Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie gotówkowym. Do jakiego wieku można wziąć kredyt?

Zaktualizowano: 2023-01-24 15:15
Opublikowano: 2020-07-09 14:55
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 22
Maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie gotówkowym

Chcąc wziąć kredyt w banku, trzeba spełnić kryterium dotyczące minimalnego wieku i jest to fakt powszechnie znany. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz progu minimalnego jest też próg maksymalny. Osoby starsze powinny więc zadać sobie pytanie, do jakiego wieku można wziąć kredyt? Maksymalny wiek kredytobiorcy a kredyt gotówkowy – jak banki podchodzą do wieku kredytobiorców? Sprawdź!

Maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym jest ograniczony i raczej nikogo to nie dziwi. W końcu jest to najczęściej finansowanie opiewające na dużą kwotę i udzielane na długi okres. Okazuje się, że przy kredycie gotówkowym kwestia ta wygląda bardzo podobnie, chociaż zobowiązania tego typu zwykle są mniejsze i spłacane są dużo szybciej. Wydawać by się zatem mogło, że kredyt gotówkowy powinien być więc dostępny dla wszystkich, a w praktyce tak nie jest. Wiele osób może zatem poczuć się teraz zaskoczonych. Przekonajmy się, do jakiego wieku udzielany jest kredyt gotówkowy.

Do jakiego wieku można dostać kredyt w banku?

Kredyt gotówkowy jest dużo łatwiej dostać niż hipoteczny ze względu na niższą kwotę i krótszy okres spłaty. Nie oznacza to jednak, że banki nie stawiają przed potencjalnym kredytobiorcą żadnych wymagań. W końcu udzielenie pożyczki wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego każdy kredytodawca chce mieć pewność, że dług zostanie spłacony na czas.

Jednym z parametrów podlegających ocenie podczas weryfikacji zdolności kredytowej jest wiek kredytobiorcy. O ile często w szczegółach dotyczących kredytu podane jest, że osoba ubiegająca się o kredyt musi mieć skończone co najmniej 18 lat, to rzadko kiedy obok tej informacji widnieje maksymalny wiek kredytobiorcy.

Kredyt – do jakiego wieku? Szukając odpowiedzi na pytanie, do jakiego wieku można wziąć kredyt gotówkowy, trzeba wziąć pod uwagę kwestie prawne. I tutaj czeka nas spora niespodzianka, ponieważ w przepisach uregulowany jest wyłącznie minimalny wiek kredytobiorcy, a maksymalny już nie. Dlatego każdy bank czyni w tym zakresie indywidualne ustalenia, zgodnie z wewnętrzną polityką.

Wyznaczając maksymalny wiek kredytobiorcy, bank musi jednak pamiętać o wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji, która przewiduje konieczność uwzględnienia przy weryfikowaniu zdolności kredytowej obniżonego dochodu w wyniku zakończenia aktywności zawodowej i przejścia na emeryturę. Ma to na celu zabezpieczenie interesów banku i zminimalizowanie ryzyka braku spłaty zobowiązania przez osobę, której dochody w pewnym momencie znacząco się skurczą.

Sprawdź koniecznie: Inflacja a kredyt. Jak inflacja wpływa na spłatę kredytu hipotecznego i gotówkowego?

Podsumowując, każdy bank samodzielnie decyduje o tym, do jakiego wieku i na ile lat maksymalnie można wziąć w nim kredyt gotówkowy. Limity wiekowe powinny być podane w warunkach kredytu, a jeśli ich nie ma, to doradca kredytowy bez problemu powinien udzielić informacji na ten temat. Wiadomo jednak, że szanse na kredyt gotówkowy w przypadku starszych kredytobiorców mimo wszystko są dużo większe niż w przypadku kredytu hipotecznego.

Jak wiek kredytobiorcy wpływa na zdolność kredytową w bankach?

Każdy bank ustalając górną i dolną granicę wieku, w którym kredytobiorca może zaciągnąć kredyt, pod uwagę bierze oszacowaną zdolność kredytową do bezproblemowej spłaty zadłużenia. Podczas oceny profilu klienta i jego wiarygodności kredytowej duże znaczenie ma prawdopodobieństwo efektywnej spłaty finansowania z uzyskiwanego przez niego dochodu.

W praktyce tak naprawdę nie tylko wiek kredytobiorcy jest istotny, ale też generowany przez niego przychód. Bank musi liczyć się z tym, że klient może w trakcie spłaty osiągnąć wiek emerytalny i przejść na emeryturę, a wtedy jego dochód ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Spłata kredytu w okresie emerytalnym jest dla instytucji kredytowych bardziej ryzykowna niż w okresie aktywności zawodowej.

Można więc śmiało powiedzieć, że wiek kredytobiorcy wpływa na zdolność kredytową i to w znaczny sposób, bo im jest wyższy, tym zdolność kredytowa jest niższa. Wpływa na to nie tylko niższy dochód, ale także obawa, że z przyczyn naturalnych dana osoba nie będzie w stanie spłacić zobowiązania.

Kredyt – do jakiego wieku można go spłacać? Jak się okazuje, w tej kwestii też nie ma dowolności. Większość banków ustala sobie maksymalny wiek kredytobiorcy, w którym musi zostać spłacona przez niego ostatnia rata kredytu. Górna granica wieku zależy od instytucji i rodzaju produktu finansowego. Najniższa najczęściej obowiązuje przy kredytach hipotecznych, z kolei przy gotówkowych jest ona nieco wyższa. Może się zatem zdarzyć, że choć osoba po 60. roku życia będzie mieć zdolność do otrzymania kredytu, to nie będzie mogła skorzystać z maksymalnego okresu kredytowania.

Do jakiego wieku można wziąć coś na raty?

Nieco inne zasady w kwestii wieku kredytobiorcy obowiązują w przypadku kredytów ratalnych, umożliwiających wzięcie na raty choćby sprzętów RTV czy AGD. Kredyt ratalny to specyficzny rodzaj kredytu, przy którym stosowane są uproszczone procedury wnioskowania. Najczęściej zaciągnąć go można na stosunkowo niską kwotę rzędu kilku tysięcy złotych i krótki okres kredytowania – maksymalnie 60 miesięcy, czyli 5 lat.

Specyfika kredytów ratalnych sprawia, że obowiązujący przy nich maksymalny wiek kredytobiorcy jest zwykle wyższy niż przy kredycie gotówkowym, a już tym bardziej hipotecznym. Zatem do jakiego wieku można wziąć na raty sprzęty i inne dobra trwałego użytku?

Szansę na kredyt ratalny ma tak naprawdę każdy, kto ma stałe dochody. Dostać go może nawet emeryt po 70. roku życia. W momencie spłaty ostatniej raty jednak wiek kredytobiorcy nie powinien przekraczać 80 lat. O to, do jakiego wieku można wziąć kredyt ratalny w danym miejscu, najlepiej dopytać u źródła.

Wiek kredytobiorcy w bankach – jak się prezentuje?

Zastanawiasz się, do jakiego wieku dają kredyt w poszczególnych bankach? Sprawdziliśmy to dla Ciebie, a informacje na ten temat umieściliśmy w poniższej tabeli.

Do jakiego wieku banki udzielają kredytu?

Kredyt gotówkowy

Kredyt hipoteczny

PKO BP – maksymalny wiek kredytobiorcy

brak ograniczeń

80 lat

Santander Bank – maksymalny wiek kredytobiorcy

brak ograniczeń

70 lat

Alior Bank – maksymalny wiek kredytobiorcy

80 lat

80 lat

ING Bank Śląski – maksymalny wiek kredytobiorcy

brak ograniczeń

70 lat

mBank – maksymalny wiek kredytobiorcy

brak ograniczeń

67 lat

Bank Millennium – maksymalny wiek kredytobiorcy

brak ograniczeń

75 lat

Bank Pekao – maksymalny wiek kredytobiorcy

brak ograniczeń

70 lat

Credit Agricole – maksymalny wiek kredytobiorcy

85 lat

70 lat

Citi Handlowy – maksymalny wiek kredytobiorcy

brak ograniczeń

70 lat

Bank Ochrony Środowiska – maksymalny wiek kredytobiorcy

75 lat

70 lat

Czy seniorzy i emeryci mają szansę na kredyt?

Maksymalny wiek kredytobiorcy w bankach wyznaczany jest celem zabezpieczenia ich własnych interesów. Nie oznacza to wcale, że seniorzy i emeryci nie mają szans na otrzymanie kredytu. Każdy przypadek jest zawsze rozpatrywany w sposób indywidualny. Pod uwagę brany jest wiek potencjalnego kredytobiorcy w momencie złożenia wniosku o kredyt, a także okres, na jaki chce rozłożyć spłatę długu.

Ubiegający się o kredyt hipoteczny na 25 lat 65-latek raczej nie otrzyma pozytywnej decyzji kredytowej, ale raczej większość banków nie będzie mieć nic przeciwko, by przyznać mu kredyt gotówkowy z 5-letnim okresem spłaty. Do jakiego wieku dają kredyt? Tutaj nie ma reguły, jednak raczej nie ma instytucji, która rozpatruje pozytywnie wnioski kredytowe po ukończeniu przez wnioskującego 75.-80. roku życia, zatem kredyt dla emeryta mającego 85 lat raczej nie jest możliwy. Warto też jeszcze raz zaznaczyć, że od wieku kredytobiorcy zależy to, na ile lat można dostać kredyt.

Kredyt dla emeryta – co warto wiedzieć o ofertach kredytowych dla emerytów i rencistów?

Czy wzięcie kredytu gotówkowego w zaawansowanym wieku jest dobrym pomysłem?

Określanie przez banki na ile lat maksymalnie można wziąć kredyt gotówkowy oraz górnej granicy wieku, w jakim można się o niego starać, ma za zadanie ograniczyć ryzyko nieterminowych spłat, a przy okazji problemów, jakie mogą wystąpić z regulowaniem rat w końcowym okresie spłaty. W końcu w przypadku osób starszych trzeba liczyć się z tym, że w razie ich odejścia obciążenie finansowe przejdzie na ich bliskich.

Do jakiego wieku opłaca się brać kredyt? Jest to kwestią mocno indywidualną, choć zadłużanie się na duże kwoty i długi czas w starszym wieku jest dość ryzykowne. Niewielkie pożyczki na krótki okres raczej nie obciążą aż tak domowego budżetu, ale wciąż stanowią obciążenie, które choćby w razie zmiany sytuacji zdrowotnej może stać się nie do udźwignięcia.

Nie przegap:

Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Kredyt dla stałych klientów – co można zyskać, będąc stałym klientem banku?

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
29.05.2023

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...odpowiemy też na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Kredyt na 70 tys. zł może przybierać różne formy. Wiele...

...zobowiązaniami finansowymi. Warto przeczytać: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem? Jakie zarobki musisz...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
25.05.2023

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...pilnie dodatkowych środków? W takich chwilach wiele osób udaje się do banku po kredyt gotówkowy. Nie wiąże się on z dużą liczbą formalności, a przy tym dostać go można nawet online i to w 15 minut. Tylko którą ofertę wybrać? Na to pytanie odpowie ranking kredytów gotówkowych...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
23.05.2023

Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...sprawdź koniecznie: Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy? Ile właściwie musisz zarabiać, aby dostać kredyt 15 tys. zł?...

...na względzie, że nie możesz dowolnie modyfikować okresu spłaty kredytu gotówkowego. Wynosi on maksymalnie 10 lat, czyli 120 rat. Kredyt 15 tys. na 10...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
22.05.2023

Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...zobowiązanie długoterminowe. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać...

...w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny? Osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 250 tys. zł...

Zobacz więcej
9 min. czytania
wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego
19.05.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
18.05.2023

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...przez co uzyskanie dodatkowych środków na dowolny cel jest bardzo proste. Wystarczy spełnić kilka warunków, między innymi posiadać stały dochód. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w wysokości 30 tys. zł? Z jakiej oferty najlepiej skorzystać? Żeby otrzymać kredyt do 30 tys. zł, trzeba wykazać, że będzie się w stanie spłacić dług w terminie określonym w umowie...

Zobacz więcej
8 min. czytania