Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

Zaktualizowano: 2021-11-26 09:34
Opublikowano: 2021-11-26 08:36
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę lub nie posiadasz odpowiedniej zdolności kredytowej, aby otrzymać kredyt hipoteczny, musisz pomyśleć o wynajęciu mieszkania. Na szczęście, rynek nieruchomości jest duży i bez przeszkód znajdziesz lokal od prywatnego właściciela. Możesz też skorzystać z mieszkań na abonent, które od pewnego czasu stają się coraz popularniejsze lub zgłosić się po lokal w ramach programu Mieszkanie za remont. 

Na czym polega program Mieszkanie za remont?

Przede wszystkim warto wiedzieć o tym, że program ten nie jest projektem ogólnokrajowym, a jedynie prowadzonym przez poszczególne gminy. W każdej z nich działa on jednak na tych samych zasadach. Czym więc jest program Mieszkanie za remont 2021? Osoba, która chce wynająć lokal mieszkalny, a nie posiada wystarczających środków, może otrzymać mieszkania z urzędu miasta do remontu. Dzięki temu w zamian za wykonane naprawy czy modernizację (na własny koszt), jest w stanie korzystać z mieszkania na preferencyjnych warunkach, jednak bez prawa do zwrotu poniesionego wkładu.

Remont mieszkania komunalnego nierzadko jest bardzo drogi, ale za to można skorzystać z dofinansowania, a pozostałą część kosztów pokryć np. kredytem gotówkowym.

Dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie za remont

Decydując się na wynajem lokalu w ramach programu, możesz ubiegać się o dofinansowanie na remont mieszkania sięgające nawet do 40 tys. złotych. Dopłata w ustalonej wysokości przysługuje na zrealizowanie konkretnych prac remontowych. Dla przykładu na wykonanie łazienki możesz otrzymać maksymalnie 25 tys. złotych, a na ogrzewania nie więcej niż 10 tys. złotych. Dofinansowanie na remont mieszkania komunalnego pozwoli Ci więc sporo zaoszczędzić, tym bardziej że nierzadko wspomniane 40 tys. stanowią połowę kosztów całej inwestycji.

To może Cię zainteresować: Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – jaki kredyt wybrać kupując mieszkanie? Różnice, opinie

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie za remont?

Szczegółowe wytyczne mówiące o tym, kto może otrzymać mieszkanie w zamian za remont, ustala samodzielnie każda gmina. Niektóre warunki są jednak ogólne i dotyczą wszystkich zainteresowanych. Wśród nich możemy wyróżnić konieczność spełnienia kryterium dochodowego, zarówno minimalnego, jak i maksymalnego, czy też wymóg posiadania środków potrzebnych na remont.

Gmina nie przyzna Ci jednak mieszkania w ramach programu, jeśli posiadasz prawa do innego lokalu mieszkalnego, czy też, jeśli masz jakiekolwiek zaległości z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu.  

Jakie warunki musi spełnić uczestnik programu Mieszkanie za remont?

Jak już wspomniałam, mieszkanie do remontu otrzyma jedynie ta osoba, która dysponuje wolnymi środkami, które przeznaczy na remont lokalu. Co więcej, nie może ona być właścicielem żadnej innej nieruchomości i spełniać kryterium dochodowe, które zostało określone przez daną gminę.

Lista chętnych do otrzymania mieszkania komunalnego za remont jest długa, dlatego nierzadko o tym, kto może cieszyć się z nowego domu, decyduje liczba uzyskanych punktów. Te przyznawane są za różne kwestie, np. za niepełnosprawność, bezdomność czy posiadanie dużej ilości dzieci.

Mieszkanie za remont a widełki dochodowe

Każda gmina samodzielnie ustala widełki dochodowe, które należy spełnić, aby otrzymać mieszkania od miasta. Dla przykładu w Katowicach wynoszą one od 1876,32 zł do 5003,52 zł dla gospodarstw jednoosobowych. W przypadku większych rodzin dochód na jedną osobę musi wynosić od 1250,88 zł do 3252,29 zł.

Warto wiedzieć: Kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku – praktyczny poradnik

Jak dołączyć do programu Mieszkanie za remont?

Jeśli zastanawiasz się, jak dostać mieszkanie do remontu to przede wszystkim powinieneś osobiście wybrać się do Urzędu Gminy lub wejść na jego stronę internetową. Tam zapoznasz się z wszystkimi warunkami i otrzymasz lub pobierzesz wniosek o przyznanie mieszkania.

Kliknij i sprawdź: Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?

Jak i gdzie złożyć wniosek do programu Mieszkanie za remont?

Wniosek o mieszkanie do remontu wraz z innymi dokumentami, które np. potwierdzają otrzymywany dochód, należy dostarczyć do Urzędu Gminy w wymaganym terminie.

Jakie miasta biorą udział w programie Mieszkanie za remont?

Jak już wspomniałam, Mieszkanie za remont nie jest programem ogólnokrajowym i dlatego mieszkańcy niektórych miast w ogóle nie będą w stanie z niego skorzystać. Jeśli więc zastanawiasz się, czy w Twojej gminie, organizowany jest projekt, sprawdź poniższą listę mieszkań za remont.

Mieszkanie za remont Katowice

Program Mieszkanie za remont w śląskim cieszy się dużą popularnością, na szczęście lista wolnych obiektów również jest znaczna. W stolicy województwa za 1 m kw. powierzchni mieszkania należy zapłacić od 4,27 zł do 6,14 zł. Szczegółowe informacje na temat programu realizowanego w Katowicach, uzyskasz w Wydziale Budynków i Dróg w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta lub sprawdzając stronę internetową.

Mieszkanie za remont Jaworzno

W Jaworznie o mieszkanie do remontu może starać się osoba, która spełnia kryterium dochodowe wynoszące od 115% do 250% kwoty najniższej emerytury na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Osoby samotne prowadzące jednoosobowe gospodarstwo muszą osiągać dochód, który wynosi od 180% do 400% założonej kwoty.

Mieszkanie za remont Szczecin

Wniosek o przyznanie mieszkanie za remont w tym mieście może składać osoba, która nie posiada żadnej nieruchomości i spełnia kryterium dochodowe. Dla przykładu rodzina trzyosobowa nie może osiągać większego dochodu niż 3000 - 6900 zł, a pięcioosobowa od 5000 do 9400 zł. Najemca zobowiązany jest również do tego, aby wykonać remont w ciągu 8 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Mieszkanie za remont Sosnowiec

W Sosnowcu czas na przeprowadzenie remontu jest znacznie krótszy i wynosi 4 miesiące. Co więcej, kandydat musi spełniać kryterium dochodowe, które wynosi:

  • od 1029,80 zł do 4119,20 zł dla gospodarstwa jednoosobowego w przeliczeniu dochodu na jedną osobę,
  • od 514,90 zł do 2574,50 zł dla gospodarstwa wieloosobowego w przeliczeniu dochodu na jedną osobę.

Mieszkanie za remont Warszawa

Niestety mieszkańcy stolicy naszego kraju nie mogą skorzystać z programu Mieszkanie za remont. W tym roku pojawiła się jednak propozycja jego wdrożenia.

Mieszkanie za remont Gdańsk

W 2021 roku, w Gdańsku zostało wystawionych 20 lokali, które można wynająć w ramach programu. Włodarze miasta zdecydowali, że przyszły lokator musi wyremontować nieruchomość w czasie nie dłuższym niż 12 miesięcy liczonych od dnia zawarcia umowy.

Mieszkanie za remont Wrocław

W stolicy województwa dolnośląskiego można otrzymać jedynie tradycyjne mieszkanie komunalne zarezerwowane dla osób o szczególnie niskich dochodach. Miasto niestety nie prowadzi programu Mieszkanie za remont.

Sprawdź koniecznie: Czym jest house flipping? Ile można zarobić na flipie nieruchomości?

Czy program Mieszkanie za remont to alternatywa dla kredytu hipotecznego?

Mieszkanie dostępne w ramach programu, nigdy nie staną się własnością osób, które będą w nim mieszkać, dlatego nie mogą stanowić alternatywy dla lokalu kupionego na własność. Z pewnością są jednak dobrym zamiennikiem, szczególnie dla osób, które nie mają zdolności kredytowej i nie mogą pozwolić sobie na zakup swojego domu.

Wady i zalety programu Mieszkanie za remont. Czy warto skorzystać z programu?

Opinie o Mieszkaniu za remont są bardzo dobre, właśnie dlatego program cieszy się tak dużą popularnością. Najczęściej na jeden lokal przypada wielu chętnych i gminy, chcąc wybrać najbardziej potrzebującą rodzinę, prowadzą tzw. system punktowy. Niezaprzeczalną zaletą programu Mieszkanie za remont jest fakt, że umowa o najem podpisywana jest na czas nieoznaczany, dzięki czemu lokatorzy nie muszą martwić się o to, czy z dnia na dzień nie zostaną pozbawieniu dachu nad głową.

Czy więc warto korzystać z Mieszkania za remont? Zdecydowanie tak, szczególnie gdy możesz liczyć również na dofinansowanie. Ceny tradycyjnego najmu są z miesiąca na miesiąc coraz wyższe, a różne formy umów (w tym najem okazjonalny) nierzadko najbardziej chronią praw samych właścicieli mieszkań, a nie lokatorów.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny w mBanku
27.01.2022

Kredyt hipoteczny w mBanku – sprawdź ofertę, warunki i koszt kredytu mieszkaniowego w mBanku!

W mBanku kredyt hipoteczny wziąć można na zakup mieszkania lub działki, budowę domu lub remont nieruchomości. Pożyczyć można dużo i na długo, otrzymując przy tym całkiem atrakcyjne warunki kredytowania. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny w mBanku.
Zobacz więcej
17 min. czytania
Hipoteka - co to jest i na czym polega?
25.01.2022

Co to jest hipoteka na nieruchomości i jakie są rodzaje hipotek?

...ksiąg wieczystych. Wniosek może złożyć bank (jako wierzyciel hipoteczny) lub właściciel nieruchomości, który w tym wypadku jest kredytobiorcą. Najczęściej jednak to osoby zaciągające kredyt hipoteczny zobowiązane są do dopełnienia wszystkich formalności. Na szczęście nie musisz samemu tworzyć urzędowego pisma i zastanawiać się co zawiera hipoteka. Wniosek o wpis składa się na gotowym...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?
14.01.2022

Czym jest hipoteka kaucyjna? Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?

...o hipotece kaucyjnej mogłeś nawet nie słyszeć, zwłaszcza gdy o kredyt hipoteczny występujesz dopiero teraz i robisz to po raz pierwszy. Wszystko...

...cię zainteresować: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Aby lepiej zrozumieć, na czym polegała hipoteka kaucyjna, warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania