Terminowa spłata kredytu - zadbaj o swoją historię kredytową i BIK

Zaktualizowano: 03.02.2021 13:56
Opublikowano: 23.07.2020 15:02
Średnia ocena: 5,95/6 Głosów: 18

Dobra historia kredytowa klienta banku jest ważna niezależnie od rodzaju kredytu. Wnioskując o dowolne zobowiązanie w banku, musisz liczyć się z tym, że instytucja będzie chciała skorzystać z bazy BIK.

Jeśli zastanawiasz się nad zadłużeniem finansowym, warto wcześniej zadbać o to, by mieć bardzo korzystną historię kredytową. Musisz także pamiętać, że terminowa spłata kredytu będzie istotna, jeśli w przyszłości planujesz kolejne zadłużenie. Co musisz wiedzieć o BIK i jak zwiększyć swoje szanse na dowolny kredyt? Z naszą pomocą uda ci się uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. To twój pierwszy kredyt? A może wręcz przeciwnie, już wielokrotnie korzystałeś z usług banków? Historia kredytowa, a także raporty BIK będzie miał znaczenie niezależnie od tego, który raz wnioskujesz o zobowiązanie.

Historia kredytowa - kluczowa informacja na temat kredytobiorcy

Z pomocą historii kredytowej bank jest w stanie określić wiarygodność swojego klienta, dlatego dobra historia kredytowa jest tak ważna niezależnie od rodzaju kredytu. Wnioskując o dowolne zobowiązanie w banku, musisz liczyć się z tym, że instytucja będzie chciała skorzystać z bazy BIK i przeanalizować twój raport.

Historia kredytowa ma dla kredytobiorcy ubiegającego się o zadłużenie, takie samo znaczenie jak zdolność kredytowa. Klient, który mimo korzystnych warunków finansowych posiada negatywną historię, nie może liczyć na pozytywną decyzję banku. Jeśli zatem szukasz oferty bez weryfikacji historii kredytowej, musisz rozważyć skorzystanie z usług parabanku. Tylko firmy pożyczkowe posiadają wśród swoich usług chwilówki bez BIK.

Terminowa spłata wcześniej zaciągniętego zobowiązania może okazać się jednak bardzo pomocna. Pamiętaj, że twoja historia kredytowa gromadzi wszystkie informacje, co oznacza, że bank będzie mógł także przekonać się o tym, że twoje zobowiązania zostały spłacone zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, co znacznie ułatwi ci zdobycie zgody kredytowej.

Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje o ponad 25 mln osób, które spłacają swoje zobowiązania finansowe. Raport na temat konkretnej osoby zawierać będzie informacje na temat tego, z jakich usług finansowych ona korzysta, kiedy umowy zostały zawarte, jak przebiega ich spłata, lub w jaki sposób została dana usługa spłacona. BIK odnotuje wszystkie opóźnienia w spłacie, czy narastające zadłużenia.

Jeśli wnioskujesz o kredyt, a coraz częściej także o pożyczki online, musisz liczyć się z tym, że bank lub firma pożyczkowa będzie chciała otrzymać taki raport. W ten sposób możliwe jest określenie, czy dany klient jest osobą wiarygodną i miał okazję wcześniej wykazać się terminową spłatą zobowiązania. To duże ułatwienie, by realnie ocenić ryzyko kredytowe i móc wydać decyzję związaną z tym, czy osoba wnioskująca o zobowiązanie powinna otrzymać zgodę kredytową.

Biuro Informacji Kredytowej aktualizuje gromadzone przez siebie informacje raz w tygodniu, dzięki czemu raport jest zawsze bardzo aktualny.

Dane o długach widnieją w BIK przez 5 lat, co oznacza, że przez cały ten okres, kredytobiorca będzie miał poważne problemy z otrzymaniem zgody na kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt na samochód, kredyt konsolidacyjny, limit na koncie, kartę kredytową, czy pożyczkę, jeśli parabank weryfikuje historię kredytową.

Warto skorzystać z możliwości, by samodzielnie zapoznać się z raportem BIK. Co pół roku możesz wnioskować o otrzymanie dostępu do bazy BIK całkowicie za darmo. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Koniecznie sprawdź nasz artykuł poświęcony temu, jak samodzielnie możesz sprawdzić raport BIK za darmo.

Jak wyczyścić BIK z niekorzystnych lub nieprawdziwych informacji?

Biuro Informacji Kredytowych może dokonać korekty lub usunięcia niektórych wpisów z twojego raportu wyłącznie w trzech przypadkach, są to sytuacje gdy:

  • minęło 5 lat od spłacenia pożyczki lub kredytu z zadłużeniem, lub opóźnieniem w spłacie;

  • w raporcie pojawiły się dane nieprawdziwe lub nieaktualne;

  • odwołasz zgodę przetwarzania danych związanych z terminowo spłacanym zadłużeniem;

W jaki sposób możesz wnioskować o korektę wskazanych informacji? Musisz zgłosić się do instytucji, która udzieliła tych informacji BIK, należy zatem wysłać wniosek do banku lub parabanku. BIK może zaktualizować dane wyłącznie po interwencji instytucji, która wcześniej udostępniał takie dane.

Wybierz ofertę, która nie będzie dla ciebie wyzwaniem

Zadbaj o swoją historię kredytową, wybierając zadłużenie, zawsze dbaj o to, by mieć jak największą szansę spłacić je bez większego problemu. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na kredyt gotówkowy na dowolny cel, czy wręcz przeciwnie, szukasz kredytu na mieszkanie, twoja decyzja będzie miała ogromny wpływ na to, jak przebiegać będzie cały okres kredytowania.

W takiej sytuacji warto skorzystać z licznych porad i narzędzi finansowych, które pomogą ci podjąć najlepszą decyzję i maksymalnie obniżyć miesięczne opłaty związane z zadłużeniem.

Na naszej stronie znajdziesz kalkulator kredytowy, a także aktualne rankingi, dzięki którym szybko ocenisz, który bank może zaoferować ci usługę z najlepszymi warunkami.

Nie masz pewności, czy stać cię na spłatę kredytu, którego tak bardzo potrzebujesz? Dostosuj ofertę do własnych możliwości, a wcześniej sprawdź, z pomocą kalkulatora zdolności kredytowej, czy bank będzie mógł udzielić ci zadłużenia, mając na uwadze twoje miesięczne dochody, a także stałe wydatki. Pamiętaj, że koszt kredytu zależy od wielu czynników i warto zwrócić uwagę na wszystkie opłaty pozaodsetkowe, które częstą nie są brane pod uwagę w momencie wybierania oferty banku lub parabanku.

Jak możesz zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Aktualnie banki dużo ostrożniej wydają decyzje kredytowe, o czym możesz się przekonać, zapoznając się z artykułami na temat zmian związanych z kredytami gotówkowymi w czasie pandemii, a także zmian, jakie zaszły w związku z oceną klientów starających się o kredyt gotówkowy. Chcesz mieć pewność, że twój wniosek zostanie przyjęty pozytywnie, a ty w krótkim czasie będziesz mieć czas podpisać umowę i skorzystać z pieniędzy, których potrzebujesz? Jest kilka prostych sposobów, które pozwolą ci zwiększyć szanse na kredyt. Przekonaj się, co możesz zrobić, by zapewnić sobie wyższy scoring kredytowy:

  • Zadbaj o to, by twoja historia kredytowa świadczyła o tym, że jesteś wiarygodnym kredytobiorcom. Możesz przed złożeniem wniosku zdecydować się na skorzystanie z kupna sprzętu na raty i po spłaceniu zobowiązania złożyć wniosek o kredyt. To szczególnie pomocne w przypadku kredytu hipotecznego;

  • Wyższa zdolność kredytowa dzięki wydłużeniu terminu spłaty. Decydując się na wydłużenie okresu kredytowania, możesz liczyć na obniżenie miesięcznych opłat, co jednocześnie będzie miało wpływ na lepszy wynik po obliczeniu twojej zdolności kredytowej;

  • Umowa o pracę zamiast umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Banki w tej chwili niechętnie udzielają zadłużeń klientom, którzy pracują na podstawie umowy cywilnoprawnej. Warto więc starać się o umowę na czas nieokreślony i cieszyć się większym zaufaniem instytucji;

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021
Kredyty gotówkowe 04.05.2021

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021

Najtańszy kredyt gotówkowy może pomóc ci pokryć bieżące wydatki bez uciążliwych kosztów, czy wysokiej raty. Przekonaj się, że korzystając z darmowego porównania kredytów, łatwiej będzie Ci wybrań tani kredyt i cieszyć się dodatkową gotówką.

Zobacz więcej
Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku
Kredyty gotówkowe 26.04.2021

Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat Pożyczki Internetowej w Alior Banku? Co do zaoferowania ma bank dla nowych klientów, którzy wnioskować będą o zobowiązanie online? Przekonaj się, czy Pożyczka Internetowa to usługa dla Ciebie.

Zobacz więcej
Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?
Kredyty gotówkowe 19.04.2021

Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?

Choć wydaje się, że kredyt gotówkowy jest bardzo uniwersalnym zadłużeniem, okazuje się, że nie zawsze warto starać się o takie zobowiązanie. Sprawdź, czy masz powód, by zrezygnować z pożyczki na dowolny cel. 

Zobacz więcej
Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?

Okres kredytowania to jeden z najważniejszych parametrów kredytu. Wpływa on zarówno na wysokość raty, jak i na całkowity koszt zobowiązania. Powinien być na tyle krótki, by nie dopłacać za dużo do pożyczonego kapitału, ale i na tyle długi, by nie powodować problemów ze spłatą raty.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj