Czym jest house flipping? Ile można zarobić na flipie nieruchomości?

Zaktualizowano: 2021-11-16 09:25
Opublikowano: 2021-11-16 08:33
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Co to house flipping? Ile można zarobić na flipie nieruchomości?

House flipping to metoda na inwestowanie środków. Może być dobrą opcją na pracę po godzinach lub sposobem na życie. Polega na kupowaniu nieruchomości, a następnie dość szybkiej ich odsprzedaży z zyskiem. Jeśli nie masz wystarczająco dużo gotówki własnej na taką inwestycję, możesz zdecydować się na kredyt na flipa. Jak dużo kosztuje taki kredyt i gdzie go pozyskać? Podpowiadamy!

Czym jest house flipping?

Pierwszy raz spotykasz się z pojęciem house flipping? Co to takiego i w jaki sposób pozwala zarobić?

House flipping to zyskująca na popularności metoda zarabiania poprzez inwestowanie w mieszkania lub domy i sprzedaż ich w stosunkowo krótkim okresie. House flipping w Polsce wziął się jak wiele trendów i pomysłów inwestycyjnych – ze Stanów Zjednoczonych. Ideą tego modelu jest zakup nieruchomości w jak najniższej cenie, zainwestowanie możliwie niewielu środków w podniesienie wartości nieruchomości, a następnie jej sprzedaż z zyskiem. Zakup może być sfinansowany z własnych oszczędności lub na przykład ze środków z kredytu hipotecznego.

W praktyce flipping polega na tym, że wybiera się nieruchomości w dość kiepskim stanie technicznym, które wymagają remontu. Podniesienie ich wartości następuje właśnie poprzez taki remont, którego określa najczęściej sam inwestor. Remont ma być z jednej strony zauważalny zarówno pod względem wizualnym, jak i pod względem użyteczności nieruchomości. Nie może jednak pochłonąć zbyt wielu środków. Wszystko po to, żeby na koniec sprzedać mieszkanie drożej i uzyskać możliwie wysoki zysk.

Warto wiedzieć!

Wiele z nieruchomości, które nadają się na flipping obciążona jest również wadami prawnymi. W takich przypadkach rolą inwestora jest nie tylko remont mieszkania, ale również wyprostowanie jego sytuacji w księgach wieczystych.

Kiedy warto zdecydować się na house flipping?

Flipowanie mieszkań to szansa na dodatkowy zysk, a dla niektórych inwestorów nawet opcja na rezygnację z pracy etatowej, czy prowadzenie angażującego czasowo biznesu. Jak każda inwestycja wiąże się ono jednak z ryzykiem. Nie każdemu więc będzie odpowiadać taki sposób obracania środkami.

Fliping może być dobrym sposobem na zainwestowanie oszczędności oraz dodatkowej, niespodziewanej gotówki. Wbrew pozorom jednak nie trzeba mieć bardzo dużej puli zgromadzonych środków, żeby zacząć inwestować w mieszkania. Na początku swojej przygody z flippingiem możesz bowiem wspomóc się kredytem hipotecznym lub gotówkowym. Opcja ta więc jest ciekawą propozycją dla osób z wystarczająco wysoką zdolnością kredytową oraz wystarczającym wkładem własnym.

Dowiedz się więcej: Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

Na czym polega kredyt na flipa?

Kredyt inwestycyjny na flipa to propozycja dla inwestorów, którzy chcą sfinansować zakup nieruchomości z wykorzystaniem kapitały obcego. Zysk z flipu może być naprawdę satysfakcjonujący, dlatego wzięcie podjęcie ryzyka, jakim jest wzięcie kredytu na inwestycję, może być dobrym wyborem w przypadku początkujących inwestorów.

Flip na kredyt może być sfinansowany zarówno z wykorzystaniem środków z kredytu hipotecznego, jak i gotówkowego. Która propozycja będzie korzystniejsza?

Jaki kredyt na flipa?

To, jaki kredyt wybierzesz, aby sfinansować flip mieszkania lub domu, zależne jest od indywidualnej sytuacji. Powinieneś dobrze ją przeanalizować, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy kredytowej, ponieważ rodzaj kredytu, a co za tym idzie, koszty z nim związane, będą wpływać bezpośrednio na wysokość zysku z inwestycji.

Kredyt hipoteczny na flipa

Ponieważ flipping wiąże się z inwestycją w nieruchomości, naturalnym wyborem wydaje się być kredyt hipoteczny. To dobra opcja, jeśli nie dysponujesz większą kwotą, która pozwoliłaby pokryć większość kosztów związanych z zakupem mieszkania. W przypadku tego kredytu musisz mieć jedynie wkład własny, czyli zwykle 20% wartości mieszkania.

Minusem kupowania mieszkania pod inwestycję ze środków z kredytu hipotecznego jest czas oczekiwania na przyznanie kredytu. Niestety formalności związane z zaciąganiem zobowiązania tego typu potrafią ciągnąć się bardzo długo. W przypadku flipów natomiast zwykle liczy się czas. Jeśli mieszkanie jest dobrą okazją, istnieje duże ryzyko, że ktoś wykupi mieszkanie szybciej – za gotówkę. Niezbędne jest więc możliwie szybkie podpisanie umowy przedwstępnej.

Zaletą kredytu hipotecznego jest natomiast jego niski koszt. Przekłada się on oczywiście na większe zyski z flipa.

Kredyt gotówkowy na flipa

Kredyt gotówkowy to dobry wybór, jeśli masz większość środków na zakup mieszkania, ale chciałbyś wspomóc się dodatkowymi pieniędzmi, które przeznaczysz na przykład na wykonanie remontu. Zaletą takiego rozwiązania jest czas. Kredyty gotówkowe udzielane są przez banki nawet w ciągu tygodnia i wiążą się z ograniczoną liczbą formalności – szczególnie jeśli kredyt jest na stosunkowo niewielką kwotę.

Jeśli zależy Ci na czasie, teoretycznie możesz zdecydować się na kredyt gotówkowy, którego wysokość pokryje całość inwestycji. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami zobowiązania, które niekiedy mogą „zjeść” cały zysk ze sprzedaży. Musisz więc ocenić, na ile taki typ finansowania będzie korzystny w Twojej sytuacji.

Kto może starać się o kredyt na flipa? Warunki zobowiązania

Teoretycznie o kredyt na flipa może starać się każdy, kto ma odpowiednią zdolność kredytową. Musisz zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że oferta ta nie jest bowiem skierowana tylko do jednego typu klientów.

W nieruchomości inwestować mogą zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorcy. Zwykle jednak to przedsiębiorcy mają szansę na lepsze warunki kredytowania, dlatego warto wziąć pod uwagę opcję założenia firmy. Jako przedsiębiorca zyskasz dostęp do kredytów inwestycyjnych, które są oprocentowane korzystniej niż kredyty dla osób fizycznych. Nie będą one również wymagać przestawiania wkładu własnego.

Kredyt na flipa − jakie dokumenty przygotować?

Zakres dokumentacji, która jest potrzebna, kiedy starasz się o kredyt na flip jest uzależniona od typu tego kredytu. Jeśli zamierzasz podpisać umowę o kredyt gotówkowy, potrzebne dokumenty będą ograniczone do minimum. Jeżeli jednak potrzebujesz kredytu hipotecznego, będziesz musiał zgromadzić dość obszerną dokumentację.

Dowiedz się więcej: Jakich dokumentów będziesz potrzebować, starając się o kredyt hipoteczny?

Ile kosztuje kredyt na flipa? Kalkulator

Koszt kredytu, podobnie jak zakres dokumentacji, związany jest z typem kredytowania. Zasadniczo kredyty gotówkowe są droższe, niż hipoteczne. Na koszty kredytowania składają się takie elementy, jak:

  • prowizje oraz opłaty manipulacyjne,
  • ubezpieczenie,
  • prowizje za wcześniejszą spłatę kredytu,
  • opłaty notarialne,
  • podatek PCC od zakupu nieruchomości na rynku wtórnym,
  • koszty wyceny nieruchomości.

Żeby flip był możliwie mocno opłacalny, powinieneś szukać kredytu bez prowizji oraz bez opłat za wcześniejszą spłatę. Ten drugi element jest szczególnie istotny, gdyż w przypadku flippów często czas od zaciągnięcia kredytu do jego spłaty do zaledwie kilka miesięcy.

W jakim banku złożyć wniosek o kredyt na flipa?

Kredyt w celu sfinansowania flipa możesz wziąć w wielu bankach. Zanim zdecydujesz się podpisać umowę, powinieneś wczytać się w warunki kredytowania oraz obliczyć jego koszty. Pomogą Ci w tym darmowe kalkulatory kredytowe. Pamiętaj też o tym, że możesz negocjować warunki kredytowania. Koszty kredytu mogą bowiem decydować o tym, czy Twój flip się opłaca, czy nie.

Ile można zarobić na house flippingu?

Flipping przyciąga coraz więcej osób między innymi ze względu na szansę na wysokie zyski. Szacuje się, że na jednym flipie da się zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Stopa zwrotu z jednej transakcji wynosi średnio 15-20%. Jej wysokość uzależniona jest w dużej mierze od tego jak wysokie są koszty flipa. Składa się na nie głównie koszty wykonania remontu, chociaż oczywiście istotne są również koszty pozyskania kredytu.

Flipowanie ma to do siebie, że większe pieniądze przychodzą z czasem. Początki inwestowania wiążą się bowiem z błędami, które mogą generować dodatkowe koszty. Dobrym pomysłem może być więc skonsultowanie swoich pomysłów z kimś bardziej doświadczonym. Na rynku jest dość spora konkurencja, ale część osób odpłatnie dzieli się swoją wiedzą. Warto więc z niej w miarę możliwości skorzystać.

Flip house to nie jedyna opcja. Sprawdź też jak inwestować w kryptowaluty!

House flipping − o czym warto pamiętać?

Chociaż na flipowanie namawiają liczne pozytywne opinie, jak każda forma inwestycji, wiąże się ono z ryzykiem. Warto więc zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście jest to satysfakcjonujący sposób zarabiania pieniędzy. Zanim się na niego zdecydujesz, powinieneś wziąć udział w szkoleniach lub konferencjach z tej dziedziny. Będziesz mógł poznać osoby z branży i dowiedzieć się, z jakimi problemami się oni zmagają.

Decydując się na house flipping musisz mieć też w pamięci temat podatków. Podatki i sposób ich rozliczania uzależnione są w tej sytuacji o tego, czy zajmujesz się flippingiem regularnie, czy też jest to jednorazowy sposób na pozyskanie większej gotówki. W pierwszym przypadku możesz bowiem zostać uznany za przedsiębiorcę, podczas gdy w drugim działasz jako osoba fizyczna.

To może Cię zainteresować: Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład – jak ominąć drugi próg podatkowy?

House flipping – podatki

Według ustawy o PIT odpłatne zbycie nieruchomości podlega opodatkowaniu, jeśli nastąpiło w ciągu 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Transakcja ta opodatkowana jest stawką 19%.

House flipping a VAT

Jeśli prowadzisz firmę i jesteś VAT-owcem, będzie obwiązywać Cię również podatek VAT. W przypadku zbycia nieruchomości, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150m2, stawka podatku wynosi 8%. Natomiast jeśli nieruchomość jest większa, stawka ta będzie wynosić aż 23%.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co zapewnia bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu?
01.12.2021

Co zapewnia bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu? Sprawdź warunki społecznego i rodzinnego bonu mieszkaniowego

...państwo ma pomóc m.in. zgromadzić wymagany wkład własny na kredyt hipoteczny czy później spłacić zobowiązanie. Bon mieszkaniowy z kolei ma...

...głównie do osób, które mają ograniczone możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, z kolei drugi przeznaczony będzie dla rodzin wielodzietnych. Warto...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Ile kosztuje i gdzie złożyć wniosek o kredyt na 5 lat?
30.11.2021

Symulacja kredytu na 5 lat. Ile kosztuje i gdzie złożyć wniosek o kredyt na 5 lat?

...wypłatę pieniędzy w bankach? Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Symulacja kredytu...

...który pokryje cały koszt pojazdu. Trzecia propozycja banków to kredyt hipoteczny. W tym przypadku 5 lat to bardzo niewiele. Zwykle kredyty hipoteczne...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy?
29.11.2021

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kiedy zdecydować się na kredyt w banku?

...było wnieść wyższy wkład własny niż normalnie, z kolei o kredyt gotówkowy można było wnioskować wyłącznie online, a wcześniej klient...

...w pewnym stopniu ograniczyły swoją działalność. By wziąć kredyt hipoteczny, w niektórych instytucjach trzeba było wnieść wyższy wkład...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?
26.11.2021

Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

...z dofinansowania, a pozostałą część kosztów pokryć np. kredytem gotówkowym. Decydując się na wynajem lokalu w ramach programu, możesz...

...lub nie posiadasz odpowiedniej zdolności kredytowej, aby otrzymać kredyt hipoteczny, musisz pomyśleć o wynajęciu mieszkania. Na szczęście, rynek...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku – praktyczny poradnik
25.11.2021

Kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku – praktyczny poradnik

Jak kupić mieszkanie bez pośrednika – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą zainwestować w nieruchomość, ale niekonieczne płacić dodatkowo agencjom nieruchomości. Kupno mieszkania to jednak duży wydatek oraz szereg formalności. Bez pomocy pośredników musisz dopilnować ich samodzielnie. Sprawdź, jak wygląda kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Ile trzeba mieć punktów w BIK, aby otrzymać kredyt?
24.11.2021

Ile trzeba mieć punktów w BIK aby otrzymać kredyt? Jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem?

...się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, czy nawet zwykły kredyt gotówkowy, jest sprawdzany przez bank w BIK-u.  Ocena BIK przedstawiona w...

...w tym kredyty i pożyczki. Każdy klient starający się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, czy nawet zwykły kredyt gotówkowy, jest...

Zobacz więcej
11 min. czytania