Kredyty gotówkowe 9 min. czytania

Kredyt dla nowych firm - na czym polega i ile kosztuje kredyt inwestycyjny dla nowych firm?

Zaktualizowano: 2021-08-16 09:13
Opublikowano: 2020-09-04 08:00
Średnia ocena: 5,96/6 Głosów: 25
Kredyt dla nowych firm - na czym polega i ile kosztuje kredyt inwestycyjny dla nowych firm?

Kredyt dla nowych firm pomoże Ci pozyskać kapitał niezbędny do rozpoczęcia biznesu np. kupić urządzenia lub pokryć koszty w pierwszych miesiącach działalności. Dowiedz się, na jakich zasadach udzielany jest kredyt dla firm na start, gdzie można się o niego ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać potrzebne finansowanie.

Jeżeli planujesz otworzyć własny biznes i potrzebujesz kapitału na start, najprościej będzie Ci ubiegać się jako osoba fizyczna o kredyt gotówkowy na dowolny cel. Kredyt dla nowych firm jest bowiem oferowany przez banki dopiero po pewnym czasie prowadzenia działalności.

Kredyt dla nowych firm - czy jest dostępny w ofercie banków?

Kredyt na start firmy od pierwszego dnia działalności oferują jedynie pojedyncze instytucje. Większość banków ma co prawda w swojej ofercie kredyt dla początkujących firm, ale wymaga prowadzenia działalności od co najmniej kilku lub kilkunastu miesięcy.

Jeszcze w 2019 roku kredyt dla nowych firm był znacznie bardziej dostępny. Sytuację zmieniła pandemia Covid-19. W niepewnych czasach banki zawsze z większą ostrożnością pożyczają pieniądze, szczególnie takim klientom jak początkujący przedsiębiorcy, których pomysł na biznes niekoniecznie może skutkować sukcesem. Właśnie dlatego kredyt na start firmy w 2021 r. można zaciągnąć tylko w niektórych instytucjach i po spełnieniu szeregu wymagań.

Dowiedz się więcej: Rodzaje kredytów - jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Kredyt dla nowych firm - na czym polega?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt na start dla młodych firm przeznaczony jest dla przedsiębiorstw, które potrzebują kapitału na rozpoczęcie działalności, a więc np. na zakup materiałów i wyposażenia, czy działania marketingowe. Niektórzy przedsiębiorcy przeznaczają na ten cel zgromadzone oszczędności, inni natomiast muszą posiłkować się finansowaniem zewnętrznym, pozyskując różne dotacje lub właśnie zaciągając pożyczki dla firm na start.

Najczęściej początkującym firmom banki proponują:

Wysokość kredytu dla firm zależy od jego rodzaju i oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Początkujący przedsiębiorcy najczęściej mogą liczyć na maksymalnie 200 000 zł.

Kredyt dla nowych firm - co można sfinansować z pomocą kredytu dla nowych firm?

Kredyt dla firmy na start można przeznaczyć na różne wydatki związane z założeniem firmy i rozpoczęciem działalności. Jak już wspomnieliśmy, najczęściej proponowany młodym przedsiębiorcom jest kredyt dla firm na dowolny cel związany z działalnością, za którego pomocą można sfinansować np.:

 • bieżące koszty prowadzenia działalności,
 • zakup środków trwałych takich jak np. maszyny, urządzenia, sprzęt komputerowy,
 • zakup surowców, półproduktów, towarów niezbędnych do prowadzenia działalności,
 • zakup nieruchomości lub adaptację pomieszczeń wykorzystywanych do prowadzenia firmy.

Na niektóre wydatki można także zaciągnąć celowy kredyt dla firm na auto lub na zakup nieruchomości.

Kredyt dla nowych firm - kto może z niego skorzystać?

Banki proponują kredyty dla nowych firm na różnych warunkach. Aby móc ubiegać się o finansowanie, należy spełnić najczęściej co najmniej następujące wymagania:

 • mieć zarejestrowaną firmę,
 • rozliczać się z urzędem skarbowym w sposób określony przez bank np. za pomocą podatkowej książki przychodów i rozchodów,
 • posiadać konto firmowe.

Większość banków określa również minimalny okres prowadzenia działalności, który uprawnia do ubiegania się o finansowanie. Jak już wspomnieliśmy, kredyt dla firm rozpoczynających działalność jest dość trudno dostępny. Zwykle trzeba prowadzić firmę przez minimum rok lub dwa lata, choć znaleźć można także kredyt dla firm działających poniżej 12 miesięcy np. od co najmniej 6 miesięcy.

Kredyt dla nowych firm - warunki zawarcia umowy

Chcąc otrzymać kredyt na start, musisz mieć konto firmowe. Z reguły złożenie wniosku o finansowanie w banku, w którym prowadzi się taki rachunek, wiąże się z mniejszym zakresem formalności. Nie trzeba np. dostarczać dokumentów rejestrowych lub wyciągów z konta.

Kredyt dla firm na start a biznesplan

Jeśli potrzebujesz większej kwoty na rozpoczęcia biznesu, bank najprawdopodobniej zaproponuje Ci kredyt na biznesplan. Jest to dokument, w którym należy przedstawić swój pomysł na biznes (co chcesz robić, gdzie i w jaki sposób oraz kim będą Twoi klienci) oraz wyliczenia finansowe, jakie przychody i koszty będą generowane przez przedsięwzięcie. Na podstawie takiego biznesplanu bank oszacuje ryzyko udzielenia Twojej firmie finansowania oraz określi warunki kredytowania.

Kredyt dla nowych firm a ocena zdolności kredytowej i historii kredytowej

Podstawą do udzielenia kredytu jest ocena zdolności kredytowej kredytobiorcy. Właśnie dlatego w przypadku kredytów udzielanych dla firm działających od co najmniej 6-12 miesięcy, banki do zbadania zdolności kredytowej wymagają dostarczenia dokumentów księgowych i podatkowych, wyciągów z rachunku, zaświadczeń o niezaleganiu z zobowiązaniami wobec ZUS i US itp.

Pamiętaj, że jeśli będziesz ubiegać się o kredyt jako jednoosobową działalność gospodarczą, bank sprawdzi, czy terminowo regulowałeś kredyty i pożyczki zaciągnięte przed otwarciem firmy. Jeżeli miałeś większe opóźnienia, możesz nie otrzymać finansowania. W takich przypadkach rozwiązaniem będzie kredyt dla nowych firm bez BIK i KRD, który znajdziesz w ofercie firm pozabankowych.

Kredyt dla nowych firm z zabezpieczeniem

Ze względu na brak dochodów nowe firmy często muszą przedstawić zabezpieczenie spłaty kredytu. Najczęściej ma ono formę:

Kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń - czy jest dostępny?

Bez zabezpieczeń proponowany jest najczęściej szybki kredyt dla nowych firm lub pożyczka. Takie produkty dostępne są na podstawie uproszczonych formalności i można dzięki nim pozyskać pieniądze na dowolny cel. Taki kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń zazwyczaj udzielany jest w niewielkiej kwocie – często do kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.

Kredyt dla nowych firm - ile kosztuje kredyt dla firm na start?

Chcąc przekonać się, ile kosztuje kredyt dla firm, sprawdź kalkulator kredytowy, jaki jest udostępniany na stronach poszczególnych banków. Do podstawowych kosztów zaciągnięcia takiego zobowiązania należy oprocentowanie i prowizja. Oprocentowanie kredytu dla firm zależy od wysokości marży bankowej i stawki WIBOR, i aktualnie wynosi 6-7%. Wysokość prowizji za udzielenie kredytu może wynieść od kilku do ponad 10%, jednak w niektórych bankach dostępny jest kredyt 0% dla nowych firm, czyli bez prowizji.

Kredyt dla nowych firm - jak złożyć wniosek?

Wniosek o kredyt dla nowych firm możesz złożyć bezpośrednio w oddziale banku bądź przez Internet. Wszystko zależy od procedury określonej przez wybraną instytucję. Pamiętaj, że najmniej formalności jest zazwyczaj przy składaniu wniosku online w banku, w którym prowadzi się konto firmowe. Jeśli chodzi o listę dokumentów, jakie należy dostarczyć do banku, zazwyczaj jest ona przesyłana do klienta dopiero po złożeniu wstępnego wniosku o kredyt.

Kredyt dla nowych firm - gdzie złożyć wniosek? Oferta banków

Jeśli szukasz kredytu dla firmy na rozpoczęcie działalności, poniżej znajdziesz listę banków, które mają go w swojej ofercie.

 • Kredyt dla nowych firm ING Bank Śląski – jest to pożyczka dla firm na uproszczonej księgowości w kwocie do 1,2 mln zł, które prowadzą działalność od minimum 6 miesięcy (lub 12 jeśli chcą kredyt bez zabezpieczeń),
 • Kredyt dla nowych firm w BNP Paribas – do 30 000 zł udzielany jest bez zabezpieczeń i skierowany jest głównie do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w ramach samozatrudnienia,
 • Kredyt dla nowych firm w Alior Bank – skorzystać można np. z pożyczki na selfie na dowolny cel do 600 tys. zł, która udzielana jest z gwarancją BGK dla firm działających od co najmniej 10 miesięcy,
 • Bank Millenium - kredyt gotówkowy dla nowych firm może być udzielony pod warunkiem, że firma działa od minimum 12 miesięcy lub 6 miesięcy, jeśli prowadzi konto firmowe w Banku Millennium; bez zabezpieczeń ubiegać się można o kwotę do 350 tys. zł.

W ofercie pozostałych największych banków takich jak Getin Bank, PKO BP, mBank, czy Pekao kredyt dla nowych firm także się pojawia, dlatego przed ubieganiem się o finansowanie warto sprawdzić aktualny ranking kredytów dla firm, w którym będą widnieć wszystkie najnowsze oferty.

Preferencyjny kredyt ze wsparciem z funduszy unijnych dla nowych firm

Warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak kredyt unijny dla nowych firm, który udzielany jest na z wykorzystaniem funduszy europejskich, dlatego ma preferencyjne warunki.

Aktualnie dostępna jest pożyczka na start dla nowych firm w kwocie do 100 000 zł, z której mogą skorzystać osoby planujące założyć działalność gospodarczą i spełniające dodatkowe warunki obowiązujące w danym województwie (np. w woj. świętokrzyskim trzeba mieć minimum 29 lat i być osobą bezrobotną).

Sprawdź: Kredyt preferencyjny - kto i na jakich warunkach może z niego skorzystać?

Kredyt dla nowych firm - czy warto złożyć wniosek?

Jeśli interesuje Cię kredyt na start dla nowych firm, pamiętaj, że zaciągnięcie takiego zobowiązania należy dobrze przemyśleć. Nowy biznes może nie przynieść oczekiwanych zysków i wówczas mogą się pojawić problemy z regulowaniem rat. Aby ograniczyć takie ryzyko, warto najpierw sporządzić biznesplan i sprawdzić, które banki oferują najkorzystniejsze kredyty dla firm na start.

Kredyt dla nowych firm - inne oferty dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy potrzebujący kapitału na rozpoczęcie działalności mogą znaleźć finansowanie także poza sektorem bankowym. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na różnego rodzaje dotacje, a także preferencyjne kredyty dla firm w ramach Tarczy Antykryzysowej, czyli ze wsparciem rządowym. Bogatą ofertę pożyczek dla nowych firm mają także firmy pożyczkowe np. Aasa Polska, Biznes Ratka, Iwoca, Gold Kredyt, czy Profi Credit.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
29.05.2023

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...odpowiemy też na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Kredyt na 70 tys. zł może przybierać różne formy. Wiele...

...zobowiązaniami finansowymi. Warto przeczytać: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem? Jakie zarobki musisz...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
25.05.2023

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...pilnie dodatkowych środków? W takich chwilach wiele osób udaje się do banku po kredyt gotówkowy. Nie wiąże się on z dużą liczbą formalności, a przy tym dostać go można nawet online i to w 15 minut. Tylko którą ofertę wybrać? Na to pytanie odpowie ranking kredytów gotówkowych...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
23.05.2023

Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...sprawdź koniecznie: Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy? Ile właściwie musisz zarabiać, aby dostać kredyt 15 tys. zł?...

...na względzie, że nie możesz dowolnie modyfikować okresu spłaty kredytu gotówkowego. Wynosi on maksymalnie 10 lat, czyli 120 rat. Kredyt 15 tys. na 10...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
22.05.2023

Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...zobowiązanie długoterminowe. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać...

...w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny? Osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 250 tys. zł...

Zobacz więcej
9 min. czytania
wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego
19.05.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
18.05.2023

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...przez co uzyskanie dodatkowych środków na dowolny cel jest bardzo proste. Wystarczy spełnić kilka warunków, między innymi posiadać stały dochód. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w wysokości 30 tys. zł? Z jakiej oferty najlepiej skorzystać? Żeby otrzymać kredyt do 30 tys. zł, trzeba wykazać, że będzie się w stanie spłacić dług w terminie określonym w umowie...

Zobacz więcej
8 min. czytania