Konta bankowe Kursy walut 13 min. czytania

Karta wielowalutowa − jak działa i gdzie zamówić kartę wielowalutową?

Zaktualizowano: 2021-11-03 09:18
Opublikowano: 2021-11-03 08:32
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 4
Karta wielowalutowa − jak działa i gdzie zamówić kartę wielowalutową?

Karta wielowalutowa ułatwia sprawę z płatnościami poza granicami Polski – w sklepach, także tych internetowych, oraz w restauracjach czy punktach usługowych. Podpięta pod różne konta walutowe, likwiduje uporczywą kwestię spreadów przy przewalutowaniu i prowizji pobieranej w takim przypadku przez banki.

Częste wyjazdy wakacyjne w różnych kierunkach czy podróże służbowe za granicę powodują, że musisz posługiwać się różnymi walutami. Noszenie ze sobą gotówki w wysokiej kwocie jest za granicą niebezpieczne. Przy wszelkich płatnościach lepiej jest się posługiwać kartą płatniczą. Twoje konta bankowe nie muszą być otwierane dla każdej waluty, jaką zamierzasz się posługiwać na wyjeździe zagranicznym, by zaoszczędzić na opłatach chociażby za przewalutowanie. Możesz ich uniknąć, korzystając z karty wielowalutowej. Czym ona jest i kto ją wydaje?

Karta wielowalutowa – czym jest?

Płatności bezgotówkowe stają się na całym świecie coraz popularniejsze, a w Skandynawii, w krajach Europy Zachodniej, w Brazylii czy w USA konsumenci częściej wybierają właśnie decydują się na użycie karty płatniczej niż na dokonanie płatności z wykorzystaniem gotówki. Według danych Narodowego Banku Polskiego w Polsce na koniec I kwartału 2021 roku w rękach konsumentów i przedsiębiorców znajdowało się 44,115 mln kart płatniczych. To o 441 tys. więcej niż na koniec 2020 roku.

Na wakacjach turyści nadal jednak płacą gotówką. Wymieniają złotówki na wybraną walutę w kantorach, aby później już bez przeszkód regulować płatności w sklepach i punktach usługowych. Mogą również wziąć ze sobą na wakacje powszechnie akceptowalną walutę, jak euro czy dolar amerykański, a na miejscu w kantorze lub w banku wymienić ją na walutę lokalną.

Trzecią, coraz popularniejszą opcją jest korzystanie z karty. Jeśli jest to karta prowadzona w polskich złotych, bank przy każdej transakcji za granicą będzie naliczał dodatkową prowizję lub rozliczał kwotę transakcji według własnej tabeli kursowej, niekoniecznie korzystnej dla Ciebie. Dokonywanie płatności kartą przez większość z nas kojarzy się przede wszystkim z wysokimi prowizjami dla banku. Jeszcze kilka lat temu, aby dokonywać płatności za granicą z ominięciem wysokich prowizji, trzeba było mieć konto prowadzone w wybranej walucie obcej. Karta do konta walutowego pozwalała na wygodne płatności, ale tylko w jednej, wybranej walucie, np. euro.

Dziś jest jednak inaczej za sprawą karty wielowalutowej. Co to jest? To karta debetowa przypisana do konta walutowego, nazywana również multiwalutową. Podczas płatności taką kartą system rozpoznaje, w jakiej walucie realizowana jest transakcja i rozlicza ją tak, żeby dla klienta było to możliwie jak najkorzystniejsze.

Karta wielowalutowa jest podpięta pod różne rachunki walutowe. Oferta w zakresie liczby dostępnych walut uzależniona jest od banku, w którym korzystasz z takiej oferty. Na co dzień Twoja karta wielowalutowa, pozwalająca na wygodne i tanie dokonywanie płatności za granicą w formie bezgotówkowej, może z powodzeniem odgrywać rolę zwykłej karty płatniczej. Możesz więc nią płacić w sklepie lub w punktach usługowych i dokonywać wypłaty gotówki z bankomatu bez narażania się na jakiekolwiek dodatkowe koszty.

To może Cię zainteresować: Wypłata z obcego bankomatu. Ile kosztuje i gdzie się opłaca?

Karta wielowalutowa – jak działa?

Karta wielowalutowa czy też karta multiwalutowa działa w ten sposób, że jest przypisana nie do jednego konta złotówkowego, ale też do innych kont walutowych, jakie ma otwarte klient. Podczas dokonywania płatności za granicą z wykorzystaniem takiej karty system sam rozpoznaje, w jakiej walucie dokonywana jest transakcja. Zostanie ona jednak zrealizowana bez przewalutowania i dodatkowych kosztów tylko wtedy, gdy na koncie walutowym rozliczanym w walucie danego kraju są dostępne jakiekolwiek środki finansowe. Zanim więc wyjedziesz za granicę, pamiętaj o tym, aby zasilić swoje konto. Jeśli tego nie zrobisz, środki potrzebne na pokrycie kosztów transakcji w walucie obcej zostaną pobrane z Twojego rachunku złotówkowego i będziesz zmuszony ponieść koszty dodatkowych opłat.

Karta wielowalutowa a wypłata pieniędzy w bankomacie

Karta wielowalutowa w Polsce działa jak każda inna karta debetowa, płatnicza, dlatego przy wypłacie gotówki z bankomatu na terenie kraju nie zapłacisz za to nic więcej. Natomiast inaczej jest, jeśli zechcesz wypłacić środki za granicą. Zwykle wiąże się to z koniecznością uiszczenia prowizji.

Czy kartą walutową można płacić w Polsce?

W Polsce karta wielowalutowa traktowana jest jak każda inna karta płatnicza. Wydawana jest do konta osobistego prowadzonego w złotówkach, a klient w tym samym banku może skorzystać z opcji otwarcia dodatkowych rachunków walutowych – bezpłatnie lub po wniesieniu pewnych opłat. Jeśli posługujesz się kartą walutową w Polsce do transakcji w złotówkach, to ich rozliczenie następuje z wykorzystaniem środków zgromadzonych w PLN na koncie osobistym. Nie ma żadnych opłat za przewalutowanie, które w tym przypadku jest po prostu zbędne.

Karta wielowalutowa – oferta banków

Oferta kart wielowalutowych i kont walutowych na polskim rynku bankowym została w ciągu ostatnich lat mocno rozbudowana. Ma je w swojej ofercie coraz więcej instytucji, w tym:

 • Alior Bank – karta wielowalutowa dostępna jest w ofercie dla klientów prywatnych i dla firm. Za pośrednictwem kantora walutowego karta wielowalutowa w Alior Banku dostępna jest dla klientów indywidualnych i umożliwia płatność w blisko 160 walutach, w tym bezpośrednie płatności dokonywane są w 23 walutach. Za wydanie karty nic nie płacisz, podobnie jak za pierwszą w miesiącu wypłatę z bankomatu. Umożliwia ona płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz płatności mobilne, jak Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, SwatchPAY! czy Fitbit Pay. Karta automatycznie dokonuje wyboru waluty płatności. Aby ją otrzymać, należy zalogowac się do Kantoru Walutowego Alior Banku lub najpierw się tam zarejestrować, otworzyć rachunek w euro, a później zamówić i zawrzeć umowę o kartę wielowalutową. Jednocześnie w ofercie Alior Banku dla posiadaczy Konta Jakże Osobistego istnieje możliwość otwarcia bezpłatnego konta walutowego w EUR, USD, CHF i GBP z opcją korzystania z usługi wielowalutowej. Opłata za kartę wynosi 5 zł miesięcznie, a wypłaty ze wszystkich bankomatów za granicą to tylko 5 zł.
 • mBank – karta wielowalutowa jest usługą dostępną i uruchamianą bezpłatnie. Dzięki niej można płacić za zakupy w walucie w sklepach zagranicznych i w internecie kartą wydaną do konta osobistego. Możesz płacić i wypłacać pieniądze za granicą bezpieczniej, z usługą DCC i surcharge, z użyciem karty wielowalutowej. mBank pozwala na płacenie swoją kartą we wszystkich walutach świata, z prowizją za przewalutowanie w wysokości 3,5 proc. dla kart VISA oraz 0,5 proc. dla kart MasterCard, bez potrzeby otwierania kont walutowych i kupowania waluty. Alternatywną opcją w mBanku jest wybranie i zasilenie rachunków walutowych, którymi zamierzasz się posługiwać. Do wyboru masz przy tym 11 walut, a karta zawsze rozpozna, o jaki rodzaj chodzi, i pobierze odpowiednią kwotę z rachunku walutowego bez prowizji za przewalutowanie.
 • Karta wielowalutowa w PKO wydawana jest do konta osobistego. Właściwie każda karta debetowa PKO Ekspres wydana do konta w PKO Banku Polskim wyposażona jest w funkcję wielowalutową. Pozwala ona na wypłaty gotówki oraz płatności w kraju i za granicą bez przewalutowania (o ile spełnione są określone warunki) i może być podpięta nawet do 11 kont – osobistego w PLN i walutowych w EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF. Za wydanie karty wielowalutowej w PKO BP nic nie płacisz.
 • Karta wielowalutowa w Pekao to jedna karta do wielu walut. Otrzymasz ją do Konta Przekorzystnego bezpłatnie. Bank nie pobiera opłat za korzystanie z niej, jeśli dokonasz co najmniej 1 płatności bezgotówkowej kartą w miesiącu oraz zapewnisz wpływ kwoty 500 zł na konto. Jedna karta do wielu walut pozwala na dokonywanie płatności bezpośrednio z konta w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich lub we frankach szwajcarskich. Gwarantuje niskie kursy, ponieważ transakcje przeliczane są po kursach Mastercard, bez pobierania przez Pekao prowizji. W bankomatach za granicą można wypłacać pieniądze bez dodatkowych opłat.
 • Karta wielowalutowa w ING pozwala na płacenie za granicą bez prowizji za przewalutowanie. Podpięta jest do konta w złotych i w obcych walutach – EUR, USD i GBP. Konta możesz podłączyć jednocześnie, po jednym w każdej z walut. Przy płatności za granicą ING pobiera automatycznie pieniądze z konta w walucie, w jakiej płacisz. Możesz w każdej chwili włączyć funkcję wielowalutową karty VISA zbliżeniowej. Jest to bezpłatne, a funkcji nie trzeba też włączać, bo wystarczy podpiąć konto walutowe do karty.
 • Santander – karta wielowalutowa jest dostępna do kont walutowych prowadzonych w dolarach, euro, frankach szwajcarskich lub w funtach brytyjskich. Możesz z niej korzystać bez opłat za przewalutowanie przy płatności w walucie danego konta. Miesięczna opłata za kartę to 0,8 jednostki danej waluty, a wypłaty gotówki w bankomatach Santander Bank Polska kosztują 0,25 jednostki danej waluty.
 • Karta wielowalutowa Millenium – to nowoczesna karta debetowa MasterCard Voyager, powiązana z rachunkiem walutowym w tej samej walucie – euro. Nie musisz przejmować się w jej przypadku aktualnym kursem waluty i przewalutowaniem. Bank nie pobiera opłat za wydanie karty czy za dokonywanie transakcji bezgotówkowych.

Karta wielowalutowa – gdzie najlepiej zamówić?

Właściwie największe możliwości i najniższe koszty przy płatnościach walutowych za granicą związane są z korzystaniem z karty wielowalutowej Alior. Opinie o niej są bardzo pozytywne. Kantor Alior oferuje kartę wielowalutową w kilkudziesięciu różnych walutach, dlatego możesz swobodnie jeździć po świecie i wygodnie płacić za jej pomocą.

Aby odpowiedzieć sobie, który bank ma lepszą kartę wielowalutową – PKO BP czy Pekao – warto spojrzeć na opinie obecnych użytkowników takich produktów. Możesz też zapoznać się ze wszystkimi ofertami banków na kartę wielowalutową. Ich ranking ułatwi podjęcie decyzji.

Karta wielowalutowa Revolut

Zupełnie innowacyjnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o karty wielowalutowe, jest karta oferowana przez Revolut. Jest on fintechem, który wprowadził olbrzymią konkurencję dla bankowych kart wielowalutowych. Udostępnia usługę pozwalającą na dokonywanie płatności za granicą bez prowizji za przewalutowanie.

Revolut daje możliwość skorzystania z narzędzia, które może być określone jako karta wielowalutowa. W istocie z poziomu swojej aplikacji mobilnej pozwala na dokonywanie płatności i przelewów w obcych walutach po korzystnych kursach wymiany i bez prowizji za przewalutowanie.

Podobnie jak w przypadku konta walutowego w banku, Revolut też daje możliwość wydania jednej karty wielowalutowej. W odróżnieniu jednak od większości banków użytkownicy aplikacji mogą otwierać swoje subkonta w ponad 30 walutach, również tych najbardziej egzotycznych, jak baty tajlandzkie. Revolut standardowo stosuje kursy wymiany walutowej bezpośrednio z rynku międzybankowego – korzystniejsze od tych, jakie obowiązują w bankach. Unika przez to wysokich spreadów, tj. różnicy między kursem kupna danej waluty a kursem jej sprzedaży.

Sprawdź także: Karta wirtualna – co to jest i dlaczego warto korzystać z karty wirtualnej?

Karta wielowalutowa – wady i zalety

Tradycyjna czy wirtualna karta wielowalutowa może mieć wiele zalet. Zalicza się do nich:

 • wygodę i bezpieczeństwo płacenia w sklepach i punktach usługowych oraz w internecie kartą w walucie obcej,
 • brak prowizji za przewalutowanie,
 • brak kosztów związanych ze stosowanymi przez instytucje bankowe tabelami kursowymi,
 • zwykle darmowe wydanie i niewielki koszt obsługi.

Wadą kart wielowalutowych jest to, że jeśli nie zasilisz konta w pożądanej walucie przed wyjazdem za granicę, to transakcja zostanie rozliczona z wykorzystaniem złotówek lub środków w euro czy dolarach.

Nie każdy bank, który ma w swojej ofercie kartę wielowalutową, pozwala na korzystanie ze wszystkich interesujących Cię walut. Wadą karty multiwalutowej są prowizje od wypłaty gotówki z bankomatów czy ryzyko poniesienia kosztu spreadu w takim wypadku.

Sprawdź koniecznie nasz aktualny kalkulator walutowy!

Karta wielowalutowa – kiedy warto z niej skorzystać?

Jeśli sporadycznie wyjeżdżasz na wakacje za granicę, np. do krajów Unii Europejskiej, to niekoniecznie przyda Ci się karta wielowalutowa. Opinie o niej są różne, ale wśród osób często wybierających się w różne strony świata przeważają te pozytywne. Karty wielowalutowe są nieocenioną pomocą przy objazdowych wycieczkach po krajach, w których obowiązują inne środki płatnicze. Zamiast wszędzie wymieniać gotówkę na walutę danego kraju, można wcześniej otworzyć w swoim banku odpowiednie konta walutowe i posługiwać się nimi już na miejscu – wygodnie i bezpiecznie.

Karta wielowalutowa – na co uważać?

Powinieneś uważać przy posługiwaniu się kartą wielowalutową w krajach, w których obowiązują inne środki płatnicze. Na przykład jeśli wybierasz się w podróż po Skandynawii, gdzie w Szwecji płacisz koronami szwedzkimi, w Norwegii koronami norweskimi, a w Danii koronami duńskimi. Później zaś zahaczysz podczas wyprawy o Wielką Brytanię z obowiązującą walutą funtów brytyjskich, a następnie powrócisz do kraju przez Niemcy, gdzie obowiązuje euro, to we wszystkich tych walutach będziesz musiał mieć otwarte w banku konta walutowe z przypisaną kartą wielowalutową. Jeśli na jednym z kont walutowych nie będzie środków na rozliczenie transakcji w walucie obowiązującej w danym kraju, to bank pobierze pieniądze z konta w złotówkach lub z rachunku w popularnej walucie, jak euro czy dolar amerykański. W każdym z tych przypadków poniesiesz niestety koszt przewalutowania.

Najlepiej, jeśli otworzysz kilka rachunków walutowych do jednej karty wielowalutowej w walutach, którymi najczęściej będziesz się posługiwać. Unikniesz dzięki temu kosztów przewalutowania przy większości transakcji.

Zwróć uwagę, ile kosztować będzie Cię prowadzenie konta wielowalutowego z przypisaną kartą. Nie zawsze bank pozwoli na bezpłatne otworzenie rachunków walutowych do głównego konta osobistego prowadzonego w złotówkach.

Kliknij i sprawdź: Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego

Komentarze

Powiązane artykuły

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

...dotyczącymi niektórych z banków. Jeśli macie wspólne konto bankowe, każde z Was musi zatwierdzić dyspozycję w swoim serwisie iPKO w...

...oznacza upoważnienie do konta bankowego? To pytanie często zadają sobie osoby, które chciałyby...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2024 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Planując wymarzony urlop, często skupiasz się na wyborze idealnego miejsca, pakowaniu i tworzeniu zapierających dech w piersiach planów podróży. Jednak równie ważne, a często pomijane, jest zabezpieczenie twoich finansów na urlopie. Co warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

...oprocentowania czy też promocyjnych kosztów. Co więcej, dwa konta bankowe w jednym banku to łatwiejsze zarządzanie finansami...

...więc do Ciebie. Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak przenieść konto do innego banku?

Jak przenieść konto do innego banku?

...popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców. A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona. Konto osobiste warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

...przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim...

Zobacz więcej
7 min. czytania