Czym jest house flipping? Ile można zarobić na flipie nieruchomości?

Zaktualizowano: 2021-11-16 09:25
Opublikowano: 2021-11-16 08:33
Średnia ocena: 4,33/6 Głosów: 3
Co to house flipping? Ile można zarobić na flipie nieruchomości?

House flipping to metoda na inwestowanie środków. Może być dobrą opcją na pracę po godzinach lub sposobem na życie. Polega na kupowaniu nieruchomości, a następnie dość szybkiej ich odsprzedaży z zyskiem. Jeśli nie masz wystarczająco dużo gotówki własnej na taką inwestycję, możesz zdecydować się na kredyt na flipa. Jak dużo kosztuje taki kredyt i gdzie go pozyskać? Podpowiadamy!

Czym jest house flipping?

Pierwszy raz spotykasz się z pojęciem house flipping? Co to takiego i w jaki sposób pozwala zarobić?

House flipping to zyskująca na popularności metoda zarabiania poprzez inwestowanie w mieszkania lub domy i sprzedaż ich w stosunkowo krótkim okresie. House flipping w Polsce wziął się jak wiele trendów i pomysłów inwestycyjnych – ze Stanów Zjednoczonych. Ideą tego modelu jest zakup nieruchomości w jak najniższej cenie, zainwestowanie możliwie niewielu środków w podniesienie wartości nieruchomości, a następnie jej sprzedaż z zyskiem. Zakup może być sfinansowany z własnych oszczędności lub na przykład ze środków z kredytu hipotecznego.

W praktyce flipping polega na tym, że wybiera się nieruchomości w dość kiepskim stanie technicznym, które wymagają remontu. Podniesienie ich wartości następuje właśnie poprzez taki remont, którego określa najczęściej sam inwestor. Remont ma być z jednej strony zauważalny zarówno pod względem wizualnym, jak i pod względem użyteczności nieruchomości. Nie może jednak pochłonąć zbyt wielu środków. Wszystko po to, żeby na koniec sprzedać mieszkanie drożej i uzyskać możliwie wysoki zysk.

Warto wiedzieć!

Wiele z nieruchomości, które nadają się na flipping obciążona jest również wadami prawnymi. W takich przypadkach rolą inwestora jest nie tylko remont mieszkania, ale również wyprostowanie jego sytuacji w księgach wieczystych.

Kiedy warto zdecydować się na house flipping?

Flipowanie mieszkań to szansa na dodatkowy zysk, a dla niektórych inwestorów nawet opcja na rezygnację z pracy etatowej, czy prowadzenie angażującego czasowo biznesu. Jak każda inwestycja wiąże się ono jednak z ryzykiem. Nie każdemu więc będzie odpowiadać taki sposób obracania środkami.

Fliping może być dobrym sposobem na zainwestowanie oszczędności oraz dodatkowej, niespodziewanej gotówki. Wbrew pozorom jednak nie trzeba mieć bardzo dużej puli zgromadzonych środków, żeby zacząć inwestować w mieszkania. Na początku swojej przygody z flippingiem możesz bowiem wspomóc się kredytem hipotecznym lub gotówkowym. Opcja ta więc jest ciekawą propozycją dla osób z wystarczająco wysoką zdolnością kredytową oraz wystarczającym wkładem własnym.

Dowiedz się więcej: Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

Na czym polega kredyt na flipa?

Kredyt inwestycyjny na flipa to propozycja dla inwestorów, którzy chcą sfinansować zakup nieruchomości z wykorzystaniem kapitały obcego. Zysk z flipu może być naprawdę satysfakcjonujący, dlatego wzięcie podjęcie ryzyka, jakim jest wzięcie kredytu na inwestycję, może być dobrym wyborem w przypadku początkujących inwestorów.

Flip na kredyt może być sfinansowany zarówno z wykorzystaniem środków z kredytu hipotecznego, jak i gotówkowego. Która propozycja będzie korzystniejsza?

Jaki kredyt na flipa?

To, jaki kredyt wybierzesz, aby sfinansować flip mieszkania lub domu, zależne jest od indywidualnej sytuacji. Powinieneś dobrze ją przeanalizować, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy kredytowej, ponieważ rodzaj kredytu, a co za tym idzie, koszty z nim związane, będą wpływać bezpośrednio na wysokość zysku z inwestycji.

Kredyt hipoteczny na flipa

Ponieważ flipping wiąże się z inwestycją w nieruchomości, naturalnym wyborem wydaje się być kredyt hipoteczny. To dobra opcja, jeśli nie dysponujesz większą kwotą, która pozwoliłaby pokryć większość kosztów związanych z zakupem mieszkania. W przypadku tego kredytu musisz mieć jedynie wkład własny, czyli zwykle 20% wartości mieszkania.

Minusem kupowania mieszkania pod inwestycję ze środków z kredytu hipotecznego jest czas oczekiwania na przyznanie kredytu. Niestety formalności związane z zaciąganiem zobowiązania tego typu potrafią ciągnąć się bardzo długo. W przypadku flipów natomiast zwykle liczy się czas. Jeśli mieszkanie jest dobrą okazją, istnieje duże ryzyko, że ktoś wykupi mieszkanie szybciej – za gotówkę. Niezbędne jest więc możliwie szybkie podpisanie umowy przedwstępnej.

Zaletą kredytu hipotecznego jest natomiast jego niski koszt. Przekłada się on oczywiście na większe zyski z flipa.

Kredyt gotówkowy na flipa

Kredyt gotówkowy to dobry wybór, jeśli masz większość środków na zakup mieszkania, ale chciałbyś wspomóc się dodatkowymi pieniędzmi, które przeznaczysz na przykład na wykonanie remontu. Zaletą takiego rozwiązania jest czas. Kredyty gotówkowe udzielane są przez banki nawet w ciągu tygodnia i wiążą się z ograniczoną liczbą formalności – szczególnie jeśli kredyt jest na stosunkowo niewielką kwotę.

Jeśli zależy Ci na czasie, teoretycznie możesz zdecydować się na kredyt gotówkowy, którego wysokość pokryje całość inwestycji. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami zobowiązania, które niekiedy mogą „zjeść” cały zysk ze sprzedaży. Musisz więc ocenić, na ile taki typ finansowania będzie korzystny w Twojej sytuacji.

Kto może starać się o kredyt na flipa? Warunki zobowiązania

Teoretycznie o kredyt na flipa może starać się każdy, kto ma odpowiednią zdolność kredytową. Musisz zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że oferta ta nie jest bowiem skierowana tylko do jednego typu klientów.

W nieruchomości inwestować mogą zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorcy. Zwykle jednak to przedsiębiorcy mają szansę na lepsze warunki kredytowania, dlatego warto wziąć pod uwagę opcję założenia firmy. Jako przedsiębiorca zyskasz dostęp do kredytów inwestycyjnych, które są oprocentowane korzystniej niż kredyty dla osób fizycznych. Nie będą one również wymagać przestawiania wkładu własnego.

Kredyt na flipa − jakie dokumenty przygotować?

Zakres dokumentacji, która jest potrzebna, kiedy starasz się o kredyt na flip jest uzależniona od typu tego kredytu. Jeśli zamierzasz podpisać umowę o kredyt gotówkowy, potrzebne dokumenty będą ograniczone do minimum. Jeżeli jednak potrzebujesz kredytu hipotecznego, będziesz musiał zgromadzić dość obszerną dokumentację.

Dowiedz się więcej: Jakich dokumentów będziesz potrzebować, starając się o kredyt hipoteczny?

Ile kosztuje kredyt na flipa? Kalkulator

Koszt kredytu, podobnie jak zakres dokumentacji, związany jest z typem kredytowania. Zasadniczo kredyty gotówkowe są droższe, niż hipoteczne. Na koszty kredytowania składają się takie elementy, jak:

  • prowizje oraz opłaty manipulacyjne,
  • ubezpieczenie,
  • prowizje za wcześniejszą spłatę kredytu,
  • opłaty notarialne,
  • podatek PCC od zakupu nieruchomości na rynku wtórnym,
  • koszty wyceny nieruchomości.

Żeby flip był możliwie mocno opłacalny, powinieneś szukać kredytu bez prowizji oraz bez opłat za wcześniejszą spłatę. Ten drugi element jest szczególnie istotny, gdyż w przypadku flippów często czas od zaciągnięcia kredytu do jego spłaty do zaledwie kilka miesięcy.

W jakim banku złożyć wniosek o kredyt na flipa?

Kredyt w celu sfinansowania flipa możesz wziąć w wielu bankach. Zanim zdecydujesz się podpisać umowę, powinieneś wczytać się w warunki kredytowania oraz obliczyć jego koszty. Pomogą Ci w tym darmowe kalkulatory kredytowe. Pamiętaj też o tym, że możesz negocjować warunki kredytowania. Koszty kredytu mogą bowiem decydować o tym, czy Twój flip się opłaca, czy nie.

Ile można zarobić na house flippingu?

Flipping przyciąga coraz więcej osób między innymi ze względu na szansę na wysokie zyski. Szacuje się, że na jednym flipie da się zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Stopa zwrotu z jednej transakcji wynosi średnio 15-20%. Jej wysokość uzależniona jest w dużej mierze od tego jak wysokie są koszty flipa. Składa się na nie głównie koszty wykonania remontu, chociaż oczywiście istotne są również koszty pozyskania kredytu.

Flipowanie ma to do siebie, że większe pieniądze przychodzą z czasem. Początki inwestowania wiążą się bowiem z błędami, które mogą generować dodatkowe koszty. Dobrym pomysłem może być więc skonsultowanie swoich pomysłów z kimś bardziej doświadczonym. Na rynku jest dość spora konkurencja, ale część osób odpłatnie dzieli się swoją wiedzą. Warto więc z niej w miarę możliwości skorzystać.

Flip house to nie jedyna opcja. Sprawdź też jak inwestować w kryptowaluty!

House flipping − o czym warto pamiętać?

Chociaż na flipowanie namawiają liczne pozytywne opinie, jak każda forma inwestycji, wiąże się ono z ryzykiem. Warto więc zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście jest to satysfakcjonujący sposób zarabiania pieniędzy. Zanim się na niego zdecydujesz, powinieneś wziąć udział w szkoleniach lub konferencjach z tej dziedziny. Będziesz mógł poznać osoby z branży i dowiedzieć się, z jakimi problemami się oni zmagają.

Decydując się na house flipping musisz mieć też w pamięci temat podatków. Podatki i sposób ich rozliczania uzależnione są w tej sytuacji o tego, czy zajmujesz się flippingiem regularnie, czy też jest to jednorazowy sposób na pozyskanie większej gotówki. W pierwszym przypadku możesz bowiem zostać uznany za przedsiębiorcę, podczas gdy w drugim działasz jako osoba fizyczna.

To może Cię zainteresować: Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład – jak ominąć drugi próg podatkowy?

House flipping – podatki

Według ustawy o PIT odpłatne zbycie nieruchomości podlega opodatkowaniu, jeśli nastąpiło w ciągu 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Transakcja ta opodatkowana jest stawką 19%.

House flipping a VAT

Jeśli prowadzisz firmę i jesteś VAT-owcem, będzie obwiązywać Cię również podatek VAT. W przypadku zbycia nieruchomości, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150m2, stawka podatku wynosi 8%. Natomiast jeśli nieruchomość jest większa, stawka ta będzie wynosić aż 23%.

Komentarze

Powiązane artykuły

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2023 roku?
30.03.2023

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

...mogą liczyć na odciążenie finansowe? Kiedy zaczną spadać kredyty hipoteczne? Można oczekiwać, że nastąpi to jeszcze w 2023 roku. Już przez...

...cyklu podwyżek odnotowano spadek? Sprawdźmy wyliczenie raty kredytu hipotecznego dla kwoty 500 tys. zł. W tym przypadku opłata przed...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu?
27.03.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt hipoteczny 0 procent
14.03.2023

Kredyt hipoteczny 0 procent zaproponowany przez PO. Jakie są założenia programu?

...dla programu kredyt 0%. Uwzględniając, że dzisiejszy kredyt hipoteczny jest oprocentowany, a więc składa się z części kapitałowej...

...środków do jego wykończenia, również można ubiegać się o kredyty hipoteczne, w tym o bezpieczny kredyt 2%, który jest alternatywną dla...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2023?
02.03.2023

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2023?

...200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy. To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?...

...fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy? Zanim wyjaśnimy, ile...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt na działalność gospodarczą - kalkulator
28.02.2023

Jak dostać kredyt na działalność gospodarczą? Warunki i oferta banków

...czy będzie to kredyt inwestycyjny, obrotowy, hipoteczny, a może kredyt gotówkowy? W ostatnim czasie sytuacja na rynku kredytów dynamicznie się...

...uzyskać zdecydowanie większe kwoty. Banki mają w ofercie także kredyt hipoteczny z przeznaczeniem na zakup nieruchomości. Odpowiedź na pytanie, czy...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP
27.02.2023

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP?

...spore oszczędności i zastanawiasz się, czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny? A może rozważasz przeznaczenie na ten cel środków, które...

...wraz z podwyżką stóp procentowych. Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego? To wpłata większej kwoty niż zakłada to harmonogram spłaty...

Zobacz więcej
8 min. czytania