Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie gotówkowym. Do jakiego wieku można wziąć kredyt?

Zaktualizowano: 2023-01-24 15:15
Opublikowano: 2020-07-09 14:55
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 22
Maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie gotówkowym

Chcąc wziąć kredyt w banku, trzeba spełnić kryterium dotyczące minimalnego wieku i jest to fakt powszechnie znany. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz progu minimalnego jest też próg maksymalny. Osoby starsze powinny więc zadać sobie pytanie, do jakiego wieku można wziąć kredyt? Maksymalny wiek kredytobiorcy a kredyt gotówkowy – jak banki podchodzą do wieku kredytobiorców? Sprawdź!

Maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym jest ograniczony i raczej nikogo to nie dziwi. W końcu jest to najczęściej finansowanie opiewające na dużą kwotę i udzielane na długi okres. Okazuje się, że przy kredycie gotówkowym kwestia ta wygląda bardzo podobnie, chociaż zobowiązania tego typu zwykle są mniejsze i spłacane są dużo szybciej. Wydawać by się zatem mogło, że kredyt gotówkowy powinien być więc dostępny dla wszystkich, a w praktyce tak nie jest. Wiele osób może zatem poczuć się teraz zaskoczonych. Przekonajmy się, do jakiego wieku udzielany jest kredyt gotówkowy.

Do jakiego wieku można dostać kredyt w banku?

Kredyt gotówkowy jest dużo łatwiej dostać niż hipoteczny ze względu na niższą kwotę i krótszy okres spłaty. Nie oznacza to jednak, że banki nie stawiają przed potencjalnym kredytobiorcą żadnych wymagań. W końcu udzielenie pożyczki wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego każdy kredytodawca chce mieć pewność, że dług zostanie spłacony na czas.

Jednym z parametrów podlegających ocenie podczas weryfikacji zdolności kredytowej jest wiek kredytobiorcy. O ile często w szczegółach dotyczących kredytu podane jest, że osoba ubiegająca się o kredyt musi mieć skończone co najmniej 18 lat, to rzadko kiedy obok tej informacji widnieje maksymalny wiek kredytobiorcy.

Kredyt – do jakiego wieku? Szukając odpowiedzi na pytanie, do jakiego wieku można wziąć kredyt gotówkowy, trzeba wziąć pod uwagę kwestie prawne. I tutaj czeka nas spora niespodzianka, ponieważ w przepisach uregulowany jest wyłącznie minimalny wiek kredytobiorcy, a maksymalny już nie. Dlatego każdy bank czyni w tym zakresie indywidualne ustalenia, zgodnie z wewnętrzną polityką.

Wyznaczając maksymalny wiek kredytobiorcy, bank musi jednak pamiętać o wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji, która przewiduje konieczność uwzględnienia przy weryfikowaniu zdolności kredytowej obniżonego dochodu w wyniku zakończenia aktywności zawodowej i przejścia na emeryturę. Ma to na celu zabezpieczenie interesów banku i zminimalizowanie ryzyka braku spłaty zobowiązania przez osobę, której dochody w pewnym momencie znacząco się skurczą.

Sprawdź koniecznie: Inflacja a kredyt. Jak inflacja wpływa na spłatę kredytu hipotecznego i gotówkowego?

Podsumowując, każdy bank samodzielnie decyduje o tym, do jakiego wieku i na ile lat maksymalnie można wziąć w nim kredyt gotówkowy. Limity wiekowe powinny być podane w warunkach kredytu, a jeśli ich nie ma, to doradca kredytowy bez problemu powinien udzielić informacji na ten temat. Wiadomo jednak, że szanse na kredyt gotówkowy w przypadku starszych kredytobiorców mimo wszystko są dużo większe niż w przypadku kredytu hipotecznego.

Jak wiek kredytobiorcy wpływa na zdolność kredytową w bankach?

Każdy bank ustalając górną i dolną granicę wieku, w którym kredytobiorca może zaciągnąć kredyt, pod uwagę bierze oszacowaną zdolność kredytową do bezproblemowej spłaty zadłużenia. Podczas oceny profilu klienta i jego wiarygodności kredytowej duże znaczenie ma prawdopodobieństwo efektywnej spłaty finansowania z uzyskiwanego przez niego dochodu.

W praktyce tak naprawdę nie tylko wiek kredytobiorcy jest istotny, ale też generowany przez niego przychód. Bank musi liczyć się z tym, że klient może w trakcie spłaty osiągnąć wiek emerytalny i przejść na emeryturę, a wtedy jego dochód ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Spłata kredytu w okresie emerytalnym jest dla instytucji kredytowych bardziej ryzykowna niż w okresie aktywności zawodowej.

Można więc śmiało powiedzieć, że wiek kredytobiorcy wpływa na zdolność kredytową i to w znaczny sposób, bo im jest wyższy, tym zdolność kredytowa jest niższa. Wpływa na to nie tylko niższy dochód, ale także obawa, że z przyczyn naturalnych dana osoba nie będzie w stanie spłacić zobowiązania.

Kredyt – do jakiego wieku można go spłacać? Jak się okazuje, w tej kwestii też nie ma dowolności. Większość banków ustala sobie maksymalny wiek kredytobiorcy, w którym musi zostać spłacona przez niego ostatnia rata kredytu. Górna granica wieku zależy od instytucji i rodzaju produktu finansowego. Najniższa najczęściej obowiązuje przy kredytach hipotecznych, z kolei przy gotówkowych jest ona nieco wyższa. Może się zatem zdarzyć, że choć osoba po 60. roku życia będzie mieć zdolność do otrzymania kredytu, to nie będzie mogła skorzystać z maksymalnego okresu kredytowania.

Do jakiego wieku można wziąć coś na raty?

Nieco inne zasady w kwestii wieku kredytobiorcy obowiązują w przypadku kredytów ratalnych, umożliwiających wzięcie na raty choćby sprzętów RTV czy AGD. Kredyt ratalny to specyficzny rodzaj kredytu, przy którym stosowane są uproszczone procedury wnioskowania. Najczęściej zaciągnąć go można na stosunkowo niską kwotę rzędu kilku tysięcy złotych i krótki okres kredytowania – maksymalnie 60 miesięcy, czyli 5 lat.

Specyfika kredytów ratalnych sprawia, że obowiązujący przy nich maksymalny wiek kredytobiorcy jest zwykle wyższy niż przy kredycie gotówkowym, a już tym bardziej hipotecznym. Zatem do jakiego wieku można wziąć na raty sprzęty i inne dobra trwałego użytku?

Szansę na kredyt ratalny ma tak naprawdę każdy, kto ma stałe dochody. Dostać go może nawet emeryt po 70. roku życia. W momencie spłaty ostatniej raty jednak wiek kredytobiorcy nie powinien przekraczać 80 lat. O to, do jakiego wieku można wziąć kredyt ratalny w danym miejscu, najlepiej dopytać u źródła.

Wiek kredytobiorcy w bankach – jak się prezentuje?

Zastanawiasz się, do jakiego wieku dają kredyt w poszczególnych bankach? Sprawdziliśmy to dla Ciebie, a informacje na ten temat umieściliśmy w poniższej tabeli.

Do jakiego wieku banki udzielają kredytu?

Kredyt gotówkowy

Kredyt hipoteczny

PKO BP – maksymalny wiek kredytobiorcy

brak ograniczeń

80 lat

Santander Bank – maksymalny wiek kredytobiorcy

brak ograniczeń

70 lat

Alior Bank – maksymalny wiek kredytobiorcy

80 lat

80 lat

ING Bank Śląski – maksymalny wiek kredytobiorcy

brak ograniczeń

70 lat

mBank – maksymalny wiek kredytobiorcy

brak ograniczeń

67 lat

Bank Millennium – maksymalny wiek kredytobiorcy

brak ograniczeń

75 lat

Bank Pekao – maksymalny wiek kredytobiorcy

brak ograniczeń

70 lat

Credit Agricole – maksymalny wiek kredytobiorcy

85 lat

70 lat

Citi Handlowy – maksymalny wiek kredytobiorcy

brak ograniczeń

70 lat

Bank Ochrony Środowiska – maksymalny wiek kredytobiorcy

75 lat

70 lat

Czy seniorzy i emeryci mają szansę na kredyt?

Maksymalny wiek kredytobiorcy w bankach wyznaczany jest celem zabezpieczenia ich własnych interesów. Nie oznacza to wcale, że seniorzy i emeryci nie mają szans na otrzymanie kredytu. Każdy przypadek jest zawsze rozpatrywany w sposób indywidualny. Pod uwagę brany jest wiek potencjalnego kredytobiorcy w momencie złożenia wniosku o kredyt, a także okres, na jaki chce rozłożyć spłatę długu.

Ubiegający się o kredyt hipoteczny na 25 lat 65-latek raczej nie otrzyma pozytywnej decyzji kredytowej, ale raczej większość banków nie będzie mieć nic przeciwko, by przyznać mu kredyt gotówkowy z 5-letnim okresem spłaty. Do jakiego wieku dają kredyt? Tutaj nie ma reguły, jednak raczej nie ma instytucji, która rozpatruje pozytywnie wnioski kredytowe po ukończeniu przez wnioskującego 75.-80. roku życia, zatem kredyt dla emeryta mającego 85 lat raczej nie jest możliwy. Warto też jeszcze raz zaznaczyć, że od wieku kredytobiorcy zależy to, na ile lat można dostać kredyt.

Kredyt dla emeryta – co warto wiedzieć o ofertach kredytowych dla emerytów i rencistów?

Czy wzięcie kredytu gotówkowego w zaawansowanym wieku jest dobrym pomysłem?

Określanie przez banki na ile lat maksymalnie można wziąć kredyt gotówkowy oraz górnej granicy wieku, w jakim można się o niego starać, ma za zadanie ograniczyć ryzyko nieterminowych spłat, a przy okazji problemów, jakie mogą wystąpić z regulowaniem rat w końcowym okresie spłaty. W końcu w przypadku osób starszych trzeba liczyć się z tym, że w razie ich odejścia obciążenie finansowe przejdzie na ich bliskich.

Do jakiego wieku opłaca się brać kredyt? Jest to kwestią mocno indywidualną, choć zadłużanie się na duże kwoty i długi czas w starszym wieku jest dość ryzykowne. Niewielkie pożyczki na krótki okres raczej nie obciążą aż tak domowego budżetu, ale wciąż stanowią obciążenie, które choćby w razie zmiany sytuacji zdrowotnej może stać się nie do udźwignięcia.

Nie przegap:

Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Kredyt dla stałych klientów – co można zyskać, będąc stałym klientem banku?

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania