6 min. czytania

Waloryzacja emerytur i rent ZUS 2021, brutto - netto, tabela, najniższa emerytura

Zaktualizowano: 2020-11-02 10:10
Opublikowano: 2020-10-26 15:02
Średnia ocena: 4,00/6 Głosów: 87
Waloryzacja emerytur i rent ZUS 2021, brutto - netto, tabela, najniższa emerytura

Waloryzacja emerytury. Co to jest i dlaczego ma wpływ na wysokość świadczenia? Przeczytaj nasz artykuł, a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie interesujące cię kwestie.

Wysokość emerytur i rent to przedmiot bardzo szerokiej dyskusji społecznej. Dlaczego? Wiele mówi się o niskiej wysokości świadczeń, często uniemożliwiającej osobom, które je pobierają zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, zwłaszcza w kontekście wydatków związanych z opieką zdrowotną. Niezależnie od tego, czy pobierasz emeryturę lub rentę, czy w Twoim przypadku nadal jest to odległa perspektywa, warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, żeby umiejętnie zadbać o własną finansową przyszłość. Dzisiaj zajmiemy się kwestią waloryzacji emerytury i renty. Spróbujemy sobie wyjaśnić definicję tego pojęcia i odpowiedzieć na pytanie, jak podwyżka emerytur wygląda w praktyce. Zapraszamy do dalszej lektury - w tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, na czym polega waloryzacja oraz od czego zależy jej wysokość.

Waloryzacja rent i emerytur: jaka jest definicja pojęcia?

Jeżeli zastanawiasz się, o ile docelowo wzrosną emerytury, najpierw musisz zrozumieć definicję oraz cel waloryzacji. Czym jest waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych?

Waloryzacja to modyfikacja wypłacanych beneficjentom świadczeń - rent i emerytur - mająca na celu określenie ich wysokości w kwocie odpowiadającej bieżącym wydatkom, jakie są ponoszone w związku z utrzymaniem gospodarstw domowych. W praktyce, to właśnie dzięki waloryzacji możliwe jest złagodzenie oddziaływania inflacji na poziom wypłacanych świadczeń.

Należy pamiętać, że waloryzacja obejmuje zarówno emerytury, jak również, między innymi, renty socjalne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne czy świadczenia, które są przez beneficjentów odbierane razem z emeryturą i rentą. Świadczenia są waloryzowane raz do roku - od 1 marca.

Dlaczego waloryzacja to konieczność? Emerytura brutto i netto jest dla osób pobierających świadczenie podstawą domowego budżetu. Jednocześnie warto zaznaczyć, że cechą charakterystyczną emerytur jest ich długoterminowość - pieniądze są zazwyczaj wypłacane odbiorcom przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Waloryzacja natomiast pozwala na dostosowanie wysokości świadczeń do aktualnych cen.

Posłużmy się przykładem, który lepiej wyjaśni konieczność waloryzowania emerytur i rent. Pan Kowalski przeszedł na emeryturę w 2000 roku, otrzymując świadczenie w wysokości 1500 złotych. W tamtym okresie ceny podstawowych artykułów żywnościowych prezentowały zupełnie odmienny poziom i były o wiele niższe. Przez ostatnich dwadzieścia lat inflacja jednak nie próżnowała, co przełożyło się na to, że za koszyk podstawowych zakupów Pan Kowalski musi zapłacić dużo więcej. Jeżeli wysokość jego emerytury pozostawałaby bez zmian, możliwe, że dzisiaj nie mógłby pozwolić sobie nawet na kupienie podstawowych produktów żywnościowych (po uregulowaniu czynszu za mieszkanie, płatności za zużycie mediów itp.), nie wliczając w to kosztów zakupu niezbędnych leków. Waloryzacja stanowi więc absolutną konieczność, dostosowując wysokość emerytur i rent do bieżących warunków rynkowych.

Decydujesz się na kredyt, ale chcesz zadbać o bezpieczną spłatę zadłużenia? Sprawdź, jak wygląda spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy przed uregulowaniem zobowiązania. 

ZUS i waloryzacja emerytur: co decyduje o wysokości świadczenia?

To, jak będzie wyglądała tabela waloryzacji emerytur w danym roku kalendarzowym jest uzależnione od tak zwanego wskaźnika waloryzacji, który ma wpływ na wysokość zmian w wypłacanych świadczeniach emerytalnych i rentowych.

Sprawdź ile wynosi minimalna krajowa 2020

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik obrazujący ceny produktów oraz usług konsumpcyjnych, obowiązujących w przeciągu wcześniejszego roku. Jednocześnie wskaźnik ten jest powiększany o - minimum - 20 % rzeczywistego standardowego wynagrodzenia, osiąganego w kontekście roku poprzedniego.

Decyzja waloryzacyjna dotycząca tego, ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent jest wysyłana osobom zainteresowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To, ile wzrośnie emerytura lub renta to informacja podawana każdego roku.

Jak wyglądały podwyżki emerytur w 2020 roku?

Temat waloryzacji rent i emerytur ma ogromne znaczenie dla współczesnego społeczeństwa. Dzieje się tak głównie z uwagi na fakt, że rośnie odsetek osób pobierających te świadczenia w odniesieniu do liczby osób aktywnych zawodowo. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w opracowaniu „Struktura wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS po waloryzacji w marcu 2019 roku”, w marcu 2019 roku było 7727 tys. emerytów i rencistów. 74.5 % tej liczby stanowiły osoby pobierające emerytury, 15.9 % to renty rodzinne, a 9.6 % renty przyznawane z tytułu niezdolności do pracy. Zmieniająca się struktura wiekowa społeczeństwa, rosnąca liczba osób w starszym wieku oraz malejąca dzietność to procesy, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie systemu emerytalnego. W związku z tym, dyskusja o wysokościach świadczeń emerytalnych i rentowych zazwyczaj rozgrzewa społeczeństwo do czerwoności.

Jak to wyglądało w 2020 roku? W tym roku kalendarzowym waloryzacja objęła świadczenia, które zostały nabyte do 29 lutego. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniósł natomiast 103.56 %. W 2010 roku zastosowano waloryzację procentowo – kwotową, dlatego docelowo podwyżka świadczeń nie była mniejsza niż 70 złotych brutto, co netto („na rękę”) dawało kwotę 57 złotych. Najniższa emerytura z ZUS-u została podwyższona z 1100 na 1200 złotych brutto.

Przypominamy, że powyższe dane dotyczą roku 2020, natomiast jak już wspomnieliśmy, emerytury i renty są waloryzowane raz w roku, od 1 marca, dlatego należy szukać aktualnych informacji na temat wskaźnika waloryzacji oraz ewentualnych podwyżek na internetowych stronach rządowych lub w mediach. Każdego roku proces waloryzacji świadczeń może wyglądać inaczej, jednocześnie jest to jednak temat, który zdecydowanie warto śledzić, nawet jeśli jeszcze nie nabyło się prawa do emerytury lub renty.

Podsumowanie

Waloryzacja rent i emerytur to niezbędne posunięcie, umożliwiające zminimalizowanie wysokości inflacji na wysokość pobieranych przez osoby uprawnione świadczeń. Wysokość waloryzacji jest uzależniona od aktualnego wskaźnika waloryzacji, jednocześnie jednak należy zaznaczyć, że waloryzacja jest przeprowadzana raz w roku - od 1 marca. W 2020 roku wskaźnik waloryzacji to 103.56%, ale z uwagi na zastosowanie waloryzacji procentowo - kwotowej minimalna obniżka świadczeń wynosiła 70 złotych brutto. Kwestia waloryzacji emerytur i rent ma ogromne znaczenie dla grona beneficjentów tych świadczeń, których liczba jest dość duża, z uwagi na zmieniającą się strukturę wiekową polskiego społeczeństwa.

Sprawdź także: ile zarabia nauczyciel, ile zarabia górnik, a także, ile zarabia przedstawiciel handlowy.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest wskaźnik LTV przy kredycie hipotecznym i jak go obliczyć?
Porady
27.07.2022

Czym jest wskaźnik LTV przy kredycie hipotecznym i jak go obliczyć?

...lTV. Przykład: Anna chce kupić dom na kredyt. Zgromadziła wkład własny w wysokości 100 tys. zł, a kwota, za jaką wystawiona jest nieruchomość to 500 tys. zł. Chce zaciągnąć kredyt hipoteczny w wysokości 400 tys. zł. Ile wynosi w jej przypadku wskaźnik LTV? Pomocny przy obliczaniu wskaźnika LTV będzie też kalkulator dostępny online. Globalny kryzys gospodarczy, rosnące raty...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak działa baza ERIF i jak sprawdzić w niej swoje dane?
Porady
21.07.2022

Jak działa baza ERIF i jak sprawdzić w niej swoje dane?

...otrzymasz kredyt gotówkowy, czy choćby niewielką pożyczkę, bank będzie musiał zweryfikować nie tylko Twoją zdolność kredytową, ale też ewentualne zadłużenie. Na pewno więc zajrzy do Biura Informacji...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
14.07.2022

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...ustawy o pomocy dla kredytobiorców, którzy borykają się z rosnącymi ratami zobowiązań. Jednym z głównych założeń nowych przepisów są wakacje kredytowe dla osób posiadających kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Według założeń rządu mają być pomocą dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań z powodu wysokich rat kredytów. Przypomnijmy, że 7 lipca Rada...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład 2.0
Porady
13.07.2022

Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład 2.0

...się, czy zmiana progów podatkowych w Polsce wpłynie na Twoje rozliczenie podatkowe i czy konieczne będzie skorzystanie z pomocy finansowej w postaci kredytu gotówkowego, by móc uregulować zobowiązanie względem Urzędu Skarbowego. Polski Ład wprowadził szereg zmian w dziedzinie podatków. Nowe przepisy podwyższyły...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Na czym polega scoring bankowy i co ma na niego wpływ?
Porady
12.07.2022

Na czym polega scoring bankowy i co ma na niego wpływ?

...do różnych produktów. Tym samym łatwiej będzie uzyskać kredyt gotówkowy niż kredyt na mieszkanie. Scoring bankowy i scoring BIK to nie to...

...i żądają np. większego wkładu własnego przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Niestety w ślad za rosnącymi cenami nie idą pensje Polaków –...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego?
Porady
08.07.2022

Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego lub gotówkowego?

...jakby umowa nigdy nie została podpisana. Klient zaciągający np. kredyt gotówkowy może zgodnie z ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie...

...które zaciągnęły kredyt hipoteczny, muszą obecnie borykać się z horrendalnie wysokimi ratami – w...

Zobacz więcej
9 min. czytania