Jak obliczyć odsetki od lokaty?

Opublikowano: 2020-02-04 15:01

Zamrażając środki na lokacie bankowej, liczymy na bezpieczeństwo swoich oszczędności, a także zysk, który pozwoli powiększyć kapitał. Co ma realny wpływ na wysokość odsetek lokaty bankowej?

Jak obliczyć odsetki od lokaty?

Planujesz skorzystać z lokaty bankowej, ale nie masz pewności co do tego, w jaki sposób obliczyć zysk z zamrożenia swoich oszczędności? Pomożemy ci obliczyć odsetki od lokaty, ty zyskasz świadomość, jak dokładnie działają usługi skierowane dla oszczędzających i czy warto z nich skorzystać. Mamy nadzieję, że z większą świadomością zaczniesz planować zarówno to, w jaki sposób oszczędzasz swoje pieniądze, a także zabezpieczysz środki, które już zostały przez ciebie zgromadzone.

Jak obliczyć odsetki od lokaty? To wcale nie musi być tak trudne, jak może ci się wydawać. Mamy nadzieję, że poświęcisz kilka minut, by zdobyć te cenne informacje i już nigdy nie będziesz mieć wątpliwości co zrobić, by szybko sprawdzić zysk płynący z korzystania z lokaty bankowej.

Oszczędności - warto o nie zadbać

Oszczędzanie pieniędzy wcale nie musi być trudne. Co jednak zrobić z pieniędzmi, które uda ci się zgromadzić na koncie? Wiele osób nie korzysta z żadnych produktów oszczędnościowych, a cała kwota oszczędności pozostaje na ich standardowym rachunku bankowym. To łatwy sposób, by nadwyżkę swoich środków wydać bez konkretnego celu. Większe zakupy, wyprzedaże, chęć kupienia kolejnych sprzętów do mieszkania, które z czasem okazują się niepotrzebne. Kompulsywne wydawanie pieniędzy może skończyć się tym, że z całych twoich oszczędności zostanie tylko niewielka kwota, która w dodatki straci z czasem na wartości z powodu inflacji.

Nie masz pomysłu co zrobić z oszczędnościami? Warto zadbać o to, by nie tylko uchronić je przed spadkiem wartości, ale także nieprzemyślanymi wydatkami. Pod tym względem doskonale sprawdzą się oferty skierowane do osób, które oszczędzają. Na rynku możesz znaleźć oferty proponowane przez banki, dzięki którym zabezpieczysz swoje pieniądze, m.in. lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Jednak jeśli nie boisz się ryzyka, znajdziesz także wiele produktów, które mogą pomóc ci pomnożyć oszczędności, choć nie zapewniają one bezpieczeństwa, tak jak mogą to zagwarantować banki. Do tego typu usług możemy zaliczyć fundusze inwestycyjne, inwestycje na giełdzie, inwestycja w złoto, a nawet popularne przez ostatnie lata kryptowaluty.

Jeśli jednak dopiero zaczynasz oszczędzać i nie masz doświadczenia w inwestycjach, zachęcamy do skorzystania z najbezpieczniejszych ofert, które mogą okazać się bardzo atrakcyjne, jeśli wybierzesz odpowiednią usługę.

Zysk z lokaty

Zamrażając środki na lokacie bankowej, liczymy na bezpieczeństwo swoich oszczędności, a także zysk, który pozwoli powiększyć kapitał. Co ma realny wpływ na wysokość odsetek lokaty bankowej?

  • Początkowa kwota kapitału, czyli oszczędności wpłaconych przez klienta banku na lokatę bankową

  • Termin zdeponowania lokaty, czy okres, na jaki została zawarta umowa związana z zamrożeniem pieniędzy w banku

  • Oprocentowanie, jego wysokość, a także to, czy oprocentowanie jest stałe lub zmienne

  • Kapitalizacja odsetek, czyli termin, w którym bank dopisuje do wypracowane odsetki do kapitału, który został wpłacony przez klienta na lokatę

Na naszej stronie znajdziesz aż trzy narzędzia, które pomogą ci obliczyć odsetki i zysk z oszczędzania:

To proste narzędzia finansowe, dzięki którym błyskawicznie poznasz zysk, jaki możesz otrzymać, korzystając z dowolnych ofert oszczędnościowych. Nie musisz zatem samodzielnie obliczać oprocentowania, a odpowiedni kalkulator pozwoli ci szybko zweryfikować, czy wybrana przez ciebie oferta, będzie dla ciebie atrakcyjna.

Czy lokata się opłaca?

Klienci banków często zadają sobie pytanie związane z tym, czy zakładanie lokaty bankowej faktycznie jest opłacalne. Aktualnie oprocentowanie lokat jest bardzo niskie, ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, ustanowione przez Radę Polityki Pieniężnej. Mimo to usługobiorca może liczyć na stały wzrost swojego kapitału, co z pomocą lokaty bankowej nie wymaga żadnego dodatkowego wysiłku z jego strony. To doskonała usługa dla osób, które nie chcą interesować się inwestycjami o wysokim zagrożeniu, a zależy im na bezpieczeństwie swoich oszczędności. Pod tym względem lokata bankowa nie ma sobie równych. Musisz więc samodzielnie podjąć decyzję, czy skorzystanie z lokaty lub innej oferty oszczędnościowej w banku, jest dla ciebie opłacalne.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Lokata bankowa to nie jedyna oferta, skierowana do osób, które korzystają z usług banku, jednocześnie oszczędzając. Choć lokata cieszy się największym zainteresowaniem, klient instytucji może skorzystać także z konta oszczędnościowego. Oferty mogą wydawać się do siebie podobne, chociaż zdecydowanie możemy wskazać kilka różnic, które mają duży wpływ na przebieg obu usług. Konto oszczędnościowe może zostać otwarte tuż po założeniu konta osobistego. Klient nie musi określać terminu, w jakim konto oszczędnościowe ma być aktywne. Konto oszczędnościowe zapewnia dużo większą elastyczność niż lokata. Klient może dowolnie wpłacać środki na ten rachunek, podwyższając kapitał, a także wypłacać środki, jeśli będą mu one w danej chwili potrzebne. Trzeba jednak pamiętać, że oprocentowanie konta oszczędnościowego jest niższe, co jednoznacznie zmniejsza zysk ze zdeponowanych na koncie środków. Nie zmienia to jednak faktu, że konto oszczędnościowe sprawdzi się doskonale, jako pierwsza usługa oszczędnościowa, dla osób, które dopiero zaczynają gromadzić swój kapitał. To także dobre rozwiązanie dla klientów, którzy nie chcą tracić możliwości wypłacenia środków na konto osobiste, w razie takiej potrzeby. Deponując pieniądze na lokacie, możesz wypłacić pieniądze przed czasem, jednak wiąże się to często z utratą wypracowanych odsetek, nawet jeśli lokata była długoterminowa, a ty zerwiesz umowę już pod koniec jej trwania.

Konta bankowe - TOP5

0,00 PLN
Opłata za prowadzenie
0,00 PLN
Opłata za kartę
1.000 PLN
Limit kredytowy
0,00 PLN
Opłata za prowadzenie
0,00 PLN
Opłata za kartę
-
Limit kredytowy
0,00 PLN
Opłata za prowadzenie
2,90 PLN
Opłata za kartę
25.000 PLN
Limit kredytowy
0,00 PLN
Opłata za prowadzenie
7,00 PLN
Opłata za kartę
-
Limit kredytowy
0,00 PLN
Opłata za prowadzenie
0,00 PLN
Opłata za kartę
-
Limit kredytowy

Jak zacząć oszczędzać?

Jeśli dopiero zaczynasz interesować się oszczędzaniem i chcesz zawczasu dowiedzieć się czegoś o ofertach dla osób, które już dysponują, warto przemyśleć także to, jak ułatwić sobie sam proces oszczędzania. Pamiętaj, że niezależnie od tego ile zarabiasz, zawsze masz możliwość, by starać się regularnie oszczędzać nawet małe kwoty. Warto zastanowić się dokładnie nad swoimi wydatkami i zrezygnować z tych, które są całkowicie nieprzemyślane. Postaraj się gromadzić przez miesiąc wszystkie swoje rachunki, a następnie podliczyć, ile wydajesz na zakupy spożywcze, rozrywkę, jedzenie na mieście, ubrania, czy komunikację. Może się okazać, że często sięgasz po produkty, których wcale nie potrzebujesz. Redukując tego typu wydatki, łatwo znajdziesz w swoim budżecie kwotę, którą będziesz miesięcznie odkładać na dowolny cel. Warto także zastanowić się, na co chcesz zbierać oszczędności. Zależy ci na zgromadzeniu wkładu własnego, by móc skorzystać z kredytu hipotecznego? A może planujesz zagraniczne wakacje z rodziną, Każdy sprecyzowany powód jest w zasięgu twoich możliwości, a konkretny cel i przeznaczenie oszczędności, pomoże ci zachować regularność w oszczędzaniu.

Lokata promocyjna

Liczysz na wysokie oprocentowanie dzięki skorzystaniu z lokat promocyjnych? Na rynku znajduje się wiele produktów, które zapewniają lepsze oprocentowanie i mają przyciągnąć nowych klientów do banków. To najczęściej lokaty przeznaczone dla nowych usługobiorców, którzy wcześniej nie korzystali z żadnych usług danego banku. Zapewnia to instytucji nie tylko nowego klienta, który może zdecydować się także na inną ofertę banku, ale także nowe środki, które wpłyną na rachunek banku.

Czy warto skorzystać z takiej ofert? Jeśli masz taką możliwość, oczywiście, że tak. Trzeba jednak pamiętać, że lokaty z preferencyjnym oprocentowaniem, gwarantujące wyższy zysk dla klienta, posiadają ograniczenia, o których należy pamiętać, zakładając lokatę. Lokaty promocyjne często ograniczają maksymalną kwotę, jaką klient może wpłacić na depozyt, dodatkowo, wyższe oprocentowanie stosuje się tylko w przypadku lokat krótkoterminowych. Oferta jest też ograniczona i skorzystać z niej mogą usługobiorcy, którzy faktycznie wcześniej nie korzystali nigdy z żadnej usługi banku, w tym kont osobistych, kredytów, lokat, czy innych produktów.

Komentarze i opinie

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Badź pierwszy!