Umowa pożyczki - jak napisać umowę? Umowa pożyczki nieoprocentowanej

Sprawdź, jak napisać umowę pożyczki. Podpowiemy ci, jak powinna wyglądać umowa cywilnoprawna związana z pożyczeniem pieniędzy, a także jak wygląda umowa pożyczki nieoprocentowanej. Dodatkowo dowiesz się, czym jest umowa konsensualna i rzeczowa.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Umowa pożyczki - jak napisać umowę? Umowa pożyczki nieoprocentowanej

Umowa pożyczki różni się od umowy, jaką przedstawi nam bank w przypadku skorzystania z kredytu gotówkowego, czy innego kredytu konsumenckiego. Warto także zwrócić uwagę na to, że umowa będzie różniła się m.in. od tego, kto udziela zobowiązania. Pożyczki oferowane w parabankach będą znacznie różniły się od pożyczek prywatnych. Jak napisać umowę pożyczki? Jak powinna wyglądać umowa cywilnoprawna związana z pożyczeniem pieniędzy? Jak wygląda umowa pożyczki nieoprocentowanej? Jeśli nurtują cię te pytania lub chcesz po prostu dowiedzieć się czegoś więcej o formalnościach związanych z pożyczkami pozabankowymi, zachęcamy do dalszej lektury. W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości przyszłego pożyczkobiorcy. Zachęcamy także do śledzenia innych artykułów na naszej stronie, gdyż zapewniamy interesujące treści dla wszystkich osób zainteresowanych usługami finansowymi.

Umowa pożyczki a umowa kredytowa

Umowa pożyczki regulowana jest zgodnie z Kodeksem Cywilnym, podczas gdy dowolny kredyt dostępny w banku podlega regulacji Prawa Bankowego. Dzięki temu, że pożyczki udzielane są na podstawie umów cywilnoprawnych, pożyczać pieniądze można zarówno od osób prywatnych, jak i od osób fizycznych, dzięki czemu na rynku finansowym tak popularne są firmy pożyczkowe, które gwarantują niemal natychmiastowy dostęp do chwilówek bez BIK, a także ofert promocyjnych, które gwarantują raty 0%.

Czym tak faktycznie jest pożyczka? To umowa, która zostaje zawarta między pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą, która określa dokładnie, co jest przedmiotem pożyczki, najczęściej jest to konkretna kwota pieniędzy, którą otrzymuje pożyczkobiorca, jednocześnie zobowiązując się do spłaty zobowiązania w ustalonym terminie. Pożyczka może być oprocentowana lub nieoprocentowana.

Umowa pożyczki jest najczęściej wykorzystywaną, a także najłatwiejszą czynnością kredytową w Polsce.

Umowa konsensualna

Przeglądając informacje o pożyczkach, a także umowach, z pewnością w pewnym momencie trafisz na termin umowy konsensualnej. Umowa konsensualna z zasady zostaje zawarta, gdy dwie lub więcej stron umowy złożą zgodne oświadczenie woli. Umowa tego typu staje się skuteczna przez wypracowane porozumienie. Umowa konsensualna odróżnia się od umowy realnej tym, że w ich przypadku do skuteczności zawarcia umowy konieczne jest wydanie konkretnej rzeczy, której dotyczy umowa, a nie tylko samo oświadczenie woli.

Konsens następuje dopiero wtedy, gdy wszystkie strony umowy wyrażają wolę o takich samych wartościach i takim samym sensie. Warunki umowy muszą zatem mieć taki sam cel oraz być zgodne pod względem zamiarów. Zgodnie z prawem cywilnym obie strony umowy są sobie równe i mają równe uprawnienia do tworzenia umowy.

Umowa pożyczki nieoprocentowanej wzór

Pożyczka nie musi wiązać się z oprocentowaniem. Kodeks przewiduje pożyczki nieoprocentowane, dzięki czemu taka forma pożyczki jest niezwykle popularna wśród pożyczek prywatnych, najczęściej gdy to bliska rodzina pożyczka od siebie pieniądze.

Choć oferta parabanków wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z wysokimi odsetkami i opłatami pozaodsetkowymi, oferta firm pożyczkowych możesz zaskoczyć, tym, jak korzystne są promocyjne oferty dla nowych klientów parabanków. Nowi klienci mogą liczyć na nieoprocentowaną pożyczkę, która nie tylko nie przewiduje tradycjnego oprocentowania, ale także pozwala uniknąć opłat wynikających z prowizji, czy marży parabanku.

Jak wygląda umowa pożyczki nieoprocentowanej? Z zasady, taka umowa wyróżnia się tylko tym, że nie zawiera żadnych informacji o koszcie pożyczki. Ponieważ z zasady pożyczka nie musi być odpłatna, jeśli taka informacja nie została zawarta w dokumencie, lub nie została przekazana ustnie podczas zawierania umowy pożyczkowej, pożyczkobiorca nie zostaje obarczony żadnymi kosztami wynikającymi z udzielenia pomocy finansowej i wypłacenia pieniędzy w ramach pożyczki.

W przypadku prywatnej umowy pożyczki nieoprocentowanej należy pamiętać także o konieczności uiszczenia podatku od pożyczki, który będzie ciążył na pożyczkobiorcy. PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% od udzielonego zobowiązania. Więcej na temat podatku od pożyczki dowiesz się dzięki poświęconemu temu tematowi artykułowi na naszej stronie.

Jak napisać umowę?

Jak napisać umowę? To wcale nie jest trudne. Zanim jednak podpowiemy ci, jak napisać taki dokument i jakie informacje powinny znaleźć się w umowie, chcemy zaznaczyć, że nie każda umowa pożyczki musi zostać spisana. Umowa ustna, czyli taka, która nie ma potwierdzenia w postaci dokumentu, jest zobowiązująca dla obu stron umowy. Trzeba jednak pamiętać, że umowa ustna powinna dotyczyć wyłącznie pożyczek o bardzo małej kwocie zobowiązania, uznaje się, że wszystkie pożyczki powyżej 500 złotych powinny zostać zawarte pisemnie i do tego też zachęcamy naszych czytelników.

Umowa pożyczki powinna zawierać informacje:

  • Datę zawarcia umowy;

  • Kwotę i koszt pożyczki;

  • Zabezpieczenie spłaty zadłużenia;

  • Termin zwrotu zadłużenia. Jeśli w umowie brakuje takiej informacji, zwrot powinien nastąpić w ciągu sześciu tygodni od wypowiedzenia dokonanego przez pożyczkodawcę;

  • Informacje o możliwości przedłużeniu pożyczki;

  • Dane kontaktowe między pożyczkodawcą i pożyczkobiorcom;

  • Podpisy obu stron umowy.

Podpisana umowa pozwala udowodnić udzielenie zadłużenia i dochodzenie odzyskania pieniędzy wraz z naliczonymi kosztami, przewidzianymi w umowie pożyczkowej.

Umowa pożyczki gotówkowej - na co uważać?

Jeśli to ty decydujesz się udzielić pożyczkę prywatną bliskiej osobie lub znajomemu, pamiętaj, by dokładnie określić wszystkie warunki umowy. Warto ustalić dokładny termin zwrotu pieniędzy, a także koszt ewentualnych odsetek, jeśli pożyczka nie będzie nieoprocentowana. Dla własnego bezpieczeństwa warto spisać umowę w dwóch egzemplarzach. Pamiętaj, że taki dokument będzie dowodem, jeśli dojdzie do zaniechania spłaty pożyczki, a ty będziesz walczyć o odzyskanie należności od pożyczkobiorcy.

Jeśli to ty podpisujesz umowę i masz w planach pożyczyć pieniądze, niezależnie od tego, czy decydujesz się na pożyczkę prywatną, czy może preferujesz pożyczkę udzieloną przez parabank, koniecznie zwróć uwagę na wszystkie warunki zobowiązania. Ważny powinien być dla ciebie przede wszystkim termin spłaty, a także całkowity koszt zobowiązania. Warunki muszą pozwolić ci na spłatę zobowiązania bez obawy o zbyt krótki termin spłaty, czy zbyt wysokie odsetki. Niedostosowane warunki mogą doprowadzić do pogłębienia problemów finansowych, a także przyczynić się do spirali zadłużeń.

Umowa pożyczki pieniędzy - podsumowanie

Pożyczając pieniądze, warto postępować świadomie. Złożenie podpisu na umowie oznacza, że pożyczkobiorca zgadza się na wszystkie warunki umowy pożyczkowej. To jednoznaczna informacja, że gwarantuje, że będzie w stanie w konkretnym terminie spłacić zadłużenie, jednocześnie spłacić ewentualne odsetki wynikające z pożyczki.

Pożyczka prywatna może wydawać się bardzo atrakcyjnym zobowiązaniem, zanim jednak wybierzesz takie rozwiązanie, sprawdź, czy będzie ono dla ciebie korzystne. Oferta faktycznie może pozwolić na dłuższy okres spłaty, ale być może wiązać się będzie z wyższymi odsetkami. Jeśli to twoja pierwsza pożyczka, warto rozważyć skorzystanie z oferty parabanku. Promocyjna pożyczka z ratą 0% pozwoli ci szybko zyskać pieniądze, zawrzeć umowę nawet bez wychodzenia z domu, jednocześnie gwarantując brak kosztów okołopożyczkowych.

Przekonaj się, że parabanki dbają o swoich klientów, a ich oferty mogą być konkurencyjne nawet dla tradycyjnych kredytów gotówkowych. Zachęcamy do porównania chwilówek z pomocą naszego niezawodnego rankingu szybkich pożyczek.

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły