Konta bankowe 6 min. czytania

Czy aplikacje bankowe są bezpieczne? Sprawdź jak działają aplikacje bankowe na telefon

Zaktualizowano: 2022-01-19 12:58
Opublikowano: 2022-01-17 08:36
Średnia ocena: 4,33/6 Głosów: 6
Czy aplikacje bankowe są bezpieczne?

Czy aplikacje bankowe są bezpieczne? To pytanie powinien sobie zadać każdy użytkownik bankowości mobilnej przed pobraniem aplikacji banku, w którym posiada konto. Obawy o bezpieczeństwo szybko da się jednak rozwiać, ponieważ banki korzystają z szeregu zaawansowanych technologicznie zabezpieczeń, gwarantując wysoką jakość usług. Jednak również Ty sam możesz zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z aplikacji. Sprawdź, jak to zrobić!

Bankowość mobilna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Do końca 2019 korzystało z niej już ponad 12 mln osób. Przemawia nie tylko do najmłodszych użytkowników i stała się standardem nowoczesnych usług bankowych. Czy jednak korzystanie z niej jest w pełni bezpieczne?

Aplikacje bankowe – najważniejsze informacje

Aplikacje bankowe z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. Dzisiaj każdy większy bank oferuje więc możliwość obsługi konta bankowego z poziomu telefonu.

Do czego służy aplikacja bankowa? Z jej pomocą możesz szybciej wykonać większość działań, jakie oferuje bankowość internetowa. Nie musisz jednak siadać w tym celu do komputera. Korzystając ze smartfona, możesz wykonywać przelewy w drodze do pracy. Smartfonem zapłacisz również w sklepie lub w kawiarni. Łatwo sprawdzisz również aktualny stan konta.

Jak działają aplikacje bankowe na telefon?

Aplikacje bankowe działają w bardzo intuicyjny i nieskomplikowany sposób. Wystarczy mieć smartfon oraz pobrać odpowiedni program, a od razu możesz zalogować się do bankowości mobilnej Twojego banku. Dzięki temu z poziomu telefonu możesz sprawdzić stan konta, wykonać przelew, zablokować kartę lub skontaktować się z obsługą klienta.

Aplikacje bankowe poza tym, że są wygodniejsze w użytkowaniu niż strony banków w przeglądarkach na telefonie, mają również dodatkowe funkcje. Jedną z takich funkcji jest moduł NFC, który pozwala wykonywać płatności telefonem.

Czytaj również: Płatność telefonem – jak płacić telefonem z pomocą BLIK lub NFC?

Ilość funkcji aplikacji mobilnej zależy w dużej mierze od tego, w jakim banku masz konto. Poszczególne programy na telefon różnią się w zależności od instytucji. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się również nowe ciekawe rozwiązania, które wcześniej wydawały się niemożliwe do wprowadzenia.

Czy aplikacje bankowe są bezpieczne?

Wygoda korzystania z aplikacji jest bardzo kusząca, ale wielu użytkowników wciąż obawia się o bezpieczeństwo korzystania z nowoczesnych technologii bankowych. Często w sieci można znaleźć pytania typu: czy aplikacje bankowe na telefon są bezpieczne? Pojawiają się obawy nie tylko o utratę środków, ale również o wyciek danych osobowych. Banki są tego świadome, dlatego zabezpieczają aplikacje w możliwie zaawansowany sposób.

Czy posiadanie aplikacji banku na telefonie jest bezpieczne?

W praktyce korzystanie z aplikacji bankowej jest nie mniej bezpieczne od użytkowania standardowej bankowości internetowej. Odpowiadając na pytanie: czy bankowość mobilna jest bezpieczna, warto sprawdzić, jak banki zabezpieczają swoje aplikacje.

Warto wiedzieć!

Zależy Ci na bezpieczeństwie danych? Sprawdź nie tylko czy aplikacje mobilne banków są bezpieczne, ale również dowiedz się, jak banki zabezpieczają działanie bankowości elektronicznej!

W jaki sposób banki zabezpieczają swoje aplikacje?

Banki bardzo dbają o bezpieczeństwo aplikacji mobilnych. Najlepsze aplikacje bankowe wyposażone są w kompleksowy system zabezpieczeń.

Najbezpieczniejsze aplikacje bankowe mają:

 • automatycznie ustalanie limitów transakcji zleconych w aplikacji
 • dwustopniowy system zabezpieczeń do logowania i potwierdzania transakcji
 • dodatkowe zabezpieczenia biometryczne (na przykład z użyciem zdjęcia lub odcisku palca)
 • pojawianie się komunikatów i ostrzeżeń, które mają przypominać o bezpiecznym użytkowaniu aplikacji

Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji bankowych? Poradnik

Na bezpieczeństwo korzystania z aplikacji bankowych ma wpływ nie tylko bank, ale również sami użytkownicy.

Jak wykorzystując aplikacje mobilne poprawić bezpieczeństwo?

 1. Ustaw silne hasło i nie udostępnij go osobom trzecim.
 2. Pobieraj aplikacje bankowe tylko z wiarygodnych źródeł.
 3. Aktualizuj system operacyjny i aplikacje.
 4. Ustaw nie tylko hasło w aplikacji, ale również w smartfonie.
 5. Ustaw lub zmniejsz limit na transakcje mobilne.
 6. Unikaj korzystania z publicznych sieci WIFI.
 7. Ustaw funkcję blokowania smartfona na wypadek kradzieży.
 8. Uważaj na fałszywe SMS-y i maile związane z usługami bankowymi.
 9. Stosuj w aplikacji zabezpieczenia biometryczne.
 10. Regularnie zmieniaj hasło do logowania.

Kliknij i sprawdź: Blokada środków na koncie bankowym – na czym polega i ile trwa?

Wady i zalety korzystania z aplikacji mobilnych banków

Aplikacje bankowe są stosunkowo nowym tworem, więc części ich wad wciąż nie udało się wyeliminować. Jakie są ich słabe i mocne strony?

Zalety aplikacji bankowych

Wady aplikacji bankowych

 • szybki i wygodny dostęp do środków
 • łatwość płacenia telefonem
 • prostota wykonywania przelewów
 • regularna kontrola wydatków
 • możliwość wnioskowania o produkty finansowe z poziomu telefonu
 • możliwość zastrzeżenia karty
 • wysoki poziom zabezpieczeń
 • skomplikowane, kilku krokowe systemy logowania
 • często brak funkcjonalności dla niewidomych
 • w zależności od aplikacji – brak przemyślanej funkcjonalności systemu

Czy warto korzystać z aplikacji bankowych?

Aplikacje mobilne mają swoje dobre i złe strony, ale koniec końców warto z nich korzystać. Opinie użytkowników możesz poznać na stronach z aplikacjami, forach oraz w social mediach. Warto się im przyjrzeć już na etapie wybierania banku, w którym zamierzasz założyć konto. Jeśli użytkowanie aplikacji mobilnej jest dla Ciebie istotne, dobrze by było, aby aplikacja ta rzeczywiście wpisywała się w Twoje potrzeby.

Co jeszcze warto wiedzieć o mobilnych aplikacjach bankowych?

Zanim zaczniesz korzystać z aplikacji, mogą ciekawić Cię konkretne kwestie związane z jej użytkowaniem. Jakie problemy mogą się pojawić w związku z korzystaniem z aplikacji?

Aplikacja bankowa a zmiana telefonu

Przenoszenie aplikacji mobilnej na nowy telefon uzależnione jest od zasad obowiązujących w danym banku. Jak to wygląda na przykładzie PKO BP oraz ING Banku Śląskim?

W PKO BP przy zmianie telefonu na nowy musisz wyrejestrować się z IKO na starym smartfonie. Zrobisz to poprzez dezaktywację na poziomie ustawień aplikacji IKO. Następnie powinieneś przełożyć kartę SIM do nowego urządzenia, i na nim ponownie aktywować aplikację IKO.

Po przeniesieniu lub ponownym pobraniu i instalacji aplikacji Moje ING na nowym telefonie konieczna jest jej ponowna aktywacja. Podczas aktywacji musisz podać kilka danych tj. m.in. login i numer PESEL. Cały proces wymaga dodatkowo potwierdzenia kodem SMS, który przesyłany jest na wskazany numer telefonu do autoryzacji. Po aktywowaniu aplikacji telefon zostaje dodany do listy urządzeń zaufanych, a Ty możesz już korzystać z wszystkich funkcji Mojego ING.

Jak usunąć aplikację banku z telefonu?

Sposób usunięcia aplikacji z telefonu również uzależniony jest od rodzaju samej aplikacji. W przypadku niektórych banków konieczne jest potwierdzenie operacji PIN- em lub SMS-em. Warto pamiętać o usunięciu aplikacji przed oddaniem telefonu do serwisu.

Nie przegap:

Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego

Na czym polega upoważnienie do konta bankowego? Jak napisać upoważnienie do konta bankowego?

Komentarze

Powiązane artykuły

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

...dotyczącymi niektórych z banków. Jeśli macie wspólne konto bankowe, każde z Was musi zatwierdzić dyspozycję w swoim serwisie iPKO w...

...oznacza upoważnienie do konta bankowego? To pytanie często zadają sobie osoby, które chciałyby...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2024 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Planując wymarzony urlop, często skupiasz się na wyborze idealnego miejsca, pakowaniu i tworzeniu zapierających dech w piersiach planów podróży. Jednak równie ważne, a często pomijane, jest zabezpieczenie twoich finansów na urlopie. Co warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

...oprocentowania czy też promocyjnych kosztów. Co więcej, dwa konta bankowe w jednym banku to łatwiejsze zarządzanie finansami...

...więc do Ciebie. Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak przenieść konto do innego banku?

Jak przenieść konto do innego banku?

...popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców. A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona. Konto osobiste warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

...przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim...

Zobacz więcej
7 min. czytania