Wypłata z obcego bankomatu. Ile kosztuje i gdzie się opłaca?

Zaktualizowano: 2021-07-02 14:31
Opublikowano: 2020-05-04 14:57
Średnia ocena: 5,28/6 Głosów: 32

Niektóre banki w dalszym ciągu pobierają prowizję za korzystanie z obcych bankomatów. W niniejszym artykule sprawdzamy, które banki mają w swojej ofercie najkorzystniejszą ofertę wypłat z obcych bankomatów.

Na terenie całej Polski funkcjonuje obecnie kilkanaście tysięcy bankomatów. Dla klientów wybranych banków korzystanie z niektórych z nich wiąże się z dodatkowymi opłatami. W niniejszym artykule sprawdzamy, jak dokładnie wygląda wypłata środków finansowych z obcego bankomatu. Ile to kosztuje i gdzie najlepiej się opłaca?

Bankomaty w Polsce - najważniejsze informacje

Instytucje bankowe od wielu lat mają w swojej ofercie niezwykle atrakcyjne, w pełni darmowe konta bankowe. W zdecydowanej większości przypadków klienci otrzymują też możliwość realizowania darmowych wypłat z bankomatów, które nie należą do sieci naszego banku. Niektóre banki w dalszym ciągu pobierają prowizję za korzystanie z obcych bankomatów. W niniejszym artykule sprawdzamy, które banki mają w swojej ofercie najkorzystniejszą ofertę wypłat z obcych bankomatów.

Bank, który ma największą sieć bankomatów na terenie Polski, to PKO BP. Na koniec marca 2019 roku instytucja ta posiadała dokładnie 3071 bankomatów na terenie Polski. Na drugim miejscu znajduje się Santander, który ma 1700 maszyn, czyli o kilkadziesiąt więcej od Banku Pekao. Są też banki mające od 1000 do 2000 bankomatów - w tym gronie znajdują się banki z grupy BPS (około 1800) a także banki należące do Spółdzielczej Grupy Bankowej (około 1400). Pomiędzy kolejnymi bankami mamy już do czynienia z prawdziwą przepaścią. Następny w kolejności Bank Millenium posiada niecałe 500 bankomatów, zaś ING Bank Śląski ma ich około 350. Jeszcze dalej jest Krakowski Bank Spółdzielczy (około 100 bankomatów) i Citi Handlowy, który ma około 50 bankomatów.

Z kolei wśród bankomatów niezależnych zdecydowanie najwięcej urządzeń posiada Euronet, który ma ponad 7500 urządzeń, zaś Pllanet Cash posiada ich prawie 4000.

Jak wskazują dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski, jeszcze w pierwszym kwartale 2017 roku funkcjonowały na terenie naszego kraju prawie 24 tysiące bankomatów. W kolejnych miesiącach ich liczba cały czas spadała. Na koniec grudnia 2018 roku w Polsce były już tylko 22 tysiące bankomatów. Oprócz tego, nieustannie spada też wartość wypłat realizowanych przez konsumentów w bankomatach. W czwartym kwartale 2018 roku zrealizowano transakcje wypłat gotówki na sumę 158,6 mln złotych. Polacy łącznie wypłacili 84,9 mld złotych, czyli było to o 2 mld złotych mniej niż w poprzednim kwartale, co daje spadek o 2,3 procent.

Sprawdź: Banki w Polsce 

Bankomaty PKO BP

Bank PKO BP posiada obecnie największą liczbę bankomatów spośród wszystkich funkcjonujących w naszym kraju instytucji bankowych. Osoby posiadające konto w tym banku, mogą korzystać z bankomatów PKO BP bez żadnych opłat. Jak wygląda kwestia opłat za obce bankomaty u klientów PKO BP?

Osoby posiadające rachunek o nazwie “Konto za zero” za wypłacanie środków w obcych bankomatach płacą 3% prowizji, ale nie mniej niż 5 złotych.Posiadacze “Konta za zero” korzystając z innego bankomatu niż PKO BP poza granicami kraju, będą musieli ponieść koszt 3%, ale nie mniej niż 10 złotych.

Właściciele Konta za zero za wszystkie transakcje bezgotówkowe (np. Cashback), zapłacą 1 złoty. Przy jakimkolwiek innym rachunku prowadzonym w tej instytucji bankowej transakcje są w pełni darmowe. Wypłaty gotówki w urzędach pocztowych są całkowicie darmowe, zaś konsumenci korzystający z Konta za zero powinni liczyć się z prowizją w wysokości 3%, ale nie mniej niż 5 złotych.

Realizowanie wypłat w oddziałach innych instytucji bankowych bądź punktach zajmujących się świadczeniem usług wypłaty gotówki w terminalu płatniczym wiąże się z prowizją w wysokości 3 procent, ale nie mniej niż 10 złotych. Wspomniana opłata obowiązuje posiadaczy rachunków PKO Konto za zero, Konto Platinium II, Konto Aurum i PKO Konto bez Granic.

Bankomaty Santander

Opłaty za wypłatę środków w bankomacie banku Santander uzależnione są przede wszystkim od rodzaju posiadanego przez nas rachunku a także wieku. Osoby, które nie skończyły jeszcze 26. roku życia, najprawdopodobniej będą zwolnione z opłat i będą mogły wypłacać pieniądze z bankomatów w Polsce oraz poza jej granicami całkowicie za darmo.

Ci klienci, którzy korzystają z karty MasterCard Mobile bądź Visa-Mobile, za wypłatę gotówki w bankomatach innych instytucji bankowych oraz terminalach zapłacą 5 złotych przy każdej transakcji, a za granicą 10 złotych przy każdej zrealizowanej transakcji.

Dowiedz się: Co zrobić gdy bank nie chce udzielić kredytu

Bankomaty mBank

W banku mBank przy zakładaniu konta można wybrać jeden z dwóch proponowanych rodzajów kart - Visa bądź MasterCard. Warto jednak wiedzieć o tym, że decyzja o wyborze karty w żaden sposób nie wpływa na wysokość opłat związanych z wypłacaniem gotówki w bankomatach. Osoby posiadające rachunek bankowy w mBanku mogą wypłacać pieniądze z bankomatów mBank, sieci Planet Cash i Euronet a także banku Santander.

Wypłata z bankomatu w kwocie minimum 100 złotych jest bezpłatna, zaś koszt wypłaty poniżej 100 złotych wynosi od 19 sierpnia 2019 2,50 zł. Prowizja od wypłaty gotówki w obcych bankomatach krajowych dla osób, które nie korzystają z usługi o nazwie “Wypłaty ze wszystkich bankomatów” wiąże się z kosztem w wysokości 7 zł bez względu na to, jaka jest dokładna wysokość wypłacanej kwoty.

W mBanku prowizja od gotówki wypłacanej poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej wynosi 10 złotych. Miesięczna opłata za usługę pn. “Wypłaty ze wszystkich bankomatów” wynosi od 19 sierpnia 2019 roku 7 złotych.

Bankomaty ING

Bankomaty ING znajdują się z reguły przy oddziałach tej instytucji bankowej. ING Bank Śląski posiada na terenie całego kraju około 350 bankomatów. ING Bank Śląski pozwala też swoim klientom na realizację wypłat gotówkowych w bankomatach innych banków bądź sieci Planet Cash.

Osoby posiadające konto w banku ING w bankomatach należących do tego banku mogą bezwarunkowo dokonywać bezpłatnych wypłat gotówki z pomocą karty debetowej. Darmowe są także wypłaty z bankomatów sieci Planet Cash.

Sprawdź na czym polega przeniesienie kredytu do innego banku

Bankomaty Pekao

W banku Pekao wypłata gotówki za pośrednictwem karty płatniczej debetowej bądź systemu PeoPay jest darmowa dla wszystkich klientów. Wszystkie inne wypłaty z bankomatów, którymi nie zarządza bank Pekao, czyli bankomatów obcych zarówno w Polsce jak i za granicą wiąże się z kosztem w wysokości 2 procent prowizji - kwota ta wynosi minimum 5 bądź 0 złotych, jeśli na nasz rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wpłynęło wynagrodzenie w kwocie minimum 500 złotych - nie dotyczy to wpłat gotówkowych, wpływów z tytułu rozliczenia depozytów terminowych bądź kredytów i pożyczek a także przelewów realizowanych pomiędzy rachunkami własnymi danego klienta a my zrealizowaliśmy minimum jedną transakcję bezgotówkową przy użyciem karty debetowej lub systemy PeoPay.

W takim przypadku bank nie pobierze opłat za pierwsze dwie zrealizowane transakcje wypłaty gotówki z obcych bankomatów znajdujących się na terenie Polski bądź poza jej granicami. Wypłata gotówki kartą przy użyciu usługi Cashback wiąże się z wydatkiem 0,99 - nie dotyczy to kont walutowych.

Wypłata gotówki z konta Pekao za granicą (w tym także transgraniczne transakcje płatnicze przy użyciu karty debetowej do realizacji płatności gotówkowych) będzie wiązać się z kosztem w wysokości 2 procent kwoty zrealizowanej transakcji - minimum 5 złotych bądź za darmo dla osób posiadających Konto Przekorzystne, które mają mniej niż 26 lat oraz Konto Świat Premium.

Bankomaty Euronet

Euronet to dzisiaj prawdziwy lider na rynku bankomatów w naszym kraju. Co czwarty bankomat w naszym kraju należy już do tej popularnej firmy. Wiele banków decyduje się na współpracę z firmą Euronet i zapewnia swoim klientom darmowe wypłaty z tych bankomatów. Dotyczy to na przykład banku Credit Agricole.

Euronet oprócz usługi bankomatów posiada także wpłatomaty - pozwalają one na wpłacanie gotówki na konto w dowolnej instytucji bankowej. Euronet jako pierwsza firma w Polsce wprowadziła na polski rynek usługę o nazwie ePay. Pozwala ona na doładowanie telefonu komórkowego w systemie przedpłaconym przy użyciu bankomatu i terminali elektronicznych (POS).

Kliknij i poznaj najpopularniejsze rodzaje kredytów

Bankomaty Planet Cash

Planet Cash posiada na terenie całej Polski przeszło 3000 bankomatów oraz 700 bankomatów z funkcją wpłatomatu. Urządzenia należące do tej firmy znajdują się na terenie całego kraju - zarówno w większych aglomeracjach miejskich jak i mniejszych miejscowościach. Planet Cash bardzo często znajdują się na terenie popularnych sieci handlowych takich jak Polo Market, Mila, Biedronka czy Netto.

Bankomaty Planet Cash funkcjonują również w placówkach wybranych instytucji bankowych: Getin Banku, BNP PAribas i niektórych bankach spółdzielczych. Darmowe wypłaty z bankomatów Planet Cash są dostępne dla klientów banków BNP Paribas, Getin Bank, ING Bank Śląski, BPS oraz Bank Pocztowy.

Cashback lepszy niż bankomat?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się funkcja cashback. Jest to doskonała alternatywa dla płatnych wypłat z bankomatów, które nie należą do sieci naszego banku. Cashback w naszym kraju jest dostępny począwszy od 2006 roku. Jak pokazują statystyki, w pierwszym kwartale 2013 roku wartość transakcji realizowanych poprzez cashback wyniosła prawie 90 milionów złotych.

Warto mieć świadomość tego, że cashback to coś zupełnie innego niż zwrot części wydatków dokonanych przy użyciu karty debetowej - taką usługę także ma sporo banków w naszym kraju.

Cashback, o którym tutaj wspominamy, pozwala na zapłacenie za zakupy w sklepie oraz jednoczesną wypłatę środków na takich samych zasadach jak w bankomacie. Przy wypłacaniu pieniędzy w ramach cashbacku obowiązują jednak limity - w przypadku karty Visa w jednorazowej transakcji możemy wypłacić maksymalnie 300 złotych, zaś przy karcie Mastercard maksymalnie 500 złotych.

Karta płatnicza, którą posiadamy, musi mieć udostępniony przez bank usługę cashback. Możliwość wypłaty gotówki w systemie cashback proponuje obecnie swoim klientom 25 największych polskich instytucji bankowych - m.in. PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, Credit Agricole, Pekao, Nest Bank i mBank.

Powiązane artykuły

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?
Kredyty gotówkowe 20.09.2021

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna? To pytanie zadaje sobie niemal każdy, kto chce w ten sposób zarządzać swoimi finansami. Chociaż poziom zabezpieczeń stosowany przez banki znajduje się na wysokim poziomie, to czasami warto dmuchać na zimne. Sprawdź, jak nie paść ofiarą przestępstwa.
Zobacz więcej
Blokada środków na koncie bankowym - na czym polega i ile trwa?
Konta bankowe 17.09.2021

Blokada środków na koncie bankowym - na czym polega i ile trwa?

Blokada środków na koncie bankowym nie należy do przyjemnych sytuacji. Może się okazać, że z dnia na dzień zostaniesz odcięty od swoich pieniędzy. Co możesz wtedy zrobić? W jakich sytuacjach możliwa jest blokada środków na koncie? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Zobacz więcej
Konto walutowe - jak działa i gdzie założyć konto walutowe?
Konta bankowe 03.08.2021

Konto walutowe - jak działa i gdzie założyć konto walutowe?

Konto walutowe to jeden z kilku typów rachunków, który znaleźć można w ofercie banków. Mimo szerokiej dostępności nie cieszy się on jednak tak dużą popularnością, jak tradycyjne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Gdy na bieżąco obserwujesz kursy walut i szukasz dobrych cen, warto, abyś zapłacił za nie bezpośrednio z konta, dzięki czemu unikasz kosztów związanych, chociażby z różnicami kursowymi. Sprawdź, kiedy jeszcze przydaje się konto walutowe.
Zobacz więcej
Jak przelać pieniądze z konta na konto?
Konta bankowe 13.08.2020

Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja realizowana jest wewnątrz banku. Czas oczekiwania wydłuży się, jeśli zlecenie zostanie przyjęte w weekend.
Zobacz więcej
Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady
Konta bankowe 06.08.2020

Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kartach płatniczych? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, zaczynając od definicji karty płatniczej po informacje o rodzajach kart tego typu.
Zobacz więcej
Jak zapłacić mandat przez internet?
Konta bankowe 12.06.2020

Jak zapłacić mandat przez internet?

Wielu kierowców preferuje opłacenie mandatu za pośrednictwem przelewu przez internet. Ta opcja cieszy się w tej chwili zdecydowanie największą popularnością. Sprawdź, jak możesz tego dokonać.
Zobacz więcej