiono ograniczenie kwoty premii technologicznej w wysokości 6 mln złotych.
 3. Rozszerzony został katalog wydatków kwalifikowanych projektu i wprowadzono możliwość zakwalifikowania do wsparcia koszt transportu środków trwałych.

Maksymalna kwota kredytu technologicznego

Nie ma żadnej konkretnej kwoty maksymalnej, ani minimalnej kredytu technologicznego. Kredyt technologiczny może zostać udzielony więc nawet na 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Spłata kredytu technologicznego

Część kredytu technologicznego musisz spłacić sam. Część natomiast bierze na siebie Bank Gospodarstwa Krajowego. Otrzymana z banku premia technologiczna spłaca część kredytu technologicznego, zaciągniętego przez przedsiębiorcę w banku komercyjnym na finansowanie wydatków inwestycyjnych.

Sprawdź też: Kredyt pomostowy – na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?

Kto może starać się o kredyt na innowacje technologiczne?

Kredyt na innowacje to kredyt technologiczny dla firm. Z kredytu tego mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Firmy te muszą wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową.

Warto wiedzieć!

Część kredytów technologicznych udzielana jest tylko na konkretnym regionie. W takim przypadku do konkursu może przystąpić tylko firma, która prowadzi działalność na konkretnym regionie.

Jakie dokumenty przygotować, starając się o kredyt technologiczny?

Wraz z wnioskiem o kredyt technologiczny powinieneś dostarczyć niezbędne dokumenty:

 • dokumenty rejestrowe przedsiębiorcy – muszą być wystawione nie później niż na 6 miesięcy przed złożeniem wniosku;
 • kopia promesy kredytu technologicznego lub warunkowej Umowy kredytu technologicznego z banku kredytującego – powinna być poświadczone przez Wnioskodawcę za zgodność z oryginałem;
 • informacja o danych kontaktowych Banku kredytującego;
 • biznesplan projektu – który określa, na co zostaną przeznaczone środki z kredytu technologicznego;
 • analiza zgodności projektu z polityką ochrony środowiska;
 • oświadczenie koordynatora Krajowego Klastra Kluczowego;
 • szkic sytuacyjny i skumulowane zestawienie kosztów dot. robót budowlanych lub nieruchomości – dotyczy to tylko projektów, w których uwzględniono budowę/rozbudowę lub zakup nieruchomości zabudowanej, lub niezabudowanej (np. hali produkcyjnej);
 • właściwe Zezwolenie/Zezwolenia dotyczące działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, o których mowa w części V Wniosku o dofinansowanie (Deklaracja Wnioskodawcy) – o ile działalność prowadzona jest na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

To może Cię zainteresować: Kredyt deweloperski – kalkulator. Sprawdź oprocentowanie i warunki kredytu deweloperskiego!

Ile kosztuje kredyt technologiczny?

Ile kosztuje kredyt technologiczny? Oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne. Dzięki temu, że większość kredytu spłacana jest z dotacji, koszty są minimalne.

W jakim banku starać się o kredyt technologiczny?

W którym banku najlepiej wziąć kredyt technologiczny? Lista banków, które oferują kredytowanie, jest dość długa.

Kredyt technologiczny  − lista rankingowa

Wśród ofert, nad którymi warto się zainteresować, są:

 • Pekao − kredyt technologiczny
 • Alior Bank − kredyt technologiczny
 • ING Bank − kredyt technologiczny
 • kredyt technologiczny − PKO BP
 • kredyt technologiczny – mBank

Kredyt technologiczny − porównanie banków

Jeśli chodzi o kredyt technologiczny, oferty różnych banków są bardzo podobne. Warunki kredytowania zależne są bowiem od warunków konkretnego programu unijnego, a nie od polityki banku.

Wady i zalety kredytu technologicznego

Jakie słabe i mocne strony ma kredyt na innowacje? 

Zalety kredytu technologicznego

Wady kredytu technologicznego

 • możliwość skorzystania z dotacji w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych
 • możliwość wdrożenia nowych technologii w przedsiębiorstwie
 • preferencyjne warunki kredytowania – obniżone ze względu na pandemię
 • dostępność w wielu bankach pośredniczących
 • konieczność wydania środków na konkretnie określony cel

Czy warto złożyć wniosek o kredyt technologiczny? Opinie

Czy warto się starać o kredyt technologiczny? Opinie dotychczasowych klientów są bardzo zachęcające. Również warunki kredytowania są warte rozważenia. Premia technologiczna w 2021 roku daje też możliwość poradzenia sobie z trudnościami, jakie przyniosła pandemia.

Nie przegap:

Kredyt dla nowych firm − na czym polega i ile kosztuje kredyt inwestycyjny dla nowych firm?

Kredyt obrotowy − na czym polega i jak go dostać?

Komentarze

Powiązane artykuły

Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego?
11.01.2022

Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem?

...przez internet, a czego potrzebujesz, gdy składasz wniosek o kredyt gotówkowy w placówce banku? Wbrew pozorom wymagane dokumenty będą...

...dowód osobisty przydaje się już na początku drogi do otrzymania kredytu gotówkowego. Wypełniając wniosek o kredyt, musisz podać podstawowe dane, w...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Wady i zalety kredytu – na jakie korzyści może liczyć klient banku?
10.01.2022

Wady i zalety kredytu – na jakie korzyści może liczyć klient banku?

...uwadze korzyści i konsekwencje, jakie się z tym wiążą. Jeśli kredyt gotówkowy, do którego się właśnie przymierzasz, ma być Twoim pierwszym...

...wady i zalety kredytu bankowego oraz minusy i korzyści chwilówki, a następnie na tej podstawie dokonać właściwego wyboru...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Stopy procentowe NBP − czym są?
05.01.2022

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania