6 min. czytania

Najniższa emerytura w Polsce 2021. Emerytury w Polsce. Waloryzacja 2021

Opublikowano: 2021-02-18 14:51
Średnia ocena: 5,47/6 Głosów: 15
Najniższa emerytura w Polsce 2021. Emerytury w Polsce. Waloryzacja 2021

Najniższa emerytura polaków niestety nie prezentuje się korzystnie. Świadczenie jest wyjątkowo niskie, a seniorzy, którzy żyją z takich emerytur, często muszą korzystać z pomocy finansowej najbliższych, banków a nawet firm pożyczkowych.

Emeryci w Polsce najczęściej nie są zadowoleni z wysokości gwarantowanych im świadczeń, trudno się dziwić, mając na uwadze, że emerytury wypłacane seniorom są dużo niższe niż ich wynagrodzenie z czasów aktywności zawodowej. Choć wiele osób wyczekuje momentu przejścia na emeryturę, okazuje się, że pod względem finansowym może być to duża zmiana w domowym budżecie, szczególnie dla osób, które wcześniej nie myślały o systematycznym oszczędzaniu.

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? Jak prezentuje się średnia emerytura w Polsce? A także ile wynosi najwyższa emerytura wypłacana w Polsce? Co ma znaczenie na wysokość emerytury? Co zmieni w 2021 uchwalona waloryzacja emerytur i rent? To pytania, na które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Wszystkich zainteresowanych tematem zachęcamy do dalszej lektury.

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?

Przez ostatni rok, emeryci, którzy otrzymywali minimalną emeryturę w Polsce, mogli liczyć na zaledwie 1200,00 złotych miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to kwota brutto, od której pobierane są składki na ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe. Ile w takim razie wynosi faktycznie najniższa emerytura w Polsce, wypłacana seniorom na ich rachunki? Jeszcze do końca lutego 2021 jet to kwota równa 1026.69 złotych netto.

Już pod koniec 2020 roku mówiono otwarcie o waloryzacji emerytur i rent w roku 2021. Już w marcu emerytury polskich emerytów zostaną wypłacone po waloryzacji, dzięki czemu najniższa emerytura w Polsce wzrośnie z 1200 złotych brutto do 1250 złotych brutto. Seniorzy pobierający minimalną emeryturę mogą zatem oczekiwać, że w marcu otrzymają 1067 złotych netto. Choć podwyżka nie jest wysoka, obliczono, że odpowiada inflacji, która w ostatnim roku dotknęła emerytów prowadzących gospodarstwa domowe.

Zgodnie ze statystykami rok temu najniższą emeryturę w Polsce pobierało około 333 tysięcy osób w kraju, liczba wypłacanych świadczeń emerytalnych rośnie jednak z roku na rok.

Średnia emerytura

Najniższa emerytura polaków niestety nie prezentuje się korzystnie. Świadczenie jest wyjątkowo niskie, a seniorzy, którzy żyją z takich emerytur, często muszą korzystać z pomocy finansowej najbliższych, banków a nawet firm pożyczkowych, czy stawać w trudnej sytuacji gdy konieczne jest opłacenie podstawowych rachunków, a także kupno coraz droższych leków. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy emeryt w Polsce musi obawiać się tak niskich świadczeń.

Ile wynosi średnia emerytura w Polsce? Okazuje się, że to kwota dużo korzystniejsza, choć trzeba pamiętać, że emeryci pobierający takie świadczenie przez lata pracy przyzwyczajeni byli do wyższych zarobków. Średnia emerytura w roku 2020 wynosiła 2500,00 złotych brutto, czyli 2089,44 złote netto. Oznacza to, że emeryci pobierający przeciętną emeryturę mogli liczyć na świadczenie wyższe aż o 1000,00 złotych więcej, niż seniorzy, którzy pobierali w tym samym czasie najniższą emeryturę w kraju.

Sprawdź nasz poradnik na temat kredytów gotówkowych dla emerytów i rencistów.

Najwyższa emerytura w Polsce

Ile wynoszą najwyższe emerytury wypłacane w Polsce? Zgodnie z aktualnymi statystykami najwyższa emerytura w Polsce wypłacana jest w kwocie 30133,00 złotych brutto, czyli 24633,73 złote netto. To kwota, która faktycznie może robić wrażenie, szczególnie mając na uwadze średnią wysokość emerytur oraz minimalną emeryturę wielu polaków.

Aktualnie w Polsce zaledwie czwórka emerytów otrzymuje świadczenie emerytalne powyżej 20 tysięcy złotych miesięcznie na rękę. To trzech mężczyzn oraz zaledwie jedna kobieta. Ich wysokie emerytury to zasługa nie tylko wysokich składek potrącanych w czasach gdy byli aktywni zawodowo, ale także bardzo długiego stażu pracy (57, 60, 61 i ponad 61 lat pracy). Tylko jedna z osób pobierających tak wysokie emerytury zakończyła pracę w wieku 78 lat, pozostałe osoby pracowały powyżej 80 roku życia.

Wysokość emerytury - od czego zależy?

W Polsce jest ponad 6 mln emerytów, a liczba ta będzie się stale powiększać. Polacy decydują się na przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego, dla kobiet jest to 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

Wciąż jesteś aktywny zawodowo, ale chcesz wiedzieć, co będzie miało realny wpyłw na wartość twojej emerytury? Czy jest coś, co pomoże ci podwyższyć kwotę tego świadczenia?

Najważniejszym czynnikiem, który odpowiadać będzie za wysokość emerytury, jest czas odprowadzania składek, oczywiście nie bez znaczenia będzie ich wysokość, co oczywiście wiąże się już bezpośrednio z wysokością miesięcznych dochodów. Na naszej stronie możesz sprawdzić, jak wysokie są składki potrącane z twojej wypłaty, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora wynagrodzeń, a szybko przekonasz się, ile twoich pieniędzy trafia do ZUS-u.

Im dłuższy staż pracy, tym wyższa emerytura. Mając to na uwadze łatwo przewidzieć, że w Polsce wyższą emeryturę otrzymują mężczyźni, którzy zobowiązani są do dłuższej pracy niż kobiety, które mogą przejść na emeryturę aż 5 lat wcześniej. Cena wcześniejszej emerytury może być jednak wyjątkowo odczuwalna w domowym budżecie. Zachęcamy do sprawdzenia naszego poradnika na temat dziedziczenia emerytury po mężu.

Minimalna emerytura w Polsce - podsumowanie

Komu przysługuje minimalna emerytura w Polsce? Jest kilka warunków, które należy spełnić, by faktycznie móc pobierać świadczenie emerytalne, nawet te o najniższej kwocie. Pierwszym warunkiem otrzymania emerytury jest osiągnięcie wieku emerytalnego, jak już wcześniej o tym wspominaliśmy, wiek emerytalny różni się, kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, natomiast mężczyźni mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 65 lat. Konieczne jest także udokumentowanie odpowiedniego stażu pracy. W przypadku emerytury minimalnej wymagany staż pracy to 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. Obliczając staż pracy, bierze się pod uwagę okres odprowadzania składek, a także okres bezskładkowy, pamiętając o zasadzie, że na trzy lata składkowe możliwe jest doliczenie tylko jednego roku bezskładkowego.

Komentarze

Powiązane artykuły

Zawieszenie działalności gospodarczej − na czym polega?
Porady
28.10.2021

Zawieszenie działalności gospodarczej − na czym polega? Jak zawiesić działalność gospodarczą online?

W przypadku przestojów w branży, trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorcy czy nagłej choroby warto przemyśleć możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Obecnie możliwe jest już złożenie wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej online. W okresie...
Zobacz więcej
16 min. czytania
Rejestracja jako bezrobotny – jak zarejestrować się jako bezrobotny?
Porady
21.10.2021

Rejestracja jako bezrobotny – jak zarejestrować się jako bezrobotny w Urzędzie pracy lub online?

Rejestracja jako bezrobotny to szansa dla osób, które nie mogą znaleźć pracy. Status taki umożliwia staranie się o zasiłek, dofinansowanie na otworzenie działalności oraz gwarantuje ubezpieczenie zdrowotne. Straciłeś pracę i nie możesz znaleźć nic dla siebie? Sprawdź, jak zarejestrować się jako bezrobotny!
Zobacz więcej
11 min. czytania
Darowizna od rodziców a podatek – kiedy należy go zapłacić?
Porady
20.10.2021

Darowizna od rodziców a podatek – kiedy należy go zapłacić? Jak rozliczyć się z darowizny pieniężnej od rodziców?

Darowizna od rodziców to często jedyny sposób na posiadanie własnego mieszkania. Jednak, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, warto pamiętać o kilku formalnościach, zwłaszcza jeśli wysokość „prezentu” przekroczy wyznaczony limit. O czym mowa? Sprawdź jak zgłosić darowiznę od rodziców, aby uniknąć podatku.
Zobacz więcej
12 min. czytania
Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład – jak ominąć drugi próg podatkowy?
Porady
19.10.2021

Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład – jak ominąć drugi próg podatkowy?

...w Nowym Ładzie.  Przekonaj się, czy zmiana progów podatkowych w Polsce wpłynie na Twoje rozliczenie podatkowe i czy konieczne będzie skorzystanie z pomocy finansowej w postaci kredytu gotówkowego, by móc uregulować zobowiązanie względem Urzędu Skarbowego. W 2021 rząd zaczął prowadzać reformy gospodarcze, których konsekwencją jest zmiana progów podatkowych. Nowe...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Minimum socjalne — ile wynosi?
Porady
13.10.2021

Minimum socjalne – ile wynosi i czym różni się minimum socjalne od minimum egzystencji?

Minimum socjalne to jeden z wyznaczników, który pozwala oszacować, ile potrzebuje człowiek, aby zapewnić mu godne życie na skromnym poziomie. Chociaż aktualnie koszty życia idą w górę, minimum socjalne wydaje się stać w tym samym miejscu. Sprawdź, ile wynosi ono w 2021 roku.
Zobacz więcej
7 min. czytania
Akredytywa - co to akredytywa bankowa?
05.10.2021

Akredytywa - co to akredytywa bankowa?

Akredytywa to jeden ze sposobów na zabezpieczenie transakcji z kontrahentami. To nieodwołalne zobowiązanie banku do wypłaty określonej kwoty na rzecz dostawcy w ustalonym terminie i po spełnieniu określonych warunków. Sprawdź, jak dokładnie działa akredytywa i kiedy warto zdecydować się na ten typ zabezpieczenia!
Zobacz więcej
9 min. czytania