7 min. czytania

Karta wirtualna – co to jest i dlaczego warto korzystać z karty wirtualnej?

Zaktualizowano: 2021-10-20 14:57
Opublikowano: 2021-09-28 09:55
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
karta wirtualna

Aż 75% Polaków częściej płaci kartą niż gotówką. Co ciekawe, większość z nas robi to zbliżeniowo. Ta forma realizowania zakupów staje się popularniejsza z każdym rokiem. Ale nie tylko karta debetowa cieszy się dużym zainteresowaniem. Polacy powoli zdają się doceniać potencjał także karty wirtualnej. 

Karta wirtualna – czym jest wirtualna karta? Definicja 

Konta bankowe posiada większość z nas. Przy zakładaniu konta w banku standardem jest oferowanie karty płatniczej powiązanej z zakładanym rachunkiem. I o ile do fizycznej postaci karty jesteśmy przyzwyczajeni, to o karcie wirtualnej nie każdy jeszcze słyszał. Zapewne jednak duża część osób, jeśli jeszcze nie korzystała, to miała okazję zaobserwować, jak korzystają z niej inni. Płatność zbliżeniowa smartfonem? To najpewniej wykorzystanie karty wirtualnej. Czym właściwie ona jest? 

Wirtualna karta płatnicza ma wiele cech zbliżonych do tradycyjnej karty, którą nosimy w portfelu. Również posiada okres ważności i przypisana jest do naszego rachunku bankowego. Podstawową różnicą jest jednak fakt, że nie ma postaci fizycznej. Istnieje wyłącznie w pamięci smartfona. Co za tym idzie, nie da się jej zgubić.

Ponadto, większość z nas prędzej nie zabierze z domu portfela niż smartfona, a to przynajmniej nie naraża nas na nieprzyjemną sytuację w sklepie. W końcu, gdy posiadamy kartę wirtualną, płatność przy użyciu smartfona staje się dziecinnie prosta

Sprawdź również: Płatność telefonem – jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Karta wirtualna – jak działa? 

Zastanawiasz się, jak płacić wirtualną kartą? Spieszymy z odpowiedzią. Musisz wiedzieć, że karta wirtualna również posiada swój numer, kod CVV/CVC oraz datę ważności. A jak zapewne wiesz, te dane są wystarczające, aby zrealizować zakupy w sieci. Procedura wygląda tak samo, jak przy standardowej karcie debetowej. Musisz jedynie wprowadzić wymagane informacje dotyczące wirtualnej karty do płatności internetowych w podane okienka. 

Kartę wirtualną można również dodać do elektronicznego portfela. Warto to zrobić, ponieważ zapewni nam to możliwość płatności nią również w sklepach stacjonarnych. Aby jednak dodanie karty wirtualnej było możliwe, konieczne jest posiadanie smartfona, który będzie wyposażony w moduł NFC, czyli technologię radiową. Obecnie większość modeli smartfonów i smartwatchów ma tę opcję, dlatego nie stanowi to dużego problemu. 

PIN do karty wirtualnej nie jest wymagany. Wystarczy, że zalogujesz się do swojego elektronicznego portfela. Przeważnie weryfikacja jest możliwa za pomocą odcisku palca. 

Karta wirtualna – rodzaje wirtualnych kart 

Wyróżnić można kilka rodzajów kart wirtualnych. Zalicza się do nich karty debetowe, kredytowe, prepaid oraz walutowe. Niekiedy dostępna jest również karta wirtualna jednorazowa, którą generuje się do konkretnej płatności. 

Wirtualna karta kredytowa 

Wirtualna karta kredytowa działa niemal tak samo, jak jej fizyczny odpowiednik, co oznacza, że korzystając z niej, wykorzystujemy środki z limitu kredytowego przyznanego przez bank. Limit ten oczywiście należy spłacić w wyznaczonym terminie. Taką kartą możemy posłużyć się podczas zakupów w sieci, ale i w sklepach stacjonarnych, o ile jej dostawca udostępnia taką możliwość. 

Wirtualna karta debetowa 

Wirtualna karta debetowa powiązana jest z określonym kontem i można się nią posługiwać na zasadach zbliżonych do karty fizycznej. Płacąc nią, wydajemy środki zgromadzone na naszym rachunku. Zazwyczaj w jednym banku możliwe jest posiadanie dwóch kart wirtualnych debetowych, w tym np. jednej karty wirtualnej VISA i wirtualnej karty Mastercard. Co ciekawe, niektóre banki oferują darmową kartę wirtualną. 

Wirtualna karta prepaid 

Wirtualna karta przedpłacona wymaga zasilenia określoną kwotą lub powiązania z kontem głównym. Najczęściej występuje w postaci przedpłaconej karta wirtualnej do płatności internetowych 

Wirtualna karta walutowa 

W przypadku karty walutowej istnieje możliwość płatności w różnych walutach bez konieczności prowadzenia kont bankowych i dysponowania kilkoma kartami. Przykład stanowi wirtualna karta Revolut. 

Karta wirtualna – czym różni się od tradycyjnej karty w portfelu? 

Wirtualna karta nie ma postaci fizycznej, istnieje wyłącznie w urządzeniu mobilnym, czyli najczęściej w smartfonie. Służy głównie do płatności w sklepach internetowych, choć obecnie coraz częściej przy jej użyciu możliwe stają się także zakupy w sklepach stacjonarnych. Niestety obecnie nie pozwala ona na wypłatę środków z bankomatu czy też wpłatę pieniędzy na konto we wpłatomacie

To Cię zainteresuje: Jak działa BLIK i jak z niego korzystać?

Karta wirtualna – gdzie można ją zamówić? 

Kartę wirtualną udostępnia coraz więcej banków w Polsce. Co ciekawe, niektóre robią to za darmo. Są jednak i takie, które oferują ją swoim klientom za opłatą. Gdzie aktualnie można uzyskać kartę wirtualną? 

Karta wirtualna w ofercie banków w Polsce 

  • Karta wirtualna w ING – do jednego rachunku w ING zamówić można tylko jedną kartę wirtualną. Służy ona do płatności przez internet oraz przez telefon. Kartę zasilić można w Moim ING, a korzystanie z niej jest w pełni darmowe. Płatne jest za to zamówienie karty, to jednorazowa opłata w wysokości 20 złotych. Dla osób w wieku 18-26 lat posiadających konto Direct zamówienie kary będzie darmowe. 
  • Karta wirtualna w mBanku – korzystanie z karty możliwe jest po jej zasileniu, to zatem typowa karta prepaid. Transakcje zagraniczne mogą być rozliczane w euro lub w dolarach amerykańskich. Samo wydanie, jak również korzystanie z karty wirtualnej w mBanku jest darmowe. 
  • Karta wirtualna Millenium – wydanie i prowadzenie karty wirtualnej w banku Millennium nie wiąże się z żadnymi kosztami. Przy jej użyciu możliwe jest realizowanie płatności zbliżeniowych. Jej ważności wynosi 4 lata od daty wydania. 
  • Karta wirtualna Santander – Santander udostępnia swoim klientom tzw. mobilną kartę kredytową, która pozwala na płatności telefonem. Każdą transakcję powyżej 100 złotych należy potwierdzić PIN-em 
  • Karta wirtualna Alior Bank –  Alior Bank proponuje firmom wirtualne karty płatnicze wielowalutowe z możliwością powiązania aż 23 rachunków walutowych. Oferta skierowana jest do wszystkich firm. Opłata za kartę wirtualną wynosi 30 zł/mc. Obecnie karta wirtualna w Alior Bank nie jest dostępna dla klientów prywatnych

W PKO BP i Pekao nie jest dostępna oferta karty wirtualnej. Niemniej, bank Pekao umożliwia płatności za pomocą Google Pay. 

Karta wirtualna – zalety i wady 

Czy posiadanie karty wirtualnej jest opłacalne? To rozwiązanie ma wiele zalet. Wśród nich wymienić można m.in. wygodę i łatwy dostęp do środków zgromadzonych na własnym rachunku. Nie musisz się przejmować, gdy wyjdziesz z domu bez portfela. Wystarczy, że masz przy sobie smartfon. Dzięki niemu dokonasz płatności w sklepach online i w większości stacjonarnych. 

Karta wirtualna zapewnia także większe bezpieczeństwo niż jej odpowiednik fizyczny. Kartę fizyczną łatwo można zgubić, do czego zresztą nierzadko dochodzi. Nawet jeśli dojdzie do sytuacji, w której dane wyciekną i karta znajdzie się w posiadaniu osoby nieuprawnionej, to i tak zyska ona dostęp tylko do środków, które się obecnie na niej znajdują. Ponadto, łatwo można je zablokować. 

Kolejna istotna zaleta to szybkość zamówienia karty wirtualnej. Podczas gdy na tradycyjną kartę musisz poczekać nawet ok. 2 tygodni, kartę wirtualną otrzymujesz niemal od razu po złożeniu prośby o jej wygenerowanie

Karta wirtualna nie zastąpi jednak w pełni (przynajmniej na razie) karty fizycznej. Nie można przy jej użyciu wypłacać środków z bankomatu. Ponadto, aby z niej korzystać, musimy ją najpierw zasilić.

Zobacz również: Jak zrobić przelew przez internet?

Karta wirtualna – co jeszcze warto wiedzieć? 

Popularność kart wirtualnych rośnie z roku na rok. Obecnie jej udział w strukturze kart płatniczych wynosi nieco ponad 5%. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie się on dynamicznie zwiększał. Pamiętaj jednak, że aby korzystać z karty wirtualnej i płacić nią w sklepach stacjonarnych, musisz mieć odpowiednie urządzenie. Najczęściej będzie to smartfon z systemem min. Android 4.4. 

Komentarze

Powiązane artykuły

Zawieszenie działalności gospodarczej − na czym polega?
Porady
28.10.2021

Zawieszenie działalności gospodarczej − na czym polega? Jak zawiesić działalność gospodarczą online?

W przypadku przestojów w branży, trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorcy czy nagłej choroby warto przemyśleć możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Obecnie możliwe jest już złożenie wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej online. W okresie...
Zobacz więcej
16 min. czytania
Rejestracja jako bezrobotny – jak zarejestrować się jako bezrobotny?
Porady
21.10.2021

Rejestracja jako bezrobotny – jak zarejestrować się jako bezrobotny w Urzędzie pracy lub online?

Rejestracja jako bezrobotny to szansa dla osób, które nie mogą znaleźć pracy. Status taki umożliwia staranie się o zasiłek, dofinansowanie na otworzenie działalności oraz gwarantuje ubezpieczenie zdrowotne. Straciłeś pracę i nie możesz znaleźć nic dla siebie? Sprawdź, jak zarejestrować się jako bezrobotny!
Zobacz więcej
11 min. czytania
Darowizna od rodziców a podatek – kiedy należy go zapłacić?
Porady
20.10.2021

Darowizna od rodziców a podatek – kiedy należy go zapłacić? Jak rozliczyć się z darowizny pieniężnej od rodziców?

Darowizna od rodziców to często jedyny sposób na posiadanie własnego mieszkania. Jednak, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, warto pamiętać o kilku formalnościach, zwłaszcza jeśli wysokość „prezentu” przekroczy wyznaczony limit. O czym mowa? Sprawdź jak zgłosić darowiznę od rodziców, aby uniknąć podatku.
Zobacz więcej
12 min. czytania
Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład – jak ominąć drugi próg podatkowy?
Porady
19.10.2021

Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład – jak ominąć drugi próg podatkowy?

...w Nowym Ładzie.  Przekonaj się, czy zmiana progów podatkowych w Polsce wpłynie na Twoje rozliczenie podatkowe i czy konieczne będzie skorzystanie z pomocy finansowej w postaci kredytu gotówkowego, by móc uregulować zobowiązanie względem Urzędu Skarbowego. W 2021 rząd zaczął prowadzać reformy gospodarcze, których konsekwencją jest zmiana progów podatkowych. Nowe...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Minimum socjalne — ile wynosi?
Porady
13.10.2021

Minimum socjalne – ile wynosi i czym różni się minimum socjalne od minimum egzystencji?

Minimum socjalne to jeden z wyznaczników, który pozwala oszacować, ile potrzebuje człowiek, aby zapewnić mu godne życie na skromnym poziomie. Chociaż aktualnie koszty życia idą w górę, minimum socjalne wydaje się stać w tym samym miejscu. Sprawdź, ile wynosi ono w 2021 roku.
Zobacz więcej
7 min. czytania
Akredytywa - co to akredytywa bankowa?
05.10.2021

Akredytywa - co to akredytywa bankowa?

Akredytywa to jeden ze sposobów na zabezpieczenie transakcji z kontrahentami. To nieodwołalne zobowiązanie banku do wypłaty określonej kwoty na rzecz dostawcy w ustalonym terminie i po spełnieniu określonych warunków. Sprawdź, jak dokładnie działa akredytywa i kiedy warto zdecydować się na ten typ zabezpieczenia!
Zobacz więcej
9 min. czytania