Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

Kim jest wierzyciel hipoteczny?

Zaktualizowano: 2021-02-04 14:40
Opublikowano: 2020-04-23 14:08
Średnia ocena: 5,86/6 Głosów: 29
Kim jest wierzyciel hipoteczny?

Wierzyciel jest jedną ze stron zobowiązania finansowego. Zadłużenie ze strony wierzyciela jest wierzytelnością, którą powinien odzyskać w wyznaczonym czasie, podczas gdy dla dłużnika zobowiązanie to dług, który należy spłacić.

Korzystając z usług banku i starając się o kredyt, musisz wiedzieć, że po podpisaniu umowy zostaniesz dłużnikiem banku, a instytucja, która udzieli ci dowolnego kredytu lub pożyczki gotówkowej, będzie twoim wierzycielem.

Zastanawia cię, co dokładnie oznacza termin wierzyciel hipoteczny? Chcesz mieć pewność, że zdajesz sobie sprawę ze wszystkich praw i obowiązków związanych z wierzycielem, szczególnie mając na uwadze tak poważne zadłużenie, jakim jest kredyt na kupno mieszkania? W naszym artykule znajdziesz wiele odpowiedzi na swoje pytania, dzięki czemu z większym spokojem podejdziesz do wnioskowania o kredyt oraz podpisanie umowy. Wystarczy kilka minut, a zapewnimy ci większą świadomość finansową, która z całą pewnością okaże się przydatna, nawet jeśli nie zamierzasz w najbliższym czasie złożyć wniosku o kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny - podstawowe informacje

Kredyt hipoteczny jest niewątpliwie bardzo charakterystycznym zadłużeniem, które ciężko pomylić z innymi zobowiązaniami finansowymi. To oferta celowa, która dla wielu klientów oznacza realną możliwość spełnienia marzeń o własnym mieszkaniu, czy nawet budowie domu. To zadłużenie finansowe, które wymaga większej rozwagi, niż jakakolwiek inna oferta banku. Kredyt hipoteczny udzielany jest najczęściej na bardzo wysoką kwotę, jednocześnie wiążąc umową bank oraz kredytobiorcę na długie lata. Warto zdawać sobie z tego sprawę, gdyż perspektywa spłacania zobowiązania przez nawet 30 lat nie zawsze jest prosta. W takiej sytuacji zastanów się nad swoją sytuacją finansową, a także stabilnością dochodów.

Klient ubiegający się o kredyt hipoteczny nie może zapomnieć o tym, że bank dokładnie sprawdzi jego zdolność kredytową, a także historię wcześniejszych zobowiązań. Potrzebne będzie zaświadczenie o zarobkach, a często także wyciąg z rachunku bankowego. Instytucja z pewnością skorzysta z raportu Biura Informacji Kredytowej, a na zgodę kredytową szansę mają wyłącznie te osoby, które pomyślnie przejdą weryfikację wiarygodności.

Hipoteka - czyli co?

Hipoteka jest zabezpieczeniem finansowym, który polega na ograniczeniu praw własności na rzecz wierzyciela, który udzielił zobowiązania finansowego dłużnikowi, który jest właścicielem nieruchomości. Kredyt hipoteczny korzysta z hipoteki, dzięki czemu bank ma możliwość, by zminimalizować ryzyko kredytowe i zabezpieczyć się na wypadek niewypłacalności klienta banku. Bank może dochodzić do odzyskania zainwestowanych środków, dzięki hipotece, która ciąży na nieruchomości.

Hipoteka powstaje w momencie dokonania wpisu do księgi wieczystej danej nieruchomości. Wygaśnięcie hipoteki następuje po spłaceniu całego zadłużenia, po uzyskaniu od banku konkretnych dokumentów, które pozwolą na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Mimo hipoteki właściciel nieruchomości ma wszystkie prawa do dowolnego zarządzania lokalem. Możliwa jest także sprzedaż mieszkania lub domu z hipoteką. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym czegoś więcej, koniecznie sprawdź artykuł, poświęcony temu zagadnieniu.

Wierzyciel - kim jest?

Wierzyciel jest jedną ze stron zobowiązania finansowego. Zadłużenie ze strony wierzyciela jest wierzytelnością, którą powinien odzyskać, podczas gdy dla dłużnika zobowiązanie to dług, który należy spłacić, wraz z wszystkimi odsetkami, w wyznaczonym czasie, który określony jest, wraz z wszystkimi warunkami w umowie zawartej przed udzieleniem zobowiązania.

Wyróżniamy dwa rodzaje wierzycieli:

  • Wierzyciel dobrowolny - czyli taki, który staje się nim za porozumieniem obu stron, co zostaje udokumentowane z pomocą aktu notarialnego.

  • Wierzyciel przymusowy – czyli wierzyciel, który staje się nim bez zgody dłużnika, w wyniku nakazu zapłaty, postanowienia sądu lub wyroku ciążącego na dłużniku.

Wierzycielem hipotecznym jest bank, który udzieli ci zadłużenia finansowego, a w tym konkretnym przypadku mowa o kredycie hipotecznym. Kredytobiorca jako dłużnik jest zobowiązany do oddania środków finansowych, które zostały udzielone w ramach wierzytelności na zakup nieruchomości. Jeśli zaniechasz spłaty swojego zobowiązania, bank będzie mógł dochodzić praw do odzyskania wierzytelności z pomocą odpowiednich organów prawa, m.in. dzięki hipotece.

Kim może być wierzyciel? To określenie, które pasuje do każdej osoby, lub instytucji, wobec której masz potwierdzony umową dług. Wierzycielem może zatem być:

  • Bank, który udzieli ci kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego, kredytu konsolidacyjnego, czy innego zadłużenia.

  • SKOK, który udzieli ci pożyczki lub kredytu.

  • Firma pożyczkowa, która pozwoli ci skorzystać z dowolnej oferty finansowej, w tym m.in. z pożyczki bez BIK, czy promocyjnej chwilówki.

  • Przedsiębiorca, który sprzedał ci swoje produkty z odroczoną płatnością, a także firma, z którą została zawarta umowa abonamentowa, czy umowa ratalna.

  • Osoba prywatna, wobec której masz określone zobowiązania finansowe, np. alimenty wypłacane na dzieci.

Egzekucja wierzytelności

Klient banku, który nigdy wcześniej nie miał problemów ze spłatą swojego zobowiązania, z pewnością nie wie, jak wygląda proces związany z odzyskaniem wierzytelności przez bank. Jeśli interesuje cię egzekucja wierzytelności i chcesz zapoznać się z tym procesem, postaramy się przekazać ci najważniejsze informacje.

Egzekucja wierzytelności następuje wyłącznie w przypadku, gdy dłużnik zaczyna zalegać ze spłatą swojego zobowiązania, przy czym warto pamiętać, że egzekucja wierzytelności nie następuje po miesiącu zwłoki w spłacie.

Jak przebiega egzekucja długu? Wierzyciel może rozpocząć wobec dłużnika egzekucję komorniczą, wybierając dowolnego komornika na terenie kraju. Wyjątkiem są jednak wierzytelności hipoteczne, zadłużenie na nieruchomości egzekwowane jest przez komornika, który pracuje dla sądu rejonowego, zgodnego z lokalizacją nieruchomości.

Jeśli dłużnik zawrze porozumienie z wierzycielem, np. umożliwiając wydłużenie spłaty i obniżenie kosztów, możliwe jest zawieszenie procedury komorniczej.

Obowiązki wierzyciela

Wierzyciel nie tylko ma prawa wobec dłużnika, ale także obowiązki, wynikające z zawartej umowy. Do najważniejszych obowiązków wierzyciela należy prawidłowe przeprowadzenie egzekucji. Co oznacza, że to wierzyciel ma wskazać majątek dłużnika, z którego ma zostać przeprowadzona egzekucja, a także przygotować wszystkie formalności związane z egzekucją komorniczą, w tym wskazać jakie czynności ma względem dłużnika podjąć komornik.

Równie ważny jest obowiązek zwrócenia wyegzekwowanych środków, jeśli egzekucja została przeprowadzona niepoprawnie. W szczególności dotyczy to nienależnie wyegzekwowanych środków finansowych.

Podsumowanie

Już wiesz, kim jest wierzyciel hipoteczny, a także, w jaki sposób przebiega egzekucja na dłużniku, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Warto wiedzieć coś na ten temat i mieć świadomość, jak może potoczyć się sprawa związana z egzekwowaniem należności, jeśli kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać swojego zadłużenia.

Jeśli chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego, pamiętaj, że możesz wybrać z oferty, która zapewni ci najlepsze warunki. Zachęcamy do porównania dostępnych ofert i wybrania usługi, która nie będzie obciążeniem dla twojego portfela. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą, podjęcie decyzji nie będzie dla ciebie trudne. Gwarantujemy, że korzystając z naszych narzędzi finansowych, błyskawicznie porównasz najlepsze kredyty hipoteczne, a twoje decyzja będzie miała realny wpływ na to, z jaką łatwością spłacisz swoje zadłużenie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co zapewnia bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu?
01.12.2021

Co zapewnia bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu? Sprawdź warunki społecznego i rodzinnego bonu mieszkaniowego

...państwo ma pomóc m.in. zgromadzić wymagany wkład własny na kredyt hipoteczny czy później spłacić zobowiązanie. Bon mieszkaniowy z kolei ma...

...głównie do osób, które mają ograniczone możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, z kolei drugi przeznaczony będzie dla rodzin wielodzietnych. Warto...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Ile kosztuje i gdzie złożyć wniosek o kredyt na 5 lat?
30.11.2021

Symulacja kredytu na 5 lat. Ile kosztuje i gdzie złożyć wniosek o kredyt na 5 lat?

...wypłatę pieniędzy w bankach? Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Symulacja kredytu...

...który pokryje cały koszt pojazdu. Trzecia propozycja banków to kredyt hipoteczny. W tym przypadku 5 lat to bardzo niewiele. Zwykle kredyty hipoteczne...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy?
29.11.2021

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kiedy zdecydować się na kredyt w banku?

...było wnieść wyższy wkład własny niż normalnie, z kolei o kredyt gotówkowy można było wnioskować wyłącznie online, a wcześniej klient...

...w pewnym stopniu ograniczyły swoją działalność. By wziąć kredyt hipoteczny, w niektórych instytucjach trzeba było wnieść wyższy wkład...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?
26.11.2021

Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

...z dofinansowania, a pozostałą część kosztów pokryć np. kredytem gotówkowym. Decydując się na wynajem lokalu w ramach programu, możesz...

...lub nie posiadasz odpowiedniej zdolności kredytowej, aby otrzymać kredyt hipoteczny, musisz pomyśleć o wynajęciu mieszkania. Na szczęście, rynek...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku – praktyczny poradnik
25.11.2021

Kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku – praktyczny poradnik

Jak kupić mieszkanie bez pośrednika – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą zainwestować w nieruchomość, ale niekonieczne płacić dodatkowo agencjom nieruchomości. Kupno mieszkania to jednak duży wydatek oraz szereg formalności. Bez pomocy pośredników musisz dopilnować ich samodzielnie. Sprawdź, jak wygląda kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Ile trzeba mieć punktów w BIK, aby otrzymać kredyt?
24.11.2021

Ile trzeba mieć punktów w BIK aby otrzymać kredyt? Jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem?

...się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, czy nawet zwykły kredyt gotówkowy, jest sprawdzany przez bank w BIK-u.  Ocena BIK przedstawiona w...

...w tym kredyty i pożyczki. Każdy klient starający się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, czy nawet zwykły kredyt gotówkowy, jest...

Zobacz więcej
11 min. czytania