5 min. czytania

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Opublikowano: 2021-04-13 15:07
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 10
Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Chcesz szybciej i prościej płacić w sklepie za drobne zakupy? Nie raz zdarzyło ci się zapomnieć portfela z pieniędzmi oraz kartą debetową i cenisz sobie inne możliwości zrealizowania transakcji? Polacy bardzo chętnie korzystają z wszystkich nowinek związanych z bankowością. Coraz mniej Polaków korzysta z płatności gotówkowych, wybierając inne metody, które gwarantują im bezpieczeństwo oraz szybkość transakcji. Jak płacić telefonem? Jak płacić z pomocą aplikacji bankowych, NFC oraz BLIK? Czy płatność smartfonem będzie dla ciebie bezpieczna? To pytania, na które odpowiemy w tym artykule i mamy nadzieję, że z naszą pomocą przekonasz się, że płatność telefonem może być świetnym rozwiązaniem dla ciebie.

Wygodne formy płatności telefonem

Jeszcze do niedawna brak gotówki w portfelu mógł oznaczać kłopoty, dziś większość klientów banków swobodnie posługuje się kartą debetową, kartą kredytową, a także płatnościami z pomocą telefonu. Popularne stały się zakupy przez internet, a rozwój bankowości elektronicznej pozwolił, by nawet nowi klienci byli w stanie pożyczać pieniądze w ramach pożyczki gotówkowej online. Płatność telefonem okazała się rewolucyjna, szczególnie dla młodszych użytkowników, którzy cenią sobie wygodę, a także wszelkie ułatwienia związane z zarządzaniem budżetem.

Coraz więcej banków oferuje w ramach swoich usług aplikacje mobilne, które pozwalają nie tylko na zalogowanie się do konta i zrobienie przelewu online, ale także gwarantują płatności mobilne m.in. dzięki BLIK, oraz zbliżeniowe, dzięki NFC.

NFC pozwala, by twój smartfon działał praktycznie tak samo, jak karta płatnicza, natomiast BLIK jest prostym systemem odpowiedzialnym za płatności mobilne.

BLIK i NFC - najważniejsze informacje

Wykonanie zbliżeniowej płatności telefonem będzie banalnie proste, ale wymaga od użytkownika telefonu spełnienia podstawowych wymagań. Telefon musi spełniać konkretne wymagania, do których należą m.in. system operacyjny Android w wersji minimum 4.4, a także aktywny moduł NFC, który odpowiada za płatność NFC, czyli płatności zbliżeniowe z pomocą smartfona. Płacąc telefonem, podobnie jak kartą, możliwe jest dokonywanie transakcji bez kodu PIN, pod warunkiem, że transakcja nie przekroczy kwoty 50 złotych. Jeśli klient będzie chciał dokonać płatności na wyższą kwotę, będzie zmuszony do podania PIN-u, który może różnić się od tego, jaki został nadany tradycyjnej karcie płatniczej.

Jak skorzystać z płatności mobilnej BLIK? Wystarczy, że z pomocą swojego telefonu zalogujesz się na swoje konto osobiste dzięki aplikacji banku. Następnie wybierzesz opcję płatności mobilnej, a system wygeneruje jednorazowy 6-cyfrowy kod, który pozwoli ci na realizację bieżącej płatności, a następnie w aplikacji mobilnej zatwierdzisz wykonanie transakcji. Wygenerowany kod wykorzystasz bezpośrednio w terminalu, w punkcie sprzedaży, podczas zakupów online, a nawet w bankomacie.

Czy płatność smartfonem jest bezpieczna?

Czy płatności telefonem są bezpieczne? Dla wielu klientów banków nowe opcje płatnicze wydają się bardzo atrakcyjne ze względu na możliwość, zrezygnowania z nieustannego noszenia ze sobą portfela, kart płatniczych, czy gotówki. Wciąż jednak pojawiają się sceptycznie nastawieni klienci, którzy nie chcą skorzystać z tych udogodnień, obawiając się tego, że np. zbliżeniowe płatności telefonem nie są bezpieczne, a klient banku naraża w ten sposób swoje finanse.

Czy płacąc telefonem, musisz liczyć się z jakimkolwiek niebezpieczeństwem? Specjaliści zapewniają, że zbliżeniowe płacenie smartfonem, a także korzystanie z mobilnych aplikacji jest bezpieczne, a ryzyko nie różni się od tego, jakie występuje w przypadku płatności kartą. Z pewnością warto jednak pamiętać, że dużo bezpieczniejsze będą płatności wykonane telefonem, niż np. podróżowanie z wypłaconą gotówką w portfelu. Co więcej, klient banku musi pamiętać o licznych zabezpieczeniach transakcji bezgotówkowych.

Płatności zbliżeniowe telefonem - podsumowanie

Czy warto skorzystać z płatności telefonem? To świetne rozwiązanie, dzięki któremu nawet bez portfela będziesz w stanie zapłacić za drobną usługę, czy zakupy. Płatności zbliżeniowe telefonem gwarantują dużą swobodę, a także bezpieczeństwo, oczywiście pod warunkiem, że jako klient bankowości zachowasz wszelkie podstawowe środki ostrożności.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na płatność NFC, czy na płatność mobilną z BIK, możesz mieć pewność, że zachowasz całkowitą kontrolę nad swoimi wydatkami oraz budżetem, a ogromną zaletą rozwoju bankowości, jest wprowadzanie coraz nowszych rozwiązań, prowadzących do ułatwienia płatności, czy obsługi konta bankowego.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak pozbyć się windykatora terenowego?
Porady
30.11.2023

Jak pozbyć się windykatora terenowego?

Jak pozbyć się windykatora terenowego? Wzięcie kredytu wiąże się z koniecznością jego późniejszej spłaty. Jeśli nie będziesz w stanie wywiązać się z tego obowiązku, możesz mieć do czynienia z działaniami windykacyjnymi. W takiej sytuacji windykator terenowy ma za zadanie ustalić nowy termin spłaty długu oraz zadbać o to, aby zadłużenie zostało zwrócone. Jednak czy jest...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Porady
22.11.2023

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? Jeśli o zajęciu zawiadomi pracodawcę tuż przed datą dokonywania wypłat, wynagrodzenie od razu zostanie uszczuplone o kwotę zajęcia, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku zajęcia pieniędzy na rachunku bankowym dłużnika może to potrwać nieco dłużej. Zobacz, jak działa komornik i czego możesz spodziewać się po...
Zobacz więcej
10 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?
Porady
10.11.2023

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
07.11.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Porady
19.10.2023

Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują zatrudnienia, mogą liczyć na specjalny dodatek aktywizacyjny. Świadczenie to wypłacane jest osobom, które znajdą pracę w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Ile obecnie wynosi dodatek? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?
Zobacz więcej
7 min. czytania