8 min. czytania

Średnia i najniższa emerytura w Polsce w 2022. Waloryzacja emerytur w 2022 roku

Zaktualizowano: 2022-11-18 14:33
Opublikowano: 2021-02-18 14:51
Średnia ocena: 5,53/6 Głosów: 19
Średnia i najniższa emerytura w 2022. Waloryzacja emerytur 2022

Najniższa emerytura w Polsce to minimalna kwota świadczenia emerytalnego, które przysługuje kobietom po 60 roku życia oraz mężczyznom po przekroczeniu 65 lat. Wysokość emerytury zależy przede wszystkim od stażu pracy i kwoty wpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne. Średnia i najniższa emerytura w Polsce zmienia się z roku na rok przez coroczną waloryzację emerytur.

Choć rząd z roku na rok podejmuje się waloryzacji emerytur w celu zwiększenia świadczeń, to rosnąca inflacja sprawia, że kwota, jaką otrzymują emeryci nie zawsze starcza na godne i doczesne życie. Współcześnie coraz więcej ludzi zbiera oszczędności, by na starość mieć zapewnione wystarczające środki pieniężne. Innym sposobem jest inwestowanie w nieruchomości, które zapewnią pewny dochód w przypadku przejścia na emeryturę.

Dowiedz się, ile wynosi średnia i najniższa emerytura w Polsce. Sprawdź informacje dotyczące waloryzacji emerytur w 2022 r.

Emerytura w Polsce – najważniejsze informacje

Emerytura to nic innego jak świadczenie emerytalne wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do emerytury nabywają osoby, które przekroczyły określony wiek i zdecydowały się na zakończenie działalności zawodowej. Emerytura przyznawana jest na wniosek, a w wyjątkowych sytuacjach z urzędu. Przy pobieraniu świadczenia emerytalnego warto założyć własne konto bankowe, jeśli jeszcze go nie posiadasz. Dzięki temu pieniądze bardzo szybko trafią do konta bankowego i nie trzeba będzie czekać kilku dni na odebranie gotówki od operatora pocztowego.

Komu przysługuje emerytura w 2022 r.? Moment prawa pobierania emerytury zależy od dwóch czynników: wieku oraz okresu, kiedy były opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne.

ZUS emerytura – wiek i staż ubezpieczeniowy:

  • kobiety – 60 lat oraz staż ubezpieczeniowy wynoszący 20 lat.
  • mężczyźni – 65 lat oraz staż ubezpieczeniowy wynoszący 25 lat.

Co jeśli osiągnąłeś wiek emerytalny, ale nie masz określonego stażu pracy lub nie pobierałeś świadczeń socjalnych? W tym wypadku wysokość świadczenia jest uzależniona od kwoty zebranego kapitału. Stąd powstają tzw. groszowe emerytury.

Sprawdź: Minimum socjalne – ile wynosi i czym różni się minimum socjalne od minimum egzystencji?

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce w 2022 roku?

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce brutto? Od 1 marca 2022 r. najniższa emerytura wynosi 1338,44 zł. Jest to o 87,56 zł więcej porównaniu z 2021 r., gdzie wartość świadczenia wynosiła 1250,88 zł. Dla porównania wzrost od 2020 r. (1200 zł brutto) do 2021 r. (1250,88 zł brutto) wynosił 50,88 zł brutto.

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce netto? Zgodnie z waloryzacją, najniższa emerytura w Polsce na rękę wynosi od 1 marca 1217,98 zł netto. W poprzednim 2021 r. najniższa wypłacana emerytura w Polsce wynosiła 1066,24 zł. Tak duża różnica między kwotą brutto a netto w ostatnim okresie wynika z wprowadzenia rozwiązania „emerytura bez podatku” w ramach Polskiego Nowego Ładu.

Jaka jest najniższa emerytura w Polsce –  porównanie w latach

Okres

Kwota brutto

Kwota netto

03.2019 – 02. 2020

1 100,00 zł

934,60 zł

03.2020 – 02. 2021

1 250,00 zł

1 200,00 zł

03. 2021 – 02. 2022

1 250,88 zł

1 066, 24 zł

03.2022 – 02. 2023

1 338,44 zł

1 217,98 zł

Komu przysługuje najniższa emerytura w Polsce?

Najniższa emerytura przysługuje osobom, które przekroczyły określony wiek i którzy mają określony staż ubezpieczeniowy. Przypomnijmy, że jest to osiągnięcie 60 lat i zdobycie 20 lat stażu ubezpieczeniowego dla kobiet, natomiast dla mężczyzn następująco osiągnięcie 65 lat  25 stażu ubezpieczeniowego. Mimo osiągnięcia wieku i legitymowania się odpowiednim stażem ubezpieczeniowym do otrzymania składek odprowadzane do ZUS składki mogą nie wystarczyć na uzyskanie najniższej emerytury. W takim wypadku, z mocy ustawy, osiągnięta emerytura jest podwyższana do poziomu najniższej.

Prawo do najniższej emerytury ma mama z 4 dzieci w ramach programu „Emerytura mama 4+”. Nie musi ona posiadać odpowiedniego stażu pracy, czy mieć zgromadzonego kapitału ze składek emerytalnych.

Jak wygląda kwestia „5 lat pracy a emerytura”? Co w wypadku, gdy nie przekroczysz dolnego pułapu stażu pracy i pracowałeś na przykład przez 5 lat? W tej sytuacji ZUS wypłaca mniejsze świadczenie. Otrzymasz jedynie świadczenie w wysokości wynikającej z wysokości składek zgromadzonych w funduszu ubezpieczeń emerytalnych. To ile otrzymasz, zależy od tego, jaka była wartość składek wpłaconych do funduszu.

Jak wygląda emerytura dla osób, które nie pracowały? W momencie, gdy został osiągnięty jedynie próg wieku, a nie osiągnięto stażu ubezpieczeniowego z powodu stażu pracy, to emerytura nie będzie wysoka. Wysokość świadczenia emerytalnego jest obliczana na podstawie zgromadzonych składek. Jednakże ze względu na brak zatrudnienia, oczywistym jest, że tych składek nie będzie. Może okazać się, że uzyskana emerytura będzie wynosić dosłownie grosze.

Zobacz też: Kredyt dla emeryta – co warto wiedzieć o ofertach kredytowych dla emerytów i rencistów?

Ile wynosi średnia emerytura w Polsce w 2022 roku?

Ile wynosi przeciętna emerytura w Polsce? Średnia emerytura z ZUS w pierwszej połowie 2021 roku wyniosła 2 524,37 zł brutto i wzrosła o 5,2 proc. w porównaniu z 2020 r. Na wzrost średniej emerytury miała wpływ przede wszystkim waloryzacja, w 2020 r. jej wskaźnik wynosił 104,24 %. Przeciętna emerytura 2022 r. zapewne wzrośnie w wyniku waloryzacji. Jednakże na raporty trzeba będzie jeszcze poczekać. GUS nie udostępnił jeszcze danych dotyczących mediany emerytur w Polsce 2022.

Waloryzacja emerytur w 2022

W 2022 r. wprowadzono nowy przelicznik emerytur. W komunikacie ministra rodziny i polityki społecznej ustalono wysokość wskaźnika waloryzacji na poziomie 107%. Na czym polega waloryzacja procentowa? Reguła jest prosta – wystarczy pomnożyć kwotę świadczenia emerytalnego brutto z 28 lutego 2022 r. przez ogłoszony wskaźnik, w tym wypadku 107%.

Waloryzacja emerytur a inflacja w Polsce

Średnioroczna inflacja w 2022 r. wynosi 7,2%, czyli znacznie więcej niż w poprzednim roku, kiedy średni przyrost cen wyniósł 5,1%. Rozwiązanie rządowe, co do wskaźnika waloryzacji było odpowiedzią, co do wzrastających cen w Polsce związku z kryzysem gospodarczym, spowodowanym pandemią. Jednakże wielu uważa, że wysokość waloryzacji w 2022 r. jest zbyt mała, jeśli porówna realne koszty utrzymania. Ponadto, prognozowane są podwyżki cen w sklepach, a także dla mediów, w związku z minięciem okresu obniżek VAT na energię elektryczną, żywność i paliwo. Oznacza to, że inflacja będzie rosnąć, a wysokość podwyżek może przerosnąć skromne dochody ze świadczeń emerytalnych.

Sprawdź także: Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

Z pewnością wielu zadaje sobie pytanie, jaka jest najwyższa emerytura w Polsce? W listopadzie ubiegłego roku najwyższa emerytura wynosiła 17 293,21 zł. Emerytury w wysokości ponad 10 tysięcy zł pobierało prawie 2,5 tysiąca osób – 90% tych osób stanowiło mężczyzn. Z kolei najniższa wypłacona emerytura w tym samym okresie wynosiła zaledwie 0,42 zł. Taki kontrast pokazuje, jak zróżnicowane są dochody Polaków z działalności zarobkowej.

Najniższa i średnia emerytura w innych krajach

Jak wyglądają najniższe emerytury w Europie? Jak prezentują się emerytury w Polsce na tle innych emerytur w krajach europejskich?

  • najniższa emerytura w Niemczech – nie ma minimalnej emerytury, prawo do emerytury nabywa się po przepracowaniu min. 5 lat,
  • najniższa emerytura w Holandii – podstawowa emerytura z AOW – Holenderska Emerytura Gwarantowana (dla osoby samotnej 70% minimalnego wynagrodzenia, dla osoby w związku małżeńskim 50% minimalnego wynagrodzenia) bez względu na staż pracy,
  • najniższa emerytura w Hiszpanii – 642,90 Euro w przypadku pracującego współmałżonka, 835,80 Euro w przypadku współmałżonka na utrzymaniu,
  • najniższa emerytura we Francji – dla francuskiej emerytury podstawowej, istniejącej obok wielu innych planów emerytalnych, wynosi około 1240 Euro miesięcznie.

Jak wyglądają średnie emerytury w Europie? Średnia emerytura w Niemczech w 2021 r. wynosiła 1538 Euro. Średnia emerytura w Holandii składa się z funduszu AOW, a także emerytalnych programów pracowniczych. Średnia emerytura w Hiszpanii jest zróżnicowana w zależności od płci – dla kobiet wynosi 750 Euro, a dla mężczyzn 1 205 Euro. Wysokość średniej emerytury we Francji wynosi 1650 Euro.

Jeśli uwzględnić przelicznik cen, to z wysokością świadczeń emerytalnych w Polsce nie jest źle, porównując inne państwa europejskie. Kwoty z podstawowych emerytur europejskich nie są zawrotne. Podobnie jak w Polsce, jeśli sam nie zaczniesz oszczędzać pieniędzy na starość, to nie możesz pożegnać się z wysokim standardem życia.

To może Cię zainteresować: Kto spłaca kredyt po zmarłej osobie? Kiedy możliwe jest umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy?

Emerytury w Polsce – podsumowanie

Najwyższa i najniższa emerytura w Polsce wzrasta z roku na rok z powodu corocznych waloryzacji świadczeń oraz zwiększających się dochodów społeczeństwa. Tempo wzrostu wysokości świadczeń emerytalnych nie jest jednak proporcjonalne do wydatków związanych z utrzymaniem się przeciętnego seniora.

Już teraz powinieneś zadbać o swoją przyszłość. Dobrym sposobem jest skorzystanie z dodatkowych funduszów emerytalnych lub też samodzielne zbieranie oszczędności na lokatę oszczędnościową. Możesz także przeznaczyć swoje oszczędności na wynajem nieruchomości lub powiększyć je, decydując się na inwestycje na rynku kapitałowym.

Źródła: 

zus.pl/baza-wiedzy/statystyka/opracowania-tematyczne/struktura-wysokosci-emerytur-i-rent

zus.info.pl/najnizsza-emerytura/

Komentarze

Powiązane artykuły

Polski Ład 3.0. Jakie zmiany w podatkach w 2023 roku?
Porady
02.02.2023

Polski Ład 3.0. Jakie zmiany w podatkach w 2023 roku?

Już od 1 stycznia 2023 roku rusza nowa odsłona programu Polski Ład. Nowelizacja dotyczy zmian w prawie podatkowym, głównie PIT, CIT i VAT. Nowe regulacje mają umożliwić między innymi modyfikację przepisów wprowadzonych przez pierwszą odsłonę programu. Jakie założenia będzie mieć Polski Ład 3.0? Czego możemy się spodziewać po nowych przepisach?
Zobacz więcej
9 min. czytania
Na czym polega umowa darowizny i jak ją zawrzeć?
Porady
27.01.2023

Na czym polega umowa darowizny i jak ją zawrzeć?

Umowa darowizny – jaką formę powinna przybierać i czego może dotyczyć? Co musi zawierać, żeby była ważna i zawarta zgodnie z prawem? Przedstawiamy najważniejsze informacje o umowie darowizny i jej elementach.
Zobacz więcej
11 min. czytania
Od czego zależy scoring BIK i jak go obliczyć?
Porady
25.01.2023

Od czego zależy scoring BIK i jak go obliczyć?

...lub spłacała w przeszłości jakieś zobowiązania kredytowe np. kredyt gotówkowy, ratalny lub hipoteczny, kartę kredytową, czy nawet chwilówkę...

...utrudnić zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Przy udzielaniu kredytów gotówkowych banki stosują zwykle uproszczone metody oceny zdolności kredytowej...

Zobacz więcej
10 min. czytania
W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę?
Porady
18.01.2023

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę, aby uzyskać wyższe świadczenie? Jak się okazuje znaczenie może mieć nawet miesiąc. Choć wysokość emerytury zależna jest głównie od stażu pracy i kwoty wpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne, to niekiedy parę tygodni różnicy może sprawić, że wypłacana emerytura będzie nieco wyższa. Dowiedz się zatem, w jakim miesiącu...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi i kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?
Porady
16.01.2023

Ile wynosi i kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?

...polaków, którzy są tuż przed uzyskaniem prawa do emerytury i często zostają bez grosza. Bez zgromadzonych oszczędności trudno poradzić sobie z opłacaniem rachunków, regulowaniem rat, np. za kredyt gotówkowy czy opłacaniem leczenia. Zasiłek może zatem okazać się dużą pomocą. [div class="tm-widget" data-uuid="8f952d47-3d53-5b5b-b66e-09c94e70505a"][/div][script...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak sprawdzić czy jestem w BIK - za darmo?
Porady
02.01.2023

Jak sprawdzić czy jestem w BIK za darmo?

...dane osobowe. Dowiedz się: czy w ofercie banków znajduje się kredyt gotówkowy dla zadłużonych? Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? Możesz to...

...stosowana przez banki przy okazji rozpatrywania wniosków o kredyty gotówkowe, hipoteczne, czy nawet pożyczki. Znajdująca się w tym rejestrze...

Zobacz więcej
11 min. czytania