W obliczu śmierci bliskiej osoby wiele osób, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z niespłaconych zadłużeń. Warto pamiętać, że kredyt zostaje dziedziczony co oznacza, że nie przepada.
Co dzieje się w sytuacji, gdy umiera kredytobiorca, który nie zdołał jeszcze spłacić swojego zobowiązania? Najczęściej bliska rodzina obawia się tego, że zostanie obarczona długiem. Co musisz wiedzieć o kredycie po śmierci kredytobiorcy? Czy takie zadłużenie przepada? Postaramy się w tym artykule odpowiedzieć na wszystkie pytania, które mogą pojawić się w takiej sytuacji. Kwestia zadłużenia jest wyjątkowo trudna, szczególnie w obliczu śmierci bliskiej osoby.
Kto będzie musiał spłacić zadłużenie? Czy musisz martwić się zaległościami w spłacie? Liczba niewiadomych może rosnąć z dnia na dzień. Nie musisz dodatkowo obawiać się brakiem informacji o dziedziczeniu długów, gdyż te znajdziesz bez żadnych opłat oraz konieczności wychodzenia z domu, na naszej stronie.
Bez wątpienia na procedurę spłaty wpływ ma kilka czynników. Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, jakiego rodzaju jest zadłużenie finansowe. Zupełnie inaczej wyglądać będzie spłata kredytu gotówkowego, a jeszcze inaczej kredyt hipoteczny, który nie tylko wiąże się z dużo wyższą kwotą, ale także dłuższym terminem spłaty, co ma znaczenie w przypadku śmierci kredytobiorcy. Na spłatę kredytu, ogromny wpływ ma wysokość zobowiązania, termin spłaty uzgodniony w zawartej umowie.
Po śmierci kredytobiorcy, bank w żaden sposób nie ingeruje w wysokość odsetek, które naliczane są przez cały czas, aż do całkowitego uregulowania zobowiązania finansowego. Odsetki nie są umarzane, czy w jakikolwiek sposób wstrzymane po śmierci kredytobiorcy.
Warto jednak pamiętać, że jeśli bank nie podejmie działań w celu odzyskania wierzytelności, kredyt może z czasem ulec przedawnieniu.
Bank może oczekiwać nawet kilku różnych zabezpieczeń, które uchronią instytucję od niespodziewanych i losowych zdarzeń, które mogą spowodować, że kredytobiorca nie będzie zdolny do spłaty zadłużenia, którego się podjął. Do sytuacji niespodziewanych i losowych możemy także zaliczyć śmierć kredytobiorcy. Zabezpieczenie spłaty zależy w dużej mierze od rodzaju umowy kredytowej, możemy jednak wymienić podstawowe zabezpieczenia, które mogą zostać zastosowane, w przypadku różnych zadłużeń:
Ubezpieczenie kredytu - jedna z najpopularniejszych form zabezpieczenia kredytu. Kredytobiorca może dowolnie zdecydować się na takie zabezpieczenie, zarówno w przypadku kredytu gotówkowego, jak i innych zadłużeń finansowych. Choć ubezpieczenie często nie jest wymagane, klienci decydujący się na nie mogą liczyć na preferencyjne warunki, dzięki czemu bank obniża oprocentowanie lub marżę.
Zabezpieczenie zadłużenia w formie zastawienia mienia - najczęściej wykorzystuje się do tego hipotekę czy samochód. Banki wymagają takiego zabezpieczenia w przypadku celowych zadłużeń o wysokiej wartości i długim terminie spłaty, m.in. dla kredytu hipotecznego czy kredytu na samochód.
Zawarcie umowy kredytowej wraz z kredytobiorcą, który w równym stopniu będzie odpowiedzialny za spłatę zadłużenia.
Kredyt z poręczeniem - w przypadku takiego zabezpieczenia, to żyrant zobowiązuje się swoim majątkiem do spłaty zadłużenia, jeśli kredytobiorca zaprzestanie spłacać zobowiązanie. Żyrant zostaje zobowiązany do spłaty kredytu w przypadku śmierci kredytobiorcy, a spadkobiercy rzekną się spadku.
W przypadku kredytu, który objęty jest jednym z powyższych zabezpieczeń, ustalenie kto spłaci kredyt, w przypadku śmierci klienta banku, jest dużo łatwiejsza.
Jeśli zaciągnięty kredyt nie został ubezpieczony lub w jakikolwiek inny sposób zabezpieczony, do spłaty zadłużenia wyznaczeni zostają najbliżsi zmarłego, najczęściej współmałżonek lub bliska rodzina, która należy do grona spadkobierców. Obowiązkiem spłaty mogą zatem zostać obarczone dzieci, rodzeństwo lub inne blisko spokrewnione osoby.
Spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy, jest regulowana przez prawo, które znajduje się w Kodeksie Cywilnym. Jeśli zależy ci na obszerniejszych informacjach o dziedziczeniu długu po zmarłym możesz zapoznać się z Dziennikiem Ustaw 1964 Nr 16 poz. 93.
Pamiętaj, że w pierwszej linii spadkowej znajdują się współmałżonek zmarłego, dzieci, a nawet wnuki, jeśli dzieci zmarłego nie żyją. Zadłużenie zostaje dziedziczone, nawet jeśli spadkobiercy, w tym żona lub mąż zmarłego kredytobiorcy nie wiedzieli o zobowiązaniu finansowym.
Zmarła bliska ci osoba, a ty musisz poradzić sobie z zadłużeniem, które zostało do spłacenia? Przekonaj się, o czym warto w takiej sytuacji pamiętać, by nie okazało się, że poza spłatą dziedziczonego kredytu musisz uporać się także z nagromadzonymi odsetkami za zwłokę w spłacie pożyczki.
Przede wszystkim pamiętaj, że bank nie ma obowiązku, by informować cię o zadłużeniu. Dodatkowo nie musi także informować o wszczęciu egzekucji zadłużenia drogą sądową. Dlatego warto samodzielnie sprawdzić i zdobyć wszystkie informacje o ewentualnych długach, które mogą obciążyć twoją kieszeń. Mimo tego, że instytucje finansowe nie mają obowiązku informować cię o spłacie, kontaktują się ze spadkobiercami i proszą o przedstawienie dokumentów, które potwierdzają nabycie spadku.
Jeśli spadek po zmarłym obejmuje wyłącznie zadłużenie, warto zrzec się spadku i uniknąć spłacania kredytu, który został zaciągnięty za życia przez kredytobiorcę.
Jesteś spadkobiercą i nie zrzekłeś się spadku po bliskiej ci osobie? Wiesz, że twoim obowiązkiem będzie spłacenie zadłużenia? Musisz przygotować odpowiednie dokumenty, zanim zgłosisz się do banku. Na ich podstawie, bank będzie mógł poinformować cię o wrażliwych danych zadłużenia, które wcześniej objęte są tajemnicą bankową.
Dokumenty, które musisz przekazać to:
Akt zgonu kredytobiorcy
Sądowe postanowienie o nabyciu spadku
Dokument potwierdzający twoją tożsamość i zgadzający się z prawomocnym dokumentem z sądu
Bank mając te dokumenty, a także mając pewność, że jesteś osobą, która przejmuje zobowiązanie z obowiązkiem spłaty, może udzielić ci wszystkich informacji o kwocie kredytu, aktualnym saldzie, a także harmonogramie spłat. Od tego momentu instytucja oczekiwać będzie terminowego regulowania rat, które powinny być spłacane zgodnie z wcześniej zawartą umową.
Nie chcesz, by zobowiązanie, które odziedziczyłeś, wiązało cię z bankiem nawet przez kilka lat? Warto w takiej sytuacji rozważyć wcześniejszą spłatę kredytu. Zachęcamy do zapoznania się z tym tematem z pomocą poradnika, który już pojawił się na naszej stronie. Zapewniamy, że znajdziesz tam więcej informacji, które pomogą ci określić, czy wcześniejsza spłata kredytu po śmierci jego kredytobiorcy będzie korzystna finansowo. Na naszej stronie znajdziesz także dużo więcej porad oraz narzędzi finansowych, dzięki którym szybko znajdziesz odpowiedzi na dręczące cię pytania.
W obliczu śmierci bliskiej osoby wiele osób, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z niespłaconych zadłużeń. Warto pamiętać, że kredyt, który nie został spłacony przez osobę, która zawarła umowę, zadłużenie zostaje dziedziczone, co oznacza, że nie przepada.
Najbliższa rodzina zmarłego musi podjąć kroki, które pozwolą na spłatę takiego zobowiązania, w tym pozyskać odpowiednie dokumenty, które należy przedstawić w banku.
Dbając o bezpieczeństwo swojej rodziny, również finansowe, musisz liczyć się z niespodziewanymi sytuacjami, które mogą sprawić, że twoje zadłużenie finansowe będzie obciążeniem dla twoich bliskich. Warto zatem dużo wcześniej rozważyć możliwość ubezpieczenia zadłużenia i zabezpieczenia jego spłaty, także na wypadek śmierci.
Najniższa emerytura polaków niestety nie prezentuje się korzystnie. Świadczenie jest wyjątkowo niskie, a seniorzy, którzy żyją z takich emerytur, często muszą korzystać z pomocy finansowej najbliższych, banków a nawet...
Zobacz więcejSaldo konta, dostępne środki, saldo debetowe, co dokładnie musisz wiedzieć o tych pojęciach, które są ważne dla każdego klienta banku? Przekonaj się, jak ocenić rzeczywisty stan swojego konta osobistego.
Zobacz więcejCzym jest kwota wolna od zajęcia? Ile w 2021 roku wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego? Jak przebiega zajęcie wynagrodzenia? Czy zarabiając najniższą krajową, musisz obawiać się zajęcia komorniczego?
Zobacz więcejNa czym dokładnie polega cesja wierzytelności? Kiedy można z niej korzystać? Które akty prawne dokładnie definiują cesję wierzytelności? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w najnowszym artykule.
Zobacz więcejZapraszamy do lektury artykułu, w którym bardzo dokładnie omawiamy jeden z rodzajów weksli, czyli weksle in blanco. Kogo chronią weksle in blanco? O czym należy pamiętać decydując się na sporządzenie tego rodzaju dokumentu?
Zobacz więcejKażdy przedsiębiorca jest zobowiązany do tego, aby opłacać składki ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy. Obecnie początkujący przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z ulg ZUS-owskich. Powstał dla nich specjalny program o nazwie mały ZUS.
Zobacz więcej