5 min. czytania

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Opublikowano: 2021-04-13 15:07
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 10
Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Chcesz szybciej i prościej płacić w sklepie za drobne zakupy? Nie raz zdarzyło ci się zapomnieć portfela z pieniędzmi oraz kartą debetową i cenisz sobie inne możliwości zrealizowania transakcji? Polacy bardzo chętnie korzystają z wszystkich nowinek związanych z bankowością. Coraz mniej Polaków korzysta z płatności gotówkowych, wybierając inne metody, które gwarantują im bezpieczeństwo oraz szybkość transakcji. Jak płacić telefonem? Jak płacić z pomocą aplikacji bankowych, NFC oraz BLIK? Czy płatność smartfonem będzie dla ciebie bezpieczna? To pytania, na które odpowiemy w tym artykule i mamy nadzieję, że z naszą pomocą przekonasz się, że płatność telefonem może być świetnym rozwiązaniem dla ciebie.

Wygodne formy płatności telefonem

Jeszcze do niedawna brak gotówki w portfelu mógł oznaczać kłopoty, dziś większość klientów banków swobodnie posługuje się kartą debetową, kartą kredytową, a także płatnościami z pomocą telefonu. Popularne stały się zakupy przez internet, a rozwój bankowości elektronicznej pozwolił, by nawet nowi klienci byli w stanie pożyczać pieniądze w ramach pożyczki gotówkowej online. Płatność telefonem okazała się rewolucyjna, szczególnie dla młodszych użytkowników, którzy cenią sobie wygodę, a także wszelkie ułatwienia związane z zarządzaniem budżetem.

Coraz więcej banków oferuje w ramach swoich usług aplikacje mobilne, które pozwalają nie tylko na zalogowanie się do konta i zrobienie przelewu online, ale także gwarantują płatności mobilne m.in. dzięki BLIK, oraz zbliżeniowe, dzięki NFC.

NFC pozwala, by twój smartfon działał praktycznie tak samo, jak karta płatnicza, natomiast BLIK jest prostym systemem odpowiedzialnym za płatności mobilne.

BLIK i NFC - najważniejsze informacje

Wykonanie zbliżeniowej płatności telefonem będzie banalnie proste, ale wymaga od użytkownika telefonu spełnienia podstawowych wymagań. Telefon musi spełniać konkretne wymagania, do których należą m.in. system operacyjny Android w wersji minimum 4.4, a także aktywny moduł NFC, który odpowiada za płatność NFC, czyli płatności zbliżeniowe z pomocą smartfona. Płacąc telefonem, podobnie jak kartą, możliwe jest dokonywanie transakcji bez kodu PIN, pod warunkiem, że transakcja nie przekroczy kwoty 50 złotych. Jeśli klient będzie chciał dokonać płatności na wyższą kwotę, będzie zmuszony do podania PIN-u, który może różnić się od tego, jaki został nadany tradycyjnej karcie płatniczej.

Jak skorzystać z płatności mobilnej BLIK? Wystarczy, że z pomocą swojego telefonu zalogujesz się na swoje konto osobiste dzięki aplikacji banku. Następnie wybierzesz opcję płatności mobilnej, a system wygeneruje jednorazowy 6-cyfrowy kod, który pozwoli ci na realizację bieżącej płatności, a następnie w aplikacji mobilnej zatwierdzisz wykonanie transakcji. Wygenerowany kod wykorzystasz bezpośrednio w terminalu, w punkcie sprzedaży, podczas zakupów online, a nawet w bankomacie.

Czy płatność smartfonem jest bezpieczna?

Czy płatności telefonem są bezpieczne? Dla wielu klientów banków nowe opcje płatnicze wydają się bardzo atrakcyjne ze względu na możliwość, zrezygnowania z nieustannego noszenia ze sobą portfela, kart płatniczych, czy gotówki. Wciąż jednak pojawiają się sceptycznie nastawieni klienci, którzy nie chcą skorzystać z tych udogodnień, obawiając się tego, że np. zbliżeniowe płatności telefonem nie są bezpieczne, a klient banku naraża w ten sposób swoje finanse.

Czy płacąc telefonem, musisz liczyć się z jakimkolwiek niebezpieczeństwem? Specjaliści zapewniają, że zbliżeniowe płacenie smartfonem, a także korzystanie z mobilnych aplikacji jest bezpieczne, a ryzyko nie różni się od tego, jakie występuje w przypadku płatności kartą. Z pewnością warto jednak pamiętać, że dużo bezpieczniejsze będą płatności wykonane telefonem, niż np. podróżowanie z wypłaconą gotówką w portfelu. Co więcej, klient banku musi pamiętać o licznych zabezpieczeniach transakcji bezgotówkowych.

Płatności zbliżeniowe telefonem - podsumowanie

Czy warto skorzystać z płatności telefonem? To świetne rozwiązanie, dzięki któremu nawet bez portfela będziesz w stanie zapłacić za drobną usługę, czy zakupy. Płatności zbliżeniowe telefonem gwarantują dużą swobodę, a także bezpieczeństwo, oczywiście pod warunkiem, że jako klient bankowości zachowasz wszelkie podstawowe środki ostrożności.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na płatność NFC, czy na płatność mobilną z BIK, możesz mieć pewność, że zachowasz całkowitą kontrolę nad swoimi wydatkami oraz budżetem, a ogromną zaletą rozwoju bankowości, jest wprowadzanie coraz nowszych rozwiązań, prowadzących do ułatwienia płatności, czy obsługi konta bankowego.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania