Konta bankowe 10 min. czytania

Wypłata z obcego bankomatu. Ile kosztuje i gdzie się opłaca?

Zaktualizowano: 2021-07-02 14:31
Opublikowano: 2020-05-04 14:57
Średnia ocena: 5,13/6 Głosów: 38
Wypłata z obcego bankomatu. Ile kosztuje i gdzie się opłaca?

Niektóre banki w dalszym ciągu pobierają prowizję za korzystanie z obcych bankomatów. W niniejszym artykule sprawdzamy, które banki mają w swojej ofercie najkorzystniejszą ofertę wypłat z obcych bankomatów.

Na terenie całej Polski funkcjonuje obecnie kilkanaście tysięcy bankomatów. Dla klientów wybranych banków korzystanie z niektórych z nich wiąże się z dodatkowymi opłatami. W niniejszym artykule sprawdzamy, jak dokładnie wygląda wypłata środków finansowych z obcego bankomatu. Ile to kosztuje i gdzie najlepiej się opłaca?

Bankomaty w Polsce - najważniejsze informacje

Instytucje bankowe od wielu lat mają w swojej ofercie niezwykle atrakcyjne, w pełni darmowe konta bankowe. W zdecydowanej większości przypadków klienci otrzymują też możliwość realizowania darmowych wypłat z bankomatów, które nie należą do sieci naszego banku. Niektóre banki w dalszym ciągu pobierają prowizję za korzystanie z obcych bankomatów. W niniejszym artykule sprawdzamy, które banki mają w swojej ofercie najkorzystniejszą ofertę wypłat z obcych bankomatów.

Bank, który ma największą sieć bankomatów na terenie Polski, to PKO BP. Na koniec marca 2019 roku instytucja ta posiadała dokładnie 3071 bankomatów na terenie Polski. Na drugim miejscu znajduje się Santander, który ma 1700 maszyn, czyli o kilkadziesiąt więcej od Banku Pekao. Są też banki mające od 1000 do 2000 bankomatów - w tym gronie znajdują się banki z grupy BPS (około 1800) a także banki należące do Spółdzielczej Grupy Bankowej (około 1400). Pomiędzy kolejnymi bankami mamy już do czynienia z prawdziwą przepaścią. Następny w kolejności Bank Millenium posiada niecałe 500 bankomatów, zaś ING Bank Śląski ma ich około 350. Jeszcze dalej jest Krakowski Bank Spółdzielczy (około 100 bankomatów) i Citi Handlowy, który ma około 50 bankomatów.

Z kolei wśród bankomatów niezależnych zdecydowanie najwięcej urządzeń posiada Euronet, który ma ponad 7500 urządzeń, zaś Pllanet Cash posiada ich prawie 4000.

Jak wskazują dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski, jeszcze w pierwszym kwartale 2017 roku funkcjonowały na terenie naszego kraju prawie 24 tysiące bankomatów. W kolejnych miesiącach ich liczba cały czas spadała. Na koniec grudnia 2018 roku w Polsce były już tylko 22 tysiące bankomatów. Oprócz tego, nieustannie spada też wartość wypłat realizowanych przez konsumentów w bankomatach. W czwartym kwartale 2018 roku zrealizowano transakcje wypłat gotówki na sumę 158,6 mln złotych. Polacy łącznie wypłacili 84,9 mld złotych, czyli było to o 2 mld złotych mniej niż w poprzednim kwartale, co daje spadek o 2,3 procent.

Sprawdź: Banki w Polsce 

Bankomaty PKO BP

Bank PKO BP posiada obecnie największą liczbę bankomatów spośród wszystkich funkcjonujących w naszym kraju instytucji bankowych. Osoby posiadające konto w tym banku, mogą korzystać z bankomatów PKO BP bez żadnych opłat. Jak wygląda kwestia opłat za obce bankomaty u klientów PKO BP?

Osoby posiadające rachunek o nazwie “Konto za zero” za wypłacanie środków w obcych bankomatach płacą 3% prowizji, ale nie mniej niż 5 złotych.Posiadacze “Konta za zero” korzystając z innego bankomatu niż PKO BP poza granicami kraju, będą musieli ponieść koszt 3%, ale nie mniej niż 10 złotych.

Właściciele Konta za zero za wszystkie transakcje bezgotówkowe (np. Cashback), zapłacą 1 złoty. Przy jakimkolwiek innym rachunku prowadzonym w tej instytucji bankowej transakcje są w pełni darmowe. Wypłaty gotówki w urzędach pocztowych są całkowicie darmowe, zaś konsumenci korzystający z Konta za zero powinni liczyć się z prowizją w wysokości 3%, ale nie mniej niż 5 złotych.

Realizowanie wypłat w oddziałach innych instytucji bankowych bądź punktach zajmujących się świadczeniem usług wypłaty gotówki w terminalu płatniczym wiąże się z prowizją w wysokości 3 procent, ale nie mniej niż 10 złotych. Wspomniana opłata obowiązuje posiadaczy rachunków PKO Konto za zero, Konto Platinium II, Konto Aurum i PKO Konto bez Granic.

Bankomaty Santander

Opłaty za wypłatę środków w bankomacie banku Santander uzależnione są przede wszystkim od rodzaju posiadanego przez nas rachunku a także wieku. Osoby, które nie skończyły jeszcze 26. roku życia, najprawdopodobniej będą zwolnione z opłat i będą mogły wypłacać pieniądze z bankomatów w Polsce oraz poza jej granicami całkowicie za darmo.

Ci klienci, którzy korzystają z karty MasterCard Mobile bądź Visa-Mobile, za wypłatę gotówki w bankomatach innych instytucji bankowych oraz terminalach zapłacą 5 złotych przy każdej transakcji, a za granicą 10 złotych przy każdej zrealizowanej transakcji.

Dowiedz się: Co zrobić gdy bank nie chce udzielić kredytu

Bankomaty mBank

W banku mBank przy zakładaniu konta można wybrać jeden z dwóch proponowanych rodzajów kart - Visa bądź MasterCard. Warto jednak wiedzieć o tym, że decyzja o wyborze karty w żaden sposób nie wpływa na wysokość opłat związanych z wypłacaniem gotówki w bankomatach. Osoby posiadające rachunek bankowy w mBanku mogą wypłacać pieniądze z bankomatów mBank, sieci Planet Cash i Euronet a także banku Santander.

Wypłata z bankomatu w kwocie minimum 100 złotych jest bezpłatna, zaś koszt wypłaty poniżej 100 złotych wynosi od 19 sierpnia 2019 2,50 zł. Prowizja od wypłaty gotówki w obcych bankomatach krajowych dla osób, które nie korzystają z usługi o nazwie “Wypłaty ze wszystkich bankomatów” wiąże się z kosztem w wysokości 7 zł bez względu na to, jaka jest dokładna wysokość wypłacanej kwoty.

W mBanku prowizja od gotówki wypłacanej poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej wynosi 10 złotych. Miesięczna opłata za usługę pn. “Wypłaty ze wszystkich bankomatów” wynosi od 19 sierpnia 2019 roku 7 złotych.

Bankomaty ING

Bankomaty ING znajdują się z reguły przy oddziałach tej instytucji bankowej. ING Bank Śląski posiada na terenie całego kraju około 350 bankomatów. ING Bank Śląski pozwala też swoim klientom na realizację wypłat gotówkowych w bankomatach innych banków bądź sieci Planet Cash.

Osoby posiadające konto w banku ING w bankomatach należących do tego banku mogą bezwarunkowo dokonywać bezpłatnych wypłat gotówki z pomocą karty debetowej. Darmowe są także wypłaty z bankomatów sieci Planet Cash.

Sprawdź na czym polega przeniesienie kredytu do innego banku

Bankomaty Pekao

W banku Pekao wypłata gotówki za pośrednictwem karty płatniczej debetowej bądź systemu PeoPay jest darmowa dla wszystkich klientów. Wszystkie inne wypłaty z bankomatów, którymi nie zarządza bank Pekao, czyli bankomatów obcych zarówno w Polsce jak i za granicą wiąże się z kosztem w wysokości 2 procent prowizji - kwota ta wynosi minimum 5 bądź 0 złotych, jeśli na nasz rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wpłynęło wynagrodzenie w kwocie minimum 500 złotych - nie dotyczy to wpłat gotówkowych, wpływów z tytułu rozliczenia depozytów terminowych bądź kredytów i pożyczek a także przelewów realizowanych pomiędzy rachunkami własnymi danego klienta a my zrealizowaliśmy minimum jedną transakcję bezgotówkową przy użyciem karty debetowej lub systemy PeoPay.

W takim przypadku bank nie pobierze opłat za pierwsze dwie zrealizowane transakcje wypłaty gotówki z obcych bankomatów znajdujących się na terenie Polski bądź poza jej granicami. Wypłata gotówki kartą przy użyciu usługi Cashback wiąże się z wydatkiem 0,99 - nie dotyczy to kont walutowych.

Wypłata gotówki z konta Pekao za granicą (w tym także transgraniczne transakcje płatnicze przy użyciu karty debetowej do realizacji płatności gotówkowych) będzie wiązać się z kosztem w wysokości 2 procent kwoty zrealizowanej transakcji - minimum 5 złotych bądź za darmo dla osób posiadających Konto Przekorzystne, które mają mniej niż 26 lat oraz Konto Świat Premium.

Bankomaty Euronet

Euronet to dzisiaj prawdziwy lider na rynku bankomatów w naszym kraju. Co czwarty bankomat w naszym kraju należy już do tej popularnej firmy. Wiele banków decyduje się na współpracę z firmą Euronet i zapewnia swoim klientom darmowe wypłaty z tych bankomatów. Dotyczy to na przykład banku Credit Agricole.

Euronet oprócz usługi bankomatów posiada także wpłatomaty - pozwalają one na wpłacanie gotówki na konto w dowolnej instytucji bankowej. Euronet jako pierwsza firma w Polsce wprowadziła na polski rynek usługę o nazwie ePay. Pozwala ona na doładowanie telefonu komórkowego w systemie przedpłaconym przy użyciu bankomatu i terminali elektronicznych (POS).

Kliknij i poznaj najpopularniejsze rodzaje kredytów

Bankomaty Planet Cash

Planet Cash posiada na terenie całej Polski przeszło 3000 bankomatów oraz 700 bankomatów z funkcją wpłatomatu. Urządzenia należące do tej firmy znajdują się na terenie całego kraju - zarówno w większych aglomeracjach miejskich jak i mniejszych miejscowościach. Planet Cash bardzo często znajdują się na terenie popularnych sieci handlowych takich jak Polo Market, Mila, Biedronka czy Netto.

Bankomaty Planet Cash funkcjonują również w placówkach wybranych instytucji bankowych: Getin Banku, BNP PAribas i niektórych bankach spółdzielczych. Darmowe wypłaty z bankomatów Planet Cash są dostępne dla klientów banków BNP Paribas, Getin Bank, ING Bank Śląski, BPS oraz Bank Pocztowy.

Cashback lepszy niż bankomat?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się funkcja cashback. Jest to doskonała alternatywa dla płatnych wypłat z bankomatów, które nie należą do sieci naszego banku. Cashback w naszym kraju jest dostępny począwszy od 2006 roku. Jak pokazują statystyki, w pierwszym kwartale 2013 roku wartość transakcji realizowanych poprzez cashback wyniosła prawie 90 milionów złotych.

Warto mieć świadomość tego, że cashback to coś zupełnie innego niż zwrot części wydatków dokonanych przy użyciu karty debetowej - taką usługę także ma sporo banków w naszym kraju.

Cashback, o którym tutaj wspominamy, pozwala na zapłacenie za zakupy w sklepie oraz jednoczesną wypłatę środków na takich samych zasadach jak w bankomacie. Przy wypłacaniu pieniędzy w ramach cashbacku obowiązują jednak limity - w przypadku karty Visa w jednorazowej transakcji możemy wypłacić maksymalnie 300 złotych, zaś przy karcie Mastercard maksymalnie 500 złotych.

Karta płatnicza, którą posiadamy, musi mieć udostępniony przez bank usługę cashback. Możliwość wypłaty gotówki w systemie cashback proponuje obecnie swoim klientom 25 największych polskich instytucji bankowych - m.in. PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, Credit Agricole, Pekao, Nest Bank i mBank.

Komentarze

Powiązane artykuły

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto może z niego skorzystać?
31.01.2023

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto i od kiedy może z niego skorzystać?

Konto Mieszkaniowe jest jednym z nowych pomysłów rządu na ułatwienie Polakom dostępu do kredytów hipotecznych. Obecnie istnieje wiele barier dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie – wysokie ceny lokali, podwyżki stóp procentowych, niska podaż nieruchomości z rynku pierwotnego. Jakie założenia ma nowy program, który przedstawiono w grudniu? Czy ma szansę realnie...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Anonimowe konto bankowe
23.12.2022

Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Anonimowe konto bankowe może uchronić właściciela przed kontrolą organów państwowych, np. podatkowych, zapewnić poufność transakcji, a także ukryć tożsamość posiadacza. Tylko czy konto anonimowe jest w ogóle legalne? Czy polskie banki oferują takie usługi? A może lepiej poszukać za granicą? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak zastrzec kartę płatniczą?
07.12.2022

Jak zastrzec kartę płatniczą?

...odpowiedzialność zawsze spoczywa na instytucji, w której mamy konto osobiste. Jeśli bank wykaże, że nie zachowaliśmy ostrożności przy...

...nakładki, które ściągają dane dokumentu. Zastrzeżenie karty kredytowej będzie chroniło przed nieuprawnionym wykorzystaniem środków...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak aktywować nową kartę płatniczą?
02.12.2022

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

...wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty. Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak anulować przelew?
05.08.2022

Jak anulować przelew w wybranych bankach?

...że większość ludzi posiada własne konto bankowe, sprawia, że przekazywanie środków stało się dużo prostsze. Nie musimy nosić przy sobie pliku banknotów, nawet jeśli planujemy duży zakup. Ogromna...

Zobacz więcej
8 min. czytania