7 min. czytania

Karta wirtualna – co to jest i dlaczego warto korzystać z karty wirtualnej?

Zaktualizowano: 2021-10-20 14:57
Opublikowano: 2021-09-28 09:55
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
karta wirtualna

Aż 75% Polaków częściej płaci kartą niż gotówką. Co ciekawe, większość z nas robi to zbliżeniowo. Ta forma realizowania zakupów staje się popularniejsza z każdym rokiem. Ale nie tylko karta debetowa cieszy się dużym zainteresowaniem. Polacy powoli zdają się doceniać potencjał także karty wirtualnej. 

Karta wirtualna – czym jest wirtualna karta? Definicja 

Konta bankowe posiada większość z nas. Przy zakładaniu konta w banku standardem jest oferowanie karty płatniczej powiązanej z zakładanym rachunkiem. I o ile do fizycznej postaci karty jesteśmy przyzwyczajeni, to o karcie wirtualnej nie każdy jeszcze słyszał. Zapewne jednak duża część osób, jeśli jeszcze nie korzystała, to miała okazję zaobserwować, jak korzystają z niej inni. Płatność zbliżeniowa smartfonem? To najpewniej wykorzystanie karty wirtualnej. Czym właściwie ona jest? 

Wirtualna karta płatnicza ma wiele cech zbliżonych do tradycyjnej karty, którą nosimy w portfelu. Również posiada okres ważności i przypisana jest do naszego rachunku bankowego. Podstawową różnicą jest jednak fakt, że nie ma postaci fizycznej. Istnieje wyłącznie w pamięci smartfona. Co za tym idzie, nie da się jej zgubić.

Ponadto, większość z nas prędzej nie zabierze z domu portfela niż smartfona, a to przynajmniej nie naraża nas na nieprzyjemną sytuację w sklepie. W końcu, gdy posiadamy kartę wirtualną, płatność przy użyciu smartfona staje się dziecinnie prosta

Sprawdź również: Płatność telefonem – jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Karta wirtualna – jak działa? 

Zastanawiasz się, jak płacić wirtualną kartą? Spieszymy z odpowiedzią. Musisz wiedzieć, że karta wirtualna również posiada swój numer, kod CVV/CVC oraz datę ważności. A jak zapewne wiesz, te dane są wystarczające, aby zrealizować zakupy w sieci. Procedura wygląda tak samo, jak przy standardowej karcie debetowej. Musisz jedynie wprowadzić wymagane informacje dotyczące wirtualnej karty do płatności internetowych w podane okienka. 

Kartę wirtualną można również dodać do elektronicznego portfela. Warto to zrobić, ponieważ zapewni nam to możliwość płatności nią również w sklepach stacjonarnych. Aby jednak dodanie karty wirtualnej było możliwe, konieczne jest posiadanie smartfona, który będzie wyposażony w moduł NFC, czyli technologię radiową. Obecnie większość modeli smartfonów i smartwatchów ma tę opcję, dlatego nie stanowi to dużego problemu. 

PIN do karty wirtualnej nie jest wymagany. Wystarczy, że zalogujesz się do swojego elektronicznego portfela. Przeważnie weryfikacja jest możliwa za pomocą odcisku palca. 

Karta wirtualna – rodzaje wirtualnych kart 

Wyróżnić można kilka rodzajów kart wirtualnych. Zalicza się do nich karty debetowe, kredytowe, prepaid oraz walutowe. Niekiedy dostępna jest również karta wirtualna jednorazowa, którą generuje się do konkretnej płatności. 

Wirtualna karta kredytowa 

Wirtualna karta kredytowa działa niemal tak samo, jak jej fizyczny odpowiednik, co oznacza, że korzystając z niej, wykorzystujemy środki z limitu kredytowego przyznanego przez bank. Limit ten oczywiście należy spłacić w wyznaczonym terminie. Taką kartą możemy posłużyć się podczas zakupów w sieci, ale i w sklepach stacjonarnych, o ile jej dostawca udostępnia taką możliwość. 

Wirtualna karta debetowa 

Wirtualna karta debetowa powiązana jest z określonym kontem i można się nią posługiwać na zasadach zbliżonych do karty fizycznej. Płacąc nią, wydajemy środki zgromadzone na naszym rachunku. Zazwyczaj w jednym banku możliwe jest posiadanie dwóch kart wirtualnych debetowych, w tym np. jednej karty wirtualnej VISA i wirtualnej karty Mastercard. Co ciekawe, niektóre banki oferują darmową kartę wirtualną. 

Wirtualna karta prepaid 

Wirtualna karta przedpłacona wymaga zasilenia określoną kwotą lub powiązania z kontem głównym. Najczęściej występuje w postaci przedpłaconej karta wirtualnej do płatności internetowych 

Wirtualna karta walutowa 

W przypadku karty walutowej istnieje możliwość płatności w różnych walutach bez konieczności prowadzenia kont bankowych i dysponowania kilkoma kartami. Przykład stanowi wirtualna karta Revolut. 

Karta wirtualna – czym różni się od tradycyjnej karty w portfelu? 

Wirtualna karta nie ma postaci fizycznej, istnieje wyłącznie w urządzeniu mobilnym, czyli najczęściej w smartfonie. Służy głównie do płatności w sklepach internetowych, choć obecnie coraz częściej przy jej użyciu możliwe stają się także zakupy w sklepach stacjonarnych. Niestety obecnie nie pozwala ona na wypłatę środków z bankomatu czy też wpłatę pieniędzy na konto we wpłatomacie

To Cię zainteresuje: Jak działa BLIK i jak z niego korzystać?

Karta wirtualna – gdzie można ją zamówić? 

Kartę wirtualną udostępnia coraz więcej banków w Polsce. Co ciekawe, niektóre robią to za darmo. Są jednak i takie, które oferują ją swoim klientom za opłatą. Gdzie aktualnie można uzyskać kartę wirtualną? 

Karta wirtualna w ofercie banków w Polsce 

  • Karta wirtualna w ING – do jednego rachunku w ING zamówić można tylko jedną kartę wirtualną. Służy ona do płatności przez internet oraz przez telefon. Kartę zasilić można w Moim ING, a korzystanie z niej jest w pełni darmowe. Płatne jest za to zamówienie karty, to jednorazowa opłata w wysokości 20 złotych. Dla osób w wieku 18-26 lat posiadających konto Direct zamówienie kary będzie darmowe. 
  • Karta wirtualna w mBanku – korzystanie z karty możliwe jest po jej zasileniu, to zatem typowa karta prepaid. Transakcje zagraniczne mogą być rozliczane w euro lub w dolarach amerykańskich. Samo wydanie, jak również korzystanie z karty wirtualnej w mBanku jest darmowe. 
  • Karta wirtualna Millenium – wydanie i prowadzenie karty wirtualnej w banku Millennium nie wiąże się z żadnymi kosztami. Przy jej użyciu możliwe jest realizowanie płatności zbliżeniowych. Jej ważności wynosi 4 lata od daty wydania. 
  • Karta wirtualna Santander – Santander udostępnia swoim klientom tzw. mobilną kartę kredytową, która pozwala na płatności telefonem. Każdą transakcję powyżej 100 złotych należy potwierdzić PIN-em 
  • Karta wirtualna Alior Bank –  Alior Bank proponuje firmom wirtualne karty płatnicze wielowalutowe z możliwością powiązania aż 23 rachunków walutowych. Oferta skierowana jest do wszystkich firm. Opłata za kartę wirtualną wynosi 30 zł/mc. Obecnie karta wirtualna w Alior Bank nie jest dostępna dla klientów prywatnych

W PKO BP i Pekao nie jest dostępna oferta karty wirtualnej. Niemniej, bank Pekao umożliwia płatności za pomocą Google Pay. 

Karta wirtualna – zalety i wady 

Czy posiadanie karty wirtualnej jest opłacalne? To rozwiązanie ma wiele zalet. Wśród nich wymienić można m.in. wygodę i łatwy dostęp do środków zgromadzonych na własnym rachunku. Nie musisz się przejmować, gdy wyjdziesz z domu bez portfela. Wystarczy, że masz przy sobie smartfon. Dzięki niemu dokonasz płatności w sklepach online i w większości stacjonarnych. 

Karta wirtualna zapewnia także większe bezpieczeństwo niż jej odpowiednik fizyczny. Kartę fizyczną łatwo można zgubić, do czego zresztą nierzadko dochodzi. Nawet jeśli dojdzie do sytuacji, w której dane wyciekną i karta znajdzie się w posiadaniu osoby nieuprawnionej, to i tak zyska ona dostęp tylko do środków, które się obecnie na niej znajdują. Ponadto, łatwo można je zablokować. 

Kolejna istotna zaleta to szybkość zamówienia karty wirtualnej. Podczas gdy na tradycyjną kartę musisz poczekać nawet ok. 2 tygodni, kartę wirtualną otrzymujesz niemal od razu po złożeniu prośby o jej wygenerowanie

Karta wirtualna nie zastąpi jednak w pełni (przynajmniej na razie) karty fizycznej. Nie można przy jej użyciu wypłacać środków z bankomatu. Ponadto, aby z niej korzystać, musimy ją najpierw zasilić.

Zobacz również: Jak zrobić przelew przez internet?

Karta wirtualna – co jeszcze warto wiedzieć? 

Popularność kart wirtualnych rośnie z roku na rok. Obecnie jej udział w strukturze kart płatniczych wynosi nieco ponad 5%. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie się on dynamicznie zwiększał. Pamiętaj jednak, że aby korzystać z karty wirtualnej i płacić nią w sklepach stacjonarnych, musisz mieć odpowiednie urządzenie. Najczęściej będzie to smartfon z systemem min. Android 4.4. 

Komentarze

Powiązane artykuły

Zawieszenie spłaty a koronawirus
Porady
17.05.2022

Na czym polegają wakacje kredytowe i kiedy można zawiesić spłatę kredytu?

...się to w przypadku kredytu gotówkowego. Wakacje kredytowe a kredyt gotówkowy to usługa dość rzadko spotykana. Wcześniej wakacje kredytowe...

...najczęściej trwają 3 lub 6 miesięcy. Wakacje kredytowe a kredyt hipoteczny to dostępna opcja spotykana w większości banków. Nieco inaczej...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach w Polsce
Porady
02.05.2022

Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach w Polsce. Czy WIBOR® zostanie zastąpiony alternatywnym wskaźnikiem referencyjnym?

Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach to te, które mogą zastąpić główne wskaźniki, jeśli z jakiegoś powodu przestaną być publikowane. Wskaźniki referencyjne dla kredytów mieszkaniowych czy innych instrumentów finansowych stanowią podstawę do obliczania oprocentowania kredytów. Sprawdź, jakie wyróżniamy alternatywne wskaźniki referencyjne dla kredytu hipotecznego.
Zobacz więcej
5 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2022 roku
Porady
27.04.2022

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2022 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2022, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi
Porady
21.04.2022

Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi

...chwilówki, niespłacone pożyczki, przeterminowane faktury za usługi telekomunikacyjne – to tylko przykłady sytuacji, w których możemy mieć do czynienia z firmami windykacyjnymi. Wierzyciele...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Co grozi za fałszowanie dokumentów?
Porady
15.04.2022

Co grozi za fałszowanie dokumentów? Jaka jest kara za podrabianie dokumentów do kredytu?

...na podstawie którego możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy, w banku jest Twój dowód osobisty. Należy przedstawić go do...

...dokumentem, na podstawie którego możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy, w banku jest Twój dowód osobisty. Należy...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć?
Porady
28.03.2022

Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć? Aktualne stawki odsetek maksymalnych

...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...

Zobacz więcej
6 min. czytania