Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu - wzór zaświadczenia o zarobkach do kredytu hipotecznego i gotówkowego

Zaktualizowano: 2021-09-14 09:59
Opublikowano: 2020-02-06 14:35
Średnia ocena: 5,74/6 Głosów: 31
Zaświadczenie o zarobkach do kredytu - wzór zaświadczenia o zarobkach do kredytu hipotecznego i gotówkowego

Czym jest zaświadczenie o zarobkach do kredytu?

Zaświadczenie od pracodawcy do kredytu to oficjalny dokument, który potwierdza status zatrudnienia pracownika oraz wysokość jego dochodów. Takie zaświadczenie z pracy do kredytu otrzymuje się na wniosek pracownika, który stara się o kredytowanie.

Zaświadczenie do banku dostarcza się osobiście, wysyła pocztą lub przesyła online jako załącznik do formularza spłaty kredytu. Zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach jest niezbędne w przypadku kredytów hipotecznych, kredytów studenckich oraz kredytów gotówkowych, które zaciąga się na wysokie kwoty.

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu - wzór dokumentu

Nie istnieje żaden oficjalny wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach osiąganych przez pracownika. Polskie prawo nie reguluje dokładnie, jak powinny wyglądać tego typu formularze. Muszą jednak znajdować się tam informacje, dzięki którym urząd, sąd lub bank będą mogły dokładnie określić, gdzie oraz na jakich zasadach (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło itp.) zatrudniony jest dany obywatel i jakie dochody uzyskuje z tego tytułu.

Aby zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach było uznawane za rzetelne i wiarygodne, musi być oczywiście wystawione przez zakład pracy, w którym jest zatrudniony dany pracownik. Koniecznie muszą tam także znaleźć się pieczęcie i podpisy, a także data wydania dokumentu. Zaświadczenie ma także pomóc w bardzo szybkiej identyfikacji danego pracownika. Z tego względu muszą tam znaleźć się wszystkie podstawowe dane osobowe, które znajdują się w dowodach osobistych.

Chodzi tutaj o:

 • imię i nazwisko,
 • opcjonalnie: imiona rodziców,
 • seria i numer dokumentu tożsamości,
 • data i miejsce urodzenia,
 • numer PESEL,
 • aktualny adres zamieszkania.

Na zaświadczeniu powinny się również znaleźć informacje takie jak:

 • nazwa przedsiębiorstwa,
 • opis stanowiska,
 • czas trwania umowy między pracownikiem a pracodawcą,
 • zaznaczenie, jeśli pracownik znajduje się na okresie wypowiedzenia,
 • potwierdzenie, że przedsiębiorstwo nie znajduje się w stanie likwidacji.

To może Cię zainteresować: Kredyt na klik online - ile kosztuje kredyt gotówkowy na klik?

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu - kiedy zaświadczenie o zarobkach okaże się niezbędne

Zaświadczenie o zarobkach do banku nie jest konieczne przy każdym typie kredytu. Kredyty gotówkowe na mniejsze kwoty często udzielane są bez zaświadczeń. W ich przypadku wystarczy jedynie oświadczenie wnioskodawcy. Z pewnością jednak potrzebne będzie zaświadczenie o dochodach do kredytu studenckiego oraz kredytu hipotecznego. Ponadto zaświadczenia mogą być potrzebne w przypadku kredytów gotówkowych oraz kredytów konsolidacyjnych na wysokie kwoty.

Warto wiedzieć!

Załączenie zaświadczenia o zarobkach wpływa na zwiększenie zdolności kredytowej wnioskodawcy.  W przypadku niektórego typu kredytów jest niezbędne, abyś w ogóle mógł ubiegać się o kredytowanie.

Sprawdź koniecznie: Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach - gdzie szukać, ile kosztuje?

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu - jak wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek?

Niektórzy mogą myśleć, iż przy ubieganiu się o kredyt na zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu trzeba spełnić szereg rygorystycznych warunków. Nic bardziej mylnego. Aby uzyskać taki dokument, wystarczy skierować zwyczajną, ustną prośbę do pracodawcy lub pisemny wniosek. Nawet wtedy, gdy w naszej firmie obowiązuje regulamin pracy, to raczej nie określa on sposobu, w jakim pracownik powinien ubiegać się o uzyskanie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach.

Dodatkowo warto wiedzieć również o tym, iż nie ma żadnych ograniczeń odnośnie ubiegania się o wydanie takiego dokumentu w ciągu jednego roku kalendarzowego. Pracownik może występować o takie zaświadczenie tyle razy, ile jest mu ono potrzebne przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy lub w innych okolicznościach. Jeżeli osoba zatrudniona potrzebuje zaświadczenia o zarobkach do kilku instytucji jednocześnie, to musi dostać kilka egzemplarzy tego dokumentu.

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu - czy pracodawca może odmówić wystawienia zaświadczenia?

Przepisy polskiego prawa jasno wskazują, że pracodawcy nie mają prawnego obowiązku do wystawiania takich dokumentów. Takie zaświadczenie nie jest przecież świadectwem pracy. Warto jednak wiedzieć o tym, że jeżeli pracodawca odmówi udzielenia nam zaświadczenia o dochodach, to można to uznać za działanie na szkodę pracownika. Przez prawników jest to także uważane za próbę ograniczania korzystania z życiowych udogodnień i przywilejów - m.in. podczas ubiegania się o świadczenia socjalne czy przy kupowaniu sprzętów elektronicznych do domu.

Jeśli zdarzyłoby się tak, że pracodawca nie wydał swojemu pracownikowi zaświadczenia o dochodach do przedstawienia podczas rozprawy w sądzie, wówczas pracownik może nawet zostać ukarany grzywną z powodu rzekomego zatajenia swoich dochodów.

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu - w jaki sposób bank zweryfikuje zaświadczenie o zarobkach przed wydaniem decyzji kredytowej?

W przypadku kredytów długoletnich na wysokie sumy banki bardzo dokładnie sprawdzają wszystkie dokumenty. Weryfikują więc również zaświadczenie o zarobkach. W tym celu mogą dzwonić do firmy z prośbą o potwierdzenie, że dokument został wydany przez pracodawcę.

Część banków nie poprzestaje na telefonie do pracodawcy, ale porównuje również kwotę, która znalazła się na zaświadczeniu z wpłatami na konto bankowe. Jeśli ktoś otrzymuje wynagrodzenie w gotówce, może być poproszony o dostarczenie zaświadczenia z ZUS o odprowadzanych składach wraz z zaświadczeniem od pracodawcy.

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu - czy bez zaświadczenia o zarobkach bank odmówi udzielenia kredytu?

Banki bardzo często wymagają przedstawienia zaświadczenia o zarobkach, jednak nie zawsze jest to wymagane. Najczęściej jest to uzależnione od typu kredytu. Inne dokumenty są wymagane przy kredycie hipotecznym a inne przy kredycie gotówkowym.

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu - kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy zwykle nie wymaga dostarczania dodatkowych dokumentów. Sprawa zmienia się, jeśli kredyt ten zaciągany jest na wysoką kwotę. W takiej sytuacji zwykle będzie to kredyt na zaswiadczenie o dochodach. Jeżeli będzie ono potrzebne, najlepiej skorzystać ze wzoru dostępnego na stronie. Takie wzorcowe zaświadczenie o dochodach do kredytu udostępnia w sieci na przykład Millenium, ale powinieneś je otrzymać w każdym banku.

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu - kredyt hipoteczny

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu hipotecznego to konieczność w każdym banku. Dla banku, który udziela kredyt hipoteczny, zaświadczenie o zarobkach jest zwiększeniem szansy na to, że klient rzeczywiście będzie w stanie spłacić zobowiązanie.

Zaświadczenie o zarobkach powinno określać, jak dużo zarobił klient w każdym miesiącu. Z ilu miesięczny wstecz? To zależy od konkretnego banku. Przykładowo zaświadczenie o dochodach do kredytu hipotecznego ING wymaga przestawienia wpływów otrzymywanych przez trzy miesiące wstecz.

Czytaj dalej: Jakich dokumentów będziesz potrzebować, starając się o kredyt hipoteczny?

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu a oświadczenie o dochodach

Wyrażenia oświadczenie o dochodach oraz zaświadczenie o zarobkach są niekiedy błędnie utożsamiane ze sobą. Warto wiedzieć, iż banki oraz instytucje pozabankowe przykładają dużą wagę do rozróżnienia obu tych pojęć.

Oświadczenie jest to informacja o wysokości zarobków, którą dany pracownik podaje danej instytucji, na przykład bankowi. Kwota dochodu miesięcznego a także źródło wpisywana jest we wniosku o kredyt lub pożyczkę pozabankową. Przy wypełnianiu oświadczenia nie bierze udział pracodawca. Oświadczenie wypełnia pracownik samodzielnie w dowolnym miejscu i czasie. Nie ma wówczas potrzeby przedstawiania ani załączania zaświadczeń wystawionych przez pracodawcę.

Zaświadczenie jest z kolei oficjalną informacją odnośnie zatrudnienia i wysokości dochodów osiąganych przez danego pracownika. Taki dokument musi być potwierdzony przez pracodawcę. W większości przypadków na wydanie zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych przychodów czeka się maksymalnie kilka dni.

Warto wiedzieć!

Im wyższa jest kwota udzielonej pożyczki, tym większe jest prawdopodobieństwo, że pożyczkodawca zwróci się do nas z prośbą o dostarczenie zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów.

Zaświadczenie o zarobkach do kredytu - co jeszcze warto wiedzieć?

O czym jeszcze powinieneś pamiętać, kiedy starasz się o wydanie zaświadczenia o zarobkach do kredytu hipotecznego?

Ile jest ważne zaświadczenie o zarobkach?

Zaświadczenie o zarobkach zwykle ważne jest tylko przez jakiś czas. W zależności od wymagań banku będzie to zaledwie od miesiąca do trzech miesięcy. Po upływie tego czasu będziesz musiał ponownie zgłosić się do pracodawcy po wydanie zaświadczenia.

Zaświadczenie o dochodach ZUS do kredytu

W przypadku kredytu hipotecznego poza zaświadczeniem od pracodawcy może być również potrzebne zaświadczenie z ZUS. Da się je wygenerować online za pośrednictwem profilu PUE.

Komentarze

Powiązane artykuły

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel. Na czym polega i kto może się o nią starać?

...nieruchomości przez bank w przypadku braku spłaty. Z kolei kredyt gotówkowy przeznaczony jest na finansowanie dóbr konsumpcyjnych, jak...

...wymaga udokumentowania dochodów i zdolności kredytowej. Zaletą kredytu gotówkowego jest szybka decyzja kredytowa i wypłata środków. Wadą natomiast...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?
23.11.2023

Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?

...bardziej interesuje Cię kredyt niż chwilówka, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu dobierzesz dla siebie najlepszą, możliwą...

...nie sprawdzają BIK, a więc gdzie czeka na Ciebie gwarantowana chwilówka. Poniżej zostały wyłonione 3 firmy, które oferują pożyczkę...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

...atrakcyjnej marży czy zerowej prowizji. Kiedy ranking kredytów gotówkowych nie przynosi spodziewanych przez nas rezultatów, warto poszukać...

...preferencyjne. W końcu oferty tego typu nie są tak powszechne, jak kredyty gotówkowe, przez co rzadziej się o nich mówi. Dlatego zobaczmy, jak brzmi...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Oferta i warunki kredytu gotówkowego dla osób pracujących na podstawie umowy na czas określony

...i dowiedz się, która oferta jest najbardziej atrakcyjna. Choć kredyt gotówkowy osobie pracującej na umowę na czas określony zwykle jest...

...wydał pozytywną decyzję? Jakie dokładnie są warunki otrzymania kredytu gotówkowego? Umowa na czas określony to specyficzna forma stosunku pracy, w...

Zobacz więcej
10 min. czytania