8 min. czytania

Jak płacić telefonem? Jak działa płatność NFC i BLIK?

Zaktualizowano: 2024-03-06 11:36
Opublikowano: 2021-04-13 15:07
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 11
Jak płacić telefonem? Jak działa płatność NFC i BLIK?

Jak płacić telefonem? Płatności mobilne, czyli bez używania gotówki lub fizycznej karty płatniczej, stają się coraz bardziej popularne, a bankowość elektroniczna rozwija się w zawrotnym tempie. Na czym polega płatność NFC oraz BLIK? Czy płatności telefonem są w pełni bezpieczne? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Według wyników badań CEE Visa Payments Study 2022 76% polskich konsumentów wie o możliwości płacenia telefonem za zakupy stacjonarne, a 18% robi to raz w tygodniu lub częściej. Płacenie telefonem stało się czymś naturalnym – inne statystyki mówią, że w Polsce do smartfonów jest przypisanych nawet 11 mln kart płatniczych.

Rekordy popularności bije także BLIK, który w trzecim kwartale 2023 r. odnotował prawie 455 mld transakcji o wartości 63 mld zł. Jak widać, jest to ogromny rynek, który ciągle się rozwija. Masz konto bankowe w telefonie i chcesz poznać możliwości płacenia smartfonem? Zastanawiasz się, jak działa BLIK? Przedstawiamy garść praktycznych informacji!

Metody płatności telefonem

Jak płacić telefonem w sklepie? Nowoczesna technologia zapewnia konsumentom szerokie spektrum możliwości, a aplikacje umożliwiające szybkie transakcje z użyciem smartfonu są cały czas udoskonalane, żeby zapewnić klientom maksymalne bezpieczeństwo. Płatności zbliżeniowe telefonem umożliwia między innymi:

 • technologia NFC,
 • aplikacje bankowe,
 • wirtualne portfele, np. Apple Pay, Google Pay,
 • BLIK,
 • wirtualne karty walutowe, np. Revolut.

Płatności NFC to ogromna gałąź całej branży mobilnych transakcji. Poniżej przedstawimy, jakie możliwości zapewnia ta technologia, a także zaprezentujemy krok po kroku:

 • jak płacić telefonem Android,
 • jak działa BLIK,
 • jak płacić telefonem Apple.

Płatność NFC

NFC (ang. Near-Field Communication), czyli komunikacja bliskiego zasięgu, to technologia bezprzewodowej wymiany komunikacji między urządzeniami znajdującymi się w niedalekiej odległości. Wykorzystuje indukcję magnetyczną i pozwala np. przesyłać niewielkie pliki między dwoma smartfonami. Jest również wykorzystywana w procesie płatności mobilnych – w tym przypadku do przesyłania danych między smartfonem a terminalem płatniczym.

Płatność za pomocą NFC nie wymaga połączenia z internetem. Technologia ta jest wykorzystywana w aplikacjach mobilnych banków, a także wirtualnych portfelach typu Apple Pay czy Google Pay. Żeby dokonać transakcji, wystarczy zbliżyć telefon do terminala płatniczego.

Sprawdź również: Jak działa karta kredytowa?

Płatność BLIK

BLIK to system płatności mobilnych, który umożliwia między innymi transakcje zbliżeniowe w sklepach stacjonarnych, wypłatę gotówki w bankomatach, transakcje internetowe czy natychmiastowe przelewy na telefon.

BLIK działa poprzez aplikacje mobilne wielu banków działających w Polsce, m.in. PKO BP, Alior Banku, Banku Pocztowego, mBanku czy banków spółdzielczych.

Żeby wykonywać płatności zbliżeniowe telefonem przy użyciu BLIK, nie trzeba mieć zainstalowanej karty płatniczej – wystarczy aplikacja banku. Urządzenie musi mieć jednak włączone NFC.

Czy płatności telefonem są bezpieczne?

Płatności mobilne stają się coraz bardziej powszechne, a na ich korzyść przemawiają przede wszystkim możliwości, jakie zapewniają konsumentom. Żeby zapłacić za zakupy, nie trzeba używać fizycznej karty lub gotówki – wystarczy smartfon, który większość z nas i tak ma zawsze ze sobą. Wątpliwości może jednak wzbudzić bezpieczeństwo takich transakcji. Czy w czasie płatności telefonem może dojść do wycieku poufnych danych?

Twórcy aplikacji mobilnych przekonują, że płacenie smartfonem są w pełni bezpieczne, a połączenia chronione. Dane karty nie są udostępniane w czasie transakcji, ani nawet przechowywane w urządzeniu. Warto oczywiście pamiętać o zachowaniu ostrożności i zastosowaniu się do kilku prostych wskazówek. Przede wszystkim:

 • zabezpiecz telefon kodem PIN lub biometrią – chroń urządzenie przed odblokowaniem przez przypadkową osobę.
 • nie klikaj w linki przesyłane w wiadomościach e-mail przez nieznanych adresatów,
 • zainstaluj na telefonie antywirusa.

Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe środki na dowolny cel, sprawdź również nasz ranking kredytów gotówkowych.

Jak płacić telefonem? Poradnik

Zastanawiasz się, jak płacić telefonem z NFC? Poniżej przedstawiamy, jak krok po kroku dokonać transakcji za pomocą smartfonów – w zależności od systemu operacyjnego. Zacznijmy od podstaw.

 • Jak płacić telefonem Google Pay? Do korzystania z płatności mobilnych potrzebne jest urządzenie z modułem NFC z systemem Android 5.0 lub nowszym. Klient musi zalogować się na swoje konto Google, a następnie dodać kartę płatniczą do Google Pay.
 • Jak płacić telefonem Apple Pay? Dodaj kartę płatniczą do wirtualnego portfela, a następnie dokonaj weryfikacji tożsamości, np. odciskiem palca.
 • Jak płacić blikiem? Można tego dokonać nawet bez podpinania karty pod telefon. Wystarczy posiadać konto bankowe i aplikację banku, który obsługuje Blika oraz telefon z Androidem i funkcją NFC.

Jak płacić zbliżeniowo telefonem? To proste! Jeśli korzystasz z aplikacji banku:

 1. Odblokuj telefon,
 2. Upewnij się, że masz włączony tryb NFC,
 3. Zbliż telefon do terminala płatniczego,
 4. Poczekaj chwilę i sprawdź status transakcji.

Co trzeba zrobić, żeby płacić telefonem? W przypadku transakcji na kwotę powyżej 100 zł konieczne jest zatwierdzenie płatności kodem PIN – tak samo, jak w przypadku płatności tradycyjną kartą.  

Sprawdź również: Jak płacić bezpiecznie kartą przez internet?

 • Jak płacić telefonem PKO BP

Płatności zbliżeniowe umożliwia aplikacja mobilna IKO, w której generowana jest cyfrowa kopia karty płatniczej. Klienci banku mogą korzystać z płatności BLIK, za pomocą Apple Pay oraz Google Pay.

 • Jak płacić telefonem Pekao

Nowoczesne formy płatności są dostępne w aplikacji PeoPay, którą można pobrać zarówno na telefon z systemem Android, jak i iOS. 

 • Jak płacić telefonem mBank

Pobierz aplikację mobilną mBank, dodaj kartę płatniczą do portfela Google Pay lub Aple Pay, włącz funkcję NFC i płać zbliżeniowo.

 • Jak płacić telefonem Millennium

Żeby zacząć korzystać z płatności mobilnych, zaloguj się do aplikacji Banku Millennium i wybierz domyślną kartę. Następnie w sklepie odblokuj urządzenie, włącz moduł NFC i przyłóż telefon do terminala.

 • Jak płacić telefonem ING

Płatności mobilne umożliwia aplikacja Moje ING mobile. Klient banku musi mieć smartfon z Androidem oraz NFC. Pierwszy krok to wybór karty, a następnie aktywowanie płatności telefonem. Kolejny to ustawienie Moje ING jako domyślną metodę płatności dla transakcji „Dotknij i zapłać”.

 • Jak płacić telefonem Credit Agricole

Dla klientów banku przygotowano aplikację CA24 Mobile na urządzenia z Androidem lub iOS. Bank obsługuje płatności Google Pay, Apple Pay oraz Blikiem.

Szukasz oferty kredytu gotówkowego? Sprawdź nasz kalkulator kredytowy!

Jak dodać kartę płatniczą do telefonu?

W przypadku aplikacji Portfel Google należy:

 • uruchomić aplikację,
 • kliknąć Dodaj do portfela,
 • wybrać Karta płatnicza,
 • kliknąć Nowa karta kredytowa lub debetowa,
 • użyć aparatu lub ręcznie podać dane karty,
 • zapisać ustawienia
 • zaakceptować warunki wydawcy,
 • zweryfikować formę płatności.

W aplikacji mobilnej banku wystarczy:

 • otworzyć aplikację i zalogować się,
 • kliknąć Dodaj do portfela Google.
 • kontynuować zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Użytkownicy usług Apple Pay powinni z kolei:

 • wybrać aplikację Portfel,
 • stuknąć Dodaj,
 • wybrać Karta debetowa lub kredytowa, a następnie: Dalej,
 • dodać nową kartę,
 • zweryfikować dane w banku lub u wystawcy karty.

Jak ustawić płatności NFC w telefonie?

Płatności zbliżeniowe smartfonem za pomocą NFC wymagają odpowiedniej konfiguracji urządzenia. Żeby móc dokonywać transakcji:

 • włącz moduł NFC w swoim urządzeniu,
 • dodaj kartę płatniczą do wirtualnego portfela, np. Google Pay,
 • skonfiguruj kartę.  

To może Cię zainteresować: Co zrobić jeśli bankomat wciągnął kartę?

Wady i zalety płatności telefonem

Zalety

Wady

w przypadku technologii NFC nie jest wymagane połączenie z internetem

ryzyko związane z atakami hakerskimi na urządzenia mobilne

bezpieczeństwo transakcji – płatności działają tylko przy odblokowanym ekranie, a sama aplikacja jest chroniona kodem (biometrią)

konieczność zainstalowania na smartfonie dodatkowego oprogramowania antywirusowego

nie wymaga noszenia przy sobie tradycyjnej karty płatniczej

brak dostępu do środków w przypadku rozładowania lub awarii telefonu

dane karty nie są przekazywane sprzedawcy

Kiedy warto korzystać z płatności telefonem?

Płatności telefonem ułatwiają życie – sprawdzają się, gdy zapomnimy portfela z domu lub gdy wybieramy się na poranny jogging i nie chcemy zabierać ze sobą zbyt wielu rzeczy. A skoro telefon towarzyszy nam niemal na każdym kroku, to możemy skorzystać z niego, płacąc za drobne zakupy.

Płatności zbliżeniowe telefonem umożliwiają też bieżącą kontrolę nad wydatkami – w aplikacji banku możemy śledzić, ile wydaliśmy, a nawet grupować kategorie wydatków. Warto iść z duchem czasu i korzystać z możliwości, jakie zapewnia nowoczesna technologia. Pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, a płatności telefonem na pewno będą wygodną alternatywą dla karty płatniczej.

Nie przegap: Gdzie założyć konto bez komornika?

Komentarze

Powiązane artykuły

Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
16.04.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
05.04.2024

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego. Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się...

Zobacz więcej
5 min. czytania