7 min. czytania

Karta wirtualna – co to jest i dlaczego warto korzystać z karty wirtualnej?

Zaktualizowano: 2021-10-20 14:57
Opublikowano: 2021-09-28 09:55
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 4
karta wirtualna

Aż 75% Polaków częściej płaci kartą niż gotówką. Co ciekawe, większość z nas robi to zbliżeniowo. Ta forma realizowania zakupów staje się popularniejsza z każdym rokiem. Ale nie tylko karta debetowa cieszy się dużym zainteresowaniem. Polacy powoli zdają się doceniać potencjał także karty wirtualnej. 

Karta wirtualna – czym jest wirtualna karta? Definicja 

Konta bankowe posiada większość z nas. Przy zakładaniu konta w banku standardem jest oferowanie karty płatniczej powiązanej z zakładanym rachunkiem. I o ile do fizycznej postaci karty jesteśmy przyzwyczajeni, to o karcie wirtualnej nie każdy jeszcze słyszał. Zapewne jednak duża część osób, jeśli jeszcze nie korzystała, to miała okazję zaobserwować, jak korzystają z niej inni. Płatność zbliżeniowa smartfonem? To najpewniej wykorzystanie karty wirtualnej. Czym właściwie ona jest? 

Wirtualna karta płatnicza ma wiele cech zbliżonych do tradycyjnej karty, którą nosimy w portfelu. Również posiada okres ważności i przypisana jest do naszego rachunku bankowego. Podstawową różnicą jest jednak fakt, że nie ma postaci fizycznej. Istnieje wyłącznie w pamięci smartfona. Co za tym idzie, nie da się jej zgubić.

Ponadto, większość z nas prędzej nie zabierze z domu portfela niż smartfona, a to przynajmniej nie naraża nas na nieprzyjemną sytuację w sklepie. W końcu, gdy posiadamy kartę wirtualną, płatność przy użyciu smartfona staje się dziecinnie prosta

Sprawdź również: Płatność telefonem – jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Karta wirtualna – jak działa? 

Zastanawiasz się, jak płacić wirtualną kartą? Spieszymy z odpowiedzią. Musisz wiedzieć, że karta wirtualna również posiada swój numer, kod CVV/CVC oraz datę ważności. A jak zapewne wiesz, te dane są wystarczające, aby zrealizować zakupy w sieci. Procedura wygląda tak samo, jak przy standardowej karcie debetowej. Musisz jedynie wprowadzić wymagane informacje dotyczące wirtualnej karty do płatności internetowych w podane okienka. 

Kartę wirtualną można również dodać do elektronicznego portfela. Warto to zrobić, ponieważ zapewni nam to możliwość płatności nią również w sklepach stacjonarnych. Aby jednak dodanie karty wirtualnej było możliwe, konieczne jest posiadanie smartfona, który będzie wyposażony w moduł NFC, czyli technologię radiową. Obecnie większość modeli smartfonów i smartwatchów ma tę opcję, dlatego nie stanowi to dużego problemu. 

PIN do karty wirtualnej nie jest wymagany. Wystarczy, że zalogujesz się do swojego elektronicznego portfela. Przeważnie weryfikacja jest możliwa za pomocą odcisku palca. 

Karta wirtualna – rodzaje wirtualnych kart 

Wyróżnić można kilka rodzajów kart wirtualnych. Zalicza się do nich karty debetowe, kredytowe, prepaid oraz walutowe. Niekiedy dostępna jest również karta wirtualna jednorazowa, którą generuje się do konkretnej płatności. 

Wirtualna karta kredytowa 

Wirtualna karta kredytowa działa niemal tak samo, jak jej fizyczny odpowiednik, co oznacza, że korzystając z niej, wykorzystujemy środki z limitu kredytowego przyznanego przez bank. Limit ten oczywiście należy spłacić w wyznaczonym terminie. Taką kartą możemy posłużyć się podczas zakupów w sieci, ale i w sklepach stacjonarnych, o ile jej dostawca udostępnia taką możliwość. 

Wirtualna karta debetowa 

Wirtualna karta debetowa powiązana jest z określonym kontem i można się nią posługiwać na zasadach zbliżonych do karty fizycznej. Płacąc nią, wydajemy środki zgromadzone na naszym rachunku. Zazwyczaj w jednym banku możliwe jest posiadanie dwóch kart wirtualnych debetowych, w tym np. jednej karty wirtualnej VISA i wirtualnej karty Mastercard. Co ciekawe, niektóre banki oferują darmową kartę wirtualną. 

Wirtualna karta prepaid 

Wirtualna karta przedpłacona wymaga zasilenia określoną kwotą lub powiązania z kontem głównym. Najczęściej występuje w postaci przedpłaconej karta wirtualnej do płatności internetowych 

Wirtualna karta walutowa 

W przypadku karty walutowej istnieje możliwość płatności w różnych walutach bez konieczności prowadzenia kont bankowych i dysponowania kilkoma kartami. Przykład stanowi wirtualna karta Revolut. 

Karta wirtualna – czym różni się od tradycyjnej karty w portfelu? 

Wirtualna karta nie ma postaci fizycznej, istnieje wyłącznie w urządzeniu mobilnym, czyli najczęściej w smartfonie. Służy głównie do płatności w sklepach internetowych, choć obecnie coraz częściej przy jej użyciu możliwe stają się także zakupy w sklepach stacjonarnych. Niestety obecnie nie pozwala ona na wypłatę środków z bankomatu czy też wpłatę pieniędzy na konto we wpłatomacie

To Cię zainteresuje: Jak działa BLIK i jak z niego korzystać?

Karta wirtualna – gdzie można ją zamówić? 

Kartę wirtualną udostępnia coraz więcej banków w Polsce. Co ciekawe, niektóre robią to za darmo. Są jednak i takie, które oferują ją swoim klientom za opłatą. Gdzie aktualnie można uzyskać kartę wirtualną? 

Karta wirtualna w ofercie banków w Polsce 

  • Karta wirtualna w ING – do jednego rachunku w ING zamówić można tylko jedną kartę wirtualną. Służy ona do płatności przez internet oraz przez telefon. Kartę zasilić można w Moim ING, a korzystanie z niej jest w pełni darmowe. Płatne jest za to zamówienie karty, to jednorazowa opłata w wysokości 20 złotych. Dla osób w wieku 18-26 lat posiadających konto Direct zamówienie kary będzie darmowe. 
  • Karta wirtualna w mBanku – korzystanie z karty możliwe jest po jej zasileniu, to zatem typowa karta prepaid. Transakcje zagraniczne mogą być rozliczane w euro lub w dolarach amerykańskich. Samo wydanie, jak również korzystanie z karty wirtualnej w mBanku jest darmowe. 
  • Karta wirtualna Millenium – wydanie i prowadzenie karty wirtualnej w banku Millennium nie wiąże się z żadnymi kosztami. Przy jej użyciu możliwe jest realizowanie płatności zbliżeniowych. Jej ważności wynosi 4 lata od daty wydania. 
  • Karta wirtualna Santander – Santander udostępnia swoim klientom tzw. mobilną kartę kredytową, która pozwala na płatności telefonem. Każdą transakcję powyżej 100 złotych należy potwierdzić PIN-em 
  • Karta wirtualna Alior Bank –  Alior Bank proponuje firmom wirtualne karty płatnicze wielowalutowe z możliwością powiązania aż 23 rachunków walutowych. Oferta skierowana jest do wszystkich firm. Opłata za kartę wirtualną wynosi 30 zł/mc. Obecnie karta wirtualna w Alior Bank nie jest dostępna dla klientów prywatnych

W PKO BP i Pekao nie jest dostępna oferta karty wirtualnej. Niemniej, bank Pekao umożliwia płatności za pomocą Google Pay. 

Karta wirtualna – zalety i wady 

Czy posiadanie karty wirtualnej jest opłacalne? To rozwiązanie ma wiele zalet. Wśród nich wymienić można m.in. wygodę i łatwy dostęp do środków zgromadzonych na własnym rachunku. Nie musisz się przejmować, gdy wyjdziesz z domu bez portfela. Wystarczy, że masz przy sobie smartfon. Dzięki niemu dokonasz płatności w sklepach online i w większości stacjonarnych. 

Karta wirtualna zapewnia także większe bezpieczeństwo niż jej odpowiednik fizyczny. Kartę fizyczną łatwo można zgubić, do czego zresztą nierzadko dochodzi. Nawet jeśli dojdzie do sytuacji, w której dane wyciekną i karta znajdzie się w posiadaniu osoby nieuprawnionej, to i tak zyska ona dostęp tylko do środków, które się obecnie na niej znajdują. Ponadto, łatwo można je zablokować. 

Kolejna istotna zaleta to szybkość zamówienia karty wirtualnej. Podczas gdy na tradycyjną kartę musisz poczekać nawet ok. 2 tygodni, kartę wirtualną otrzymujesz niemal od razu po złożeniu prośby o jej wygenerowanie

Karta wirtualna nie zastąpi jednak w pełni (przynajmniej na razie) karty fizycznej. Nie można przy jej użyciu wypłacać środków z bankomatu. Ponadto, aby z niej korzystać, musimy ją najpierw zasilić.

Zobacz również: Jak zrobić przelew przez internet?

Karta wirtualna – co jeszcze warto wiedzieć? 

Popularność kart wirtualnych rośnie z roku na rok. Obecnie jej udział w strukturze kart płatniczych wynosi nieco ponad 5%. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie się on dynamicznie zwiększał. Pamiętaj jednak, że aby korzystać z karty wirtualnej i płacić nią w sklepach stacjonarnych, musisz mieć odpowiednie urządzenie. Najczęściej będzie to smartfon z systemem min. Android 4.4. 

Komentarze

Powiązane artykuły

Rządowe wakacje kredytowe 2024. Warunki zawieszenia spłaty kredytu
Porady
27.05.2024

Rządowe wakacje kredytowe 2024. Warunki zawieszenia spłaty kredytu

...banki wdrożyły procedury przyjmowania wniosków. Zrobiły to już: Chcesz skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu? Dowiedz się, jak złożyć wniosek. Sprawdź również, czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych. Podobnie jak w latach 2022 i 2023 wakacje kredytowe w 2024 roku polegają na możliwości zawieszenia pełnej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotecznego...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Na czym polega windykacja należności?
Porady
24.05.2024

Na czym polega windykacja należności?

...jest to etap, w którym dąży się do uregulowania zaległych płatności w sposób polubowny. Mogą one dotyczyć nie tylko zadłużenia z tytułu kredytu gotówkowego, ale też czynszu za mieszkanie, czy nawet faktury za dostawę energii elektrycznej. Wynika z tego, że w obowiązujących przepisach prawa nie jest...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi {{year}}
Porady
24.05.2024

Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi 2024

...chwilówki, niespłacone pożyczki, przeterminowane faktury za usługi telekomunikacyjne – to tylko przykłady sytuacji, w których możemy mieć do czynienia z firmami windykacyjnymi. Wierzyciele często...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
09.05.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania