Kredyt dla firmy na start - gdzie szukać i ile kosztuje?

Zaktualizowano: 19.05.2021 15:22
Opublikowano: 04.09.2020 08:00
Średnia ocena: 5,95/6 Głosów: 20

By otrzymanie kredytu na uruchomienie działalności gospodarczej było możliwe, konieczne jest przygotowanie biznesplanu. Biznesplan to dokument, w którym zawarte będą informacje na temat tego, na jaki cel zostaną przekazane środki z danej pożyczki.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej dla wielu osób jest spełnieniem marzeń. W sposób szczególny dotyczy to wieloletnich pracowników etatowych, którzy chcieliby w końcu zacząć pracować na własny rachunek. Bez względu na to, czy za uruchomienie własnej działalności gospodarczej zabiera się ktoś młody, czy osoba z bagażem doświadczeń, to w wielu przypadkach ogromnym utrudnieniem jest brak oszczędności. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem okazuje się kredyt dla firmy na start. Jakie warunki należy spełnić, aby móc ubiegać się o kredyt dla nowych firm?

Kredyt dla firmy na start - jak to działa?

Samo założenie działalności gospodarczej nie jest wcale tak proste. Każda osoba, która chce rozpocząć pracę na własny rachunek, musi spełnić całą masę formalności, co może zabrać trochę czasu. Jeśli oprócz tego trzeba również ubiegać się o kredyt na otwarcie firmy, wszystko komplikuje się jeszcze bardziej. Sporo osób zastanawia się również nad tym, czy w ogóle da się wnioskować o pożyczkę w banku, jeśli nasza firma jeszcze nie została uruchomiona.

Uspokajamy: taka możliwość istnieje. W chwili obecnej bardzo wiele banków ma w swojej ofercie specjalne kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Oczywiście, znalezienie najlepszego kredytu również może być trochę czasochłonne. Zdarza się także, że warunki, na których udzielany jest kredyt dla firm, nie są równie korzystne jak w przypadku klasycznych kredytów gotówkowych dla klientów indywidualnych.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o kredyt na uruchomienie działalności gospodarczej?

Każda instytucja, która decyduje się na udzielenie zobowiązania finansowego danemu klientowi, musi mieć pewność, że będzie on w stanie spłacić ją w odpowiednim terminie określonym w umowie. Potencjalny kredytobiorca musi spełnić szereg warunków. Dokładna lista warunków oczywiście będzie różniła się od tego, z jakiej oferty ostatecznie skorzystamy. Generalnie im liczba warunków do spełnienia jest mniejsza, tym z lepszą ofertą mamy do czynienia.

Czego konkretnie wymagają banki udzielające kredytów na uruchomienie działalności gospodarczej? Podstawowa rzecz to wpis do rejestru CEIDG, który będzie potwierdzał, że naprawdę założyliśmy firmę. Ponadto, powinniśmy również uzyskać zaświadczenia z ZUS oraz US o niezaleganiu z płatnościami wobec tych instytucji. Oprócz tego, bank będzie również wymagał przedstawienia zaświadczenia o możliwości zabezpieczenia kredytu. Takim zabezpieczeniem w zależności od kwoty zobowiązania może być na przykład hipoteka na nieruchomości.

Aby uzyskanie kredytu na uruchomienie działalności gospodarczej było możliwe, konieczne jest także przygotowanie biznesplanu. Biznesplan to dokument, w którym zawarte będą informacje na temat tego, na jaki cel zostaną przekazane środki z danej pożyczki. W biznesplanie muszą również znaleźć się informacje na temat branży, w której ma działać uruchomiona firma oraz perspektywy jej rozwoju w najbliższej perspektywie czasowej. Biznesplan jest dokumentem, który powinien być przygotowany z możliwie największą pieczołowitością, ponieważ konsultanci bankowi przeglądają go bardzo dokładnie.

Biznesplan, czyli klucz do biznesu

Gdy wnioskujemy o kredyt dla firm na start, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że bank nie udzieli go nam "od ręki". Instytucja bankowa musi mieć pewność, że nie pożycza pieniędzy na przedsięwzięcie z góry skazane na niepowodzenie. Przekonanie banku nie jest proste w sytuacji, gdy nasza działalność dopiero co została uruchomiona i nie generuje jakichkolwiek zysków. Zdecydowanie najistotniejszą rzeczą, na którą zwróci uwagę konsultant bankowy, będzie biznesplan. Jeśli zostanie on stworzony w sposób właściwy, z pewnością bank przekona się, że założone przez nas przedsiębiorstwo ma szansę na odniesienie sukcesu, zaś ze spłatą kredytu nie będzie jakichkolwiek problemów.

Co powinien zawierać biznesplan? Początkujący przedsiębiorcy, którzy nigdy wcześniej nie tworzyli tego rodzaju dokumentów, nie mają właściwie żadnej wiedzy na ten temat. Warto jednak wiedzieć o tym, że w internecie jest sporo przykładowych biznesplanów, które dość dobrze naświetlą nam, w jaki sposób stworzyć swój własny biznesplan. W dobrym biznesplanie powinno być jak najwięcej informacji na temat charakteru prowadzonej działalności oraz perspektyw dla jej rozwoju.

Początkujący przedsiębiorca musi zamieścić w biznesplanie informacje na temat prognozowanych wydatków oraz zysków w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a najlepiej lat. Banki cenią sobie biznesplany, w których zawarta jest również aktualna analiza danej branży oraz potencjalnych zagrożeń, z którymi mogą borykać się przedsiębiorstwa w najbliższym czasie. Jeśli ktoś będzie miał jakiekolwiek problemy ze stworzeniem własnego biznesplanu, może zgłosić się do wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, które zajmują się profesjonalnym tworzeniem biznesplanów. Ich pomoc w wielu przypadkach może się okazać nieoceniona.

Ustal kwotę zobowiązania

Zanim złożymy wniosek o kredyt dla firm na start, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, ile właściwie pieniędzy potrzebujemy na uruchomienie działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy kwota będzie zbyt mała, szybko mogą pojawić się problemy z finansowaniem przedsięwzięcia. Z kolei jeśli zawnioskujemy o zbyt duży kredyt, wówczas niepotrzebnie narazimy się na znacznie wyższe koszty. Właśnie dlatego przygotowaniu biznesplanu należy poświęcić odpowiednio dużo czasu.

Jednocześnie należy mieć świadomość tego, że w dzisiejszych czasach mało który bank jest w stanie w ramach kredytu sfinansować 100% wartości inwestycji, dlatego konieczne jest określenie wysokości oraz formy wkładu własnego. Ze wszystkich informacji, które przekażemy do banku, konsultant wyliczy maksymalną kwotę zobowiązania, o którą będziemy mogli się ubiegać.

Co wpływa na całkowity koszt kredytu?

Całkowity koszt kredytu to nie tylko odsetki. Na ostateczną wysokość kosztów wpływa cała masa czynników takich jak prowizja, opłaty jednorazowe z tytułu udzielenia kredytu czy oprocentowanie. Poniżej przedstawiamy pełen pakiet informacji na temat kosztów kredytów.

Oprocentowanie

Oprocentowanie to inaczej odsetki. Jest to wartość wyrażana w procentach. Na wysokość oprocentowania wpływają dwa podstawowe czynniki:

  • stawka bazowa (zmienna) - w przypadku kredytów gotówkowych udzielanych w złotówkach będzie to WIBOR. Stawka WIBOR jest obowiązującą w Polsce stawką, która jest zmienna. Jej wysokość jest zależna od wysokości stóp procentowych. Za ustalanie stóp procentowych odpowiada w naszym kraju Rada Polityki Pieniężnej. W zdecydowanej większości przypadków podczas określania oprocentowania kredytów banki stosują WIBOR 1-miesięczny bądź 3-miesięczny. Bardzo rzadko stosowany jest WIBOR 6-miesięczny oraz 12-miesięczny;

  • marża pobierana przez bank - wysokość marży jest określana przez instytucję bankową w sposób indywidualny. Uzależniona jest ona od aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy oraz od poziomu ryzyka niespłacenia danego kredytu. Im ryzyko kredytowe jest większe, tym wyższa będzie także marża pobierana przez bank. Wysokość marży pobieranej przez bank jest określona w umowie kredytowej i nie jest zmieniana podczas całego okresu jej obowiązywania. Wysokość marży zależy również od wysokości wkładu własnego, długości okresu kredytowania oraz aktualnie prowadzonych przez dany bank akcji promocyjnych.

Prowizja

Prowizja banku to jednorazowa opłata, która jest pobierana przez bank z tytułu przyznania oraz uruchomienia kredytu. Wysokość prowizji jest podawana w formie procentowej, przez co wielu konsumentów błędnie utożsamia ją z oprocentowaniem. Warto wiedzieć, że gdy otrzymamy pozytywną decyzję kredytową, ale później nie zdecydujemy się na podpisanie umowy kredytowej, to ten koszt nie zostanie naliczony. Prowizję można opłacić ze wkładu własnego przed uruchomieniem kredytu bądź może ona zostać kredytowana. Gdy wybierzemy to drugie rozwiązanie, wówczas konieczne będzie uiszczenie dodatkowych odsetek od wartości prowizji, które wliczane będą w comiesięczne raty kredytu.

Zwolnienie z konieczności uiszczania prowizji pojawia się zdecydowanie najczęściej wtedy, gdy banki organizują specjalne promocje dla klientów. Często warunkiem skorzystania z zerowej prowizji jest skorzystanie z dodatkowych produktów oferowanych przez dany bank, np. założenie rachunku bankowego bądź karty kredytowej.

Uwaga! W sytuacji, gdy mamy do wyboru dwa różne kredyty: jeden z prowizją oraz niskimi odsetkami, zaś drugi bez prowizji, ale wyższymi odsetkami, to wybór najlepszego kredytu powinien być uzależniony przede wszystkim od okresu kredytowania. Pierwszy wariant będzie najlepszym rozwiązaniem, gdy będziemy chcieli spłacać swoje zobowiązanie przez dłuższy czas. Z kolei gdy zależy nam na szybkim spłaceniu kredytu, wówczas bardzo dobrym pomysłem będzie wybranie wariantu drugiego.

Raty równe i malejące

Na koszt kredytu ma wpływ także typ wybranych rat. Istnieją dwa rodzaje rat:

  • raty równe - jest to korzystne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy chcieliby zmniejszyć miesięczne obciążenie oraz płacić przez cały okres kredytowania taką samą kwotę;

  • raty malejące - dzięki nim można dość znacząco obniżyć łączny koszt danego zobowiązania kredytowego. Kredyt z ratami malejącymi jest w ostateczności tańszy od takiego z ratami równymi.

Kredyt dla firmy na początek bez zaświadczeń

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w Polsce nie tylko banki zajmują się udzielaniem kredytów. Jest również bardzo wiele instytucji pozabankowych, które również oferują atrakcyjne produkty finansowe dla początkujących przedsiębiorców. Gdy potrzebny jest nam kredyt na uruchomienie własnej firmy a zależy nam na czasie, pożyczka z firmy pozabankowej może okazać się strzałem w dziesiątkę. Niejednokrotnie zdarza się również, że taka firma pozabankowa jest w stanie zaoferować początkującemu przedsiębiorcy pożyczkę na lepszych warunkach niż bank. Zanim podpiszemy umowę, warto jednak dokładnie przeanalizować wszystkie zapisy danej umowy.

Czy kredyt dla firmy na początek bez zaświadczeń jest możliwy? Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od tego, jaką politykę kredytową prowadzi dana instytucja. Należy jednak mieć świadomość tego, że znalezienie firmy, która udzieli nam zobowiązania bez jakiegokolwiek potwierdzenia tego, że posiadamy własną firmę, nie będzie łatwe. Całkowity brak dostarczenia zaświadczeń przy kredycie dla firm na początek jest niemożliwy. Wnioskując o pożyczkę w firmie pozabankowej możemy raczej liczyć na ograniczenie liczby formalności, jednak nie na ich całkowity brak.

Zachęcamy do tego, aby przed skorzystaniem z jakiejkolwiek oferty kredytu bądź pożyczki dla firm, bardzo dokładnie sprawdzić, na jakich warunkach jest ona udzielana. Bardzo istotne są ostateczne koszty zobowiązania a także kwoty poszczególnych rat. Mając wszystkie te informacje o wiele łatwiej będzie nam podjąć decyzję odnośnie wybrania najlepszej oferty pożyczki bądź kredytu dla firmy na początek.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021
Kredyty gotówkowe 04.05.2021

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021

Najtańszy kredyt gotówkowy może pomóc ci pokryć bieżące wydatki bez uciążliwych kosztów, czy wysokiej raty. Przekonaj się, że korzystając z darmowego porównania kredytów, łatwiej będzie Ci wybrań tani kredyt i cieszyć się dodatkową gotówką.

Zobacz więcej
Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku
Kredyty gotówkowe 26.04.2021

Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat Pożyczki Internetowej w Alior Banku? Co do zaoferowania ma bank dla nowych klientów, którzy wnioskować będą o zobowiązanie online? Przekonaj się, czy Pożyczka Internetowa to usługa dla Ciebie.

Zobacz więcej
Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?
Kredyty gotówkowe 19.04.2021

Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?

Choć wydaje się, że kredyt gotówkowy jest bardzo uniwersalnym zadłużeniem, okazuje się, że nie zawsze warto starać się o takie zobowiązanie. Sprawdź, czy masz powód, by zrezygnować z pożyczki na dowolny cel. 

Zobacz więcej
Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?

Okres kredytowania to jeden z najważniejszych parametrów kredytu. Wpływa on zarówno na wysokość raty, jak i na całkowity koszt zobowiązania. Powinien być na tyle krótki, by nie dopłacać za dużo do pożyczonego kapitału, ale i na tyle długi, by nie powodować problemów ze spłatą raty.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj