Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Opublikowano: 13.04.2021 15:07
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 3

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Chcesz szybciej i prościej płacić w sklepie za drobne zakupy? Nie raz zdarzyło ci się zapomnieć portfela z pieniędzmi oraz kartą debetową i cenisz sobie inne możliwości zrealizowania transakcji? Polacy bardzo chętnie korzystają z wszystkich nowinek związanych z bankowością. Coraz mniej Polaków korzysta z płatności gotówkowych, wybierając inne metody, które gwarantują im bezpieczeństwo oraz szybkość transakcji. Jak płacić telefonem? Jak płacić z pomocą aplikacji bankowych, NFC oraz BLIK? Czy płatność smartfonem będzie dla ciebie bezpieczna? To pytania, na które odpowiemy w tym artykule i mamy nadzieję, że z naszą pomocą przekonasz się, że płatność telefonem może być świetnym rozwiązaniem dla ciebie.

Wygodne formy płatności telefonem

Jeszcze do niedawna brak gotówki w portfelu mógł oznaczać kłopoty, dziś większość klientów banków swobodnie posługuje się kartą debetową, kartą kredytową, a także płatnościami z pomocą telefonu. Popularne stały się zakupy przez internet, a rozwój bankowości elektronicznej pozwolił, by nawet nowi klienci byli w stanie pożyczać pieniądze w ramach pożyczki gotówkowej online. Płatność telefonem okazała się rewolucyjna, szczególnie dla młodszych użytkowników, którzy cenią sobie wygodę, a także wszelkie ułatwienia związane z zarządzaniem budżetem.

Coraz więcej banków oferuje w ramach swoich usług aplikacje mobilne, które pozwalają nie tylko na zalogowanie się do konta i zrobienie przelewu online, ale także gwarantują płatności mobilne m.in. dzięki BLIK, oraz zbliżeniowe, dzięki NFC.

NFC pozwala, by twój smartfon działał praktycznie tak samo, jak karta płatnicza, natomiast BLIK jest prostym systemem odpowiedzialnym za płatności mobilne.

BLIK i NFC - najważniejsze informacje

Wykonanie zbliżeniowej płatności telefonem będzie banalnie proste, ale wymaga od użytkownika telefonu spełnienia podstawowych wymagań. Telefon musi spełniać konkretne wymagania, do których należą m.in. system operacyjny Android w wersji minimum 4.4, a także aktywny moduł NFC, który odpowiada za płatność NFC, czyli płatności zbliżeniowe z pomocą smartfona. Płacąc telefonem, podobnie jak kartą, możliwe jest dokonywanie transakcji bez kodu PIN, pod warunkiem, że transakcja nie przekroczy kwoty 50 złotych. Jeśli klient będzie chciał dokonać płatności na wyższą kwotę, będzie zmuszony do podania PIN-u, który może różnić się od tego, jaki został nadany tradycyjnej karcie płatniczej.

Jak skorzystać z płatności mobilnej BLIK? Wystarczy, że z pomocą swojego telefonu zalogujesz się na swoje konto osobiste dzięki aplikacji banku. Następnie wybierzesz opcję płatności mobilnej, a system wygeneruje jednorazowy 6-cyfrowy kod, który pozwoli ci na realizację bieżącej płatności, a następnie w aplikacji mobilnej zatwierdzisz wykonanie transakcji. Wygenerowany kod wykorzystasz bezpośrednio w terminalu, w punkcie sprzedaży, podczas zakupów online, a nawet w bankomacie.

Czy płatność smartfonem jest bezpieczna?

Czy płatności telefonem są bezpieczne? Dla wielu klientów banków nowe opcje płatnicze wydają się bardzo atrakcyjne ze względu na możliwość, zrezygnowania z nieustannego noszenia ze sobą portfela, kart płatniczych, czy gotówki. Wciąż jednak pojawiają się sceptycznie nastawieni klienci, którzy nie chcą skorzystać z tych udogodnień, obawiając się tego, że np. zbliżeniowe płatności telefonem nie są bezpieczne, a klient banku naraża w ten sposób swoje finanse.

Czy płacąc telefonem, musisz liczyć się z jakimkolwiek niebezpieczeństwem? Specjaliści zapewniają, że zbliżeniowe płacenie smartfonem, a także korzystanie z mobilnych aplikacji jest bezpieczne, a ryzyko nie różni się od tego, jakie występuje w przypadku płatności kartą. Z pewnością warto jednak pamiętać, że dużo bezpieczniejsze będą płatności wykonane telefonem, niż np. podróżowanie z wypłaconą gotówką w portfelu. Co więcej, klient banku musi pamiętać o licznych zabezpieczeniach transakcji bezgotówkowych.

Płatności zbliżeniowe telefonem - podsumowanie

Czy warto skorzystać z płatności telefonem? To świetne rozwiązanie, dzięki któremu nawet bez portfela będziesz w stanie zapłacić za drobną usługę, czy zakupy. Płatności zbliżeniowe telefonem gwarantują dużą swobodę, a także bezpieczeństwo, oczywiście pod warunkiem, że jako klient bankowości zachowasz wszelkie podstawowe środki ostrożności.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na płatność NFC, czy na płatność mobilną z BIK, możesz mieć pewność, że zachowasz całkowitą kontrolę nad swoimi wydatkami oraz budżetem, a ogromną zaletą rozwoju bankowości, jest wprowadzanie coraz nowszych rozwiązań, prowadzących do ułatwienia płatności, czy obsługi konta bankowego.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym
Poradniki 11.05.2021

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Czym jest zasiłek rehabilitacyjny? Co warto wiedzieć o tym świadczeniu, zanim wypełnisz wniosek zasiłek rehabilitacyjny? Kto i na jakich warunkach może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? 

Zobacz więcej
Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?
Poradniki 05.05.2021

Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?

Czym jest renta socjalna? Przekonaj się, ile wynosi renta socjalna w 2021 roku. Kto może skorzystać z renty socjalnej wypłacanej przez ZUS? Jakie są warunki otrzymania renty socjalnej z MOPS? 

Zobacz więcej
Numer IBAN - co to jest IBAN?
Poradniki 20.04.2021

Numer IBAN - co to jest IBAN?

Czym jest numer IBAN? Okazuje się, że wielu klientów banków nie wie, czym jest numer IBAN i w jakim celu należy go wykorzystać. Z naszą pomocą dowiesz się wszystkiego, co może okazać się potrzebne, jeśli będziesz dokonywać przelewu międzynarodowego.

Zobacz więcej
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?
Poradniki 31.03.2021

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Zobacz więcej
Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021
Poradniki 24.03.2021

Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021

Ile aktualnie wynosi kryterium dochodowe, które upoważnia do skorzystania z pomocy społecznej? Jak ustalić wysokość dochodu na osobę w rodzinie w 2021 roku? Czy 500+ wlicza się do dochodów osoby ubiegającej się o świadczenia finansowe?

Zobacz więcej
Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?
Poradniki 18.03.2021

Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?

Jeśli planujesz podróż na terenie Unii Europejskiej, nie musisz wyrabiać paszportu. Dowód osobisty pomoże ci zatem przekroczyć granicę wraz z całą rodziną, jeśli wszyscy jej członkowie będą przy sobie posiadali ten dokument potwierdzający tożsamość.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj