Ile zarabia nauczyciel w 2024?

Ile zarabia nauczyciel? To pytanie, które coraz częściej pojawia się w ostatnim czasie w dyskusji publicznej. Wszystko za sprawą wprowadzonych w tym roku podwyżek. Czy weszły już w życie? Ile dokładnie wynoszą? Sprawdź jak obliczyć pensję nauczyciela ze wszystkimi dodatkami.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Ile zarabia nauczyciel w {{year}}?

To, ile zarabiają nauczyciele wcale nie jest prostą kwestią. Na ich wynagrodzenie składa się wiele czynników, w tym staż pracy, poziom wykształcenia oraz liczne dodatki związane m.in. z pełnionymi funkcjami. W dzisiejszym wpisie poznasz przybliżoną odpowiedź na pytanie, ile zarabia nauczyciel matematyki, a ile zarabia nauczyciel języka polskiego. Sprawdź też, ile zarabia nauczyciel wf! Dane te pozwoli oszacować kalkulator wynagrodzeń.

Od czego zależy wysokość zarobków nauczyciela?

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia nauczycieli? Czy mają oni szansę na uzyskanie finansowanie z banku? Czy ranking kredytów gotówkowych pozwoli im znaleźć dopasowaną dla siebie ofertę?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że zarobki będą uzależnione od wykształcenia oraz stopnia zawodowego. Jednak na pensję nauczyciela wpływ mają także dodatki wynikające m.in. ze stażu pracy, a także objęcia wychowawstwa, czy dodatek motywacyjny. Trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenie nauczycieli nie należy do wysokich, o czym zaraz z pewnością się przekonasz.

Wysokość wynagrodzenia pedagogów zależy od awansu, który nauczyciele otrzymują w kolejnych latach swojej pracy. Awans zawodowy nauczyciela wymaga dodatkowo zdania egzaminu państwowego i przygotowania dokumentów potwierdzających rozwój w pracy i jej wyników.

Karta nauczyciela przewiduje maksymalnie cztery stopnie awansu zawodowego, są to:

 • nauczyciel stażysta;
 • nauczyciel kontraktowy;
 • nauczyciel mianowany;
 • nauczyciel dyplomowany;

Wyróżniając zarobki na podstawie wykształcenia nauczycieli, możemy wskazać trzy poziomy, które mają wpływ na zarobki pedagogów:

 • tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym;
 • tytuł magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł licencjata lub inżyniera z przygotowaniem pedagogicznym;
 • tytuł licencjata lub inżyniera bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego, dyplom ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie.

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela zależna jest od jego poziomu wykształcenia. Zgodnie z aktualnymi danymi, najliczniejszą grupę nauczycieli, aż 96%, stanowią osoby z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym.

Od 1 stycznia 2024 roku minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela wynosi zależnie od stopnia zawodowego:

 • w przypadku nauczyciela początkującego: 3676 zł netto,
 • w przypadku nauczyciela mianowanego: 3777 zł netto,
 • w przypadku nauczyciela dyplomowanego: 4363 netto.

Warto tę kwotę zestawić z obowiązującą najniższą krajową brutto, która wynosi od 1 stycznia 4242 zł i od 1 lipca 4300 zł. Jak widać, nauczyciele, jako grupa zawodowa nie posiadają wysokiego wynagrodzenia podstawowego.

Podwyżka dla nauczycieli w 2024 roku. Ile wyniesie?

Podwyżki dla nauczycieli na rok 2024 zostały już wprowadzone, zgodnie z projektem ustawy okołobudżetowej złożonym przez Prezydenta oraz Ministra Finansów w grudniu 2023 roku. Projekt zakładał dodatkowe podwyższenie parametru wynagrodzenia nauczyciela początkującego o 2,308%.

Pensje nauczycieli wzrosły odpowiednio o:

 • dla nauczyciela początkującego – 1.107 zł brutto,
 • dla nauczyciela mianowanego – 1.167 zł brutto,
 • dla nauczyciela dyplomowanego – 1.365 zł brutto.

Warto zauważyć, że chociaż podwyżki obowiązują od 1 stycznia 2024 roku, to ich efekty finansowe nie są od razu widoczne na kontach nauczycieli. Minister Edukacji zapowiedział, że wyrównanie pensji nauczycieli nastąpi najprawdopodobniej na przełomie marca i kwietnia.

Dodatki do wynagrodzenia dla nauczycieli

Zasadnicze wynagrodzenie nauczycieli nie jest jednak całkowitą kwotą, jaka zostaje wypłacona pedagogom w ramach wypłaty. To jak ostatecznie prezentuje się wypłata nauczyciela, zależy także od dodatków, które przyznawane są m.in. za pełnioną funkcję czy efekty pracy.

Podstawowym dodatkiem do pensji jest ten, który wiąże się ze stażem pracy nauczyciela. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat, w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, Maksymalna wysokość dodatku od stażu to 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Równie popularnym dodatkiem do pensji nauczyciela jest dodatek za wychowawstwo, który wynosi 300 złotych. Otrzymują go nauczyciele, którzy pełnią funkcję wychowawcy klasy lub oddziału przedszkolnego.

Dodatek motywacyjny, przyznawany jest przez dyrektora szkoły lub przedszkola. To dodatek, który wypłacany jest pedagogom, którzy wykazali się osiągnięciami w pracy.

Nauczyciele mogą raz w roku liczyć na dodatkową wypłatę, która wypłacana jest w sektorze budżetowym. Mowa o „trzynastce”, która wypłacana jest każdemu nauczycielowi, który przepracował przynajmniej 6 miesięcy w danej szkole lub przedszkolu.

To warto wiedzieć: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy?

Średnie wynagrodzenie nauczyciela w 2024

Jesteś zainteresowany tym, jaką kwotę średnio zarabiają nauczyciele? Z pewnością pozwoli to lepiej poznać stawki, jakie wypłacane są w tym zawodzie. Średnia wynagrodzenia ustalana jest odgórnie i gwarantowana jest ustawowo, jeśli w danym rejonie kraju nauczyciele otrzymują niższą pensję, to samorząd jest zobowiązany do dopłacenia odpowiedniej kwoty do wynagrodzeń, jakie trafiają do nauczycieli. Aktualnie obowiązujące średnie wynagrodzenie nauczycieli zostało zatwierdzone 1 stycznia 2024 roku.

Ile w zarabia nauczyciel początkujący? Jego średnie zarobki to 6 353 (wzrost o 33,00 proc. o 1 576 zł). Z kolegi nauczyciel mianowany zarabia średnio 7 453,47 zł (wzrost o 30,00 proc. o 1 720,04 zł). Ile z kolei zarabia nauczyciel dyplomowany? Średnia zarobków w tym zawodzie wynosi 9 523,88 zł (wzrost o 30,00 proc. o 2 197,88 zł).

Warto jednak wiedzieć, że obliczane w ten sposób średnie wynagrodzenie stanowi jedynie teoretyczny model, który jest głównie wykorzystywany do planowania i oceny działań jednostek samorządu terytorialnego. Niemniej jednak, W praktyce pensje nauczycieli zazwyczaj zbliżone są do minimalnych stawek, ustalanych corocznie w rozporządzeniu przez resort edukacji.

Jak obliczyć wynagrodzenie nauczyciela? Kalkulator

Ile zarabia nauczyciel w Polsce? Aby poznać dokładne wynagrodzenie nauczyciela na danym stanowisku, należy zsumować wynagrodzenie podstawowe i wszystkie dodatki. Poniżej znajdziesz przykładowe wyliczenie dla nauczyciela dyplomowanego, który pracuje w zawodzie 20 lat i jednocześnie pełni wychowawstwo.

 • pensja zasadnicza: 5915 zł brutto
 • 20% dodatku za wysługę lat: 1183 zł brutto dodatku za wysługę lat.
 • dodatek za wychowawstwo: 300 zł brutto
 • łączna pensja: 7398 zł brutto

Jak zatem widać, nauczyciel z tak długim stażem pracy zarobi mniej niż 5500 zł netto.

Ile kredytu może wziąć nauczyciel?

Czy nauczyciel dostanie kredyt? Wysokość raty pozwoli oszacować kalkulator kredytowy, warto jednak najpierw się dowiedzieć, czy nauczyciel ma w ogóle zdolność kredytową.

Jego pensja w większości przypadków będzie wystarczająca do uzyskania kredytu, nawet gdy mowa o nauczycieli początkowym. Zdolność kredytowa nauczyciela z krótkim stażem pracy nie będzie jednak wysoka. Jak dokładnie się prezentuje? Poniżej znajdziesz oszacowaną zdolność kredytową dla kredytu gotówkowego. Została obliczona przy użyciu kalkulatora zdolności kredytowej.

Stopień

Pensja minimalna

Zdolność kredytowa

Nauczyciel początkujący

3676 zł netto

od: 82 912,30 zł

do: 105 045,71 zł

Nauczyciel mianowany

3777 zł netto

od: 107 074,98 zł

do: 135 658,59 zł

Nauczyciel dyplomowany

4363 netto

od: 142 385,01 zł

do: 180 394,63 zł

To, ile kredytu dostanie nauczyciel, jest kwestią indywidualną. Powyższe wyliczenia dotyczą wyłącznie zdolności na podstawie zarobków i nie uwzględniają comiesięcznych wydatków czy posiadania innych zobowiązań. W rzeczywistości zdolność kredytowa będzie więc znacznie niższa.

Sprawdź: O jaki kredyt starać się przy zarobkach 4000 netto miesięcznie?

Ile zarabiają nauczyciele w innych krajach?

Jak przedstawiają się zarobki nauczycieli w innych krajach? Czy są wyższe niż w Polsce? Sprawdź, ile zarabiają nauczyciele w Niemczech, ile zarabiają nauczyciele w USA, a ile zarabiają nauczyciele w Hiszpanii.

Kraj

Najniższe wynagrodzenie miesięczne

Średnie wynagrodzenie miesięczne

Niemcy

1300 EUR

2830 EUR

Holandia

2030 EUR

3890 EUR

Francja

1500 EUR

2900 EUR

Belgia

2330 EUR

5060 EUR

Austria

1930 EUR

3970 EUR

Szwajcaria

3818 EUR

8316 EUR

Szwecja

1496 EUR

2884 EUR

Hiszpania

1170 EUR

2250 EUR

Jak zatem widać, zarobki nauczyciele znacznie się różnią w zależności od wybranego kraju. Zdecydowanie najwyższe są w Szwajcarii, jednak w tym kraju pensje ogólnie zaliczane są do jednych z wyższych w Europie.


Dodatkowe źródła:

https://www.gov.pl/web/edukacja/wzrost-wynagrodzen-nauczycieli-o-ponad-1500-zl-brutto

https://www.gov.pl/web/edukacja/rozporzadzenie-placowe-podpisane-rekordowe-podwyzki-dla-nauczycieli-i-rekordowy-wzrost-subwencji-oswiatowej

https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/9393150,placa-minimalna-2024-w-gore-ile-wiecej-otrzymamy-na-reke.html

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły