Jak wziąć i ile kosztuje kredyt hipoteczny dla singla?

Zaktualizowano: 2023-08-08 10:31
Opublikowano: 2019-10-04 08:20
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 21
Jak wziąć i ile kosztuje kredyt hipoteczny dla singla?

Kredyt hipoteczny dla singla to odpowiedź na zapotrzebowanie kredytobiorców. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania w pojedynkę, a wynika to głównie z przemian społecznych, jakie zachodzą w naszym kraju w ostatnich latach. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać środki na zakup nieruchomości? Ile wynosi wkład własny? Sprawdziliśmy to!

Kredyt dla singla w 2022 roku to nie lada wyzwanie – trzeba sprostać nie tylko wymaganiom związanym ze zdolnością kredytową, ale również wytrzymać kolejne podwyżki stóp procentowych czy wysoką inflację.

Kredytobiorcy, którzy chcą w pojedynkę starać się o środki zakup mieszkania, muszą osiągać wysokie zarobki i mieć nerwy ze stali. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny dla singla? Jakie są alternatywy w przypadku negatywnej decyzji?

Czy banki udzielają kredytów hipotecznych singlom?

Banki jako instytucje finansujące zakup nieruchomości liczą przede wszystkim na wysoką zdolność kredytową potencjalnych klientów. Nie ma przy tym znaczenia, czy wniosek składa małżeństwo, czy osoba samotna. Może dostać kredyt na mieszkanie zarówno para będąca w nieformalnym związku, jak i singiel.

Oczywiście szanse na uzyskanie kredytu przez dwie osoby są zdecydowanie wyższe, ponieważ bank bierze pod uwagę zarobki dwóch kredytobiorców, co w wielu przypadkach podnosi zdolność kredytową. Nie oznacza to jednak, że kredyt dla singli jest nieosiągalny. W tym przypadku jak zawsze najważniejsza jest stabilna sytuacja finansowa, wysokie zarobki, rodzaj umowy, na podstawie której zatrudniony jest kredytobiorca oraz wiele innych aspektów.

Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny jako singiel? Sprawdź, co musisz zrobić, żeby otrzymać pozytywną decyzję.

Jakie warunki musi spełnić singiel, starając się o kredyt hipoteczny?

Interesuje Cię kredyt na mieszkanie dla singla? Warunki w większości banków są podobne. Najważniejsza jest zdolność kredytowa, czyli zdolność do terminowej spłaty zobowiązania wraz z odsetkami.

Bank sprawdzając ten parametr, bierze pod uwagę:

 • zarobki klienta,
 • stałe zobowiązania,
 • wydatki związane z utrzymaniem,
 • raty kredytów,
 • limity na kartach kredytowych,
 • liczbę osób na utrzymaniu,
 • wiek kredytobiorcy,
 • wysokość wkładu własnego.

Singiel, który chce sfinansować zakup nieruchomości z zewnętrznego źródła, powinien też mieć dobrą historię kredytową – banki oceniają to na podstawie scoringu BIK. Ważne jest również niezaleganie z innymi zobowiązaniami – w tym celu kredytodawcy weryfikują bazy dłużników oraz inne rejestry.

To może Cię zainteresować: Czy bank udzieli kredytu hipotecznego samotnej matce?

Ile musi zarabiać singiel, żeby dostać kredyt na mieszkanie?

Wszystko zależy od wysokości kredytu, o jaki wnioskuje. Osoba, która chce złożyć do banku wniosek, powinna najpierw sprawdzić swoją zdolność kredytową. Najlepiej udać się po pomoc do doradcy finansowego, skorzystać z porównywarki kredytów hipotecznych dla singla lub przeszukać forum dla kredytobiorców. Warto przekalkulować na podstawie własnych zarobków, stałych zobowiązań oraz innych wydatków, w jakiej wysokości kredyt możemy otrzymać.

Zdolność kredytowa singla a kredyt hipoteczny

Jaką zdolność kredytową może mieć singiel w Polsce? W tabeli przedstawiliśmy przykładowe wyliczenia dla osób osiągających różne zarobki. Nasz kalkulator zdolności kredytowej uwzględnia kredyt w wysokości 300 000 zł, z okresem spłaty w ciągu 25 lat. Osoba składająca wniosek kredytowy płaci miesięcznie 1000 zł za utrzymanie (czynsz, media, żywność). Brak innych zobowiązań kredytowych.

Dochód w zł netto

Zdolność kredytowa

2300 zł

344 999 zł

4200 zł

629 999 zł

5200 zł

779 999 zł

6200 zł

929 999 zł

Jak wynika z tabeli, sprawdziliśmy, czy szanse na kredyt hipoteczny dla singli mają osoby osiągające minimalne zarobkiprzy wynagrodzeniu ok. 2300 zł netto maksymalna zdolność kredytowa wynosi 344 999 zł. Im wyższe zarobki, tym większa szansa na zakup wymarzonej nieruchomości.

Pamiętajmy przy tym, że to, w jaki sposób bank sprawdza zdolność kredytową, zależy od wielu czynników – przede wszystkim indywidualnej oceny sytuacji klienta.

Jak singiel może zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Zarabiasz za mało, żeby kupić na kredyt wymarzony dom lub mieszkanie w centrum miasta? Nawet jeśli jesteś singlem, to nie musisz zadowalać się kawalerką – możesz skorzystać z innych sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej. Oto kilka pomysłów:

 • złożenie wniosku z innym kredytobiorcą – dołączenie do wniosku kredytowego rodziców lub innej osoby pozwoli podnieść zdolność i uzyskać wyższą kwotę kredytu. W tym przypadku liczy się nie tylko dodatkowe źródło dochodu, ale również staż pracy czy rodzaj umowy. Rodzice pracujący na umowę o pracę od wielu lat będą wiarygodnym kredytobiorcą w oczach banku. Minusem dołączania do wniosku rodziców może być natomiast ich wiek, dlatego przed ostateczną decyzją należy dobrze się zastanowić.  
 • dodatkowe zabezpieczenie kredytu – z reguły banki mają w ofercie dodatkowe ubezpieczenia np. od niskiego wkładu własnego, na życie lub pomostowe. Skorzystanie z polisy jest co prawda płatne (może doliczać się do miesięcznej raty lub stanowić jednorazową opłatę), jednak zwiększa szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji.
 • wyższy wkład własny – to dobry pomysł w przypadku osób, które uzbierały określony kapitał i są w stanie wnieść go jako wkład własny przy kredycie. Jeśli przedstawimy sumę wyższą niż wymagane 20%, mamy większą szansę na otrzymanie kredytu.
 • stałe oprocentowanie – w takiej sytuacji klient nie jest uzależniony od stóp procentowych, płaci stałą ratę i nie musi martwić się decyzjami Rady Polityki Pieniężnej. Niestety działa to również w drugą stronę – gdy stopy spadają, a inni kredytobiorcy cieszą się niższymi ratami, klienci ze stałym oprocentowaniem nadal płacą wyższe.

Sprawdź koniecznie: Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt hipoteczny dla singla a wkład własny

Na rynku nie istnieje oferta taka jak kredyt hipoteczny dla singla bez wkładu własnego. Zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, banki mogą sfinansować jedynie 80% wartości nieruchomości – resztę klient musi wnieść w postaci własnego kapitału.

Czasem można uzyskać finansowanie w wysokości 90% wartości zabezpieczenia – wtedy trzeba jednak płacić dodatkową składkę ubezpieczenia, która podwyższa miesięczną ratę aż do chwili, kiedy kwota kredytu wynosi 80% wartości nieruchomości będącej przedmiotem umowy kredytowej.

Kredyt hipoteczny dla singla a zabezpieczenie kredytu

Niezależnie od tego, czy kredyt hipoteczny zaciąga singiel, czy małżeństwo, zabezpieczeniem zawsze jest wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Hipoteka należy do ograniczonych praw rzeczowych i jest ustanawiana na rzecz banku.

Oznacza, że w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania, kredytodawca może dochodzić roszczeń z przedmiotowej nieruchomości. Wpisu hipoteki dokonuje się do IV działu księgi wieczystej.

Gdzie złożyć wniosek o kredyt hipoteczny dla singla?

Sprawdziliśmy parametry kredytów hipotecznych oferowanych przez najpopularniejsze banki w Polsce. Wzięliśmy pod uwagę kredyt na mieszkanie dla singla w wysokości 300 000 zł z okresem kredytowania na 25 lat.

Bank

Rata

Oprocentowanie

Prowizja

RRSO

Kwota do spłaty

Alior Bank

2 505,27 zł

8,94%

0,00%

9,32%

751 582,33 zł

ING Bank Śląski

2 538,16 zł

9,10%

0,00%

9,49%

761 449,33 zł

PKO BP kredyt hipoteczny dla singla

2 544,35 zł

9,13%

0,00%

9,52%

763 304,82 zł

Millennium Bank

2 562,94 zł

9,22%

0,00%

9,62%

768 881,42 zł

mBank

2 600,27 zł

9,40%

0,00%

9,82%

780 079,89 zł

Kredyt hipoteczny dla singla – kalkulator

Kliknij i sprawdź: O jaki kredyt hipoteczny starać się przy zarobkach 3000 netto miesięcznie?

Alternatywny kredyt na mieszkanie dla singla

Jeśli bank odrzucił nasz wniosek o kredyt mieszkaniowy dla singli, możemy skorzystać z innych opcji. Jedną z nich jest kredyt gotówkowy. To propozycja dla osób, które zgromadziły spory wkład własny i są w stanie przeznaczyć go na sfinansowanie części inwestycji.

Warto pamiętać o tym, że kredyt gotówkowy w większości przypadków nie będzie w stanie pokryć kosztów zakupu w całości, dlatego w tym przypadku duże znaczenie będą miały oszczędności zgromadzone przez kredytobiorcę. Niestety kredyt gotówkowy jest również droższym rozwiązaniem niż hipoteczny – ma wyższe oprocentowanie, a ostateczny koszt zobowiązania jest wysoki. Jeśli zależy Ci na kredycie hipotecznym dla singla, sprawdź forum dla kredytobiorców lub zasięgnij porady eksperta.

Nie przegap: Zdolność kredytowa przy Bezpiecznym Kredycie 2 proc.

Komentarze

Powiązane artykuły

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

...to może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny? Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W...

...od kiedy będzie dostępny? Obecnie projekt zakładający tanie kredyty hipoteczne znajduje się na ścieżce legislacyjnej – jest w trakcie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

...najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. W ten sposób masz większe szanse na znalezienie oferty, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie. Liczba składanych wniosków o kredyt hipoteczny może budzić wątpliwości. Co do zasady, można składać wiele wniosków o kredyt hipoteczny, jednak warto robić to z rozwagą. BIK podaje, że złożenie kilku zapytań kredytowych w krótkim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

...nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu. Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej! Kosztorys...

...dostarczyć kosztorys budowy domu do banku. Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna {{year}}

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna 2024

...na precyzyjne i oficjalne wyliczenie przysługującej premii. Dzięki temu możesz wyliczyć ile pieniędzy będziesz posiadać na wkład własny, jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny. Od 19 stycznia 2021 roku, wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych muszą dokonać ich rejestracji w banku, który zarządza ich rachunkiem. Rejestracja musi być...

Zobacz więcej
15 min. czytania