Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

Zaktualizowano: 2021-11-26 09:34
Opublikowano: 2021-11-26 08:36
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę lub nie posiadasz odpowiedniej zdolności kredytowej, aby otrzymać kredyt hipoteczny, musisz pomyśleć o wynajęciu mieszkania. Na szczęście, rynek nieruchomości jest duży i bez przeszkód znajdziesz lokal od prywatnego właściciela. Możesz też skorzystać z mieszkań na abonent, które od pewnego czasu stają się coraz popularniejsze lub zgłosić się po lokal w ramach programu Mieszkanie za remont. 

Na czym polega program Mieszkanie za remont?

Przede wszystkim warto wiedzieć o tym, że program ten nie jest projektem ogólnokrajowym, a jedynie prowadzonym przez poszczególne gminy. W każdej z nich działa on jednak na tych samych zasadach. Czym więc jest program Mieszkanie za remont 2021? Osoba, która chce wynająć lokal mieszkalny, a nie posiada wystarczających środków, może otrzymać mieszkania z urzędu miasta do remontu. Dzięki temu w zamian za wykonane naprawy czy modernizację (na własny koszt), jest w stanie korzystać z mieszkania na preferencyjnych warunkach, jednak bez prawa do zwrotu poniesionego wkładu.

Remont mieszkania komunalnego nierzadko jest bardzo drogi, ale za to można skorzystać z dofinansowania, a pozostałą część kosztów pokryć np. kredytem gotówkowym.

Dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie za remont

Decydując się na wynajem lokalu w ramach programu, możesz ubiegać się o dofinansowanie na remont mieszkania sięgające nawet do 40 tys. złotych. Dopłata w ustalonej wysokości przysługuje na zrealizowanie konkretnych prac remontowych. Dla przykładu na wykonanie łazienki możesz otrzymać maksymalnie 25 tys. złotych, a na ogrzewania nie więcej niż 10 tys. złotych. Dofinansowanie na remont mieszkania komunalnego pozwoli Ci więc sporo zaoszczędzić, tym bardziej że nierzadko wspomniane 40 tys. stanowią połowę kosztów całej inwestycji.

To może Cię zainteresować: Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – jaki kredyt wybrać kupując mieszkanie? Różnice, opinie

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie za remont?

Szczegółowe wytyczne mówiące o tym, kto może otrzymać mieszkanie w zamian za remont, ustala samodzielnie każda gmina. Niektóre warunki są jednak ogólne i dotyczą wszystkich zainteresowanych. Wśród nich możemy wyróżnić konieczność spełnienia kryterium dochodowego, zarówno minimalnego, jak i maksymalnego, czy też wymóg posiadania środków potrzebnych na remont.

Gmina nie przyzna Ci jednak mieszkania w ramach programu, jeśli posiadasz prawa do innego lokalu mieszkalnego, czy też, jeśli masz jakiekolwiek zaległości z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu.  

Jakie warunki musi spełnić uczestnik programu Mieszkanie za remont?

Jak już wspomniałam, mieszkanie do remontu otrzyma jedynie ta osoba, która dysponuje wolnymi środkami, które przeznaczy na remont lokalu. Co więcej, nie może ona być właścicielem żadnej innej nieruchomości i spełniać kryterium dochodowe, które zostało określone przez daną gminę.

Lista chętnych do otrzymania mieszkania komunalnego za remont jest długa, dlatego nierzadko o tym, kto może cieszyć się z nowego domu, decyduje liczba uzyskanych punktów. Te przyznawane są za różne kwestie, np. za niepełnosprawność, bezdomność czy posiadanie dużej ilości dzieci.

Mieszkanie za remont a widełki dochodowe

Każda gmina samodzielnie ustala widełki dochodowe, które należy spełnić, aby otrzymać mieszkania od miasta. Dla przykładu w Katowicach wynoszą one od 1876,32 zł do 5003,52 zł dla gospodarstw jednoosobowych. W przypadku większych rodzin dochód na jedną osobę musi wynosić od 1250,88 zł do 3252,29 zł.

Warto wiedzieć: Kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku – praktyczny poradnik

Jak dołączyć do programu Mieszkanie za remont?

Jeśli zastanawiasz się, jak dostać mieszkanie do remontu to przede wszystkim powinieneś osobiście wybrać się do Urzędu Gminy lub wejść na jego stronę internetową. Tam zapoznasz się z wszystkimi warunkami i otrzymasz lub pobierzesz wniosek o przyznanie mieszkania.

Kliknij i sprawdź: Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?

Jak i gdzie złożyć wniosek do programu Mieszkanie za remont?

Wniosek o mieszkanie do remontu wraz z innymi dokumentami, które np. potwierdzają otrzymywany dochód, należy dostarczyć do Urzędu Gminy w wymaganym terminie.

Jakie miasta biorą udział w programie Mieszkanie za remont?

Jak już wspomniałam, Mieszkanie za remont nie jest programem ogólnokrajowym i dlatego mieszkańcy niektórych miast w ogóle nie będą w stanie z niego skorzystać. Jeśli więc zastanawiasz się, czy w Twojej gminie, organizowany jest projekt, sprawdź poniższą listę mieszkań za remont.

Mieszkanie za remont Katowice

Program Mieszkanie za remont w śląskim cieszy się dużą popularnością, na szczęście lista wolnych obiektów również jest znaczna. W stolicy województwa za 1 m kw. powierzchni mieszkania należy zapłacić od 4,27 zł do 6,14 zł. Szczegółowe informacje na temat programu realizowanego w Katowicach, uzyskasz w Wydziale Budynków i Dróg w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta lub sprawdzając stronę internetową.

Mieszkanie za remont Jaworzno

W Jaworznie o mieszkanie do remontu może starać się osoba, która spełnia kryterium dochodowe wynoszące od 115% do 250% kwoty najniższej emerytury na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Osoby samotne prowadzące jednoosobowe gospodarstwo muszą osiągać dochód, który wynosi od 180% do 400% założonej kwoty.

Mieszkanie za remont Szczecin

Wniosek o przyznanie mieszkanie za remont w tym mieście może składać osoba, która nie posiada żadnej nieruchomości i spełnia kryterium dochodowe. Dla przykładu rodzina trzyosobowa nie może osiągać większego dochodu niż 3000 - 6900 zł, a pięcioosobowa od 5000 do 9400 zł. Najemca zobowiązany jest również do tego, aby wykonać remont w ciągu 8 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Mieszkanie za remont Sosnowiec

W Sosnowcu czas na przeprowadzenie remontu jest znacznie krótszy i wynosi 4 miesiące. Co więcej, kandydat musi spełniać kryterium dochodowe, które wynosi:

  • od 1029,80 zł do 4119,20 zł dla gospodarstwa jednoosobowego w przeliczeniu dochodu na jedną osobę,
  • od 514,90 zł do 2574,50 zł dla gospodarstwa wieloosobowego w przeliczeniu dochodu na jedną osobę.

Mieszkanie za remont Warszawa

Niestety mieszkańcy stolicy naszego kraju nie mogą skorzystać z programu Mieszkanie za remont. W tym roku pojawiła się jednak propozycja jego wdrożenia.

Mieszkanie za remont Gdańsk

W 2021 roku, w Gdańsku zostało wystawionych 20 lokali, które można wynająć w ramach programu. Włodarze miasta zdecydowali, że przyszły lokator musi wyremontować nieruchomość w czasie nie dłuższym niż 12 miesięcy liczonych od dnia zawarcia umowy.

Mieszkanie za remont Wrocław

W stolicy województwa dolnośląskiego można otrzymać jedynie tradycyjne mieszkanie komunalne zarezerwowane dla osób o szczególnie niskich dochodach. Miasto niestety nie prowadzi programu Mieszkanie za remont.

Sprawdź koniecznie: Czym jest house flipping? Ile można zarobić na flipie nieruchomości?

Czy program Mieszkanie za remont to alternatywa dla kredytu hipotecznego?

Mieszkanie dostępne w ramach programu, nigdy nie staną się własnością osób, które będą w nim mieszkać, dlatego nie mogą stanowić alternatywy dla lokalu kupionego na własność. Z pewnością są jednak dobrym zamiennikiem, szczególnie dla osób, które nie mają zdolności kredytowej i nie mogą pozwolić sobie na zakup swojego domu.

Wady i zalety programu Mieszkanie za remont. Czy warto skorzystać z programu?

Opinie o Mieszkaniu za remont są bardzo dobre, właśnie dlatego program cieszy się tak dużą popularnością. Najczęściej na jeden lokal przypada wielu chętnych i gminy, chcąc wybrać najbardziej potrzebującą rodzinę, prowadzą tzw. system punktowy. Niezaprzeczalną zaletą programu Mieszkanie za remont jest fakt, że umowa o najem podpisywana jest na czas nieoznaczany, dzięki czemu lokatorzy nie muszą martwić się o to, czy z dnia na dzień nie zostaną pozbawieniu dachu nad głową.

Czy więc warto korzystać z Mieszkania za remont? Zdecydowanie tak, szczególnie gdy możesz liczyć również na dofinansowanie. Ceny tradycyjnego najmu są z miesiąca na miesiąc coraz wyższe, a różne formy umów (w tym najem okazjonalny) nierzadko najbardziej chronią praw samych właścicieli mieszkań, a nie lokatorów.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak działa kredyt na inwestycje w nieruchomości?
12.08.2022

Jak działa kredyt na inwestycje w nieruchomości? Czy warto wziąć kredyt hipoteczny pod inwestycje?

...sytuacja w przypadku, gdy na zakup nieruchomości potrzebny będzie kredyt hipoteczny. Mieszkanie jako inwestycja? Dlaczego nie! Jego zakup może być nie...

...wakacje kredytowe. Warto uzmysłowić sobie również, że uzyskanie kredytu hipotecznego na mieszkanie pod wynajem będzie wiązało się z koniecznością...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Wspólny kredyt hipoteczny
11.08.2022

Kto może wziąć wspólny kredyt hipoteczny? Czy opłaca się wziąć kredyt z partnerem?

...w takiej sytuacji ratunkiem może okazać się wspólny kredyt hipoteczny. Okazuje się, że można go zaciągnąć nie tylko z osobą, z...

...również te długoterminowe. Kto może być współkredytobiorcą kredytu hipotecznego? Najczęściej wraz z kredytobiorcą umowę podpisują: Z reguły...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Wakacje kredytowe a uruchomienie transzy kredytu
10.08.2022

Czy w trakcie wakacji kredytowych zostanie uruchomiona transza kredytu?

...trzeba przy tym w żaden sposób tego dokumentować. Wystarczy, że kredyt hipoteczny, na który zostanie złożony wniosek, spełnia poniższe wymagania:...

...stale rosnących stóp procentowych. Zawieszenie spłaty raty kredytu hipotecznego ma wspomóc wiele domowych budżetów. Zaoszczędzone środki można...

Zobacz więcej
4 min. czytania
Czy można zmienić współkredytobiorcę? Jak to zrobić?
03.08.2022

Czy można zmienić współkredytobiorcę? Jak to zrobić?

...okazuje się jednak, że zarówno kredyt długoterminowy, jak i kredyt gotówkowy można, po spełnieniu określonych warunków, przepisać na inną...

...pozytywnej decyzji kredytowej. Osoby zaciągające wspólnie kredyt hipoteczny rzadko zastanawiają się, co stanie się z zobowiązaniem, gdy...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynoszą ukryte koszty kredytu hipotecznego?
02.08.2022

Ile wynoszą ukryte koszty kredytu hipotecznego?

...miesięcznych rat. Na co należy zwrócić uwagę, zaciągając kredyt hipoteczny? Jakie są koszty wzięcia kredytu hipotecznego? Osoby, które...

...weryfikować dostępne oferty. Warto pamiętać o tym, że koszt kredytu hipotecznego to nie tylko odsetki, ale również dodatkowe opłaty, które...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?
28.07.2022

Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?

...jest korzystna, nic nie stoi na przeszkodzie, by nadpłacać kredyt hipoteczny. Czy jednak można nadpłacać kredyt w trakcie wakacji kredytowych?...

...spłacających kredyty mieszkaniowe. Mówi o tym art. 38 Ustawy o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 r., według którego można w każdym czasie...

Zobacz więcej
7 min. czytania