Kredyt hipoteczny a wkład własny 2020 - co może być wkładem, ile, kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Zaktualizowano: 02.02.2021 09:46
Opublikowano: 17.10.2019 14:05
Średnia ocena: 5,89/6 Głosów: 18

Chociaż Polacy nabywają coraz więcej nieruchomości za gotówkę, to nadal masowo wnioskujemy o finansowe wsparcie w celu inwestycji we własne "M". Okazuje się, że kredyt hipoteczny jest jednym z najpopularniejszych zobowiązań kredytowych, jakie oferują banki komercyjne działające na terenie naszego kraju. Jak go zaciągnąć? Z jakimi ograniczeniami muszą zmierzyć się przyszli kredytobiorcy? Na jakie warunki instytucji bankowych trzeba być przygotowanym? Przedstawiamy kompendium wiedzy dla wszystkich tych, którzy w celu posiadania własnych "czterech kątów" muszą ubiegać się o wsparcie ze strony banków.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym. Oznacza to, że środki pozyskane z tego tytułu nie mogą być przeznaczone na dowolny cel. Kredyt mieszkaniowy zaciągany może być tylko i wyłącznie w celu nabycia nieruchomości. Można tutaj mówić o mieszkaniach, lokalach usługowych, domach jednorodzinnych czy tych w zabudowie szeregowej. Kredyt na mieszkanie może finansować nabycie nieruchomości na własność z rynku wtórnego albo pierwotnego - dzisiaj większą popularnością cieszą się nieruchomości nowe.

Warto podkreślić, że kredyt hipoteczny zaciągany jest najczęściej na długi okres - to średnio kilkadziesiąt lat, a maksymalnie 35 lat. Do tego zobowiązanie to opiewa na wysokie kwoty - w Polsce średni kredyt hipoteczny ma wartość 300 000 złotych. W tej kwestii banki nie mają jednak limitów. Jeśli tylko kredytobiorca wykazuje odpowiednią zdolność kredytową, może zaciągnąć zobowiązanie warte nawet kilka milionów złotych.

Należy zaznaczyć, że procedura udzielania kredytu hipotecznego jest długa, może trwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie instytucja bankowa dokładnie weryfikuje potencjalnego kredytobiorcę. Bank musi zdobyć optymalną wiarygodność względem wypłacalności swojego klienta, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko kredytowe.

Warunki, jakie trzeba spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny

Każdy bank działa na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów prawa oraz prawa bankowego. Istotne jest jednak to, że każda instytucja może udzielać kredyt hipoteczny, uwzględniając indywidualnie prowadzoną politykę kredytową. To dlatego warunki takiego zobowiązania mogą się różnić.

Bez względu na rodzaj nabywanej nieruchomości, wartość kredytu czy też okres współpracy z bankiem, wszystkie instytucje weryfikują zdolność kredytową kredytobiorcy. Ta uwzględnia nie tylko generowane dochody potencjalnego klienta, chociaż jest to oczywiście priorytet, biorąc pod uwagę konieczność regularnego spłacania rat. Najlepiej, jeśli zarobki kredytobiorcy pochodzą z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony, chociaż większość banków akceptuje również prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a nawet umowę zlecenie czy o dzieło. Te ostatnie muszą jednak być podpisywane regularnie od dłuższego czasu, a zleceniodawca powinien potwierdzić chęć współpracy z klientem banku w przyszłości. Czy otrzymasz kredyt hipoteczny z najniższą krajową?  Przekonaj się, że to nie musi być problem, jeśli twoje dochody są stałe, a ty masz dobrą historię kredytową.

W skład kryteriów, które mają wpływ na zdolność kredytową, ma także historia kredytowa. Analitycy oceniają zachowania kredytobiorcy, patrząc na regulowanie należności z tytułu wcześniej zaciągniętych już zobowiązań. Sami eksperci rynku finansowego potwierdzają, że w o wiele lepszej sytuacji są ci, którzy w przeszłości współpracowali już z jakąś instytucją bankową, aniżeli osoby, dla których kredyt hipoteczny ma być pierwszym zobowiązaniem. Ci są mniej wiarygodni, bo można jedynie prognozować ich zachowania względem regulowania comiesięcznych rat.

Warto pamiętać, że o kredyt hipoteczny mogą ubiegać się także single. Zwróć uwagę na kredyt mieszkaniowy dla singla i przekonaj się, czy oferta tego typu jest w zasięgu twoich możliwości.

W skład zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego wchodzi również wkład własny. Okazuje się, że to jedno z nielicznych zobowiązań kredytowych, które wymaga dodatkowego zabezpieczenia właśnie w tej postaci. Minęły już czasy, w których banki oferowały 100% finansowania nabycia wskazanej nieruchomości. O konieczności wpłaty wkładu własnego mówi Rekomendacja S, której każda instytucja bankowa musi przestrzegać.

Rekomendacja S

Zgodnie z Rekomendacją S, kredytobiorcy, którzy potrzebują finansowego wsparcia na nabycie nieruchomości, powinni uiścić dodatkowe zabezpieczenie kredytowe w postaci wkładu własnego, a jego sugerowana wartość w 2019 roku to minimum 20%. Maksymalna wysokość własnych środków nie została uwzględniona w Rekomendacji, ponieważ w tej kwestii liczy się indywidualna sytuacja finansowa kredytobiorca. Banki nie stawiają jednak żadnych ograniczeń - im wyższy wkład własny, tym kredyt o niższej wartości zostaje zaciągnięty.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2020 - czy to możliwe, jaki bank?

Jeszcze do niedawna rzeczywiście banki udzielały kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co więcej, oferowały dodatkowe środki na tzw. remontówkę. Kredytobiorca mógł więc liczyć na finansowanie nieruchomości w całości oraz pieniądze, dzięki którym mógł wykończyć mieszkanie czy przeprowadzić w nim remont.

Dzisiaj nie ma co liczyć na takie rozwiązania. Żaden bank nie udzieli kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, chociaż nie wszystkie instytucje wymagają zabezpieczenia w wysokości aż 20% wartości nieruchomości, zgodnie z wytycznymi Rekomendacji S.

Nie uda się nabyć mieszkania czy wybudować domu na kredyt bez wkładu własnego, ale porównując oferty różnych banków, z łatwością udaje się wybrać te oferty, zgodnie z którymi wartość wkładu własnego może zostać skutecznie obniżona albo nie musi być w postaci środków pieniężnych.

Tzw. niski wkład własny - jak z niego skorzystać?

Nie ma wątpliwości, że największym powodzeniem cieszą się dzisiaj oferty tych instytucji, które proponują elastyczne warunki kredytów hipotecznych i to właśnie w zakresie wpłaty wkładu własnego. Okazuje się, że instytucje bankowe mogą oferować swoim klientom opcję tzw. niskiego wkładu własnego. Trzeba przy tym zaznaczyć, że takie zobowiązania kredytowe charakteryzują się nieco gorszymi warunkach, w tym wyższym oprocentowaniem czy wyższymi kosztami dodatkowymi, natomiast ich ogromnym walorem jest to, że przyszły nabywca nieruchomości nie musi posiadać zabezpieczenia w postaci 20% wartości mieszkania czy domu.

Niski wkład własny obniża wartość tego obowiązkowego, natomiast nakłada na klienta banku dodatkowe warunki, które ten musi spełnić. Obniżenie wkładu własnego następuje najczęściej poprzez nabycie innych produktów bankowych, takich jak konto bankowe, polisa ubezpieczeniowa czy instrumenty inwestycyjny, w tym konta oszczędnościowe czy lokaty terminowe. Z zamian za rozpoczętą współpracę z uwzględnieniem innych usług banku, dzięki którym instytucja będzie mogła czerpać zyski, kredytobiorca może mieć pewność obniżenia wkładu własnego i to nawet o połowę. Należy przy tym pamiętać, że warunki kredytowe mogą być inne w zależności od indywidualnej polityki kredytowej każdego banku oraz sytuacji poszczególnego kredytobiorcy.

Możliwe formy wkładu własnego oraz ile trzeba miec wkładu własnego do kredytu

Ta informacja zapewne ucieszy wszystkich, którzy marzą o własnym "M", ale nie mają oszczędności finansowych, które mogłyby zostać przeznaczone na wkład własny. Biorąc pod uwagę, że "zaskórniaki" ma tylko co drugi Polak, a ich wartość nie przekracza najczęściej dwukrotnej pensji, nie ma w tym zresztą nic dziwnego.

Okazuje się jednak, że banki wspierają potencjalnych klientów i proponują korzystne zamienniki formy pieniężnej wkładu własnego. Tym samym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego, innym niż wkład własny w postaci gotówki może być:

- wpis do hipoteki nieruchomości, która jest własnością przyszłego kredytobiorcy,

- koszt już poniesiony na realizację nabycia nieruchomości, w tym koszt z tytułu kupna działki czy rozpoczęcia budowy domu,

- koszt związany z procedurami zaciągania kredytu hipotecznego, na przykład prowizja dla banku za udzielenie zobowiązania kredytowego,

- środki zgromadzone na IKE lub IKZE,

- dodatkowy kredyt gotówkowy, o ile kredytobiorca wykazuje właściwą zdolność kredytową, bądź pożyczka z innego źródła.

Warto podkreślić, że takie formy zabezpieczeń kredytowych nie tylko stają się alternatywą dla tradycyjnego wkładu własnego w formie gotówki. Mogą też skutecznie obniżać jego wartość i mogą być łączone, by tylko spełnić wszystkie warunki banku i zminimalizować ryzyko kredytowe.

UWAGA! Przed złożeniem wniosku o kredyt mieszkaniowy warto poznać propozycje co najmniej kilku banków. Każda instytucja oferuje takie zobowiązanie, stawiając inne warunki i ograniczenia. Odmowa jednego banki wcale nie oznacza, że szansa na kredyt hipoteczny już nie istnieje. Lepiej jednak zwrócić się o finansowe wsparcie do tej instytucji, w której warunki takiego zobowiązania jesteśmy w stanie spełnić. Trzeba mieć na uwadze, że odmowa udzielenia kredytu przez jeden bank może negatywnie wpłynąć na wiarygodność klienta, jaka jest oceniana przez inne. Lepiej nie ryzykować i składać wniosek o kredyt dopiero wtedy, gdy mamy pewność posiadania zdolności kredytowej oraz kiedy akceptujemy warunki, jakie dyktuje bank. Sprawdź oferty kredytów hipotecznych i wybierz ofertę, najlepszą dla ciebie.

W tym celu pomocne stają się kalkulatory kredytowe, dzięki którym można obliczyć całkowite koszty kredytowe (wskaźnik RRSO), ale również rankingi, które porównują najważniejsze kryteria zobowiązania kredytowego, oferowane przez różne instytucje bankowe.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne
wojciech
07.12.2019

Im większe miasto tym ceny wyższe. Taka jest zasada. Mieszkania kupują głownie młodzi, wiec kompletnie nie rozumiem skąd te ceny? Skąd niby mają wziąć kasę choćby i na wklad własny? Na pieniądze z PPK musza chwilkę zaczekać nim cokolwiek się uzbiera na koncie. Ceny nieruchomości ewidentnie są za wysokie

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny Alior Bank - czym wyróżnia się kredyt Megahipoteka?
Kredyty hipoteczne 06.05.2021

Kredyt hipoteczny Alior Bank - czym wyróżnia się kredyt Megahipoteka?

Wybierając kredyt na mieszkanie, zwróć uwagę na kredyt hipoteczny Alior Banku. Sprawdź ten kredyt hipoteczny online i przekonaj się, czy to oferta, która spełnia twoje wymagania pod względem tego, jak wygląda oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?
Kredyty hipoteczne 27.04.2021

Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?

Czy w 2021 zostanie wprowadzony podatek katastralny? Czym różni się podatek katastralny od podatku od nieruchomości? Czy  decydując się na kredyt hipoteczny musisz obawiać sie o kolejny koszt w postaci podatku katastralnego?

Zobacz więcej
Jak szybko otrzymasz kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne 22.04.2021

Jak szybko otrzymasz kredyt hipoteczny?

Ile czasu będzie potrzebować bank, zanim otrzymasz zgodę na kredyt hipoteczny? Kredyt na mieszkanie wymaga więcej cierpliwości niż kredyt na dowolny cel. Przekonaj się, ile czekać będziesz na podpisanie umowy kredytowej po wysłaniu wniosku o kredyt.

Zobacz więcej
PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty
Kredyty hipoteczne 16.04.2021

PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty

Kredyt własny kąt hipoteczny w PKO Banku Polskim cieszy się dużym powodzeniem, czy warto z tej oferty skorzystać? Sprawdź, co do zaoferowania w ramach kredytu hipotecznego ma dla swoich klientów PKO Bank Polski.

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę
Kredyty hipoteczne 09.04.2021

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę

Czy masz szansę wpłynąć na to, jak bank oceni twoją zdolność kredytową? Przekonaj się, że bez wysiłku możesz sprawić, że scoring BIK będzie dla ciebie korzystniejszy, a bank będzie w stanie przedstawić ci atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj