Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego

Zaktualizowano: 2021-10-07 09:34
Opublikowano: 2017-03-14 12:43
Średnia ocena: 5,88/6 Głosów: 25

Ciąg cyfr oznaczający indywidualny rachunek pozwala określić, w jakim banku założone jest konto. Żeby tego dokonać nie jest potrzebna żadna zaawansowana wiedza. Wystarczy znajomość konstrukcji numeru rachunku oraz indywidualnych numerów wskazujących na konkretne banki.

Mając na uwadze dane opublikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego pod koniec stycznia 2021 roku, wiemy, że w Polsce działalność prowadzi 29 banków komercyjnych oraz 529 spółdzielczych. Tworzą one strukturę sektora bankowego, który jest ważnym elementem rynku finansowego. W ofertach banków znaleźć można zarówno produkty depozytowe, tj. rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe i lokaty, jak i produkty kredytowe, wśród których prym wiodą kredyty gotówkowe czy hipoteczne. Każdy bank ma przypisany konkretny numer identyfikacyjny, stanowiący ciąg cyfr w numerach rachunków klientów prywatnych, firmowych i instytucjonalnych. Jak trafnie rozpoznać, jaki to bank, widząc jedynie numer konta?

Jaki to bank? Kiedy identyfikacja banku może okazać się przydatna?

Niemal 30 banków w Polsce działających w formule właściwej dla instytucji komercyjnej i kilkaset banków spółdzielczych oferuje swoim klientom możliwość otwarcia rachunku osobistego. Każdy ma przypisany odpowiedni numer, którym posługuje się klient przy dokonywaniu i zlecaniu przelewów. Po takim numerze można sprawdzić, jaki bank prowadzi dany rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Pytanie tylko, kiedy taka identyfikacja banku może okazać się rzeczywiście przydatna.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy przelew zostanie zrealizowany z Twojego konta na rachunek odbiorcy w czasie rzeczywistym, czyli niemal natychmiast po jego wysłaniu, sprawdź, klientem jakiego banku jest odbiorca. W przypadku, gdy wasze rachunki są otwarte w tym samym banku, przelewy realizowane są natychmiast, bez względu na porę dnia i nocy czy dzień tygodnia – nawet w dni ustawowo wolne od pracy i świąteczne.

Ponadto kiedy dowiesz się, w jakim banku jest rachunek, będziesz wiedzieć, kiedy spodziewać się, że Twój przelew zostanie zaksięgowany na koncie odbiorcy lub kiedy otrzymasz przelew od pracodawcy, kontrahenta lub od innej osoby czy instytucji. Wszystko przez sesje ELIXIR – wychodzące i przychodzące – w ramach których księgowane są przelewy.

Możliwość sprawdzenia sesji Elixir

To naturalne, że nie znasz na pamięć wszystkich godzin sesji ELIXIR w poszczególnych bankach. Niemniej możesz sprawdzić, kiedy przelew „wyjdzie” z konta w jednym banku i zostanie zaksięgowany w instytucji odbiorcy.

System ELIXIR to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Opracowała go w 1994 roku Krajowa Izba Rozliczeniowa i to właśnie przez nią jest obsługiwany. Dzięki systemowi ELIXIR i realizowanych w jego ramach sesji przelewy pomiędzy rachunkami bankowymi w różnych bankach wykonywane są w dni robocze w ciągu kilku godzin.

Zasadniczo sesje rozliczeniowe systemu ELIXIR odbywają się w dni robocze, 3 razy o stałych porach, z wyjątkiem 24 i 31 grudnia, kiedy to – o ile są to dni robocze – odbywają się tylko 2 sesje. Pierwsza może rozpocząć się nawet w poprzednim dniu roboczym, a banki przyłączają się do niej do godziny 9:30. Następnie trwają wejścia i wyjścia przelewów, aż do godziny 11. Analogicznie są ustalane sesja 2 i 3.

Możliwość sprawdzenia, czy numer konta jest poprawny

Inną przyczyną, dla której sprawdza się, jaki to bank, jest skontrolowanie, czy numer rachunku wpisany w formularzu przelewu czy zlecenia stałego jest poprawny. Jeśli wiesz, że odbiorca ma np. konto w PKO BP, a po wpisaniu numeru konta system wyświetla, że jest to konto w Pekao SA, to znak, że musiałeś popełnić błąd.

Z czego składa się numer konta bankowego?

Każdy numer konta bankowego jest ciągiem cyfr, a niekiedy pojawiają się w nim również litery. Ile cyfr ma numer konta bankowego?

Numer konta bankowego w Polsce jest oznaczany według standardu NRB – Numer Rachunku Bankowego. Składa się na niego 26 cyfr. Istnieje jednak także numer rachunku bankowego IBAN (International Bank Account Number), przeznaczony do rozliczeń międzynarodowych.

Przykładowy rachunek w formacie IBAN wygląda następująco:

PL XX YYYY ZZZV AAAA AAAA AAAA AAAA

Interpretacja numeru rachunku bankowego w formacie IBAN wygląda następująco:

  • PL – kod kraju;
  • XX – suma kontrolna;
  • YYYY – numer instytucji, w której prowadzony jest rachunek;
  • ZZZV – ID oddziału, a ostatnia cyfra oznaczona w przykładzie jako „V” jest cyfrą kontrolną;
  • AAAA AAAA AAAA AAAA – numer rachunku klienta.

Jeśli numer rachunku w standardzie IBAN pozbawimy kodu kraju, uzyskamy numer rachunku w formacie NRB, obejmujący 26 cyfr.

Warto wiedzieć: BIC w polskich bankach - Kod SWIFT/BIC

Jak sprawdzić po numerze konta, jaki to bank?

Jak sprawdzić, jaki to bank, jeśli znamy numer konta? Na instytucje te wskazują cyfry znajdujące się na miejscach od 3. do 6. w przypadku numeru NRB, a na miejscach od 5. do 8. w przypadku numeru w standardzie IBAN. Można więc bez trudu dowiedzieć się, jaki to bank, po numerze rachunku. Trzeba tylko taki numer znać.

W przypadku banków komercyjnych do identyfikacji wystarczają 3 cyfry zaczynające się od cyfr 1, 2, 3, 4, 5, 6 lub 7, natomiast w spółdzielczych ważne są 4 cyfry, których ciąg zaczyna się od cyfry 8 lub 9. Sprawdź numer konta, a bez trudu rozpoznasz, jaki to bank, posiłkując się informacjami z poniższej tabeli.

Jaki to bank? Weryfikacja po numerze rozliczeniowym

Możesz określić, jaki to bank po numerze konta bankowego w standardzie NRB lub IBAN. Największe i najpopularniejsze banki w Polsce posługują się numerami identyfikacyjnymi zamieszczonymi w tabeli:

Numer identyfikacyjny banku

Nazwa banku

1090

Santander Bank Polska

1140

mBank

1240

Pekao SA

1020

PKO BP

1160

Bank Millennium

1050

ING Bank Śląski

1540

BOŚ Bank

1940

Credit Agricole Bank Polska

1030

Citi Handlowy

1320

Bank Pocztowy

Jaki to bank? Jak sprawdzić zagraniczny numer konta?

W Polsce numer rachunku bankowego składa się z 26 cyfr, a w systemie IBAN dodawany jest przedrostek PL – oznaczający kraj pochodzenia instytucji, w której otwarte jest konto, w innych krajach na świecie numery rachunków mogą mieć jednak zupełnie inną długość. W Norwegii numer ma 15 znaków, w Belgii 16, a we Francji 27. IBAN zakłada, że maksymalnie numer konta bankowego może mieć 30 alfanumerycznych znaków. Tak długi mają rachunki banków Kuwejtu, Jordanii oraz Brazylii, z tym że brazylijskie konta to ciąg 29 cyfr i jednej litery.

Sprawdź także: Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, sprawdzając, jaki to bank?

Kiedy wpisujesz w formularzu przelewu bankowego numer konta IBAN, pamiętaj, że należy zrobić to bez używania spacji. Jeśli dokonujesz transakcji w euro, masz obowiązek podania numeru w standardzie IBAN.

Powiązane artykuły

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?
Kredyty gotówkowe 20.09.2021

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna? To pytanie zadaje sobie niemal każdy, kto chce w ten sposób zarządzać swoimi finansami. Chociaż poziom zabezpieczeń stosowany przez banki znajduje się na wysokim poziomie, to czasami warto dmuchać na zimne. Sprawdź, jak nie paść ofiarą przestępstwa.
Zobacz więcej
Blokada środków na koncie bankowym - na czym polega i ile trwa?
Konta bankowe 17.09.2021

Blokada środków na koncie bankowym - na czym polega i ile trwa?

Blokada środków na koncie bankowym nie należy do przyjemnych sytuacji. Może się okazać, że z dnia na dzień zostaniesz odcięty od swoich pieniędzy. Co możesz wtedy zrobić? W jakich sytuacjach możliwa jest blokada środków na koncie? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Zobacz więcej
Konto walutowe - jak działa i gdzie założyć konto walutowe?
Konta bankowe 03.08.2021

Konto walutowe - jak działa i gdzie założyć konto walutowe?

Konto walutowe to jeden z kilku typów rachunków, który znaleźć można w ofercie banków. Mimo szerokiej dostępności nie cieszy się on jednak tak dużą popularnością, jak tradycyjne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Gdy na bieżąco obserwujesz kursy walut i szukasz dobrych cen, warto, abyś zapłacił za nie bezpośrednio z konta, dzięki czemu unikasz kosztów związanych, chociażby z różnicami kursowymi. Sprawdź, kiedy jeszcze przydaje się konto walutowe.
Zobacz więcej
Jak przelać pieniądze z konta na konto?
Konta bankowe 13.08.2020

Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja realizowana jest wewnątrz banku. Czas oczekiwania wydłuży się, jeśli zlecenie zostanie przyjęte w weekend.
Zobacz więcej
Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady
Konta bankowe 06.08.2020

Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kartach płatniczych? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, zaczynając od definicji karty płatniczej po informacje o rodzajach kart tego typu.
Zobacz więcej
Jak zapłacić mandat przez internet?
Konta bankowe 12.06.2020

Jak zapłacić mandat przez internet?

Wielu kierowców preferuje opłacenie mandatu za pośrednictwem przelewu przez internet. Ta opcja cieszy się w tej chwili zdecydowanie największą popularnością. Sprawdź, jak możesz tego dokonać.
Zobacz więcej