Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Zaktualizowano: 2024-04-29 09:53
Opublikowano: 2024-04-29 09:27
Średnia ocena: 0,00/6 Głosów: 0
Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Czy można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w kilku bankach? Oczywiście, że tak! Kandydaci do kredytu hipotecznego często aplikują w różnych instytucjach finansowych, aby porównać dostępne oferty i warunki kredytowania. Taka strategia pozwala na wybór najkorzystniejszej opcji kredytowej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb finansowych i możliwości spłaty. Zanim jednak zdecydujesz się na aplikowanie w wielu bankach, warto zrozumieć, jak to może wpłynąć na twoją zdolność kredytową i ocenę scoringową.

Co musisz wiedzieć o wniosku kredytowym? Najważniejsze informacje!

 • Najlepiej złożyć wnioski o kredyt w dwóch lub trzech bankach.
 • Więcej zapytań kredytowych obniży Twoją wiarygodność w bankach.
 • Jeśli otrzymałeś decyzje odmowne od wszystkich banków, w których złożyłeś wniosek, wstrzymaj się i przeanalizuj swoją sytuację finansową.

Czy można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w kilku bankach?

Zastanawiasz się, czy można złożyć kilka wniosków kredytowych? Aplikowanie o finansowanie w więcej niż jednej instytucji finansowej nie jest zabronione prawnie, więc masz pełną swobodę w złożeniu wniosków do kilku banków jednocześnie. To podejście nie tylko jest dozwolone, ale również zalecane, ponieważ zwiększa szanse na uzyskanie korzystnego finansowania.

Złóż wnioski w 2-3 różnych bankach, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie najlepszej oferty finansowej. Dzięki temu będziesz mógł porównać różne opcje i wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. W ten sposób masz większe szanse na znalezienie oferty, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie.

Ile wniosków o kredyt hipoteczny można złożyć?

Liczba składanych wniosków o kredyt hipoteczny może budzić wątpliwości. Co do zasady, można składać wiele wniosków o kredyt hipoteczny, jednak warto robić to z rozwagą.

BIK podaje, że złożenie kilku zapytań kredytowych w krótkim czasie, konkretnie w ciągu dwóch tygodni, nie wpłynie negatywnie na Twoją zdolność kredytową, jeśli dotyczą one tego samego rodzaju kredytu, np. kredytu hipotecznego. Taka polityka ma na celu umożliwienie konsumentom porównania ofert z różnych banków bez obawy o negatywny wpływ na ich zdolność kredytową.

Ile razy można składać wniosek o kredyt? Z praktyki doradców kredytowych wynika jednak, że częste składanie wniosków może być postrzegane przez niektóre banki jako potencjalne ryzyko. Z tego względu zalecana jest umiarkowana liczba zapytań, a najczęściej sugerowane jest złożenie maksymalnie trzech wniosków o kredyt hipoteczny w ciągu jednego miesiąca.

Sprawdź! Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Czy złożenie kilku wniosków o kredyt hipoteczny obniża zdolność kredytową?

Choć każdy bank rozpatruje wnioski indywidualnie, istnieją pewne ogólne trendy, które mogą wpływać na ostateczną decyzję kredytową.

Banki analizując wniosek kredytowy, zwracają uwagę na liczbę zapytań kredytowych w raporcie BIK. Zbyt wiele zapytań w krótkim czasie może być interpretowane jako oznaka potencjalnych problemów finansowych lub niestabilności. Dlatego też większość banków preferuje klientów, którzy w ciągu miesiąca mają nie więcej niż 3-4 zapytania kredytowe, a w ciągu kwartału 5-6.

Dodatkowo kluczową rolę odgrywają również inne czynniki, takie jak wysokość zarobków, regularność i terminowość spłacania dotychczasowych zobowiązań, jak również ogólna historia kredytowa klienta. Opóźnienia w spłatach czy duże obciążenie kredytowe mogą skutkować odmową udzielenia kredytu.

Dowiedz się też: Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Jak bezpiecznie złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w kilku bankach?

Jeśli chcesz bezpiecznie złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, sprawdź poniższe kroki, które pomogą Ci przygotować się do procesu kredytowego i zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu.

 • Rozpocznij od porównania dostępnych ofert kredytowych, zwracając szczególną uwagę na RRSO, które uwzględnia całkowity koszt kredytu, w tym oprocentowanie, prowizje i inne opłaty. RRSO jest najlepszym wskaźnikiem do porównywania różnych ofert kredytowych.
 • Wybór dłuższego okresu spłaty skutkuje niższymi miesięcznymi ratami, co jest korzystne dla osób, które preferują mniejsze obciążenie miesięcznego budżetu.
 • Wysokość wkładu własnego ma istotne znaczenie, szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych i samochodowych. Banki często wymagają odsetka wartości nieruchomości lub samochodu jako zabezpieczenia.
 • Warto zwrócić uwagę na możliwości złożenia wniosku kredytowego. Wiele banków oferuje możliwość składania wniosków online, co jest wygodne i pozwala zaoszczędzić czas.
 • Doradca kredytowy to cenna pomoc w procesie uzyskania kredytu. Specjalista przeanalizuje Twoją sytuację finansową, pomoże w wyborze najlepszej oferty oraz wesprze na każdym etapie procesu, od złożenia wniosku po finalizację umowy kredytowej.

Czy warto złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w kilku bankach?

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny w kilku bankach to strategia, która może znacząco zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie finansowania na atrakcyjnych warunkach. Dlaczego?

 • Składając wnioski w różnych bankach, minimalizujesz ryzyko, że zostaniesz bez finansowania. Nawet jeśli jeden z banków odmówi, istnieje duża szansa, że inny bank zaakceptuje Twój wniosek.
 • Posiadając kilka ofert, możesz wykorzystać konkurencję między bankami na swoją korzyść. Informując banki o lepszych ofertach, które otrzymałeś, możesz negocjować niższe oprocentowanie czy mniejsze prowizje.
 • Nie wszystkie banki rozpatrują wnioski kredytowe w tym samym tempie. Aplikując w kilku miejscach, zwiększasz szanse na szybkie otrzymanie środków.
 • Otrzymując kilka projektów umów, masz możliwość dokładnego porównania ich warunków. Czasem decydujące mogą okazać się szczegółowe zapisy, które są korzystniejsze w jednym z banków.

Złożenie kilku wniosków o kredyt na mieszkanie a odmowa udzielenia kredytu. Co dalej?

Otrzymanie odmowy kredytu hipotecznego może być rozczarowujące, ale nie musi oznaczać końca Twoich starań o zakup nieruchomości. Poniżej znajdziesz kilka kroków, które możesz podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie finansowania w przyszłości.

Pierwszym krokiem po otrzymaniu odmowy jest ustalenie przyczyn tej decyzji. Banki mają obowiązek informować o powodach odmowy kredytu, dzięki czemu dowiesz się, co należy poprawić w swojej sytuacji finansowej.

 • Możesz podjąć kroki mające na celu poprawę swojej zdolności kredytowej, np. spłacając bieżące zobowiązania, redukując limit kredytowy na kartach lub poprawiając historię spłat.
 • Każdy bank ma różne kryteria przyznawania kredytów. Warto złożyć wniosek w innej instytucji, która może mieć bardziej elastyczne podejście lub lepiej dopasowaną ofertę.
 • Rozważ wnioskowanie o mniejszą kwotę kredytu lub zwiększenie wkładu własnego. Możesz też zastanowić się nad wydłużeniem okresu kredytowania.
 • Profesjonalny doradca pomoże Ci znaleźć bank z ofertą najlepiej odpowiadającą Twojej sytuacji finansowej. Jeśli to możliwe, znajdź poręczyciela, który zwiększy Twoją wiarygodność kredytową w oczach banku.

Jeżeli spotykasz się z odmowami udzielenia kredytu hipotecznego od kilku banków, najlepiej przełóż plan zakupu domu lub mieszkania na późniejszy czas. W międzyczasie skup się na poprawie własnej kondycji finansowej. Po czasie wykorzystaj kalkulator zdolności kredytowej i sprawdź, jakie banki mają dla Ciebie najlepszą ofertę.

Pamiętaj, że zawsze możesz ponowić próbę uzyskania kredytu po kilku miesiącach, kiedy Twoja sytuacja ekonomiczna będzie wyglądać korzystniej dla banków.

Komentarze

Powiązane artykuły

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

...to może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny? Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W...

...od kiedy będzie dostępny? Obecnie projekt zakładający tanie kredyty hipoteczne znajduje się na ścieżce legislacyjnej – jest w trakcie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

...nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu. Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej! Kosztorys...

...dostarczyć kosztorys budowy domu do banku. Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna {{year}}

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna 2024

...na precyzyjne i oficjalne wyliczenie przysługującej premii. Dzięki temu możesz wyliczyć ile pieniędzy będziesz posiadać na wkład własny, jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny. Od 19 stycznia 2021 roku, wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych muszą dokonać ich rejestracji w banku, który zarządza ich rachunkiem. Rejestracja musi być...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Wkład własny do kredytu hipotecznego {{year}}

Wkład własny do kredytu hipotecznego 2024. Co może nim być poza gotówką?

...może zostać uznany przez bank jako wkład własny na zaciągany kredyt hipoteczny. Jedyne co trzeba zrobić, żeby tak się stało, jest...

...zastanawiasz się, czy mieszkanie może być wkładem własnym przy kredycie hipotecznym? Okazuje się, że większość banków akceptuje takie...

Zobacz więcej
10 min. czytania