× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Waloryzacja emerytur i rent ZUS 2021, brutto - netto, tabela, najniższa emerytura

Zaktualizowano: 02.11.2020 10:10
Opublikowano: 26.10.2020 15:02
Średnia ocena: 3,67/6 Głosów: 27

Waloryzacja emerytury. Co to jest i dlaczego ma wpływ na wysokość świadczenia? Przeczytaj nasz artykuł, a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie interesujące cię kwestie. 

Wysokość emerytur i rent to przedmiot bardzo szerokiej dyskusji społecznej. Dlaczego? Wiele mówi się o niskiej wysokości świadczeń, często uniemożliwiającej osobom, które je pobierają zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, zwłaszcza w kontekście wydatków związanych z opieką zdrowotną. Niezależnie od tego, czy pobierasz emeryturę lub rentę, czy w Twoim przypadku nadal jest to odległa perspektywa, warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, żeby umiejętnie zadbać o własną finansową przyszłość. Dzisiaj zajmiemy się kwestią waloryzacji emerytury i renty. Spróbujemy sobie wyjaśnić definicję tego pojęcia i odpowiedzieć na pytanie, jak podwyżka emerytur wygląda w praktyce. Zapraszamy do dalszej lektury - w tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, na czym polega waloryzacja oraz od czego zależy jej wysokość.

Waloryzacja rent i emerytur: jaka jest definicja pojęcia?

Jeżeli zastanawiasz się, o ile docelowo wzrosną emerytury, najpierw musisz zrozumieć definicję oraz cel waloryzacji. Czym jest waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych?

Waloryzacja to modyfikacja wypłacanych beneficjentom świadczeń - rent i emerytur - mająca na celu określenie ich wysokości w kwocie odpowiadającej bieżącym wydatkom, jakie są ponoszone w związku z utrzymaniem gospodarstw domowych. W praktyce, to właśnie dzięki waloryzacji możliwe jest złagodzenie oddziaływania inflacji na poziom wypłacanych świadczeń.

Należy pamiętać, że waloryzacja obejmuje zarówno emerytury, jak również, między innymi, renty socjalne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne czy świadczenia, które są przez beneficjentów odbierane razem z emeryturą i rentą. Świadczenia są waloryzowane raz do roku - od 1 marca.

Dlaczego waloryzacja to konieczność? Emerytura brutto i netto jest dla osób pobierających świadczenie podstawą domowego budżetu. Jednocześnie warto zaznaczyć, że cechą charakterystyczną emerytur jest ich długoterminowość - pieniądze są zazwyczaj wypłacane odbiorcom przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Waloryzacja natomiast pozwala na dostosowanie wysokości świadczeń do aktualnych cen.

Posłużmy się przykładem, który lepiej wyjaśni konieczność waloryzowania emerytur i rent. Pan Kowalski przeszedł na emeryturę w 2000 roku, otrzymując świadczenie w wysokości 1500 złotych. W tamtym okresie ceny podstawowych artykułów żywnościowych prezentowały zupełnie odmienny poziom i były o wiele niższe. Przez ostatnich dwadzieścia lat inflacja jednak nie próżnowała, co przełożyło się na to, że za koszyk podstawowych zakupów Pan Kowalski musi zapłacić dużo więcej. Jeżeli wysokość jego emerytury pozostawałaby bez zmian, możliwe, że dzisiaj nie mógłby pozwolić sobie nawet na kupienie podstawowych produktów żywnościowych (po uregulowaniu czynszu za mieszkanie, płatności za zużycie mediów itp.), nie wliczając w to kosztów zakupu niezbędnych leków. Waloryzacja stanowi więc absolutną konieczność, dostosowując wysokość emerytur i rent do bieżących warunków rynkowych.

Decydujesz się na kredyt, ale chcesz zadbać o bezpieczną spłatę zadłużenia? Sprawdź, jak wygląda spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy przed uregulowaniem zobowiązania. 

ZUS i waloryzacja emerytur: co decyduje o wysokości świadczenia?

To, jak będzie wyglądała tabela waloryzacji emerytur w danym roku kalendarzowym jest uzależnione od tak zwanego wskaźnika waloryzacji, który ma wpływ na wysokość zmian w wypłacanych świadczeniach emerytalnych i rentowych.

Sprawdź ile wynosi minimalna krajowa 2020

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik obrazujący ceny produktów oraz usług konsumpcyjnych, obowiązujących w przeciągu wcześniejszego roku. Jednocześnie wskaźnik ten jest powiększany o - minimum - 20 % rzeczywistego standardowego wynagrodzenia, osiąganego w kontekście roku poprzedniego.

Decyzja waloryzacyjna dotycząca tego, ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent jest wysyłana osobom zainteresowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To, ile wzrośnie emerytura lub renta to informacja podawana każdego roku.

Jak wyglądały podwyżki emerytur w 2020 roku?

Temat waloryzacji rent i emerytur ma ogromne znaczenie dla współczesnego społeczeństwa. Dzieje się tak głównie z uwagi na fakt, że rośnie odsetek osób pobierających te świadczenia w odniesieniu do liczby osób aktywnych zawodowo. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w opracowaniu „Struktura wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS po waloryzacji w marcu 2019 roku”, w marcu 2019 roku było 7727 tys. emerytów i rencistów. 74.5 % tej liczby stanowiły osoby pobierające emerytury, 15.9 % to renty rodzinne, a 9.6 % renty przyznawane z tytułu niezdolności do pracy. Zmieniająca się struktura wiekowa społeczeństwa, rosnąca liczba osób w starszym wieku oraz malejąca dzietność to procesy, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie systemu emerytalnego. W związku z tym, dyskusja o wysokościach świadczeń emerytalnych i rentowych zazwyczaj rozgrzewa społeczeństwo do czerwoności.

Jak to wyglądało w 2020 roku? W tym roku kalendarzowym waloryzacja objęła świadczenia, które zostały nabyte do 29 lutego. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniósł natomiast 103.56 %. W 2010 roku zastosowano waloryzację procentowo – kwotową, dlatego docelowo podwyżka świadczeń nie była mniejsza niż 70 złotych brutto, co netto („na rękę”) dawało kwotę 57 złotych. Najniższa emerytura z ZUS-u została podwyższona z 1100 na 1200 złotych brutto.

Przypominamy, że powyższe dane dotyczą roku 2020, natomiast jak już wspomnieliśmy, emerytury i renty są waloryzowane raz w roku, od 1 marca, dlatego należy szukać aktualnych informacji na temat wskaźnika waloryzacji oraz ewentualnych podwyżek na internetowych stronach rządowych lub w mediach. Każdego roku proces waloryzacji świadczeń może wyglądać inaczej, jednocześnie jest to jednak temat, który zdecydowanie warto śledzić, nawet jeśli jeszcze nie nabyło się prawa do emerytury lub renty.

Podsumowanie

Waloryzacja rent i emerytur to niezbędne posunięcie, umożliwiające zminimalizowanie wysokości inflacji na wysokość pobieranych przez osoby uprawnione świadczeń. Wysokość waloryzacji jest uzależniona od aktualnego wskaźnika waloryzacji, jednocześnie jednak należy zaznaczyć, że waloryzacja jest przeprowadzana raz w roku - od 1 marca. W 2020 roku wskaźnik waloryzacji to 103.56%, ale z uwagi na zastosowanie waloryzacji procentowo - kwotowej minimalna obniżka świadczeń wynosiła 70 złotych brutto. Kwestia waloryzacji emerytur i rent ma ogromne znaczenie dla grona beneficjentów tych świadczeń, których liczba jest dość duża, z uwagi na zmieniającą się strukturę wiekową polskiego społeczeństwa.

Sprawdź także: ile zarabia nauczyciel, ile zarabia górnik, a także, ile zarabia przedstawiciel handlowy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne
Tomek
10.11.2020

Czytając ten artykuł dochodzę do wniosku, że życie emeryta w Polsce jest naprawdę ciężkie. Waloryzacja ma się nijak do faktycznej inflacji i za chwilę emerytury w Polsce nie wystarczą na nawet najprostsze potrzeby, takie jak leki, czy żywność. W takim przypadku emeryt może jedynie szukać pomocy w zarabianiu dodatkowych pieniędzy w Internecie, ponieważ mamy pandemie.

Powiązane artykuły

Wezwanie do zapłaty - Wezwanie przedsądowe - Ponaglenie do zapłaty
Poradniki 15.01.2021

Wezwanie do zapłaty - Wezwanie przedsądowe - Ponaglenie do zapłaty

Co musisz wiedzieć o wezwaniu do zapłaty? Jak wygląda przedsądowe wezwanie do zapłaty? Przedsądowe wezwanie do zapłaty a ostateczne wezwanie do zapłaty, sprawdź, czym się różnią. 

Zobacz więcej
BIC w polskich bankach - Kod SWIFT/BIC
Poradniki 12.01.2021

BIC w polskich bankach - Kod SWIFT/BIC

Numer IBAN to unikalny numer, dzięki któremu możliwe jest zidentyfikowanie konkretnego rachunku bankowego prowadzonego przez daną osobę w określonej instytucji bankowej. Numer IBAN jest niezbędny do tego, aby móc...

Zobacz więcej
Kalkulator odsetek ZUS
Poradniki 31.12.2020

Kalkulator odsetek ZUS

Odsetki ZUS w pigułce — za co są naliczane, ile wynoszą, kto musi je płacić? Dzięki temu artykułowi poznasz najważniejsze zasady i dowiesz się, co się stanie, gdy spóźnisz się z płatnością.

Zobacz więcej
Rejestr dłużników, ewidencja dłużników - jak zadłużają się Polacy?
Poradniki 28.12.2020

Rejestr dłużników, ewidencja dłużników - jak zadłużają się Polacy?

Do najpopularniejszych baz dłużników zalicza się w Polsce Krajowy Rejestr Długów, Biuro Informacji Gospodarczej oraz Biuro Informacji Kredytowej. Z usług tych podmiotów najczęściej korzystają banki oraz instytucje pozabankowe.

Zobacz więcej
Emerytura po mężu - dziedziczenie emerytury. Ile wynosi renta rodzinna?
Poradniki 18.12.2020

Emerytura po mężu - dziedziczenie emerytury. Ile wynosi renta rodzinna?

Choć wdowa może otrzymać w ramach renty tylko 85% świadczeń przyznanych zmarłemu mężowi, to dla wielu Polek wciąż atrakcyjne rozwiązanie, dużo korzystniejsze niż pobieranie przysługującej kobiecie renty, czy emerytury.

Zobacz więcej
Spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu - prawo własności
Poradniki 16.12.2020

Spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu - prawo własności

Spółdzielcze prawo do lokalu można zmienić w spółdzielcze mieszkanie własnościowe bądź postarać się o otrzymanie własności odrębnej. Na taki krok warto zdecydować, gdy spółdzielnia proponuje nam transakcję...

Zobacz więcej