Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Lokata dla dziecka to jeden ze sposobów na bezpieczne gromadzenie oszczędności. Odpowiednio dobrana pozwoli nam zadbać również o finansową przyszłość naszego malucha. Czy jednak różni się czymś od popularnego konta oszczędnościowego? Sprawdźmy, co warto wiedzieć na ten temat.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Lokaty bankowe po złym dla siebie czasie znów cieszą się dużą popularnością. To wszystko za sprawą korzystniejszego oprocentowania, które sprawia, że zdeponowaną kwotę możemy szybko powiększyć.

Co więcej, lokaty są po prostu bezpieczne. W przypadku upadłości banku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia nam wypłatę w wysokości 100% wpłaconych depozytów (do kwoty 100 tys. euro).

Czy banki oferują lokaty dla dzieci?

Możliwość założenia lokaty długoterminowej dla dziecka sprawia, że wielu rodziców decyduje się w ten sposób deponować oszczędności otrzymywane z regularnych świadczeń (np. 500+) czy okazjonalnych prezentów. Lokata dla nieletniego działa w podobny sposób co zwykła, tradycyjna lokata.

Podpisując umowę z bankiem na dany czas, powierzamy mu określoną sumę pieniędzy. W zamian za to, po zakończonej umowie możemy wyciągnąć środki powiększone o odsetki. Niestety oferty lokat dla dziecka do 18 roku życia stanowią zdecydowaną mniejszość wśród propozycji bankowych i nie są tak popularne, jak np. konta oszczędnościowe

Kto może założyć lokatę dla dziecka?

Wniosek o założenie lokaty oszczędnościowej dla dziecka może złożyć jedynie sam rodzic lub przedstawiciel ustawowy. To oznacza, że nie mogą tego zrobić ukochani dziadkowie czy wujkowie malucha.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że chociaż do ukończenia 13 roku życia dziecko nie może samodzielnie rozporządzać zdeponowanymi środkami, to jednak w dalszym ciągu oszczędności na lokacie stanowią jego własność, a nie np. rodziców.


Czym jest dochód pasywny i jak zacząć zarabiać pasywnie?


Jakie dokumenty są potrzebne do założenia lokaty dla dziecka?

Rodzic lub opiekun prawny, składając dyspozycję otwarcia lokaty dla dziecka, musi przedstawić swój dowód osobisty lub paszport. W niektórych przypadkach konieczne będzie przedłożenie również dokumentu, który potwierdzi tożsamość dziecka, np. legitymacja szkolna, akt urodzenia dziecka czy dowód.

Jeśli pociecha, na którą ma zostać założona lokata, ma więcej niż 13 lat to jej obecność w banku może być również obowiązkowa.


Jak obliczyć odsetki od lokaty?


Gdzie założyć lokatę dla dziecka?

Czy warto wybrać lokatę dla dziecka w PKO, czy Millennium Banku? Z pewnością odpowiednio wybrana propozycja pozwoli cieszyć się dużym zyskiem. Niestety ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w jakim banku znajdziesz najlepszą lokatę dla dziecka.

Propozycje instytucji finansowych szybko się zmieniają. Warto więc na bieżąco kontrolować oferty lub korzystać z aktualnych rankingów lokat dla dzieci.

Porównując propozycje lokat dla dziecka w ING, PKO czy innym banku, zwróć uwagę na czas trwania umowy oraz zweryfikuj, czy wypłata pieniędzy przed terminem wiąże się z utratą zgromadzonych środków. Ważne jest też oprocentowanie. Lokata dla dziecka może pracować na jego finansową przyszłość. Gdzie znajdziesz propozycję lokat dla dziecka? Sprawdź oferty:

  • lokaty dla dziecka w mBanku,
  • lokaty dla dziecka w Santander Bank Polska,
  • lub lokaty dla dziecka w Alior Banku.

Jak założyć lokatę dla dziecka krok po kroku?

Lokatę możesz założyć osobiście w placówce wybranego banku. Coraz popularniejsze staje się też zakładanie lokaty online, poprzez wysłanie wniosku internetowego lub zlecenie dyspozycji poprzez aplikację mobilną. Rodzic, który posiada konto w danym banku, nie musi już przedstawiać dokumentów, które potwierdzą jego tożsamość.


Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?


Czy warto założyć lokatę dziecku?

Zdeponowanie środków w innym miejscu niż w przysłowiowej skarpecie niemal zawsze się opłaca. Pieniądze na lokacie są bezpieczne, a kapitalizacja sprawia, że zwiększają swoją wartość. Jakie są opinie rodziców, którzy zdecydowali się założyć lokatę dla swojego dziecka?

Większość z nich zgodnie przyznaje, że w ten sposób mogą deponować środki uzyskane ze świadczeń, dzięki czemu nie wydają ich na przysłowiowe głupstwa. Na rodzicielskich forach, lokaty dla dzieci cieszą się powodzeniem ze względu na to, że pozwalają realnie oszczędzać na przyszłość dzieci.

Sprawdź koniecznie, czy warto teraz założyć lokatę, mając na uwadze wysoką inflację?

Lokata dla dziecka czy konto oszczędnościowe? Co będzie korzystniejsze?

Lokaty rządzą się nieco innymi prawami niż konta oszczędnościowe. Zdeponowane na lokacie środki najczęściej muszą pozostać na lokacie do końca umowy, co sprawia, że tracimy możliwość swobodnego dysponowania pieniędzmi. Lokaty są z kolei wyżej oprocentowane niż konta oszczędnościowe, dzięki czemu możemy na nich więcej zarobić.

Co będzie korzystniejsze? Lokata czy konto oszczędnościowe dla dziecka? Na forach rodziców można przeczytać różne opinie. Ostateczny wybór zależy od tego, czy dopiero zaczynasz gromadzić oszczędności i chcesz sukcesywnie wpłacać je na konto oszczędnościowe, czy jednak myślisz już o długoplanowym oszczędzeniu. W takiej sytuacji korzystniejsze będzie założenie lokaty, która powstrzyma nas przed wydawaniem pieniędzy.


Lokata czy konto oszczędnościowe? Gdzie zdeponować oszczędności?


Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły