Waloryzacja emerytur i rent ZUS 2021, brutto - netto, tabela, najniższa emerytura

Zaktualizowano: 02.11.2020 10:10
Opublikowano: 26.10.2020 15:02
Średnia ocena: 3,95/6 Głosów: 84

Waloryzacja emerytury. Co to jest i dlaczego ma wpływ na wysokość świadczenia? Przeczytaj nasz artykuł, a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie interesujące cię kwestie. 

Wysokość emerytur i rent to przedmiot bardzo szerokiej dyskusji społecznej. Dlaczego? Wiele mówi się o niskiej wysokości świadczeń, często uniemożliwiającej osobom, które je pobierają zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, zwłaszcza w kontekście wydatków związanych z opieką zdrowotną. Niezależnie od tego, czy pobierasz emeryturę lub rentę, czy w Twoim przypadku nadal jest to odległa perspektywa, warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, żeby umiejętnie zadbać o własną finansową przyszłość. Dzisiaj zajmiemy się kwestią waloryzacji emerytury i renty. Spróbujemy sobie wyjaśnić definicję tego pojęcia i odpowiedzieć na pytanie, jak podwyżka emerytur wygląda w praktyce. Zapraszamy do dalszej lektury - w tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, na czym polega waloryzacja oraz od czego zależy jej wysokość.

Waloryzacja rent i emerytur: jaka jest definicja pojęcia?

Jeżeli zastanawiasz się, o ile docelowo wzrosną emerytury, najpierw musisz zrozumieć definicję oraz cel waloryzacji. Czym jest waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych?

Waloryzacja to modyfikacja wypłacanych beneficjentom świadczeń - rent i emerytur - mająca na celu określenie ich wysokości w kwocie odpowiadającej bieżącym wydatkom, jakie są ponoszone w związku z utrzymaniem gospodarstw domowych. W praktyce, to właśnie dzięki waloryzacji możliwe jest złagodzenie oddziaływania inflacji na poziom wypłacanych świadczeń.

Należy pamiętać, że waloryzacja obejmuje zarówno emerytury, jak również, między innymi, renty socjalne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne czy świadczenia, które są przez beneficjentów odbierane razem z emeryturą i rentą. Świadczenia są waloryzowane raz do roku - od 1 marca.

Dlaczego waloryzacja to konieczność? Emerytura brutto i netto jest dla osób pobierających świadczenie podstawą domowego budżetu. Jednocześnie warto zaznaczyć, że cechą charakterystyczną emerytur jest ich długoterminowość - pieniądze są zazwyczaj wypłacane odbiorcom przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Waloryzacja natomiast pozwala na dostosowanie wysokości świadczeń do aktualnych cen.

Posłużmy się przykładem, który lepiej wyjaśni konieczność waloryzowania emerytur i rent. Pan Kowalski przeszedł na emeryturę w 2000 roku, otrzymując świadczenie w wysokości 1500 złotych. W tamtym okresie ceny podstawowych artykułów żywnościowych prezentowały zupełnie odmienny poziom i były o wiele niższe. Przez ostatnich dwadzieścia lat inflacja jednak nie próżnowała, co przełożyło się na to, że za koszyk podstawowych zakupów Pan Kowalski musi zapłacić dużo więcej. Jeżeli wysokość jego emerytury pozostawałaby bez zmian, możliwe, że dzisiaj nie mógłby pozwolić sobie nawet na kupienie podstawowych produktów żywnościowych (po uregulowaniu czynszu za mieszkanie, płatności za zużycie mediów itp.), nie wliczając w to kosztów zakupu niezbędnych leków. Waloryzacja stanowi więc absolutną konieczność, dostosowując wysokość emerytur i rent do bieżących warunków rynkowych.

Decydujesz się na kredyt, ale chcesz zadbać o bezpieczną spłatę zadłużenia? Sprawdź, jak wygląda spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy przed uregulowaniem zobowiązania. 

ZUS i waloryzacja emerytur: co decyduje o wysokości świadczenia?

To, jak będzie wyglądała tabela waloryzacji emerytur w danym roku kalendarzowym jest uzależnione od tak zwanego wskaźnika waloryzacji, który ma wpływ na wysokość zmian w wypłacanych świadczeniach emerytalnych i rentowych.

Sprawdź ile wynosi minimalna krajowa 2020

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik obrazujący ceny produktów oraz usług konsumpcyjnych, obowiązujących w przeciągu wcześniejszego roku. Jednocześnie wskaźnik ten jest powiększany o - minimum - 20 % rzeczywistego standardowego wynagrodzenia, osiąganego w kontekście roku poprzedniego.

Decyzja waloryzacyjna dotycząca tego, ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent jest wysyłana osobom zainteresowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To, ile wzrośnie emerytura lub renta to informacja podawana każdego roku.

Jak wyglądały podwyżki emerytur w 2020 roku?

Temat waloryzacji rent i emerytur ma ogromne znaczenie dla współczesnego społeczeństwa. Dzieje się tak głównie z uwagi na fakt, że rośnie odsetek osób pobierających te świadczenia w odniesieniu do liczby osób aktywnych zawodowo. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w opracowaniu „Struktura wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS po waloryzacji w marcu 2019 roku”, w marcu 2019 roku było 7727 tys. emerytów i rencistów. 74.5 % tej liczby stanowiły osoby pobierające emerytury, 15.9 % to renty rodzinne, a 9.6 % renty przyznawane z tytułu niezdolności do pracy. Zmieniająca się struktura wiekowa społeczeństwa, rosnąca liczba osób w starszym wieku oraz malejąca dzietność to procesy, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie systemu emerytalnego. W związku z tym, dyskusja o wysokościach świadczeń emerytalnych i rentowych zazwyczaj rozgrzewa społeczeństwo do czerwoności.

Jak to wyglądało w 2020 roku? W tym roku kalendarzowym waloryzacja objęła świadczenia, które zostały nabyte do 29 lutego. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniósł natomiast 103.56 %. W 2010 roku zastosowano waloryzację procentowo – kwotową, dlatego docelowo podwyżka świadczeń nie była mniejsza niż 70 złotych brutto, co netto („na rękę”) dawało kwotę 57 złotych. Najniższa emerytura z ZUS-u została podwyższona z 1100 na 1200 złotych brutto.

Przypominamy, że powyższe dane dotyczą roku 2020, natomiast jak już wspomnieliśmy, emerytury i renty są waloryzowane raz w roku, od 1 marca, dlatego należy szukać aktualnych informacji na temat wskaźnika waloryzacji oraz ewentualnych podwyżek na internetowych stronach rządowych lub w mediach. Każdego roku proces waloryzacji świadczeń może wyglądać inaczej, jednocześnie jest to jednak temat, który zdecydowanie warto śledzić, nawet jeśli jeszcze nie nabyło się prawa do emerytury lub renty.

Podsumowanie

Waloryzacja rent i emerytur to niezbędne posunięcie, umożliwiające zminimalizowanie wysokości inflacji na wysokość pobieranych przez osoby uprawnione świadczeń. Wysokość waloryzacji jest uzależniona od aktualnego wskaźnika waloryzacji, jednocześnie jednak należy zaznaczyć, że waloryzacja jest przeprowadzana raz w roku - od 1 marca. W 2020 roku wskaźnik waloryzacji to 103.56%, ale z uwagi na zastosowanie waloryzacji procentowo - kwotowej minimalna obniżka świadczeń wynosiła 70 złotych brutto. Kwestia waloryzacji emerytur i rent ma ogromne znaczenie dla grona beneficjentów tych świadczeń, których liczba jest dość duża, z uwagi na zmieniającą się strukturę wiekową polskiego społeczeństwa.

Sprawdź także: ile zarabia nauczyciel, ile zarabia górnik, a także, ile zarabia przedstawiciel handlowy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne
Tomek
10.11.2020

Czytając ten artykuł dochodzę do wniosku, że życie emeryta w Polsce jest naprawdę ciężkie. Waloryzacja ma się nijak do faktycznej inflacji i za chwilę emerytury w Polsce nie wystarczą na nawet najprostsze potrzeby, takie jak leki, czy żywność. W takim przypadku emeryt może jedynie szukać pomocy w zarabianiu dodatkowych pieniędzy w Internecie, ponieważ mamy pandemie.

Powiązane artykuły

Oprocentowanie nominalne - jak obliczyć i jak wpływa na koszt kredytu?
Poradniki 21.07.2021

Oprocentowanie nominalne - jak obliczyć i jak wpływa na koszt kredytu?

Czym jest oprocentowanie nominalne i jak się ma do całkowitego kosztu kredytu czy pożyczki? Wartość ta ma duże znaczenie dla wysokości rat i kwoty do zapłaty, ale to tylko jeden z parametrów potrzebnych do oceny opłacalności oferty.

Zobacz więcej
Raty malejące czy równe - co wybrać decydując się na kredyt?
Poradniki 20.07.2021

Raty malejące czy równe - co wybrać decydując się na kredyt?

Raty malejące to jeden z dwóch typów spłaty kredytu. W ich przypadku w pierwszej kolejności spłacana jest część kapitałowa, co przekłada się na korzystniejsze rozliczenie całościowego zobowiązania. Otrzymanie zgody na raty malejące z banku wymaga jednak stosunkowo wysokiej zdolności kredytowej. Jakie wady i zalety ma taki typ naliczania rat? Czy są bardziej opłacalne od raty stałej? Odpowiadamy na to oraz inne pytania dotyczące malejących rat kredytowych!

Zobacz więcej
Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?
Poradniki 19.07.2021

Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?

Nowy Polski Ład to program zaproponowany przez PIS, który ma zmienić oblicze krajowej gospodarki. Choć dopiero jest w fazie zapowiedzi, to już wywołał niemałe poruszenie. Jakie zmiany ma wprowadzić? Poznaj założenia Nowego Polskiego Ładu. Wyższa kwota wolna od podatku, kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co jeszcze przygotował PIS w ramach Nowego Ładu? Sprawdzamy!

Zobacz więcej
Spłata karty kredytowej – sprawdź, jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej
Poradniki 15.07.2021

Spłata karty kredytowej – sprawdź, jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej

Spłata karty kredytowej jest dla Ciebie zbyt skomplikowana? Nie jesteś w tym osamotniony – wiele osób gubi się w terminach i nie wie, kiedy i w jakiej kwocie uregulować zadłużenie, by bank nie naliczył odsetek lub co gorsza, nie zablokował dostępu do środków. Przeczytaj zatem nasz tekst i dowiedz się, jak spłacać kartę kredytową, by korzystanie z niej było opłacalne.

Zobacz więcej
Czyszczenie BIK – jak wygląda i czy jest możliwe? Sprawdź!
Poradniki 13.07.2021

Czyszczenie BIK – jak wygląda i czy jest możliwe? Sprawdź!

Bank, zanim udzieli kredytu lub przyzna limit na karcie kredytowej, sprawdza wiarygodność wnioskującego o dany produkt klienta, prześwietlając go w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Znalezione tam negatywne wpisy mogą przesądzić o odrzuceniu wniosku o finansowanie. Nic dziwnego zatem, że osoby posiadające negatywną historię kredytową często zastanawiają się, jak wyczyścić BIK i czy w ogóle da się to zrobić. Czyszczenie BIK – co warto na ten temat wiedzieć?

Zobacz więcej
Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?
Poradniki 01.07.2021

Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?

Internetowy kantor oferuje szybką i skuteczną wymianę wybranych walut po korzystnych kursach, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Jeśli klient potrzebuje dokonać wymiany, kantor internetowy jest jedną z pierwszych opcji, jakie może rozważyć. Za jego pośrednictwem pieniądze przesyłane są na wskazane konto walutowe niezwłocznie, dlatego szybko można się nimi cieszyć i wydawać zgodnie z potrzebami.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj