Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny?

Zaktualizowano: 05.02.2021 14:52
Opublikowano: 01.02.2020 09:00
Średnia ocena: 5,95/6 Głosów: 20

Dla każdego banku najważniejszym czynnikiem decydującym o przyznaniu kredytu hipotecznego klientowi jest oczywiście zdolność kredytowa. Wszystkie banki muszą mieć pewność, że klient bez problemu poradzi sobie ze spłatą swojego zobowiązania.

Kredyt hipoteczny to produkt finansowy, który zaciąga bardzo wiele osób. Potencjalni kredytobiorcy niezwykle często zastanawiają się, ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny. W dzisiejszych czasach banki bardzo dokładnie weryfikują swoich klientów przed wydaniem decyzji o udzieleniu pożyczki. Warunki, które trzeba spełnić, są coraz trudniejsze do spełnienia. Czy osoba utrzymująca się z najniższej krajowej ma szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Kredyt hipoteczny - definicja

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Hipoteka to rzeczowy środek zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Oznacza to, że jeśli konsument zaprzestanie spłacania swoich zobowiązań, bank będzie miał prawo do przejęcia od niego tej nieruchomości.

W umowie o kredycie hipotecznym jest zapis mówiący o tym, że bank przekazuje klientowi środki w kwocie uzgodnionej przez obie strony, zaś kredytobiorca zobowiązany jest do spłacenia swoich zobowiązań w odpowiednim terminie w ratach. Kredyty hipoteczne to kredyty celowe, które można wydać na zakup mieszkania, budowę domu. Maksymalny okres kredytowania w przypadku kredytu hipotecznego może wynosić nawet 35 lat.

Ceny mieszkań w Polsce

Własne “M” to marzenie wszystkich młodych ludzi. Wśród najpopularniejszych miast, w których osiedlają się Polacy, wymienia się Wrocław, Trójmiasto oraz Warszawę. Co ciekawe, Warszawa od pewnego czasu nie jest już miastem pierwszego wyboru. Ostatnie badania wskazują, iż najczęściej wybieranymi miastami do zamieszkania są Wrocław oraz Trójmiasto. Rosnąca popularność przekłada się także na wyższe ceny mieszkań.

Ceny na rynku mieszkaniowym we Wrocławiu są następujące: na rynku pierwotnym zapłacimy średnio 6721 złotych za metr kwadratowy, zaś na rynku wtórnym około 7000 złotych za metr kwadratowy. W Trójmieście za metr kwadratowy na rynku pierwotnym zapłacimy 7194 złote, zaś na rynku wtórnym 8643 złote. Ceny w Warszawie przedstawiają się następująco: za metr kwadratowy na rynku pierwotnym będziemy musieli zapłacić 8024 złote, zaś na rynku wtórnym 9452 złote.

Najniższe ceny mieszkań obowiązują w Szczecinie - tam na rynku pierwotnym za metr kwadratowy zapłacimy 5270 złotych. W przypadku rynku wtórnego najtańszym miastem jest Łódź, gdzie cena za jeden metr kwadratowy wynosi 4424 złote.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Powyżej zamieszczone pytanie bardzo często zadają sobie wszyscy ci, którzy chcieliby mieszkać w swoim własnym mieszkaniu. W dzisiejszych czasach mało kto kupuje mieszkanie za gotówkę. I właśnie tutaj “z pomocą” przychodzą nam kredyty hipoteczne. Kredyt hipoteczny to typ kredytu, który ma nam pomóc zakupić wybraną przez nas nieruchomość. Warto wiedzieć o tym, że warunki uzyskania kredytu hipotecznego nie są proste do spełnienia. Kredyt pod hipotekę jest jednak o wiele tańszy od tradycyjnej pożyczki w banku.

Osoba zatrudniona w sektorze przedsiębiorstw uzyskująca wynagrodzenie w wysokości 2600 złotych za jedną pensję jest w stanie zakupić 1 metr kwadratowy mieszkania w niewielkiej miejscowości. W przypadku kupowania 1 metra kwadratowego mieszkania w Warszawie, koszt wzrósłby trzykrotnie.

Według badań przeprowadzonych przez TNS Polska, Polacy zdecydowanie częściej decydują się na zakup mieszkań z rynku pierwotnego. Wśród najistotniejszych argumentów przemawiających za wybraniem takiego rozwiązania wymienia się brak konieczności przeprowadzania remontu, możliwość samodzielnego zaaranżowania wnętrz oraz nowość. Największą popularnością cieszą się mieszkania, których powierzchnia wynosi od 30 do 50 metrów kwadratowych. Zgodnie z podanymi wcześniej uśrednionymi cenami za metr kwadratowy, szybko można obliczyć, że za mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych będziemy musieli zapłacić następującą kwotę:

  • 336 tysięcy złotych we Wrocławiu,

  • 360 tysięcy złotych w Trójmieście,

  • 401 tysięcy złotych w Warszawie.

Jakie zarobki są niezbędne do tego, aby pokryć raty kredytu hipotecznego? Raty nie powinny być wyższe niż 50% wynagrodzenia. Dotyczy to osób, których dochody nie przekraczają przeciętnego wynagrodzenia. W żadnych okolicznościach rata nie może być większa niż 65% wynagrodzenia. W 2018 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4845 złotych brutto, co w przypadku umowy o pracę daje 3443 złote. Oznacza to, że maksymalna rata kredytu hipotecznego nie mogłaby być większa niż 1721 złotych.

Porównajmy to teraz z propozycją kredytu hipotecznego w jednym z polskich banków, czyli PKO BP. PKO to jeden z najpopularniejszych polskich banków. Z jego usług korzystają miliony polskich konsumentów. Przy wkładzie własnym w wysokości od 10 do 20% oraz okresie kredytowania 30 lat, rata za mieszkanie będzie wynosiła 1875 złotych miesięcznie w Warszawie, 1681 złotych miesięcznie w Trójmieście oraz 1570 złotych miesięcznie we Wrocławiu.

Kto zatem ma szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego na mieszkanie w jednym z trzech wyżej wymienionych miast? Singiel, który uzyskuje wynagrodzenie na poziomie średniej krajowej na pewno uzyska taki kredyt. Z uzyskaniem kredytu będą miały jednak problem osoby otrzymujące wynagrodzenie minimalne. Przy najniższej krajowej zakup mieszkania o powierzchni 50 lub więcej metrów kwadratowych jest nierealny. W takim przypadku warto rozważyć rezygnację z dwóch pokoi oraz zakupić kawalerkę. W niektórych sytuacjach może również okazać się, że będziemy zmuszeni do porzucenia pomysłu o zakupie swojego mieszkania. Tym bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę rosnące koszty życia w naszym kraju. Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziło badanie, z którego wynika, że na życie na skromnym poziomie potrzebujemy miesięcznie 1467 złotych. Gdy nasze wymagania są większe, ta kwota wynosi już 2317 złotych. Według badań, na dobre życie potrzebne jest 3605 złotych. Każdy, kto ma takie wynagrodzenie, bez problemu może mieszkać, jeść oraz funkcjonować na w pełni zadowalającym poziomie. Pamiętajmy, że zarobki są najistotniejszą kwestią braną pod uwagę przez wszystkie banki przed udzieleniem decyzji o udzieleniu kredytu konkretnemu klientowi.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc ubiegać się o kredyt hipoteczny?

Dla każdego banku najważniejszym czynnikiem decydującym o przyznaniu kredytu hipotecznego klientowi jest oczywiście zdolność kredytowa. Wszystkie banki muszą mieć pewność, że klient bez problemu poradzi sobie ze spłatą swojego zobowiązania. Warto jednak wiedzieć o tym, że aby uzyskać kredyt hipoteczny, wcale nie trzeba być zatrudnionym na umowę o pracę. W wielu przypadkach może wystarczyć posiadanie umowy zlecenie bądź umowy o dzieło. Aby tak się stało, musimy jednak posiadać odpowiednio długi staż pracy wynoszący minimum 12-24 miesiące oraz zarobki w odpowiedniej wysokości. Po spełnieniu tych dwóch warunków nasze szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego będą bardzo wysokie.

Zdolność kredytowa - co to takiego?

Zdolność kredytowa to czynnik, który jest niezwykle ważny dla każdego banku udzielającego kredytu swoim klientom. Przy ocenianiu zdolności kredytowej instytucje bankowe biorą pod uwagę:

  • miesięczne zarobki osoby ubiegającej się o kredyt,

  • typ umowy o pracę,

  • staż pracy,

  • historia kredytowa wnioskującego. Potencjalny kredytobiorca nie powinien mieć jakichkolwiek zaległych płatności odnotowanych w jednej z baz dłużników. Osoby, których dane widnieją w rejestrach dłużników, mogą mieć spore problemy przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny;

  • koszty utrzymania gospodarstwa domowego prowadzonego przez wnioskującego - koszty życia kredytobiorcy są skrupulatnie weryfikowane przez bank. Banki najczęściej decydują się na udzielenie kredytu parom nie posiadającym dzieci. Osoby samotne mają największe problemy przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Małżeństwa, które dobrze zarabiają, poradzą sobie ze spłatą zobowiązania nawet wtedy, gdy jedno z nich straci pracę bądź zachoruje.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Istnieje bardzo wiele sposobów. Wśród najważniejszych wymienić trzeba zmianę lub znalezienie dodatkowej pracy, spłatę swoich wcześniejszych zobowiązań finansowych oraz likwidację karty kredytowej. Warto również upewnić się, czy nasze dane nie widnieją w jednej z istniejących baz dłużników.

Kredyt gotówkowy - alternatywa dla kredytu hipotecznego

Osoby, którym bank odmówił przyznania kredytu hipotecznego, nie muszą się martwić. Alternatywą jest kredyt gotówkowy. Procedury związane z wnioskowaniem o taki kredyt są znacznie prostsze. Kredyt gotówkowy jest także świetnym rozwiązaniem w przypadku, gdy mamy już odłożony wkład własny. Wartość kredytu gotówkowego może wynosić nawet 255 tysięcy złotych. Oczywiście oprocentowanie kredytu gotówkowego jest wyższe od kredytu hipotecznego, jednak dużym atutem tego produktu finansowego są łatwiejsze procedury.

Pierwszy kredyt - jak go uzyskać?

Czy uzyskanie pierwszego kredytu jest trudne? Okazuje się, że tak. Osoby, które nie mają jakiejkolwiek historii kredytowej, są dla instytucji bankowych bardzo niewiarygodne. Jeżeli bank nie ma jakichkolwiek informacji odnośnie konkretnego kredytobiorcy, to ciężko jest mu ocenić, czy sumiennie spłacałby on swoje zobowiązania. Wszyscy eksperci podkreślają, że warto dbać o swoją historię kredytową. W tym celu można na przykładu kupować rozmaite sprzęty do domu na raty oraz zaciągać pożyczki internetowe. W chwili obecnej jest wiele pożyczek w stu procentach darmowych. Polegają one na tym, że oddajemy dokładnie tyle samo pieniędzy, ile pożyczyliśmy. W ten prosty sposób możemy szybko zwiększyć swoją zdolność kredytową. Banki będą miały informację o naszych dotychczasowych spłaconych zobowiązaniach, dzięki czemu znacznie szybciej podejmą decyzję o udzieleniu nam kredytu gotówkowego.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?
Kredyty hipoteczne 25.05.2021

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?

Mieszkanie bez wkładu własnego? To możliwe! A to wszystko za sprawą Nowego Ładu, czyli rządowego programu, który ma wspomóc młodych Polaków w zaciągania kredytów hipotecznych. Liczyć mogą oni nie tylko na gwarancję wkładu własnego, ale i dopłatę do kredytu za drugie i każde kolejne dziecko. Czy program “Mieszkanie bez wkładu własnego” okaże się korzystny? A może tkwią w nim pewne haczyki? Sprawdzamy! 

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny Alior Bank - czym wyróżnia się kredyt Megahipoteka?
Kredyty hipoteczne 06.05.2021

Kredyt hipoteczny Alior Bank - czym wyróżnia się kredyt Megahipoteka?

Wybierając kredyt na mieszkanie, zwróć uwagę na kredyt hipoteczny Alior Banku. Sprawdź ten kredyt hipoteczny online i przekonaj się, czy to oferta, która spełnia twoje wymagania pod względem tego, jak wygląda oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?
Kredyty hipoteczne 27.04.2021

Podatek katastralny w Polsce? Czym jest podatek katastralny i co musisz o nim wiedzieć?

Podatek katastralny to rodzaj podatku od nieruchomości, który z powodzeniem funkcjonuje już w wielu krajach. W Polsce opłata, którą ponoszą właściciele mieszkań lub domów naliczana jest na nieco innych zasadach, chociaż wiele mówi się o tym, że podatek katastralny zacznie obowiązywać również u nas. Jak miałby wyglądać? Sprawdźmy, czym jest podatek katastralny i na jakich zasadach obowiązuje.

Zobacz więcej
Jak szybko otrzymasz kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne 22.04.2021

Jak szybko otrzymasz kredyt hipoteczny?

Ile czasu będzie potrzebować bank, zanim otrzymasz zgodę na kredyt hipoteczny? Kredyt na mieszkanie wymaga więcej cierpliwości niż kredyt na dowolny cel. Przekonaj się, ile czekać będziesz na podpisanie umowy kredytowej po wysłaniu wniosku o kredyt.

Zobacz więcej
PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty
Kredyty hipoteczne 16.04.2021

PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty

Kredyt własny kąt hipoteczny w PKO Banku Polskim cieszy się dużym powodzeniem, czy warto z tej oferty skorzystać? Sprawdź, co do zaoferowania w ramach kredytu hipotecznego ma dla swoich klientów PKO Bank Polski.

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę
Kredyty hipoteczne 09.04.2021

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę

Czy masz szansę wpłynąć na to, jak bank oceni twoją zdolność kredytową? Przekonaj się, że bez wysiłku możesz sprawić, że scoring BIK będzie dla ciebie korzystniejszy, a bank będzie w stanie przedstawić ci atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj