Ile zarabia nauczyciel?

Zaktualizowano: 2020-11-06 15:53
Opublikowano: 2020-07-03 14:56
Średnia ocena: 5,76/6 Głosów: 25
Ile zarabia nauczyciel?

Warto pamiętać, że zarobki nauczycieli zależne są od wielu czynników, co oznacza, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytania, ile zarabia nauczyciel. W tym artykule znajdziesz wiele informacji, które pomogą ci ocenić wysokość zarobków pedagogów.

Chcesz dowiedzieć się, ile zarabia nauczyciel? Być może myślisz o tym, by w przyszłości wybrać taką ścieżkę dla swojej kariery. Warto zatem wcześniej znaleźć kilka informacji na temat tego, ile zarabiają nauczyciele na poszczególnych etapach wykonywania tego zawodu. Warto pamiętać, że zarobki nauczycieli zależne są od wielu czynników, co oznacza, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytania, ile zarabia nauczyciel. W tym artykule postaramy się jednak zamieścić wiele informacji, które pomogą ci ocenić wysokość zarobków, wraz z wszystkimi dodatkami, na jakie mogą liczyć pracownicy oświaty. Jeśli zatem szukasz informacji o wynagrodzeniu, nie musisz już samodzielnie tego robić, z naszą pomocą, poświęcając zaledwie kilka minut, zdobędziesz wszystkie istotne wiadomości w tym zakresie.

Od czego zależy wysokość zarobków nauczyciela?

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia nauczycieli? Przede wszystkim musimy pamiętać, że zarobki będą uzależnione od wykształcenia oraz stopnia zawodowego. Jednak na pensję nauczyciela wpływ mają także dodatki wynikające m.in. ze stażu pracy, a także objęcia wychowawstwa, czy dodatek motywacyjny. Trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenie nauczycieli nie należy do wysokich, o czym zaraz z pewnością się przekonasz.

Wysokość wynagrodzenia pedagogów zależy od awansu, który nauczyciele otrzymują w kolejnych latach swojej pracy. Awans zawodowy nauczyciela wymaga dodatkowo zdania egzaminu państwowego i przygotowania dokumentów potwierdzających rozwój w pracy i jej wyników.

Karta nauczyciela przewiduje maksymalnie cztery stopnie awansu zawodowego, są to:

 • nauczyciel stażysta;

 • nauczyciel kontraktowy;

 • nauczyciel mianowany;

 • nauczyciel dyplomowany;

Wyróżniając zarobki na podstawie wykształcenia nauczycieli, możemy wskazać trzy poziomy, które mają wpływ na zarobki pedagogów:

 • tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym;

 • tytuł magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł licencjata lub inżyniera z przygotowaniem pedagogicznym;

 • tytuł licencjata lub inżyniera bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego, dyplom ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie;

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela zależna jest od jego poziomu wykształcenia. Zgodnie z aktualnymi danymi, najliczniejszą grupę nauczycieli, aż 96%, stanowią osoby z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym.

Od 1 września 2019 roku minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela wynosi zależnie od stopnia zawodowego:

 • w przypadku nauczyciela stażysty: netto 2002,00 złotych, brutto 2782,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela kontraktowego: netto 2059,00 złotych, brutto 2862,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela mianowanego: netto 2329,00 złotych, brutto 3250,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela dyplomowanego: netto 2724,00 złotych, brutto 3817,00 złotych;

Warto tę kwotę zestawić z obowiązującą kwotą minimalnej krajowej, która w roku 2020 wynosi netto 1920,62 złotych, a brutto 2 600,00 złotych. Jak widać, nauczyciele, jako grupa zawodowa nie posiadają wysokiego wynagrodzenia podstawowego.

Nauczyciele otrzymali podwyżkę w 2020 roku

Ze względu na podwyżkę płacy minimalnej na początku 2020 roku, Ministerstwo Edukacji Narodowej dokonało zmian w przypadku minimalnego zagrodzenia zasadniczego nauczycieli, których wynagrodzenie było niższe niż minimalna krajowa. Zmiany dotknęły nauczycieli z drugiej i trzeciej grupy wykształcenia, natomiast zarobki nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym pozostały bez zmian.

Nauczyciele, którzy posiadają tytuł magistra, ale nie mają przygotowania pedagogicznego, a także nauczyciele z tytułem licencjata lub inżyniera z przygotowaniem pedagogicznym mogą od 1 stycznia 2020 roku liczyć na wynagrodzenie:

 • w przypadku nauczyciela stażysty: netto 1932,00 złotych, brutto 2617,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela kontraktowego: netto 1965,00 złotych, brutto 2663,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela mianowanego: netto 2084,00 złotych, brutto 2832,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela dyplomowanego: netto 2431,00 złotych, brutto 3324,00 złotych;

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze przyznawane jest nauczycielom, którzy posiadają tytuł licencjata lub inżyniera bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego, dyplom ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych, a także nauczyciele z innym wykształceniem:

 • w przypadku nauczyciela stażysty: netto 1921,00 złotych, brutto 2600,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela kontraktowego: netto 1932,00 złotych, brutto 2617,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela mianowanego: netto 1947,00 złotych, brutto 2638,00 złotych;

 • w przypadku nauczyciela dyplomowanego: netto 2135,00 złotych, brutto 2905,00 złotych;

Dodatki do wynagrodzenia

Zasadnicze wynagrodzenie nauczycieli nie jest jednak całkowitą kwotą, jaka zostaje wypłacona pedagogom w ramach wypłaty. To jak ostatecznie prezentuje się wypłata nauczyciela, zależy także od dodatków, które przyznawane są m.in. za pełnioną funkcję czy efekty pracy.

 • Podstawowym dodatkiem do pensji jest ten, który wiąże się ze stażem pracy nauczyciela. Taki dodatek zostaje wypłacany dopiero po 4 latach od rozpoczęcia pracy. Maksymalna wysokość dodatku od stażu wynosi aż 20% wynagrodzenia zasadniczego.

 • Równie popularnym dodatkiem do pensji nauczyciela jest dodatek za wychowawstwo, który wynosi 300 złotych. Otrzymują go nauczyciele, którzy pełnią funkcję wychowawcy klasy lub oddziału przedszkolnego.

 • Dodatek motywacyjny, przyznawany jest przez dyrektora szkoły lub przedszkola. To dodatek, który wypłacany jest pedagogom, którzy wykazali się osiągnięciami w pracy.

 • Nauczyciele mogą raz w roku liczyć na dodatkową wypłatę, która wypłacana jest w sektorze budżetowym. Mowa o "trzynastce", która wypłacana jest każdemu nauczycielowi, który przepracował przynajmniej 6 miesięcy w danej szkole lub przedszkolu.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela w 2020 roku

Jesteś zainteresowany tym, jaką kwotę średnio zarabiają nauczyciele? Z pewnością pozwoli to lepiej poznać stawki, jakie wypłacane są w tym zawodzie. Średnia wynagrodzenia ustalana jest odgórnie i gwarantowana jest ustawowo, jeśli w danym rejonie kraju nauczyciele otrzymują niższą pensję, to samorząd jest zobowiązany do dopłacenia odpowiedniej kwoty do wynagrodzeń, jakie trafiają do nauczycieli. Aktualnie obowiązujące średnie wynagrodzenie nauczycieli zostało zatwierdzone 1 września w 2019 roku i wynosi:

 • dla nauczyciela stażysty - 3 338,00 złotych brutto;

 • dla nauczyciela kontraktowego - 3 707,00 złotych brutto;

 • dla nauczyciela mianowanego - 4 806,00 złotych brutto;

 • dla nauczyciela dyplomowanego - 6 141,00 złotych brutto;

Nowe stawki od września 2020 roku

Już w zeszłym roku zapowiedziano kolejne podwyżki dla nauczycieli, możemy się ich spodziewać od 1 września tego roku. Zgodnie z deklaracją ministra edukacji narodowej, nauczyciele mogą spodziewać się aż 6% podwyżki, co oznacza, że wynagrodzenie brutto wzrośnie o minimum 166,00 złotych, a maksymalnie o 229,00 złotych.

Chcesz sprawdzić swoje zarobki brutto i netto? Potrzebujesz takiej informacji, ponieważ zamierzasz starać się o kredyt, czy chcesz szybko sprawdzić swoją zdolność kredytową? A może szukasz nowego zatrudnienia i chcesz przeliczyć, ile pieniędzy otrzymasz na rękę, mając informację wyłącznie o wynagrodzeniu brutto? W każdej z tych sytuacji warto skorzystać z naszego darmowego kalkulatora płac. Szybko obliczysz wartość wynagrodzenia, zarówno w przypadku umowy o pracę, jak i umowy zlecenie, czy umowy o dzieło.

Komentarze

Powiązane artykuły

Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

...trapi świeżo upieczonych przedsiębiorców.  Wcześniej zazwyczaj nie przywiązywali do tego dużej wagi. By obliczyć swoje zarobki, pracując na etacie, wykorzystywali kalkulator wynagrodzeń. Po otworzeniu własnych firm muszą nauczyć się rozróżniać terminy, by mieć jakiekolwiek pojęcie o finansach swojej firmy. Mając podstawową wiedzę na temat przychodu i...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Najniższa krajowa netto i brutto. Ile wynosi najniższa krajowa 2023?

Najniższa krajowa netto i brutto. Ile wynosi najniższa krajowa 2023?

Najniższa krajowa 2023 – o ile wzrosła pensja minimalna w styczniu? Jakie zmiany przewidziano w kolejnych miesiącach? Wynagrodzenia z roku na rok są wyższe, a rządzący obiecują dalsze podwyżki. Sprawdzamy, ile wynosi obecnie najniższa krajowa netto i brutto oraz jakie są prognozy na najbliższy czas dla osób zatrudnionych na umowę o pracę.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile wynosi średnia krajowa w 2022 roku?

Ile wynosi średnia krajowa w 2022 roku? Średnie wynagrodzenie brutto i netto w Polsce

...potrzeby konsumpcyjne, z którymi dawniej bez problemu mogli się uporać. Ile wynosi obecnie średnie wynagrodzenie? W jaki sposób wykorzystać kalkulator wynagrodzeń przy wyliczaniu pensji netto? Średnia krajowa pensja, w przeciwieństwie do pensji minimalnej, nie jest ustalana odgórnie przez rząd, a odzwierciedla...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

...z twojego wynagrodzenia. Takie informacje zdobędziesz w zaledwie kilka minut, w dodatku bez wychodzenia z domu. Gwarantujemy, że kalkulator wynagrodzeń ułatwi ci sprawdzenie wszystkich informacji, które będą dla ciebie istotne. Warto także pamiętać, że kalkulator pomoże ci ocenić...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci określić, czy zawód przedstawiciela handlowego jest dla ciebie odpowiedni, a przede wszystkim pozwoli dowiedzieć się, ile można zarobić, decydując się na taką pracę.
Zobacz więcej
6 min. czytania