Porady Lokaty bankowe 6 min. czytania

Jak obliczyć odsetki od lokaty?

Zaktualizowano: 2022-06-01 10:29
Opublikowano: 2020-02-04 15:01
Średnia ocena: 5,48/6 Głosów: 33
Jak obliczyć odsetki od lokaty?

Jak obliczyć odsetki od lokaty w 2022 roku? Czy w obliczu rosnącej inflacji ten sposób inwestowania nadal się opłaca? W związku z aktualną sytuacją gospodarczą rząd apeluje do banków o podniesienie stopy zwrotu. Od czego zależy wysokość odsetek? Jak obliczyć zysk z lokaty i zabezpieczyć swoje oszczędności na czarną godzinę?

Lokaty bankowe to zdaniem wielu jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania pieniędzy. Chociaż nie zapewniają relatywnie dużego zysku, to pozwalają na stabilne i pewne ulokowanie kapitału. Obecnie wielu Polaków zastanawia się, w jaki sposób zabezpieczyć się przed galopującą inflacją i rosnącymi stopami procentowymi. Lokaty wydają się bezpieczną przystanią, czy jednak nadal opłaca się w nie inwestować? Dzisiaj sprawdzimy, jak obliczyć oprocentowanie lokaty, podamy wzór na odsetki oraz garść cennych informacji!

Od czego zależy zysk z lokaty bankowej?

Odsetki, które można uzyskać na lokacie bankowej, są uzależnione od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest oprocentowanie, czyli to, ile bank oferuje w zamian za zdeponowanie środków. Z reguły lokaty zapewniają oprocentowanie stałe w skali roku, jednak na rynku można znaleźć również oferty z oprocentowaniem zmiennym.

Obecnie większość instytucji oferuje lokaty z oprocentowaniem na poziomie 3,5%, chociaż jeszcze w połowie roku 2021 klienci mogli liczyć na stawki w wysokości 0,1%. W związku z szalejącą inflacją i wysokimi stopami procentowymi kolejne banki zaczynają podnosić stawki – zgodnie z sugestią premiera Morawieckiego, który apelował o to na konferencji prasowej.

To, ile zarobimy na lokacie, zależy również od wysokości kapitału oraz okresu, na jaki umowa została zawarta. Klient może zdecydować się na lokatę długo- lub krótkoterminową. Istotnym czynnikiem jest także kwota zdeponowanego kapitału, a także rodzaj kapitalizacji odsetek.

Warto przy tym pamiętać, że osiągnięty zysk trzeba pomniejszyć o tzw. podatek Belki. Na końcu warto wspomnieć o tym, że na zarobek z lokaty wpływa też inflacja.

Rodzaj kapitalizacji odsetek od lokaty

Zastanawiasz się, jak obliczyć procent z lokaty? Oprocentowanie to nie wszystko – jak wspomnieliśmy, istotna jest również kapitalizacja odsetek, czyli częstotliwość, z jaką bank nalicza odsetki do zainwestowanego kapitału. Może to być dokonywane codziennie, raz w miesiącu lub na koniec okresu umowy.

Przed 2012 rokiem dużą popularność zyskały tzw. jednodniowe lokaty z codzienną kapitalizacją odsetek. Taka częstotliwość powodowała, że inwestor nie musiał płacić podatku od zysków kapitałowych. Przepisy zostały jednak zmienione, a jednodniowe lokaty przestały być opłacalne.

Zastanawiasz się, jak obliczyć odsetki od lokaty bankowej z uwzględnieniem kapitalizacji? Może w tym pomóc kalkulator kapitalizacji odsetek, bazujący na podstawowych parametrach lokaty, takich jak kwota, okres lokaty i oprocentowanie. A jak samodzielnie obliczyć zysk z lokaty z kapitalizacją odsetek?


Czy warto inwestować w waluty w 2022? Kliknij i sprawdź! >>


Jak obliczyć odsetki od lokaty terminowej? Wzór na odsetki

Obliczanie zysku z lokat nie jest trudne. Wzór uwzględnia zdeponowaną kwotę, czas trwania lokaty, a także oprocentowanie. Poniżej przedstawiamy wzór na oprocentowanie lokaty:

kwota depozytu x liczba dni okresu lokacyjnego x oprocentowanie w skali roku / 365 dni

Jak obliczyć dochód z lokaty – przykład:

Oblicz odsetki od lokaty bankowej w wysokości 5000 zł, gdzie czas trwania lokaty wynosi 2 miesiące (61 dni), a oprocentowanie w skali rocznej wynosi 3%.

W takim przypadku: 5000 x 61 x 3%/365 = 25,0 zł

Tyle wynoszą odsetki od lokaty, a jak obliczyć realny zysk? Od tej kwoty należy odliczyć 19% podatku, co daje 20,30 zł.

Sprawdźmy również zysk w przypadku lokaty 3 i 6-miesięcznej oraz na rok.

  • jak obliczyć lokatę 3 miesięczną – 5000 x 90 x 3%/365 = 37 zł – 19% = 29,97 zł
  • jak obliczyć odsetki od lokaty półrocznej – 5000 x 182 x 3%/365 = 74,80 zł – 19% = 60,58 zł
  • jak obliczyć odsetki od lokaty w skali roku – 5000 x 365 x 3%/365 = 150 zł – 19% = 121,50 zł.

Zastanawiasz się, jak szybko obliczyć odsetki od lokaty? Kalkulator dostępny online pomoże Ci błyskawicznie sprawdzić, ile możesz zyskać.

Podatek od lokat w Polsce

Obliczanie zysku z lokaty odbywa się po odjęciu kwoty wynikającej z tzw. podatku Belki. Podatek od zysków kapitałowych został wprowadzony w 2002 roku przez ówczesnego ministra finansów w rządzie Leszka Millera – Marka Belkę. Początkowo przy obliczaniu należności do fiskusa uwzględniano 20 procentowy podatek.

Odsetki od lokaty były zatem pomniejszane o 1/5. Później stawkę podatku obniżono do 19% i tak jest do tej pory. W przypadku klientów nieprowadzących działalności gospodarczej banki samodzielnie pobierają podatek od lokat, a zatem klient nie musi podejmować w tym kierunku żadnych kroków. Co więcej, nie musi nawet uwzględniać podatku Belki w rozliczeniu rocznym PIT.

Jeśli zatem zastanawiamy się, jak obliczyć realny zysk z lokaty, pamiętajmy o tym, że bank potrąci należną kwotę. Z kolei osoby prowadzące działalność gospodarczą i lokujące pieniądze w ramach firmy, muszą samodzielnie rozliczyć podatek.

Na ile odsetek z lokaty można liczyć w 2022 roku?

Apel premiera Mateusza Morawieckiego do banków, o którym wspomnieliśmy wcześniej, odniósł skutek. Obecnie coraz więcej instytucji podnosi odsetki od lokaty.

Zapowiedział to już między innymi Alior Bank, który wprowadził trzymiesięczną lokatę z oprocentowaniem w wysokości 5% w skali roku. Z kolei oferta „Lokata na Nowe Środki” objęta jest stawką 5% w skali roku. Umowa jest zawierana na 365 dni. Przy umowach na 182 dni oprocentowanie wynosi 4,5%, a 92 dni – 4%.

ING oferuje z kolei oprocentowanie dla nowych klientów w wysokości 4% przez 3 miesiące (lokaty do 200 tys. zł). Na wyższe odsetki mogą także liczyć klienci Banku Pekao, który pracuje nad nowymi rozwiązaniami.


Sprawdź jak obliczyć zysk z obligacji zerokuponowych. Kliknij! >>


Czy zysk z lokaty bankowej zabezpiecza oszczędności przed inflacją?

Niestety przy rekordowo wysokim poziomie inflacji lokaty bankowe nie są zbyt opłacalną formą inwestycji, zwłaszcza gdy oprocentowanie oscyluje na niskim pułapie.

Aktualnie inflacja wynosi ok. 14%, a jeśli porównany jej wysokość z odsetkami proponowanymi przez banki, to nie będziemy zadowoleni. Raczej mało prawdopodobne jest, żeby w najbliższym czasie te dwie wartości miały się do siebie zbliżyć, tym bardziej że ekonomiści ostrzegają przed kolejnymi wzrostami cen.

Najlepiej poszukać innych sposobów inwestowania, np. skorzystać z obligacji skarbowych, których oprocentowanie jest indeksowane inflacją, a zatem stanowi sumę inflacji i marży odsetkowej.

Nie przegap także: Czym jest house flipping? Ile można zarobić na flipie nieruchomości?

Komentarze

Powiązane artykuły

Czy warto teraz założyć lokatę? {{monthName}} {{year}}

Czy warto teraz założyć lokatę? maj 2024

Czy warto założyć lokatę w 2024 roku? Obecnie niski poziom inflacji sprawia, że wiele banków oferuje lokaty depozytów na poziomie wyższym niż poziom wzrostu cen. Osoby zainteresowane bezpiecznym pomnażaniem oszczędności mogą wybierać spośród wielu propozycji. Czy warto zdecydować się na lokatę?
Zobacz więcej
9 min. czytania
Czy warto inwestować w waluty w {{year}}?

Czy warto inwestować w waluty w 2024?

Inwestowanie w waluty w 2024 może być kuszącą kluczem dla wielu osób poszukujących alternatywnych sposobów lokowania wskazówek. Wyróżnieni doświadczeni inwestorzy, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę, rozważają zalety i wady takich inwestycji. Faktem jest, że w dobie globalizacji i łatwo dostępnej platformy transakcyjnej, inwestowanie w zagraniczne waluty staje...
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Fundusz hedgingowy to jeden z funduszy inwestycyjnych, który w celu osiągania wysokich zarobków, wykorzystuje różnorodne techniki inwestycyjne. Niestety wiąże się też z dużym ryzykiem, co boleśnie pokazał kryzys w 2008 roku. Zastanawiasz się, w jaki sposób zainwestować swoje oszczędności? Przyjrzyj się uważnie funduszom hedgingowym, które są dostępne nawet dla osób ze...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Lokata dla dziecka to jeden ze sposobów na bezpieczne gromadzenie oszczędności. Odpowiednio dobrana pozwoli nam zadbać również o finansową przyszłość naszego malucha. Czy jednak różni się czymś od popularnego konta oszczędnościowego? Sprawdźmy, co warto wiedzieć na ten temat.
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?

Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?

...oprocentowanie depozytów sprawia, że lokaty bankowe znów stają się bardzo atrakcyjną formą oszczędzania. W lipcu niektóre banki oferowały lokaty z oprocentowaniem sięgającym nawet 7,5%, co dawało klientom możliwość osiągnięcia sporego...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?

Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?

Jak założyć lokatę bankową bez wychodzenia z domu? To proste! Dowiedz się, czy obecnie warto decydować się na ten sposób lokowania kapitału i jak to zrobić w poszczególnych bankach! Co warto sprawdzić przed założeniem lokaty? Przeczytaj nasz poradnik!
Zobacz więcej
7 min. czytania