Kim jest wierzyciel hipoteczny?

Zaktualizowano: 04.02.2021 14:40
Opublikowano: 23.04.2020 14:08
Średnia ocena: 5,84/6 Głosów: 24

Wierzyciel jest jedną ze stron zobowiązania finansowego. Zadłużenie ze strony wierzyciela jest wierzytelnością, którą powinien odzyskać w wyznaczonym czasie, podczas gdy dla dłużnika zobowiązanie to dług, który należy spłacić.

Korzystając z usług banku i starając się o kredyt, musisz wiedzieć, że po podpisaniu umowy zostaniesz dłużnikiem banku, a instytucja, która udzieli ci dowolnego kredytu lub pożyczki gotówkowej, będzie twoim wierzycielem.

Zastanawia cię, co dokładnie oznacza termin wierzyciel hipoteczny? Chcesz mieć pewność, że zdajesz sobie sprawę ze wszystkich praw i obowiązków związanych z wierzycielem, szczególnie mając na uwadze tak poważne zadłużenie, jakim jest kredyt na kupno mieszkania? W naszym artykule znajdziesz wiele odpowiedzi na swoje pytania, dzięki czemu z większym spokojem podejdziesz do wnioskowania o kredyt oraz podpisanie umowy. Wystarczy kilka minut, a zapewnimy ci większą świadomość finansową, która z całą pewnością okaże się przydatna, nawet jeśli nie zamierzasz w najbliższym czasie złożyć wniosku o kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny - podstawowe informacje

Kredyt hipoteczny jest niewątpliwie bardzo charakterystycznym zadłużeniem, które ciężko pomylić z innymi zobowiązaniami finansowymi. To oferta celowa, która dla wielu klientów oznacza realną możliwość spełnienia marzeń o własnym mieszkaniu, czy nawet budowie domu. To zadłużenie finansowe, które wymaga większej rozwagi, niż jakakolwiek inna oferta banku. Kredyt hipoteczny udzielany jest najczęściej na bardzo wysoką kwotę, jednocześnie wiążąc umową bank oraz kredytobiorcę na długie lata. Warto zdawać sobie z tego sprawę, gdyż perspektywa spłacania zobowiązania przez nawet 30 lat nie zawsze jest prosta. W takiej sytuacji zastanów się nad swoją sytuacją finansową, a także stabilnością dochodów.

Klient ubiegający się o kredyt hipoteczny nie może zapomnieć o tym, że bank dokładnie sprawdzi jego zdolność kredytową, a także historię wcześniejszych zobowiązań. Potrzebne będzie zaświadczenie o zarobkach, a często także wyciąg z rachunku bankowego. Instytucja z pewnością skorzysta z raportu Biura Informacji Kredytowej, a na zgodę kredytową szansę mają wyłącznie te osoby, które pomyślnie przejdą weryfikację wiarygodności.

Hipoteka - czyli co?

Hipoteka jest zabezpieczeniem finansowym, który polega na ograniczeniu praw własności na rzecz wierzyciela, który udzielił zobowiązania finansowego dłużnikowi, który jest właścicielem nieruchomości. Kredyt hipoteczny korzysta z hipoteki, dzięki czemu bank ma możliwość, by zminimalizować ryzyko kredytowe i zabezpieczyć się na wypadek niewypłacalności klienta banku. Bank może dochodzić do odzyskania zainwestowanych środków, dzięki hipotece, która ciąży na nieruchomości.

Hipoteka powstaje w momencie dokonania wpisu do księgi wieczystej danej nieruchomości. Wygaśnięcie hipoteki następuje po spłaceniu całego zadłużenia, po uzyskaniu od banku konkretnych dokumentów, które pozwolą na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Mimo hipoteki właściciel nieruchomości ma wszystkie prawa do dowolnego zarządzania lokalem. Możliwa jest także sprzedaż mieszkania lub domu z hipoteką. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym czegoś więcej, koniecznie sprawdź artykuł, poświęcony temu zagadnieniu.

Wierzyciel - kim jest?

Wierzyciel jest jedną ze stron zobowiązania finansowego. Zadłużenie ze strony wierzyciela jest wierzytelnością, którą powinien odzyskać, podczas gdy dla dłużnika zobowiązanie to dług, który należy spłacić, wraz z wszystkimi odsetkami, w wyznaczonym czasie, który określony jest, wraz z wszystkimi warunkami w umowie zawartej przed udzieleniem zobowiązania.

Wyróżniamy dwa rodzaje wierzycieli:

  • Wierzyciel dobrowolny - czyli taki, który staje się nim za porozumieniem obu stron, co zostaje udokumentowane z pomocą aktu notarialnego.

  • Wierzyciel przymusowy – czyli wierzyciel, który staje się nim bez zgody dłużnika, w wyniku nakazu zapłaty, postanowienia sądu lub wyroku ciążącego na dłużniku.

Wierzycielem hipotecznym jest bank, który udzieli ci zadłużenia finansowego, a w tym konkretnym przypadku mowa o kredycie hipotecznym. Kredytobiorca jako dłużnik jest zobowiązany do oddania środków finansowych, które zostały udzielone w ramach wierzytelności na zakup nieruchomości. Jeśli zaniechasz spłaty swojego zobowiązania, bank będzie mógł dochodzić praw do odzyskania wierzytelności z pomocą odpowiednich organów prawa, m.in. dzięki hipotece.

Kim może być wierzyciel? To określenie, które pasuje do każdej osoby, lub instytucji, wobec której masz potwierdzony umową dług. Wierzycielem może zatem być:

  • Bank, który udzieli ci kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego, kredytu konsolidacyjnego, czy innego zadłużenia.

  • SKOK, który udzieli ci pożyczki lub kredytu.

  • Firma pożyczkowa, która pozwoli ci skorzystać z dowolnej oferty finansowej, w tym m.in. z pożyczki bez BIK, czy promocyjnej chwilówki.

  • Przedsiębiorca, który sprzedał ci swoje produkty z odroczoną płatnością, a także firma, z którą została zawarta umowa abonamentowa, czy umowa ratalna.

  • Osoba prywatna, wobec której masz określone zobowiązania finansowe, np. alimenty wypłacane na dzieci.

Egzekucja wierzytelności

Klient banku, który nigdy wcześniej nie miał problemów ze spłatą swojego zobowiązania, z pewnością nie wie, jak wygląda proces związany z odzyskaniem wierzytelności przez bank. Jeśli interesuje cię egzekucja wierzytelności i chcesz zapoznać się z tym procesem, postaramy się przekazać ci najważniejsze informacje.

Egzekucja wierzytelności następuje wyłącznie w przypadku, gdy dłużnik zaczyna zalegać ze spłatą swojego zobowiązania, przy czym warto pamiętać, że egzekucja wierzytelności nie następuje po miesiącu zwłoki w spłacie.

Jak przebiega egzekucja długu? Wierzyciel może rozpocząć wobec dłużnika egzekucję komorniczą, wybierając dowolnego komornika na terenie kraju. Wyjątkiem są jednak wierzytelności hipoteczne, zadłużenie na nieruchomości egzekwowane jest przez komornika, który pracuje dla sądu rejonowego, zgodnego z lokalizacją nieruchomości.

Jeśli dłużnik zawrze porozumienie z wierzycielem, np. umożliwiając wydłużenie spłaty i obniżenie kosztów, możliwe jest zawieszenie procedury komorniczej.

Obowiązki wierzyciela

Wierzyciel nie tylko ma prawa wobec dłużnika, ale także obowiązki, wynikające z zawartej umowy. Do najważniejszych obowiązków wierzyciela należy prawidłowe przeprowadzenie egzekucji. Co oznacza, że to wierzyciel ma wskazać majątek dłużnika, z którego ma zostać przeprowadzona egzekucja, a także przygotować wszystkie formalności związane z egzekucją komorniczą, w tym wskazać jakie czynności ma względem dłużnika podjąć komornik.

Równie ważny jest obowiązek zwrócenia wyegzekwowanych środków, jeśli egzekucja została przeprowadzona niepoprawnie. W szczególności dotyczy to nienależnie wyegzekwowanych środków finansowych.

Podsumowanie

Już wiesz, kim jest wierzyciel hipoteczny, a także, w jaki sposób przebiega egzekucja na dłużniku, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Warto wiedzieć coś na ten temat i mieć świadomość, jak może potoczyć się sprawa związana z egzekwowaniem należności, jeśli kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać swojego zadłużenia.

Jeśli chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego, pamiętaj, że możesz wybrać z oferty, która zapewni ci najlepsze warunki. Zachęcamy do porównania dostępnych ofert i wybrania usługi, która nie będzie obciążeniem dla twojego portfela. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą, podjęcie decyzji nie będzie dla ciebie trudne. Gwarantujemy, że korzystając z naszych narzędzi finansowych, błyskawicznie porównasz najlepsze kredyty hipoteczne, a twoje decyzja będzie miała realny wpływ na to, z jaką łatwością spłacisz swoje zadłużenie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?
Kredyty hipoteczne 25.05.2021

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?

Mieszkanie bez wkładu własnego? To możliwe! A to wszystko za sprawą Nowego Ładu, czyli rządowego programu, który ma wspomóc młodych Polaków w zaciągania kredytów hipotecznych. Liczyć mogą oni nie tylko na gwarancję wkładu własnego, ale i dopłatę do kredytu za drugie i każde kolejne dziecko. Czy program “Mieszkanie bez wkładu własnego” okaże się korzystny? A może tkwią w nim pewne haczyki? Sprawdzamy! 

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny Alior Bank - czym wyróżnia się kredyt Megahipoteka?
Kredyty hipoteczne 06.05.2021

Kredyt hipoteczny Alior Bank - czym wyróżnia się kredyt Megahipoteka?

Wybierając kredyt na mieszkanie, zwróć uwagę na kredyt hipoteczny Alior Banku. Sprawdź ten kredyt hipoteczny online i przekonaj się, czy to oferta, która spełnia twoje wymagania pod względem tego, jak wygląda oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?
Kredyty hipoteczne 27.04.2021

Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?

Podatek katastralny to rodzaj podatku od nieruchomości, który z powodzeniem funkcjonuje już w wielu krajach. W Polsce opłata, którą ponoszą właściciele mieszkań lub domów naliczana jest na nieco innych zasadach, chociaż wiele mówi się o tym, że podatek katastralny zacznie obowiązywać również u nas. Jak miałby wyglądać? Sprawdźmy, czym jest podatek katastralny i na jakich zasadach obowiązuje.

Zobacz więcej
Jak szybko otrzymasz kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne 22.04.2021

Jak szybko otrzymasz kredyt hipoteczny?

Ile czasu będzie potrzebować bank, zanim otrzymasz zgodę na kredyt hipoteczny? Kredyt na mieszkanie wymaga więcej cierpliwości niż kredyt na dowolny cel. Przekonaj się, ile czekać będziesz na podpisanie umowy kredytowej po wysłaniu wniosku o kredyt.

Zobacz więcej
PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty
Kredyty hipoteczne 16.04.2021

PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty

Kredyt własny kąt hipoteczny w PKO Banku Polskim cieszy się dużym powodzeniem, czy warto z tej oferty skorzystać? Sprawdź, co do zaoferowania w ramach kredytu hipotecznego ma dla swoich klientów PKO Bank Polski.

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę
Kredyty hipoteczne 09.04.2021

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę

Czy masz szansę wpłynąć na to, jak bank oceni twoją zdolność kredytową? Przekonaj się, że bez wysiłku możesz sprawić, że scoring BIK będzie dla ciebie korzystniejszy, a bank będzie w stanie przedstawić ci atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj