Kliknij i sprawdź, jak obliczyć odsetki od lokaty! >>
Pasywny dochód może osiągnąć każdy, kto posiada środki na inwestycje. Czasem są to mniejsze kwoty, jak np. przy inwestowaniu w lokaty, a czasem większe – jak przy kupnie nieruchomości. Istnieje wiele rodzajów pasywnego dochodu, więc nawet osoby ze skromniejszym kapitałem są w stanie wypracować określony zysk. Ile konkretnie trzeba posiadać? Szacuje się, że w przypadku inwestycji opiewających od kilku tysięcy złotych w górę można już osiągnąć niewielki zysk. Oczywiście im wyższy kapitał, tym większa stopa zwrotu.
Dochód pasywny w 2022 roku zyskuje na znaczeniu – niekorzystna sytuacja ekonomiczna sprawia, że poszukujemy alternatywnych źródeł dochodu. Dodatkowy dochód pasywny jest w stanie zapewnić nam środki na czarną godzinę, np. na wypadek kolejnych podwyżek rat kredytów czy drożejących cen żywności. Dlaczego warto zainteresować się pasywnymi sposobami zarabiania pieniędzy?
Przekonaj się, czy warto inwestować w waluty w 2022? Kliknij! >>
Interesuje Cię dochód pasywny? Od czego zacząć? Przede wszystkim należy określić, ile środków możemy przeznaczyć na inwestycje w dochód pasywny. Jeśli nie dysponujemy kapitałem, trzeba zacząć go zbierać – systematycznie odkładać pieniądze.
Dochód pasywny bez inwestycji – czy to możliwe? Niestety nie jest tak łatwo – żeby osiągnąć zysk, trzeba najpierw zgromadzić odpowiedni kapitał.
Kolejna ważna zasada – wiedza. Zanim zdecydujemy się zainwestować nasze środki, poczytajmy o różnych rodzajach dochodu pasywnego, ich wadach i zaletach, a także prawdopodobieństwie i stopie zwrotu z inwestycji. Pochopne inwestowanie i podejmowanie nieracjonalnych decyzji może przysporzyć nam wielu problemów.
Jak budować dochód pasywny? Wśród różnych pomysłów można wyróżnić inwestycje w:
Jak uzyskać dochód pasywny? Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby wraz z opisem i cennymi wskazówkami.
Dochód pasywny z wynajmu nieruchomości to jeden z najbardziej popularnych sposób zarabiania bez aktywnego zaangażowania inwestora. Zapewnia stały i przewidywalny zysk na poziomie kilku – kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie – wszystko zależy od metrażu i lokalizacji nieruchomości, liczby wynajmowanych mieszkań oraz innych czynników.
Oczywiście największy zysk mogą osiągnąć osoby, które nie musiały wykładać środków na zakup nieruchomości, np. odziedziczyły ją lub otrzymały w formie darowizny od członka rodziny. A czy można osiągnąć dochód pasywny ze sprzedaży wyremontowanej nieruchomości? Co do zasady nie, ponieważ sprzedaż jest jednorazową transakcją. Można jednak osiągnąć w ten sposób zysk, który warto przeznaczyć na zakup i wynajem kolejnej nieruchomości.
Kliknij i sprawdź, czym jest house flipping! Ile można zarobić na flipie nieruchomości?
Jeszcze kilkanaście lat temu inwestycje w lokaty były bardzo popularnym i pewnym sposobem na osiągnięcie pasywnego dochodu – skala zwrotu osiągała nawet kilkanaście procent. Sposobem na ominięcie podatku Belki, czyli zarobienie jeszcze większych pieniędzy, były tzw. lokaty jednodniowe, z codzienną kapitalizacją odsetek. Niestety obecnie, przy szalejącej inflacji, zysk, jaki możemy wypracować z lokaty, jest niewielki, na poziomie kilku procent w skali roku.
W związku z aktualną sytuacją ekonomiczną na świecie banki zaczęły ostatnio podnosić oprocentowanie lokat, jednak nadal nie są to wysokie sumy. Oczywiście najwięcej można zarobić na lokacie długoterminowej, trzeba jednak liczyć się z tym, że środki zostaną na określony czas „zablokowane”. Wkładu nie można wyjąć, bo wiąże się to z utratą wypracowanego już zysku.
Obligacje zapewniają obecnie stopę zwrotu na poziomie podobnym jak lokaty, nie są więc szczególnie opłacalne. Na rynku są dostępne obligacje krótko- i długoterminowe, od 3 miesięcy do 10 lat. Polecanym rodzajem inwestycji są jednak obligacje skarbowe indeksowane inflacją, czyli takie, które nie podlegają wpływowi zgubnego zjawiska, jakim jest właśnie inflacja.
Przykładowo: czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe pozwalają na osiągnięcie zysku, który jest sumą inflacji i marży. Korygowane o wskaźnik inflacji oprocentowanie wydaje się najlepszym sposobem na bezpieczne inwestowanie w czasach kryzysu.
Aktywna, codzienna gra na giełdzie nie jest zaliczana do dochodu pasywnego – wymaga systematycznej pracy i dużego zaangażowania ze strony inwestora. Co innego dochód pasywny z dywidendy, który opiera się na kupowaniu papierów wartościowych. Raz w roku posiadacze akcji otrzymują do podziału dywidendę, czyli zysk.
Niestety nie zawsze tak jest – czasem spółka nie decyduje się na podział zysków, a my nie otrzymujemy naszego wynagrodzenia. Zanim zatem zdecydujemy się zainwestować na giełdzie, zastanówmy się i wybierzmy wiarygodną spółkę. Pamiętajmy o tym, że giełda bywa nieprzewidywalna, a zainwestowane środki łatwo stracić. Jeśli zależy nam na stałym zysku, wybierzmy bezpieczniejsze formy inwestowania.
Fundusze inwestycyjne to rodzaj zbiorowego inwestowania, w którym majątek funduszu jest tworzony przez kapitał wszystkich inwestorów. Obecnie popularne są zwłaszcza pasywne formy inwestycji. Zasadą, na której opiera się pasywne inwestowanie, jest osiągnięcie stopy zwrotu zbliżonej do benchmarku, czyli wzorcowego portfela, który jest punktem odniesienia dla oceny zysków z funduszu inwestycyjnego. Wyróżniamy dwa rodzaje pasywnych inwestycji:
Kryptowaluty, takie jak bitcoin, ethereum, dogecoin czy dash to rodzaj wirtualnej waluty, która nie jest zależna od banków i globalnych systemów finansowych, dzięki czemu zdobyła popularność na całym świecie. Z założenia odporna na inflację, zdecentralizowana i oparta na otwartym protokole źródłowym kryptowaluta miała być świetnym sposobem na inwestowanie, o czym przekonało się już wiele osób, które nabyły np. bitcoina w czasie największych wzrostów.
Okazuje się jednak, że wirtualne pieniądze nie są odporne na negatywne konsekwencje pęknięcia tzw. bańki spekulacyjnej. Obecnie kryptowaluty zaliczają ogromne spadki i nic nie wskazuje na to, żeby trend ten miał się odwrócić. Rekordowe wartości bitcoin osiągnął w 2021 roku, kiedy kosztował niemal 67 tysięcy dolarów. Teraz zapłacimy za niego „jedynie” 28 tysięcy. W sieci istnieje wiele platform, które umożliwiają pasywne zarabianie poprzez blokowanie swoich cyfrowych środków.
Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne? Czy bank może przejąć pieniądze klientów? Kliknij i sprawdź! >>
Również w internecie można zarabiać pasywnie, chociaż wymaga to sporego nakładu pracy. Jednym ze sposobów na osiągnięcie dochodu pasywnego są programy partnerskie, które polegają na polecaniu określonych produktów i zamieszczeniu tzw. linków afiliacyjnych, na których opiera się dochód pasywny. Forum internetowe, własna strona internetowa, profil na Instagramie – wszędzie tam można promować wybrane usługi/produkty. Każde kliknięcie linka jest zliczane, a zarabia się najczęściej za zakup promowanego produktu. W podobny sposób można również polecać konkursy, zachęcać do zapisywania się na subskrypcję czy płatne usługi SMS.
Także działalność influencerska pozwala wypracować stały, pasywny dochód. Osoby prowadzące własne kanały na YouTube codziennie docierają do milionów potencjalnych klientów, dzięki czemu są bardzo cenni dla reklamodawców. Youtuberzy często zamieszczają w opisach swoich filmów linki afiliacyjne, zarabiają również na wyświetleniach.
W internecie można też zarabiać na wynajmie powierzchni reklamowych, sprzedawaniu produktów cyfrowych, np. ebooków czy praw autorskich.
Dochody pasywne gospodarstwa domowego muszą być rozliczane, jednak stawka i sposób odprowadzania podatku mogą być różne. W przypadku najmu nieruchomości należy płacić ryczałt w wysokości 8,5% - przy dochodach rocznych do 100 000 zł lub 12,5% - powyżej 100 000 zł rocznie. Z kolei dochody pasywne uzyskiwane z lokat są obciążone 19% tzw. podatkiem Belki. Podatnik nie musi ich odprowadzać samodzielnie – zajmuje się tym bank. W przypadku inwestycji w kryptowaluty również obowiązuje stawka podatkowa w wysokości 19%.
Jak rozliczyć wynajem mieszkania? Kliknij i sprawdź! >>
Dochód aktywny to sposób zarabiania pieniędzy, który wymaga od nas pełnego zaangażowania. Żeby osiągnąć w ten sposób zysk, musimy stale wykonywać określone obowiązki. Przykładem aktywnego dochodu jest umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna. Z kolei pasywny dochód wymaga zaangażowania jedynie na początkowym etapie – a później zbieramy profity z kapitału, który zdecydowaliśmy się zainwestować. Jeden i drugi sposób zarabiania wymaga od nas nakładu pracy. W przypadku dochodu aktywnego nie musimy angażować własnych środków, jednak konieczne jest stałe zaangażowanie w obowiązki. Z kolei dochód pasywny, chociaż nie wymaga tak dużo pracy, to jednak potrzebuje kapitału.
...które mają oszczędności i myślą o ich zainwestowaniu? Czy lokata bankowa zabezpieczy pieniądze przed wysoką inflacją w Polsce? Z...
...powiedzieć, że tak i to z kilku względów. Przede wszystkim lokaty bankowe nigdy nie były i nie będą instrumentem finansowym, który pozwala...
...oprocentowanie depozytów sprawia, że lokaty bankowe znów stają się bardzo atrakcyjną formą oszczędzania. W lipcu niektóre banki oferowały lokaty z oprocentowaniem sięgającym nawet 7,5%, co dawało klientom możliwość osiągnięcia sporego...
...wiele osób zaczęło szukać rozwiązań w ofertach banków czy instytucji finansowych. Dużym powodzeniem, zwłaszcza teraz przy rosnących stopach procentowych cieszą się lokaty bankowe. Jednak dzisiaj skupmy się na obligacjach, które gwarantują ochronę kapitału przy zmieniającej się inflacji. Obligacje to dłużny instrument finansowy, w którym jedna ze...