Mieszkanie dla Młodych - najważniejsze informacje i warunki oferty

Mieszkanie dla Młodych cieszyło się ogromnym powodzeniem, sprawdź dlaczego. Czy młodzi ludzie mogą liczyć na nowy program rządu, który pomoże im kupić nieruchomość tak jak MDM?
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Mieszkanie dla Młodych - najważniejsze informacje i warunki oferty

Decyzja o kupnie mieszkania, szczególnie dla młodych ludzi, bywa jedną z najważniejszych w życiu. Wyprowadzka na własne mieszkanie i zobowiązanie w banku to decyzja na lata, warto zatem dbać o korzystne warunki, a także zastanowić się, czy istnieje szansa, by skorzystać z programu, który może pomóc w kupnie nieruchomości. Jeszcze do niedawna, niezwykłą popularnością cieszył się program Mieszkanie dla Młodych, który oferował dofinansowanie finansowe na pokrycie wkładu własnego dla młodych osób, które były gotowe skorzystać z kredytu hipotecznego.

Jak przebiegał proces skorzystania z MDM? Kto mógł z takiej oferty skorzystać? Jakie warunki ciążą na beneficjentach MDM do tej pory? Czy rząd zaproponował nowy program, który może zastąpić Mieszkanie dla Młodych i pomóc w rozpoczęciu nowego rozdziału życia, we własnym mieszkaniu lub domu? To pytania, na które odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Mieszkanie dla Młodych - dofinansowanie wkładu własnego

Program Mieszkanie dla Młodych funkcjonował w latach 2014-2018. Z dostępnych danych wynika, że MDM skorzystało ponad 110 tysięcy osób, a kwota wypłaconych beneficjentom dopłat wyniosła ponad 3 miliardy złotych. Mieszkanie dla Młodych zapewniało dofinansowanie wkładu własnego, podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Dopłaty były uzależnione od liczby wnioskujących, a także sytuacji osoby, która starała się o skorzystanie z programu. Jaki był przedział dopłat wypłacanych przez państwo?

  • 10% dofinansowania kredytu hipotecznego dla singli i rodzin bezdzietnych;

  • 15% dofinansowania dla rodzin z jednym dzieckiem;

  • 20% dofinansowania dla rodzin z dwójką dzieci;

  • nawet do 30% dofinansowania dla rodzin z minimum trójką dzieci.

Program MDM bardzo wpłynął na rynek nieruchomości w całym kraju, warto także wspomnieć, że aż 70% beneficjentów należało do pierwszej grupy, co oznacza, że najwięcej pieniędzy trafiło do singli oraz par bezdzietnych, starających się o własne mieszkanie.

Warunki skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych

Mieszkanie dla Młodych skierowane było do osób, które były w stanie zapewnić odpowiednie warunki. Warto zacząć od tego, że program skierowany był wyłącznie do osób, które starały się o kredyt hipoteczny na kupno nieruchomości. Trzeba zatem pamiętać, że najważniejsze warunki w tym przypadku stawiały instytucje. Klient ubiegający się o kredyt hipoteczny, podobnie jak teraz, musiał wykazać się wystarczająco wysoką zdolnością kredytową, stałymi dochodami, a także dobrą historią kredytową. Kluczowe było także poprawne wypełnienie wniosku o kredyt, a także wypełnienie wniosku o skorzystanie z programu MDM.

Dodatkowe warunki narzucone były już przez ideę programu dopłat. Z MDM skorzystać mogły osoby, które:

  • w momencie złożenia wniosku o dopłatę do kredytu na mieszkanie nie ukończyły 35 roku życia;

  • nie są właścicielami lub współwłaścicielami innej nieruchomości;

  • osoby, którym nie przysługuje prawo do otrzymania mieszkania komunalnego.

Warto wspomnieć, że rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny, wraz z wnioskiem o dopłatę z programu, trwało dłużej, a młodzi klienci banków, musieli czekać nawet do 30 dni na decyzję w sprawie zgody kredytowej.

Jakie warunki obowiązują osoby które skorzystały z MDM

Choć program Mieszkanie dla Młodych zakończył się w 2018 roku, czyli już 2 lata temu, osoby, które w tamtym czasie skorzystały z pomocy państwa, muszą liczyć się z warunkami, które wciąż ich obowiązują. Poza warunkami związanymi z otrzymaniem dopłaty do kredytu konieczne było także przyjęcie warunków, które dotyczyły samej nieruchomości, aż do 5 lat od zawarcia umowy i skorzystania z programu MDM. Jakie obowiązki dotykają aktualnie beneficjentów programu? Oto lista warunków, które cały czas muszą być przestrzegane przez te osoby:

  • beneficjent programu MDM nie może przynajmniej przez 5 lat od zawarcia umowy kupna nieruchomości sprzedać jej;

  • beneficjent programu MDM nie może wynająć nieruchomości, która została nabyta z pomocą dopłaty do wkładu własnego.

Nowe rozwiązania

Choć program Mieszkanie dla Młodych cieszył się ogromną popularnością, zgodnie z przewidywaniami zakończył się w roku 2018 i nie doczekał się kontynuacji. Padło także wiele zarzutów, twierdzących, że pomoc miała być skierowana do młodych ludzi w trudnej sytuacji finansowej, choć w rzeczywistości z programu mogły skorzystać w pełni wyłącznie osoby o dobrej i stabilnej sytuacji finansowej.

Warto jednak pamiętać, że program wspierał rodziny wielodzietne i pod tym względem wielu beneficjentów wciąż może liczyć na wsparcie finansowe, mimo zakończenia programu. W jaki sposób? Zgodnie z oficjalnym komunikatem, beneficjenci, którzy skorzystali z programu, a w ciągu 5 lat od zawarcia umowy kredytowej w ramach MDM urodziły lub przysposobiły trzecie dziecko, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Dopłata stanowi 5% kosztu nieruchomości, ustalonego w momencie zawarcia umowy kredytowej.

Choć rząd wprowadził alternatywne programy, które mają pomóc w usamodzielnieniu się młodych ludzi, nie zyskały one tak dużego zainteresowania, jak Mieszkanie dla Młodych.

Z jakich programów można skorzystać aktualnie? Mieszkanie Plus oraz Mieszkanie na Start to programy o podobnym charakterze, oba oferują wsparcie dla osób, które zainteresowane są wynajmem mieszkań. Dlatego też chcąc kupić własne mieszkanie lub dom, trzeba samodzielnie zadbać o spełnienie wszystkich warunków i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miał wejść w życie projekt, który byłby w stanie zaproponować tak korzystne warunki, jak MDM.

Kredyt hipoteczny w trakcie pandemii

Aktualna sytuacja kredytobiorców jest bardzo skomplikowana, a wszystko to przez pandemię, która dotknęła Polaków. Niższa zdolność kredytowa klientów banków, a także niestabilna sytuacja zatrudnienia, znacznie wpływa na mniejszą liczbę udzielanych kredytów hipotecznych. Chcesz mieć gwarancję, że bank zgodzi się na udzielenie ci kredytu na kupno mieszkania lub domu? Warto zadbać o bardzo dobrą historię kredytową, a także zebranie oszczędności, dzięki którym możliwe będzie pokrycie wkładu własnego, nawet jeśli bank oczekuje, że będzie to nawet od 30% do 40% wartości nieruchomości.

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły