Konta bankowe 6 min. czytania

Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego

Zaktualizowano: 2021-10-07 09:34
Opublikowano: 2017-03-14 12:43
Średnia ocena: 5,88/6 Głosów: 25
Kredyt gotówkowy - jaki bank wybrać?

Ciąg cyfr oznaczający indywidualny rachunek pozwala określić, w jakim banku założone jest konto. Żeby tego dokonać nie jest potrzebna żadna zaawansowana wiedza. Wystarczy znajomość konstrukcji numeru rachunku oraz indywidualnych numerów wskazujących na konkretne banki.

Mając na uwadze dane opublikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego pod koniec stycznia 2021 roku, wiemy, że w Polsce działalność prowadzi 29 banków komercyjnych oraz 529 spółdzielczych. Tworzą one strukturę sektora bankowego, który jest ważnym elementem rynku finansowego. W ofertach banków znaleźć można zarówno produkty depozytowe, tj. rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe i lokaty, jak i produkty kredytowe, wśród których prym wiodą kredyty gotówkowe czy hipoteczne. Każdy bank ma przypisany konkretny numer identyfikacyjny, stanowiący ciąg cyfr w numerach rachunków klientów prywatnych, firmowych i instytucjonalnych. Jak trafnie rozpoznać, jaki to bank, widząc jedynie numer konta?

Jaki to bank? Kiedy identyfikacja banku może okazać się przydatna?

Niemal 30 banków w Polsce działających w formule właściwej dla instytucji komercyjnej i kilkaset banków spółdzielczych oferuje swoim klientom możliwość otwarcia rachunku osobistego. Każdy ma przypisany odpowiedni numer, którym posługuje się klient przy dokonywaniu i zlecaniu przelewów. Po takim numerze można sprawdzić, jaki bank prowadzi dany rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Pytanie tylko, kiedy taka identyfikacja banku może okazać się rzeczywiście przydatna.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy przelew zostanie zrealizowany z Twojego konta na rachunek odbiorcy w czasie rzeczywistym, czyli niemal natychmiast po jego wysłaniu, sprawdź, klientem jakiego banku jest odbiorca. W przypadku, gdy wasze rachunki są otwarte w tym samym banku, przelewy realizowane są natychmiast, bez względu na porę dnia i nocy czy dzień tygodnia – nawet w dni ustawowo wolne od pracy i świąteczne.

Ponadto kiedy dowiesz się, w jakim banku jest rachunek, będziesz wiedzieć, kiedy spodziewać się, że Twój przelew zostanie zaksięgowany na koncie odbiorcy lub kiedy otrzymasz przelew od pracodawcy, kontrahenta lub od innej osoby czy instytucji. Wszystko przez sesje ELIXIR – wychodzące i przychodzące – w ramach których księgowane są przelewy.

Możliwość sprawdzenia sesji Elixir

To naturalne, że nie znasz na pamięć wszystkich godzin sesji ELIXIR w poszczególnych bankach. Niemniej możesz sprawdzić, kiedy przelew „wyjdzie” z konta w jednym banku i zostanie zaksięgowany w instytucji odbiorcy.

System ELIXIR to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Opracowała go w 1994 roku Krajowa Izba Rozliczeniowa i to właśnie przez nią jest obsługiwany. Dzięki systemowi ELIXIR i realizowanych w jego ramach sesji przelewy pomiędzy rachunkami bankowymi w różnych bankach wykonywane są w dni robocze w ciągu kilku godzin.

Zasadniczo sesje rozliczeniowe systemu ELIXIR odbywają się w dni robocze, 3 razy o stałych porach, z wyjątkiem 24 i 31 grudnia, kiedy to – o ile są to dni robocze – odbywają się tylko 2 sesje. Pierwsza może rozpocząć się nawet w poprzednim dniu roboczym, a banki przyłączają się do niej do godziny 9:30. Następnie trwają wejścia i wyjścia przelewów, aż do godziny 11. Analogicznie są ustalane sesja 2 i 3.

Możliwość sprawdzenia, czy numer konta jest poprawny

Inną przyczyną, dla której sprawdza się, jaki to bank, jest skontrolowanie, czy numer rachunku wpisany w formularzu przelewu czy zlecenia stałego jest poprawny. Jeśli wiesz, że odbiorca ma np. konto w PKO BP, a po wpisaniu numeru konta system wyświetla, że jest to konto w Pekao SA, to znak, że musiałeś popełnić błąd.

Z czego składa się numer konta bankowego?

Każdy numer konta bankowego jest ciągiem cyfr, a niekiedy pojawiają się w nim również litery. Ile cyfr ma numer konta bankowego?

Numer konta bankowego w Polsce jest oznaczany według standardu NRB – Numer Rachunku Bankowego. Składa się na niego 26 cyfr. Istnieje jednak także numer rachunku bankowego IBAN (International Bank Account Number), przeznaczony do rozliczeń międzynarodowych.

Przykładowy rachunek w formacie IBAN wygląda następująco:

PL XX YYYY ZZZV AAAA AAAA AAAA AAAA

Interpretacja numeru rachunku bankowego w formacie IBAN wygląda następująco:

  • PL – kod kraju;
  • XX – suma kontrolna;
  • YYYY – numer instytucji, w której prowadzony jest rachunek;
  • ZZZV – ID oddziału, a ostatnia cyfra oznaczona w przykładzie jako „V” jest cyfrą kontrolną;
  • AAAA AAAA AAAA AAAA – numer rachunku klienta.

Jeśli numer rachunku w standardzie IBAN pozbawimy kodu kraju, uzyskamy numer rachunku w formacie NRB, obejmujący 26 cyfr.

Warto wiedzieć: BIC w polskich bankach - Kod SWIFT/BIC

Jak sprawdzić po numerze konta, jaki to bank?

Jak sprawdzić, jaki to bank, jeśli znamy numer konta? Na instytucje te wskazują cyfry znajdujące się na miejscach od 3. do 6. w przypadku numeru NRB, a na miejscach od 5. do 8. w przypadku numeru w standardzie IBAN. Można więc bez trudu dowiedzieć się, jaki to bank, po numerze rachunku. Trzeba tylko taki numer znać.

W przypadku banków komercyjnych do identyfikacji wystarczają 3 cyfry zaczynające się od cyfr 1, 2, 3, 4, 5, 6 lub 7, natomiast w spółdzielczych ważne są 4 cyfry, których ciąg zaczyna się od cyfry 8 lub 9. Sprawdź numer konta, a bez trudu rozpoznasz, jaki to bank, posiłkując się informacjami z poniższej tabeli.

Jaki to bank? Weryfikacja po numerze rozliczeniowym

Możesz określić, jaki to bank po numerze konta bankowego w standardzie NRB lub IBAN. Największe i najpopularniejsze banki w Polsce posługują się numerami identyfikacyjnymi zamieszczonymi w tabeli:

Numer identyfikacyjny banku

Nazwa banku

1090

Santander Bank Polska

1140

mBank

1240

Pekao SA

1020

PKO BP

1160

Bank Millennium

1050

ING Bank Śląski

1540

BOŚ Bank

1940

Credit Agricole Bank Polska

1030

Citi Handlowy

1320

Bank Pocztowy

Jaki to bank? Jak sprawdzić zagraniczny numer konta?

W Polsce numer rachunku bankowego składa się z 26 cyfr, a w systemie IBAN dodawany jest przedrostek PL – oznaczający kraj pochodzenia instytucji, w której otwarte jest konto, w innych krajach na świecie numery rachunków mogą mieć jednak zupełnie inną długość. W Norwegii numer ma 15 znaków, w Belgii 16, a we Francji 27. IBAN zakłada, że maksymalnie numer konta bankowego może mieć 30 alfanumerycznych znaków. Tak długi mają rachunki banków Kuwejtu, Jordanii oraz Brazylii, z tym że brazylijskie konta to ciąg 29 cyfr i jednej litery.

Sprawdź także: Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, sprawdzając, jaki to bank?

Kiedy wpisujesz w formularzu przelewu bankowego numer konta IBAN, pamiętaj, że należy zrobić to bez używania spacji. Jeśli dokonujesz transakcji w euro, masz obowiązek podania numeru w standardzie IBAN.

Komentarze

Powiązane artykuły

Anonimowe konto bankowe
23.12.2022

Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Anonimowe konto bankowe może uchronić właściciela przed kontrolą organów państwowych, np. podatkowych, zapewnić poufność transakcji, a także ukryć tożsamość posiadacza. Tylko czy konto anonimowe jest w ogóle legalne? Czy polskie banki oferują takie usługi? A może lepiej poszukać za granicą? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak zastrzec kartę płatniczą?
07.12.2022

Jak zastrzec kartę płatniczą?

...odpowiedzialność zawsze spoczywa na instytucji, w której mamy konto osobiste. Jeśli bank wykaże, że nie zachowaliśmy ostrożności przy...

...nakładki, które ściągają dane dokumentu. Zastrzeżenie karty kredytowej będzie chroniło przed nieuprawnionym wykorzystaniem środków...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak aktywować nową kartę płatniczą?
02.12.2022

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

...wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty. Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak anulować przelew?
05.08.2022

Jak anulować przelew w wybranych bankach?

...że większość ludzi posiada własne konto bankowe, sprawia, że przekazywanie środków stało się dużo prostsze. Nie musimy nosić przy sobie pliku banknotów, nawet jeśli planujemy duży zakup. Ogromna...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne?
03.06.2022

Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne? Czy bank może przejąć pieniądze klientów?

...jest trudne, a w dodatku obarczone dużym ryzykiem. Dlatego osoby niemające wiedzy ani doświadczenia w tym zakresie chętniej wybierają lokaty bankowe i to na nich lokują oszczędności. Choć zdają sobie sprawę z tego, że w ten sposób za wiele nie zyskają, to jednocześnie czują...

Zobacz więcej
8 min. czytania