Lokaty bankowe 8 min. czytania

Lokata dla dziecka - czy warto? Jaką ofertę wybrać?

Zaktualizowano: 2021-02-04 14:50
Opublikowano: 2020-03-05 13:05
Średnia ocena: 5,96/6 Głosów: 24
Lokata dla dziecka - czy warto? Jaką ofertę wybrać?

Jeśli twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 13 roku życia, bank nie będzie wymagać jego obecności podczas zakładania lokaty i to ty w imieniu dziecka podpiszesz dokumenty. Przygotuj dowód osobisty, legitymację szkolną dziecka oraz akt urodzenia.

Odkładanie oszczędności dla dzieci wydaje się aktualnie dużo łatwiejsze. Oferty finansowe dla oszczędzających są na wyciągnięcie ręki, co oznacza, że chcąc założyć lokatę, nie musisz nawet wychodzić z domu, ponieważ wszystkie formalności można wypełnić sprzed ekranu komputera lub laptopa, a nawet korzystając z aplikacji mobilnej banku.

Większa świadomość finansowa Polaków sprawiła, że duża część ludzi chętniej gromadzi miesięcznie przynajmniej niewielkie oszczędności. Wielu rodziców ma natomiast możliwość, by skorzystać z pieniędzy otrzymanych w ramach programu Rodzina + i odłożyć, część środków na lokatę dla dziecka. Czy lokaty są aktualnie korzystne? Czy warto założyć lokatę dla dziecka? Jak wybrać najlepszą ofertę, a także czy masz inne możliwości, by z łatwością rozpocząć oszczędzanie? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania w tym artykule.

Podstawowe informacje o lokatach

Lokata terminowa jest ofertą, która zapewnia wypłacenie kapitału finansowego wraz z odsetkami naliczonymi przez cały okres trwania umowy, w którym środki finansowe klienta banku będą zamrożone na depozycie. Lokaty możemy podzielić ze względu na warunki dotyczące odnawialności oferty, czyli lokaty odnawialne oraz nieodnawialne, a także pod względem terminu, na jaki zostanie zawarta umowa, są to: lokaty krótkoterminowe, lokaty średnioterminowe, a także lokaty długoterminowe.

Oprocentowanie lokat najczęściej podawane jest w skali rocznej, a zysk klienta, który skorzysta z lokaty, zależny jest w dużej mierze od aktualnych stóp procentowych NBP. Niższe stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego przyczyniają się do obniżenia oprocentowania lokat. Warto jednak pamiętać, że oprocentowanie lokat może być stałe oraz zmienne, a wybór oferty zależy wyłącznie od preferencji klienta. Zanim zdecydujesz się na zamrożenie swoich oszczędności, zastanów się, jakie warunki będą dla ciebie najkorzystniejsze i co może sprawić, że oferta wyda ci się atrakcyjniejsza od usług konkurencyjnych banków.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Lokata terminowa wymaga zamrożenia danej sumy pieniędzy na wybrany okres, najczęściej bez możliwości, by wypłacić pieniądze wcześniej, jeśli nie chcesz stracić wypracowanych odsetek. To dla wielu osób, szczególnie tych, które dopiero zaczynają oszczędzać, duży minus oferty. Na rynku produktów oszczędnościowych znaleźć możesz jednak ofertę, która może pomóc ci zacząć oszczędzać i gromadzić kapitał, który z czasem wpłacisz na lokatę. Konto oszczędnościowe nie wymaga od ciebie wpłacenia na rachunek konkretnej kwoty, możesz natomiast systematycznie zasilać konto niewielkimi wpłatami, cały czas mając dostęp do tych środków, na wypadek, gdyby okazały ci się potrzebne.

W przypadku, gdy dopiero zaczynasz gromadzić oszczędności dla swojego dziecka, być może warto zastanowić się nad otworzeniem konta oszczędnościowego. To nic nie kosztuje, a konto możesz założyć, logując się na swój rachunek bankowy w bankowości elektronicznej.

Myśląc jednak o długoterminowym oszczędzaniu i zabezpieczeniu kwoty, którą chcesz ulokować w banku, korzystniejsze będzie założenie lokaty, która faktycznie może powstrzymać cię przed wydaniem tych pieniędzy.

Chcesz wiedzieć, jaką kwotę będziesz w stanie zdobyć, oszczędzając regularnie i wpłacając pieniądze np. na koncie oszczędnościowym? Pomocny może okazać się kalkulator regularnego oszczędzania.

Lokata dedykowana nieletnim

Lokata dla dziecka nie musi być usługą dedykowaną, możesz założyć tradycyjną lokatę z poziomu własnego konta osobistego, dzięki czemu unikniesz wielu dodatkowych formalności.

Co, jeśli jednak chcesz założyć lokatę bezpośrednio dla swojego dziecka? Nie wszystkie banki oferują takie usługi w swojej ofercie, dodatkowo założenie takiej lokaty prawie zawsze wymaga wizyty w oddziale banku, choć często lokata może zostać założona bez konieczności otwierania także konta osobistego.

W których bankach możesz szukać oferty oszczędnościowej dla dzieci? Poniżej lista banków, które mogą spełnić twoje oczekiwania i zająć się środkami, które mają zabezpieczyć przyszłość finansową twoich najbliższych:

  • Alior Bank

  • Millennium Bank

  • ING Bank Śląski

  • Santander Bank Polska

Jeśli twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 13 roku życia, bank nie będzie wymagać jego obecności podczas zakładania lokaty i to ty w imieniu dziecka podpiszesz wszystkie dokumenty. Zanim udasz się do banku, przygotuj dowód osobisty, legitymację szkolną dziecka oraz akt urodzenia.

Pieniądze zdeponowane na lokacie dla dziecka należą wyłącznie do niego, choć rodzice sprawują opiekę prawną i mogą decydować o zgromadzonych środkach aż do 13 roku życia dziecka. Gdy właściciel lokaty kończy 13 rok życia, zyskuje część praw i może zarządzać swoim majątkiem, choć wciąż wymagane są zgody udzielane przez rodziców. Dziecko uzyskując pełnoletność, otrzymuje pełne prawa do decydowania o pieniądzach znadjujących się na depozycie.

Czy lokata dla dziecka się opłaca?

Lokata zapewnia duże zabezpieczenie dla oszczędności. Środki nie tylko mają zagwarantowany zysk, który zależny jest od oprocentowania lokaty, ale także zapewnia, że nie przeznaczysz pieniędzy na inny cel. Lokata dla dziecka nie wyróżnia się oprocentowaniem, trudno też znaleźć wśród ofert dedykowanych nieletnim, lokaty promocyjne, podczas gdy osoby pełnoletnie mogą wśród dostępnych ofert znaleźć wiele usług promocyjnych, które zapewnią wyższe oprocentowanie. Może to zniechęcić do założenia lokaty na dane dziecka.

Lokaty dla dzieci wyróżniają się długim okresem zdeponowania środków, lokaty o najkrótszym terminie zapadalności zakładają umowę między stronami na 12 miesięcy, a najdłuższy termin, na jaki można zamrozić pieniądze to nawet 5 lat.

Lokata dla dziecka może być korzystnym rozwiązaniem, jeśli dysponujesz większą kwotą pieniędzy, i chcesz je zabezpieczyć przed inflacją. Długoterminowa lokata da ci dużą swobodę, ponieważ przez wiele miesięcy, a nawet lat nie będzie konieczności, by szukać nowej oferty, która cię zainteresuje. Czy lokata dla dziecka się opłaca? Na to pytanie odpowiedzieć musi dobie indywidualnie każdy klient banku. Jeśli zadowalają cię warunki tego typu oferty, warto przynajmniej skontaktować się z bankiem i rozważyć jej założenie.

Jak sprawdzić zysk z lokaty?

Interesuje cię przede wszystkim to, ile pieniędzy zarobi lokata? Zysk z lokat terminowych, szczególnie tych dedykowanych dzieciom i młodzieży nie przynosi dużych odsetek. Warto o tym pamiętać, także w trakcie szukania najlepszej oferty. Zysk z lokaty zależy wyłącznie od oprocentowania depozytu. Chcąc skorzystać z jak najatrakcyjniejszej lokaty, musisz zatem porównać oferty pod tym względem. Pamiętaj, że oprocentowanie lokaty zawsze podawane jest w skali roku, dlatego, jeśli decydujesz się na lokatę, która zostanie zdeponowana w czasie krótszym, lub dłuższym, należy stosownie przeliczyć zysk, jaki możesz uzyskać. Pod tym względem bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jest sprawdzenie kalkulatora lokat, a także kalkulatora odsetkowego. To bezpłatne narzędzia, które pomogą ci obliczyć, ile rzeczywiście uda ci się zarobić, korzystając z lokaty dla dziecka, lub innej oferty oszczędnościowej.

Gdzie szukać najlepszej oferty?

Wybór lokat terminowych jest tak duży, że ciężko ci zdecydować się na jedną ofertę? Nic dziwnego, na rynku jest wiele produktów, a część banków zachęca klientów, oferując usługi typowo promocyjne. Chcąc skorzystać z usługi, która pomoże ci zdobyć najwyższy zysk, warto zastanowić się nad wyborem z pomocą rankingu lokat. Możesz w kilka minut zweryfikować, który bank zaoferuje ci najlepsze warunki, mając na uwadze kwotę, jaką możesz zamrozić w banku, a także termin, w jakim umowa będzie obowiązywać. Na naszej stronie znajdziesz taki ranking, dzięki czemu wszystkie oferty uda ci się porównać bez wychodzenia z domu, czy poświęcania na to czasu podczas samodzielnych wizyt w bankach. Pamiętaj, że wybierając ofertę w banku, którego jesteś stałym klientem, możesz stracić możliwość zawarcia dużo korzystniejszej umowy, zupełnie jak w przypadku kredytu gotówkowego, czy innego zadłużenia.

Zainteresowała cię jedna z usług? Nie czekaj i wypełnij wniosek o lokatę, który pozwoli ci w ciągu kilku minut założyć depozyt i cieszyć się bezpiecznymi oszczędnościami.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?
08.08.2022

Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?

Jak założyć lokatę bankową bez wychodzenia z domu? To proste! Dowiedz się, czy obecnie warto decydować się na ten sposób lokowania kapitału i jak to zrobić w poszczególnych bankach! Co warto sprawdzić przed założeniem lokaty? Przeczytaj nasz poradnik!
Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć zysk z obligacji?
25.07.2022

Jak obliczyć zysk z obligacji? Czy warto zainwestować w obligacje skarbowe?

...wiele osób zaczęło szukać rozwiązań w ofertach banków czy instytucji finansowych. Dużym powodzeniem, zwłaszcza teraz przy rosnących stopach procentowych cieszą się lokaty bankowe. Jednak dzisiaj skupmy się na obligacjach, które gwarantują ochronę kapitału przy zmieniającej się inflacji. Obligacje to dłużny instrument finansowy, w którym jedna ze...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Lokata czy konto oszczędnościowe? Co wybrać?
22.07.2022

Lokata czy konto oszczędnościowe? Gdzie zdeponować oszczędności?

...że nie będziesz tych pieniędzy potrzebować na nagłe wydatki, to lokata bankowa, będzie łatwym i bezpiecznym sposobem za ulokowania wszystkich...

...nie narazi Twoich finansów. Nie bez przyczyny najpopularniejsze są lokaty bankowe. Jak działa lokata i czy rzeczywiście można na niej zyskać?...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym jest dochód pasywny i jak zacząć zarabiać pasywnie?
24.06.2022

Czym jest dochód pasywny i jak zacząć zarabiać pasywnie?

...czasach każdy szuka oszczędności, gdzie się da. Poszukujemy również alternatywnych sposobów zarabiania, które przyniosą nam pewny i stały zysk. Część inwestorów wybiera bezpieczne lokaty bankowe, inni decydują się ryzykować na giełdzie czy kupować kryptowaluty. Czy to naprawdę się opłaca? Jakie rodzaje dochodu pasywnego są obecnie najkorzystniejsze? Czym jest dochód pasywny? To...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne?
03.06.2022

Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne? Czy bank może przejąć pieniądze klientów?

...jest trudne, a w dodatku obarczone dużym ryzykiem. Dlatego osoby niemające wiedzy ani doświadczenia w tym zakresie chętniej wybierają lokaty bankowe i to na nich lokują oszczędności. Choć zdają sobie sprawę z tego, że w ten sposób za wiele nie zyskają, to jednocześnie czują...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak obliczyć odsetki od lokaty?
01.06.2022

Jak obliczyć odsetki od lokaty?

...przepisy zostały jednak zmienione, a jednodniowe lokaty przestały być opłacalne. Zastanawiasz się, jak obliczyć odsetki od lokaty bankowej z uwzględnieniem kapitalizacji? Może w tym pomóc kalkulator kapitalizacji odsetek, bazujący na podstawowych parametrach lokaty...

Zobacz więcej
6 min. czytania