× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Terminowa spłata kredytu - zadbaj o swoją historię kredytową i BIK

Zaktualizowano: 05.11.2020 13:58
Opublikowano: 23.07.2020 15:02
Średnia ocena: 5,88/6 Głosów: 8

Dobra historia kredytowa klienta banku jest ważna niezależnie od rodzaju kredytu. Wnioskując o dowolne zobowiązanie w banku, musisz liczyć się z tym, że instytucja będzie chciała skorzystać z bazy BIK.

Jeśli zastanawiasz się nad zadłużeniem finansowym, warto wcześniej zadbać o to, by mieć bardzo korzystną historię kredytową. Musisz także pamiętać, że terminowa spłata kredytu będzie istotna, jeśli w przyszłości planujesz kolejne zadłużenie. Co musisz wiedzieć o BIK i jak zwiększyć swoje szanse na dowolny kredyt? Z naszą pomocą uda ci się uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. To twój pierwszy kredyt? A może wręcz przeciwnie, już wielokrotnie korzystałeś z usług banków? Historia kredytowa, a także raporty BIK będzie miał znaczenie niezależnie od tego, który raz wnioskujesz o zobowiązanie.

Promocja
Polecamy
1
9,36%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
497,51 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
7523 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 18
2
10,07%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
480,78 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
152 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
3
12,38%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
524,01 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
3775 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 13
4
14,02%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
538,48 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
32292 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 95
5
14,56%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
543,24 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
8285 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 24

Historia kredytowa - kluczowa informacja na temat kredytobiorcy

Z pomocą historii kredytowej bank jest w stanie określić wiarygodność swojego klienta, dlatego dobra historia kredytowa jest tak ważna niezależnie od rodzaju kredytu. Wnioskując o dowolne zobowiązanie w banku, musisz liczyć się z tym, że instytucja będzie chciała skorzystać z bazy BIK i przeanalizować twój raport.

Historia kredytowa ma dla kredytobiorcy ubiegającego się o zadłużenie, takie samo znaczenie jak zdolność kredytowa. Klient, który mimo korzystnych warunków finansowych posiada negatywną historię, nie może liczyć na pozytywną decyzję banku. Jeśli zatem szukasz oferty bez weryfikacji historii kredytowej, musisz rozważyć skorzystanie z usług parabanku. Tylko firmy pożyczkowe posiadają wśród swoich usług chwilówki bez BIK.

Terminowa spłata wcześniej zaciągniętego zobowiązania może okazać się jednak bardzo pomocna. Pamiętaj, że twoja historia kredytowa gromadzi wszystkie informacje, co oznacza, że bank będzie mógł także przekonać się o tym, że twoje zobowiązania zostały spłacone zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, co znacznie ułatwi ci zdobycie zgody kredytowej.

Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje o ponad 25 mln osób, które spłacają swoje zobowiązania finansowe. Raport na temat konkretnej osoby zawierać będzie informacje na temat tego, z jakich usług finansowych ona korzysta, kiedy umowy zostały zawarte, jak przebiega ich spłata, lub w jaki sposób została dana usługa spłacona. BIK odnotuje wszystkie opóźnienia w spłacie, czy narastające zadłużenia.

Jeśli wnioskujesz o kredyt, a coraz częściej także o pożyczki online, musisz liczyć się z tym, że bank lub firma pożyczkowa będzie chciała otrzymać taki raport. W ten sposób możliwe jest określenie, czy dany klient jest osobą wiarygodną i miał okazję wcześniej wykazać się terminową spłatą zobowiązania. To duże ułatwienie, by realnie ocenić ryzyko kredytowe i móc wydać decyzję związaną z tym, czy osoba wnioskująca o zobowiązanie powinna otrzymać zgodę kredytową.

Biuro Informacji Kredytowej aktualizuje gromadzone przez siebie informacje raz w tygodniu, dzięki czemu raport jest zawsze bardzo aktualny.

Dane o długach widnieją w BIK przez 5 lat, co oznacza, że przez cały ten okres, kredytobiorca będzie miał poważne problemy z otrzymaniem zgody na kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt na samochód, kredyt konsolidacyjny, limit na koncie, kartę kredytową, czy pożyczkę, jeśli parabank weryfikuje historię kredytową.

Warto skorzystać z możliwości, by samodzielnie zapoznać się z raportem BIK. Co pół roku możesz wnioskować o otrzymanie dostępu do bazy BIK całkowicie za darmo. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Koniecznie sprawdź nasz artykuł poświęcony temu, jak samodzielnie możesz sprawdzić raport BIK za darmo.

Polecamy
1
2,65%
RRSO
909,37 PLN
Rata miesięczna
909,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
10933 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 108
2
2,23%
RRSO
868,30 PLN
Rata miesięczna
868,30 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 4/6
1254 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 16
3
2,40%
RRSO
884,23 PLN
Rata miesięczna
884,23 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
962 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 4
4
2,54%
RRSO
898,28 PLN
Rata miesięczna
898,28 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
717 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 8
Nowość
5
2,64%
RRSO
908,35 PLN
Rata miesięczna
908,35 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
188 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0

Jak wyczyścić BIK z niekorzystnych lub nieprawdziwych informacji?

Biuro Informacji Kredytowych może dokonać korekty lub usunięcia niektórych wpisów z twojego raportu wyłącznie w trzech przypadkach, są to sytuacje gdy:

  • minęło 5 lat od spłacenia pożyczki lub kredytu z zadłużeniem, lub opóźnieniem w spłacie;

  • w raporcie pojawiły się dane nieprawdziwe lub nieaktualne;

  • odwołasz zgodę przetwarzania danych związanych z terminowo spłacanym zadłużeniem;

W jaki sposób możesz wnioskować o korektę wskazanych informacji? Musisz zgłosić się do instytucji, która udzieliła tych informacji BIK, należy zatem wysłać wniosek do banku lub parabanku. BIK może zaktualizować dane wyłącznie po interwencji instytucji, która wcześniej udostępniał takie dane.

Wybierz ofertę, która nie będzie dla ciebie wyzwaniem

Zadbaj o swoją historię kredytową, wybierając zadłużenie, zawsze dbaj o to, by mieć jak największą szansę spłacić je bez większego problemu. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na kredyt gotówkowy na dowolny cel, czy wręcz przeciwnie, szukasz kredytu na mieszkanie, twoja decyzja będzie miała ogromny wpływ na to, jak przebiegać będzie cały okres kredytowania.

W takiej sytuacji warto skorzystać z licznych porad i narzędzi finansowych, które pomogą ci podjąć najlepszą decyzję i maksymalnie obniżyć miesięczne opłaty związane z zadłużeniem.

Na naszej stronie znajdziesz kalkulator kredytowy, a także aktualne rankingi, dzięki którym szybko ocenisz, który bank może zaoferować ci usługę z najlepszymi warunkami.

Nie masz pewności, czy stać cię na spłatę kredytu, którego tak bardzo potrzebujesz? Dostosuj ofertę do własnych możliwości, a wcześniej sprawdź, z pomocą kalkulatora zdolności kredytowej, czy bank będzie mógł udzielić ci zadłużenia, mając na uwadze twoje miesięczne dochody, a także stałe wydatki. Pamiętaj, że koszt kredytu zależy od wielu czynników i warto zwrócić uwagę na wszystkie opłaty pozaodsetkowe, które częstą nie są brane pod uwagę w momencie wybierania oferty banku lub parabanku.

Jak możesz zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Śledź na bieżąco najnowsze informacje ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem
Polub nasz profil na Facebooku

Aktualnie banki dużo ostrożniej wydają decyzje kredytowe, o czym możesz się przekonać, zapoznając się z artykułami na temat zmian związanych z kredytami gotówkowymi w czasie pandemii, a także zmian, jakie zaszły w związku z oceną klientów starających się o kredyt gotówkowy. Chcesz mieć pewność, że twój wniosek zostanie przyjęty pozytywnie, a ty w krótkim czasie będziesz mieć czas podpisać umowę i skorzystać z pieniędzy, których potrzebujesz? Jest kilka prostych sposobów, które pozwolą ci zwiększyć szanse na kredyt. Przekonaj się, co możesz zrobić, by zapewnić sobie wyższy scoring kredytowy:

  • Zadbaj o to, by twoja historia kredytowa świadczyła o tym, że jesteś wiarygodnym kredytobiorcom. Możesz przed złożeniem wniosku zdecydować się na skorzystanie z kupna sprzętu na raty i po spłaceniu zobowiązania złożyć wniosek o kredyt. To szczególnie pomocne w przypadku kredytu hipotecznego;

  • Wyższa zdolność kredytowa dzięki wydłużeniu terminu spłaty. Decydując się na wydłużenie okresu kredytowania, możesz liczyć na obniżenie miesięcznych opłat, co jednocześnie będzie miało wpływ na lepszy wynik po obliczeniu twojej zdolności kredytowej;

  • Umowa o pracę zamiast umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Banki w tej chwili niechętnie udzielają zadłużeń klientom, którzy pracują na podstawie umowy cywilnoprawnej. Warto więc starać się o umowę na czas nieokreślony i cieszyć się większym zaufaniem instytucji;

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Czy kredyt gotówkowy to oferta dla ciebie? Kto skorzysta z zawarciu umowy kredytowej?
Kredyty gotówkowe 11.01.2021

Czy kredyt gotówkowy to oferta dla ciebie? Kto skorzysta z zawarciu umowy kredytowej?

Czy kredyt gotówkowy jest ofertą dla każdego? Czy kredyt gotówkowy dla małżeństwa będzie różnił się od tego udzielonego singlowi? Czy emeryci i renciści mogą liczyć na zgodę kredytową starając się o zobowiązanie...

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy a wakacje kredytowe - zawieszenie spłaty w przypadku kredytu na dowolny cel
Kredyty gotówkowe 04.01.2021

Kredyt gotówkowy a wakacje kredytowe - zawieszenie spłaty w przypadku kredytu na dowolny cel

Czy decydując się na kredyt gotówkowy, możesz liczyć na wakacje kredytowe, lub możliwość zawieszenia spłaty, jeśli zajdzie taka potrzeba? Okazuje się, że nie jest to standardowa usługa w ramach zadłużenia.

Zobacz więcej
Zakupy na raty czy kredyt gotówkowy?
Kredyty gotówkowe 21.12.2020

Zakupy na raty czy kredyt gotówkowy?

Dlaczego kredyt ratalny jest tak chętnie wybierany przez klientów? Powodem mogą być bardzo atrakcyjne warunki, łatwy dostęp do oferty, minimum formalności, a także liczne promocje, które zapewniają brak dodatkowych opłat.

Zobacz więcej
Szybka pożyczka gotówkowa na 50 dni
Chwilówki 17.12.2020

Szybka pożyczka gotówkowa na 50 dni

Martwisz się, że 30-dniowy termin spłaty chwilówki nie jest dla ciebie? Firmy pożyczkowe są w stanie zaoferować ci także nieco dłuższy termin spłaty. Być może wydłużenie okresu spłaty do 50 dni pozwoli ci uregulować...

Zobacz więcej
Najtańszy kredyt gotówkowy na Święta Bożego Narodzenia
Kredyty gotówkowe 15.12.2020

Najtańszy kredyt gotówkowy na Święta Bożego Narodzenia

Chcesz mieć pewność, że wybierzesz najtańszy kredyt gotówkowy na Święta Bożego Narodzenia? Koniecznie sprawdź, jakie oferty możemy polecić, a także przekonaj się, czego możesz się spodziewać po ofertach banków,...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony
Kredyty hipoteczne 11.12.2020

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony

Umowa na czas określony może być dużą przeszkodą dla klienta, który planuje starać się o kredyt hipoteczny. Banki aktualnie bardzo dokładnie weryfikują swoich klientów, a z powodu pandemii, warunki otrzymania zgody kredytowej...

Zobacz więcej