× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Najniższa emerytura w Polsce 2021. Emerytury w Polsce. Waloryzacja 2021

Opublikowano: 18.02.2021 14:51
Średnia ocena: 0,00/6 Głosów: 0

Najniższa emerytura polaków niestety nie prezentuje się korzystnie. Świadczenie jest wyjątkowo niskie, a seniorzy, którzy żyją z takich emerytur, często muszą korzystać z pomocy finansowej najbliższych, banków a nawet firm pożyczkowych.

Emeryci w Polsce najczęściej nie są zadowoleni z wysokości gwarantowanych im świadczeń, trudno się dziwić, mając na uwadze, że emerytury wypłacane seniorom są dużo niższe niż ich wynagrodzenie z czasów aktywności zawodowej. Choć wiele osób wyczekuje momentu przejścia na emeryturę, okazuje się, że pod względem finansowym może być to duża zmiana w domowym budżecie, szczególnie dla osób, które wcześniej nie myślały o systematycznym oszczędzaniu.

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? Jak prezentuje się średnia emerytura w Polsce? A także ile wynosi najwyższa emerytura wypłacana w Polsce? Co ma znaczenie na wysokość emerytury? Co zmieni w 2021 uchwalona waloryzacja emerytur i rent? To pytania, na które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Wszystkich zainteresowanych tematem zachęcamy do dalszej lektury.

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?

Przez ostatni rok, emeryci, którzy otrzymywali minimalną emeryturę w Polsce, mogli liczyć na zaledwie 1200,00 złotych miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to kwota brutto, od której pobierane są składki na ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe. Ile w takim razie wynosi faktycznie najniższa emerytura w Polsce, wypłacana seniorom na ich rachunki? Jeszcze do końca lutego 2021 jet to kwota równa 1026.69 złotych netto.

Już pod koniec 2020 roku mówiono otwarcie o waloryzacji emerytur i rent w roku 2021. Już w marcu emerytury polskich emerytów zostaną wypłacone po waloryzacji, dzięki czemu najniższa emerytura w Polsce wzrośnie z 1200 złotych brutto do 1250 złotych brutto. Seniorzy pobierający minimalną emeryturę mogą zatem oczekiwać, że w marcu otrzymają 1067 złotych netto. Choć podwyżka nie jest wysoka, obliczono, że odpowiada inflacji, która w ostatnim roku dotknęła emerytów prowadzących gospodarstwa domowe.

Zgodnie ze statystykami rok temu najniższą emeryturę w Polsce pobierało około 333 tysięcy osób w kraju, liczba wypłacanych świadczeń emerytalnych rośnie jednak z roku na rok.

Średnia emerytura

Najniższa emerytura polaków niestety nie prezentuje się korzystnie. Świadczenie jest wyjątkowo niskie, a seniorzy, którzy żyją z takich emerytur, często muszą korzystać z pomocy finansowej najbliższych, banków a nawet firm pożyczkowych, czy stawać w trudnej sytuacji gdy konieczne jest opłacenie podstawowych rachunków, a także kupno coraz droższych leków. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy emeryt w Polsce musi obawiać się tak niskich świadczeń.

Ile wynosi średnia emerytura w Polsce? Okazuje się, że to kwota dużo korzystniejsza, choć trzeba pamiętać, że emeryci pobierający takie świadczenie przez lata pracy przyzwyczajeni byli do wyższych zarobków. Średnia emerytura w roku 2020 wynosiła 2500,00 złotych brutto, czyli 2089,44 złote netto. Oznacza to, że emeryci pobierający przeciętną emeryturę mogli liczyć na świadczenie wyższe aż o 1000,00 złotych więcej, niż seniorzy, którzy pobierali w tym samym czasie najniższą emeryturę w kraju.

Sprawdź nasz poradnik na temat kredytów gotówkowych dla emerytów i rencistów.

Najwyższa emerytura w Polsce

Ile wynoszą najwyższe emerytury wypłacane w Polsce? Zgodnie z aktualnymi statystykami najwyższa emerytura w Polsce wypłacana jest w kwocie 30133,00 złotych brutto, czyli 24633,73 złote netto. To kwota, która faktycznie może robić wrażenie, szczególnie mając na uwadze średnią wysokość emerytur oraz minimalną emeryturę wielu polaków.

Aktualnie w Polsce zaledwie czwórka emerytów otrzymuje świadczenie emerytalne powyżej 20 tysięcy złotych miesięcznie na rękę. To trzech mężczyzn oraz zaledwie jedna kobieta. Ich wysokie emerytury to zasługa nie tylko wysokich składek potrącanych w czasach gdy byli aktywni zawodowo, ale także bardzo długiego stażu pracy (57, 60, 61 i ponad 61 lat pracy). Tylko jedna z osób pobierających tak wysokie emerytury zakończyła pracę w wieku 78 lat, pozostałe osoby pracowały powyżej 80 roku życia.

Wysokość emerytury - od czego zależy?

W Polsce jest ponad 6 mln emerytów, a liczba ta będzie się stale powiększać. Polacy decydują się na przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego, dla kobiet jest to 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

Wciąż jesteś aktywny zawodowo, ale chcesz wiedzieć, co będzie miało realny wpyłw na wartość twojej emerytury? Czy jest coś, co pomoże ci podwyższyć kwotę tego świadczenia?

Najważniejszym czynnikiem, który odpowiadać będzie za wysokość emerytury, jest czas odprowadzania składek, oczywiście nie bez znaczenia będzie ich wysokość, co oczywiście wiąże się już bezpośrednio z wysokością miesięcznych dochodów. Na naszej stronie możesz sprawdzić, jak wysokie są składki potrącane z twojej wypłaty, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora wynagrodzeń, a szybko przekonasz się, ile twoich pieniędzy trafia do ZUS-u.

Im dłuższy staż pracy, tym wyższa emerytura. Mając to na uwadze łatwo przewidzieć, że w Polsce wyższą emeryturę otrzymują mężczyźni, którzy zobowiązani są do dłuższej pracy niż kobiety, które mogą przejść na emeryturę aż 5 lat wcześniej. Cena wcześniejszej emerytury może być jednak wyjątkowo odczuwalna w domowym budżecie. Zachęcamy do sprawdzenia naszego poradnika na temat dziedziczenia emerytury po mężu.

Minimalna emerytura w Polsce - podsumowanie

Komu przysługuje minimalna emerytura w Polsce? Jest kilka warunków, które należy spełnić, by faktycznie móc pobierać świadczenie emerytalne, nawet te o najniższej kwocie. Pierwszym warunkiem otrzymania emerytury jest osiągnięcie wieku emerytalnego, jak już wcześniej o tym wspominaliśmy, wiek emerytalny różni się, kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, natomiast mężczyźni mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 65 lat. Konieczne jest także udokumentowanie odpowiedniego stażu pracy. W przypadku emerytury minimalnej wymagany staż pracy to 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. Obliczając staż pracy, bierze się pod uwagę okres odprowadzania składek, a także okres bezskładkowy, pamiętając o zasadzie, że na trzy lata składkowe możliwe jest doliczenie tylko jednego roku bezskładkowego.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Saldo konta - co to jest saldo? Saldo konta a dostępne środki
Poradniki 15.02.2021

Saldo konta - co to jest saldo? Saldo konta a dostępne środki

Saldo konta, dostępne środki, saldo debetowe, co dokładnie musisz wiedzieć o tych pojęciach, które są ważne dla każdego klienta banku? Przekonaj się, jak ocenić rzeczywisty stan swojego konta osobistego.

Zobacz więcej
Kwota wolna od zajęcia 2021 - zajęcia komornicze
Poradniki 11.02.2021

Kwota wolna od zajęcia 2021 - zajęcia komornicze

Czym jest kwota wolna od zajęcia? Ile w 2021 roku wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego? Jak przebiega zajęcie wynagrodzenia? Czy zarabiając najniższą krajową, musisz obawiać się zajęcia komorniczego?

Zobacz więcej
Cesja wierzytelności - sprzedaż wierzytelności
Poradniki 08.02.2021

Cesja wierzytelności - sprzedaż wierzytelności

Na czym dokładnie polega cesja wierzytelności? Kiedy można z niej korzystać? Które akty prawne dokładnie definiują cesję wierzytelności? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w najnowszym artykule.

Zobacz więcej
Weksel in blanco. Deklaracja wekslowa
Poradniki 27.01.2021

Weksel in blanco. Deklaracja wekslowa

Zapraszamy do lektury artykułu, w którym bardzo dokładnie omawiamy jeden z rodzajów weksli, czyli weksle in blanco. Kogo chronią weksle in blanco? O czym należy pamiętać decydując się na sporządzenie tego rodzaju dokumentu?

Zobacz więcej
Mały ZUS składki - Ile wynosi mały ZUS?
Poradniki 22.01.2021

Mały ZUS składki - Ile wynosi mały ZUS?

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do tego, aby opłacać składki ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy. Obecnie początkujący przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z ulg ZUS-owskich. Powstał dla nich specjalny program o nazwie mały ZUS.

Zobacz więcej
Wezwanie do zapłaty - Wezwanie przedsądowe - Ponaglenie do zapłaty
Poradniki 15.01.2021

Wezwanie do zapłaty - Wezwanie przedsądowe - Ponaglenie do zapłaty

Co musisz wiedzieć o wezwaniu do zapłaty? Jak wygląda przedsądowe wezwanie do zapłaty? Przedsądowe wezwanie do zapłaty a ostateczne wezwanie do zapłaty, sprawdź, czym się różnią. 

Zobacz więcej