Ile zarabia nauczyciel?

Zaktualizowano: 06.11.2020 15:53
Opublikowano: 03.07.2020 14:56
Średnia ocena: 5,86/6 Głosów: 21

Warto pamiętać, że zarobki nauczycieli zależne są od wielu czynników, co oznacza, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytania, ile zarabia nauczyciel. W tym artykule znajdziesz wiele informacji, które pomogą ci ocenić wysokość zarobków pedagogów.

Chcesz dowiedzieć się, ile zarabia nauczyciel? Być może myślisz o tym, by w przyszłości wybrać taką ścieżkę dla swojej kariery. Warto zatem wcześniej znaleźć kilka informacji na temat tego, ile zarabiają nauczyciele na poszczególnych etapach wykonywania tego zawodu. Warto pamiętać, że zarobki nauczycieli zależne są od wielu czynników, co oznacza, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytania, ile zarabia nauczyciel. W tym artykule postaramy się jednak zamieścić wiele informacji, które pomogą ci ocenić wysokość zarobków, wraz z wszystkimi dodatkami, na jakie mogą liczyć pracownicy oświaty. Jeśli zatem szukasz informacji o wynagrodzeniu, nie musisz już samodzielnie tego robić, z naszą pomocą, poświęcając zaledwie kilka minut, zdobędziesz wszystkie istotne wiadomości w tym zakresie.

Od czego zależy wysokość zarobków nauczyciela?

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia nauczycieli? Przede wszystkim musimy pamiętać, że zarobki będą uzależnione od wykształcenia oraz stopnia zawodowego. Jednak na pensję nauczyciela wpływ mają także dodatki wynikające m.in. ze stażu pracy, a także objęcia wychowawstwa, czy dodatek motywacyjny. Trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenie nauczycieli nie należy do wysokich, o czym zaraz z pewnością się przekonasz.

Wysokość wynagrodzenia pedagogów zależy od awansu, który nauczyciele otrzymują w kolejnych latach swojej pracy. Awans zawodowy nauczyciela wymaga dodatkowo zdania egzaminu państwowego i przygotowania dokumentów potwierdzających rozwój w pracy i jej wyników.

Karta nauczyciela przewiduje maksymalnie cztery stopnie awansu zawodowego, są to:

 • nauczyciel stażysta;

 • nauczyciel kontraktowy;

 • nauczyciel mianowany;

 • nauczyciel dyplomowany;

Wyróżniając zarobki na podstawie wykształcenia nauczycieli, możemy wskazać trzy poziomy, które mają wpływ na zarobki pedagogów:

 • tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym;

 • tytuł magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł licencjata lub inżyniera z przygotowaniem pedagogicznym;

 • tytuł licencjata lub inżyniera bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego, dyplom ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie;

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela zależna jest od jego poziomu wykształcenia. Zgodnie z aktualnymi danymi, najliczniejszą grupę nauczycieli, aż 96%, stanowią osoby z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym.

Od 1 września 2019 roku minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela wynosi zależnie od stopnia zawodowego:

 • w przypadku nauczyciela stażysty: netto 2002,00 złotych, brutto 2782,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela kontraktowego: netto 2059,00 złotych, brutto 2862,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela mianowanego: netto 2329,00 złotych, brutto 3250,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela dyplomowanego: netto 2724,00 złotych, brutto 3817,00 złotych;

Warto tę kwotę zestawić z obowiązującą kwotą minimalnej krajowej, która w roku 2020 wynosi netto 1920,62 złotych, a brutto 2 600,00 złotych. Jak widać, nauczyciele, jako grupa zawodowa nie posiadają wysokiego wynagrodzenia podstawowego.

Nauczyciele otrzymali podwyżkę w 2020 roku

Ze względu na podwyżkę płacy minimalnej na początku 2020 roku, Ministerstwo Edukacji Narodowej dokonało zmian w przypadku minimalnego zagrodzenia zasadniczego nauczycieli, których wynagrodzenie było niższe niż minimalna krajowa. Zmiany dotknęły nauczycieli z drugiej i trzeciej grupy wykształcenia, natomiast zarobki nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym pozostały bez zmian.

Nauczyciele, którzy posiadają tytuł magistra, ale nie mają przygotowania pedagogicznego, a także nauczyciele z tytułem licencjata lub inżyniera z przygotowaniem pedagogicznym mogą od 1 stycznia 2020 roku liczyć na wynagrodzenie:

 • w przypadku nauczyciela stażysty: netto 1932,00 złotych, brutto 2617,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela kontraktowego: netto 1965,00 złotych, brutto 2663,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela mianowanego: netto 2084,00 złotych, brutto 2832,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela dyplomowanego: netto 2431,00 złotych, brutto 3324,00 złotych;

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze przyznawane jest nauczycielom, którzy posiadają tytuł licencjata lub inżyniera bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego, dyplom ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych, a także nauczyciele z innym wykształceniem:

 • w przypadku nauczyciela stażysty: netto 1921,00 złotych, brutto 2600,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela kontraktowego: netto 1932,00 złotych, brutto 2617,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela mianowanego: netto 1947,00 złotych, brutto 2638,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela dyplomowanego: netto 2135,00 złotych, brutto 2905,00 złotych;

Dodatki do wynagrodzenia

Zasadnicze wynagrodzenie nauczycieli nie jest jednak całkowitą kwotą, jaka zostaje wypłacona pedagogom w ramach wypłaty. To jak ostatecznie prezentuje się wypłata nauczyciela, zależy także od dodatków, które przyznawane są m.in. za pełnioną funkcję czy efekty pracy.

 • Podstawowym dodatkiem do pensji jest ten, który wiąże się ze stażem pracy nauczyciela. Taki dodatek zostaje wypłacany dopiero po 4 latach od rozpoczęcia pracy. Maksymalna wysokość dodatku od stażu wynosi aż 20% wynagrodzenia zasadniczego.

 • Równie popularnym dodatkiem do pensji nauczyciela jest dodatek za wychowawstwo, który wynosi 300 złotych. Otrzymują go nauczyciele, którzy pełnią funkcję wychowawcy klasy lub oddziału przedszkolnego.

 • Dodatek motywacyjny, przyznawany jest przez dyrektora szkoły lub przedszkola. To dodatek, który wypłacany jest pedagogom, którzy wykazali się osiągnięciami w pracy.

 • Nauczyciele mogą raz w roku liczyć na dodatkową wypłatę, która wypłacana jest w sektorze budżetowym. Mowa o "trzynastce", która wypłacana jest każdemu nauczycielowi, który przepracował przynajmniej 6 miesięcy w danej szkole lub przedszkolu.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela w 2020 roku

Jesteś zainteresowany tym, jaką kwotę średnio zarabiają nauczyciele? Z pewnością pozwoli to lepiej poznać stawki, jakie wypłacane są w tym zawodzie. Średnia wynagrodzenia ustalana jest odgórnie i gwarantowana jest ustawowo, jeśli w danym rejonie kraju nauczyciele otrzymują niższą pensję, to samorząd jest zobowiązany do dopłacenia odpowiedniej kwoty do wynagrodzeń, jakie trafiają do nauczycieli. Aktualnie obowiązujące średnie wynagrodzenie nauczycieli zostało zatwierdzone 1 września w 2019 roku i wynosi:

 • dla nauczyciela stażysty - 3 338,00 złotych brutto;

 • dla nauczyciela kontraktowego - 3 707,00 złotych brutto;

 • dla nauczyciela mianowanego - 4 806,00 złotych brutto;

 • dla nauczyciela dyplomowanego - 6 141,00 złotych brutto;

Nowe stawki od września 2020 roku

Już w zeszłym roku zapowiedziano kolejne podwyżki dla nauczycieli, możemy się ich spodziewać od 1 września tego roku. Zgodnie z deklaracją ministra edukacji narodowej, nauczyciele mogą spodziewać się aż 6% podwyżki, co oznacza, że wynagrodzenie brutto wzrośnie o minimum 166,00 złotych, a maksymalnie o 229,00 złotych.

Chcesz sprawdzić swoje zarobki brutto i netto? Potrzebujesz takiej informacji, ponieważ zamierzasz starać się o kredyt, czy chcesz szybko sprawdzić swoją zdolność kredytową? A może szukasz nowego zatrudnienia i chcesz przeliczyć, ile pieniędzy otrzymasz na rękę, mając informację wyłącznie o wynagrodzeniu brutto? W każdej z tych sytuacji warto skorzystać z naszego darmowego kalkulatora płac. Szybko obliczysz wartość wynagrodzenia, zarówno w przypadku umowy o pracę, jak i umowy zlecenie, czy umowy o dzieło.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji i bardzo szybko dowiesz się, czym faktycznie jest promesa zatrudnienia i jaki może mieć wpływ m.in. podczas wnioskowania o kredyt, czy zmiany pracy.

Zobacz więcej
Średnia krajowa 2020, wynagrodzenie/pensja brutto, najniższa krajowa netto - najważniejsze informacje

Średnia krajowa 2020, wynagrodzenie/pensja brutto, najniższa krajowa netto - najważniejsze informacje

Średnia krajowa - co musisz wiedzieć na temat tego wskaźnika? Czy średnia krajowa odzwierciedla finanse Polaków? Przekonaj się, ile aktualnie wynosi średnia krajowa w Polsce i jak należy interpretować popularne dane o zarobkach.

Zobacz więcej
Najniższa krajowa brutto w 2020 i 2021 roku

Najniższa krajowa brutto w 2020 i 2021 roku

Najniższa krajowa brutto została podwyższona już na początku roku 2020. Sprawdź, ile aktualnie wynosi ta stawka, a także jakie zmiany szykują się już od przyszłego roku. 

Zobacz więcej
Ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.

Zobacz więcej
Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci określić, czy zawód przedstawiciela handlowego jest dla ciebie odpowiedni, a przede wszystkim pozwoli dowiedzieć się, ile można zarobić, decydując się na taką pracę.

Zobacz więcej
Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Całkowity koszt pracodawcy to nie tylko pensja wypłacana pracownikowi, a suma wydatków z tym związanych zależy m.in. od wysokości wynagrodzenia oraz rodzaju zawartej umowy. Przekonaj się, ile tak naprawdę kosztuje umowa o pracę.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj