Porady Lokaty bankowe 7 min. czytania

Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?

Zaktualizowano: 2022-08-08 09:41
Opublikowano: 2022-08-08 08:52
Średnia ocena: 3,00/6 Głosów: 5
Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?

Jak założyć lokatę bankową bez wychodzenia z domu? To proste! Dowiedz się, czy obecnie warto decydować się na ten sposób lokowania kapitału i jak to zrobić w poszczególnych bankach! Co warto sprawdzić przed założeniem lokaty? Przeczytaj nasz poradnik!

Lokaty bankowe, zwane również depozytami, to jeden z najbardziej popularnych sposobów inwestowania kapitału. Na czym polega? Na podstawie umowy klient przekazuje oferentowi określoną sumę pieniężną, a po upływie wyznaczonego terminu zdeponowane środki są zwracane wraz z odsetkami.

Z reguły lokaty są zawierane na czas określony, np. rok lub dwa lata. Można powiedzieć, że tego typu produkty finansowe są przeciwieństwem pożyczki bankowej – w tym przypadku środki klienta otrzymuje bank, który wypłaca odsetki.

Czy warto teraz założyć lokatę bankową?

Lokaty to bezpieczna i pewna forma lokowania środków – głównie ze względu na to, że depozyty do kwoty 100 tys. euro są objęte ochroną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Deponując pieniądze na lokacie, niczym nie ryzykujemy – możemy tylko zyskać. Czy jednak w czasach wysokiej inflacji warto w ogóle interesować się tematem lokat? Okazuje się, że tak.

Od pewnego czasu banki podnoszą oprocentowanie depozytów – ma to związek między innymi z podwyżkami stóp procentowych, ale także z popularnością obligacji skarbowych, które dla produktów bankowych stanowią dużą konkurencję.

Rząd chce skłonić banki do podwyższania odsetek od lokat, a jakiś czas temu premier zwrócił się do sektora bankowego z apelem w tej sprawie. Kiedy założyć lokatę? Nie warto zwlekać – w lipcu br. na rynku dostępne były oferty z oprocentowaniem w wysokości nawet 7,5%.

W dobie wysokiej inflacji należy szczególnie dbać o swoje oszczędności.

Jak założyć lokatę bankową online?

Bankowość elektroniczna idzie z duchem czasu – przez internet można już nie tylko zlecać przelewy czy płacić za zakupy, ale także inwestować. Jak bezpiecznie założyć lokatę przez internet? Można to zrobić przez przeglądarkę internetową lub aplikację mobilną.

  1. Zaloguj się do serwisu internetowego wybranego banku. Jeśli korzystasz z komputera, sprawdź, czy adres jest poprawny, a w polu adresu widnieje charakterystyczna kłódka, która oznacza, że połączenie jest szyfrowane. Jeśli natomiast chcesz skorzystać z aplikacji mobilnej, pobieraj ją tylko z autoryzowanych sklepów (Google Play, App Store czy AppGallery).
  2. Wybierz produkt, który Cię interesuje, np. lokatę 12-miesięczną.
  3. Wypełnij wniosek – określ kwotę lokaty i czas trwania, podaj swoje dane osobowe.
  4. Wpłać środki.

Jak obliczyć odsetki od lokaty?


Jak założyć lokatę w oddziale banku?

Klienci, którzy wolą tradycyjny sposób deponowania środków, mogą odwiedzić placówkę banku i tam zlecić założenie lokaty. Należy pamiętać o przygotowaniu dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego.

Wizytę w banku wybierają z reguły osoby starsze lub takie, które po prostu nie chcą korzystać z bankowości elektronicznej. Ma to swoje zalety – pracownik banku pomaga wypełnić wniosek i od razu wyjaśnia wszelkie wątpliwości.


Lokata czy konto oszczędnościowe? Gdzie zdeponować oszczędności?


Jak założyć lokatę w wybranych bankach?

Sprawdziliśmy, w jaki sposób można zdeponować środki w wybranych bankach.

Jak założyć lokatę w Pekao?

Lokata jest dostępna w Pekao24, PeoPay (aplikacja mobilna) oraz w oddziałach banku. Zastanawiasz się, jak założyć lokatę w Pekao24? Zaloguj się, wejdź w zakładkę Oferty i wnioski, a następnie wybierz produkt, np. Lokatę Standardową. Kliknij  Załóż lokatę, wybierz rachunek, z którego chcesz otworzyć lokatę i uzupełnij formularz.

Jak założyć lokatę w mBanku?

W mBanku środki można otworzyć lokatę przez stronę www, w serwisie transakcyjnym, w placówce lub przez mLinię. Bank umożliwia otwarcie dowolnej liczby lokat na łączną kwotę 500 tys. zł. W przypadku lokat dla nowych klientów istnieje możliwość założenia tylko jednego depozytu (tylko przez internet).

Jak założyć lokatę w Santander Consumer Banku?

Santander Consumer Bank ma w swojej ofercie lokaty o minimalnej kwocie 1000 zł, a maksymalnej 400 000 zł. Instytucja umożliwia zakładanie lokat bez wychodzenia z domu – przez internet.

Jak założyć lokatę mobilną w Santander? Wystarczy zalogować się do Santander Mobile, kliknąć zakładkę Lokaty, następnie Otwórz lokatę i wybrać konto, z którego zostaną przelane środki. Kolejny krok to wybranie z listy Lokaty mobilnej, wpisanie kwoty i zatwierdzenie.


Czym jest dochód pasywny i jak zacząć zarabiać pasywnie?


Jak założyć lokatę w PKO?

Depozyty można składać zarówno przez serwis iPKO, aplikację mobilną IKO, jak i w stacjonarnym oddziale. Jak założyć lokatę w iPKO? Wystarczy zalogować się – wpisać numer klienta lub login i hasło, a następnie wybrać zakładkę Lokaty, wpisać kwotę i zatwierdzić. Bank oferuje między innymi Lokatę progresywną na 18 miesięcy, której oprocentowanie w ostatnim okresie wynosi aż 9,99%.

Jak założyć lokatę w Alior Banku?

Lokaty w Alior Banku można otworzyć stacjonarnie w oddziale, przez stronę internetową Alior Online lub aplikację Alior Mobile. Jeśli chcemy założyć ją online, wystarczy zalogować się, kliknąć Oferty, następnie Oszczędności i Lokata. Potem należy wybrać Załóż lokatę, wypełnić wniosek i zatwierdzić operację. 

Jak założyć lokatę w Getin Banku?

Getin Bank oferuje różne rodzaje lokat – tradycyjne, mobilne, walutowe i inne. Lokatę online można założyć w kilku krokach. Wystarczy wejść na stronę internetową banku i wypełnić wniosek. Bank nada wówczas indywidualny numer rachunku lokaty, na który w ciągu 7 dni należy przekazać środki.


Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne?


Jak wybrać najkorzystniejszą lokatę?

Zastanawiasz się, gdzie założyć lokatę? Obecnie banki oferują bardzo konkurencyjne warunki – oprocentowanie jest o wiele wyższe niż jeszcze rok temu. Poniżej prezentujemy tabelę z porównaniem oprocentowania najpopularniejszych lokat bankowych.

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

Okres

Maksymalna kwota

BNP Paribas

Lokata GOmobile

Do 6%

3-5 miesięcy

Do 50 000 zł

Getin Bank

Lokata na Nowe Środki

Do 7%

3-12 miesięcy

Do 180 000 zł

mBank

Lokata na nowe środki dla klientów z mKontem Intensive

6,7%

3 miesiące

Do 500 000 zł

Bank Pekao

Lokata PeoPay

Do 5%

3 miesiące

Do 30 000 zł

Inbank

Lokata Lojalna

Do 7%

3 lub 6 miesięcy

Do 50 000 zł

Millennium Bank

Lokata Horyzont Zysku

Do 6,5%

6-18 miesięcy

Brak limitu

Jeśli nadal nie wiesz, gdzie założyć lokatę, poczytaj opinie na forum, np. w serwisie społecznościowym.

Co sprawdzić przed założeniem lokaty?

Pierwszym parametrem, jaki należy sprawdzić przy wyborze lokaty, jest oprocentowanie depozytu. Oczywiście jego wysokość nie jest dowolna – w dużym stopniu zależy od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Warto też sprawdzić sposób naliczania odsetek. Oprocentowanie może być stałe, co obecnie jest najczęściej stosowane przez banki, lub zmienne. Zakładając lokatę, należy też zweryfikować częstotliwość kapitalizacji odsetek – np. raz w miesiącu lub na koniec okresu umowy.

Kolejny ważny aspekt to długość trwania lokaty – z reguły im dłuższa, tym wyższe oprocentowanie. Warto też sprawdzić, co się stanie, gdy zdecydujemy się wycofać zdeponowane środki przed końcem umowy.


Na czym polega dywidenda i jak wygląda jej wypłata ?


Co jeszcze warto wiedzieć o założeniu lokaty w banku?

  • Od jakiej kwoty można założyć lokatę – wszystko zależy od banku. Oferty zaczynają się już od 1000 zł – taką lokatę oferuje np. Alior Bank czy mBank.
  • Czy można założyć lokatę w innym banku – nie trzeba zakładać lokaty w banku, w którym prowadzimy rachunek osobisty. Lokaty bez konta są bardzo popularne i dostępne w większości instytucji.
  • Jak założyć lokatę dzieckulokata dla dziecka może mieć charakter zwykłej lokaty założonej z poziomu konta osobistego rodzica lub oferty dedykowanej dla dzieci. Małoletni po ukończeniu 13. roku życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych i mogą zarządzać swoim majątkiem (za zgodą rodziców).  
  • Ile lokat można założyć w jednym banku – to również zależy od oferty banku. Wiele z nich, np. mBank pozwala na otwarcie dowolnej liczby lokat.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czy warto inwestować w waluty w {{year}}?

Czy warto inwestować w waluty w 2024?

Inwestowanie w waluty w 2024 może być kuszącą kluczem dla wielu osób poszukujących alternatywnych sposobów lokowania wskazówek. Wyróżnieni doświadczeni inwestorzy, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę, rozważają zalety i wady takich inwestycji. Faktem jest, że w dobie globalizacji i łatwo dostępnej platformy transakcyjnej, inwestowanie w zagraniczne waluty staje...
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czy warto teraz założyć lokatę?

Czy warto teraz założyć lokatę?

...które mają oszczędności i myślą o ich zainwestowaniu? Czy lokata bankowa zabezpieczy pieniądze przed wysoką inflacją w Polsce? Z...

...powiedzieć, że tak i to z kilku względów. Przede wszystkim lokaty bankowe nigdy nie były i nie będą instrumentem finansowym, który pozwala...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Fundusz hedgingowy to jeden z funduszy inwestycyjnych, który w celu osiągania wysokich zarobków, wykorzystuje różnorodne techniki inwestycyjne. Niestety wiąże się też z dużym ryzykiem, co boleśnie pokazał kryzys w 2008 roku. Zastanawiasz się, w jaki sposób zainwestować swoje oszczędności? Przyjrzyj się uważnie funduszom hedgingowym, które są dostępne nawet dla osób ze...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Lokata dla dziecka to jeden ze sposobów na bezpieczne gromadzenie oszczędności. Odpowiednio dobrana pozwoli nam zadbać również o finansową przyszłość naszego malucha. Czy jednak różni się czymś od popularnego konta oszczędnościowego? Sprawdźmy, co warto wiedzieć na ten temat.
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?

Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?

...oprocentowanie depozytów sprawia, że lokaty bankowe znów stają się bardzo atrakcyjną formą oszczędzania. W lipcu niektóre banki oferowały lokaty z oprocentowaniem sięgającym nawet 7,5%, co dawało klientom możliwość osiągnięcia sporego...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak obliczyć zysk z obligacji?

Jak obliczyć zysk z obligacji? Czy warto zainwestować w obligacje skarbowe?

...wiele osób zaczęło szukać rozwiązań w ofertach banków czy instytucji finansowych. Dużym powodzeniem, zwłaszcza teraz przy rosnących stopach procentowych cieszą się lokaty bankowe. Jednak dzisiaj skupmy się na obligacjach, które gwarantują ochronę kapitału przy zmieniającej się inflacji. Obligacje to dłużny instrument finansowy, w którym jedna ze...

Zobacz więcej
8 min. czytania