×Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kiedy przelew zasili twoje konto osobiste?

Zaktualizowano: 16.10.2020 14:59
Opublikowano: 16.10.2020 14:58
Średnia ocena: 0,00/6Głosów: 0

Nie wiesz, kiedy przelew pojawi się na Twoim koncie bankowym? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć na temat przelewów ELIXIR. Szybko przekonasz się, ile trwa księgowanie transakcji. 

Rozwój bankowości ma ogromne znaczenie dla efektywnego zarządzania własnymi finansami. Współcześnie do przekazania środków zazwyczaj wystarczy kilka kliknięć myszką, ale w takim przypadku często pojawia się pytanie: kiedy przyjdzie oczekiwany przelew? Informacja o dacie otrzymania przelewu może być tym bardziej istotna, jeśli odbiorcy pilnie potrzebne są przelane środki. W przypadku przelewów w obrębie jednego banku pieniądze są księgowane w czasie rzeczywistym. Inaczej natomiast wygląda sytuacja, kiedy przelew „idzie” z banku do banku. Postaramy się rozwiać ewentualne wątpliwości na temat czasu księgowania przelewów międzybankowych, dlatego jeżeli zastanawiasz się, kiedy przelew będzie na Twoim koncie, czytaj dalej!

Sesje ELIXIR: dlaczego mają znaczenie dla terminów księgowania przelewów międzybankowych?

Przychodzące sesje bankowe, sesje wychodzące – brzmi skomplikowanie? Zacznijmy w takim razie od podstaw: co to jest ELIXIR?

ELIXIR to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, który został stworzony w celu realizowania płatności w walucie, jaką jest polski złoty. To właśnie dzięki systemowi ELIXIR możliwe jest sprawne przelewanie środków, a jego twórcą jest KIR, czyli Krajowa Izba Rozrachunkowa.

Wykonanie przelewu w systemie ELIXIR klient banku może zlecać przez całą dobę, każdego dnia tygodnia, ale jego rozliczenie odbywa się w czasie odpowiedniej sesji. W ciągu każdego dnia roboczego w bankach realizowane są zaplanowane sesje przelewów: trzy sesje przychodzące i trzy sesje wychodzące (nie licząc dni ustawowo wolnych od pracy). Wyjątkiem od tej zasady jest Wigilia - 24 grudnia oraz ostatni dzień roboczy roku kalendarzowego. Wówczas odbywają się tylko dwie pierwsze sesje ELIXIR.

Warto zaznaczyć, że banki są uprawnione do samodzielnego ustalania godzin sesji ELIXIR, dlatego w praktyce próbując określić moment, w którym przelewane pieniądze trafiają na docelowe konto bankowe, trzeba wziąć pod uwagę indywidualne ustalenia banków nadawcy i odbiorcy środków. Dodatkowo, realizując przelew należy mieć na uwadze fakt, że w przypadku niektórych banków przelewy wychodzące mogą zostać zaliczone do konkretnej sesji tylko, jeśli dyspozycję zostaną zlecone przez klientów do określonej godziny.

Sprawdź sesje przychodzące Pekao.

Polecamy
1
0,00 PLN
Korzystanie z konta
10,00 PLN
Korzystanie z karty
Ocena: 6/6
342 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 1
Nowość
2
0,00 PLN
Korzystanie z konta
3,00 PLN
Korzystanie z karty
Ocena: 0/6
815 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
3
0,00 PLN
Korzystanie z konta
7,00 PLN
Korzystanie z karty
Ocena: 0/6
0 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
4
0,00 PLN
Korzystanie z konta
8,00 PLN
Korzystanie z karty
Ocena: 0/6
0 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
5
0,00 PLN
Korzystanie z konta
7,00 PLN
Korzystanie z karty
Ocena: 0/6
0 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0

Od czego zależy czas, kiedy dojdzie przelew?

To, kiedy przelewy ELIXIR ostatecznie zostaną zaksięgowane na koncie bankowym adresata środków to kwestia uzależniona od kilku czynników. Jakich?

  • godziny nadania przelewu

  • dnia, w którym przelew został zlecony (weekend, dzień roboczy, dni ustawowo wolne od pracy)

  • godzin przychodzących i wychodzących sesji bankowych

  • sesji KIR, do której zaliczony zostanie przelew

Chcąc wiedzieć, kiedy przelewy przychodzące będą „odnotowane” przez bank odbiorcy warto znać dokładną drogę, jaką „wędrują” przelewane pieniądze. Co to oznacza w praktyce?

KROK 1. Zlecenie przelewu przez klienta. Przekonaj się jak zrobić przelew przez internet.

KROK 2. Wyjście zleconego przelewu z banku w najbliższej sesji wychodzącej.

KROK 3. Krajowa Izba Rozrachunkowa księguje przelew. Możliwe jest to tylko w konkretnych godzinach, co ma wpływ na czas zaksięgowania środków w banku odbiorcy.

KROK 4. Bank adresata księguje przelew w najbliższej sesji przychodzącej, a pieniądze trafiają na jego konto.

Oznacza to, że jeśli chcesz sprawdzić, kiedy dotrze przelew przychodzący najpierw musisz sprawdzić, w jakiej sesji wychodzącej zostanie on „wysłany” z banku zleceniodawcy, w ramach jakiej sesji zostanie rozliczony w KIR oraz która sesja przychodząca w banku odbiorcy przelewu zostanie wykorzystana do jego zaksięgowania. Zbierz informacje na temat księgowania w bankach i KIR – to pozwoli Ci określić czas oczekiwania na środki, oczywiście jednocześnie musisz uwzględnić dzień tygodnia, w którym przelew zostanie zlecony i możliwe przerwy spowodowane dniami wolnymi od pracy itp. Harmonogram sesji Krajowej Izby Rozrachunkowej sprawdzisz TUTAJ.

ELIXIR EXPRES - krótszy czas realizacji przelewu

Zastanawiając się, o której dojdzie przelew, należy zaznaczyć możliwość skorzystania z opcji jaką jest ELIXIR EXPRESS, pozwalający na wykonanie przelewów międzybankowych w złotówkach – korzystając z ELIXIR EXPRESS pieniądze znajdują się na koncie odbiorcy prawie natychmiast. Jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że taka usługa może być obarczona opłatą. W jakiej wysokości? To kwestia indywidualna, uzależniona od oferty konkretnego banku. Jeżeli zamierzasz zdecydować się na przelew ELIXIR EXPRESS sprawdź, czy Twój bank proponuje takie rozwiązanie i na jakich zasadach. Niektóre banku oferują możliwość wykonywania podobnych przelewów tylko w określone dni tygodnia. W innych przypadkach natomiast mogą być nakładane ograniczenia kwotowe dotyczące wysokości wykonywanego przelewu – miej to na uwadze.

Wyższe opłaty za usługi banków z powodu epidemii, sprawdź za co zapłacisz więcej.

Przelew ELIXIR EXPRESS jest natomiast bardzo dużym wsparciem w momentach, w których pieniądze muszą dojść na konto odbiorcy możliwie w jak najkrótszym czasie, dlatego to rozwiązanie przydaje się w czasie podbramkowych sytuacji, na przykład, kiedy druga strona bardzo pilnie potrzebuje pieniędzy, a konta adresata i zleceniodawcy znajdują się w różnych bankach. Należy zaznaczyć, że przelewy ELIXIR EXPRESS mogą być wykonywanie niezależnie od dnia tygodnia, weekendów oraz dni wolnych od pracy. Jeżeli często wykonujesz przelewy natychmiastowe w ramach systemu ELIXIR EXPRESS zwróć uwagę na sposób korzystania z tej opcji w banku, w którym chcesz założyć ROR (rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy).

PODSUMOWUJĄC: przelewy pomiędzy kontami obsługiwanymi przez ten sam bank zazwyczaj oznaczają błyskawiczną dostępność środków na koncie adresata. Przelewy międzybankowe w złotych polskich są natomiast realizowane w ramach systemu ELIXIR (elektronicznego systemu rozliczeń międzybankowych). Czas oczekiwania na przelew jest uzależniony od godziny nadania środków, dnia (dzień roboczy, weekend, dzień ustawowo wolny od pracy), godzin sesji wychodzących i przychodzących w bankach oraz sesji Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - konta bankowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Jak przelać pieniądze z konta na konto?
Konta bankowe13.08.2020

Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja realizowana jest wewnątrz banku. Czas oczekiwania wydłuży się, jeśli zlecenie zostanie przyjęte w weekend.

Zobacz więcej
Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady
Konta bankowe06.08.2020

Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kartach płatniczych? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, zaczynając od definicji karty płatniczej po informacje o rodzajach kart tego typu.

Zobacz więcej
Jak zapłacić mandat przez internet?
Konta bankowe12.06.2020

Jak zapłacić mandat przez internet?

Wielu kierowców preferuje opłacenie mandatu za pośrednictwem przelewu przez internet. Ta opcja cieszy się w tej chwili zdecydowanie największą popularnością. Sprawdź, jak możesz tego dokonać.

Zobacz więcej
Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje
Konta bankowe27.05.2020

Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje

Dzisiaj realizacja przelewów jest znacznie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy mieć stały dostęp do internetu oraz konto bankowe wraz z dostępem do bankowości elektronicznej.

Zobacz więcej
Jak wpłacić pieniądze na konto - kilka sposobów które są bezpieczne
Konta bankowe22.05.2020

Jak wpłacić pieniądze na konto - kilka sposobów które są bezpieczne

Szanujesz swój czas i nie chcesz tracić go na dojazd do banku, czy czekanie na obsługę w kasie? Sprawdź inne metody wpłaty gotówki na konto, powinny cię zainteresować, a także zapewnić coś więcej poza bezpieczeństwem...

Zobacz więcej
Jak założyć profil zaufany przez bank?
Konta bankowe12.05.2020

Jak założyć profil zaufany przez bank?

Profil zaufany to podpis elektroniczny, który pozwala na załatwianie spraw urzędowych w internecie bez wychodzenia z domu na portalach urzędowych. Na profil zaufany składa się zestaw danych, który jednoznacznie identyfikuje jego posiadacza.

Zobacz więcej