Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym?

Maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym to czynnik, który może mieć decydujące znaczenie przy składaniu wniosku kredytowego. Na ile lat można maksymalnie zaciągnąć zobowiązanie? Do jakiego wieku można otrzymać kredyt hipoteczny w wybranych bankach? Sprawdziliśmy to!
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym?

W przypadku kredytu gotówkowego, czy kredytu na samochód, którego maksymalny termin spłaty nie przekracza 10 lat, maksymalny wiek kredytobiorcy nie jest znaczący. Co jednak w przypadku, gdy o kredyt hipoteczny do banku zgłasza się osoba w podeszłym wieku? Czy mając 50, a nawet 60 lat można skutecznie wnioskować o kredyt na mieszkanie lub dom?

Realizacja marzeń o własnym mieszkaniu nie zawsze jest możliwa, nawet po wieloletnim odkładaniu oszczędności. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny, który dzięki elastyczności spłaty i niewielkich kosztów pozwoli ci spłacić zadłużenie. Jeśli nie chcesz już dłużej czekać, złóż wniosek o kredyt nawet dzisiaj, przekonaj się, że kredyt na mieszkanie może być ofertą, która pomoże ci kupić własny dom lub mieszkanie.

Kredyt hipoteczny - co musisz o nim wiedzieć

Kredyt hipoteczny jest ofertą celową, która oferuje pomoc w kupnie nieruchomości, która jednocześnie stanie się zabezpieczeniem całego kredytu. Zobowiązanie pozwala opłacić od 80 do 90 procent wartości mieszkania lub domu, zarówno na rynku wtórnym, jak i deweloperskim. W związku z aktualnym prawem bankowym klient, który zdecydowany jest na kupno mieszkania z pomocą zadłużenia finansowego, musi wykazać się wkładem własnym. Jeśli kredytobiorca nie może pokryć 20 procent wartości nieruchomości, możliwe jest natomiast skorzystanie z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Kredyt hipoteczny wyróżnia się bardzo długim okresem spłaty, który może sięgać nawet 35 lat. To duże ułatwienie dla przyszłego kredytobiorcy, który w ten sposób może znacznie obniżyć swoje miesięczne raty, jednocześnie zwiększając swoją zdolność kredytową.

Warunki otrzymania kredytu hipotecznego

Warunki związane z otrzymaniem kredytu na mieszkanie różnią się od tych, jakie możesz znać z innych usług bankowych. Kredyt hipoteczny ze względu na wysoką kwotę zobowiązania i duże ryzyko kredytowe wymaga szeregu weryfikacji klienta, a także dostarczenia licznych dokumentów, które potwierdzą m.in. wszystkie warunki umowy kupna mieszkania lub domu. Bank będzie wymagać od ciebie nawet kilku tygodni oczekiwania na decyzję kredytową, ze względu na dokładne sprawdzenie twojej zdolności kredytowej, a także historii kredytowej.

Kredyt hipoteczny dla singla, a może kredyt na kupno domu dla małżeństwa? Wszystkie indywidualne warunki kredytobiorcy będą miały znaczenie podczas przygotowywania przez bank oferty kredytowej.

O czym jednak musisz pamiętać, zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt hipoteczny? Bank będzie wymagać od ciebie kilku podstawowych danych, w tym zaświadczenia o zarobkach, a także informacji od pracodawcy o formie twojego zatrudnienia oraz ciągłości pracy.

Warto zadbać także o to, co znajdzie się w raporcie BIK, który obrazować będzie twoją historię zadłużeń. Bank będzie mieć na uwadze to, czy wszystkie twoje zadłużenia zostały spłacone, a także to, czy spłata przebiegała regularnie. Każde zobowiązanie, które nadal będzie obciążać twój rachunek, zmniejszy twoją zdolność kredytową.

Warunkiem kredytu hipotecznego jest także wpłacenie wkładu własnego, a także skorzystanie z ubezpieczenia hipoteki, a często także wykupienia polisy na życie. O czym jednak dowiesz się więcej, czytając o zabezpieczeniu kredytu hipotecznego.

Istotnym warunkiem otrzymania zgody kredytowej jest także wiek osoby, która składa wniosek o zobowiązanie finansowe.

Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy starającego się o kredyt hipoteczny i dlaczego?

Wiek kredytobiorcy ma znaczenie w przypadku długiej spłaty kredytu. Zaciągając kredyt hipoteczny na 35 lat, będąc już w podeszłym wieku, jest duże prawdopodobieństwo, że kredytobiorca nie spłaci całego zadłużenia przed śmiercią. Dla banku udzielenie takiego zadłużenia będzie zatem bardziej ryzykowne. Dodatkowo ważnym aspektem będzie także utrata zdolności do pracy, co może oznaczać, że kredytobiorca w pewnym wieku może mieć problemy, by uzyskać zdolność kredytową, która została obliczona jeszcze w trakcie ubiegania się o zobowiązanie. Wszystko to wpływa na restrykcyjne warunki związane z wiekiem kredytobiorcy. Warto jednak pamiętać, że każdy bank będzie podchodził do tej sprawy indywidualnie, a na kredyt mogą liczyć nawet osoby starsze, które jednak mają wysoki wkład własny i przewidują spłatę całego zobowiązania w krótkim czasie, nieprzekraczającym maksymalnego wieku, jaki ustanowiony jest przez instytucję.

  • 80 lat, tyle maksymalnie może mieć lat kredytobiorca, w trakcie spłaty kredytu hipotecznego w Alior Banku oraz Banku Pocztowym.

  • 75 lat, może mieć kredytobiorca, w trakcie spłaty zobowiązania w BNP Paribas, Banku Millennium oraz PKO Banku Polskim.

  • 70 lat, tyle może mieć maksymalnie lat kredytobiorca, który spłacać będzie kredyt hipoteczny w Banku Pekao, Credit Agricole, Citi Handlowym, ING Banku Śląskim i Santander Banku.

W przypadkach, gdy spłata kredytu przewidziana będzie w okresie bliskim maksymalnego wieku kredytobiorcy, bank często wymaga cesji polisy na życie. Należy jednak pamiętać, że warunki takiej umowy będą zależały od wielu zmiennych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by klient banku wnioskował o kredyt na kupno mieszkania, mając np. 50 lat, pod warunkiem, że zakończy spłatę zobowiązania przed skończeniem wieku, jaki będzie wymagany w danej instytucji finansowej.

To może Cię zainteresować: Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny z rodzicami? Czy warto?

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest specyficznym zadłużeniem, które w przeciwieństwie do innych zobowiązań wymaga wielu zabezpieczeń, które jednak prowadzą do tego, że klient korzystający z oferty może cieszyć się niższymi opłatami. Bank dokładnie sprawdza zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, co ma pomóc określić, czy kredyt nie będzie zbyt kosztowny w spłacie dla danego usługobiorcy. Zadłużenie z zasady ubezpieczone jest hipoteką, która ciążyć będzie na zakupionej nieruchomości, aż do ostatecznego spłacenia kredytu.

Klient banku musi jednak wykazać się nie tylko zdolnością kredytową, ale także posiadaniem wkładu własnego, o którym wspomnieliśmy już we wcześniejszej części artykułu. Prawo banko ma pod tym względem wyeliminować kredyty udzielane klientom, którzy mogą nie poradzić sobie ze spłatą tak dużego zobowiązania.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego to także skorzystanie z ubezpieczeń nieruchomości, które najczęściej wymagane są przez wszystkie banki. Wielu klientów musi także wykupić polisę na życie, co jednak może okazać się atrakcyjne, szczególnie mając na uwadze śmierć kredytobiorcy przed spłatą zobowiązania, co może nastąpić nagle i obarczyć spłatą kredytu najbliższą rodzinę.

Pewnym zabezpieczeniem kredytu będzie także zaciągnięcie zadłużenia wraz z współkredytobiorcą. Możliwe jest także podpisanie umowy żyrowanej, choć banki udzielają takich kredytów z roku na rok coraz mniej.

Kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy?

Zastanawia cię, czy lepszym rozwiązaniem niż kredyt hipoteczny nie okaże się kredyt gotówkowy? Dzięki temu, że oferta pozwala zdobyć pieniądze na dowolny cel, a maksymalna kwota to nawet 200 000,00 złotych, faktycznie możliwe jest sfinansowanie kupna mieszkania z pomocą tego zadłużenia. Musisz jednak liczyć się z tym, że kredyt gotówkowy będzie droższy od kredytu celowego, jednak jego dużym atutem będzie dużo mniejsza liczba formalności i szybka wypłata gotówki.

Jeśli chcesz poznać dostępne oferty, możesz sprawdzić ranking kredytów gotówkowych, a chcąc porównać ze sobą kredyt na dowolny cel oraz kredyt hipoteczny skorzystać z kalkulatora kredytowego, który także znajdziesz na naszej stronie.

Twój wybór powinien odpowiadać twojej sytuacji finansowej, jeśli liczysz na szybkie wydanie pieniędzy, ale jednocześnie będziesz w stanie spłacać wyższe raty, kredyt gotówkowy może być dla ciebie dobrą ofertą. Jeśli jednak zależy ci na maksymalnym obniżeniu kosztów, wyślij wniosek o kredyt hipoteczny, który z całą pewnością pomoże ci uniknąć wielu dodatkowych kosztów.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny, dzięki dokładnej weryfikacji klienta, a także zabezpieczeniu zadłużenia pozwala uniknąć wysokich kosztów. Kredyt na mieszkanie jest najtańszym zobowiązaniem finansowym dostępnym w standardowej ofercie banków, warto z tego skorzystać.

Chcesz dokładnie poznać RRSO dostępnych zadłużeń? Pod tym względem świetny będzie ranking kredytów hipotecznych, który znajdziesz na naszej stronie. Dzięki niemu w ciągu kilku minut znajdziesz ofertę, która będzie dla ciebie atrakcyjna pod każdym względem. W rankingu poza oprocentowaniem, marżą i całkowitym kosztem kredytu poznasz także inne warunki oferty, m.in. to czy bank wymaga wykupienia polisy na życie i jak długi przewiduje okres spłaty. To kilka informacji, które mogą mieć dla ciebie duże znaczenie w trakcie wyboru oferty. Poświęcając na to czas, możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na spłacie całego zadłużenia.

Wybierz najlepszą ofertę

To jaką ofertę wybierzesz, będzie miało realny wpływ m.in. na spłatę zobowiązania. Przekonaj się, że bank, do którego chcesz wysłać wniosek o kredyt, oferuje najlepsze rozwiązania swoim klientom. Możesz zwrócić uwagę także na nieoczywiste warunki, takie jak możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, a nawet odroczenie spłaty. Pamiętaj, że otrzymanie kredytu na mieszkanie może także wiązać się z koniecznością założenia konta osobistego w danym banku, warto zatem lepiej zapoznać się z usługami instytucji i sprawdzić opinie innych klientów, które pozwolą ci określić, czy bank faktycznie oferuje dobre warunki.

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły